Caroline Wozniacki og Venus Williams er indstillet på at gøre deres bedste i showkamp, hvor ingen bliver "slået ud". Clara Tauson og Hannah Viller Møller indstillet på opvisning.

På søndagens pressemøde på Copenhagen Marriott Hotel forud for Champions Battle, hvor Caroline Wozniacki og Venus Williams mandag spiller mod hinanden kl. 21, pointerede Caroline at begge deltagerne kan bevare det høje humør efter kampen, da der er tale om  en showkamp.
Det er ofte set, at showkampe ikke har samme intensitet som vigtige kampe i de store turneringer, men Caroline var sikker på, at de begge vil gå på banen og gøres deres bedste for, at publikum får en god kamp.

Clara Tauson
Foto: Tennisavisen – Clara Tauson viser sin “egen side” i Champions Battle programmet

Clara Tauson og Hannah Viller Møller, der kl. 19 som optakt til hovedkampen mellem de to verdens-stjerner, spiller mod hinanden er ikke så fokuseret på, hvem af dem der vinder deres opgør, men til gengæld er begge indstillet på at levere tennis i ren opvisningsstil.

Det har de også alle forudsætninger for, da de har vidt forskellig spillestil, hvor Hannah ligesom Caroline er kendt for at have en stærk defensiv, hvor modstanderne altid må påregne at få en ekstra bold at forholde sig til, mens Clara derimod har en mere offensiv tilgang til spillet.

Derved kan opgøret mellem de unge danskere måske give en forsmag på, hvad der venter, når hovedkampen spilles kl. 21, hvilket kan følges på TV2 Sport, som har optakt fra kl. 1955.
Opvisningskampen mellem Clara og Hannah bliver vist på TV2 Play kl. 19.

Hannah Viller Møller
Foto: Tennisavisen – Hannah Viller Møller interviewes til TV dagen før showkamp

Både ATP og WTA-touren bærer præg af, at grus-sæsonen kører på højtryk med hele 3 ATP 250 turneringer samt 2 WTA International turneringer og en enkelt WTA 125K.
Alle 6 turneringer bliver dækket massivt af Tennistv.com (ATP) og WTATV.com (WTA), men der er ifølge TV-guiden først TV-dækning fra TV2 Sport fra WTA-turneringen i Prag fra onsdag, men fra tirsdag viser TV2 Play kampe fra både Prag og Rabat.
TV3 Sport viser kampe fra ATP-turneringen i Estoril fra fredag.

Mandagen byder desuden på et rent svenske opgør, når Rebecca Peterson og Johanna Larson ved 1330-tiden mødes i 1. runde i Rabat.


WTA International, J&T Banka Prague Open (CZE) – Grus

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Sport & TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Ka. Pliskova, Kvitova, Kasatkina, Gavrilova, Strycova, Zhang, Buzarnescu, Sinikakova, Sasnovich, Witthoeft, Stosur, Giorgi, m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 1000
(1) Stefanie Voegele (SUI) vs. Anastasia Zarycka (CZE) – kvalfinale
NB 1100: (4) Daria Gavrilova (AUS) vs. Samantha Stosur (AUS)
(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. Andrea Petkovic (GER)
Double kamp

Court 1 – start 1000
Tereza Martincova (CZE) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) – kvalfinale
NB 1100: Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Oceane Dodin (FRA)
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Qiang Wang (CHN)
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Richel Hogenkamp (NED)
Double kamp

Court 2 – start 1000
(3) Tamara Korpatsch (GER) vs. (6) Patty Schnyder (SUI) – kvalfinale
(4) Jasmine Paolini (ITA) vs. (7) Antonia Lottner (GER) – kvalfinale
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. Carina Witthoeft (GER)
2 Double kampe

WTATV fra kl. 1000 Centre Court, kl. 1100 fra Court 1 og 2.

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32:
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (8) Marta Kostyuk (UKR) 2-6, 7-5, 6-3
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 6-1
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Chantal Skamlova (SVK) 6-1, 6-3

Q16: (søndag)
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marina Melnikova (RUS) 6-3, 7-5
(4) Jasmine Paolini (ITA) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3, 6-0

QFi: (6) Patty Schnyder (SUI) vs. (3) Tamara Korpatsch (GER)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-prague-czech-republic-1082#orderofplay


WTA International, Grand Prix De SAR La Princesse Lalla Meryem, Rabat (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Mertens, Cibulkova, Martic, Babos, Diyas, Krunic, Hsieh, Bogdan, Linette, Flipkens, Hercog, Larsson, m.fl

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 1200cet
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)
Rebecca Peterseon (SWE) vs. Johanna Larsson (SWE)
(3) Petra Martic (CRO) vs. Kirsten Flipkens (BEL)
(6) Zarina Diyas (KAZ) vs. Sara Errani (ITA)
Double kamp

Court 1 – start 1200cet
Fiona Ferro (FRA) vs. Alexandra Dulgheru (ROU) – kvalfinale
(5) Tamara Zidansek (SLO) vs. Fanny Stolar (HUN) – kvalfinale
Jana Fett (CRO) vs. Sachia Vickery (USA)
Double kamp

Court 2 – start 1200cet
Silvia Soler-Espinosa (ESP) vs. Martina Trevisan (ITA) – kvalfinale
(7) Magdalena Frech (POL) vs. Paula Badosa Gibert (ESP) – kvalfinale
2 double kampe

WTATV fra kl. 1200 på alle 3 baner

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-rabat-morocco-1005#orderofplay


ATP 250, TEB BNP Paribas Istanbul Open (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com (24 kampe)

Deltagere: Cilic, Dzumhur, Seppi, Bedene, Lorenzi, Troicki, Vesely, Basilashvili, m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Garanti Koza Arena – start 1100cet
Laslo Djere (SRB) vs. Denis Istomin (UZB)
(6) Viktor Troicki (SRB) vs. (WC) Bernard Tomic (AUS)
NB1600: (5) Paolo Lorenzi (ITA) vs. (WC) Cem Ilkel (TUR)
NB 1800: Taro Daniel (JPN) vs. Matteo Berettini (ITA)

Court 1 – start 1400cet
(Q) Marco Trungelliti (ARG) vs. (Q) Elias Ymer (SWE)

Tennistv.com viser kampene fra Garanti Koza Arena

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Elias Ymer (SWE) vs. Vaclav Safranek (CZE) 7-6(6), 6-1
QFi: Elias Ymer (SWE) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL) 6-7(4), 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/istanbul/7163/daily-schedule


ATP 250, BMW Open By FWU, München (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (24 kampe)

Deltagere: A. Zverev, Bautista Agut, Schwartzman, Chung, Fognini, Kohlschreiber, Monfils, Sugita, Casper Ruud, m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 1100cet
Double kamp
NB 1300: (WC) Yannick Hanfmann (GER) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (WC) Matthias Bachinger (GER)
NB 1700: Florian Mayer (GEr) vs. (Q) Martin Klizan (SVK)

Court 1 – 1400
Double kamp

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/munich/308/daily-schedule


ATP 250, Millennium Estoril Open (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv.com (19 kampe), TV3 Sport (fra fredag)

Deltagere: Anderson, Carreno Busta, Edmund, Muller, Ramos-Vinols, Haase, Mayer, Medvedev

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Estadio Millennium – start 1400cet
Gilles Simon (FRA) vs. (WC) Alex de Minaur (AUS)
Tennys Sandgren (USA) vs. Frances Tiafoe (USA)
Double kamp

Court Cascais – start 1300cet
(2) Corentin Moutet (FRA) vs. Joao Domingues (POR) – kvalfinale
Ricardo Ojeda Lara (ESP) vs. Joao Monteiro (POR) – kvalfinale

Court 3 – start 1300cet
(1) Tim Smyczek (USA) vs. Fred Gil (POR) – kvalfinale
(4) Simone Bolelli (ITA) vs. (7) Jaume Munar (ESP) – kvalfinale

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Simone Bolelli (ITA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/estoril/7290/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (uge 18)

WTA 125K, Kunming Open, Anning (CHN) – Grus
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag)

Deltagere: Wang, Wickmayer, m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre – start 0500cet
(WC) Zhaoxuan Yang (CHN) vs. (Q) Nagi Hanatani (JPN)
NB 0630: (1/WC) Shuai Peng (CHN) vs. (Q) Aleksandrina Naydenova (BUL)
(3) Yanina Wickmayer (BEL) vs. (Q) Natalija Kostic (SRB)

Court 1 – start 0500
(6) Carol Zhao (CAN) vs. Sherazad Reix (FRA)
(7) Xinyun Han (CHN) vs. Peangtarn Plipuech (THA)

Court 2 – start 0500cet
Sabina Sharipova (UZB) vs. (Q) Nika Kukharchuk (RUS)
2 Double kampe

Court 2 – start 0500cet
Amandine Hesse (FRA) vs. Jiaqi Kang (CHN)
NB 0700: Double kamp

WTATV fra alle 4 baner


ATP Challengers (Uge 18)

Seoul, South Korea Hard $100,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (545) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (1230) Yong-Kyu Lim (KOR) 4-6, 1-6 (lørdag)

Glasgow, Great Britain Hard €85,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Puerto Vallarta, Mexico Hard $75,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Savannah, GA, U.S.A. Clay $75,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Ostrava, Czech Republic Clay €64,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (367) Jan Satral (CZE) vs. (360) Mikael Ymer (SWE) 7-6(1), 6-2 (lørdag)

 

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 18)

$15.000, DACHY GOLD CUP, Wisla (POL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64:
Morten Lyngbak (DEN) vs. Jarek Andrzejczak (POL) 6-1, 6-0
Christopher Wejs (DEN) vs. [9] (1391) Bartosz Wojnar (POL) 0-6, 6-4, 2-6 (lørdag)

Q32: Morten Lyngbak vs. [6] (1347) Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 5-7, Ret’d

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage