Dagens kampe mandag 12. marts: Wozniacki må vige for håndbold den første time

TV2 Sport
Fra Facebook
TV2 var lidt for hurtige til at melde ud, at de SELVFØLGELIG viser Caroline Wozniackis kamp kl. 1900 på TV2 Sport. Den første time henvises til TV2 Play på grund af håndbold

Et tilbagevendende dilemma for TV2 Sport er, når der er sammenfald mellem direkte transmissioner fra forskellige sportsgrene, som TV2 har rettigheder til at vise.
Derfor har TV2 fremhævet, at TV2 Sport og TV2 Play tilsammen indgår i en samlet sendeflade med sport.

Ved sammenfald kan man derfor vise den ene sportsgren på TV2 Play samtidig med, at en anden sportsgren vises på TV2 Sport, hvilket ofte skaber utilfredshed hos tilhængerne af de sportsgrene, som må vige pladsen på TV2 Sport.

En ofte anvendte begrundelse fra TV2 er, at det som regel er seerinteressen, der er afgørende for, hvordan prioriteringen foretages, og derfor er det ofte sket, at eksempelvis badminton eller ishockey er henvist til TV2 Play, når der var sammenfald med en tenniskamp med Caroline Wozniacki som deltager, selvom kampen ikke fremgik af den oprindelige planlægning, hvilket sjældent er muligt, da spilleplanen som regel først offentliggøres med kort varsel.

Hvis man studerer seertallene for TV2 Sport, er der gode argumenter for, at kampe med Caroline foretrækkes, hvilket Gallups seertal fra Premier 5 turneringen i Doha tydeligt viser, da de 4 mest sete begivenheder samme uge var kampe med Caroline, hvor hendes første kamp mod Carina Witthoeft havde 107.000 seere, næste kamp mod Monica Niculescu havde 169.000, hvorefter der var et lille fald til 158.000 fredag eftermiddag mod Angelique Kerber, men til semifinalen lørdag mod Petra Kvitova fulgte 243.000 med ifølge gallup.

Når der er sammenfald med håndbold, er det ikke seertal, der er afgørende for prioriteringen, idet TV2 har oplyst til Tennisavisen, at de har forpligtet sig til at vise håndbold live på TV2 Sport.
Derfor bliver starten af Carolines 3. runde kamp mod Aliaksandra Sasnovich (BLR) henvist til TV2 Play, indtil håndboldkampen i herrernes liga mellem Bjerringbro-Silkeborg og Mors-Thy er færdigspillet.

I forbindelse med turneringen i Doha blev TV2 spurgt, om det var helt udelukket, at en håndboldkamp måtte vige pladsen på TV2 Sport, hvis der opstod sammenfald med en af Carolines kampe.
Spørgsmålet blev rejst, fordi TV2 Sport i forvejen prioriterede dækningen af turneringen højt, bl.a. ved at oprette studie i Doha, hvor kommentatorerne befandt sig under transmissionerne.
Denne satsning skyldes uden tvivl, at Caroline netop nu er på toppen af sin karriere efter sejrene ved både WTA-slutspillet og ved Grand Slam turneringen i Melbourne samt en ny periode som no. 1 på WTA-ranglisten.

Den aktuelle turnering i Indian Wells er i den endnu højere kategori Premier Mandatory, og den benævnes ofte som den 5. Grand Slam, og derfor er det førnævnte spørgsmål fortsat aktuelt.

TV2 har dog endnu ikke svaret, og der er heller ikke svaret på tillægs-spørgsmålet, om TV2 ved fremtidige aftaler om dækning af håndbold vil forsøge at undgå, at tenniskampe med udsigt til væsentlige højere seertal fortsat må vige for en håndboldkamp, hvor der kan forudses betydeligt lavere seertal.

Nyt søsteropgør på programmet

Set med danske øjne er kampen kl. 19 på Stadium 1 med Caroline Wozniacki og Aliaksandra Sasnovich uden tvivl dagens “hovedkamp”, som tidligst kl. 21 efterfølges af 1. seedede Roger Federer (SUI) vs. 25. seedede Filip Krajinovic (SRB).

For TV3 Sport, som dækker ATP 1000 udgaven af turneringen i Indian Wells, gælder en lignende problemstilling som beskrevet herover for TV2 Sport, og derfor må Federer vige for fodbolden, selvom de har flere kanaler til rådighed, men mens TV3 Max viser spansk fodbold – Alaves vs. Real Betis – har TV3 Sport planlagt Suliga XL indtil 2230, hvor transmissionen fra Indian Wells indledes.

Hvis Caroline vinder sin kamp, bliver 3. kamp på Stadium 1 ekstra interessant, idet vinderen af kampen mellem 13. seedede Sloane Stephens (USA) og 20. seedede Daria Kasatkina (RUS) kan blive Carolines modstander i 1/8-finalen.

TV3 Sport viser formentlig næste kamp på Stadium 1 mellem Fernado Verdasco (ESP), som sendte Grigor Dimitrov (BUL) ud, og 20-årige Taylor Fritz (USA), der vandt NextGen opgøret mod Andrey Rublev (RUS) 6-4, 7-6(4) i et medrivende og velspillet opgør i 2. runde.

I et internationalt perspektiv er det formentlig opgøret – tidligst kl. 03 natten til tirsdag – mellem søstrene Serena og Venus Williams, der tiltrækker størst opmærksomhed – ikke mindst i betragtning af de mange år, hvor søstrene boykottede turneringen.

Baggrunden for boykotten er beskrevet i denne artikel i DR-Sporten:
https://www.dr.dk/sporten/tennis/rygterne-om-aftalt-spil-startede-der-hvor-soestrene-williams-moedes-i-dag


#FedCup#WTAChallenger#ATPChallenger#ITFLiveCentre#ITFMen#ITFWomen#ITFJunior#TEJunior#Danske


WTA Premier Mandatory, BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

Spilleprogram tirsdag-onsdag (udvalgte 1/8-finale single)

Alle kampe vises på WTATV.com.
TV2 Play sender (formentlig) fra kl. 1900, TV2 Sport fra kl. 2300.

Start 1900cet
(1) Simona Halep (ROU) vs. Qiang Wang (CHN) – S1
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Petra Martic (CRO) – S3

2. match:
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (WC) Amanda Anisimova (USA) – S2

3. match:
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sakkari (GRE)

4. match:
(8) Venus Williams (USA) vs. (21) Anastasija Sevastova (LAT) – S1

5. match:
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (WC) Danielle Collins (USA) – S3

NB onsdag 0200cet Stadium 2:
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (20) Daria Kasatkina (RUS)

NB onsdag 0430cet
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. (10) Angelique Kerber (GER)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: start mandag 2000cet
(4) Johanna Larsson (SWE) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-3, 6-3
(15) Sachia Vickery (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 4-0 Ret’d
Vera Zvonareva (RUS) vs. Victoria Duval (USA) 6-2, 6-1

QFi:
(14) Kurumi Nara (JPN) vs. (4) Johanna Larsson (SWE) 6-4, 7-6(3)
Vera Zvonareva (RUS) vs. (16) Bernarda Pera (USA) 5-7, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Belinda Bencic (SUI) vs. Timea Babos (HUN) 1-6, 6-1, 7-6(4)
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-4
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-4, 6-4
Sorana Cirstia (ROU) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 6-2, 6-3
Serena Williams (USA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 7-5, 6-3
(WC) Sofya Zhuk (RUS) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Heather Watson (GBR) 6-4, 6-2
– (Carolines 1/32-del)
Katerina Siniakova (CZE) vs. Christina McHale (USA) 3-6, 6-2, 7-6(6)
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Magda Linette (POL) 5-7, 7-6(2), 7-6(4)
(Q) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Leisa Tsurenko (UKR) 3-6, 6-3, 6-4
(2) Caroline Wozniacki (DEN) – bye

R64 (udvalgte øverste halvdel)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
(WC) Caroline Dolehide (USA) vs. (30) Dominika Cibulkova (SVK) 5-7, 6-3, 6-4
Qiang Wang (CHN) vs. (22) Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-3, 6-3
(14) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Samantha Stosur (AUS) 7-5, 7-5
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (11) Johanna Konta (GBR) 7-6(5), 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (19) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 6-3
Petra Martic (CRO) vs. (25) Barbora Strycova (CZE) 7-5, 6-4
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-4, 3-6, 6-1

(Q) Sachia Vickery (USA) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 7-5, 6-1
Naomi Osaka (JPN) vs. (31) Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-2
(17) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-0, 7-6(6)
Maria Sakkari (GRE) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-2
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-7(4), 7-6(3), 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. (23) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 6-1
(32) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) 6-2, 6-3
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(4), 6-1
== (nederste halvdel)
(8) Venus Williams (USA) vs Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 6-4
Serena Williams (USA) vs. (29) Kiki Bertens (NED) 7-6(5), 7-5
(21) Anastasija Sevastova (LAT) vs Monica Puig (PUR) 6-2, 2-6, 6-1
(12) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-1
Danielle Collins (USA) vs. (15) Madison Keys (USA) 6-3, 7-6(1)
Sofya Zhuk (RUS) vs. (18) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 2-6, 7-5
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 2-6, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 6-3

(7) Caroline Garcia (FRA) vs Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-4
(26) Daria Gavrilova (AUS) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 7-6(3), 6-2
(24) Elena Vesnina (RUS) vs Catherine Bellis (USA) 2-6, 6-1, 6-1
(10) Angelique Kerber (GER) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 3-6, 6-4, 6-2
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-1, 7-5
(20) Daria Kasatkina (RUS) Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 5-2 Ret’d
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-4
(2) CAROLINE WOZNIACKI (DAN) vs Lara Arruabarrena (ESP) 6-4 6-1

R32 (udvalgte)
(1) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Caroline Dolehide (USA) 1-6, 7-6(3), 6-2
Qiang Wang (CHN) vs. (14) Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 6-2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 6-2
Petra Martic (CRO) vs. (6) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-3
Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Sachia Vickery (USA) 6-3, 6-3
Maria Sakkari (GRE) vs. (17) CoCo Vandeweghe (USA) 6-2, 6-4
(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. (9) Petra Kvitova (CZE) 6-2, 6-4
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (32) Shuai Zhang (CHN) 7-5, 5-7, 6-3

(8) Venus Williams (USA) vs. Serena Williams (USA) 6-3, 6-4
(21) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (12) Julia Goerges (GER) 6-3, 6-3
(WC) Danielle Collins (USA) vs. (WC) Sofya Zhuk (RUS) 6-4, 6-4
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 7-5, 6-3
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. (26) Daria Gavrilova (AUS) 7-5, 6-4
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (24) Elena Vesnina (RUS) 7-5, 6-2
(20) Daria Kasatkina (RUS) vs. (13) Sloane Stephens (USA) 6-4, 6-3
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 2-6, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-indian-wells-usa-609#orderofplay


ATP 1000,BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

Spilleprogram tirsdag-onsdag (udvalgte R32 nederste halvdel)

Alle kampe vises på tennistv.com.
Viaplay sender fra kl. 1900, TV3 Sport fra 2245

Start 1900cet:
Gael Monfils (FRA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) – S2

2. match:
(2) Marin Cilic (CRO) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) – S2
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) – S3

3. match:
(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (29) David Ferrer (ESP) – S1
(32) Milos Raonic (CAN) vs. Joao Sousa (POR)

4. match:
(Q) Marcos Baghdatis (CYP) vs. (LL) Dudi Sela (ISR) – S2
(18) Sam Querrey (USA) vs. (Q) Yuki Bhambri (IND)

NB onsdag 0300cet Stadium 1:
(8) Jack Sock (USA) vs. (28) Feliciano Lopez (ESP)

NB 0430cet:

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. (16) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (11) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-4

QFi:
(6) Ricardas Berankis (LTU) vs. Casper Ruud (NOR) 2-6, 6-2, 6-2
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (23) Norbert Gombos (SVK) 2-6, 7-6(4), 6-3

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-4
Talor Fritz (USA) vs. (WC) Reilly Opelka (USA) 4-6, 7-6(6), 6-4
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-3, 1-6, 7-6(4)

R64 (udvalgte øverste halvdel)
(1) Roger Federer (SUI) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(6)
(25) Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Michell Krueger (USA) 6-2, 6-2
(20) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Peter Polansky (CAN) 6-1, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. (16) Fabio Fognini (ITA) 4-6, 7-6(2), 6-4
(12) Tomas Berdych (CZE) vs. Maximillian Martereer (GER) 6-1, 6-4
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-7(9), 6-3, 6-3
(30) Pablo Cuevas (URU) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(4), 6-3
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-2, 3-6, 6-3

