Selvom WTA-toppen er gået på ferie er mange fra næste geled fortsat aktive. Mens ATP-toppen lader op til næste uges slutspil, deltager de bedst blandt fremtidens stjerner i NextGen Finals i Milan

Hvis der blandt Tennisavisen læsere skulle være enkelte, som kun er interesseret i at følge WTA turneringer med de absolut bedste, og ikke interesserer sig for de spillere, som ikke var kvalificeret til WTA slutspillet i Singapore eller WTA Elite Trophy i Zhuhai, og hverken ATP topspillerne eller danske spillere, som deltager i internationale turneringer, har interesse, er der ingen grund til at læse videre.

Ellers er der fortsat mulighed for at se masser af tenniskampe i den kommende uge, hvor WTA TV viser kampe fra 2 WTA 125K turnering, og desuden kan man følge flere kampe fra en 80K turnering i Waco, Texas, hvor man med skandinaviske og “dansk-amerikanske” øjne kan håbe på succes for Norges Ulrikke Eikeri og Julia Boserup, som i en længere periode har befundet sig i en resultat-mæssig bølgedal, som hun skal forsøge at få vendt.

Mange har de seneste år, hvor især Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic og Andy Murray, Stan Wawrinka har været dominerende, efterlyst at spillerne fra den yngre generation snart begynder at vælte de førnævnte af pinden, og i denne uge vil nogle af de spillere, som forventes at dominere fremover, deltage i turneringen NextGen ATP Finals, hvilket spillere på 21 år og derunder har kvalificeret sig til via en særlig raceliste, der er betegnet som Race to Milan, hvor 8 spillere er kvalificeret.

Øverst på listen er 20-årige Alexander Zverev (GER), der desuden er no. 3 på den race-liste, som giver adgang til ATP-slutspillet i London i næste uge, og derfor har tyskeren valgt, at han i stedet vil bruge denne uge til at fokusere på turneringen i London.
De øvrige 7 kvalificerede fremgår herunder, hvor Denis Shapovalov på billedet herover er blandt.
Tilføjelse: Den 8. deltager bliver Gianluigi Quinzi (ITA), som kvalificerede sig ved at vinde en italiensk kvalifikations-turnering med de bedste italienske spillere på 21 år og under.

Som optakt til turneringen viser TV3 Sport mandag kl. 1230 en dokumentar, hvor der stilles skarpt på morgendagens stjerner og turneringen, der både dækkes af TV3 Sport og Tennistv.

Mikael Torpegaard
Foto: OSU Athletics – Mikael Torpegaard

Som det fremgår ved at scrolle lidt længere ned, forsøger både Frederik Løchte Nielsen og Mikael Torpegaard at kvalificere sig til ATP Challenger turneringen i Knoxville, og Karen Barritza er i kvalfinale i en 25K turnering i Shrewsbury i England.
Både Løche og Torpegaard har vundet deres kampe i 1. kvalrunde, hvor også Mikael Ymer (SWE) er videre.

$125.000, ENGIE Open de Limoges (FRA)– Hardcourt

Seedede: Alizé Cornet, Ekaterina Alexandrova, Pauline Parmentier, Jana Fett, Monica Niculescu, (Polona Hercog – afbud), Kaia Kanepi, Jana Cepelova

Kampene på Centre Court bliver vist på WTA TV fra mandag.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-limoges-france-1072#orderofplay

$125.000, WTA EA Hua Hin Championship (THA) – Hardcourt

Seedede: Qiang Wang, Evgeniya Rodina, Ying-Ying Duan, Su-Wei sieh, Yanina Wickmayer, Ana Bogdan, Misaka Doi, Naomi Broady

Alle kampe fra Centre Court, Court 2 og Court 5 bliver vist på WTA TV fra mandag

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-hua-hin#orderofplay

ATP World Tour, NEXT GEN ATP FINALS, Milan (ITA)– Hardcourt

Deltagere:
Alexander Zverev har meldt fra for at fokusere på Nitto ATP Finals i Londen ugen efter.

Group A:
(1) Andrey Rublev (RUS)
(2) Denis Shapovalov (CAN)
(6) Hyeon Chung (KOR)
(8) Gianluigi Quinzi (ITA)

Group B:
(2) Karen Khachanov (RUS)
(4) Borna Coric (CRO)
(5) Jared Donaldson (USA)
(7) Daniil Medvedev (RUS)

Mandag kl. 1230 og 1305 TV3 Sport: Dokumentar
I denne dokumentar bliver der stillet skarpt på morgendagens stjerner og turneringen Next Gen ATP
Dokumentaren genudsendes tirsdag 1250 og 1325 samt 1800 og 1835.

Centrale – tirsdag (start 1400)
(2) Karen Khachanov (RUS) vs. (7) Daniil Medvedev (RUS)
(3) Denis Shapovalov (CAN) vs. (6) Hyeon Chung (KOR)
NB 1930: (4) Borna Coric (CRO) vs. (5) Jared Donaldson (USA)
(1) Andrey Rublev (RUS) vs. (8/WC) Gianluigi Quinzi (ITA)

Tirsdag, onsdag og torsdag spilles 2 kampe fra kl. 14 og 2 kampe fra 1930.

Fredag spilles semifinaler fra kl. 1900

Lørdag afvikles fra kl. 1900 både playoff om 3. pladsen samt finalen

Turneringen dækkes massivt på TV3 Sport, som første gang sender live tirsdag kl. 1400.
Lørdag vises de to sidste kampe på TV3 Max.
Alle kampene kan desuden følges på Tennistv.com.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/archive/next-gen-atp-finals/7696/2016/results

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

€106.000+H, Bratislava (SVK)

€85.000+H, Mouilleron le Captif (FRA)

$75.000+H, Montevideo (URU) – Combo|S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet -4 timer

R32: (141) Casper Ruud (NOR) vs. (228) Federico Coria (ARG) – man ca. 1920

$75.000, Knoxville, TN (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q32:
(745) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (877) Connor Farren (USA) 6-1, 6-1
(445) Mikael Ymer (SWE) vs. (438) Takanyi Garanganga (ZIM) 7-6(6), 6-4
(601) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (697) Henry Craig (USA) 5-7, 6-3, 6-3

Q16: (mandag)
Mikael Torpegaard vs. [6] (378) Bruno Santanna (BRA) 6-4, 7-5
Mikael Ymer vs. [2] (285) Filip Peliwo (CAN) 3-6, 3-6
Frederik Løchte vs. (597) Neil Pauffley (GBR) 6-2, 6-4

QFi: (tirsdag)
Mikael Torpegaard vs. [1] (282) Mats Moraing (GER) – 1600cet
Frederik Løchte vs. (964) Aron Hiltzik (USA) – 1600cet

$50.000+H, Kobe (JPN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte) Uge 44

$15.000, Paf Open Pärnu (EST)  – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q32: (WC) Philip Hjorth (DEN) vs. [2] (1041) Andrew Watson (GBR) 3-6, 0-6 (lørdag)

$15.000, TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Boris Butulija (SRB) 1-4 Ret’d (lørdag)

ITF Women (udvalgte)

$80.000, WACO SHOWDOWN $80K, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

 

Q32: [1] (231) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (450) Hanna Chang (USA) 6-2, 6-1
Q16: Ulrikke Eikeri vs. (364) Chieh-Yu Hsu (USA) 6-0, 6-1
QFi: Ulrikke Eikeri vs. [6] (319) Sophie Chang (USA)

Singles hovedturnering

R32:
(192) Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) (284) Maria Sanchez (USA)
[7] (138) Julia Boserup (USA) vs. (152) Stefanie Voegele (SUI)

Doubles

1/8-finale: (3) Julia Boserup/Kayla Day (USA) vs. Maria Mateas/Maria Sanchez (USA)

$25.000, Aegon GB Pro-Series Shrewsbury (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Q32: [1] (494) Karen Barritza (DEN) vs. Anna Popescu (GBR) 6-1, 6-0
QFi: Karen Barritza vs. Summer Yardley (GBR) 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32: (Q) (494) Karen Barritza (DEN) vs. (363) Katie Swan (GBR)

Doubles

1/8-finale: Karen Barritza (DEN)/Amandine Cazeaux (FRA) vs. Laura-Ioana Andrei (ROU) vs. Sarah-Rebecca Sekulic (GER)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, 16th UAE Dubai ITF Junior Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles

R32: [1] (436) Eric Vanshelboim (UKR) vs. Yigit Cengiz Binici (TUR) – tir 0600cet

Boys doubles

1/8-finale: Peter Sallay (HUN)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Vansh Bhagtani/Sandeep VM (IND) – NB tir 0830cet

Grade 5, Ayia Napa – Protaras Junior Tournament 2017, Paralimni (CYP) – Carpet
Tidforskel: cet +1 time

Boys singles

R32: (1028) Elmer Møller (DEN) vs. [3] (540) Aaron H. Hepburn (GBR) – tir NB 1430

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)