Med de Svenske Ymer-brødre ude af turneringen bliver onsdagens højdepunkt i Båstad opgøret mellem David Ferrer og Dustin Brown

Efter 2 sejre i kvalifikationen tabte Mikael Torpegaard 1. runde af hovedturneringen 2-6, 1-6 til 3. seedede Blaz Kavcic (SLO).
Søren Hess-Olesen er eneste tilbageværende Dansker i ITF Pro Circuit sammenhæng.

Til gengæld fik både Philip Hjorth og Sebastian Grundtvig en god start ved den Østrigske Grade 1 juniorturnering i Wels, hvor Clara Tauson træder ind i 2. runde.

Også Holger Vitus Nødskov Rune indledte med sejr ved Tjekkisk Grade 4, som benyttes som optakt til det individuelle EM for U14, hvor både Holger og Elmer Møller deltager.

ATP 250, Dell Technologies Hall of Fame Open, Newport (USA) – Græs
Tennistv.com 21 kampe

Udvalgte kampe Stadium (start 1700cet)
Dennnis Kudla (USA) vs. [2] Ivo Karlovic (CRO)
Tobias Kamke (GER) vs. [3] Adrian Mannarino (FRA)
[1] John Isner (USA) vs. (Q) Sam Groth (AUS)
Akira Santillan (AUS) vs. Bjorn Fratangelo (USA)

Ovenstående kampe vises på Tennistv.com

Court 2 (start 1100)
Konstantin Kravchuk (RUS) vs. Peter Gojowczyk (GER)
[4] Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Adrian Menendez-Maceiras (ESP)
[6] Lukas Lacko (SVK) vs. (Q) Matthew Ebden (AUS)
Dennis Novikov (USA) vs. (Q) Frank Dancevic (CAN)

Alle kampene vises på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/newport/315/daily-schedule

ATP 250, lava Laguna Croatia Open Umag (CRO) – Grus
Tennistv.com 13 kampe

Udvalgte kampe på Stadium Goran Ivanisevic
1730: [8] Jiri Vesely (CZE) vs. Radu Albot (MDA)
2000: [1/WC] David Goffin (BEL) vs. (Q) Attila Balazs (HUN)

Begge kampe vises på Tennistv.com

Next Gen Arena
NB 1800: (WC) Ivan Dodig (CRO) vs. Marco Cecchinato (ITA)
Næste: Sousa OR Bedene vs. [4] Paolo Lorenzi (ITA)

Alle 4 kampe vises på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/umag/439/daily-schedule

ATP 250, SkiStar Swedish Open, Båstad (SWE) – Grus
Tennistv.com 22 kampe

Udvalgte kampe Centre Court (start 1400)
Renzo Olivo (ARG) vs. [7] Diego Schwartzman (ARG)
[1] Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Andrey Kuznetsov (RUS)
Henri Laaksonen (SUI) vs. {3] Pablo Cuevas (URU)
[8] David Ferrer (ESP) vs. Dustin Brown (GER)

Alle kampe vises på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/bastad/316/daily-schedule

WTA International, BRD Bucharest Open (ROU) – Grus
TV2 Play fra torsdag

Udvalgte kampe Centre Court (start 1300cet)
[3] Julia Goerges (GER) vs. Anastasija Sasnovich (BLR)
Cagla Buyukakcay (TUR) vs. Ana Bogdan (ROU)
(WC) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. [2] Carla Suárez Navarro (ESP)
NB 1930: [1] Anastasija Sevastova (LAT) vs. Danka Kovinic (MNE)

Alle kampe vises på Bet365 m.fl.

Det komplette program, som desuden omfatter de sidste kvalkampe, findes på http://wtafiles.wtatennis.com/pdf/draws/2017/1079/OP.pdf

WTA International, Ladies Championship Gstaad by iXion Services (SUI) – Grus
TV3 Sport 2 fra fredag

Udvalgte kampe Centre Court
1100: Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Louisa Chirico (USA)
NB 1230: Tamara Korpatsch (GER) vs. Maria Sakkari (GRE)
NB 1530: [3] Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Anna Kalinskaya (RUS)
NB 1730: Rebecca Sramkova (SVK) vs. [6] Carina Witthoeft (GER)

Alle kampe vises på Bet365 m.fl.

Det komplette program findes på http://wtafiles.wtatennis.com/pdf/draws/2017/1094/OP.pdf

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

Udvalgte turneringer 

ATP Challenger Tour:

Livestream: https://livestream.com/ATP

$75.000, Gateniau (CAN) – Hardcourt
Single kvalifikation:
Q32: [3] (320) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
Q16: [3] (320) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) Hugo Di Feo (CAN) 6-2, 4-6, 6-1
QFi: [3] (320) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [7] (444) Finn Tearney ( 5-2 Ret’dNZL)

Single hovedturnering:
(Q) (313) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (110) Blaz Kavcic (SLO) 2-6, 1-6 (tirsdag)
Kampen kan genses herunder

ITF (udvalgte)

$80,000 Olomouc (CZE) – Grus
Q32: (509) Karen Barritza (DEN) vs. (1051) Karolina Cechova (CZE) 6-3, 6-1
Q16: (509) Karen Barritza (DEN) vs. (1004) Anna Pribylova (RUS) 4-6, 6-4, 6-1
QFi: (509) Karen Barritza (DEN) vs. [4] (501) Sabrina Santamaria (USA) 1-6, 3-6 (mandag)

$15.000, Vilnius (LTU) – Grus
R32: (1534) Maxim Landa (DEN) vs. (1339) Andrea Guerrieri (ITA) 4-6, 6-2, 1-6 (mandag)
R32: [6] (1041) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. (Q) Artur Kulibaba (LAT) 6-1, 6-4
1/8-finale: [6] (1041) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. (1628) Kristian Tamm (EST) 6-0, 6-1

$15.000, Kassel (GER) – Grus
Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Marcel Marlon Sudzum (NED) 6-4, 6-2
Q32: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. [2] Lukas Ruepke (GER) 0-6, 0-6 (søndag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 1, Wels (AUT) – Grus
R64: [13] (104) Clara Tauson (DEN) – bye

R64: (WC) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) Simon Traxler (AUT) 6-2, 6-2
R64: (216) Philip Hjorth (DEN) vs. (337) Gabriel Huber (AUT) 6-4, 4-2 Ret’d

R32: [13] (104) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (1062) Mira Stegmann (GER) 7-6(6), 6-2

R32: (WC) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [16] (183) Albert Sprlak Puk (CZE) 3-6, 0-6 (onsdag)
R32: (216) Philip Hjorth (DEN) vs. [2] (37) Tomas Machac (CZE) 6-2, 6-0

Doubles
Kristyna Lavickova (CZE)/Clara Tauson (DEN) vs. Alia Lex/Mira Stegmann (GER) – ca. 1730

Grade 4, Dolany-Veska (CZE) – Grus
R64: [4] (484) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
R32: Holger Vitus Nødskov Rune vs. (1861) Rok Komac (SLO) 6-3, 6-1
1/8-finale: Holger Vitus Nødskov Rune vs. (878) Jan Pleva (CZE) 2-6, 5-7 (onsdag)

Double:
R32: [2] Viktor Jovic (SRB)/Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  – bye
1/8-finale: Jovic/Holger vs. Leon C. Roider (AUT)/Nir Solan (ISR) 4-6, 6-4, [10-6]

Tennis Europe (udvalgte)

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.