Caroline Wozniacki får kun enkelt dags pause, inden det går løs i Wuhan, hvor forventninger nedtones en smule

I forbindelse med nogle af de tidligere omtaler op til “Dagens kampe” under turneringen i Tokyo havde undertegnede ikke forventet, at Caroline Wozniacki ville løfte trofæet i Tokyo, og desuden blev der stillet spørgsmål ved det hensigtsmæssige i at stille op i turneringen.

Mikael Kristiansen, som for ca. 35 år siden var klubmester i Nøragersminde Tennis Klub (nu NTK-Amager), men bedre kendt som Peter Mogensens makker i Tirsdagsanalysen, forsvarede sig på et tidspunkt – hvor han havde taget grueligt fejl – med, at det var “analysen bagved”, der er det afgørende, og derfor genbruges dette trick også her.

Caroline havde nemlig ikke virket specielt skarp i opgørene mod hverken Shelby Rogers eller i det meste af de 2 første sæt mod Dominika Cibulkova, der desuden havde 2 matcholde, mens Carolines semifinale-modstander Garbine Muguruza på det seneste har vist høj klasse, hvilket har resulteret i, at hun er no. 1 på både ranglisten og racelisten.

Hvis Cibulkova havde udnyttet en af matchboldene, havde analysen formentlig været “godkendt”, men heldigvis sørgede Caroline for, at den blev gjort fuldkommen til skamme, idet hun i både semifinalen og finalen i Tokyo viste høj klasse og genvandt titlen fra sidste år efter en suveræn indsats.

Den anden del af analysen handlede om, at Caroline risikerer at blive så slidt af mange kampe, at chancerne for at nå langt eller vinde titlen i Wuhan eller Beijing, som begge er turneringer med både større prestige og point til ranglisten, vil være mindre, hvilket blev begrundet med erfaringerne fra både 2014 og 2016, hvor Caroline efter finalerne i Tokyo manglede energi i de to vigtige turneringer.

I betragtning af, at sejren i Tokyo både betyder, at hun fik brudt et muligt “finale-kompleks” efter 6 tabte finaler, og hun holdt liv i sin ubrudte stime af mindst en WTA-titel siden 2008, har sejren formentlig stor betydning for, at Caroline resten af sæsonen er helt befriet for det mentale pres, som de udeblevne finale-sejre uden tvivl har lagt på hende.

Desuden er hun så godt som sikker på at være kvalificeret til WTA-slutspillet, som altid er et af sæsonens vigtigste mål – når det heller ikke blev til en Grand Slam triumf denne gang.
Selvom det fremgår af LTR-app’en, at Caroline allerede er kvalificeret, og der er henvist dertil af TV2, som Ritzau derefter har citeret herfor, er det efter Tennisavisen beregninger dog ikke 100 procent afgjort, idet både Venus Williams, Jelena Ostapenko, Johanna Konta og Svetlana Kuznetsova tilsyneladende alle har en teoretisk mulighed for at opnå flere point end Caroline, hvis hun ikke optjener flere point til racelisten, hvor hun efter den seneste opdatering har 4620 point.
De kan dog blive reduceret til 4525 efter næste uges turnering i Beijing, som SKAL tælle, og hvis hun taber første kamp, får hun kun 5 point, som erstatter 16. bedste resultat, som er 100 point fra Charleston.

De førnævnte erfaringer fra 2014 og 2016 taler for, at Caroline kan få det svært i Wuhan, hvor hun kun fik en enkelt dags pause, inden hun skal i aktion tirsdag.
Finale-modstanderen i Tokyo, Pavlyuchenkova havde dog endnu sværere betingelser, idet hun allerede dagen efter finalen skulle spille 1. runde mod Alize Cornet, som hun aldrig har tabt til, men den korte pause og flyveturen til Wuhan var dog for hårde betingelser for russeren, der tabte 3-6, 2-6 og er ude af turneringen.

Caroline er seedet 4 og derfor oversidder i 1. runde, men da finalen skal spilles lørdag, er der ikke plads i programmet til flere dages pause, og derfor spiller Caroline allerede 2. runde tirsdag mod no. 82 Maria Sakkari (GRE), som er videre med 2 sejre i kvalifikationen og sejr i 1. runde 1-6, 6-4, 6-2 over no. 48 Yulia Putintseva (KAZ).

Trods den korte pause forventes Caroline at være i stand til at udnytte sin gode form og selvtillid til at komme sikkert videre til 1/8-finalen, hvor hun onsdag kan møde 16. seedede Elena Vesnina (RUS) eller no. 40 Elise Mertens (BEL).

Kigger man længere frem i turneringen, kan modstanderen i kvartfinalen blive 6. seedede Svetlana Kuznetsova, der stadig har en teoretisk chance for at nå WTA-slutspillet, og hendes chance blev en smule større, da 10. seedede Madison Keys (USA) tabte i 1. runde til landsmanden Varvara Lepchenko, der derfor kan blive russerens modstander i en eventuel 1/8-finale.

I en eventuel semifinale venter ifølge seedningen 2. seedede Simona Halep (ROU) eller 7. seedede Dominika Cibulkova (SVK), som formentlig vil være opsat på revanche, hvis hun er i stand til at gennemføre turneringen efter sin lårskade, som tvang hende til at trække sig mod Caroline i 3. sæt i Tokyo.

Der vil ikke være de helt store forventninger til, at Caroline også i denne uge går hele vejen, men hvis hun har energien og motivationen i behold, kan det langt fra udelukkes, at hun for 8. gang i år kan stå i en finale.

WTA Premier 5 – Dongfeng Motor Wuhan Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 6 timer

Centre Court – start 0630cet
(9) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Julia Goerges (GER)
NB 0800: (3) Karolina Pliskova (CZE) vs. Shuai Zhang (CHN)
Daria Kasatkina (RUS) vs. (2) Simona Halep (ROU)
Kvitova OR Peng vs. (Q) Monica Puig (PUR)
NB 1430: (1) Garbine Muguruza (ESP) vs. Lesia Tsurenko (UKR)

Court 1 – start 0800cet
(6) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Alize Cornet (FRA)
NB 0900: Sorana Cirstea (ROU) vs. Qiang Wang (CHN)
(7) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (WC) Jil Teichmann (SUI)
NB 1300: (Q) Maria Sakkari (GRE) vs. (4) Caroline Wozniacki (DEN)

Court 2 – start 0800cet
(Q) Christina McHale (USA) vs. Caroline Garcia (FRA)
NB 0930: Barbora Strycova (CZE) vs. (8) Jelena Ostapenko (LAT)
(Q) Magda Linette (POL) vs. Katerina Siniakova (CZE)
Double kamp

Court 3 – start 0800cet
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Lauren Davis (USA)
NB 0930: Bertens OR Niculescu vs. (Q) Varvara Lepchenko (USA)
(16) Elena Vesnina (RUS) vs. Elise Mertens (BEL)
Double kamp

Court 4 – start 0800cet
4 Double kampe

TV2 Sport viser kampe fra kl. 0630.
WTATV viser fra Centre Court fra 0630, og kl. 0800 fra Court 1, 2 og 3.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-wuhan#undefined

WTA International, Tashkent Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Center – start 0700cet
(WC) Nigina Abduraimova (UZB) vs. Kurumi Nara (JPN)
NB 0800: (1) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Su-Wei Hsieh (TPE)
Johanna Larsson (SWE) vs. (2) Timea Babos (HUN)
NB 1130: Double kamp

Court 1 – start 0700cet
Jana Cepelova (SVK) vs. Tereza Martincova (CZE)
(Q) Irina Khromacheva (RUS) vs. (7) Nao Hibino (JPN)
NB 1000: Double match

Court 2 – start 0700cet
Vitalia Diatchenko (RUS) vs. (3) Tatjana Maria (GER)
Aryna Sabelenka (BLR) vs. Evgeniya Rodina (RUS)
Richel Hogenkamp (NED) vs. (6) Aleksandra Krunic (SRB)
NB 1130: Double kamp

WTATV viser kampe på Center Court samt Court 1 og 2.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tashkent#undefined

ATP 250K, Chengdu Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 6 timer
TV-dækning: TV3 Sport 2 og Tennistv.com 5 kampe fra fredag

Stadium Court – start 0700cet
Yen-Hsun Lu (TPE) vs.(WC) Mikael Ymer (SWE)
NB 0830: Double kamp
(6) Kyle Edmund (GBR) vs. Bernard Tomic (AUS)
NB 1130: Marcos Baghdatis (CYP) vs. Vasek Pospisil (CAN)
Guido Pella (ARG) vs. Borna Coric (CRO)

Court 1 – start 0700cet
Double kap
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP)
Denis Istomin (UZB) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (7) Viktgor Troicki (SRB)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/chengdu/7581/daily-schedule

ATP 250, Shenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer
TV-dækning: Tennistv.com 16 kampe fra onsdag

Center Court – start 0800cet
(7) Joao Sousa (POR) vs. Henri Laaksonen (SUI)
(Q) Lloyd Harris (RSA) vs. (5) Alexandr Dolgopolov (UKR)
Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. (WC) Nicola Kuhn (ESP)

Court 2 – start 0800cet
Malek Jaziri (TUN) vs. Marius Copil (ROU)
Nicolas Kicker (ARG) vs. Sergiy Stakhovsky (UKR)
(Q) Lukas Lacko (SVK) vs. Marcel Granollers (ESP)
(WC) Akira Santillan (AUS) vs. Evgeny Donskoy (BLR)
NB 1000: Double kamp

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shenzhen/6967/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€127.000+H, Orleans (FRA)

$100.000, Tiburon, CA (USA)
Felix Auger-Aliassime (CAN), Michael Mmoh (USA), Elias Ymer (SWE)

€43.000, Rome 2 (ITA)
Florian Mayer (GER), Casper Ruud (NOR), Tommy Robredo (ESP)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) – bye
Q32: Jesper Andi vs. [4] Frederik Press (GER) 1/6 – 2/6

ITF Women (udvalgte)

$15.000, ENGIE OPEN Clermont-Auvergne-Rhône-Alpes (FRA) – Hardcourt

Q32: [5] (481) Karen Barritza (DEN) vs. Salma Djoubri (FRA) 6-2, 6-1
QFi: Karen Barritza vs. [13] (682)Alicia Barnett (GBR) 6-0, 6-4
R32: (Q) Karen Barritza vs. (278) Jesika Maleckova (CZE) – onsdag?

Doubles

Karen Barritza (DEN)/Amandine Cazeaux (FRA) vs. Tamara Korpatsch (GER)/Jessika Ponchet (FRA) – tirsdag ca. 1500

$15.000, Soho Square Egypt F26 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

R32: (796) Emilie Francati (DEN) vs. [8] (751) Nina Stadler (SUI) 6-3, 3-6, 6-4
1/8-finale: Emilie Francati vs. ??

Doubles

(4) Emilie Francati (DEN)/Nina Stadler (SUI) vs. Caroline Romeo (FRA)/Jelena Stojanovic (AUS) – tirsdag NB 2000

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, Curro Junior ITF, Stellenbosch (RSA) – Grus

Girls singles

R32: [1] (195) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Mienke Viljoen (RSA) – mandag ca. 1130

Grade 5, 1er Open Les Trières de Nabeul (TUN) – Grus

Boys singles

R32: (1278) Elmer Møller (DEN) vs. [2] (683) Mohamed Selim Ben Ali (TUN) 6-1, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (Q) Espedito Valerio (ITA) – torsdag?

Girls singles

R32: [8] (1089) Olivia Gram (DEN) vs. (LL) Mey Ayari (TUN) – onsdag ca. 1130

Girls doubles

1/8-finale: Zeynep Cakirer (TUR)/Olivia Gram (DEN) vs. [3] Marie Mettraux (SUI)/Sara Zalukar (SRB) – onsdag NB 1300

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)