20-årige Jana Fett har for alvor markeret sig i Tokyo, hvor hun sendte 1. seedede ud og delte æg ud i flere kampe

Det sker jævnligt, at en ukendt ung spiller pludselig præsterer uventede resultater, hvorefter man ikke hører meget mere til denne spiller.
Måske er 20-årige no. 131 Jana Fett (CRO) et eksempel herpå, men man må alligevel spærre øjnene op en ekstra gang, når en spiller fra kvalifikationen sender 1. seedede ud i 1. runde, hvilket var tilfældet, da Jana Fett vandt 6-4, 6-3 over WTA-ranglistens no. 13 Kristina Mladenovic (FRA).

Den unge Kroat fulgte sejren op i 1/8-finalen, hvor hun vandt en sikker sejr 6-0, 6-3 over sin Slovakiske navnesøster Jana Cepelova, og hun havde også i kvalfinalen uddelt et rundt “æg”, da hun vandt 6-4, 6-0 over Lesley Kerkhove (NED).

Jana Fett møder i kvartfinalen no. 56 Qiang Wang (CHN), og da det er sidste kamp på Court 1, behøver man ikke ofre sin nattesøvn for at se kampen herhjemme, hvor den kan følges på TV2 Play og WTATV.

Der var også grund til at spærre øjnene op, da 23-årige Zarina Diyas (KAZ) sendte 2. seedede no. 26 Shuai Zhang (CHN) ud i 1/8-finalen, og hun møder i kvartfinalen sin landsmand, 8. seedede no. 50 Yulia Putintseva.

For at se den kamp, skal man dog stå tidligt op, men så kan til gengæld – inden førnævnte kamp med Jana Fett – overvære et opgør med endnu en kvalspiller, no. 179 Miyu Kato (JPN), som møder no. 78 Aleksandra Krunic (SRB), som på det seneste har markeret sig på en måde, så hun absolut er værd at holde et vågent øje med.

Nattens første kamp mellem no. 63 Christina McHale (USA) og 3. seedede no. 39 Elise Mertens (BEL) spilles allerede kl. 04 om natten.

WTA International, Japan Women’s Open Tennis, Tokyo (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer.

Udvalgte single kampe:

Court 1 – start 0400cet
Christina McHale (USA) vs. (3) Elise Mertens (BEL)
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (Q) Zarina Diyas (KAZ)
(Q) Miyu Kato (JPN) vs. Aleksandra Krunic (SRB)
(Q) Jana Fett (CRO) vs. Qiang Wang (CHN)

Court 3 – start 0500cet
2 Double kampe

TV2 Play viser fra kl. 0400
WTATV viser ifølge deres schedule kampe fra Court 1 og 3 – formentlig også doublerne.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tokyo-international#undefined

WTA International, Coupe Banque Nationale, Quebec (CAN) – Carpet
Tidsforskel: cet -6 timer

Court Banque nationale
18:00 CET
Sachia Vickery vs Tatjana Maria
næste
Alison Van Uytvanck vs Caroline Dolheide
tidligst 23:00
Lucie Safarova vs lucie Hradecka
tidligst 01:15 (16. september)
Timea Babos vs Francoise Abanda

Court 1
tidligst 21:30 CET
double kamp

Turneringen dækkes ikke af WTATV, men kampene kan følges live hos flere betting-tjenester

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-quebec-city

Davis Cup 15-17. september (udvalgte)

World Group – Semifinaler 

Belgien vs. Australien – Grus (Brussels)

Belgien: David Goffin, Steve Darcis, Ruben Bemelmans, Joris De Loore
Australien: Nick Kyrgios, Jordan Thompson, Thanasi Kokkinakis, John Peers

Fredag: 2 singler fra kl. 1400
David Goffin vs. John Millman
Steve Darcis vs. Nick Kyrgios

Lørdag: Double kl. 1500
Søndag: 2 singler fra kl. 1400

Frankrig vs. Serbien – Grus (Lille)

Frankrig: Jo-Wilfried Tsonga, Lucas Pouille, Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut
Serbien: Dusan Lajovic, Laslo Djere, Filip Krajinovic, Nenad Zimonjic

Fredag: 2 singler fra kl. 1300
Lucas Pouille vs. Dusan Lajovic
Jo-Wilfried Tsonga vs. Laslo Djere

Lørdag: Double kl. 1400
Søndag: 2 singler fra kl. 1300

World Group – Play-offs

Kazakhstan vs. Argentina
Colombia vs. Kroatien
Schweiz vs. Hviderusland
Holland vs. Tjekkiet
Portugal vs. Tyskland
Japan vs. Brasilien 2-0
Ungarn vs. Rusland
Canada vs. Indien

Group I Europe/Africa – 1. rnd Play-offs (udvalgte)

Østrig vs. Rumænien

Alle ovennævnte kampe i World Group, World Group Play-offs samt opgøret Østrig vs. Rumænien i Group I Europe/Africa kan følges live på https://video.daviscup.com/, hvor man for €39.99/år (ca. 375 Dkr.) kan følge kampe fra både Davis Cup og Fed Cup

Group II Europe/Africa – Oprykning (udvalgte)

Danmark vs. Sydafrika – Hardcourt (Aarhus)

Danmark: Frederik Løchte Nielsen, Søren Hess-Olesen, Benjamin Hannestad, Thomas Kromann
Sydafrika: Lloyd Harris, Nicolaas Scholtz, Ruan Roelopse, Raven Klaasen

Fredag: 2 singler fra kl. 1500
Frederik Løchte Nielsen vs. Nicholaas Scholtz
Benjamin Hannestad vs. Lloyd Harris

Lørdag: Double kl. 1300
Søndag: 2 singler fra kl. 1200

Alle kampe kan følges på DR3 samt livestream på http://www.dr.dk/live/nyheder/sporten/live-davis-cup-tennis-danmark-sydafrika.

Sverige vs. Litauen – Grus (Båstad)

Sverige: Elias Ymer, Mikael Ymer, Markus Eriksson, Johan Brunstrom
Litauen: Laurynas Grigelis, Julius Tverijonas, Tadas Babelis, Tomas Vaise

Fredag: 2 singler fra kl. 1030
Elias Ymer vs. Julius Tverlijonas
Mikael Ymer vs. Laurynas Grigelis

Lørdag: Double kl. 1300
Søndag: 2 singler fra kl. 1030

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€127.000, Szczecin (POL)
[1] (30) Richard Gasquet (FRA), [2] (74) Florian Mayer (GER), [7] (112) Casper Ruud (NOR)

R32: Casper Ruud vs. (SE) (311) Jurgen Zopp (EST) 5-7, 7-6(4), 2-6 (tirsdag)

$75.000, Istanbul (TUR)
[1] (80) Malek Jaziri (TUN), [2] (86) Denis Istomin (UZB)

$75.000, Shanghai (CHN)
[1] (63) Yen-Hsun Lu (TPE), [2] (128) Peter Polansky (CAN)

$50.000, Cary, NC (USA)
[1] (77) Ernesto Escobedo (USA), [2] (105) Tennys Sandgren (USA), [3] (145) Michael Mmoh (USA)

€43.000, Banja Luka (BIH)
[1] (109) Roberto Carballes Baena (ESP), [2] (123) Guillermo Garcia-Lopez (ESP), (226) Felix Auger-Aliassime (CAN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet + 1

Q64:
Philip Hjorth (DEN) vs. Neil Oberleitner (AUT) 6-3, 1-6, 2-6 (lørdag)

$15.000, Egypt Men’s Futures, Cairo (EGY) – Grus

Q64: Mohamed Shabib (DEN) vs. Marko Jovanovic (AUS) 6-2, 6-1
Q32: Shabib vs. Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) 6-1, 2-6, 5-7 (mandag)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Vista Prague Open 2017, Prag (CZE) – Grus

Q64: Emilie Hansen (DEN) – bye
Q32: Emilie Hansen vs. Nadja Ramskogler (AUT) 7-5, 2-6, 2-6 (søndag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 5, ITF Junior Circuit, Colombo (SRI) – Grus
Tidsforskel: cet +3 timer

R32: [3] (823) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1483) Madhwin Kamath (IND) 4-6, 5-7 (torsdag)

Doubles

1/8-finale: [2] Pawin Jirapoomdaje (THA)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Kai-Hsun Chen/Chieh Cheng Yu (TPE) 1-1 Ret’d
Kvartfinale: Jirapoomdaje/Vanshelboim vs. Teiasvi R. Mehra/Sandeep VM (IND) – fredag

Grade 5, ITF 5 Outdoor Almere 2017 (NED) – Grus

Boys singles

R32: [3] (586) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) Jesse De Jager (NED) 6-0, 1-0 Ret’d
1/8-finale: Seb vs. (Q) William Butler (GBR) 6-1, 7-5
Kvartfinale: Seb vs. Luuk Van Eeuwen (NED) 2-6, 6-3, 6-0
Semifinale: Seb vs. [8] (1123) Max Houkes (NED) –

Doubles

1/8-finale: [3] Sebastian Grundtvig (DEN)/Pietro Martinetti (ITA) – bye
Kvartfinale: Grundtvig/Martinetti vs. Guus Van De Kerkhof/Jasper Oliver Van Kleef (NED) 4-6, 4-6 (torsdag)

Girls singles

R32: (1366) Karoline Laursen (DEN) vs. [7] (756) Gabriella Mujan (NED) 6-3, 6-4
1/8-finale: Karoline vs. (Q) Brandy Hehalatu (NED) 1-6, 6-3, 6-3
Kvartfinale: Karoline vs. [3] (584) Estella Jaeger (GER) 0-6, 2-6 (torsdag)

Doubles

1/8-finale: Karoline Laursen (DEN)/Hanna Schmidt Axelsson (SWE) vs. Nirielle De Bakker/Finn Joziasse (NED)  – onsdag NB 1200

Grade 5, 2nd Mostar Open 18&U 2017 (BIH) – Grus

R32: (WC) Nina Vicic (DEN) vs. (WC) Antonia R. Ruzic (CRO) 1-6, 0-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Victoria Borodulina (RUS) vs. [3] Maria Radenkovic (SWE)/Sara Zalukar (CRO) – torsdag?

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)