De næste 3 uger spilles flere græs-turneringer som optakt til Wimbledon. I den første uge ATP i Stuttgart og WTA i Nottingham, og i s-Hertogenbosch både ATP og WTA

Da tennissportens mest prestigefyldte Grand Slam turnering Wimbledon allerede starter 3 uger efter, at French Open netop er afsluttet med en sensationel titel til Jelena Ostapenko og den ventede titel til Rafael Nadal, er der i den kommende uge fuld gang i forberedelserne til Wimbledon.

En af disse er WTA International turneringen Aegon Open i Nottingham, hvor dansk-amerikanske Julia Boserup er blandt deltagerne.
Julia fik delvist spoleret grus-sæsonen på grund af en forstuvet fod, og resultatmæssigt blev det kun til et par enkelte sejre i Strasbourg for 3 uger siden.

Julia indledte græs-sæsonen allerede i sidste uge i en $100.000 turnering i Surbiton i England, hvor hun i 1. runde tabte 6-7(1), 3-6, 2-6 til no. 180 Lizette Cabrera (AUS).

I mandagens 1. runde i Nottingham møder Julia 23-årige Laura Robson (GBR), som for 4 år siden havde sin højeste rangering som no. 27, men efter at hun var ude af spillet i halvandet år, er det ikke lykkedes for hende at vende tilbage til top 100.

Tennisspilleren Laura Robson
Foto: Sportsfotograf.com. – Laura Robsen

Herunder en oversigt med udvalgte kampe i de turneringer, som afvikles i løbet af ugen.
“Dagens kampe” vil blive opdateret, når der foreligger informationer om, hvilket kampe der kan følges på TV.
Senere på ugen kan man forvente at Roger Federer, der stod over i grussæsonen, atter er i aktion.

ATP 250 Mercedes Cup, Stuttgart (GER)
Eurosport, Eurosport Player, Tennistv.com fra mandag kl. 11

CENTER COURT STARTS AT 11:00
1ST RD (5) Steve Johnson VS. (WC) Maximilian Marterer
NOT BEFORE 13:30
1ST RD (Q) Lukas Lacko VS. Jan-Lennard Struff
FOLLOWED BY
1ST RD (Q) Yannick Hanfmann VS. (Q) Marton Fucsovics
NOT BEFORE 17:30
1ST RD Malek Jaziri VS. (6) Mischa Zverev
Kampene på Center Court kan følges på Eurosport 1 og Tennistv.com

Mandagens komplette spilleplan findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/stuttgart/321/daily-schedule?day=3

ATP 250 Ricoh Open, s-Hertogenbosch (NED)
Tennistv.com fra mandag

WTA International Ricoh Open, s-Hertogenbosch (NED)
TV2 Play fra onsdag

ATP og WTA kampe på Centre Court
11:00 Arantxa Rus (NED) vs. Timea Babos (HUN)
Not Before 12:30 Jelena Jankovic (SRB) vs. Petra Krejsova (CZE)
Not Before 14:30 Nicolas Mahut (FRA) vs. (Q) Dennis Novikov (USA)
Followed By Tallon Griekspoor (NED) vs. (Q) Vasek Pospisil (CAN)

De 2 sidstnævnte kampe kan følges på Tennistv.com

Court 1
1100: Aljaz Bedene (GBR) vs. Denis Istomin (UZB)
Næste: Lesia Tsurenko (UKR) vs. Elise Mertens (BEL)
Andreas Seppi (ITA) vs. Tatsuma Ito (JPN)
Varvara Lepchenko (USA) vs. Camila Giorgi (ITA)

Alle de ovennævnte kampe kan desuden følges på livestream hos betting-tjenester (Bet365, Unibet m.fl.)

Mandagens komplette spilleplan for både ATP og WTA findes på http://ricoh-open.nl/dagprogramma/12-juni-2016/

WTA International Aegon Open, Nottingham (GBR)
Eurosport/Eurosport Player fra torsdag

Centre Court mandag – start kl. 1200cet
(Q) Jana Fett (CRO) vs. [7] Mona Barthel (GER)
(WC) Liam Broady (GBR) vs. Illya Marchenko (UKR) *)
(WC) Laura Robson (GBR) vs. Julia Boserup (USA) 6-4, 6-3
(WC) Jay Clarke (GBR) vs. (PR) Yuki Bhambri (IND) *)
Yanina Wickmayer (BEL) vs. (Q) Elizaveta Kulichova (RUS)

*) Herrekampe ved ATP Challenger (se herunder)

De 3 ovennævnte WTA-kampe kan følges på Bet365, Unibet m.fl., som desuden viser disse kampe:
(Q) Tereza Martincova (CZE) vs. Tsvetana Pironkova (BUL) – ca. 1330cet
(Q) Kristie Ahn vs. [8] Naomi Osaka (JPN) – ca. 1330cet
Oceane Dodin (FRA) vs. Magda Linette (POL) – ca. 1330cet
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Kristina Kucova (SVK) – ca. 1500cet

 

Mandagens komplette program følger på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-nottingham

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer Uge 24

ATP Challengers: €127K Caltanissetta (ITA), €127K Nottingham (GBR), €64K Lyon (FRA), €43.000 Lisbon (POR)
Livestream: https://livestream.com/ATP

Nottingham: [4] (103) Thomas Fabbiano (ITA) vs. (193) Denis Shapovalov (CAN)

Lyon: (175) Lorenzo Giustino (ITA) vs. [4] (119) Casper Ruud (NOR)

ITF Futures (udvalgte):

$60.000, Hodmezovasarhely (HUN) – Kvalfinale
(677) Emilie Francati (DEN) vs. [3] (438) Vivien Juhaszova (SVK) 3-6, 1-6

$25.000, Istanbul (TUR) – Grus – Kvalfinale
[7] (1655) Maxim Landa (DEN) vs. Martin Atanasov (BUL) 6-4, 6-4

Tennis Europe (udvalgte):

Category 1, Milano (ITA) – Grus

Turneringen er 53 år gammel. Alle de store har spillet den. Del Portro har vundet den (derfor også traditionel med sydamerikanerne der kommer til den) . Federer tabte i 2. runde i sin tid. French Open vinder Jelena Ostapenko vandt turneringen for 6 år siden.

Udvalgte kampe mandag:

[6] (24) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (577) Javier Vazquez Bennassar (ESP) 7-6(5), 6-3

[6] (54) Clara Tauson (DEN) vs. (866) Francesca Bottardi (ITA) – ca. 1730

Category 3, Copenhagen TE 2017– Grus
U14 + U16 – Dagens spilleprogram

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.