Dagens kampe søndag 11. marts: “Mandefald” hos kvinderne, men pligtsejr til Wozniacki

Novak Djokovic og Roger Federer
Foto: Getty Images
Regnen forsinkede programmet i Indian Wells, hvor både Roger Federer, Angelique Kerber fik afbrudt kampe. Victoria Azarenka vs. Sloane Stephens udsat til søndag

WTA Premier Mandatory udgaven af BNP Baribas Open i Indian Wells begyndte dagen inden ATP 1000 udgaven, og derfor skulle alle kampe i 2. runde (R64) efter planen være færdigspillet efter lørdagens kampe, men på grund af regn blev nogle af kampene ikke færdigspillet, og kampen mellem Victoria Azarenka (BLR) og den 13. seedede US Open vinder Sloane Stephens (USA) blev ikke påbegyndt.

Derfor indeholder søndagens spilleplan flere udsatte kampe, men når de første kampe indledes kl. 1900 tages der hul på 3. runde (R32) hos kvinderne, og i den første kamp på Stadium 1 møder 9. seedede Petra Kvitova (CZE) ranglistens 16-årige no. 149 Amanda Anisimova (USA), der er med på et wildcard, som hun har udnyttet optimalt med sikre sejre over Pauline Parmentier (FRA) og 23. seedede Anastasia Pavlyuchenkova (RUS).
Kvitova var til gengæld tæt på at ryge ud i hendes første kamp mod Yulia Putintseva (KAZ), men trods en “elendig” indsats med et hav af fejl, lykkedes det alligevel for tjekken at tjekke ind til 3. runde, hvor hun forventes at løfte sit spil flere niveauer, hvis ikke den helt store sensation skal indtræffe.

For alle de seedede var 2. runde deres første optræden i turneringen, og som så ofte før kunne det igen konstateres, at mange spillere ofte er lidt rustne i den første kamp, især hvis der har været nogle ugers turnerings-pause forinden.
Bedømt efter antallet af nederlag til seedede spiller i runden har det også været tilfældet i denne turnering, hvor der var stort “mandefald” hos de seedede hos kvinderne.

Mindst overraskende var det uden tvivl, at 29. seedede Kiki Bertens (NED) blev besejret af en useedet, som var selveste Serena Willams (USA), som dog måtte kæmpe for sejren på  7-6(5), 7-5, og dermed er der lagt op til et nyt søsteropgør på mandag mod 8. seedede Venus, der vandt over Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 6-4.

Mest bemærkelsesværdigt var det, at  3. seedede Garbine Muguruza (ESP) tabte 6-2, 5-7, 1-6 til 22-årige no. 100 Sachia Vickery (USA), der i kvalifikationen sendte Rebecca Peterson (SWE) ud, og i 1. runde vandt 6-3, 6-4 over Eugenie Bouchard (CAN).

Vickery møder natten til mandag Naomi Osaka (JPN), der vandt over 31. seedede Agnieszka Radwanska (POL), men det bør dog ikke betegnes som en større overraskelse, da hun i 1. runde havde vundet over Maria Sharapova (RUS).

En af de større overraskelser var, at 18-årige Marketa Vondrousova (CZE) vandt over 11. seedede Johanna Konta (GBR) 7-6(5), 6-4, og det lå heller ikke i kortene, at 19-årige Aryna Sabalenka (BLR) ville vinde over 19. seedede Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 6-3.
De 2 unge spillere mødes søndag kl. 19 på Stadium 3.

Det hører også til kategorien overraskelser – eller nærmest sensation – at 24-årige no. 117 Danielle Collins (USA) vandt over 15. seedede Madison Keys (USA) 6-3, 7-6(1).
Collins vandt i slutningen af januar titlen ved en WTA Challenger i Newport, hvor hun som bonus-præmie opnåede et wildcard til Indian Wells, hvor hun i sidste uge tabte i kvartfinalen i en 125K turnering til Sara Errani (ITA), som efterfølgende vandt turneringen.

18-årige Sofya Zhuk (RUS) havde ligeledes wildcard til turneringen, og hun udnyttede dette til sejr i 1. runde 7-5, 6-4 over en frustreret Alize Cornet (FRA), som på et tidspunkt smed alle i spillerboksen på porten, og i 2. runde vandt Zhuk over 18. seedede Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 2-6, 7-5.
De to nævnte wildcard-spillere mødes mandag i 3. runde, hvor en kamp mellem to spillere udenfor top 100 ikke er hverdagskost.

Endnu en wildcard spiller, der har klaret sig godt, er 19-årige Caroline Dolehide (USA), der i 1. runde vandt 5-7, 6-3, 6-4 over 30. seedede Dominika Cibulova (SVK), og hun optræder på den helt store scene, når hun i 3. kamp søndag på Stadium 1 møder 1. seedede Simona Halep (ROU).

Desuden er det værd at nævne, at 22-årige Maria Sakkari (GRE) vandt over 16. seedede Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-2, og hun møder 17. seedede CoCo Vandeweghe (USA) i 5. kamp på Stadium 2.

Caroline Wozniacki videre efter pligtsejr

Tennisavisen har for en sjælden gangs skyld ikke omtalt Caroline Wozniackis første kamp mod no. 78 Lara Arruabarrena (ESP) i en særskilt artikel, men der var egentlig heller ikke så meget at “skrive hjem om” fra en typisk første optræden i en turnering efter 3 ugers pause siden den sidste kamp i semifinalen i Doha mod Petra Kvitova, som efterfølgende vandt finalen over Muguruza.

Spillet i 1. sæt nåede sjældent de store højder, men Caroline var dog ikke for alvor truet i sine egne servepartier, hvor hun dog måtte afværge en enkelt break-mulighed.
Til gengæld havde danskeren selv 7 break-muligheder, som ikke blev konverteret, og derfor fulgte spanieren med, indtil hun i sit eget serveparti ved stillingen 4-5 næsten forærede sættet til Caroline med både dobbeltfejl og nogle relativt enkle fejl.

Herefter havde Caroline fuld kontrol over begivenhederne, og efter en solid indsats, hvor spanieren ikke havde meget at skulle have sagt, blev det til en sikker sejr 6-4, 6-1.
Carolines modstander i 3. runde mandag – eller natten til tirsdag – bliver no. 49 Aliaksandra Sasnovich (BLR), der vandt over 28. seedede Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-4.

Både Djokovic og Federer på programmet

Ovennævnte regnvejrs afbrydelser betød også, at 2. runde kampen mellem 1. seedede Roger Federer og Federico Delbonis (ARG) blev afbrudt ved stillingen 2-2 i 2. sæt, efter at Federer havde vundet 1. sæt 6-3.
Kampen færdigspilles som 3. kamp på Stadium, hvor Petra Kvitova som nævnt indleder kl. 1900.

Inden Federer overtager scenen på Stadium 1, er der gensyn med den tidligere verdens-etter Novak Djokovic, som i 2017 kun har deltaget i Australian Open, hvor han efter 3 sejre tabte i 1/8-finalen 6-7(4), 5-7, 6-7(3) til Hyeon Chung (KOR).
Djokovic møder no. 109 Taro Daniel (JPN), der er videre fra kvalifikationen.


#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA + ATP (uge 10)

BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Den komplette schedule for WTA+ATP findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


WTA Premier Mandatory, BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

Spilleprogram mandag-tirsdag (udvalgte R32)

Alle kampe vises på WTATV.com.
TV2 Play sender fra kl. 1900, TV2 Sport fra kl. 2005.

Start 1900cet
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) – S1
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. (26) Daria Gavrilova (AUS) – S2

2. match:
(10) Angelique Kerber (GEr) vs. (24) Elena Vesnina (RUS) – S2
(WC) Danielle Collins (USA) vs. (WC) Sofya Zhuk (RUS) – S3

3. match:
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (20) Daria Kasatkina (RUS) – S1
(vinder kan møde Caroline Wozniacki i 1/8-finale)

4. match:
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (27) Carla Suarez Navarro (ESP) – S2
(12) Julia Goerges (GER) vs. (21) Anastasija Sevastova (LAT) – S4

NB mandag 0300cet:
(8) Venus Williams (USA) vs. Serena Williams (USA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: start mandag 2000cet
(4) Johanna Larsson (SWE) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-3, 6-3
(15) Sachia Vickery (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 4-0 Ret’d
Vera Zvonareva (RUS) vs. Victoria Duval (USA) 6-2, 6-1

QFi:
(14) Kurumi Nara (JPN) vs. (4) Johanna Larsson (SWE) 6-4, 7-6(3)
Vera Zvonareva (RUS) vs. (16) Bernarda Pera (USA) 5-7, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Belinda Bencic (SUI) vs. Timea Babos (HUN) 1-6, 6-1, 7-6(4)
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-4
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-4, 6-4
Sorana Cirstia (ROU) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 6-2, 6-3
Serena Williams (USA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 7-5, 6-3
(WC) Sofya Zhuk (RUS) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Heather Watson (GBR) 6-4, 6-2
– (Carolines 1/32-del)
Katerina Siniakova (CZE) vs. Christina McHale (USA) 3-6, 6-2, 7-6(6)
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Magda Linette (POL) 5-7, 7-6(2), 7-6(4)
(Q) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Leisa Tsurenko (UKR) 3-6, 6-3, 6-4
(2) Caroline Wozniacki (DEN) – bye

R64 (udvalgte øverste halvdel)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
(WC) Caroline Dolehide (USA) vs. (30) Dominika Cibulkova (SVK) 5-7, 6-3, 6-4
Qiang Wang (CHN) vs. (22) Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-3, 6-3
(14) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Samantha Stosur (AUS) 7-5, 7-5
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (11) Johanna Konta (GBR) 7-6(5), 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (19) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 6-3
Petra Martic (CRO) vs. (25) Barbora Strycova (CZE) 7-5, 6-4
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-4, 3-6, 6-1

(Q) Sachia Vickery (USA) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 7-5, 6-1
Naomi Osaka (JPN) vs. (31) Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-2
(17) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-0, 7-6(6)
Maria Sakkari (GRE) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-2
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-7(4), 7-6(3), 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. (23) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 6-1
(32) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) 6-2, 6-3
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(4), 6-1
== (nederste halvdel)
(8) Venus Williams (USA) vs Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 6-4
Serena Williams (USA) vs. (29) Kiki Bertens (NED) 7-6(5), 7-5
(21) Anastasija Sevastova (LAT) vs Monica Puig (PUR) 6-2, 2-6, 6-1
(12) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-1
Danielle Collins (USA) vs. (15) Madison Keys (USA) 6-3, 7-6(1)
Sofya Zhuk (RUS) vs. (18) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 2-6, 7-5
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 2-6, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 6-3

(7) Caroline Garcia (FRA) vs Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-4
(26) Daria Gavrilova (AUS) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 7-6(3), 6-2
(24) Elena Vesnina (RUS) vs Catherine Bellis (USA) 2-6, 6-1, 6-1
(10) Angelique Kerber (GER) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 3-6, 6-4, 6-2
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-1, 7-5
(20) Daria Kasatkina (RUS) Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 5-2 Ret’d
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-4
(2) CAROLINE WOZNIACKI (DAN) vs Lara Arruabarrena (ESP) 6-4 6-1

R32 (udvalgte øverste halvdel)
(1) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Caroline Dolehide (USA) 1-6, 7-6(3), 6-2
Qiang Wang (CHN) vs. (14) Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 6-2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 6-2
Petra Martic (CRO) vs. (6) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-3
Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Sachia Vickery (USA) 6-3, 6-3
Maria Sakkari (GRE) vs. (17) CoCo Vandeweghe (USA) 6-2, 6-4
(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. (9) Petra Kvitova (CZE) 6-2, 6-4
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (32) Shuai Zhang (CHN) 7-5, 5-7, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-indian-wells-usa-609#orderofplay


ATP 1000,BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

Spilleprogram mandag-tirsdag (udvalgte R2)

Alle kampe vises på tennistv.com.
Viaplay sender fra kl. 1900, TV3 Sport fra 2230

Start 1900cet:
(20) Adrian Mannarino (FRA) vs. Jeremy Chardy (FRA) – S1

NB 2100cet Stadium 1
(1) Roger Federer (SUI) vs. (25) Filip Krajinovic (SRB)

3. match:
(13) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Borna Coric (CRO) – S2
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Daniil Medvedev (RUS) – S3

4. match:
Fernando Verdasco (ESP) vs. Taylor Fritz (USA) – S1
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. Nicolas Kicker (ARG) – S3

NB tirsdag 0200cet:
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (30) Pablo Cuevas (URU) – S2

NB 0430cet:
(12) Tomas Berdych (CZE) vs. (23) Hyeon Chung (KOR) – S1

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. (16) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (11) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-4

QFi:
(6) Ricardas Berankis (LTU) vs. Casper Ruud (NOR) 2-6, 6-2, 6-2
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (23) Norbert Gombos (SVK) 2-6, 7-6(4), 6-3

