ATP 500 Aegon Championships, London (GBR)
TV3 Sport 1, Viaplay, Tennistv.com fra mandag

Wednesday, June 21, 2017 Day 5

CENTRE COURT STARTS AT Kl. 13:00 Dansk tid
2ND RD
Viktor Troicki or Janko Tipsarevic VS Donald Young

FOLLOWED BY
2ND RD
Nikoloz Basilashvili or Gilles Muller VS (5) Jo-Wilfried Tsonga

FOLLOWED BY
2ND RD
(6) Grigor Dimitrov VS (Q) Julien Benneteau

FOLLOWED BY
2ND RD
(7) Tomas Berdych VS (Q) Denis Shapovalov

Ovenstående kampe vises på TV3 Sport 1

ATP 500 Gerry Weber Open, Halle (GER)
TV3 Sport 2, Viaplay, Tennistv.com fra mandag

STADION STARTS AT Kl. 12:00 Dansk tid
2ND RD
Richard Gasquet VS Bernard Tomic

FOLLOWED BY
2ND RD
(7) Roberto Bautista Agut VS (WC) Dustin Brown

FOLLOWED BY
2ND RD
Philipp Kohlschreiber VS Alexander Zverev

NOT BEFORE 5:30 PM
2ND RD
Robin Haase VS (2) Dominic Thiem

Ovenstående kampe vises på TV3 Sport 2


WTA Premier Aegon Classic Birmingham
 (GBR)

TV2 Sport/TV2 Play fra mandag

Ann Joens Centre Court – Starts at 12:30 Dansk tid

1. Katerina Siniakova (CZE) vs Daria Gavrilova (AUS)
Followed by
2. Naomi Broady (GBR) vs Petra Kvitova (CZE)
Followed by
3. Barbora Strycova vs Ashleigh Barty (AUS)
Followed by
4. Naomi Oskva (JPN) vs Lucie Safarova (CZE)

Ovenstående kampe vises på TV2 Sport/TV2 Play


WTA International Mallorca Open
 (ESP)
TV2 Play fra torsdag.

Pista Central – Starts at 12:30 Dansk tid

1. Kristyna Pliskova (CZE) vs Francesca Schiacone (ITA)
Followed By
2. Catherine Bellis (USA) vs Mona Barthel (GER)
Followed By NB Kl. 17:00 cet
3. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs Julia Goerges (GER)
Followed By NB Kl. 19:00 cet
4. Shelby Rogers (USA) vs Sabine Lisicki (GER)

Note: Kampen Victoria Azarenka (BLR) vs Risa Ozaki (JPN) er suspended ved 6-3, 4-6, 4-5
Kampen færdig spilles nok på Pista Centrale som anden kamp, men ikke før Kl. 13:30

Ovenstående kampe vises feks. på Bet365 og Unibet

 

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer Uge 25

ATP Challengers: €127K Ilkley (GBR), €75K Fergana (UZB), €64K Poprad Tatry (SVK), €43K Blois (FRA), €43K Todi (ITA)
Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

25K, Palma del Rio (ESP) – Hardcourt
(Q) (1062) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. (714) Peter Bothwell (IRL) – ca. 2100
(566) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [2] (308) Evan King (USA) – ca. 2200

15K, Rochester (USA) – Grus
[1] Mikael Torpegaard (DEN) vs. (Q) (1254) Maksim Tikhomirov (USA) – ca. 1900

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, FBT ITF Junior Challenge 2017, Odense – Grus
Klik på Order Of Play

Tennis Europe (udvalgte):

Category 3, TE Birkerød 2017 – Grus
U14 + U16 – Dagens spilleprogram

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.