Aryna Sabalenka overlevede for 2. kamp i træk matchbold i Cincinnati, og natten til lørdag spiller hun kvartfinale på den store scene mod Madison Keys

Siden 20-årige Aryna Sabalenka (BLR) tabte 5-7, 6-7(5) til Caroline Wozniacki i finalen i Eastbourne, har hun ikke spillet en eneste kamp, som er afgjort i 2 sæt.
De fleste husker uden tvivl, at hviderusseren i sidste uge overlevede 3 matchbolde mod Caroline i Montreal, og i 2. runde i Cincinnati overlevede hun 2 matchbolde mod 9. seedede Karolina Pliskova (CZE), som derefter tabte 6-2, 3-6, 5-7.

I tordagens 1/8-finale var Sabalenka igen nede med matchbold, da 6. seedede Caroline Garcia havde matchbold i egen serv ved 5-4 40-30 i 3. sæt, men igen snoede hviderusseren sig ud af kniben og brød tilbage, hvorefter hun holdt serv til 6-5 og på sin første matchbold sikrede sejren 6-4, 3-6, 7-5.
Billedet herover viser en forståelig reaktion på endnu en “uforståelig” comeback sejr.

Som “belønning” får Sabalenka mulighed for at spille på den helt store scene, når hun i kvartfinalen indleder aftenprogrammet på Center kl. 01 dansk tid mod Madison Keys, som vandt knebent 2-6, 7-6(3), 6-4 over 3. seedede Angelique Kerber (GER).

Vejrguderne har ikke været venligt stemt mod turneringen, og udsigterne for fredag ser ikke lovende ud, så der er alvorlig risiko for nye udsættelser.
Hos kvinderne er det dog lykkedes at få afviklet 5 af de planlagte 1/8-finaler, og der blev taget hul på kampen mellem Anett Kontaveit (EST) og Kiki Bertens (NED), der som bekendt kom enkelt videre fra 2. runde, da Caroline Wozniacki måtte trække sig efter 1. sæt.

Kampen færdigspilles efter planen som 2. kamp på Court 10 efter den udsatte kamp kl. 17 mellem 5. seedede Elina Svitolina (UKR) og 16-årige Amanda Anisimova (USA), der har wildcard, hvilket hun har udnytte optimalt med sejre 6-3, 6-4 over Timea Babos (HUN)  og 6-4, 6-3 over Petra Martic (CRO).

Den sidste udsatte 1/8-finale er planlagt til kl. 17 på Center, hvor 1. seedede Simona Halep (ROU) møder 16. seedede Ashleigh Barty (AUS), der har revanche tilgode fra semifinalen i Montreal, hvor Halep vandt 6-4, 6-1.
Det vil dog ikke være den helt store overraskelse, hvis turneringen slutter for Halep fredag, hvor hun ellers kan se frem til 2 kampe, da vinderen er sat til at spille 5. kamp på Court 3 mod Lesia Tsurenko (UKR), der vandt over 7. seedede Garbine Muguruza i hendes første kamp siden Wimbledon, og i 1/8-finalen vandt ukraineren.
Halep står i den paradoksale situation, at hun har fået en perfekt optakt til US Open, og derfor er der ikke brug for at spille flere kampe, men når hun står på banen, vil det formentlig stride mod hendes natur at tage let på opgaven, så “risikoen” for sejr er stadig til stede.

Efter Haleps kamp mod Barty overtager Novak Djokovic (SRB) og Grigor Dimitrov (BUL) scenen for at færdiggøre 1/8-finalen hos herrerne, hvor de eneste to afviklede kamp er 13. seedede Pablo Carreno Busta (ESP), der vandt 6-4, 6-2 over Robin Haase (NED), samt opgøret om den canadiske trone, som Milos Raonic beholder indtil videre, idet han vandt 7-6(6), 6-4 over “opkomlingen” Denis Shapovalov.

Der er således 3 påbegyndte kampe, der skal færdigspilles, og 3 kampe, som endnu ikke er påbegyndt, og vinderne af disse opgør skal senere fredag afvikle kvartfinale.

TV2 Sport sender WTA-kampe fra kl. 17 uden indblanding fra andre sportsgrene, hvorimod TV3 Sport må dele sendetiden med NFL og fodbold, og derfor sender TV3 Sport i første omgang tennis fra kl. 19 til 23 og efter en pause igen fra kl. 01.
I stedet henvises til Viaplay og alle ATP-kampe kan desuden følges på Tennistv.com ligesom alle WTA-kampe vises på WTATV.com.


WTA Premier 5 & ATP 1000 Western & Southern Open, Cincinnati, OH (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Spilleprogram fredag

Center – start 1700cet
(1) Simona Halep (ROU) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 7-5, 6-4 – WTA
(10) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Grigor Dimitrov (BUL) 2-6, 6-3, 6-4 – ATP
(2) Roger Federer (SUI) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-1, 7-6(6)- ATP
(10) Novak Djokovic (SRB) vs. Milos Raonic (CAN) 7-5, 4-6, 6-3 – ATP
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (13) Madison Keys (USA) 6-3, 6-4 – WTA
(2) Roger Federer (SUI) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 6-7(2), 7-6(6), 6-2 – ATP

Grandstand – start 1700cet
(4) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (15) Nick Kyrgios (AUS) 7-6(4), 6-7(6), 6-2 – ATP
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-3 – ATP
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. (15) Elise Mertens (BEL) 7-5, 5-7, 6-3 – WTA
Kiki Bertens (NED) vs. (5) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 6-3 – WTA
(11) David Goffin (BEL) vs. (4) Juan Martin del Potro (ARG) 7-6(5), 7-6(4) – ATP

Stadium 3 – start 1700
(11) David Goffin (BEL) vs. (6) Kevin Anderson (RSA) 6-2, 6-4 – ATP
(7) Marin Cilic (CRO) vs. Karen Khachanov (RUS) 7-6(5), 3-6, 6-4 -ATP
Double kamp – ATP
(7) Marin Cilic (CRO) vs. (13) Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(7), 6-4 – ATP
(1) Simona Halep (ROU) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 6-1 – WTA
Double kamp – WTA

Court 10 – start 1700cet
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Amanda Anisimova (USA) 6-4, 6-4 – WTA
Kiki Bertens (NED) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 2-6, 6-3 – WTA
2 Double kampe

Court 4 – start 1700cet
Double kamp – ATP
Double kamp – WTA
Double kamp TBF 6-7(3), 1-1 – ATP
Double kamp TBF 5-2 – WTA
Double kamp – WTA

WTA: TV2 Sport 1700->, WTATV.com (alle baner)
ATP: TV3 Sport 1900-2300 & 0100->, Tennistv.com (alle baner)

Spilleprogram lørdag

Center – start 1800cet
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Kiki Bertens (NED) – WTA
NB 2000: (10) Novak Djokovic (SRB) vs. (7) Marin Cilic (CRO) – ATP
NB 2200: (1) Simona Halep (RU) vs. Aryna Sabalenka (BLR) – WTA
NB 0100: (11) David Goffin (BEL) vs. (2) Roger Federer (SUI) – ATP
Double kamp – WTA

Grandstand – start 1800cet
2 Double kampe – ATP
Double kamp – WTA
Double kamp – ATP

Stadium 3 – start 1800cet
2 Double kampe – ATP
Double kamp – WTA
Double kamp – ATP

WTA: TV2 Sport 2200->, WTATV.com (alle baner)
ATP: TV3 Sport 2000-2200 & 0100->, Tennistv.com (alle baner)

Resultater WTA (udvalgte)

Kvartfinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 6-1
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (13) Madison Keys (USA) 6-3, 6-4
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. (15) Elise Mertens (BEL) 7-5, 5-7, 6-3
Kiki Bertens (NED) vs. (5) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 6-3

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 7-5, 6-4
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 7-6(5), 6-2
(13) Madison Keys (USA) vs. (4) Angelique Kerber (GER) 2-6, 7-6(3), 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 3-6, 7-5

(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 6-2
(15) Elise Mertens (BEL) vs. (3) Sloane Stephens (USA) 7-6(8), 6-2
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Amanda Anisimova (USA) 6-4, 6-4
Kiki Bertens (NED) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 2-6, 6-3

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Ajla Tomljanovic (AUS) 4-6, 6-3, 6-3
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (7) Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 6-4, 6-4
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 4-6, 7-5, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (9) Karolina Pliskova (CZE) 2-6, 6-3, 7-5
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-4, 7-5
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Serena Williams (USA) 6-3, 2-6, 6-3
(15) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 3-6, 6-2, 7-6(1)
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-0
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-6(1), 4-6, 6-4

R64
(Q) Alize Cornet (FRA) vs. (11) Jelena Ostapenko (LAT) 1-6, 7-5, 6-0
(9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Johanna Konta (GBR) 4-6, 6-3, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-7(5), 6-2, 6-4
Serena Williams (USA) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 6-2
(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 2-6, 6-4, 6-1
Anett Kontaveit (EST) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-0
Kiki Bertens (NED) vs. CoCo Vandeweghe (USA) 6-2, 6-0

Resultater ATP (udvalgte)

Kvartfinale
(10) Novak Djokovic (SRB) vs. (7) Marin Cilic (CRO)
(7) Marin Cilic (CRO) vs. (13) Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(7), 6-4
(11) David Goffin (BEL) vs. (4) Juan Martin del Potro (ARG) 7-6(5), 7-6(4)
(2) Roger Federer (SUI) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 6-7(2), 7-6(6), 6-2

1/8-finale
Milos Raonic (CAN) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(6), 6-4
(10) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Grigor Dimitrov (BUL) 2-6, 6-3, 6-4
(13) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Robin Haase (NED) 6-4, 6-2
(7) Marin Cilic (CRO) vs. Karen Khachanov (RUS) 7-6(5), 3-6, 6-4

(11) David Goffin (BEL) vs. (6) Kevin Anderson (RSA) 6-2, 6-4
(4) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (15) Nick Kyrgios (AUS) 7-6(4), 6-7(6), 6-2
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-3
(2) Roger Federer (SUI) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-1, 7-6(6)

R32
Denis Shapovalov (CAN) vs. (14) Kyle Edmund (GBR) 6-4, 7-5
(10) Novak Djokovic (SRB) vs. Adrian Mannarino (FRA) 4-6, 6-2, 6-1
Robin Haase (NED) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 5-7, 6-4, 7-5
Leonardo Mayer (ARG) vs. (16) Lucas Pouille (FRA) 7-6(7), 6-4
(2) Roger Federer (SUI) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-4

R64
Denis Shapovalov (CAN) vs. (WC) Frances Tiafoe (USA) 7-6(6), 3-6, 7-5
(10) Novak Djokovic (SRB) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 7-6(4)
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (12) Diego Schwartzman (ARG) 6-2, 4-6, 6-3
(16) Lucas Pouille (FRA) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-1, 1-6, 6-4

Tirsdag 1700 & 0100: 1. og 2. runde
Onsdag 1700 & 0100: mellem-runder
Torsdag 1700 & 0100: R16
Fredag 1700 & 0100: Kvarfinaler
Lørdag 1800: semifinaler (1 Men’s singles, 2 Women’s singles)
Søndag 0100: 1 Men’s singles & 1 doubles finaal
Søndag 1800: Doubles finale, 2000: Women’s & Men’s Finals

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/cincinnati/422/daily-schedule


Uge 34

WTA Premier, Connecticut Open, New Haven (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV2 Sport, WTATV.com

Deltagere: Halep, Garcia, Kvitova, Goerges, Barty, Bertens, Strycova, m.fl.

Resultater (udvalgte)

Q32
Rebecca Peterson (SWE) vs. Sofia Kenin (USA) – lør ca. 2030cet
(WC) Whitney Osuigwe (USA) vs. (5) Belinda Bencic (SUI) – lør ca. 1730cet

Q64
(1) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Johanna Larsson (SWE) 7-6(6), 6-3
Rebecca Peterson (SWE) vs. (2) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 1-6, 6-4
(WC) Whitney Osuigwe (USA) vs. (WC) Asia Muhammad (USA) 6-3, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/connecticut-open#orderofplay


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 33)

Vancouver (CAN)

Tidsforskel: cet -9 timer

Q32: (670) Mikael Torpegaard (DEN) vs. Fabrice Martin (FRA) 6-4, 3-6, 6-3
Q16: Mikael Torpegaard vs. [8] (371) Marcos Giron (USA) 4-6, 2-6 (søndag)

Singles hovedturnering

R32: [8] (130) Ruben Bemelmans (BEL) vs. (133) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-2

Cordenons (ITA)

Gwangju (KOR)

Meerbusch (GER)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 33)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 33)

Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 3, Harare (ZIM) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32: [1] (126) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1090) Jamie Davis (RSA) 6-1, 6-0
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (976) Aly Shokeir (EGY) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (477) Madhwin Kamath (IND) 6-4, 6-2
Semifinale: Eric Vanshelboim vs. [3] (210) Joubert Klopper (RSA) 2-6, 6-3, 6-2
Finale: Eric Vanshelboim vs. [4] (126) Khololwam Montsi (RSA) – lør ca. 1030

Boys doubles

1/8-finale: (2) Eric Vanshelboim (UKR)/Piotr Pawlak (POL) vs. Aly Shokeir/Faris Zakaryia (EGY) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Vanshelboim/Pawlak vs. Bruno Nhavene (MOZ)/Tshepo Mosarwa (BOT) 6-4, 6-4
Semifinale: Vanshelboim/Pawlak vs. Dylan Salton (RSA)/Sebastian Nothhaft (HKG) 4-6, 6-0, [10-5]
Finale: Vanshelboim/Pawlak vs. (4) Madhwin Kamath/Dev Javia (IND) 6-2, 6-2

Girls singles hovedturnering

(655) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [8] (364) Amira Badawi (EGY) 4-6, 1-6 (mandag)

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Gauri Bhagia (IND) vs. Muskan Gupta/Bhakti Parwani (IND) 6-1, 1-6, [10-5]
Kvartfinale: Nweke/Bhagia vs. (1) Weronika Baszak (POL)/Sasha Wood (USA) 1-6, 1-6 (onsdag)

<< tilbag2ze


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage