Caroline Wozniacki er i hopla fra starten af hardcourt sæsonen og har derfor gode chancer mod ranglistens no. 1. i Montreal har 18-årig Canadier næppe store chancer mod no. 1 Nadal

De første kampe i hardcourt sæsonen tyder på, at Caroline Wozniacki allerede har fundet sig godt til rette på underlaget i Toronto, og hun må tillægges en god chance for at besejre ranglistens no. 1 Karolina Pliskova, som hun senest vandt over i Miami tidligere på året.
Danskeren fører 4-2 indbyrdes, men Tjekken har dog vundet de 2 andre opgør i 2017.

Det Canadiske stortalent, 18-årige Denis Shapovalov, der har fået wildcard til turneringen i  Montreal, vandt i 2. runde over Juan Martin Del Potro (ARG). I 1/8-finalen får han æren at møde no. 1. Rafael Nadal for første gang.
Kampen spilles natten til fredag, hvor vinderen møder Adrian Mannarino (FRA) eller Hyeon Chung (KOR).

596729319JD00684_Day_Thirte
2016 Getty Images – Denis Shapovalov

Tilføjelse fredag formiddag:
Denis Shapovalov leverede faktisk sensationen i nat og besejrede Nadal i 3 sæt efter 2 tim. 45 min.
Tennisavisen har tidligere omtalt de 2 Canadiske teenagere, Felix Auger-Aliassime og Denis Shapovalov, som alle forventer bliver kommende tennis-stjerner

Challenger Drummondville: Den yngste teenager måtte bøje sig for 17-årig landsmand

I TE U12 turneringen i KB er den Danske U12 mester Emilie Just-Bomholt fremme i semifinalen.

Ved DM er der semifinaler fra kl. 1500.
Både Benjamin Hannestad og sidste års DM-vinder Christian Sigsgaard, som begge er på college, måtte gennem hårde 3-sætskampe mod henholdsvis Anders Grinderslev og Søren Borup Wedege, inden de er klar til at mødes i den ene semifinale.
Sidste års finalist August Holmgren vandt komfortabelt over en tidligere DM-vinder Martin Pedersen, og han møder i den anden semifinale Nicolai Ferrigno.

Hos damerne blev det 4 sikre sejre i kvartfinalerne til Hannah Viller Møller, Maria Jespersen, Karina I. Jacobsgaard og Mai Grage, som derfor er deltagerne i fredagens semifinaler.

WTA Premier 5, Rogers Cup presented by National Bank, Toronto (CAN) – Hardcourt
TV2 Sport – WTATV.com – tidsforskel cet -6 timer

Centre Court – kvartfinaler (start 1830cet)
1830: [1] Karolina Pliskova (CZE) vs. [6] Caroline Wozniacki (DEN)
Næste: Sloane Stephens (USA) vs. Lucie Safarova (CZE)
NB 0100: [5] Elina Svitolina (UKR) vs. [4] Garbine Muguruza (ESP)
Næste: Caroline Garcia (FRA) vs. [2] Simona Halep (ROU)

Grandstand – start 1800cet
3 double kampe

TV2 Sport sender fra kl. 1830.
WTATV sender fra begge baner og viser formentlig også double kampe.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-toronto#undefined

ATP 1000, Rogers Cup, Montreal (CAN) – Hardcourt
tidsforskel cet -6 timer

Court Central – start 1830cet
1830: Robin Haase (NED) vs. Diego Schwartzman (ARG)
NB 2030: [12] Roberto Bautista Agut (ESP) vs. [2] Roger Federer (SUI)
NB 0030: (WC) Denis Shapovalov (CAN) vs. Adrian Mannarino (FRA)
Næste: Alexander Zverev (GER) vs. Kevin Anderson (RSA)

Banque Nationale – start 1830cet
4 double kampe

TV3 Sport 1/Viaplay sender live fra kl. 1830
Tennistv.com viser kampe fra flere baner

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/montreal/421/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$150.000, Jinan (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$100.000, Aptos, CA (USA) – Combo | S | D |QS | QD | OOP

Q32: Frederik Løchte Nielsen (DEN) – bye
Q16: Løchte vs. [1] (209) Marc Polmans (AUS) 3-6, 6-1, 6-4
QFi: Løchte vs. [6] (398) Bradley Mousley (AUS) 6-0, 4-6, 6-3

Hovedturnering:
R32: (578) (Q) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [6] (106) Tennys Sandgren (USA) 2-6, 4-6 (tirsdag)
R32: [7] (109) Casper Ruud (NOR) vs. (126) Quentin Halys (FRA) 4-6, 6-3, 3-6 (tirsdag)

Løchte deltager ikke i double i turneringen.

$50.000+H, Floridablanca (COL) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

€43.000+H, Portoroz (SLO) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, Edwardsville, IL (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Q64:
Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. [1] (1098) Dusty H. Boyer (USA) 6-3, 6-2
Jonas Zacho Larsen (DEN) vs. Piotr Lada (USA) 6-2, 7-5

Q32: Simon vs. Jonas 6-2, 6-7(3), 6-1
QFi: Simon vs. Francisco Dias (POR) 7-6(1), 2-6, 6-3

Hovedturnering:

R32: (Q) Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. [7] (607) Genaro Alberto Olivieri (ARG) 4-6, 2-6 (onsdag)

ITF Women (udvalgte)

 

ITF Junior (udvalgte)

 

Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Quooker Copenhagen TE U12, KB – Grus

Girls singles

Kvalifikation:
Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. June Bjork (SWE) 1-6, 0-6

Hovedturnering:
R32:
(WC) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Grete Kjaergaard (SWE) – walkover
Emma Zulkic (DEN) vs. Alexandra Okorokova (RUS) 0-6, 0-6
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Tessa Johanna Brockmann (GER) 5-7, 6-7(6)
(WC) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Annika Maria Glaser (AUT) 3-6, 2-6
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Stella Remander (FIN) 7-5, 1-6, 1-6
Laura Brunkel (DEN) vs. (LL) Liva Kornelia Morgensen (DEN) 6-3, 6-1
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (Q) Edit Cosmo (SWE) 6-3, 6-2
(WC) Opheli Mille Ruus (DEN) vs. Iben Storkaas (NOR) 6-2, 6-2
Chili Alberthe Emilie Jensen (DEN) vs. (Q) Ekaterina Ivanova (RUS) 1-6, 3-6
(Q) Alberte Kleis Giersloev Jørgensen (DEN) vs. Adelisa Kahriman (SWE) 3-6, 6-3, 6-2
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (Q) Naomi Von Oesen (GER) 6-2, 6-1
(WC) Lucca Ingildsen (DEN) vs. (Q) Georgia Elizabeth Okropiridze (LAT) 1-6, 7-6(2), 6-2
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. Miezl Lina Gutzeit (GER) 3-6, 6-3, 6-2
Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. Emilia Korseth (NOR) 4-6, 6-1, 2-6
Nelli Zsigri Dyndgaard (DEN) vs. (Q) June Bjork (SWE) 0-6, 1-6
Mille Mørk (DEN) vs. Polina Skopintseva (RUS) 0-6, 1-6

1/8-finale:
Cecilie Agerbek Fridthjof vs. Alexandra Okorokova (RUS) 0-6, 1-6
Sarafina Olivai Hansen (DEN) vs. Annika Maria Glaser (LAT) 5-7, 4-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Stella Remander (FIN) 0-6, 0-6
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Ophelia Mille Ruus (DEN) 6-1, 6-0
Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Ekaterina Ivanova (RUS) 4-6, 6-2, 2-6
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Lucca Ingildsen (DEN) 6-1, 6-0
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. Emilla Korseth (NOR) 1-6, 0-6

Kvartfinale:
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Stella Remander (FIN) 6-2, 5-7, 4-6
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-2, 6-4

Semifinale – 0900
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Polina Skopintseva (RUS) 1-6, 4-6
Stella Remander (FIN) vs. Alexandra Okorokova (RUS) 6-1, 6-2

Girls doubles (udvalgte)

Semifinale
Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. June Bjork (SWE)/Stella Remander (FIN) 3-6, 6-7(3)

Boys singles

R32:
Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Makar Krivoshchekov (RUS) 2-6, 0-6
(WC) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Richard Antoni (GER) 3-6, 0-6
Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Julian Peter (GER) 7-6(7), 5-7, 4-6
Kristian Kjellberg (DEN) vs. Lasse Buschmann (GER) 2-6, 6-2, 4-6
Fidel Nweke (DEN) vs. Carl Degenhardt (GER) 2-6, 3-6
Oliver Steines (DEN) vs. Oliver Bonding (GBR) 6-1, 6-1
Conrad Schat-Holm (DEN) vs. Marc Majdandzic (GER) 0-6, 0-6
Christopher Garde (DEN) vs. Valdemar Wedell Wedellsborg (DEN) 6-0, 6-0
Nicolas Borgsten (DEN) vs. Finbar Micgarvey (GBR) 7-5, 3-6, 7-5
Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. Dominic Ducariu (GER) 0-6, 1-6
William Emil Schnack (DEN= vs. Andrey Kozlov (RUS) 1-6, 0-6
Conrad K. Clasen (DEN) vs. Balthazar Huss (GER) 6-7(6), 6-4, 7-6(0)
Jarl August Ildor (DEN) vs. Mats Cappelen Mazzocchi (NOR) 0-6, 3-6
Linus Bangert (DEN) vs. Carl Labitzke (GER) 0-6, 0-6
Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Klim Krivoshchekov (RUS) 0-6, 2-6
Alexander Grube Andersen (DEN) vs. Jamie Luke Fichtenmeier (GER) 5-7, 5-7

1/8-finale:
Oliver Steines (DEN) vs. Carl Degenhardt (GER) 6-3, 6-4
Christopher Garde (DEN) vs. Marc Majdandzic (GER) 0-6, 1-6
Nicolas Borgsten (DEN) vs. Dominic Ducariu (GER) 1-6, 6-7(3)
Conrad K. Clasen (DEN) vs. Andrey Kozlov (RUS) 1-6, 0-6

Kvartfinale:
Oliver Steines (DEN) vs. Marc Majdandzic (GER) 1-6, 1-6

Semifinale – 0900
Andrey Kozlov (RUS) vs. Carl Laitzke (GER)
Lasse Buschmann (GER) vs. Marc Majdandzic (GER)

Boys doubles (udvalgte)

Semifinale:
Nicolas Borgsten/Christopher Garde (DEN) vs. Richard Antoni/Dominic Ducariu (GER) 4-6, 4-6

Klik på link til de enkelt rækker for at få alle resultater

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)

DM Senior ude 2017, Hareskov-Værløse TK, Lille Værløsevej 77, 3500 Værløse

Facebook: https://www.facebook.com/TennisDM2017/, hvor nogle af kampene bliver livestreamet af Morten Sylvest.
På “Dagens kampe mandag 9. august” findes udvalgte resultater samt mulighed for at gense 2 af de kampe, der blev livestreamet.

Herresingle – semifinaler
1500
Benjamin Hannestad (KB) vs. Christian Sigsgaard (Gentofte) 6-2, 6-7(3), 6-3
August Holmgren (Gentofte) vs. Nicolai Ferrigno (KB) 4-6, 6-3, 6-4

Damesingle – semifinaler
1500: Hannah Viller Møller (HIK) vs. Karina I. Jacobsgaard (KB) 6-3, 6-1

1715: Maria Jespersen vs. Mai Grage (KB) 6-3, 3-6, 6-2

Damedouble – finale kl. 1830
Hannah Viller Møller/Emilie Vesten Håkansson (HIK) vs.
Emilie K.S. Hansen (Greve)/Frederikke Uhrskov Støchkel (Holte) 4-6, 6-4, [10-7]

Herredouble – finale k. 1830
Benjamin Hannestad (KB)/Christian Sigsgaard (Gentofte) vs.
Philip Ørnø/August Holmgren (Gentofte) 6-1, 7-6(6)

Det komplette program findes på http://dmtennis.dk/turneringsprogram/

Billeder fra DM