Det bliver en finale ved WTA Slutspillet mellem Caroline Wozniacki og Venus Williams, efter Venus i en 3 sætter, besejrede Garcia og Caroline vandt over Karolina Pliskova.

Caroline vandt over Karolina Pliskova med 7-6(9), 6-3, efter et over næsten 1½ times første sæt, hvor Caroline først førte med 6-1 i tiebreakeren, men måtte senere i sættet redde flere sætbolde, før hun endelig vandt tiebreakeren med 11-9! I andet sæt kom Caroline op med et break, før hun vandt sættet mere let med 6-3 og var klar til finalen, som er hendes anden finale ved WTA Slutspillet, sidste gang tabte hun til Kim Clijsters, men nu venter 37 årige Venus Williams i finalen.

Her nedenfor et billede, da Venus engang var i Danmark, for at spille en opvisnings kamp mod Daniela Hantuchova i Parken. Dengang spillede en ca. 12 årige Caroline en forkamp, men før havde hun lejlighed til at møde Venus, som gik med til at træne lidt med hende. Nu er Caroline 27 år gammel og Venus som sagt 37 år gammel og er stadig på toppen! H2H er 7-0 til Venus, men det håber vi bliver ændret til 7-1 morgendagens’s finale!

I andet godt Nordisk nyt er danskerne Emilie Francati og Clara Tauson begge i finaler i morgen, læs her i Tennis Avisen i andre indlæg senere om dem. Svenske Johanna Larsson har sammen med Hollandske Kiki Bertens vundet 2 kampe og er også i doubles finalen, noget overraskende, da de 2 bedste seedede hold tabte i dagens semi-finaler. Se resultaterne her nedenfor.

 

Venus Williams og en ung Caroline Wozniacki

BNP Paribas WTA Finals, Singapore presented by SC Global – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

White Group
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. (5) Venus Williams (USA) 6-2, 6-2
(2) Garbine Muguruza (ESP) vs. (7) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-4
Venus Williams vs. Jelena Ostapenko 7-5, 6-7(3), 7-5
Karolina Pliskova vs. Garbine Muguruza 6-2, 6-2
Jelena Ostapenko vs. Karolina Pliskova 6-3, 6-1
Venus Williams vs. Garbine Muguruza 7-5, 6-4
No. 1 Karolina Pliskova
No. 2 Venus Williams

Red Group
(1) Simona Halep (ROU) vs. (8) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 6-2
(6) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 6-2, 6-0
Caroline Wozniacki vs. Simona Halep 6-0, 6-2
Caroline Garcia vs. Elina Svitolina 6-7(7), 6-3, 7-5
Caroline Wozniacki vs. Caroline Garcia 6-0, 3-6, 5-7
Elina Svitolina vs. Simona Halep 6-3, 6-4
No. 1 Caroline Garcia
No. 2 Caroline Wozniacki

Semifinale (lørdag)
Caroline Wozniacki vs. Karolina Pliskova 7-6(9), 6-3
Venus Williams vs. Caroline Garcia 6-7(3), 6-2, 6-3

Finale – søndag 1230cet
Caroline Wozniacki vs. Venus Williams 6-4, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-wta-finals#undefined

Top 8 på ranglisten efter WTA-slutspillet. Simona Halep slutter som Year End nummer 1.
Vinderen af finalen overtager 3. pladsen foran Pliskova, som bliver no. 4.

  1. 6175 Simona Halep (ROU)
  2. 6135 Garbine Muguruza (ESP)
  3. 6015 Caroline Wozniacki (DEN)
  4. 5730 Karolina Pliskova (CZE)
  5. 5597 Venus Williams (USA)
  6. 5500 Elina Svitolina (UKR)
  7. 5010 Jelena Ostapenko (LAT)
  8. 4420 Caroline Garcia (FRA)

Doubles

Kvartfinaler – øverste halvdel (torsdag)
(3) Timea Babos (HUN)/Andrea Hlavackova (CZE) vs. Andreja Klepac (SLO)/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 6-3, 6-4
(1) Yung Jan Chan (TPE)/Martina Hingis (SUI) vs. Anna-Lena Groenefeld (GER)/Kveta Peschke (CZE) – 6-3, 6-1

Nederste halvdel (fredag)
Kiki Bertens (NED)/Johanna Larsson (SWE) vs. (4) Ashleigh Barty/Casey Dellacqua (AUS) 7-6(7), 6-7(1), [10-6]
(2) Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (RUS) vs. Gabriela Dabrowski (CAN)/Yifan Xu (CHN) 6-1, 6-1

Semifinaler (lørdag)
Babos/Hlavackova vs. Chan/Hingis 6-4, 7-6(5)
Bertens/Larsson vs. Makarova/Vesnina 6-4, 6-3

Finale (søndag)
Babos/Hlavackova vs. Bertens/Larsson 4-6, 6-4, [10,5]

ATP 500, Erste Bank Open 500, Vienna (AUT) – Hardcourt

Center Court – Finale 1400cet

[8] Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Lucas Pouille (FRA)

Finalen vises på Viaplay og Tennistv.com.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/vienna/337/daily-schedule

ATP 500, Swiss Indoors Basel (SUI) – Hardcourt

Center Court – Finale 1500cet

Roger Federer vs. Juan Martin del Potro

Finalen vises på Viaplay og Tennistv.com.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/basel/328/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

€106.000+H, Brest (FRA)

$75.000, Suzhou (CHN)

$75.000, Traralgon (AUS)

$50.000+H, Ho Chi Minh City (VIE)

$50.000+H, Lima (PER)
R32: [8] (134) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) (431) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 5-7, 3-6 (tirsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, Santa margherita di Pula (ITA) – Grus

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Francesco Giorgetti (ITA) 4-6, 4-6 (lørdag)

$15.000, 10th Lyttos Beach ITF Pro Circuit, Heraklion (GRE), Hardcourt

Q64: Ludvig Aaes (DEN) vs. Sebastian Grau (GER) 6-7(2), 2-6 (lørdag)

$15.000, Tennis Future Hamburg (GER) – Hardcourt

Q64:
Benjamin Husum (DEN) vs. Patryk Krolik (POL) 1-6, 6-2, 2-6 (søndag)
Christopher Wejs (DEN) vs. (WC) Alexander Abou Boutros (GER) 6-3, 4-6, 6-4

Q32: Christopher Wejs vs. [7] (1089) Mats Rosenkranz (GER) 1-6, 1-6 (søndag)

ITF Women (udvalgte)

$80.000, W.L. AMOS SR. TENNIS CLASSIC, Macon, GA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Livestream af kampe Court 1 lørdag – start 1700cet
Double finale
Single finale: Anna Karolina Schmiedlova vs. Victoria Duval

Singles

Q32: [3] (237) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (450) Sanaz Marand (USA) 6-4, 6-0
Q16: Ulrikke Eikeri vs. (482) Caitlin Whoriskey (USA) 7-6(4), 6-3
QFi: Ulrikke Eikeri vs. (422) Allie Kiick (USA) 6-3, 7-5

R32:
(211) Rebecca Peterson (SWE) vs. [6] (115) Kristie Ahn (USA) 6-4, 6-1
(166) Patty Schnyder (SUI) vs. [5] (114) Sofia Kenin (USA) 2-6, 6-2, 7-5
(Q) (270) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (WC) (304) Victoria Duval (USA) 2-6, 1-6 (onsdag)
(139) Julia Boserup (USA) vs. Irina Falconi (USA) 6-1, 3-6, 1-6 (tirsdag)

1/8-finale:
Rebecca Peterson vs. (161) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-3, 6-3
Patty Schnyder vs. (157) Ajla Tomljanovic (CRO) 6-7(5), 0-6

Kvartfinale: Rebecca Peterson vs. (174) Sesil Karantantscheva (BUL) 6-3, 7-6(5)

Semifinale
Rebecca Peterson vs. (163) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 3-6, 4-6
(WC) (304) Victoria Duval (USA) vs. [8] (135) Kayla Day (USA) 6-1, 6-3

Finale:
Anna Karolina Schmiedlova vs. Victoria Duval – ca. 1830cet

Doubles

1/8-finale: Julia Boserup (USA)/Marina Erakovic (NZL) vs. Cagla Buyukakcay (TUR)/Rebecca Peterson (SWE) 5-7 Ret’d

$25.000, Republican Girls, Istanbul (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q32: [4] (510) Karen Barritza (DEN) vs. Azra Deniz Comlek (TUR) 6-3, 6-1
QFi: Karen Barritza vs. [12] (1037) Madison Bourguignon (USA) 6-1, 6-4

R32: (Q) (510) Karen Barritza (DEN) vs. (373) Pemra Ozgen (TUR) 5-7, 3-6 (mandag)

$15.000, Djursholm Ladies, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Q32:
Emilie Hansen (DEN) vs. Othilia Brodin (SWE) 6-4, 6-4
Clara Tauson (DEN) vs. Smilla Kjaergaard (SWE) 6-0, 6-4

QFi:Finale
Emilie Hansen vs. Rebecca Ehn (SWE) 2-6, 3-6 (mandag)
Clara Tauson vs. Mariella Minetti (FIN) 6-4, 6-3

Singles hovedturnering

R32: (Q) Clara Tauson vs. Anastasia Kulikova (RUS) 6-4, 7-6(8)
1/8-finale: Clara Tauson vs. [4] (679) Ainhoa Atucha Gomez (ESP) 6-4, 6-1
Kvartfinale: Clara Tauson vs. [8] (880) Valeriya Yushchenko (RUS) 6-2, 6-3
Semifinale:
[1] (475) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) vs. [3] (646) Mirjam Bjorklund (SWE) 7-5, 3-6, 6-2
Clara Tauson vs. [2] (534) Fanny Ostlund (SWE) 6-4, 6-1

Finale: Clara Tauson vs. Jacqueline Cabaj Awad 4-6, 0-6

Doubles

1/8-finale: Emilie Hansen (DEN)/Othilia Brodin (SWE) vs.
[4] Anette Munozova/Julia Rosenqvist (SWE) 1-6, 0-6 (tirsdag)

$15.000, Soho Square Egypt F30 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

R32: [7] (730) Emilie Francati (DEN) vs. (WC) Elena De Santis (ITA) 6-0, 6-0
1/8-finale: Emilie Francati vs. (1086) Eva Siska (USA) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Emilie Francati vs. [2] (527) Nastja Kolar (SLO) 6-4, 6-2
Semifinale: Emilie Francati vs. (Q) Jule Niemeier (GER) 2-6, 6-3, 6-4

Finale: Emilie Francati vs [1] (447) Sandra Samir (EGY) 3-6, 3-6

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Dunlop Srixon Japan Open Junior Tennis Championships 2017, Nagoya (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Boys singles hovedturnering

R64 (tirsdag)
(398) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) (1482) Tomoya Fujiwara (JPN) 6-2, 3-6, 6-7(1)
(353) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (354) Kai K. Kawano (JPN) 6-2, 6-1

R32: Holger vs. [7] (174) Ryuya Ata (JPN) 5-7, 1-6 (onsdag)

Girls singles

R64: [5] (85) Oona Orpana (FIN) – bye
R32: Oona Orpana vs. (206) Himeno Sakatsume (JPN) 6-2, 3-6, 7-5
1/8-finale: Oona Orpana vs. [11] (146) Valentina Ivanov (NZL) 6-1, 1-6, 6-2
Kvartfinale: Oona Orpana vs. [4] (82) Ayumi Miyamoto (JPN) 6-0, 6-3
Semifinale: Oona Orpana vs. [2] (58) Lulu Sun (SUI) – lørdag ca. 0430cet

Boys doubles

Sebastian Grundtvig/Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs.
Yamato Sueoka/Fumiya Yoshino (JPN) 6-7(4), 0-6 (onsdag)

Grade 3, Raquette D’Or, Mohammedia (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles hovedturnering

R32: (543) Christian Lerby (NED) vs. (WC) Younes Adnane (MAR) 6-2, 7-5
1/8-finale: Christian Lerby vs. [2] (231) Jannik Sinner (ITA) 4-6, 4-6 (onsdag)

Girls singles

Q32: [1] (1280) Clarine Lerby (NED) -bye
Q16: Clarine Lerby vs. Pola Batkiewicz (POL) 6-0, 6-0
QFi: Clarine Lerby vs. Ines Bachir El Bouhali (MAR) 6-0, 6-4

R32
[3] (143) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Hadil Nazih (MAR) 6-1, 6-1
(Q) (1280) Clarine Lerby (NED) vs. (431) Erin Richardson (GBR) 6-2, 5-7, 6-1

1/8-finale:
Hannah Viller Møller vs. (583) Tiegan Aitken (GBR) 6-3, 7-5
Clarine Lerby vs. (653) Gabriela Martinez Asensi (ESP) 2-6, 6-7(3) (onsdag)

Kvartfinale: Hannah Viller Møller vs. (856) Anaelle Leclercq (FRA) 6-7(5), 6-4, 1-6 (torsdag)

Girls doubles

1/8-finale: (1) Nuria Brancaccio (ITA)/Hannah Viller Møller (DEN) vs.
Gabriela Martinez Asensi/Leyre Romero Gormaz (ESP) 6-7(5), 0-6 (mandag)

Christian og Clarine Lerby er hhv. 15 og 13 år. Faderen er den tidligere danske landsholdsspiller i fodbold, Søren Lerby.

Grade 4, PTT – ITF Junior Grade 4, Nonthaburi (THA) – Hardcourt

Q64: [4] (2116) Kevin Chen (DEN) – bye
Q32: Kevin Chen vs. Pariwat Sangmuang (THA) 6-1, 6-1
QFi: Kevin Chen vs. [7] (2552) Possawat Akarapan (THA) 6-2, 6-3

R64: (Q) Kevin Chen vs. (682) Noppadol Noikor (THA) 2-6, 0-6 (mandag)

Grade 5, Dornbirn Open (AUT) – Carpet

R32: (973) Olivia Gram (DEN) vs. (908) Emily Meyer (AUT) 1-6, 2-6 (tirsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)