Selvom der mangler tre spillerunder, så synes de fire slutspilshold at have skilt sig ud, ligesom nedrykningspladserne også kan være afgjort.

Give – HRT
Spilles lørdag kl. 12.00 på Skovbakken 34 i Give

Give ligger nr. 2 i puljen med 18 point og er sikker på deltagelse i spillet om medaljer, men holdet kan stadig nå førstepladsen i puljen som giver retten til at vælge semifinalemodstander. Så midtjyderne er favoritter i dette opgør mod HRT, som reelt ikke har meget at spille for.

Forventede opstillinger:
1. HS: Frederik Press – Henrik Korsgaard
2. HS: Andreas Bjerrehus – Maxim Landa
3. HS: Anders Grinderslev – Jesper Andi Jørgensen
4. HS: Rasmus Michelsen – Morten Lyngbæk

Skovbakken – Gentofte
Spilles lørdag kl. 12.00 på Hvidkildevej 19 i Risskov

Efter HRT fik medhold i sin protest ifm. med holdkampen mod Skovbakken, så synes Skovbakkens mulighed for at klare sig fri af nedrykning noget besværlig, især fordi holdet møder et formstærkt Gentofte-hold, som kan være et godt bud på mesterskabs-titlen.

Forventede opstillinger:
1. HS: Tobias Lentz – Christian Sigsgaard
2. HS: Alexander Sunke – August Holmgren
3. HS: Julius Kostopoulos – Sebastian Grundtvig
4. HS: Thomas Støttrup – Philip Ørnø


Lyngby – KB

Spilles lørdag kl. 12.30 Lundtoftevej 53 B i Lyngby

Topopgør i Lyngby hvor det ubesejrede hjemmehold tager imod puljens treer, KB. Begge hold forventes at stille stærkt op i dette klassiske opgør, men et Lyngby-hold uden Frederik Løchte Nielsen og Mikael Torpegaard, gør KB til svag favorit.

Forventede opstillinger:
1. HS: Nicolai Ferrigno – Esben Hess-Olesen
2. HS: Marc Ferrigno – Martin Pedersen
3. HS: Nils Skajaa – Søren Wedege
4. HS: Tobias Galskov – Frederik Sletting

Vi/So – HIK
Spilles lørdag kl. 13.30 på Boelvej 10 i Virum

Udeholdet har brug for en stor sejr, såfremt håbet om en slutspilsplads stadig skal holdes i live. HIKs forsvarende mestre har Holger Rune med, så Virum-holdet får det svært, og kampen kan meget vel besegle holdets nedrykning.

Forventede opstillinger:
1. HS: MMagnus Ibh – Holger Vitus Nødskov Rune
2. HS: Frederik Nymann – Alexander Kønigsfeldt
3. HS: Hans Stentoft – Rasmus Møller
4. HS: Mathias Olsen – Sander Gjøls Andersen

Stillingen i Elitedivisionen:

Klub/Kampe/Point

Lyngby/ 4-0/ 20 point
Give/ 3-1/ 18 point
KB/ 3-1/ 17 point
Gentofte/ 2-2/ 15 point
HRT/ 2-2/ 10 point
HIK/ 1-3/ 9 point
Virum/ 1-3/ 5 point
Skovbakken/ 0-4/ 5 point