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-4
Talor Fritz (USA) vs. (WC) Reilly Opelka (USA) 4-6, 7-6(6), 6-4
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-3, 1-6, 7-6(4)

R64 (udvalgte øverste halvdel)
(1) Roger Federer (SUI) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(6)
(25) Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Michell Krueger (USA) 6-2, 6-2
(20) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Peter Polansky (CAN) 6-1, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. (16) Fabio Fognini (ITA) 4-6, 7-6(2), 6-4
(12) Tomas Berdych (CZE) vs. Maximillian Martereer (GER) 6-1, 6-4
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-7(9), 6-3, 6-3
(30) Pablo Cuevas (URU) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(4), 6-3
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-2, 3-6, 6-3

Fernando Verdasco (ESP) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(4), 4-6, 6-3
Taylor Fritz (USA) vs. (27) Andrey Rublev (RUS) 6-4, 7-6(4)
Borna Coric (CRO) vs. (19) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-0, 6-3
(13) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 6-2
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Horacio Zeballos (ARG) 3-6, 6-3, 7-6(3)
Daniil Medvedev (RUS) vs. (LL) Matteo Berrettini (ITA) 6-7(6), 7-5, 6-4
Nicolas Kicker (ARG) vs. (26) Damir Dzumhur (BIH) 4-6, 6-2, 6-1
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-5, 6-4
== (nederste halvdel)
(8) Jack Sock (USA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-2, 7-5
(28) Feliciano Lopez (ESP) vs. (WC) Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-3
(18) Sam Querrey (USA) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 7-5
(Q) Yuki Bhambri (IND) vs. (9) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4
(Q) Marcos Baghdatis (CYP) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 7-5, 6-4
(LL) Dudi Sela (ISR) vs. (21) Kyle Edmund (GBR) 6-4, 6-4
(32) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-4
Joao Sousa (POR) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 7-5, 5-7, 6-4

(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (WC) Alex De Minaur (AUS) 6-2, 6-1
(29) David Ferrer (ESP) vs. (WC) Tennys Sandgren (USA) 6-2, 7-6(3)
Leonardo Mayer (ARG) vs. (LL) Ruben Bemelmans (BEL) 6-4, 6-1
(Q) Taro Daniel (JPN) vs. (10) Novak Djokovic (SRB)7-6(3), 4-6, 6-1
Gael Monfils (FRA) vs. (15) John Isner (USA) 6-7(5), 7-6(3), 7-5
Pierrre-Hugues Herbert (FRA) vs. (24) Gilles Muller (LUX) 6-3, 7-5
(31) Philip Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Tim Smyczek (USA) 1-6, 6-4, 6-4
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-5, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 10)

$75.000, Zhuhai (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

Finale: (Q) (246) Alex Bolt (AUS) vs. (212) Hubert Hurkacz (POL) 5-7, 7-6(4), 6-2

$50.000+H, Santiago (CHI) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – GRUS

Finale: [2] (103) Marco Cecchinato (ITA) vs. (Q) (356) Carlos Gomez-Herrera (ESP) 1-6, 6-1, 6-1


(Uge 11)

$150.000, Shenzhen (CHN) – Combo QS QD OOP– Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

$75.000+H, Irving, TX (USA) – Combo QS QD OOPHardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

$75.000, Drummondville (CAN) – Combo QS QD OOPHardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Q32: (546) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (776) Pavel Krainik (CAN) – mandag?

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$60.000, Zhuhai Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

R32: (185) Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) (532) Urszula Radwanska (POL) 7-6(3), 6-2
1/8-finale: Marta Kostyuk vs. (Q) (320) Fang Ying Zun (CHN) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Marta Kostyuk vs. (169) Dalila Jakupovic (SLO) 6-3, 7-5
Semifinale: Marta Kostyuk vs. [8] (131) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 6-4
Finale: (193) Maryna Zanevska (BEL) vs. Marta Kostyuk 6-2, 6-4

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 11)

 

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 11)

 

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 11)

Grade 2, V ITF Junior GRIP2 Tennis Academy, Vinaros (ESP) – Grus

Boys singles hovedturnering

(199) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)


Grade 4, ITF High Coast Kramfors Junior Challenge 2018 – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32
(WC) (1781) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [7] (588) Oliver Andersson (SWE) – tirsdag?
(783) Leo Borg (SWE) vs. (977) Mario Aleksic (MNE) – man NB 1600
(899) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (626) Olof Wiklund (SWE) – man ca. 1430

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage