Ikonet Roger Federer i en finale er jo lidet usædvanligt. Men at unge Ashleigh Barty spiller sig i finalen ved at slå Garbine Muguruza i semien havde nok de færreste ventet.

 

ATP 500 Aegon Championships, London (GBR)

CENTRE COURT
15:00 CET
Marin CILIC (CRO) [4] vs Feliciano LOPEZ (ESP)

næste
efter passende pause TBF 1/6 5/3
Jamie Murray/Bruno Soares VS
Marin Cilic/Marcin Matkowski

næste efter passende pause
Julien Benneteau/Edouard Roger-VasselinVS
Jamie Murray/Bruno Soares
or
Marin Cilic/Marcin Matkowski

TV3 Sport 1, Viaplay, Tennistv.com fra mandag
Doubler vises ikke

ATP 500 Gerry Weber Open, Halle (GER)

STADION
13:00 CET
Roger FEDERER (SUI) [1] vs Alexander ZVEREV (GER) [4]

Tidligst 15:30 pm
Lukasz KUBOT (POL) Marcelo MELO (BRA) [1] vs
Alexander ZVEREV (GER)/Mischa ZVEREV (GER)

TV3 Sport 2, Viaplay, Tennistv.com fra mandag
Doubler vises ikke

 

Fra Henrik Jensen, TV2 Sport har vi lørdag modtaget følgende om WTA kampe søndag:
Vi sender i morgen to finaler fra Birmingham – direkte på TV2 Play og Mallorca – som starter på TV2 Play og bliver efter DM i landevejscykling sendt direkte på TV2 Sport.
henrik jensen 
KL.14.30 Finale, Birmingham: Den dobbelte Wimbledon mester Petra Kvitova møder overraskelsen fra Australien, verdens nummer 77 Ashleigh Barty. Finalen bliver vist forskudt på TV2 Sport kl. 19.05.
Kl. 17.00 Finale, Mallorca: Julia Georges fra Tyskland møder i finalen enten Caroline Garcia, forsvarende mester eller Anastasjia Sevastova fra Letland. Den starter på TV2 Play og bliver sendt på TV2 SPORT fra ca. kl.17.25.
 
Kl.12.00 Eastbourne, enkel kamp fra første runde, bliver kun sendt på TV2 Play.

WTA Premier Aegon Classic Birmingham (GBR)

ANN JONES CENTRE COURT
14:30 CET
[WC] Petra KVITOVA (CZE) [7] vs Ashleigh BARTY (AUS)

næste
30 minuter efter ceremoni
Ashleigh BARTY (AUS)/Casey DELLACQUA (AUS) [4] vs
Hao-Ching CHAN (TPE)/ Shuai ZHANG (CHN)

Om TV dækning se ovenfor.

WTA International Mallorca Open (ESP)

PISTA CENTRAL
17:00 CET
Julia GOERGES (GER) vs Anastasija SEVASTOVA (LAT) [2]

Award Ceremony

efter passende hvile
Yung-Jan CHAN (TPE)/ Martina HINGIS (SUI) [1] vs
Jelena JANKOVIC (SRB)/ Anastasija SEVASTOVA (LAT)

Om TV dækning se ovenfor.

WTA Premier Aegon International Eastbourne (GBR) 

Centre
12:00 CET
Spain Carla Suárez Navarro (ESP)
Russia Ekaterina Makarova (RUS)

næste
Ukraine Lesia Tsurenko (UKR)
Great Britain Heather Watson (GBR)

næste
Croatia Mirjana Lucic-Baroni (CRO)
Romania Monica Niculescu (ROU)

næste
Croatia Ana Konjuh (CRO) vs Qualifier

TV2 Play viser en enkelt kamp kl. 1200

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer Uge 25

ATP Challengers – Finaler:

€64K Poprad Tatry (SVK)
Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. [3] Laslo Djere (SRB) 6-0, 6-3

€75K Fergana (UZB)
0900cet: [4] Ilya Ivashka (BLR) vs. [3] Nikola Milojevic (SRB)

€127K Ilkley (GBR)
1200cet: Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Alex Bolt (AUS)

€43K Blois (FRA)
1500: [1] Damir Dzumhur (BIH) vs. Calvin Hemery (FRA)

€43K Todi (ITA)
2100: [5] Federico Delbonis (ARG) vs. [2] Marco Cecchinato (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

15K, Rochester (USA) – Grus
Finale:
[1] Mikael Torpegaard (DEN) vs. (Q) (1359) Samuel Monette (CAN) – 2000cet

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, FBT ITF Junior Challenge 2017, Odense – Grus

Klik på Order Of Play

Tennis Europe (udvalgte):

Category 3, TE Birkerød 2017 – Grus
U14 + U16 – Dagens spilleprogram

Uge 26

ITF Junior (udvalgte)

Grade 5, ITF Aarhus 2017 – Grus

Klik på Order Of Play

Tennis Europe (udvalgte)

TE Kystmesterskaberne 2017 – Grus
U14+16 – Dagens spilleprogram

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.