De seedede hos kvinderne tager hul på 2. runde i Miami Open, hvor mændene færdigspiller 1. runde

21-årige Oceane Dodin havde “oceaner” af held på sin side, da hun – efter blot en enkelt sejr i årets første 4 turneringer blot havde vundet en enkelt kamp – med nød og næppe slap videre fra 1. kvalrunde ved WTA Premier Mandatory turneringen Miami Open med en kneben sejr 4-6, 7-5, 6-3 over Naomi Broady (GBR).
I kvalfinalen mod Alison Riske (USA) tabte franskmanden derefter 1. sæt 1-6, hvorefter hun ikke tog flere “risks”, da hun derefter trak sig fra kampen med en skade i højre ankel, og dermed var hun tilsyneladende færdig i turneringen.

Imidlertid trak Belinda Bencic (SUI) sig fra hovedturneringen på grund af en skade i højre fod, og derved fik Dodin en ny chance som Locky Loser, og førnævnte ankelskade var i mellemtiden helet tilstrækkeligt, så hun var i stand til at gennemføre en 3-sæts kamp, da hun i 1. runde vandt 6-4, 6-7(3), 6-3 over no. 75 Veronica Cepede Royg (PAR).

Ranglistens no. 1 Simona Halep (ROU) ramte ikke sit højeste niveau i den netop overståede Premier Mandatory turnering i Indian Wells, men hun havde til gengæld det “held”, at hun ikke mødte en eneste modstander fra top 50, inden hun i semifinalen nærmest blev udspillet af den senere vinder Naomi Osaka (JPN).

I Miami er Halep fra starten af igen tilsmilet af “heldet” – i det mindste i sin første kamp, hvor hun netop møder førnævnte Lucky Loser, der er no. 96 på ranglisen.
Kampen kan følges på TV2 Sport, der sender fra kl. 2030, så hvis kampen starter til den planlagte tid, henvises til at følge starten på TV2 Play eller WTATV.com.

Da Caroline Wozniacki heller ikke helt ramte sit topniveau i Indian Wells, hvor hun tabte i kvartfinalen til Daria Kasatkina (RUS), sikrede Halep samtidig, at hun er sikker på at bevare 1. pladsen på ranglisten, uanset hvordan turneringen i Miami forløber.

Caroline kan derimod risikere at miste 2. pladsen til Garbine Muguruza (ESP), der er endnu mere “heldig” end både Dodin og Halep, idet hun er direkte videre til 3. runde, da 16-årige Amanda Anisimova efter sejr i 1. runde over Qiang Wang (CHN) 6-3, 1-6, 6-2 også har trukket sig fra turneringen med en skade i højre fod.
Muguruza kan dog kun overtage 2. pladsen, hvis hun vinder turneringen, og Caroline allerede taber sin første kamp, hvor hun fredag møder OL Guld-vinderen Monica Puig (PUR), der vandt “natkampen” mod Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-4, så risikoen for et tidligt exit er da til stede, hvis ikke Caroline er klar fra start.

Programmet på Stadium Court indledes med et – for skandinaver – interessant opgør, når 10. seedede Angelique Kerber (GER) møder Johanna Larsson (SWE), der vandt en gyserkamp i 1. runde over Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 7-6(5), 7-5, men det kræver formentlig en god portion “held”, hvis hun også skal besejre tyskeren, der dog kan være til at tale med, når hun indimellem finder sit “bundniveau” frem.

Efterfølgende kan man i den 2. kamp på Court 1 følge 5. seedede Karolina Pliskova (CZE), der godt kan risikere at få problemer mod Ekaterina Makarova (RUS), som i 1. runde vandt 6-2, 2-6, 6-4 over Timea Bacsinszky (SUI).

De 2 sidstnævnte opgør forudsætter adgang til TV2 Play eller WTATV.com inden TV2 Sport viser Haleps kamp, og hvis man er villig til at blive længe oppe, kan man på TV2 Sport tidligst kl. 0030 følge opgøret mellem 14. seedede Madison Keys (USA) og tilbagevendte Victoria Azarenka (BLR), der viste gode takter, da hun vandt sikkert 6-3, 6-0 over stortalentet CiCi Bellis (USA).

Tilbagevendte Serena Williams (USA) har dog fortsat et godt stykke vej til fordums styrke, hvilket blev tydeligt i opgøret mod Indian Wells vinderen Naomi Osaka (JPN), der uden at nå et skyhøjt niveau kunne vinde relativt sikkert 6-3, 6-2 over sit helt store idol.

I ATP 1000 udgaven af Miami Open holder de seedede fortsat fri, indtil 1. runde færdigspilles i øverste halvdel, hvor TV3 Sport er med fra kl. 16, når 18-årige Denis Shapovalov (CAN) møder  32-årige Viktor Troicki (SRB).
Shapovalovs 1 år yngre landsmand Felix Auger-Aliassime, som omgivelserne har mindst ligeså store forventninger til, tabte allerede i 1. runde af kvalifikationen 6-8 i 3. sæts tiebreak til Mackenzie McDonald (USA).

Der var også svensk succes hos herrerne, da 19-årige Mikael Ymer, der fik wildcard, vandt over Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 7-5, 6-1, men Rebecca Peterson, som var videre fra kvalifikationen hos kvinderne, tabte 5-7, 1-6 til Natalia Vikhlyantseva (RUS).

Dansk succes i Kroatien, Marokko og Kreta

Selvom det tilsyneladende ikke er muligt at følge med på hverken TV eller livestream fra de turneringer, hvor flere danske spillere fører sig frem, er det værd at gøre opmærksom på en række resultater, som desuden fremgår herunder.

Clara Tauson har indledt Grade 1 turneringen i Vrsar i Kroatien med sejr i de 2 første runder, og ved Grade 3 turneringen i Casablanca er både Hannah Viller Møller og Holger Vitus Nødskov Rune efter 2 sejre videre til kvartfinalerne.
Sebastian Grundtvig tabte i 2. runde i single, men han er sammen med Holger i semifinale i double.

Maria Jespersen, Emilie Francati
Foto: Selfie – Maria Jespersen og Emilie Francati

I Heraklion er Emilie Francati – som sædvanlig – videre til endnu en semifinale i double, hvor hun i denne uge spiller sammen med kusinen Maria Jespersen, der har fortsat de gode takter i single, da hun efter 3 sejre i kvalifikationen også vandt i 1. runde i hovedturneringen, hvor Emilie dog tabte knebent efter 7-9 i tiebreak i 2. sæt.


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA Premier Mandatory, Miami Open presented by Itaú (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Spilleprogram fredag (R64)

start 1600cet
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Naomi Osaka (JPN) – ST
(24) Elena Vesnina (RUS) vs. Donna Vekic (CRO) – C7
(21) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Claire Liu (USA)

2. match
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Aryna Sabalenka (BLR) – GS
(16) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (Q) Danielle Collins (USA) – C2
(26) Daria Gavrilova (AUS) vs. (Q) Andrea Petkovic (GER) – C8
(31) Shuai Zhang (CHN) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) – C9

3. match
(11) Johanna Konta (GBR) vs. Kirsten Flipkens (BEL) – C1
(19) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) – C7
(28) Anett Kontaveit (EST) vs. Maria Sakkari (GRE) – C9

4. match
(15) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Petra Martic (CRO) – C2
(22) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Bernarda Pera (USA) – C7
(29) Kiki Bertens (NED) vs. Varvara Lepchenko (USA) – C9
Stadium NB 2200cet:
(8) Venus Williams (USA) vs. (Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS)

5. match
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Timea Babos (HUN) – C1

Stadium – lørdag NB 0230:
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Monica Puig (PUR)

Alle ovenstående kampe vises på WTATV.com
TV2 Sport fra kl. 2200-2350 og fra 0230
TV2 Play fra 1600

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Tereza Martincova (CZE) vs. (4) Sara Errani (ITA) 6-4, 5-7, 7-6(2)
(119) Rebecca Peterson (SWE) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA) 6-0, 6-3
(13) Andrea Petkovic (GER) vs. Sabine Lisicki (GER) 4-6, 6-3, 3-1 Ret’d

QFi: (tirsdag)
(1) Monica Niculescu (ROU) vs. (21) Yanina Wickmayer (BEL) – 1500 C9
Rebecca Peterson (SWE) vs. (22) Eugenie Bouchard (CAN) – ca. 1630 C7

Singles hovedturnering (udvalgte)

R128
(LL) Oceane Dodin (FRA) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-4, 6-7(3), 6-3
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-7(3), 7-5, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-2, 7-5
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Catherine Bellis (USA) 6-3, 6-0

Carina Witthoeft (GER) vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. Jennifer Brady (USA) 7-5, 7-6(8)
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Katie Boulter (GBR) 6-4, 7-5
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 6-2, 2-6, 6-4

(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. Qiang Wang (CHN) 6-3, 1-6, 6-2
Christina Mchale (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 1-3 Ret’d
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, 6-4
(WC) Alja Tomljanovic (AUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 3-6, 6-4, 7-5

Johanna Larsson (SWE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 7-6(5), 7-5
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 1-6, 7-6(5), 7-5
(Q) Yafan Wang (CHN) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 4-6, 7-6(0)
(Q) Alison Riske (USA) vs. Magda Linette (POL) 1-6, 6-0, 6-2
== (nederste halvdel)
Timea Babos (HUN) vs. Mona Barthel (GER) 7-6(5), 6-3
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Heather Watson (GBR) 7-6(3), 6-2
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-4, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Madison Brengle (USA) 6-1, 6-4

(WC) Claire Liu (USA) vs. (wc) Whitney Osuigwe (USA) 6-3, 6-1
Petra Martic (CRO) vs. Lauren Davis (USA) 6-1, 7-5
(Q) Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-0
Naomi Osaka (JPN) vs. (WC) Serena Williams (USA) 6-3, 6-2

(Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 7-5, 6-1
Varvara Lepchenko (USA) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 6-4, 5-7, 7-5
(WC) Bernarda Pera (USA) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 7-5, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-3

(Q) Danielle Collins (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-1, 6-1
Donna Vekic (CRO) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-0, 7-5
Maria Sakkari (GRE) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 7-5, 6-1
Monica Puig (PUR) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-4

R64: (torsdag+fredag)
Øverste halvdel
(1) Simone Halep (ROU) vs. (LL) Oceane Dodin (FRA) 3-6, 6-3, 7-5
(30) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 7-6(4)
(20) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (14) Madison Keys (USA) 7-6(5), 2-0 Ret’d

Carina Witthoeft (GER) vs. (12) Julia Goerges (GER) 7-6(2), 4-6, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. (18) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-1, 6-3
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (32) Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-2
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 7-5, 7-5

(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Amanda Anisimova (USA) – walkover
Christina McHale (USA) vs. (25) Barbora Strycova (CZE) 6-1, 6-4
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (17) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 6-3
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 6-3

(10) Angelique Kerber (GER) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-2, 6-2
(23) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 3-6, 6-2
(Q) Alison Riske (USA) vs. (7) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-1
(Q) Yafan Wang (CHN) vs. (27) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3

R32: (lørdag+søndag)
R16: (mandag)
Kvart: (tirsdag+onsdag)
Semi: (fredag)
Finale: (lørdag)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-miami-usa-902#orderofplay


ATP 1000, Miami Open presented by Itaú (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer
TV-dækning (fra onsdag): TV3 Sport (og Viaplay), Tennistv.com

Spilleprogram fredag (R64)

start 1600cet
(7) David Goffin (BEL) vs. Joao Sousa (POR) – GS
(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Nicolas Jarry (CHI) – C1
(12) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) – C2
(22) Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Liam Broady (GBR) – C8

2. match
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) – ST
(20) Milos Raonic (CAN) vs. (WC) Mikael Ymer (SWE) – C1
(30) Richard Gasquet (FRA) vs. Jeremy Chardy (FRA) – C7

3. match
(9) Novak Djokovic (SRB) vs. Benoit Paire (FRA) – ST
(26) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) John Millman (AUS) – GS
(19) Hyeon Chung (KOR) vs. Matthew Ebden (AUS) – C2
(27) Andrey Rublev (RUS) vs. Vasek Pospisil (CAN) – C7

4. match
(14) John Isner (USA) vs. Jiri Vesely (CZE) – GS
(25) Feliciano Lopez (ESP) vs. Jared Donaldson (USA) – C1
(23) Gilles Muller (LUX) vs. Mikhail Youzhny (RUS) – C8

Grandstand – NB 2200cet:
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Maximillian Marterer (GER)

Stadium – lørdag NB 0100cet:
(5) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Robin Haase (NED)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: (mandag)
(24) Mackenzie McDonald (USA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 6-2, 7-6(6)
(3) John Millman (AUS) vs. Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-6(8)
(19) Elias Ymer (SWE) vs. (PR) Santiago Giraldo (COL) 7-6(9), 6-4

QFi: (tirsdag)
(9) Yuki Bhambri (IND) vs. (19) Elias Ymer (SWE) 7-5, 6-2

Singles hovedturnering (udvalgte)

R128: (onsdag+torsdag)
Øverste halvdel
(Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (Q) Calvin Hemery (FRA) 6-1, 6-2
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-6(3), 7-6(6)
Steve Johnson (USA) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 6-3, 6-3
Denis Istomin (UZB) vs. Miomir Kecmanovic (SRB)  7-5, 6-4

(PR) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (Q) Alex De Minaur (AUS) 6-2, 6-4, 6-2
Frances Tiafoe (USA) vs. Nicolas Kicker (ARG) 6-3, 7-6(4)
Marius Copil (ROU) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-6(2), 6-4
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 1-6, 6-2, 7-5

Daniil Medvedev (RUS) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 2-6, 6-4
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Aljaz Bedene (SLO) 7-5, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. Horacio Zeballos (ARG) 3-6, 7-6(2), 6-4
(WC) Nicola Kuhn (ESP) vs. (Q) Darian King (BAR) 7-5, 6-4

Radu Albot (MDA) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-1, 4-6, 7-6(4)
Denis Shapovalov (CAN) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-7(4), 7-6(6)
Leonardo Mayer (ARG) vs. Donald Young (USA) 3-6, 6-4, 6-2
(Q) Yuki Bhambri (IND) vs. (LL) Mirza Basic (BIH) 7-5, 6-3
==(nederste halvdel)
Robin Haase (NED) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-4, 3-6, 6-1
(Q) John Millman (AUS) vs. Peter Gojowczyk (GER) 2-6, 6-4, 6-4
(Q) Liam Broady (GBR) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 7-6(5), 6-3
Benoit Paire (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 1-6, 6-1, 6-2

Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Cameron Norrie (GBR) 7-6(3), 6-2
(WC) Mikael Ymer (SWE) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 7-5, 6-1
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-3, 7-6(2)
Maximilian Marterer (GER) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-4

Joao Sousa (POR) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 7-6(4)
Jared Donaldson (USA) vs. (WC) Marcos Baghdatis (CYP) 6-3, 6-4
Matthew Ebden (AUS) vs. Gilles Simon (FRA) 6-3, 6-7(2), 7-5
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (WC) Christopher Eubanks (USA) 4-6, 6-4, 6-4

Jiri Vesely (CZE) vs. Lukas Lacko (SVK) 7-6(2), 6-3
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Guido Pella (ARG) 7-6(3), 7-6(2)
Vasek Pospisil (CAN) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(4), 7-6(5)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Taylor Fritz (USA) 7-6(4), 6-4

R64: (fredag+lørdag)
R32: (søndag+mandag)
R16: (tirsdag)
Kvart: (onsdag+torsdag)
Semi: (fredag)
Finale: (lørdag)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/miami/403/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 12)


$75.000, Qujing (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

€43.000+H, Lille (FRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOPHardcourt

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 12)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 12)

$15.000, Soho Square Egypt F10 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Olga Helmi (DEN) vs. Elena De Santis (ITA) 6-2, 4-6, 4-6 (lørdag)


$15.000, 12th Lyttos Beach ITF Pro Circuit, Heraklion (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q64: Maria Jespersen (DEN) vs. Lola Mireille Glantz (GER) 6-3, 6-2
Q32: Maria Jespersen vs. Ana Lantigua De La Nuez (ESP) 2-6, 6-4, 7-6(0)
QFi: Maria Jespersen vs. [3] (874) Laura Heinrichs (GER) 6-2, 6-3

Singles hovedturnering

R32: onsdag på Clay Court 2
(637) Emilie Francati (DEN) vs. (676) Julia Stamatova (BUL) 4-6, 6-7(7) (onsdag)
(Q) Maria Jespersen (DEN) vs. [Q] (719) Josephine Boualem (FRA) 3-6, 6-1, 6-2

1/8-finale: Maria Jespersen vs. [2] (411) Monika Kilnarova (CZE) –  fre NB 1030cet

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati/Maria Jespersen (DEN) vs. Gabriela Ana Maria Davidescu/Alexandra Maria Staiculescu (ROU) 6-0, 6-2
Kvartfinale: Francati/Jespersen vs. (4) Gabriela Duca (ROU)/Sofia Dmitrieva (RUS) 4-6, 6-3, [10-3]
Semifinale: Francati/Jespersen vs. (1) Romy Koelzer/Lisa Ponomar (GER) – tor NB 1400cet

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 12)

Grade 1, 34. Perin Memorial, Vrsar (CRO) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64:
(299) Giuseppe La Vela (ITA) vs. [8] (70) Arthur Cazaux (FRA) 6-4, 6-3
(169) Matteo Arnaldi (ITA) vs. (371) Borna Devald (CRO) 3-6, 6-2, 6-0
[4] (60) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (381) Makary Adamek (POL) 6-1, 6-0
(267) Lukas Hellum Lilleengen (NOR) vs. (WC) (703) Mile Matic (CRO) 6-1, 6-2
[2] (53) Harold Mayot (FRA) vs. (301) Volodymyr Malakhov (UKR) 6-1, 6-2

R32:
[4] (60) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (459) Kristof Minarik (SVK) 4-6, 7-5, 6-4
(253) Giacomo Dambrosi (ITA) vs. (267) Lukas Hellum Lilleengen (NOR) 7-5, 6-1
[2] (53) Harold Mayot (FRA) vs. (409) Lukas Palovic (SVK) 6-3, 7-5

1/8-finale
[14] (127) Leopold Zima (GER) vs. [4] (60) Lorenzo Musetti (ITA) 3-6, 6-4, 6-4
[2] (53) Harold Mayot (FRA) vs. [15] (136) Cezar Cretu (ROU) 6-3, 1-6, 6-3

Girls singles hovedturnering

R64:
[1] (16) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (Q) (1458) Bianca Behulova (SVK) 6-3, 6-1

[8] (97) Daria Frayman (RUS) vs. (376) Metka Komac (SLO) 6-2, 6-0
[3] (25) Clara Tauson (DEN) vs. (633) Eva Lys (GER) 4-6, 6-2, 6-2
(541) Ielyzaveta Skorokhodova (UKR) vs. [2] (20) Nika Radisic (SLO) 6-2, 2-6, 6-1

R32:
[1] (16) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Ekaterina Vinnik (RUS) 6-7(2), 6-2, 6-3
Daria Frayman (RUS) vs. (700) Noa Krznaric (CRO) 6-1, 6-0
Clara Tauson vs. (448) Cristina Elena Tiglea (ITA) 6-2, 6-0

1/8-finale:
[1] (16) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [14] (149) Viktoriya Petrenko (UKR) 6-2, 6-1
[10] (119) Selma Stefania Cadar (ROU) vs. Daria Frayman (RUS) 7-5, 5-7, 6-2
Clara Tauson vs. [13] (131) Dasha Lopatetskaya (UKR) 6-2, 6-2

Kvartfinale: fredag
[1] (16) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [6] (62) Andreea Prisacariu (ROU) – 0900
[4] (42) Viktoriia Dema (UKR) vs. [9] (106) Adrienn Nagy (HUN) – 0900
Clara Tauson vs. [10] (119) Selma Stefania Cadar (ROU) – fre 0900
(Q) (373) Olympe Lancelot (FRA) vs. (541) Ielyzaveta Skorokhodova (UKR) – NB 1000

Girls doubles

R32: (2) Clara Tauson (DEN)/Iva Zelic (CRO) vs. Elena Milovanovic (SRB)/Neli Sunjic (CRO) 4-6, 5-7 (onsdag)


Grade 2, ITF/CAT North African Circuit – Casablanca, Morocco ((MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Holger VItus Nødskov Rune, Hannah Viller Møller, Sebastian Grundtvig
Foto: Aneke Rune – De danske deltagere: Holger Vitus Nødskov Rune, Hannah Viller Møller, Sebastian Grundtvig

Boys singles hovedturnering

R32:
(269) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) (1996) Mohamed Ali Sakkat (MAR) 6-3, 6-2
[6] (190) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (297) Zyaan Ahmed (GBR) 6-0, 6-1

1/8-finale:
Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (479) Filippo Moroni (ITA) 2-6, 1-6 (onsdag)
Holger Rune vs. (353) Lancelot Carnello (SWE) 6-2, 6-1

Kvartfinale: Holger Rune vs. [2] (145) Arthur Bouquier (FRA) 6-0, 6-4
Semifinale: Holger Rune vs. (302) Lorenzo Rotoli (ITA) – fre 1100cet

Boys doubles

1/8-finale: (2) Holger Vitus Nødskov Rune/Sebastian Grundtvig (DEN) vs. Adham Gaber/Faris Zakaryia (EGY) 6-4, 6-7(4), [10-2]
kvartfinale: Rune/Grundtvig vs. Skander Ben Abdallah (TUN)/Lancelot Carnello (SWE) 6-0, 6-4
Semifinale: Rune/Grundtvig vs. (3) Adam Nagoudi (TUN)/Youcef Rihane (ALG) 6-2, 6-1
Finale: Rune/Grundtvig vs. (1) Yassir Kilani (MAR)/Dominik Palan (CZE) – fre NB 1530

Girls singles hovedturnering

R32: [2] (133) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (LL) (1313) Anna Loire Lemongo Toumbou (CMR) 6-1, 6-0
1/8-finale: Hannah Viller Møller vs. (329) Amira Badawi (EGY) 6-2, 6-0
Kvartfinale: Hannah Viller Møller vs. [2] (246) Myah Petchey (RSA) – tor NB 1300cet

Girls doubles hovedturnering

(1) Hannah Viller Møller (DEN)/Melania Delai (ITA) vs. Maelys Bougrat (FRA)/Zera Lennon (MRI) 4-6, 6-4, [8-10] (onsdag)


Grade 4, Malta ITF U18 World Ranking Tournament, Marsa (MLT) – Hardcourt

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (1314) Nikoline Nikoline Gullacksen (DEN) – bye
Olivia Thiemke (DEN) vs. (WC) Iryna Trystan (UKR) 1-6, 3-6 (lørdag)

QFi:
Nikoline Gullacksen vs. (WC) Maja Glumac (MLT) 6-1, 6-4

Girls singles hovedturnering

R64: (Q) (1314) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (Q) Beatrice Stagno (ITA) – walkover
R32: Nikoline Gullacksen vs. ??

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage