Der er fortsat masser af kampe at vælge mellem ved WTA og ATP udgaverne af Rogers Cup. Desuden kan man følge Frederik Løchte Nielsen og Casper Ruud samt kampe fra DM på livestream. Caroline Wozniacki spiller sidste kamp natten til onsdag

I Toronto blev Caroline Wozniackis modstander i 2 runde fundet, da no. 90 Ekaterina Alexandrova (RUS) på sin 5. matchbold vandt 6-1, 7-6(3) over no. 166 Sachia Vickery (USA). Begge var videre fra kvalifikationen.
Caroline spiller sidste kamp på Centre Court efter en kamp, som starter kl. 01.

Caroline Wozniacki

Søndagens vinder i Stanford, Madison Keys har meldt afbud til turneringen, og hun erstattes af Lucky Loser Magdalena Rybarikova (SVK), der i kval finalen havde tabt 5-7, 0-6 til no. 70 Varvara Lepchenko (USA).
Sidstnævnte var på vej ud af turneringen med fynd og klem mod 12. seedede Jelena Ostapenko (LAT), der ved stillingen 6-1, 3-0 gik helt i stå, Lepchenko endte med at vinde 1-6, 7-6(2), 7-6(5) i en kamp, hvor Ostapenko var grædefærdig i 3. sæt, hvor hun kom bagud 2-5, men hun var alligevel tæt på at vinde kampen, som hun helt uforståeligt smed på gulvet.

Tirsdagens hovedret må være opgøret mellem 10. seedede Agnieszka Radwanska (POL) og formstærke CoCo Vandeweghe (USA), der efter finalepladsen i Stanford er avanceret til no. 20 på ranglisten.

I ATP Challenger i Aptos bliver der mulighed for at følge både Frederik Løchte Nielsen og det Norske håb Casper Ruud på Livestream.com/ATP.

Frederik Løchte NIelsen
All rights reserved Espen Hildrup 2016

Spilleplan for singler ved DM fremgår herunder, hvor der desuden er link til arrangørernes Facebook-side, hvor nogle af kampene kan følges på livestream, bl.a. med både en tidligere og nuværende Davis Cup spiller, Martin Pedersen, der har fået wildcard, og Thomas Kromann, som derfor begge er valgt som top-billede med en “god fangst”, som dog ikke deltager ved DM.

Photo By: Jeffrey A. Camarati – Simon Friis Søndergaard

Simon Friis Søndergaard er videre fra kvalifikationen ved hans første ITF optræden siden september 2015. Han spiller dog tidligst onsdag.

WTA Premier 5, Rogers Cup presented by National Bank, Toronto (CAN) – Hardcourt
TV2 Sport – WTATV.com – tidsforskel cet -6 timer

Centre Court – start 1700cet
1700: Julia Goerges (GER) vs. Catherine Bellis (USA)
NB 1900: (Q) Donna Vekic (CRO) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN)
Næste: [10] Agnieszka Radwanska (POL) vs. CoCo Vandeweghe (USA)
NB 0100: Timea Babos (HUN) vs. (WC) Bianca Andreescu (CAN)
Næste: (Q) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. [6] Caroline Wozniacki (DEN)

Grandstand – start 1700cet
1700: (Q) Sorana Cirstea (ROU) vs. Caroline Garcia (FRA)
Næste: Shuai Peng (CHN) vs. Ekaterina Makarova (RUS)
Næste: Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Alizé Cornet (FRA)
NB 2300: [5] Elina Svitolina (UKR) vs. Daria Kasatkina (RUS)
Næste: Barbora Strycova (CZE) vs.Caria Gavrilova (AUS)

Court 1 – start 1700cet
Oceane Dodin (FRA) vs. (Q) Ashleigh Barty (AUS)
[16] Elena Vesnina (RUS) vs. Alison Riske (USA)
TBA – efter pause:
(WC) Eugenie Bouchard (CAN)/Karolina Pliskova (CZE) vs.
Dominika Cibulkova (SVK)/Kirsten Flipkens (BEL)

Court 3- start 2000cet
2 double kampe

Court 4 – start 1700cet
Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs. (LL) Magdalena Rybarikova (SVK)
2 double kampe

TV2 Sport sender fra kl. 1700.
WTATV sender fra 5 baner og viser formentlig også double kampe.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-toronto#undefined

ATP 1000, Rogers Cup, Montreal (CAN) – Hardcourt
TV3 Sport 2/Viaplay – Tennistv.com – tidsforskel cet -6 timer

Court Central – start 1830cet
1830: Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. [10] Tomas Berdych (CZE)
NB 2030: (WC) Denis Shapovalov (CAN) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA)
NB 0030: [15] Jack Sock (USA) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA)
Næste: Diego Schwartzman (ARG) OR (Q) Reilly Opelka (USA) vs. [3] Dominic Thiem (AUT)

Banque Nationale – start 1830cet
1830: Feliciano Lopez (ESP) vs. Hyeon Chung (KOR)
Næste: [9] David Goffin (BEL) vs. Yuichi Sugita (JPN)
Næste: Kevin Anderson (RSA) vs. (Q) Dudi Sela (ISR)
NB 0030: Jared Donaldson (USA) vs. Benoit Paire (FRA)

Court 9 – start 1830cet
Borna Coric (CRO) vs. (LL) Mikhail Youzhny (RUS)
Sam Querrey (USA) vs. (Q) Vincent Millot (FRA)
2 double kampe

Court 5 – start 1830cet
Paolo Lorenzi (ITA) vs. Frances Tiafoe (USA)
[11] Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Karen Khachanov (RUS)
2 double kampe

Court 2 – start 2030cet
2 double kampe

TV3 Sport 2/Viaplay sender live fra kl. 1830
Tennistv.com viser kampe fra flere baner

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/montreal/421/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$150.000, Jinan (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$100.000, Aptos, CA (USA) – Combo | S | D |QS | QD | OOP

Q32: Frederik Løchte Nielsen (DEN) – bye
Q16: Løchte vs. [1] (209) Marc Polmans (AUS) 3-6, 6-1, 6-4
QFi: Løchte vs. [6] (398) Bradley Mousley (AUS) 6-0, 4-6, 6-3

Hovedturnering:
R32: (578) (Q) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [6] (106) Tennys Sandgren (USA) 2-6, 4-6 (tirsdag)

R32: [7] (109) Casper Ruud (NOR) vs. (126) Quentin Halys (FRA)

Løchte deltager ikke i double i turneringen.

$50.000+H, Floridablanca (COL) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

€43.000+H, Portoroz (SLO) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, Edwardsville, IL (USA) – Hardcourt

Q64:
Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. [1] (1098) Dusty H. Boyer (USA) 6-3, 6-2
Jonas Zacho Larsen (DEN) vs. Piotr Lada (USA) 6-2, 7-5

Q32: Simon vs. Jonas 6-2, 6-7(3), 6-1
QFi: Simon vs. Francisco Dias (POR) 7-6(1), 2-6, 6-3

Hovedturnering:

(Q) Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. [7] (607) Genaro Alberto Olivieri (ARG) – onsdag?

ITF Women (udvalgte)

 

ITF Junior (udvalgte)

 

Tennis Europe (udvalgte)

 

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)

DM Senior ude 2017, Hareskov-Værløse TK, Lille Værløsevej 77, 3500 Værløse

Facebook: https://www.facebook.com/TennisDM2017/, hvor nogle af kampene bliver livestreamet af Morten Sylvest.
På “Dagens kampe mandag 7. august” findes udvalgte resultater samt mulighed for at gense 3 af de kampe, der blev livestreamet.

Kampen i damesingle mellem Julie Noe og Emilie Stilling Krause havde ved 22-tiden flere end 800 visninger, mens omkring 600 foreløbig har set både herresinglen med Christian Sigsgaard og Kasper Elsvad samt mixdoublen mellem Karina I. Jacobsgaard/Rasmus Heinemann og Emilie Vesten Håkansson/Anton Lindquist Davidsen.

Morten forventer “seer-rekord”, når der tirsdag bliver livestream af kampene Martin Pedersen vs. Martin Nygård Knudsen og Thomas Kromann vs. Mohamed Shabib, som er programsat til hhv. 1715 og 1845.

Herresingle (udvalgte)
Frederik Nymann (Vi/So) vs. Philip Ørnø (Gentofte) 6-4, 6-1
Morten Lyngbæk (HRT) vs. Gustav Theilgaard (Hillerød) 7-5, 6-0
Sebastian Grundtvig (HIK) vs. Mikkel Emil Møller Larsson (Hillerød) 6-1, 6-2
Anders Grinderslev (Skovbakken) vs. Rasmus Michelsen (Skovbakken) 6-1, 6-7(5), 6-1
Søren Borup Wedege (HRT) vs. Fredrik Ørvad (HIK) 6-7(6), 7-6(7), 6-2
Johannes Ingildsen (KB) vs. Hans Lindenberg Stentoft (Vi/So) 6-3, 6-4
Nicolai Ferrigno (KB) vs. Mathias Olsen (Vi/So) 6-4, 6-1
Martin Pedersen (KB) vs. Martin Nygård Knudsen (KB) 6-2, 6-1

Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) vs. Jesper Korsbæk Jensen (Birkerød) 4-6, 6-3, 7-5
Simon Raagaard (Ryvang) vs. Mohamed Shabib (KB) 1-6, 6-1, 6-2

Damesingle (udvalgte)
Hannah Viller Møller (HIK) vs. Frederikke Woller Kvist (KB) 6-0, 6-1
Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. Karoline Laursen (KB) 7-5, 6-4
Nikoline Gullacksen (KB) vs. Ida de Neergaard (Birkerød) 6-2, 6-0
Emilie K.S. Hansen (Greve) vs. Anna S. Christensen (ATK) 5-7, 6-4, 6-2
Divine Dasam Nweke (KB) vs. Mathilde Tranberg (HRT) 6-4, 6-2

Mixdouble (udvalgte)
Rasmus Heinemann Sørensen (HVT)/Karina I Jacobsgaard (KB) vs.
Mikkel Heinemann (HVT)/Elisabeth Nørgaard (Birkerød) 6-3, 6-4

Det komplette program findes på http://dmtennis.dk/turneringsprogram/