Med Anett Kontaveit på den anden side af nettet er der lagt op til endnu en kamp, der kræver Carolines fulde koncentration og spil på højt niveau.

Grand Slam Wimbledon (GBR) 

Kort om Carolines modstander: Anett Kontaveit (EST) 21år, #38 på verdensranglisten, højeste ranking #36, startede 2017 som #110, vundne/tabte kampe i 2017 35/10, har i 2017 slået blandt andre Heather Watson, Muguruza, Konjuh, Kerber og vundet sin første WTA turnering.

Ellers er der mange kampe idag, da mixed doubles og juniorkampe kommer igang.
Juniorkampene spilles på Court no. 4, 5, 6, 9, 10, 11.
Spilleplan:
CENTRE COURT – 14:00
1. Agnieszka Radwanska (POL) [9] v Timea Bacsinszky (SUI) [19]
2. Ernests Gulbis (LAT) v Novak Djokovic (SRB) [2]
3. Mischa Zverev (GER) [27] v Roger Federer (SUI) [3]
NO.1 COURT – 14:00
1. Milos Raonic (CAN) [6] v Albert Ramos-Vinolas (ESP) [25]
2. Anett Kontaveit (EST) v Caroline Wozniacki (DEN) [5]
3. Dominic Thiem (AUT) [8] v Jared Donaldson (USA)
NO.2 COURT – 12:30
1. Sorana Cirstea (ROU) v Garbine Muguruza (ESP) [14]
2. Angelique Kerber (GER) [1] v Shelby Rogers (USA)
3. Sebastian Ofner (AUT) v Alexander Zverev (GER) [10]
NO.3 COURT – 12:30
1. Grigor Dimitrov (BUL) [13] v Dudi Sela (ISR)
2. Alison Riske (USA) v Coco Vandeweghe (USA) [24]
3. David Ferrer (ESP) v Tomas Berdych (CZE) [11]
COURT 12 – 12:30
1. Polona Hercog (SLO) v Svetlana Kuznetsova (RUS) [7]
2. Gael Monfils (FRA) [15] v Adrian Mannarino (FRA)
3. TBDvBruno Soares (BRA) [2] / Elena Vesnina (RUS) [2]
4. Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) [13] / Anna-Lena Groenefeld (GER) [13] vHenri Kontinen (FIN) / Heather Watson (GBR)
COURT 18 – 12:30
1. Magdalena Rybarikova (SVK) v Lesia Tsurenko (UKR)
2. Petra Martic (CRO) v Zarina Diyas (KAZ)
3. Fabrice Martin (FRA) / Raluca Olaru (ROU) v
Rohan Bopanna (IND) [10] / Gabriela Dabrowski (CAN) [10]
4. Liam Broady (GBR) / Naomi Broady (GBR) v
Roman Jebavy (CZE) [16] / Lucie Hradecka (CZE) [16]
COURT 4 – 12:00
1. Marta Paigina (RUS) v Esther Adeshina (GBR)
2. Corentin Moutet (FRA) [1] v Sebastian Baez (ARG)
3. Astrid Wanja Brune Olsen (NOR) v Hailey Baptiste (USA)
4. Zsombor Piros (HUN) [3] v Timofey Skatov (RUS)
5. Artem Dubrivnyy (RUS) v Alan Fernando Rubio Fierros (MEX)
COURT 5 – 12:30
1. Holly Fischer (GBR) v Mai Hontama (JPN) [12]
2. Anna Loughlan (GBR) v Thaisa Grana Pedretti (BRA)
3. Jack Draper (GBR) v Yibing Wu (CHN) [2]
4. Aidan McHugh (GBR) v Gianni Ross (USA)
5. Gemma Heath (GBR) v Whitney Osuigwe (USA) [2]

COURT 6 – 12:30
1. Maria Jose Portillo Ramirez (MEX) v Eliz Maloney (GBR)
2. Emily Appleton (GBR) [8] v Ayumi Miyamoto (JPN)
3. Ondrej Styler (CZE) v Marko Miladinovic (SRB) [6]
4. Tomas Machac (CZE) v Hamish Stewart (GBR)
COURT 7 – 12:30
1. Mirjana Lucic-Baroni (CRO) / Andrea Petkovic (GER) v
Lucie Hradecka (CZE) [5] / Katerina Siniakova (CZE) [5]
2. Lara Arruabarrena (ESP) / Arantxa Parra Santonja (ESP) v
Beatriz Haddad Maia (BRA) / Ana Konjuh (CRO)
3. Oliver Marach (AUT) [16] / Mate Pavic (CRO) [16] v
Ilija Bozoljac (SRB) / Flavio Cipolla (ITA)
4. Jean-Julien Rojer (NED) [8] / Hao-Ching Chan (TPE) [8] v TBD
COURT 8 – 12:30
1. Julian Knowle (AUT) / Philipp Oswald (AUT) v
Florin Mergea (ROU) [14] / Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) [14]
2. Julia Goerges (GER) [7] / Barbora Strycova (CZE) [7] v
Shuko Aoyama (JPN) / Zhaoxuan Yang (CHN)
3. Catherine Bellis (USA) / Marketa Vondrousova (CZE) v
Kateryna Bondarenko (UKR) / Aleksandra Krunic (SRB)
4. TBDvEdouard Roger-Vasselin (FRA) [5] / Andrea Hlavackova (CZE) [5]
COURT 9 – 12:00
1. Fernanda Labrana (CHI) v Denisa Hindova (CZE)
2. Elena Rybakina (RUS) [4] v Ellie Douglas (USA)
3. Daniela Vismane (LAT) v Maria Camila Osorio Serrano (COL) [9]
4. Duarte Vale (POR) [15] v Michael Vrbensky (CZE)
5. Emiliana Arango (COL) v Paula Arias Manjon (ESP)
COURT 10 – 12:00
1. Naho Sato (JPN) v Zeel Desai (IND) [15]
2. Mihaela Lorena Marculescu (ROU) v Sofya Lansere (RUS)
3. Amina Anshba (RUS) v Taylor Johnson (USA) [7]
4. Danny Thomas (USA) v Zizou Bergs (BEL) [14]
5. Yshai Oliel (ISR) [12] v Alexandre Rotsaert (USA)
COURT 11 – 12:00
1. Alafia Ayeni (USA) v Menelaos Efstathiou (CYP)
2. Olga Danilovic (SRB) [11] v Ann Li (USA)
3. Simona Waltert (SUI) v Yuki Naito (JPN)
4. Chun Hsin Tseng (TPE) v Shinji Hazawa (JPN)
5. Yuta Shimizu (JPN) [5] v Ryan Nijboer (NED)
COURT 14 – 12:30
1. Bob Bryan (USA) [5] / Mike Bryan (USA) [5] v
Marcin Matkowski (POL) / Max Mirnyi (BLR)
2. Henri Kontinen (FIN) [1] / John Peers (AUS) [1] v
Scott Clayton (GBR) / Jonny O’Mara (GBR)
3. TBDvMarcin Matkowski (POL) [14] / Kveta Peschke (CZE) [14]
COURT 16 – 12:30
1. Lukasz Kubot (POL) [4] / Marcelo Melo (BRA) [4] v
Philipp Petzschner (GER) / Alexander Peya (AUT)
2. Jocelyn Rae (GBR) / Laura Robson (GBR) v
Makoto Ninomiya (JPN) / Renata Voracova (CZE)
3. Juan Sebastian Cabal (COL) [9] / Abigail Spears (USA) [9] v Artem Sitak (NZL) / Olga Savchuk (UKR)
4. Yusuke Watanuki (JPN) / Makoto Ninomiya (JPN) v
Ivan Dodig (CRO) [4] / Sania Mirza (IND) [4]
COURT 17 – 12:30
1. Timea Babos (HUN) [4] / Andrea Hlavackova (CZE) [4] v
Lesley Kerkhove (NED) / Lidziya Marozava (BLR)
2. Kirsten Flipkens (BEL) [13] / Sania Mirza (IND) [13] v
Naomi Broady (GBR) / Heather Watson (GBR)
3. Ryan Harrison (USA) [10] / Michael Venus (NZL) [10] v
Johan Brunstrom (SWE) / Andreas Siljestrom (SWE)
4. Max Mirnyi (BLR) [12] / Ekaterina Makarova (RUS) [12] v
Philipp Petzschner (GER) / Kirsten Flipkens (BEL)
TO BE ARRANGED
Tidligst 17:00
1. Jay Clarke (GBR) / Marcus Willis (GBR) v
Pierre-Hugues Herbert (FRA) [2] / Nicolas Mahut (FRA) [2]
Tidligst 18:00
2. Jamie Murray (GBR) [1] / Martina Hingis (SUI) [1] v TBD
Tidligst 18:00
3. Rajeev Ram (USA) [6] / Casey Dellacqua (AUS) [6] v TBD

Den komplette spilleplan findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

Udvalgte turneringer Uge 27

ATP Challengers:

43K Recanati, (ITA)
MD R2: Luca Vanni def Frederik Nielsen 62 26 62 (onsdag)€43K Marburg (GER)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

15K, De Haan (BEL) – Grus
Jolan Cailleau vs Johannes Ingildsen 63 62 (tirsdag)
August Holmgren vs Omar Salman 67(10) 26 (tirsdag)

15K, Torres Vedras (POR)
Benjamin Hannestad vs Joao Monteiro (4) – 36 26 (torsdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Castrium (NED) – Grus
Lørdag. Semifinaler:
William Grant (15) vs Philip Hjorth (13) 13:00
Margaryta Bilokin (7) vs Clara Tauson (5) 3. kamp efter 11:00

Fredag:
Philip Hjorth har vundet kvartfinalen over den 6. seedet, Brian Shi, USA, 4-6 6-4 6-2. Vi har modtaget:

“Det var et meget tæt kamp med mange lange dueller, hvor Philip blev ved med at slide og hænge i, hvilket gav ham 2. sæt, overtaget i 3.sæt og til sidst kampen”

Clara Tauson har vundet kvartfinalen over 2. seedet Daria Frayman  62 06 63.

Tidligere resultater:
Clara Tauson vs Diane Parry 62 62 (torsdag)
Philip Hjorth vs Baptiste Anselmo 75 75 (torsdag)

Georgia Drummy/Maria Tyrina vs Danai Petroula/ Clara Tauson 64 06 10-8 (torsdag)

Valentina Ivanov (AUS)/Hannah Viller Møller (DEN)vsSabina Dadaciu (USA)/Nikki Redelijk (USA) 61 46 1-10 (onsdag)
Sebastian Grundtvig (DEN)
Modtaget fra Sebastian Grundtvig:
“Fik desværre ondt i min akillescene i kval finalen igår. Havde første sæt og bagud 1-0 i 2 sæt da det kom. Kunne desværre ikke bevæge mig. Hader at trække mig”.

Grade 4, Tallin (EST) – Hardcourt
Olivia Gram (DEN) vs Stefanija Polischuk(POL) 67(4) 76(3) 16 (tirsdag)

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Tennis Europe (udvalgte)

 

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.