Dagens kampe fredag 9. februar: Livestream fra kvartfinale med Løchte kl. 1100

211
Frederik Løchte Nielsen
KJ Selekta ©SPORTSFOTOGRAF.COM
Frederik Løchte Nielsen er eneste tilbageværende dansker i ugens internationale turneringer, hvor han er i kvartfinalen i single og i double-finale med finsk makker

34-årige Frederik Løchte Nielsen fortsætter de gode takter, som både afslutningen af 2017 med svensk holdmesterskab og starten af 2018 med en overbevisende indsats i weekendens Davis Cup opgør mod Irland indikerede.

I denne uge har Løchte efter 2 sejre ved $15.000 turneringen i Loughborough spillet sig frem til kvartfinalen i single, hvor han fredag kl. 11 dansk tid møder 4. seedede Maximilian Neuchrist (AUT), og ved 1530-tiden spiller han desuden finale i double sammen med Harri Heliovaara (FIN) mod det britiske par Jack Findel-Hawkins/Luke Johnson.

Singlen spilles på Court 6, hvor der ugen igennem har været livestreaming på https://www.playsight.com/#/livestreaming/tennis/lboro-sport-tennis/court-6, hvor kampen derfor kan følges.
Doublen spilles på Court 8, hvor der ikke er livestreaming.
Løchtes double-makker er ligeledes videre til kvartfinalen.

Kvartfinaler i ATP 250 turneringer

I de igangværende ATP 250 turneringer afvikles kvartfinaler fredag, og alle 3 turneringer kan følges på Tennistv.com.

I Sofia sendte Marcos Baghdatis (CYP) 2. seedede Adrian Mannarino (FRA) ud af turneringen med cifrene 6-7(4), 6-3, 6-1, men både 1. seedede Stan Wawrinka (SUI) og 3. seedede Gilles Muller (LUX) er videre og kan derfor følges.

I Montpellier er alle 4 topseedede stadig med i kvartfinalen, hvor 1. seedede David Goffin (BEL) møder NextGen-kandidaten, 21-årige Karen Khachanov (RUS).
En anden NextGen-kandidat er 20-årige Andrey Rublev, som møder 3. seedede Jo-Wilfried Tsonga, der havde overraskende stort besvær med at vinde 7-6(3), 6-7(3), 7-6(4) over Nicolas Mahut (FRA), der som nævnt i torsdagens udgave af “Dagens kampe” fik en uventet ny chance, da Dustin Brown (GER) blev skadet, da han førte 7-6(2), 5-2 15-0.

På grund af tidforskel er der fortsat ikke sat spilletider på fredagens kampe fra Ecuador.


Genveje:

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA – der er ingen WTA-turneringer i uge 6, hvor der afvikles Fed Cup 10-11. februar


ATP 250, Diema Xtra Sofia Open (BUL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time
TV-dækning: Tennistv.com

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Center Court – start 1300cet
Marius Copil (ROU) vs. (Q) Jozef Kovalik (SVK)
Double kamp
NB 1700: Stan Wawrinka (SUI) OR (6) Viktor Troicki (SRB) vs. (Q) Mirza Basix (BIH) OR Maximilian Marterer (GER)

Tennistv.com viser kampe fra Center Court

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/sofia/7434/daily-schedule

R32
(1) Stan Wawrinka (SUI) – bye
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (WC) Alexander Donski (BUL) 7-5, 6-1
Denis Istomin (UZB) vs. (WC) Adrian Andreev (BUL) 6-3, 6-4
(6) Viktor Troicki (SRB) vs. (Q) Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 6-7(2), 6-3
(4) Philipp Kohlschreiber (GER) – bye
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (LL) Florian Mayer (GER) 6-4, 6-1
Maximilian Marterer (GER) vs. Malek Jaziri (TUN) 7-6(3), 6-4
(7) Joao Sousa (POR) vs. (WC) Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-6(6), 6-1

Marius Copil (ROU) vs. (5) Robin Haase (NED) 7-6(5), 6-4
Blaz Kavcic (SLO) vs. Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-4
Andreas Seppi (ITA) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-3, 6-4
(3) Gilles Muller (LUX) – bye
Lukas Lacko (SVK) vs. (8) Evgeny Donskoy (RUS) 6-4, 6-4
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 6-4
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (LL) (185) Salvatore Caruso (ITA)
(2) Adrian Mannarino (FRA) – bye

1/8-finale
(1) Stan Wawrinka (SUI) vs. (Q) Martin Klizan) 4-6, 6-2, 6-3
(6) Viktor Troicki (SRB) vs. Denis Istomin (UZB) 7-6(4), 1-6, 7-6(5)
Maximilian Marterer (GER) vs. (7) Joao Sousa (POR) 7-5, 7-5(6)
Marius Copil (ROU) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-2, 6-1

(3) Gilles Muller (LUX) vs. Andreas Seppi (ITA) 4-6, 7-6(5), 7-6(2)
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (4) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-5, 7-6(5)
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Lukas Lacko (SVK) 4-6, 6-2, 7-5
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (2) Adrian Mannarino (FRA) 6-7(4), 6-3, 6-1

Kvartinale
NB 1700: Stan Wawrinka (SUI) vs. (6) Viktor Troicki (SRB) 6-1, 7-6(3)
(Q) Mirza Basix (BIH) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-4, 4-6, 6-3
Marius Copil (ROU) vs. (3) Gilles Muller (LUX) 6-4, 6-4
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 7-6(2), 6-4


ATP 250, Open Dud de France, Montpellier (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Center Court – start 1500
(1) David Goffin (BEL) vs. (5) Richard Gasquet (FRA)
(6) Andrey Rublev (RUS) OR (3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (2/WC) Lucas Pouille (FRA) OR Benoit Paire (FRA)
Double kamp

Semifinalerne kan følges på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/montpellier/375/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) David Goffin (BEL) – bye
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 6-1, 4-6, 7-6(3)
Karen Khachanov (RUS) vs. (7) David Ferrer (ESP) 6-7(5), 6-3, 6-4
(PR) Ricardas Berankis (LTU) vs. (WC) Julien Benneteau (FRA) 6-3, 7-6(6)
(4) Damir Dzumhur (BIH) – bye
Ruben Bemelmans (BEL) vs. (WC) Calvin Hemery (FRA) 6-1, 6-2
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) Kenny De Schepper (FRA) 7-6(4), 6-7(5), 6-4
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-0, 6-3

(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Guillermo Garcia Lopez (ESP) 6-4, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 4-6, 7-5, 7-5
Nicolas Mahut (FRA) vs. Dustin Brown (Ger) 6-7(2), 2-5 Ret’d
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) – bye
(PR) John Millman (AUS) vs. (8) Yuichi Sugita (JPN) 5-7, 6-3, 6-4
Benoit Pair (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 6-4
(Q) Carlos Taberner (ESP) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 7-6(5), 7-6(1)
(2) Lucas Pouille (FRA) – bye

1/8-finale (udvalgte)
(1) David Goffin (BEL) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. (PR) Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 7-6(11)
(4) Damir Dzumhur (BIH) vs. Ruben Bemelmans (BEL) 7-5, 6-4
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-6(3), 5-7, 6-3

(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-2, 6-1
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Nicolas Mahut (FRA) 7-6(3), 6-7(3), 7-6(4)
(PR) John Millman (AUS) vs. Benoit Pair (FRA) (opdateres..)
(2/WC) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Carlos Taberner (ESP) 6-1, 6-2

Kvartfinale
NB 1400: (1) David Goffin (BEL) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-4, 6-4
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. (4) Damir Dzumhur (BIH) 6-4, 6-2
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs.  (6) Andrey Rublev (RUS) 6-4, 7-6(1)
(2/WC) Lucas Pouille (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 6-1, 6-4


ATP 250, Ecuador Open, Quito (ECU) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag)

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Center Court – start 1800cet
(Q) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (8) Nicolas Jarry 3-6, 6-2, 7-6(5)
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 6-3, 6-4
(3) Gael Monfils (FRA) vs. Thiago Monteiro (BRA)
NB 0030: (2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Gerald Melzer (AUT)
2 Double kamp

