Efter godt en måneds pause er Caroline Wozniacki klar til at flere kæmpe i Istanbul, hvor hun er top-kanditat til titlen

Mange tennisfans har i ugevis ventet på, at Caroline Wozniacki igen kan opleves på TV-skærmen, og det henholdende svar har hele tiden været, at hun først spiller igen ved WTA International turneringen i Istanbul, som mandag tog hul på hovedturneringen.

Det præcise svar er dog, at hun spiller tirsdag tidligst kl. 1800 mod WTA-ranglistens no. 99 Ekaterina Alexandrova (RUS), som er no. 99 på Ranglisten.

Turneringen afvikles sideløbende med WTA Premier turneringen i Stuttgart, hvor der er flere topnavne end i Istanbul, og derfor vil TV2 Sport primært dække turneringen i Stuttgart, men TV2 Sports Tennis-redaktør Henrik Jensen har oplyst, at de og forventer at vise kampe fra Istanbul.
Imidlertid falder Carolines kamp tirsdag sammen med finalen ved DM i ishockey, og derfor bliver kampen kun vist på TV2 Play.


WTA Premier, Porsche Tennis Grand Prix – Stuttgart (GER) – Grus

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Sport (fra tirsdag)

Deltagere: Halep, Muguruza, Svitolina, Ostapenko, Pliskova, Garcia, Stephens, Kvitova, m.fl.

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Center Court – start 1130
Madison Keys (USA) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
(7) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA)
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Anett Kontaveit (EST)
NB 1830: (8) Petra Kvitova (CZE) vs. Angelique Kerber (GER)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Magdalena Rybarikova (SVK)

Court 1 – start 1130
Double kamp
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Carla Suarez Navarro (ESP)
(LL) Carina Witthoeft (GER) vs. (Q) Zarina Diyas (KAZ)
NB 1600: 3 Double kampe

TV2 Sport fra kl. 1130- 1730, TV2 Play fra 1530
WTATV.com: 1130 fra begge baner

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32:
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-2
(WC) Laura Siegemund (GER) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-4, 6-3
(Q) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Julia Goerges (GER) 6-2, 6-2
(Q) Marta Kostyuk (UKR) vs. (WC) Antonia Lottner (GER) 6-4, 6-1
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (wc) Maria Sharapova (RUS) 3-6, 7-6(6), 6-4
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Kiki Bertens (NED) 6-2, 6-2

Singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Marta Kostyuk (UKR) vs. (1) Alize Cornet (FRA) 4-6, 6-2, 6-3
(2) Zarina Diyas (KAZ) vs. (5) Kaia Kanepi (EST) 6-4, 4-6, 6-4
(6) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (3) Carina Witthoeft (GER) 5-7, 6-1, 6-3
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (7) Varvara Lepchenko (USA) 6-2, 6-4

Q16: (søndag – start 1100)
Marta Kostyuk (UKR) vs. Alexandra Cadantu (ROU) 7-5, 2-0 Ret’d
(3) Carina Witthoeft (GER) vs. Anna Zaja (GER) 2-6, 6-0, 6-3

Q32:
Marta Kostyuk (UKR) vs. Julia Middendorf (GER) 6-1, 6-2
Anna Zaja (GER) vs. Katharina Hobgarski (GER) 6-4, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-stuttgart-germany-1051#orderofplay


WTA International, TEB BNP Paribas Istanbul Cup – Istanbul (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Sport (fra torsdag – dog forventes Carolines kampe vist)

Deltagere: Wozniacki, Kuznetsova, Radwanska, Zhang, Makarova, Cirstea, Begu, Sabalenka m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Center – start 1130cet
Sara Errani (ITA) vs. Kirsten Flipkens (BEL)
NB 1400 (WC) Ipek Oz (TUR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR)
NB 1600: (2) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (Q) Viktoriya Tomova (BUL)
NB 1800: Pauline Parmentier (FRA) vs. Yulia Putintseva (KAZ)

Court 1 – start 1130
(5) Ekakterina Makarova (RUS) vs. Aleksandra Krunic (SRB)
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL)
(7)Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Christina Mchale (USA)

Court 2 – start 1200
3 Double kampe

WTATV.com viser alle kampe fra de 3 baner.

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32:
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 6-2
Pauline Parmentier (FRA) vs. (WC) Ayla Aksu (TUR) 6-2, 6-2
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (6) Sorana Cirstea (ROU) 0-6, 6-1, 6-0
Donna Vekic (CRO) vs. (3) Agnieszka Radwanska (POL) 6-1, 2-0 Ret’d
Christina Mchale (USA) vs. Mona Barthel (GER) 7-6(4), 4-6, 6-3
(7) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (Q) Dalila Jakupovic (SLO) 7-5, 6-0
Maria Sakkari (GRE) vs. (WC) Cagla Buyukakcay (TUR) 7-5, 6-2
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. (Q) Anna Kalinskaya (RUS) 6-3, 6-3
(Q) Arantxa Rus (NED) vs. (4) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-3
Polona Hercog (SLO) vs. (8) Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 7-5
(Q) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (Q) Valentyna Ivakhnenko (RUS) 7-5, 6-4
(2) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-istanbul-turkey-1027#orderofplay


ATP 500, Barcelona Open Banc Sabadell (ESP) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (47 kampe), TV3 Sport og Viaplay

Deltagere: Nadal, Dimitrov, Thiem, Goffin, Carrena Busta, Djokovic, Schwartzman, Bautista Agut, m.fl.

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Pista Rafa Nadal – start 1100
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Gilles Simon (FRA)
NB 1230: (6/WC) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Martin Klizan (SVK)
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Roberto Carballes Baena (ESP)
NB 1500: (5) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Benoit Paire (FrA)
(9) Hyeon Chung (KOR) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA)

Pista 1 – start 1100
(14) Kei Nishikori (JPN) vsd. Guillermo Garcia-Lopaz (ESP)
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (WC) Jaume Munar (ESP)
(10) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (q) Rogerio Dutra Silva (BRA)
NB 1500: (7) Diego Schwartzman (ARG) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE)
(16) Karen Khachanov (RUS) vs. Leonardo Mayer (ARG)

Pista 2 – start 1100
Double kamp
(LL) Jozef Kovalik (SVK) vs. Guido Pella (ARG)
2 Double kampe

TV3 Sport 1105-1800, Tennistv fra kl. 1100

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32:
(12) Feliciano Lopez (ESP) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 2-6, 6-4
(4) David Goffin (BEL) vs. (WC) Marcel Granollers (ESP) 4-6, 7-6(2), 6-2
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-7(4), 6-2, 6-4
(11) Adrian Mannarino (FRA) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-4, 7-6(5)
Malek Jaziri (TUN) vs. (LL) Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-3

R64:
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Yuichi Sugita (JPN) 7-6(5), 7-6(5)
Dusan Lajovic (SRB) vs. (WC) Pedro Martinez (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-3
(WC) Marcel Granollers (ESP) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-2, 6-2
Leonardo Mayer (ARG) vs. Mischa Zverev (GER) 6-3, 6-0
Ivo Karlovic (CRO) vs. (WC) Tommy Robredo (ESP) 6-7(5), 7-6(8), 6-4
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-1
(Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. Jared Donaldson (USA) 6-3, 6-1
Benoit Paire (FRA) vs. Nicolas Jarry (CHI) 7-6(4), 6-7(3), 6-4
Pablo Cuevas (URU) vs. (Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-0, 6-4
Malek Jaziri (TUN) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-4
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (PR) Andreas Haider-Maurer (AUT) 6-2, 6-4
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 6-7(5), 6-4
(Q) Bjorn Fratangelo (USA) vs. (LL) Alexey Vatutin (RUS) 7-5, 5-7, 6-3
Guido Pella (ARG) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-4
(WC) Jaume Munar (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 3-6, 7-5
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 6-2, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/barcelona/425/daily-schedule


ATP 250, Gazprom Hungarian Open, Budapest (HUN) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (23 kampe)

Deltagere: Pouille, Dzumhur, Gasquet, Shapovalov, Bedene, Fucsovics, Struff, Seppi, m.fl.

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Center Court – start 1100
(2) Damir Dzumhur (BIH) vs. (LL) Marco Cecchinato (ITA)
NB 1230: (WC) Zsombor Piros (HUN) vs. Mikhail Youzhny (RUS) – TBF 3-6, 3-5
(7) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (WC) Alexander Bublik (KAZ)
(3) Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA)
NB 1630: Double kamp

Court 1 – start 1100
3 Double kampe
(5) Aljaz Bedene (SLO) vs. (Q) Matteo Berrettini (ITA)

Tennistv.com viser kampe fra Center Court

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32:
John Millman (AUS) vs. Radu Albot (MDA) 6-4, 7-5
(LL) Yannick Maden (GER) vs. (6) Marton Fusovics (HUN) 4-6, 6-3, 6-2
(Q) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-7(2), 7-6(8), 6-4
(Q) Matteo Berrittin (ITA) vs. (WC) Attila Balazs (HUN) 6-4, 3-6, 7-6(4)
(5) Aljaz Bedene (SLO) vs. Marius Copil (ROU) 6-7(3), 7-5, 6-3
(8) Andreas Seppi (ITA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 4-6, 7-5, 6-3
NB 1600: (WC) Zsombor Piros (HUN) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 3-6, 3-5 (susp.)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-4, 6-2
(7) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Jurgen Zopp (EST) 2-6, 6-4, 7-5
(WC) Alexander Bublik (KAZ) vs. Denis Istomin (UZB) 6-7(6), 7-6(5), 7-5
(LL) Marco Cecchinato (ITA) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 6-4

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: Elias Ymer (SWE) vs. (5) Sergiuy Stakhovsky (UKR) 6-3, 6-3
QFi: (3) Matteo Berrettini (ITA) vs. Elias Ymer (SWE) 6-3, 7-4

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/budapest/7648/daily-schedule6


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 17)

$150.000+H, Anning (CHN)43 – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

$75.000+H, Leon (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

$75.000, Tallahassee, FL (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

€43.000+H, Francavilla (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

[6] (175) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (234) Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-5, 7-6(2)

(201) Casper Ruud (NOR) vs. (287) Arthur De Greef (BEL) 7-5, 2-6, 6-1

1/8-finale: [6] (175) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (201) Casper Ruud (NOR)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 17)

$25.000, Wiesbaden Tennis Open (GER) – Grus

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: [8] (591) Karen Barritza (DEN) vs (WC) Jennifer Weigl (GER) 6-0, 6-1
QFi: Karen Barrita vs. vs. (9) (595) Diana Sumovova (CZE) 6-3, 6-3

Singles hovedturnering

(Q) (591) Karen Barritza (DEN)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 17)

Grade 2, 12ème Tournoi International Juniors de Tlemcen (ALG) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

R32:
[7] (162) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (1259) Mohamed Racym Rahim (ALG) 6-1, 6-3
[4] (141) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (222) Ismail Saadi (MAR) 6-1, 7-5

1/8-finale:
[7] (162) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (221) Terence Atmane (FRA)
[4] (141) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (177) Brandon Perez (VEN)

Boys doubles

1/8-finale:
(4) Brandon Perez (VEN)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Karol Paluch (POL)/Lancelot Carnello (RUS)
(2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Yassir Kilani (MAR) – bye


Grade 4, Nottingham Junior International (Week 2) (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

R64: (1668) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (1363) James Mackinlay (GBR) 0-6, 0-6 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R64:
[16] (827) Clarine Lerby (NED) vs. (LL) Issey Purser (GBR)
[5] (654) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) Anya Kotecha (GBR)


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage