Dominika Cibulkova blev som den første klar til lørdagens finale i New Haven

Den første finalist til de to sidste WTA og ATP turneringer inden US Open, blev fundet fredag aften, da Dominika Cibulkova vandt en sikker sejr 6-1, 6-3 over Elise Mertens (BEL).
Modstanderen til Cibulkova samt finalisterne til finalen i Winston-Salem blev først fundet natten til lørdag. Sidste års vinder Radwanska tabte hendes Semi-finale og det er vist 20. gang, hun ikke formår at forsvare en Title!

Lodtrækningen til US Open blev foretaget fredag, og Tennisavisen vil lørdag kigge nærmere på Caroline Wozniackis muligheder for at gå hele vejen, hvilket selvfølgelig kræver sejr i alle kampe uanset i hvilken rækkefølge hun møder de forskellige.
Det kan allerede røbes, at der kan være et par gevaldige bump på vejen i både 1/8-finale og kvartfinale, hvis både Venus Williams og den formstærke Garbine Muguruza holder deres seedninger som no. 9 og no. 3.
2. seedede Simona Halep kan også få et stort bump på vejen allerede i 1. runde, hvor hun møder Maria Sharapova, som fører 6-0 i indbyrdes opgør.

I kvalifikationen hos kvinderne vandt de 3 finalister, som blev omtalt i “Dagens kampe fredag”, og både Kaia Kanepi (EST) og Rebecca Peterson (SWE), og Anna Zaja (GER), der spiller for Hørsholm-Rungsted, er videre til hovedturneringen.

Hos herrerne blev holdt ekstra øje med nogle af teenagerne, og som den eneste lykkedes det for 18-årige Denis Shapovalov (CAN) at slippe igennem, mens 19-årige Michael Mmoh (USA) tabte i kvalfinalen.

Holger Vitus Nødskov Rune, Sebastian Grundtvig
Foto: Aneke Rune – Holger Vitus Nødskov Rune og Sebastian Grundtvig mødes i finalen ved Riga Open

De Danske teenagere, 14-årige Holger Vitus Nødskov Rune og 16-årige Sebastian Grundtvig er begge i 2 finaler ved Grade 4 turneringen Riga Open, hvor de først møder hinanden i single finalen, og derefter spiller de sammen i doublefinalen.

Karen Barritza
Foto: Jonas Svendsen – Karen Barritza

Karen Barritza spiller semifinale i 15K turneringen Rotterdam Open, hvor hun møder 1. seedede Chiara Scholl (USA), som hun har mødt 2 gange før – med en sejr til hver som resultat.

WTA Premier 5, Connecticut Open, New Haven (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Stadium – Finaler
1830cet: Double finale
2100cet: (2) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Daria Gavrilova (AUS)

Finalen vises live på WTATV.com og TV2 Play. Desuden forskudt på TV2 Sport efter Badminton (ca. 2300)

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-New-Haven#undefined

ATP 250, Winston-Salem Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Center – Finale 2300cet
Damir Dzumhur (BIH) vs. (1) Roberto Bautiska Agut (ESP)

Finalen bliver vist på TV3 Sport 2 og Viaplay samt Tennistv.com

Det komplette program findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/winston-salem/6242/daily-schedule

Grand Slam, US Open kvalifikation (udvalgte)
Tidsforskel: cet -6 timer

Qualifying singles Women

Q128:
Kaia Kanepi (EST) vs. Nina Stojanovic (SRB) 6-2, 6-2
Anna Zaja (GER) vs. Quirine Lemoine (NED) 6-4, 6-1
Rebecca Peterson (SWE) vs. (5) Zarina Diyas (KAZ) 7-6(2), 7-5
Vera Zvonareva (RUS) vs. (17) Xinyun Han (CHN) 7-6(4), 6-1
Patty Schnyder (SUI) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 6-3, 3-6, 6-1

Q64:
Kaia Kanepi (EST) vs. Louisa Chirico (USA) 5-7, 7-5, 6-2
Anna Zaja (GER) vs. Jacqueline Cako (USA) 7-6(1), 6-1
Rebecca Peterson (SWE) vs. Destanee Aiava (AUS) 6-3, 6-3
Vera Zvonareva (RUS) vs. Jamie Loeb (USA) 6-7(4), 7-5, 4-6
Patty Schnyder (SUI) vs. (14) Nicole Gibbs (USA) 3-6, 6-1, 4-6

QFi
Kaia Kanepi (EST) vs. (1) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-2, 6-4
Anna Zaja (GER) vs. (27) Su Jeong Jang (KOR) 6-4, 5-7, 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. Miyu Kato (JPN) 6-7(4), 6-3, 6-4

Qualifying singles Men

Q128:
Denis Shapovalov (CAN) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Hiroki Moriya (JPN) 6-3, 6-3
(11) Casper Ruud (NOR) vs. Dmitry Popko (KAZ) 6-4, 6-0
(31) Michael Mmoh (USA) vs. Igor Sejsling (NED) 6-3, 6-2

Q64
Denis Shapovalov (CAN) vs. Gastao Elias (POR) 6-3, 7-5
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (4) Sergiy Stakhovsky (UKR) 6-7(8), 4-6
(11) Casper Ruud (NOR) vs. Simone Bolelli (ITA) 2-6, 4-6
(31) Michael Mmoh (USA) vs. Cem Ilkel (TUR) 6-1, 6-2

QFi (Fredag)
Denis Shapovalov (CAN) vs. Jan Satral (CZE) 6-7(2), 6-1, 6-3
(31) Michael Mmoh (USA) vs. (WC) Evan King (USA) 3-6, 3-6

Det komplette program findes på http://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€43.000, Manerbio (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32:
(SE) (279) Elias Ymer (SWE) vs. (258) Kamil Majchrzak (POL) 6-3, 6-4
[7] (182) Tommy Robredo (ESP) vs. (Q) (320) Gianluca Mager (ITA) 6-3, 7-6(3)

1/8-finale:
Elias Ymer vs. [8] (226) Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-2, 6-1
Robredo vs. (300) Kimmer Coppejans (BEL) 6-1, 6-1

Kvartfinale: (fredag)
[1] Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. [5] Oscar Otte (GER) 7-6(3), 6-0
Elias Ymer vs. Carlos Taberner (ESP) 7-6(3), 6-0

[3] Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA) 5-7, 6-2, 6-4
Robredo vs. [2] (138) Adam Pavlasek (CZE) 6-4, 6-2

Semifinale (lørdag)
Elias Ymer vs. [1] Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 4-6, 6-3, 4-6

Robredo vs.[3] Roberto Carballes Baena (ESP) 4-6, 3-6

Finale – søndag 1615
[1] Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. [3] Roberto Carballes Baena (ESP)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Rotterdam Open (NED) – Grus

Q64: Anders Grinderslev (DEN) vs. Rohit Navelkar (USA) 6-4, 5-7, 6-4
Q32: Anders vs. [10] (1667) Hunter Reese (USA) 6-4, 5-7, 6-4
QFi: Anders vs. Gijs Buntsama (NED) 7-5, 6-1

Hovedturnering

R32: (Q) Anders Grinderslev (DEN) vs. [5] (444) Corentin Denolly (FRA) 1-6, 5-7 (tirsdag)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Rotterdam Open (NED) – Grus

Q32: Olga Helmi (DEN) vs. Alice Moroni (ITA) 1-6, 5-7 (søndag)

Hovedturnering

R32: [3] (468) Karen Barritza (DEN) vs. (725) Ani Vangelova (BUL) 6-0, 6-3
1/8-finale: Karen vs. (Q) (913) Amelie Intert (GER) – walkover
Kvartfinale: Karen vs. (820) Malene Helgo (NOR) 6-4, 6-3
Semifinale: (lørdag)
Karen vs. [1] (361) Chiara Scholl (USA) 6-2, 6-3
[2] (419) Tayisiya Morderger (GER) vs. (618) Nina Kruijer (NED) 6-2, 6-2

Finale – søndag 1300
Karen vs. [2] (419) Tayisiya Morderger (GER)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, ITF U18 Petit Camp Open, Phoenix (MRI) – Hardcourt

Q32
[2] (2230) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) – bye
Carl Emil Overbeck (DEN) – bye

Q16
Oskar vs. Gustav Kopp Sundin (SWE) 6-2, 6-2
Carl Emil vs. Eric Van Nunen (SWE) 6-2, 6-1

QFi
Oskar vs. Erik Lundeberg (SWE) 6-4, 6-4
Carl Emil vs. Arjun Sriram (USA) 6-4, 6-3

Hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Carl Emil vs. (1211)Noah Thurner (GER) 4-6, 4-6
(Q) Oskar vs. [2] (496) Makary Adamek (POL) 4-6, 3-6

Doubles

1/8-finale: Carl Emil/Oskar vs. Chun Lam/Kyle Lok Yin Tang (HKG) 6-3, 2-6, [10-4]
Kvartfinale: Carl Emil/Oskar vs. Dean Thurner/Noah Thurner (GER) 2-6, 3-6 (onsdag)

Grade 4, Riga Open (LAT) – Grus

R32 (tirsdag)
[6] (517) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1240) Simonas Zukauskas (LTU) 6-2, 6-0
(848) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (899) Filip Tensing (SWE) 4-6, 3-6 (tirsdag)
(842) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [2] (343) George Davis (GBR) 6-1, 7-5

1/8-finale (onsdag)
Holger vs. (829) Egor Novikov (RUS) 6-1, 6-4
Sebastian vs. (Q) (1315) Domantas Sakinis (LTU) 6-1, 6-2

Kvartfinale (torsdag)
Holger vs. [1] (215) Roberts Grinvalds (LAT) 6-4, 6-1
Sebastian vs. (653) Karlis Ozolins (LAT) 6-3, 6-4

Semifinale (fredag)
Holger vs. [4] (462) Filip Kolasinski (POL) 6-2, 6-2
Sebastian vs. (899) Filip Tensing (SWE) 6-1, 6-2

Finale (lørdag)
Holger vs. Sebastian 2-6, 6-2, 6-3

Doubles

1/8-finale (onsdag)
Artsiom Bardzin (BLR)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Julius Adomavicius/Ignas Cipkus (LTU) 7-5, 6-3
Sebastian Grundtvig/Holger Rune (DEN) vs. Ostap Kovalenko/Egor Novikov (RUS) 6-0, 7-5

Kvartfinale (torsdag)
Bardzin/Vanshelboim vs. (WC) Valentin Lukjanskij/Daniils Zukovs (LAT) 6-2, 6-1
Sebastian/Holger vs. Igor Shrolik (RUS)/Zhan Skindzer (BLR) 6-0, 6-1

Semifinale (fredag)
Bardzin/Vanshelboim vs. [1] Roberts Grinvalds/Karlis Ozolins (LAT) 6-7(3), 0-6
Sebastian/Holger vs. Oliver Saarinen/Iiro Vasa (FIN) 6-3, 6-2

Finale (lørdag)
Sebastian/Holger vs. [1] Roberts Grinvalds/Karlis Ozolins (LAT) 7-6(7), 7-6(3)

Grade 5, ITF High Coast Sweden Junior Open 2017, Kramfors (SWE) – Grus

Boys singles

Q32:
Kevin Chen (DEN) – bye
Asger Emil Ildor (DEN) vs. Hampus Johansson (SWE) 4-6, 1-6 (lørdag)

QFi: Kevin Chen vs. Fabian Jensen (NOR) 6-3, 6-2

Hovedturnering

R64: [12] (Q) Kevin Chen (DEN) – bye
R32: Kevin Chen vs. (Q) Alexander Eriksson (SWE) 4-6, 6-4, 2-6 (tirsdag)

Boys doubles

R32: [7] Kevin Chen (DEN)/Fabian Jensen (NOR) – bye
1/8-finale: Chen/Jensen vs. Oliver Johansson/David Nyman (SWE) 0-6, 5-7 (tirsdag)

Girls singles

R32: [5] (1149) Olivia Gram (DEN) vs. Malin Falk (SWE) 7-6(4), 4-6, 6-2
1/8-finale: Oliva Gram vs. (LL) Fanny Norin (SWE) 6-0, 6-7(6), 3-6 (tirsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Uccle Trophy, Brussels (BEL) – Grus

U14 Boys singles

R32: [7] Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Sacha Orlowski (BEL) 6-2, 6-0
1/8-finale: Valdemar vs. (Q) Alexis Bergon (FRA) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Valdemar vs. [4] Melchior Delloye (FRA) 1-6, 0-6 (torsdag)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)

Elitedivisionen Damer – Lørdag 26. august

Mellemspilspulje 1 – 5. runde
Roskilde vs. KB – 1300
Lyngby vs. HRT – 1200

Mellemspilspulje 2 – 5 runde
HIK vs. Gentofte – 1100
Holte vs. Birkerød – 1030

Nedrykningsspil – 5. runde
Århus 1900 vs Hillerød
Esbjerg vs. Fruens Bøge

Elitedivisionen Herrer – Lørdag 26. august

Mellemspilspulje 1 – 5. runde
Fruens Bøge vs. KB – 1100
Gentofte vs. Lyngby – 0830

Mellemspilspulje 2 – 5. runde
HIK vs. Århus 1900 – 1300
Vi/So vs. HRT – 1300

Nedrykningsspil – 5. runde
ATK vs. Birkerød
Skovbakken vs. Hillerød