Caroline er tilbage på grus i Båstad mod Parmentier

Caroline Wozniacki har gode erindringer fra deltagelse i WTA på Svensk grund, idet hun i 2008 vandt sin allerførste WTA titel i Stockholm.
I denne uge skal hun forsøge at vinde sin 26. titel, og det første skridt på vejen kan hun tage tirsdag eftermiddag, når hun tidligst kl. 13 spiller på Centrecourt i Båstad mod ranglistens no. 107 Paline Parmentier (FRA).

Der er stor mediebevågenhed på grund af hendes deltagelse, og TV2 Sport har fået et lille studie derovre, hvor Henrik Jensen, Michael Tauson og Patrik Wozniacki guider seerne igennem turneringen.

På turneringens facebook-side findes dette 10 minutter lange interview med den Danske stjerne, hvilket i løbet af de første 6 timer er set ca. 2.500 gange.

I Hamburg har 19-årige Andrey Rublev (RUS) fået “SE” (Special Entry), hvilket uden tvivl skyldes, at han i sidste uge sensationelt vandt ATP 250 turneringen i Umag (CRO), hvor han ellers havde tabt kvalfinalen 3-6, 5-7 mod no. 174 Attila Balazs (HUN).
Han fik imidlertid en ny chance som Lucky Loser, hvilket han udnyttede til perfektion med sejre i de to første runder over no. 80 Carlos Berlocq (ARG) og no. 148 Andrej Martin (SVK) samt i kvartfinalen 6-7(5), 6-2, 7-6(2) over 3. seedede no. 29 Fabio Fognini (ITA) og i semifinalen7-6(4), 6-1 over no. 397 Ivan Dodig (CRO) inden han i finalen vandt 6-4, 6-2 over 4. seedede no. 33 Paolo Lorenzi (ITA).

Denne bemærkelsesværdige præstation blev belønnet med et avancement på ATP-ranglisten fra no. 95 til 49.
Der er således ekstra god grund til at følge tirsdagens sidste kamp på Centrecourt mod no. 59 Philipp Kohlschreiber (GER) kl. 1730 på TV3 Sport 2 eller Tennistv.com.

Rublev var også Lucky Loser ved French Open, hvor han var meget tæt på at besejre no. 41 Diego Schwartzman (ARG), som dog vandt i 1. runde med 9-7 i 5. sæt, hvorefter Argentineren i 3. runde tabte 1-6 i 5. sæt til selveste Novak Djokovic (SRB)

700042002JC00332_Day_Four_T
2017 Getty Images – Andrey Rublev

Både Holger Vitus Nødskov Rune og Elmer Møller spiller deres første kamp (R64) ved EM for juniorer.
Der bliver også holdt lidt øje med Svenskerne Leo Borg, som kan møde Holger i kvartfinalen, og Michael Minasvan, som kan møde Elmer i 1/8-finalen, hvilket dog formentlig kræver, at Svenskeren i 3. runde vinder over 2. seedede Hamad Medjedovic (SRB).

ATP 500, German Tennis Championships 2017, Hamburg (GER) – Grus
TV3 Sport 2 og Tennistv.com (31 kampe fra mandag)

Udvalgte kampe Centrecourt – 1. runde
1100: Andrey Kuznetsov (RUS) vs. [2] Pablo Cuevas (URU)
Næste: [3] Karen Khachanov (RUS) vs. (Q) Rudolf Molleker (GEr)
NB 1500: (WC) Tommy Haas (GEr) vs. Nicolas Kicker (ARG)
NB 1730: Philipp Kohlschreiber (GER) vs. [SE] Andrey Rublev (RUS)

M1 (Start 1100)
Jiri Vesely (CZE) vs. [7] Fernando Verdasco (ESP)
[1] Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (LL) Leonardo Mayer (ARG)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. [8] David Ferrer (ESP)

M3 (start 1100)
Carlos Berlocq (ARG) vs. (Q) Federico Delbonis (ARG)
Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. Aljaz Bedene (GBR)

TV3 Sport 2 (og Viaplay) sender 1105-1930 og viser kampene fra Centrecourt, men i tilfælde af ventetid på næste kamp, vises eventuelt fra M1.
Tennistv viser kampene fra Centrecourt og M1.
Alle single-kampe kan følges på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/hamburg/414/daily-schedule

ATP 250, BB&T Atlanta Open (USA) – Hardcourt
TV3 Sport 2 og Viaplay fra fredag. Tennistv.com 25 kampe fra tirsdag

Udvalgte kampe Stadium Court
1800cet: Marcos Baghdatis (CYP) vs. [5] Kyle Edmund (GBR)
Næste: [6] Donald Young (USA) vs. (Q) Tim Smyczek (USA)
Næste: Frances Tiafoe (USA) vs. [PR] John Millman (AUS)
NB. 2400cet: (WC) Taylor Fritz (USA) vs. (WC) Christopher Eubanks (USA)

Tennistv.com viser alle kampe fra Stadium Court.

AJC Grandstand (start 1800cet)
(WC) Reilly Opelka (USA) vs. Malek Jaziri (TUN)
[SE] Bjorn Fratangelo (USA) vs. Vasek Pospisil (CAN)
[SE] Peter Gojowczyk (GER) vs. Guido Pella (ARG)
Dudi Sela (ISR) vs. Konstantin Kravchuk (RUS)

Alle singler vises på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/atlanta/6116/daily-schedule

ATP 250, J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad (SUI) – Grus
TV3 Sport 2 og Viaplay fra lørdag, Tennistv.com (5 kampe fra fredag)

Roy Emerson Arena
1000: Mikhail Youzhny (RUS) vs. Radu Albot (MDA)
Næste: Renzo Olivo (ARG) vs. [6] Robin Haase (NED)
NB 1500: [5] Paolo Lorenzi (ITA) vs. (wc) Marco Chiudinelli (SUI)
NB 1700: Thomaz Bellucci (BRA) vs. Henri Laaksonen (SUI)

Court 1 (start 1000)
Santiago Giraldo (COL) vs. [8] Joao Sousa (POR)
Thiago Monteiro (BRA) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR)
[7] Dusan Lajovic (SrB) vs. Dustin Brown (GER)
(Q) Daniel Brands (GER) vs. [PR] Ernests Gulbis (LAT)

Single kampene kan følges på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/gstaad/314/daily-schedule

WTA International, Ericsson Open, Båstad (SWE) – Grus
TV2 Sport fra tirsdag

Centre Court
1100: (Q) Kateryna Kozlova (UKR) vs. (WC) Mirjam Bjorklund (SWE)
NB 1200: [7] Katerina Siniakova (CZE) vs. (WC) Rebecca Peterson (SWE) – TBF 5-3
NB 1300: [1] Caroline Wozniacki (DEN) vs. Pauline Parmentier (FRA)
Næste: Mona Barthel (GER) vs. [9] Johanna Larsson (SWE)
Næste: Irina-Camelia Begu (ROU) vs. [3] Caroline Garcia (FRA)

Court 1 (start 1100)
[5] Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Jasmine Paolini (ITA)
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Cornelia Lister (SWE)
(LL) Viktoriya Tomova (BUL) vs. [8] Julia Goerges (GER)
[6] Kiki Bertens (NED) vs. Carina Witthoeft (GER)

Court 2 (start 1100)
(Q) Irina Bara (ROU) vs. Elise Mertens (BEL)
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (WC) Elizaveta Kulichkova (RUS)
(Q) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Annika Beck (GER)

Court 3 (start 1100)
Patricia Maria Tig (ROU) vs. (Q) Arantxa Rus (NED)
(Q) Martina Trevisan (ITA) vs. Viktorija Golubic (SUI)

TV2 Sport sender de fire første kampe fra CC.
Fra kl.11.15 kampene med de to svenskere samt Carolines kamp mod Parmentier og derefter Mona Barthel mod Johanna Larsson.
Det er ikke World feed kampe, så der vises kun fra de første fire kampe og derfor ikke Begu mod Garcia, som formodentlig heller ikke vises på Play.
Da der kun er plads til to i kommentatorboksen, må Patrik Wozniacki og Michael Tauson skiftes til at være ekspert under kampene, men begge er med i optakten til Carolines kamp.

Single kampe kan desuden følges på Bet365 m.fl.

Karen Barritza deltog i kvalifikationen, hvor hun tabte til 1. seedede 1-6, 2-6, og det var oprindelig planen, at hun skulle have deltaget i en 15K turnering i Estland.
Karen har imidlertid fået mulighed for at komme med som “Alt” i double-rækken, hvor hun spiller sammen med Ellen Allgurin (SWE) i stedet for Alexandra Cadantu (ROU) og Danka Kovinic (MNE). Cadantu måtte trække sig ved 2-6, 0-3 .i 1. kvalrunde mod Irina Bara (ROU)
Det Dansk-Svenske par møder i 1/8-finalen det Svenske par Mirjam Bjorklund og Ida Jarlskog, som har wildcard.

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-bastad#undefined

WTA International, Jiangxi Open, Nanchang (CHN) – Hardcourt
TV2 Play fra tirsdag

Udvalgte kampe Centre Court – 1. runde (start 1100cet)
[5] Ying-Ying Duan (CHN) vs. Arina Rodionova (AUS)
(Q) Jiaqi Kang (CHN) vs. [6] Jelena Jankovic (SRB)

Court 1 (start 1100cet)
Miyu Kato (JPN) vs. (WC) Yafan Wang (CHN)
[8] Risa Ozaki (JPN) vs. Lin Zhu (CHN)

Court 2 (start 1100cet)
(Q) Jing-Jing Lu (CHN) vs. Zarina Diyas (KAZ)

TV2 Play 4 viser fra kl. 1100.
Alle  singler vises formentlig på Bet365 m.fl.

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-Nanchang#undefined

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
I
nformationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

Livestream: https://livestream.com/ATP

$100.000, Granby (CAN) – Hardcourt
Single hovedturnering:
R32: (313) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (250) Ti Chen (TPE) – tirsdag 1830cet

 

ITF (udvalgte)

$15.000, Open International Féminin des Contamines, Les Contamines-Montjoie (FRA) – Hardcourt

R32: Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Sofia Haydee Nicolini (ARG) 6-2, 6-2

ITF Junior (udvalgte)

Grade 5, ITF Junior Becamex Cup 2017, Thu Dau Mot city (VIE) – Hardcourt

Q16: Kevin Chen (DEN) vs. Anirudh Kompella (SGP) 6-2, 6-0
QFi: Kevin Chen vs. Phuoc Dang Le (VIE) 6-3, 6-0
Hovedturnering:
R32: Kevin Chen vs. Tin Tran (VIE) 6-4, 4-6, 6-1

Kevin Chen
Foto: Sportsfotograf.com.

Tennis Europe (udvalgte)

2017 European Junior Championships 14 & Under – Most (CZE)

EM U14 drenge – individuelt
R128:
[1] Holger Vitus Nødskov Rune – bye
[16] Elmer Møller – bye
[9] Leo Borg (SWE) – bye
Michael Minasyan (SWE) – bye

R64:
Holger vs. Muhamed Ademovic (BIH) 6-2, 6-0
Elmer vs. Kalin Ivanovski (MKD) 7-5, 6-2
Leo Borg vs. Vojtech Burian (CZE) 6-1, 7-5
Michael Minasyan vs. Freek Van Donselaar (NED) 6-2, 6-2

R32:
Holger vs. Miguel Gomes (POR)
Elmer vs. Togan Tokac (TUR)
Leo Borg vs. Adi Dagan (ISR)
Michael Minsyan vs. [2] Hamad Medjedovic (SRB)

Potentielle modstandere ifølge seedning:

Holger
1/8-finale: [13] Maks Kasnikowski (POL) OR Mili Poljicak (CRO)
Kvartfinale: [6] Jack Pinnington Jones (GBR) OR [9] Leo Borg (SWE)
Semifinale: [4] Carlos Alcaraz Garfia (ESP) OR [8] Adam Jurajda (CZE)

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Aneke Rune

Elmer
1/8-finale: [2] Hamad Medjedovic (SRB) OR Michael Minasyan (SWE)
Kvartfinale: [5] Igor Kudriashov (RUS) OR [11] German Samofalov (UKR)
Semifinale: [3] Luca Nardi (ITA) OR [7] Jerome Kym (SUI)

Elmer Møller
Foto: Jesper Bak

Doubles:
R64: [1] Elmer Møller/Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
R32: Elmer/Holger vs. ??

Zone C G12 2017 Tennis Europe Nations Challenge by HEAD – Haren (NED)

EM Hold U12 piger – start 27. juli
Danmark: Felida Damm Nielsen, Zoe Du Pasquier Jensen, Emilie Just Bomholt – Kaptajn: Steen Højlo

Category 2, LBS Cup Waiblingen (GER) – Grus

R64: [8] Richard Biagiotti (DEN) vs. Ritabrata Sarkar (IND) 6-2, 6-1

Richard Biagiotti
Foto: Sportsfotograf.com.

European Youth Olympic Festival – Györ (HUN)

Danmark er repræsenteret i Atletik (1), Kajak (4), Cykling (6), Svømning (8), Håndbold (30 drenge og piger) samt Tennis ved Clara Tauson.

R64: Clara Tauson (DEN) – bye
R32: Clara Tauson (DEN) vs. Melanie Delai (ITA) 6-2, 6-4

Clara Tauson
Foto: Tennisavisen

Benyt evt. App “EYOF Györ 2017”

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.