Dagens kampe torsdag 4. januar: Wozniacki kamp kl. 07 truet af regn

346
Vejrudsigten for Auckland lover regn, som kan spolere tidsplanen

Caroline Wozniacki har i flere år været kendt som “Miss Sunshine”, men i 2017 burde hun næsten være omdøbt til “Miss Rain”, da hun i løbet af sæsonen gentagne gange oplevede, at kampe blev afbrudt og udsat på grund af regn i ørken-stater, hvor udsigten til regn var tæt på nul, og nogle gange måtte 2 runder afvikles samme dag.
I de 2 første runder ved WTA turneringen i Auckland har Caroline undgået de store gener, selvom der dog har været forsinkelser på grund af regn, men udsigten for torsdag ser ikke lovende ud med prognoser, som lover 100 procent garanti for regn.

Derfor tages forbehold for nedenstående tidsplan for kampene i Auckland, hvor Caroline ifølge planen kan følges på TV2 Sport kl. 0700 mod Sofia Kenin (USA), der er no. 108 og er med i turneringen på et wildcard, som hun har forvaltet på fornem vis med sejre 6-4, 6-4 over Jana Fett (CRO) og 6-4, 7-6(6) over no. 63 Varvara Lepchenko (USA).

Caroline har ikke brugt meget tid på banen i de første kampe, hvor hun meget hurtigt har fundet et meget højt niveau, og derfor vil det være en større sensation, hvis hun ikke spiller sig videre til semifinalen på et tidspunkt, hvor det ikke regner.

I WTA Brisbane vandt både 2. seedede Karolina Pliskova og 3. seedede Elina Svitolina overbevisende sejre over de helt unge CiCi Bellis og Ana Konjuh.
Pliskova møder i kvartfinalen 32-årige Kaia Kanepi (EST), som har tromlet al modstand til side i både kvalifikationen og i de første runder mod Daria Kasatkina (RUS) og Lesia Tsurenko (UKR).
Kampen vises på TV2 Sport kl. 1000.

Forinden møder Svitolina midt om natten (dansk tid) 5. seedede Johanna Konta (GBR), som i begge de første kampe måtte bruge 3 sæt på at vinde over Madison Keys (USA) og Ajla Tomljanovic (CRO).

I den modsatte halvdel af lodtrækningen er 7. seedede Anastasija Sevastova (LAT) eneste seedede spiller, der er videre, og hun møder kl. 0730 no. 53 Aleksandra Krunic (SRB), der slap videre, da 1. seedede Garbine Muguruza i 1/8-finalen måtte trække sig med krampe ved 2-1 i 3. sæt.
Kampen kan ses på WTATV.com og TV2 Play, som kl. 02 om natten indleder med no. 38 Alize Cornet (FRA) vs. no. 88 Aliaksandra Sasnovich (BLR).
Muguruza har i øvrigt fået wildcard til næste uges WTA Premier turnering i Sydney.

I Shenzhen sikrede Simona Halep sig 1. pladsen på ranglisten nogle uger mere med sejren 3-6, 6-1, 6-2 over no. 91 Ying-Ying Duan (CHN), der også sidste år i Eastbourne vandt 1. sæt.
Kineseren har kvaliteterne til at kunne besejre Halep, men mod topspillerne er der ikke råd til udfald i koncentrationen, og derfor blev Halep ikke for alvor udfordret i de to sidste sæt.
Kvartfinalerne kan følges på TV2 Play 2 og WTATV.com.

Nogle af ATP kampene i Brisbane kan følges på Eurosport 1 og Eurosport Player samt Tennistv.com.

I Hopman Cup er Tyskland eneste nation med 2 sejre i Group A, hvor de vandt 3-0 over Canada, og de et godt bud på den ene af lørdagens finale-deltagere.
I Group B har både Schweiz og USA 2 sejre, og de spiller derfor om en plads i finalen, når de mødes torsdag kl. 1030, hvilket kan følges på Eurosport 2.
Roger Federer indleder mod Jack Sock, hvorefter Belinda Bencic møder CoCo Vandeweghe.

ATP turneringen i Doha kan følges på Eurosport 2 1530-1730, hvorefter Eurosport 1 tager over 1730-2130.

Der har ikke været TV-dækning fra ATP turneringen i Pune i Indien de første dage, men fra torsdag kl. 1235, dækkes turneringen af både TV3 Sport og Tennistv.com.

Frederik Løchte Nielsen og hans irske makke David O’Hare tabte 1. runde i double ved ATP Challenger i Bangkok.

Både Sebastian Grundtvig, Carl Emil Overbeck og Olga Helmi vandt 1. runde ved Grade 4 turneringen SALK Open i Bromma.
Carl Emil var videre fra kvalifikationen som Lucky Loser, og han vandt i 1. runde 6-2, 6-4 over Leo Borg (SWE).

WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: WTATV fra mandag, TV2 Sport fra natten til tirsdag

R32 (udvalgte)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-0
Petra Martic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 7-6(2), 6-3
Varvara Lepchenko (USA) vs. (7) Mona Barthel (GER) 6-2, 6-2
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 4-6, 6-2
Taylor Townsend (USA) vs. Christina Mchale (USA) 1-6, 6-4, 6-4
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Nao Hibino (JPN) 6-0, 6-3
Johanna Larsson (SWE) vs. Kurumi Nara (JPN) 7-6(5), 6-3
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. (WC) Sara Errani (ITA) 6-4, 6-7(3), 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (8) Donna Vekic (CRO) 7-6(5), 3-6, 6-4
(2) Julia Goerges (GER) vs. Monica Puig (PUR) 6-4, 4-6, 6-2

1/8-finale
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Petra Martic (CRO) 6-2, 6-2
(WC) Sofia Kenin (USA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 7-6(6)
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 7-5
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-2, 6-4
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL) 6-4, 6-3
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-7(3), 6-2
Polona Hercog (SLO) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 6-2
(2) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-0

Kvartfinale + semifinale fredag

På grund af regnvejr blev ingen af torsdagens kvartfinaler afviklet, og derfor spilles både kvartfinaler og semifinaler fredag fra kl. 10 lokal tid.

Kvartfinaler – start torsdag 2200cet
(2) Julia Goerges (GER) vs. Polona Hercog (SLO) – Centre Court
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) – Grandstand
NB 2300:
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (WC) Sofia Kenin (USA) – Centre Court
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. (Q) Sachia Vickery (USA) – Grandstand
2 Double kampe – Grandstand

Semifinaler Centre Court – start 0500cet
Goerges OR Hercog vs. Strycova OR Hsieh
Caroline OR Kenin vs. Radwanska OR Vickery

WTATV.com viser alle kampe på begge baner
TV2 Sport sender fra 2245.

Court 2 – start torsdag 2200cet
2 Double kampe

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-auckland-new-zealand-1049#orderofplay

WTA International, Szhenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Play fra tirsdag

R32 (udvalgte)
(1) Simona Halep vs. Nicole Gibbs (USA) 6-4, 6-1
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. (7) Maria Sakkari (GER) 4-6, 6-2, 6-3
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-2, 6-3
(8) Timea Babos (HUN) vs. (WC) Xiyu Wang (CHN) 6-1, 6-1
Maria Sharapova (RUS) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-0
Zarina Diyas (KAZ) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-3, 6-4
(3) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-4
(WC) Yafan Wang (CHN) vs. (Q) Jasmine Paolini (ITA) 6-0, 6-4
Ana Bogdan (ROU) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (2) Jelena Ostapenko (LAT) 6-1, 6-4

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 3-6, 6-1, 6-2
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE) 6-1, 6-0
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 4-6, 6-1, 6-2
(8) Timea Babos (HUN) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 6-1
Maria Sharapova (RUS) vs. Alison Riske (USA) 4-6, 6-3, 6-2
Zarina Diyas (KAZ) vs. (3) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-7(5), 6-4
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. (wc) Yafan Wang (CHN) 7-5, 6-3
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-4, 7-6(3)

Kvartfinaler torsdag

Centre Court – start 0500cet
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (8) Timea Babos (HUN) 7-5, 7-5
Maria Sharapova (RUS) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-3, 6-3
NB 0800: (1) Simona Halep (ROU) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 6-2
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-2, 6-2

WTATV.com viser alle kampe
TV2 Play 2 sender fra kl. 0500

Semifinaler fredag

Centre Court – start 0700cet
(1) Simona Halep (ROU) vs. (4) Irina-Camelia Begu (ROU)
NB 0900cet: (6) Katerina Siniakova (CZE) vs. Maria Sharapova (RUS)
2 Double kampe

TV2 Play sender kl. 07 og TV2 Sport kl. 0900
Alle kampe vises på WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-shenzhen-china-1063#orderofplay

WTA Premier & ATP 250 Brisbane, International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 9 timer

Spilleprogram torsdag

Pat Rafter Arena – start 0200cet
Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) – WTA
(5) Johanna Konta (GBR) vs. (3) Elina Svitolina (UKR) – WTA
Kyle Edmujnd (GBR) vs. Hyeon Chung (KOR) – ATP
NB 1000: (2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) – WTA
(1) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (WC) John Millman (AUS) – ATP

Show Court 1 – start 0200cet
Double kamp – ATP
Denis Istomin (UZB) vs. Jared Donaldson (USA) – ATP
NB 0500: Ryan Harrison (USA) vs. (LL) Yannick Hanfman (GER) – ATP
NB 0730: (7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Aleksandra Krunic (SRB) – WTA

Show Court 2 – start 0200cet
2 Double kampe WTA

TV-dækning: Se herunder

Spilleprogram fredag

Pat Rafter Arena – start 0200cet
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (wc) Alex de Minaur (AUS) – ATP
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) – ATP
NB 0600: (7) Anastasija Sevastova vs. (Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) – WTA
NB 1000: (1) Grigor Dimitrov vs. Kyle Edmund (GBR) – ATP
NB 1200: (3) Elina Svitolina (UKR) vs. (2) Karolina Pliskova – WTA

Show Court 1 – start 0200cet
Double kamp – WTA
Denis Istomin (UZB) vs. Ryan Harrison (USA) – ATP
NB 0730: Double kamp WTA

TV-dækning: Se herunder

Den komplette schedule for både WTA og ATP findes på https://www.brisbaneinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Sport og TV2 Play fra mandag

Deltagere: Muguruza, Pliskova, Svitolina, Garcia, Konta, Mladenovic, Sevastova, Barty, Keys, Kasatkina, Kvitova m.fl.

Q32: (135) Julia Boserup (USA) vs. [4] (88) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 1-6, 4-6 (fredag)

R32 (udvalgte)
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (41) Samantha Stosur (AUS)
Alize Cornet (FRA) vs. (4) Caroline Garcia (FRA) 3-6, 6-3, Ret’d
Anett Kontaveit (EST) vs. (LL) Heather Watson (GBR) 6-0, 6-3
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (6) Kristina Mladenovic 1-6, 6-3, 7-5
(5) Johanna Konta (GBR) vs. Madison Keys (USA) 4-6, 6-4, 6-3
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 6-4
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (8) Ashleigh Barty (AUS) 6-3, 6-2
(Q) Kaia Kanepi (EST) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-2
Catherine Bellis (USA) vs. (Q) Kateryna Bondarenko (UKR) 6-2, 7-5

1/8-finale
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (1) Garbine Muguruza (ESP) 5-7, 7-6(3), 1-2 Ret’d *bem)
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO) 6-1, 7-5
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Anett Kontaveit (EST) 1-6, 7-6(2), 6-3
(5) Johanna Konta (GBR) vs. (WC) Ajla Tomljanovic (CRO) 4-6, 6-1, 6-4
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-3, 6-1
(Q) Kaia Kanep (EST) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 6-3
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Catherine Bellis (USA) 6-1, 6-1
*bem) Muguruza trak sig efter krampe.

Kvartfinale
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-2, 6-4
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Alize Cornet (FRA) 3-6, 6-2, 6-3
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (5) Johanna Konta (GBR) 1-6, 7-6(6), 3-2 Ret’d
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 3-6, 7-5, 6-2

TV-dækning torsdag – se spilleplan herover

WTATV.com viser alle WTA-kampe
TV2 Play 1 viser kampe fra kl. 0200
TV2 Sport sender fra kl. 1000 (Pliskova vs. Kanepi)

TV-dækning fredag – se spilleplan herover

WTATV.com viser alle WTA-kampe
TV2 Play1 fra 0600

Den komplette WTA schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-brisbane-australia-800#orderofplay

ATP 250, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag

R32 (udvalgte)
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. (6) Diego Schwartzman (ARG)
(8) Mischa Zverev (GER) vs. (Q) John-Patrick Smith (AUS) 6-4, 7-5
Jared Donaldson (USA) vs. (WC) Jordan Thompson (AUS) 6-2, 6-4
Ray Harrison (USA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 3-6, 6-2

1/8-finale (udvalgte)
(1) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (WC) John Millman (AUS) 4-6, 7-6(8), 6-3
Kyle Edmujnd (GBR) vs. Hyeon Chung (KOR) 7-6(3), 5-7, 6-4
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-7(3), 7-6(5), 6-2
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-1, 6-2
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (8) Mischa Zverev (GER) 6-2, 5-7, 6-4
(WC) Alex de Minaur (AUS) vs. (4) Milos Raonic (CAN) 6-4, 6-4
Denis Istomin (UZB) vs. Jared Donaldson (USA) 7-6(5), 6-2
Ryan Harrison (USA) vs. (LL) Yannick Hanfmann (GER) 6-7(5), 6-4, 6-2

TV-dækning torsdag – se spilleplan herover

Eurosport Player: 0630-0730 og 1130-1330
Eurosport 1: 0300-0430 og 0600-0800
Tennistv.com: Edmund vs. Chung, Dimitrov vs. Millman

TV-dækning fredag – se spilleplan herover

Eurosport 1: 0202-0600

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/brisbane/339/daily-schedule

ATP 250, Qatar Exxonmobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q16: (142) Elias Ymer (SWE) vs. [5] (126) Pedro Sousa (POR) 4-2 Ret’d
QFi: Elias Ymer vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(3), 6-7(2) (søndag)

R32 (udvalgte)
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-6(3), 6-3
(7) Fernando Verdasco (ESP) vs. Dudi Sela (ISR) 4-6, 6-4, 6-0

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Aljaz Bedene (SLO) 7-5, 6-4
(Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (5) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 1-2 (opdateres)
(WC) Gael Monfils (FRA) vs. Jan-Lennard Sgtruff (GER) 6-3, 1-6, 6-3
Peter Gojowczyk (GER) vs. (Q) Matteo Berrettini (ITA) 6-2, 6-2
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (8) Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 7-6(2)
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Stefano Travaglia (ITA) 7-6(4), 6-3
Andrey Rublev (RUS) vs. (7) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 3-6, 6-4
Borna Coric (CRO) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 6-3

Kvartfinaler torsdag

Centre Court – start 1330cet
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Mirza Basic (BIH) 6-2, 6-3
Andrey Rublev (RUS) vs. Borna Coric (CRO) 6-3, 7-5
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Stefanos Tsitsipas (GRE)
(WC) Gael Monfils (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER)

Court 1 – start 1500cet
2 Doubler

TV-dækning:
Eurosport 2: 1530-1730
Eurosport 1: 1730-2130

Semifinaler fredag

Centre Court – start 1430cet
Double kamp
Guido Pella (ARG) vs. Andrey Rublev (RUS)
Thiem OR Tsitsipas vs. Monfils OR Gojowczyk

Tv-dækning:
Eurosport 1: 0600-0730 og 1530-2030

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/doha/451/daily-schedule

ATP 250, Tata Open Maharashtra, Pune (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

R32 (udvalgte)
(8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-6(4), 6-7(6), 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-1
(Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) vs. (6) Jiri Vesely (CZE) 6-3, 7-6(5)
(7) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 7-6(4)

1/8-finaler
(1) Marin Cilic (CRO) vs. (wc) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-4, 6-3
(8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Yuki Bhambri (IND) 4-6, 6-3, 6-4
Gilles Simon (FRA) vs. (3) Roberto Bautista Agut ESP) 6-3, 7-6(5)
(Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 6-4, 6-4
(5) Robin Haase (NED) vs. Nicolas Jarry (CHI) 3-6, 7-6(5), 7-5
(4/WC) Benoit Paire (FRA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-4, 6-7(4), 7-6(6)
(7) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Laslo Djere (SRB) 7-5, 7-6(5)
(2) Kevin Anderseon (RSA) vs. (Q) Thiago Monteiro (BRA) 7-6(4), 3-2 Ret’d

Kvartfinaler torsdag

Centre Court – start 1230cet
(1) Marin Cilic (CRO) vs. (8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-3, 6-2
(2) Kevin Anderseon (RSA) vs. (7) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-7(3), 6-4, 6-2
Double kamp

Court 1 – start 1230cet
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-2, 6-3
(4/WC) Benoit Paire (FRA) vs. (5) Robin Haase (NED) 7-5, 2-6, 6-3
2 Double kampe

TV3 Sport sender fra 1235
Tennistv.com sender 5 kampe fra tors

Semifinaler fredag

Centre Court – start 1230cet
(1) Marin Cilic (CRO) vs. Gilles Simon (FRA)
(4/WC) Benoit Paire (FRA) vs. (2) Kevin Anderseon (RSA)
Double kamp

Court 1 – start 1330cet
Double kamp

TV-dækning:
TV3 Sport 1405 og 1605.
Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/pune/891/daily-schedule

Hopman Cup, Perth (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: Eurosport fra lørdag

Group A:
Tyskland: Alexander Zverev, Angelique Kerber – 2-0 (5-1)
Belgien: David Goffin, Elise Mertens – 1-1 (4-2)
Australien: Thanasi Kokkinakis, Daria Gavrilova – 1-1 (2-4)
Canada: Vasek Pospisil, Eugenie Bouchard – 0-2 (1-5)

Søndag 0300cet: Australien vs. Canada 2-1
Daria Gavrilova vs. Eugenie Bouchard 6-1, 6-4
Thanasi Kokkinakis vs Vasek Pospisil 6-4, 3-6, 6-4
Gavrilova/Kokkinakis vs. Bouchard/Pospisil 3-4(1), 3-4(4)

Mandag 1030cet: Belgien vs. Tyskland 1-2
Elise Mertens vs. Angelique Kerber 6-7(6), 6-7(1)
David Goffin vs. Alexander Zverev 6-3, 6-3
Mertens/Goffin vs. Kerber/Zverev 2-4, 3-4(2)

Onsdag 0300cet: Canada vs. Tyskland 0-3
Eugenie Bouchard vs. Angelique Kerber 1-6, 3-6
Vasek Pospisil vs. Alexander Zverev 4-6, 2-6
Bouchard/Pospisil vs. Kerber/Zverev 3-4(2), 3-4 (2)

Onsdag 1030cet: Australien vs. Belgien 0-3
Daria Gavrilova vs. Elise Mertens 6-2, 4-6, 2-6
Thanasi Kokkinakis vs. David Goffin 4-6, 2-6
Gavrilova/Kokkinakis vs. Mertens/Goffin 3-4(3), 6-2, 1-4

Fredag 0300cet: Belgien vs. Canada
Elise Mertens vs. Eugenie Bouchard
David Goffin vs. Vasek Pospisil
Mertens/Goffin vs. Bouchard/Pospisil
Eurosport Player: 0240-0730

Fredag 1030cet: Australien vs. Tyskland
Daria Gavrilova vs. Angelique Kerber
Thanasi Kokkinakis vs. Alexander Zverev
Gavrilova/Kokkinakis vs. Kerber/Zverev
Eurosport Player: 1015-1500
Eurosport 2: 1200-1530

Group B:
Schweiz: Roger Federer, Belinda Bencic – 2-0 (6-0)
USA: Jack Sock, CoCo Vandeweghe – 2-0 (4-2)
Rusland: Karen Khachanov, Anastasia Pavlyuchenkova – 1-2 (3-6)
Japan: Yuichi Sugita, Naomi Osaka – 0-3 (2-7)

Lørdag 0300cet: Rusland vs. USA 1-2
Anastasia Pavlyuchenkova vs. CoCo Vandeweghe 3-6, 3-6
Karen Khachanov vs. Jack Sock 4-6, 6-1, 3-6
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Vandeweghe/Sock 3-4(5), 4-1, 4-1

Lørdag 1030cet: Japan vs. Schweiz 0-3
Yuichi Sugita vs. Roger Federer 4-6, 3-6
Naomi Osaka vs. Belinda Bencic 5-7, 3-6
Osaka/Sugita vs. Bencic/Federer 4-2, 1-4, 3-4(1)

Tirsdag 0300cet: Japan vs. USA 1-2
Maddison Inglis (AUS) vs. CoCo Vandeweghe 5-7, 2-6 *)
Yuichi Sugita vs. Jack Sock 7-6(1) 1-1 Ret’d
Inglis/Sugita vs. Vandeweghe/Pat Cash – Ret’d **)
*) tæller som 0-6, 0-6, da Naomi Osaka trak sig
**) tæller som 0-4, 0-4 af samme årsag

Tirsdag 1030cet: Rusland vs. Schweiz 0-3
Karen Khachanov vs. Roger Federer 3-6, 6-7(8)
Anastasia Pavlyuchenkova vs. Belinda Bencic 1-6, 6-3, 3-6
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Bencic/Federer 3-4(1), 4-3(3), 1-4

Torsdag 0300cet: Japan vs. Rusland 1-2
Naomi Osaka vs. Anastasia Pavlyuchenkova 6-4, 3-6, 7-6(5)
Yuichi Sugita vs. Karen Khachanov 4-6, 2-6
Osaka/Sugita vs. Pavlyuchenkova/Khachanov 1-4, 0-4
Eurosport Player: 0240-0730

Torsdag 1030cet: Schweiz vs. USA
Roger Federer vs. Jack Sock 7-6(5), 7-5
Belinda Bencic vs. CoCo Vandeweghe 7-6(6), 6-4
Federer/Bencic vs. Sock/Vandeweghe
Eurosport Player: 1015-1500
Eurosport 2: 0930-1530

Lørdag 0900cet: Finale
Schweiz vs. ??

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 1)

$75.000+H, Noumea, New Caledonia – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet+10 timer

R32: [4] (139) Casper Ruud (NOR) vs. (204) Salvatore Caruso (ITA) 6-4, 7-5
1/8-finale: Casper Ruud vs. (WC) (301) Geoffrey Blancaneaux (FRA) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Casper Ruud vs. [6] (156) Gleb Sakharov (FRA) 6-7(5), 4-6 (torsdag)

$75.000, Playford (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000, Bangkok (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Singles kvalifikation

Q32: (609) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (664) Daniiar Duldaev (KGZ) 6-2, 4-6, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [3] (302) Nino Serdarusic (CRO) 6-4, 7-6(4)
QFi: Frederik Løchte vs. Flavio Cipolla (ITA) 6-2, 5-7, 4-6 (mandag)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/David O’Hare (IRL) vs. Nikola Milojevic (SRB)/Mohamed Safwat (EGY) 1-6, 4-6 (onsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, Chandigarh ITF Juniors (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

Boys singles hovedturnering

R32: [4] (141) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (674) Naithaolin Calvin Golmei (IND) 6-3, 6-4
1/8-finale Eric Vanshelboim vs. (LL) Shashikant Rajput (IND) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (262) Mann Shah (IND) 6-4, 6-4
Semifinale (fredag 0630cet):
Eric Vanshelboim vs. (301) Terence Atmane (FRA) – Court 5
(2) (121) Sacchitt Sharrma (IND) vs. (232) Minjong Park (KOR) – Court 1

Boys doubles

1/8-finale: [1] Eric Vanshelboim (UKR)/Brandon Perez (VEN) vs. Dev Javia/Karan Srivastava (IND) 5-7, 7-6(5), [10-4]
Kvartfinale: Vanshelboim/Perez vs. Dong Ju Kim/Minjong Park (KOR) 1-6, 2-6 (onsdag)

Grade 4, SALK Open, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (mandag)
(1863) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (2429) Sebastian Abboud (SWE) 4-6, 2-6
(2077) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1734) Oliver Dunne (SWE) 7-6(3), 6-2

Q16: Carl Emil Overbeck vs. [8] (1378) Thijmen Loof (NED) 6-2, 5-7, 6-2
QFi: Carl Emil Overbeck vs. (1863) Osman Torski (GER) 3-6, 2-6 (tirsdag)

Boys singles hovedturnering

R32: (start onsdag 0900)
(LL) (1595) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) (1595) Leo Borg (SWE) 6-2, 6-2
[2] (213) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) (943) Karl Fredrik Utheim (SWE) 6-2, 6-1

1/8-finale:
Carl Emil Overbeck vs. [6] (299) Filippo Moroni (ITA) 0-6, 3-6 (torsdag)
Sebastian Grundtvig vs. (472) Pietro Marino (ITA) 7-5, 6-4
Kvartfinale: Sebastian Grundtvig vs. (361) Gustaf Strom (SWE)

Girls singles kvalifikation

Q32: (WC) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (2600) Olivia Malm (SWE) 6-4, 4-6, 0-6 (mandag)

Girls singles hovedturnering

R32: [1] (169) Olga Helmi (DEN) vs. (471) Polina Shitikova (RUS) 6-3, 6-0
1/8-finale: Olga Helmi vs. (400) Morgan Cross (GER) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Olga Helmi vs. (309) Lissi Kurre (EST) – fredag

Girls doubles

1/8-finale: (1) Olga Helmi (DEN)/Adrienn Nagy (HUN) vs. Sydney Berlin (SWE)/Maria Budin (GBR) 1-6, 4-6

China Junior 1 Grade 4, Shenzhen (CHN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64: (1693) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Hawen Li (CHN) 5-7, 1-6 (mandag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)