Når der tages hul på 2. runde i single, spiller Caroline Wozniacki på en af de ydre baner mod Francoise Abanda

Onsdag indledes 2. runde i single ved French Open hos både damerne og herrerne.
Hos damerne afvikles kampe i øverste halvdel af lodtrækningen, og med Danske øjne er hovedkampen 11. seedede Caroline Wozniacki vs. Francoise Abanda, men kampen har ikke den helt store prioritet hos arrangørerne, der ikke har fundet plads til kampen på en af de 3 showcourts.

Eurosport Danmark har dog meddelt, at Carolines kampe vil blive prioriteret, hvis den ikke planlægges til at blive vist på den internationale udgave af Eurosports TV-kanaler, og derfor vil kampen blive vist på Eurosport 2.

Herunder spilleprogrammet for de 3 showcourts samt Court 2, hvor Caroline spiller den 3. kamp efter en herresingle og en damesingle.

Kampen mellem Jelena Ostapenko (LAT) og OL-vinderen Monica Puig (PUR), som i Tennisavisen er blevet betegnet som en af de spændende opgør i 2. runde, blev heller ikke prioriteret særlig højt, idet den spilles som første kamp kl. 1100 på Court 17.

Philippe-Chatrier Court – start 11:00 AM
Venus Williams (USA) [10] vs. Kurumi Nara (JPN)
Not Before: 12:30 PM – Men’s Singles – Round 1
Renzo Olivo (ARG) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12] To Finish 7-5 6-4 6-7(6) 5-4
Garbiñe Muguruza (ESP) [4] vs. Anett Kontaveit (EST)
Robin Haase (NED) vs. Rafael Nadal (ESP) [4]
Lucas Pouille (FRA) [16] vs. Thomaz Bellucci (BRA)

Suzanne-Lenglen Court – start 11:00 AM
Dominic Thiem (AUT) [6] vs. Simone Bolelli (ITA)
Joao Sousa (POR) vs. Novak Djokovic (SRB) [2]
Sara Errani (ITA) vs. Kristina Mladenovic (FRA) [13]
Ons Jabeur (TUN) vs. Dominika Cibulkova (SVK) [6]

Court 1 – start 11:00 AM
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Petra Kvitova (CZE) [15]
Tommy Robredo (ESP) vs. Grigor Dimitrov (BUL) [11]
Milos Raonic (CAN) [5] vs. Rogerio Dutra Silva (BRA)
Oceane Dodin (FRA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]

Court 2 – start 11:00 AM
Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. David Goffin (BEL) [10]
Catherine Bellis (USA) vs. Kiki Bertens (NED) [18]
Caroline Wozniacki (DEN) [11] vs. Francoise Abanda (CAN)
Benjamin Bonzi (FRA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) [19]

Den komplette spilleplan findes på http://www.rolandgarros.com/en_FR/scores/schedule/index.html

Alle kampene kan følges på Eurosport Player.

Tennisavisen har modtaget den internationale plan – som Eurosport lokalt supplerer med Carolines kamp, som bliver fulgt fra start til slut på Eurosport 2.

Eurosport 1:

Suzanne-Lenglen Court
Dominic Thiem (AUT) [6] v Simone Bolelli (ITA)

Suzanne-Lenglen Court
Joao Sousa (POR) v Novak Djokovic (SRB) [2]

Philippe-Chatrier Court
End of Robin Haase (NED) v Rafael Nadal (ESP) [4]

Court 1
Oceane Dodin (FRA) v Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]

Eurosport 2:

After U-20 FOOTBALL LIVE (slutter ca. kl. 12.00)

Court 1
End of Bethanie Mattek-Sands (USA) v Petra Kvitova (CZE) [15]

Court 1
Tommy Robredo (ESP) v Grigor Dimitrov (BUL) [11]

Philippe-Chatrier Court
Start Robin Haase (NED) v Rafael Nadal (ESP) [4]

Court 1
Milos Raonic (CAN) [5] v Rogerio Dutra Silva (BRA)

Suzanne-Lenglen Court
Ons Jabeur (TUN) v Dominika Cibulkova (SVK) [6]

Både på Eurosport 1 og 2 vises de samme kampe, som på de internationale udgave af Eurosport, men hvis en kamp med Caroline Wozniacki ikke er prioriteret fra Paris, vil den blive vist på Eurosport 2.
Hvis Caroline når langt i turneringen – f.eks. semifinale/finale – bliver nogle af kampene formentlig vist på Kanal 5, som langt flere har adgang til.

Under hele turneringen vil der dagligt blive lavet opslag om næste dags spilleprogram, når spilletider er oplyst.
Desuden tilføjes oplysninger om TV-dækning løbende, når informationerne foreligger.