Fernando Verdasco (ESP) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(4), 4-6, 6-3
Taylor Fritz (USA) vs. (27) Andrey Rublev (RUS) 6-4, 7-6(4)
Borna Coric (CRO) vs. (19) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-0, 6-3
(13) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 6-2
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Horacio Zeballos (ARG) 3-6, 6-3, 7-6(3)
Daniil Medvedev (RUS) vs. (LL) Matteo Berrettini (ITA) 6-7(6), 7-5, 6-4
Nicolas Kicker (ARG) vs. (26) Damir Dzumhur (BIH) 4-6, 6-2, 6-1
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-5, 6-4
== (nederste halvdel)
(8) Jack Sock (USA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-2, 7-5
(28) Feliciano Lopez (ESP) vs. (WC) Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-3
(18) Sam Querrey (USA) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 7-5
(Q) Yuki Bhambri (IND) vs. (9) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4
(Q) Marcos Baghdatis (CYP) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 7-5, 6-4
(LL) Dudi Sela (ISR) vs. (21) Kyle Edmund (GBR) 6-4, 6-4
(32) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-4
Joao Sousa (POR) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 7-5, 5-7, 6-4

(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (WC) Alex De Minaur (AUS) 6-2, 6-1
(29) David Ferrer (ESP) vs. (WC) Tennys Sandgren (USA) 6-2, 7-6(3)
Leonardo Mayer (ARG) vs. (LL) Ruben Bemelmans (BEL) 6-4, 6-1
(Q) Taro Daniel (JPN) vs. (10) Novak Djokovic (SRB)7-6(3), 4-6, 6-1
Gael Monfils (FRA) vs. (15) John Isner (USA) 6-7(5), 7-6(3), 7-5
Pierrre-Hugues Herbert (FRA) vs. (24) Gilles Muller (LUX) 6-3, 7-5
(31) Philip Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Tim Smyczek (USA) 1-6, 6-4, 6-4
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-5, 6-3

R32 (udvalgte)
(1) Roger Federer (SUI) vs. (25) Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 6-1
Jeremy Chardy (FRA) vs. (20) Adrian Mannarino (FRA) 7-5, 4-6, 6-1
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. (12) Tomas Berdych (CZE) 6-4, 6-4
(30) Pablo Cuevas (URU) vs. (5) Dominic Thiem (AUT) 3-6, 6-4, 4-2 Ret’d
Taylor Fritz (USA) vs. Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 6-2, 7-6(1)
Borna Coric (CRO) vs. (13) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-1, 6-1
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-1, 7-5
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. Nicolas Kicker (ARG) 7-6(1), 7-6(3)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (Uge 11)


$150.000, Shenzhen (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP– Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

$75.000+H, Irving, TX (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOPHardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

$75.000, Drummondville (CAN) – Combo | S | D | QS | QD | OOPHardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Q32: (546) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (776) Pavel Krainik (CAN) – walkover
Q16: Frederik Løchte vs. [3] (395) Hugo Grenier (FRA) 4-6, 7-6(6), 4-1 Ret’d

QFi: Frederik Løchte vs. (6) Aleksandar Vukic (AUS) 2-6, 4-6

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$60.000, WU Xiaomin, Shenzhen (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

R32: (SE) (185) Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) (286) Ivana Jorovic (SRB) 0-6, 7-5, 6-4
1/8-finale: Marta Kostyuk vs. (WC) Fang Ying Xun (CHN)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 11)

 

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 11)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 11)

Grade 2, V ITF Junior GRIP2 Tennis Academy, Vinaros (ESP) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: (WC) Oscar Toft Bjelsdorf (DEN) vs. [5] (483) Ignacio Benzal Alia (ESP) 2-6, 2-6

Boys singles hovedturnering

R32: (186) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (72) Alejandro Vedri Asensi (ESP) 4-6, 1-6 (tirsdag)


Grade 4, ITF High Coast Kramfors Junior Challenge 2018 – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32
(WC) (1781) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [7] (588) Oliver Andersson (SWE) – tir NB 1100
(783) Leo Borg (SWE) vs. (977) Mario Aleksic (MNE) 5-7, 7-5, 3-6 (mandag)
(899) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (626) Olof Wiklund (SWE) 6-2, 6-7(4), 2-0 Ret’d

1/8-finale
Carl Emil Overbeck vs. [2] (261) Kevin Chahoud (SWE) – onsdag?

Boys doubles

1/8-finale: Carl Emil Overbeck/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (WC) Eliot Arnarp/Teodor Hessle (SWE) – tir NB 1600

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage