Andy Murray lægger ud på Centre Court, hvor svenske Johanne Larsen følger op mod Kvitova. Venus Williams åbner ballet på No.1 court, Tsonga No. 2 court.

Grand Slam Wimbledon (GBR)

Som altid når en Grand Slam starter, bydes der på nogle usædvanlige kampe, idet der som følge af seedningssystemet ses nogle helt andre kombinationer af modstandere: De helt store navne mod forholdvis ukendte. Det kan ifølge sagens natur godt medføre nogle gevaldige øretæver for sidstnævnte, men det er jo også en fantastisk mulighed for at vise sig frem på en af de helt store arenaer. Og hvis det ikke går helt så godt, vil det alligevel nok være en stor oplevelse. For os publikummer/seere betyder det nogle anderledes kampe, og måske ser vi spillere, som mere eller mindre ubemærket er på vej op i hierakiet.

Spilleplan:
CENTRE COURT – 14:00
1. Andy Murray (GBR) [1] v Alexander Bublik (KAZ)
2. Johanna Larsson (SWE) v Petra Kvitova (CZE) [11]
3. Daniil Medvedev (RUS) v Stan Wawrinka (SUI) [5]

NO.1 COURT – 14:00
1. Elise Mertens (BEL) v Venus Williams (USA) [10]
2. Rafael Nadal (ESP) [4] v John Millman (AUS)
3. Johanna Konta (GBR) [6] v Su-Wei Hsieh (TPE)

NO.2 COURT – 12:30
1. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12] v Cameron Norrie (GBR)
2. Marina Erakovic (NZL) v Simona Halep (ROU) [2]
3. Philipp Kohlschreiber (GER) v Marin Cilic (CRO) [7]
4. Maryna Zanevska (BEL) v Heather Watson (GBR)

NO.3 COURT – 12:30
1. Nick Kyrgios (AUS) [20] v Pierre-Hugues Herbert (FRA)
2. Ashleigh Barty (AUS) v Elina Svitolina (UKR) [4]
3. Ivo Karlovic (CRO) [21] v Aljaz Bedene (GBR)
4. Jelena Ostapenko (LAT) [13] v Aliaksandra Sasnovich (BLR)

COURT 12 – 12:30
1. Nao Hibino (JPN) v Madison Keys (USA) [17]
2. Kei Nishikori (JPN) [9] v Marco Cecchinato (ITA)
3. Dominika Cibulkova (SVK) [8] v Andrea Petkovic (GER)
4. Steve Johnson (USA) [26] v Nicolas Kicker (ARG)

COURT 18 – 12:30
1. Beatriz Haddad Maia (BRA) v Laura Robson (GBR)
2. Fernando Verdasco (ESP) [31] v Kevin Anderson (RSA)
3. Marton Fucsovics (HUN) v Gilles Muller (LUX) [16]

COURT 4 – 12:30
1. Rogerio Dutra Silva (BRA) v Benoit Paire (FRA)
2. Peter Gojowczyk (GER) v Marius Copil (ROU)
3. Ying-Ying Duan (CHN) v Ana Bogdan (ROU)

COURT 5 – 12:30
1. Andrey Kuznetsov (RUS) v Karen Khachanov (RUS) [30]
2. Norbert Gombos (SVK) v Andreas Seppi (ITA)
3. Madison Brengle (USA) v Richel Hogenkamp (NED)
4. Marketa Vondrousova (CZE) v Shuai Peng (CHN)

COURT 6 – 12:30
1. Simone Bolelli (ITA) v Yen-Hsun Lu (TPE)
2. Mirjana Lucic-Baroni (CRO) [26] v Carina Witthoeft (GER)
3. Jiri Vesely (CZE) v Illya Marchenko (UKR)

COURT 7 – 12:30
1. Denis Shapovalov (CAN) v Jerzy Janowicz (POL)
2. Barbora Strycova (CZE) [22] v Veronica Cepede Royg (PAR)
3. Lukas Rosol (CZE) v Henri Laaksonen (SUI)

COURT 8 – 12:30
1. Camila Giorgi (ITA) v Alize Cornet (FRA)
2. Julien Benneteau (FRA) v Sergiy Stakhovsky (UKR)
3. Damir Dzumhur (BIH) v Renzo Olivo (ARG)
4. Donna Vekic (CRO) v Natalia Vikhlyantseva (RUS)

COURT 9 – 12:30
1. Carlos Berlocq (ARG) v Nikoloz Basilashvili (GEO)
2. Sara Sorribes Tormo (ESP) v Naomi Osaka (JPN)
3. Caroline Garcia (FRA) [21] v Jana Cepelova (SVK)
4. Facundo Bagnis (ARG) v Radu Albot (MDA)

COURT 11 – 12:30
1. Thomas Fabbiano (ITA) v Sam Querrey (USA) [24]
2. Francesca Schiavone (ITA) v Mandy Minella (LUX)
3. Viktor Troicki (SRB) v Florian Mayer (GER)
4. Francoise Abanda (CAN) v Kurumi Nara (JPN)

COURT 14 – 12:30
1. Joao Sousa (POR) v Dustin Brown (GER)
2. Malek Jaziri (TUN) v Lucas Pouille (FRA) [14]
3. Naomi Broady (GBR) v Irina-Camelia Begu (ROU)
4. Sabine Lisicki (GER) v Ana Konjuh (CRO) [27]

COURT 15 – 12:30
1. Aryna Sabalenka (BLR) v Irina Khromacheva (RUS)
2. Andreas Haider-Maurer (AUT) v Roberto Bautista Agut (ESP) [18]
3. Katerina Siniakova (CZE) v Maria Sakkari (GRE)
4. Jennifer Brady (USA) v Danka Kovinic (MNE)

COURT 16 – 12:30
1. Thiago Monteiro (BRA) v Andrew Whittington (AUS)
2. Kristyna Pliskova (CZE) v Roberta Vinci (ITA) [31]
3. Tommy Haas (GER) v Ruben Bemelmans (BEL)
4. Elena Vesnina (RUS) [15] v Anna Blinkova (RUS)

COURT 17 – 12:30
1. Kai-Chen Chang (TPE) v Qiang Wang (CHN)
2. Donald Young (USA) v Denis Istomin (UZB)
3. Dmitry Tursunov (RUS) v Fabio Fognini (ITA) [28]
4. Yulia Putintseva (KAZ) v Anastasija Sevastova (LAT) [18]

TO BE ARRANGED
Tidligst: 18:00
1. Victoria Azarenka (BLR) v Catherine Bellis (USA)
Tidligst: 18:00
2. Carla Suarez Navarro (ESP) [25] v Eugenie Bouchard (CAN)

Den komplette spilleplan findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

TV og streaming dækning:
TV3 Sport 1 og Viaplay sender optakt kl. 12.
TV3 Sport 1 og 2 samt Viaplay sender fra kampene fra kl. 12:30

 

Udvalgte turneringer Uge 26

ATP Challengers: €43K Marburg (GER), €43K Recanati (ITA)
Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

15K, De Haan (BEL) – Grus
Kvalifikation søndag:
August Holmgren (DEN)
Christian Sigsgaard (DEN)
Johannes Ingildsen (DEN)

15K, Torres Vedras (POR)
Benjamin Hannestad (DEN)

Tennis Europe (udvalgte)

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.