Ugens hovedbegivenhed bliver ATP 1000 Masters fra Paris, men TV2 Sport har mandag kl. 1825 en ekstraudsendelse, når Caroline Wozniacki får mere hyldest i Singapore

Efter en uge, hvor WTA-slutspillet i Singapore har haft størst fokus, er den kommende uges hoved-begivenhed ATP 1000 turneringen Rolex Paris Masters, hvor topnavnet er Rafael Nadal og de 8 topseedede er fra top 11. Dog mangler Roger Federer, som har trukket sig fra turneringen med en ryg-skade.

TV3 Sport 1 sender flere kampe fra Paris mandag, hvorefter både TV3 Sport 1 og 2 udgår og bliver erstattet af henholdsvis en ny kanal TV3 Sport og TV3 Max.
Fra tirsdag sendes flere kampe på TV3 Sport, og fra fredag vil der også blive vist tennis på TV3 Max.
Hvis man i forvejen har TV3 Sport 1 og 2 i sin TV-pakke, får man formentlig hos de fleste signalleverandører også de nye kanaler i sin TV-pakke.

TV2 Sport giver ikke helt slip på Caroline Wozniacki, idet de mandag kl. 1825 har en ekstra-udsendelse, da de har fået lov til at følge Caroline til en ekstra hyldest i Singapore, inden hun rejser på ferie.
Rettelse: TV2 Sport havde først oplyst, at indslaget fra Singapore er kl. 18, men det er efterfølgende oplyst, at det er kl. 1825.

Det er endnu ikke lykkedes for Tennisavisen at få opsporet, om WTA Elithe Trophy i Zhuhai, hvor 12 spillere lige efter de 8 bedste på WTA-ranglisten konkurrerer i 4 puljer efterfulgt af et slutspil, hvor vinderen ved at gå ubesejret gennem turneringen kan opnå 700 point til ranglisten og en præmiesum på $673.300.

Hengqin Life WTA Elite Trophy Zhuhai (CHN)– Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Gruppeinddeling

Azalea
[1] (10) Kristina Mladenovic (FRA)
(18) Julia Goerges (GER)
(22) Magdalena Rybarikova (SVK)

Bougainvillea
[2] (12) CoCo Vandeweghe (USA)
(17) Elena Vesnina (UKR)
(WC) (26) Shuai Peng (CHN)
Camellia
[3] (13) Sloane Stephens (USA)
(15) Anastasija Sevastova (LAT)
(22) Barbora Strycova (CZE)
Rose
[4] (14) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
(19) Angelique Kerber (GER)
(20) Ashleigh Barty (AUS)

Stadium tirsdag – start 0830cet
(2) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (12/WC) Shuai Peng (CHN)
(7) Julia Goerges (GER) vs. (10) Magdalena Rybarikova (SVK)
NB 1200: (4) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (8) Angelique Kerber (GER)
Doubles: (1/O) Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR) vs. (3/WC) Chen Liang (CHN)/Zhaoxuan Yang (CHN)

Der er stadig ikke oplysninger om, hvor turneringen kan følges på TV. Hos WTA TV er anført “Live match coverage TBC” – formentlig “To Be Confirmed”.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-zhuhai#orderofplay

ATP 1000, Rolex Paris Masters (FRA) – Hardcourt

Tennistv.com (70 kampe)

Court Central – start 1100
Steve Johnson (USA) vs. Robin Haase (NED)
(Q) Vasek Pospisil (CAN) vs. (WC) Nicolas Mahut (FRA)
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Jeremy Chardy (FRA)
Double kamp
NB 1230: Richard Gasquet (FRA) vs. Benoit Paire (FRA)
NB 1330: (WC) Julien Benneteau (FrA) vs. Denis Shapovalov (CAN)

Court 1 – start 1100
Ryan Harrison (USA) vs. (LL) Peter Gojowczyk (GER)
Mischa Zverev (GER) vs. Hyeon Chung (KOR)
(Q) Filip Krajinovic (SrB) vs. Yuichi Sugita (JPN)
Double kamp

Court 2 – start 1600
Double kamp

TV3 Sport 1 sender fra kl. 1100cet

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/tournaments/paris/352/overview

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

$75.000+H, Shenzhen 2 (CHN)

$75.000, Canberra 2 (AUS)

$75.000, Charlottesville (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet -5 timer

Q32: (596) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (WC) (1761) Jack Murray (USA) 6-3, 2-6, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [8] (461) Dennis Nevolo (USA) 7-6(2), 6-3
QFi: Frederik Løchte vs. [3] (385) Edward Corrie (GBR) 6-4, 6-7(6), 4-6 (mandag)

$50.000+H, Guayaquil (ECU)

€43.000+H, Eckental (GER)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, Santa margherita di Pula – Grus

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Aleksandar Stevanovic (SRB) 6-0, 6-1
Q32: Thomas S. Lindqvist vs. Ramy Labna (EGY) 1-6, 6-7(1) (søndag)

ITF Women (udvalgte)

$25.000, ENGIE OPEN NANTES ATLANTIQUE (FRA) – Hardcourt

Q32: [10] (495) Karen Barritza (DEN) vs. Pauline Courcoux (FRA) 6-2, 6-1
QFi: Karen Barritza vs. (452) Alina Silich (RUS) 6-2, 4-6, 4-6 (søndag)

$15.000, Stockholm Ladies, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Q32:
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Julia Keranovic (SWE) 6-2, 6-2
Anastasia Kulikova (RUS) vs. Paulina Wulcan (SWE) 6-1, 6-2
Olga Helmi (DEN) vs. Joanna Zawadzka (POL) 7-5, 6-4

QFi:Finale (mandag)
Sofia Nami Samavati vs. Milka-Emilia Pasanen (FIN) 6-4, 6-1
Anastasia Kulikova vs. Lisa Zaar (SWE) 6-0, 6-2
Olga Helmi (DEN) vs. Jennifer Jussi (SWE) 7-5, 7-5

Singles hovedturnering

R32:
(SE) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) Klara Milicevic (SWE) – onsdag?
(Q) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (876) Valeriya Yushchenko (RUS) – tir 1200
(Q) Olga Helmi (DEN) vs. [8] (757) Polina Golubovskaya (RUS) – tir ca. 1330
(Q) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Sandra Ortevall (SWE) – tir 1200

ITF Junior (udvalgte)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)