Tennistv.com viser de 4 singler på Center Court

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/quito/7161/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA) 7-5, 6-4
(WC) Corentin Moutet (FRA) vs. Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-2
(7) Ivo Karlovic (CRO) vs. Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-7(6), 7-6(4)
(4) Paolo Lorenzi (ITA) – bye
(Q) Roberto Caballes Baena (ESP) vs. (Q) Federico Gaio (ITA) 7-6(5), 6-3
Stefano Travaglia (ITA) vs. (PR) Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-2
(8) Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 6-7(4), 6-2, 7-6(5)

Thiago Monteiro (BRA) vs. (5) Horacio Zeballos (ARG) 7-6(5), 6-3
(LL) Alessandro Giannessi (ITA) vs. Peter Polansky (CAN) 6-3, 6-4
Casper Ruud (NOR) vs. Carlos Berlocq (ARG) 7-5, 6-0
(3) Gael Monfils (FRA) – bye
(6) Victor Estrella Burgos (DOM) vs. Thomaz Bellucci (BRA) 4-6, 6-4, 6-2
Gerald Melzer (AUT) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-2
(WC) Roberto Quiroz (ECU) vs. Yannick Hanfmann (GER) 7-6(5), 6-3
(2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye

1/8-finale
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. (1) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 6-2
(WC) Corentin Moutet (FRA) vs. (7) Ivo Karlovic (CRO) 7-5, 6-7(3), 7-6(6)
(Q) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (4) Paolo Lorenzi (ITA) 7-6(4), 7-5
(8) Nicolas Jarry (CHI) vs. Stefano Travaglia (ITA) 4-6, 7-6(5), 6-3

Thiago Monteiro (BRA) vs. (LL) Alessandro Giannessi (ITA)
(3) Gael Monfils (FRA) vs. Casper Ruud (NOR) 6-, 3-6, 6-4
Gerald Melzer (AUT) vs. (6) Victor Estrella Burgos (DOM) 4-6, 6-1, 6-4
(2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (WC) Roberto Quiroz (ECU) 6-3, 3-6, 6-3


Fed Cup

World Group – lørdag-søndag 10-11. februar – Hardcourt – FedcupTV

(1) Hviderusland vs. Tyskland – start lørdag 1300cet
R1: Aryna Sabalenka vs. Tatjana Maria – FedcupTV
R2: Aleiksandra Sasnovich vs. Antonia Lottner – FedcupTV
start søndag 1100cet
R3: Aleiksandra Sasnovich vs. Tatjana Maria – FedcupTV
R4: Aryna Sabalenka vs. Antonia Lottner – FedcupTV
R5: Lapko/Marozava vs. Friedsam/Groenfeld – FedcupTV

(3) Tjekkiet vs. Schweiz – start lørdag 1330cet
R1: Petra Kvitova vs. Viktorija Golubic – FedcupTV
R2: Barbora Strycova vs. Belinda Bencis – FedcupTV
start søndag 1230cet
R3: Petra Kvitova vs. Belinda Bencic – FedcupTV
R4: Barbora Strycova vs. Viktorija Golubic – FedcupTV
R5: Karolina Pliskova/Lucie Safarova vs. Timea Bacsinszky/Jil Teichmann – FedcupTV

(4) Frankrig vs. Belgien – start lørdag 1400cet
R1: Pauline Parmentier vs. Elise Mertens – FedcupTV
R2: Kristina Mladenovic vs. Kirsten Flipkens – FedcupTV
start søndag 1300cet
R3: Kristina Mladenovic vs. Elise Mertens – FedcupTV
R4: Pauline Parmentier vs. Kirsten Flipkens – FedcupTV
R5: Mladenovic/Parmentier vs. Ysaline Bonaventure/Alison Van Uytvanck – FedcupTV

(2) USA vs. Holland – start lørdag 1845cet
R1:Venus Williams vs. Arantxa Rus – FedcupTV
R2: Coco Vandeweghe vs. Richel Hogenkamp – FedcupTV
start søndag 1850cet
R3: Venus Williams vs. Richel Hogenkamp – FedcupTV
R4: Coco Vandeweghe vs. Arantxa Rus – FedcupTV
R5: Lauren Davis/Serena Williams vs. Lesley Kerkhove/Demi Schuurs – FedcupTV

World Group II – lørdag-søndag 10-11. februar

Slovakiet vs. (1) Rusland – Hardcourt, start lørdag 1530cet – FedcupTV
R1: Viktoria Kuzmova vs. Natalia Vikhlyantseva – FedcupTV
R2: Magdalena Rybarikova vs. Anna Kalinskaya – FedcupTV
start søndag 1500cet
R3: Magdalena Rybarikova vs. Natalia Vikhlyantseva – FedcupTV
R4: Viktoria Kuzmova vs. Anna Kalinskaya – FedcupTV
R5: Jana Cepelova/Anna Karolina Schmiedlova vs. Veronika Kudermetova/Anastasia Potapova – FedcupTV

Australien vs. (3) Ukraine – Græs, start lørdag 0100cet – ikke FedcupTV
R1: Ashleigh Barty vs. Lyudmyla Kichenok
R2: Daria Gavrilova vs. Marta Kostyuk
start søndag 0100cet
R3: Ashleigh Barty vs. Marta Kostyuk
R4: Daria Gavrilova vs. Lyudmyla Kichenok
R5: Barty/Casey Dellacqua vs. Kichenok/Dasha Lopatetskaya

(4) Rumænien vs. Canada – Hardcourt, start lørdag 1200cet – FedcupTV
R1: Sorana Cirstea vs. Carol Zhad – FedcupTV
R2: Irina-Camelia Begu vs. Bianca Andreescu – FedcupTV
start søndag 1100cet
R3: Irina-Camelia Begu vs. Carol Zhao – FedcupTV
R4: Sorana Cirstea vs. Bianca Andreescu – FedcupTV
R5: Anna Bogdan/Raluca Olaru vs. Gebriela Dabrowski/Katherine Sebov – FedcupTV

(2) Italien vs. Spanien – Grus, start lørdag 1600cet – FedcupTV
R1: Jasmine Paolini vs. Carla Suarez Navarro – FedcupTV
R2: Sara Errani vs. Lara Arruabarrena – FedcupTV
start søndag 1400cet
R3: Sara Errani vs. Carla Suarez Navarro – FedcupTV
R4: Jasmine Paolini vs. Lara Arrabarrena – FedcupTV
R5: Deborah Chiesa/Elisabetta Cocciaretto vs. Georgina Garcia-Perez/Maria Jose Martinez Sanchez – FedcupTV

Group I Europe/Africa – onsdag-lørdag 7-10. februar, Tallin (EST) – Hardcourt

Pool A: Serbien 2-0 (4-2), Bulgarien 1-1 (3-3), Georgien 0-2 (2-4)
Onsdag: Serbien vs. Bulgarien 2-1
Torsdag: Georgien vs. Bulgarien 1-2
Fredag: Serbien vs. Georgien 2-1

Pool B: Great Britain 2-0 (6-0), Estland 1-1 (2-4), Portugal 0-2 (1-5)
Onsdag: Great Britain vs. Portugal 3-0
(75) Heather Watson vs. (796) Francisca Jorge 6-4, 6-2
(11) Johanna Konta vs. (745) Maria Joao Koehler 6-1, 6-0
Katie Boulter/Anna Smith vs. Jorge/Koehler 6-0, 6-2

Torsdag: Estland vs. Portugal 2-1

Fredag: Great Britain vs. Estland 3-0
(75) Heather Watson vs. Katriin Saar 6-1, 6-1
(11) Johanna Konta vs. (27) Anett Kontaveit 6-7(5), 6-4, 6-2
Boulter/Smith vs. Kontaveit/Saara Orav 6-1, 6-1

Pool C: Ungarn 2-1 (6-3), Kroatien 2-1 (4-5), Slovenien 1-2 (5-4),  Sverige 1-2 (3-6)
Onsdag: Kroatien vs. Slovenien 2-1
Onsdag: Sverige vs. Ungarn 2-1
(421) Cornelia Lister vs. (626) Reka-Luca Jani 6-2, 0-6, 7-6(6)
(145) Rebecca Peterson vs. (263) Dalma Galfi 6-3, 6-2
Lister/Peterson vs. Galfi/Stollar 6-7(4), 3-6

Torsdag: Sverige vs. Kroatien 1-2
(421) Cornelia Lister vs. (821) Lea Boskovic (CRO) 4-6, 6-3, 5-7
(145) Rebecca Peterson vs. (319) Tena Lukas (CRO) 6-2, 6-1
Bjorklund/Cabaj Awad vs. /Lukas/Jurak 5-7, 6-7(5)

Torsdag: Ungarn vs. Slovenien 2-1

Fredag: Kroatien vs. Ungarn 0-3

Fredag: Slovenien vs. Sverige 3-0
(489) Kaja Juvan vs. (503) Jacqueline Cajaj Awad 6-1, 6-3
(178) Tamara Zidansek vs. (145) Rebecca Peterson 4-6, 6-4, 6-2
Juvan/Nika Radisic vs. Mirjam Bjorklund/Cabaj Awad 6-3, 6-7(5), 6-2

Pool D: Letland 3-0 (7-2), Polen 2-1 (5-4), Tyrkiet 1-2 (4-5), Østrig 0-3 (2-7)
Onsdag: Polen vs. Østrig 2-1
Onsdag: Letland vs. Tyrkiet 2-1
(6) Jelena Ostapenko vs. (160) Cagla Buyukakcay 2-6, 3-6, 6-3
(15) Anastasija Sevastova vs. (225) Ayla Aksu 6-4, 6-3
Sevastova/Ostapenko vs. Aksu/Ozgen 6-1, 6-1

Torsdag: Polen vs. Letland 1-2
Torsdag: Tyrkiet vs. Østrig 2-1

Fredag: Østrig vs. Letland 0-3
Fredag: Polen vs. Tyrkiet 2-1

Lørdag
Promotional Play off:
Serbien vs. Letland
Great Britain vs. Kroatien
5-8. Play-off: Bulgarien vs. Polen
Relegation Play-off: Georgien vs. Østrig

Group I Asia/Oceania – onsdag-lørdag 7-10. februar, New Delhi (IND) – Hardcourt

Pool A: Kazakhstan 2-0 (5-1), Kina 2-0 (4-2), Indien 0-2 (2-4), Hongkong 0-2 (1-5)
Onsdag: Kina vs. Indien 2-1
Onsdag: Kazakhstan vs. Hong Kong 3-0
Torsdag: Kina vs. Hing Kong 2-1
Torsdag: Kazakhstan vs. Indien 2-1
Fredag: Indien vs. Hong Kong 3-0
Fredag: Kazakhstan vs. Kina 3-0

Pool B: Japan 3-0 (9-0), Korea 1-1 (4-4), Thailand 1-1 (3-5), Teipei 0-3 (1-8)
Onsdag: Japan vs. Thailand 3-0
Onsdag: Korea vs. Teipei 3-0
Torsdag: Japan vs. Korea 3-0
Torsdag: Teipei vs. Thailand 1-2
Fredag: Thailand vs. Korea 1-1
Fredag: Japan vs. Teipei 3-0

Lørdag
Promotional Play-off: Kazakhstan vs. Japan
3-4. plads: Kina vs. Korea
Null: Thailand vs. Hongkong
Relegation Play-off: Indien vs. Teipei

Group I Americas – onsdag-lørdag 7-10. februar, Asuncion (PAR) – Grus

Pool A: Paraguay 2-0 (5-1), Chile 0-1 (1-2), Colombia 0-1 (0-3)
Onsdag: Paraguay vs. Colombia 3-0
Torsdag: Paraguay vs. Chile 2-1
Fredag: Chile vs. Colombia 0-2

Pool B: Argentina 2-0 (6-0), Brasilien 2-0 (5-1), Venezuela 0-2 (1-5), Guatemale 0-2 (0-6)
Onsdag: Argentina vs. Guatemala 3-0
Onsdag: Brasilien vs. Venezuela 2-1
Torsdag: Argentina vs. Venezuela 3-0
Torsdag: Brasilien vs. Guatemala 3-0
Fredag: Argentina vs. Brasilien 1-0
Fredag: Venezuela vs. Guatemala 1-0

Group II Asia/Oceania afvikles 6-10. februar i Isa Town, Bahrain


WTA (uge 7)

WTA Premier 5, Qatar Total Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer
TV-dækning fra mandag: TV2 Sport, TV2 Play, WTATV.com (5 baner)

Deltagere: Wozniacki, Halep, Svitolina, Muguruza, Pliskova, Ostapenko, Garcia, Kerber, Goerges, Konta m.fl.

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32 (udvalgte)
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Mubaraka AlNaimi (QAT) – lør ca. 1030cet C1
(3) Marketa Vondrousova (CAE) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) – lør 0900cet C1
(4) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Vera Zvonareva (RUS) – lør ca. 1030cet C3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-doha-qatar-1003#orderofplay


ATP (uge 7)

ATP 500, ABN Amro World Tennis Tournament, Rotterdam (NED) – Hardcourt
TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv (31 kampe fra mandag)

Deltagere: Dimitrov, Zverev, Goffin, Wawrinka, Berdych, Pouille, Tsonga, Muller, Dzumhur, Gasquet m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rotterdam/407/daily-schedule


ATP 250, New York Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv (23 kampe fra mandag)

Deltagere: Anderson, Querrey, Isner, Mannarino, Nishikori, Harrison, Johnson, Basilashvili, Donaldson m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/new-york/424/daily-schedule


ATP 250, Argentina Open, Buenos Aires (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer
TV-dækning: Tennistv (9 kampe fra onsdag)

Deltagere: Thiem, Careno Busta, Ramos-Vinolas, Fognini, Schwartzman, Edmund, Cuevas, Verdasco, Monfils m.fl.

Singles kvalifikation – start lørdag 1100

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/buenos-aires/506/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 6)

$100.000, San Francisco, CA (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet -9 timer

$75.000, Launceston (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +10 timer

€64.000, Budapest (HUN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32:
[4] (135) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (530) Peter Nagy (HUN) 6-3, 6-2
[5] (163) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (195) Blaz Rola (SLO) 3-6, 7-5, 6-1

1/8-finale:
Elias Ymer (SWE) vs. (221) Zdenek Kolar (CZE) – walkover
(Q) (330) Constant Lestienne (FRA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-0, 6-2

Kvartfinale:
Elias Ymer (SWE) vs. [8] (183) Nikola Milojevic (SRB) – fre 1500 C1
(Q) (330) Constant Lestienne (FRA) vs. [2] (85) Vasek Pospisil (CAN) – fre 1500 CC

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 6)

$15.000, Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

Q64:
Frederik Ørvad (DEN) vs. Manuel Luis Lamelas (ESP) 6-4, 6-1
(WC) Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Anwar Elkamony (EGY) 6-0, 6-4

Q32:
Frederik Ørvad vs. [12] (1396) Vitalii Shcherba (UKR) 2-6, 6-7(2) (søndag)
Thomas Schwencke Lindqvist vs. [8] (1157) Maksim Tikhomirov (USA) 2-6, 1-6 (søndag)


$15.000, GB Pro Series Loughborough (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time
Livestream fra Court 6: https://www.playsight.com/#/livestreaming/tennis/lboro-sport-tennis/court-6

Singles hovedturnering

R32:
(643) Harri Heliovaara (FIN) vs. (WC) (1828) Aidan McHugh (GBR) 6-1, 6-4
(559) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (565) Nicholas S. Hu (USA) 3-6, 6-4, 7-6(3)

1/8-finale:
Harri Heliovaara (FIN) vs. (Q) (897) Luke Johnson (GBR) 6-2, 6-4
Frederik Løchte Nielsen vs. (Q) (768) Neil Pauffley (GBR) 6-4, 7-5

Kvartfinale:
Harri Heliovaara (FIN) vs. (638) Matthias Haim (AUT) 7-5, 6-1
[3] (397) Corentin Denolly (FRA) vs. [6] (421) Gregoire Barrere (FRA) – fre 1100cet C8
Frederik Løchte Nielsen vs. [4] (406) Maximilian Neuchrist (AUT) 2-6, 3-6 (fredag)
(573) Maxime Authom (BEL) vs. (542) Ronnie Schneider (USA) – fre NB 1400cet C6

Doubles

1/8-finale: (3) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Harri Heliovaara (FIN) vs. Billy Harris/George Houghton (GER) 6-3, 7-5
Kvartfinale: Nielsen/Heliovaara vs. Jody Maginley (ANT)/Ronnie Schneider (USA) 6-4, 6-4
Semifinale: Nielsen/Heliovaara vs. (2) Karol Drzewiecki/Szymon Walkow (POL) 6-3, 6-4
Finale: Nielsen/Heliovaara vs. Jack Findel-Hawkins/Luke Johnson (GBR) 6-4, 6-1

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 6)

$25.000, GB Pro Series Loughborough (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time
Livestream fra Court 6: https://www.playsight.com/#/livestreaming/tennis/lboro-sport-tennis/court-6

Singles kvalifikation

Q32:
[9] (634) Emilie Francati (DEN) vs. Anna Loughlan (GBR) 4-6, 6-1, 6-1
[6] (549) Karen Barritza (DEN) vs. Danielle Daley (GBR) 6-1, 6-2

QFi:
Emilie Francati vs. [3] (476) Ana Vrljic (CRO) 7-6(6), 6-2
Karen Barritza vs. [14] (1082) Alice Gillan (GBR) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32
(Q) (549) Karen Barritza (DEN) vs. (369) Panna Udvardy (HUN) 2-6, 6-7(4) (onsdag)
[5] (218) Anna Zaja (GER) vs. (389) Katarzyna Piter (POL) 6-7(4), 2-6 (onsdag)
(Q) (634) Emilie Francati (DEN) vs. (308) Harriet Dart (GBR) 6-3, 5-7, 2-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale:
Emilie Francati (DEN)/Lena Rueffer (GER) vs. Vlada Ekshibarova (ISR)/Cristiana Ferrando (ITA) – taber walkover (torsdag)
Karen Barritza (DEN)/Alicia Barnett (GBR) vs. (3) Julia Glushko (ISR)/Valentini Grammatikopoulou (GRE) 3-6, 4-6 (onsdag)


$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (750) Clara Tauson (DEN) vs. (933) Jessica Ho (USA) 7-6(5), 6-3
1/8-finale: Clara Tauson vs. [5] (517) Jelena Simic (BIH) 1-6, 2-6 (torsdag)

Dobles

1/8-finale: Clara Tauson (DEN)/Melania Delai (ITA) vs. Jessica Ho (USA)/Lisa-Marie Maetschke (GER) 4-6, 3-6 (tirsdag)


$15.000, Rafa Nadal Academy by Movistar Womens I, Manacor (Mallorca) (ESP) – Hardcourt

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court 1 og Court 4)

Singles kvalifikation

Q64:
Anna Marie Møller (DEN) vs. Hikari Osaki (JPN) 1-6, 2-6 (søndag)
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Sofia Pascual Lyons (ESP) 6-3, 6-1

Q32: Sofia Nami Samavati vs. Kiara Cvetkovic (SUI) 6-2, 6-1
QFi: Sofia Nami Samavati vs. Isabel Adrover Gallego (ESP) 6-3, 6-7(3), 6-3

Singles hovedturnering

R32: (Q) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) Marta Gonzalez Ballbe (ESP) 6-4, 0-6, 6-2
1/8-finale: Sofia Nami Samavati vs. [5] (573) Marina Bassols Ribera (ESP) 4-6, 1-6 (torsdag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 6)

Grade 4, YONEX ITF Hamburg (GER) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Boris Mika Reckow (GER) 5-7, 2-6 (søndag)

Girls singles hovedturnering

R64: (934) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) Ester Katerina Pataki (GER) 7-5, 7-6(4)
R32: Olivia Gram vs. [1] (194) Sophia Biolay (FRA) 1-6, 3-6 (onsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 6)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage