I U14 Pigesingle fortsatte Martha-Elisa Stemann sejrsrækken fra JuniorGPS med sejr over 3. seedede Clara Tauson. Mille Elsborg sendte 5. seedede Jacqueline Tully ud

3. seedede Clara Tauson (Gentofte) fik en hård lodtrækning, da hun Skærtorsdag trådte ind i U14 Pigesingle i 2. runde, hvor modstanderen var Martha-Elisa Stemann (HIK), som for nylig vandt Bakken Open JuniorGPS med finalesejr over Ida Hasselbalch (HRT).

Opgaven blev da også så vanskelig for Clara, at hun efter 3 sæt måtte forlade turneringen, da Martha-Elisa vandt 6-3, 3-6, 6-1.
Da Ida Hasselbalch samtidig vandt 3-6, 6-1, 6-0 over kval-spilleren Louise Flintsø (KB), er der i kvartfinalen Langfredag kl. 1300 lagt op til revanche-opgør fra JuniorGPS-finalen mellem Martha-Elisa og Ida.

Også 5. seedede Jacqueline Tully (Hvidovre) måtte forlade turneringen efter 2. runde, hvor hun blev besejret så sikkert som 6-0, 6-3 af Mille Elsborg (Roskilde), som ses på billedet herover.
Milles modstander i kvartfinalen Langfredag kl. 1300 bliver 2. seedede Camilla Flintholm Jensen (Fruens Bøge), der fik god modstand, da hun vandt 7-6(4), 6-4 over Nina Vicic (Hillerød).

I modsatte (øverste) halvdel blev det til gengæld udelukkende sejre til de seedede favoritter.
Den største favorit var 1. seedede Hannah Viller Møller (HIK), som ikke afgav et eneste parti, da hun vandt 6-0, 6-0 over Amalie Piculell (KFUM).
Hannahs modstander i kvartfinalen Langfredag kl. 1230 bliver 7. seedede Alisha Ali Hussain (Hillerød), som vandt sikker 6-4, 6-0 over Nikoline Gullacksen (Espergærde).

4. seedede Cecilia Giselle Lee (Randers) måtte bruge 3 sæt, inden hun havde vundet 6-4, 3-6, 6-2 over kval-spilleren Frederikke Woller Kvist (KB).
Cecilias modstander i kvartfinalen Langfredag kl. 1230 bliver 6. seedede Anne-Sofie Lyhne Moltke-Leth (Skovbakken), som vandt 6-3, 6-2 over Sofia Seron Pawlik (B93).

 

Tennisspilleren Marcus Gram Petersen
Foto: Sportsfotograf.com.

Marcus Gram Petersen følger de seedede til kvartfinalen i U14 Drengsingle

I U14 Drengesingle vandt 7 af de 8 seedede i 2. runde. Marcus Gram Petersen (B93) var alene om at bryde sejrsrækken blandt de seedede, da han vandt 6-4, 6-3 over 7. seedede Oskar Brostrøm Poulsen (Gentofte).
Marcus må dog forudse, at det kan blive en betydeligt sværere opgave, når han i kvartfinalen Langfredag kl. 1400 møder 1. seedede Eric Vanshelboim (KB), som absolut ikke gav noget væk, da han i 2. runde vandt 6-0, 6-0 over Victor Grue Enggaard (Lyngby), som formentlig “grue”de for udfaldet, da han så lodtrækningen.

4. seedede Gustav Theilgaard (Hillerød) levede fint op til seedningen, da han vandt 6-2, 6-3 over kval-spilleren Alexander Garde (HRT).
Det samme gjorde 8. seedede Mads Tagesen (Aarhus 1900), da han vandt 6-2, 6-0 over kval-spilleren Oliver Eliasen (KB).
Gustav og Mads møde i kvartfinalen Langfredag kl. 1400.

5. seedede Sebastian Grundtvig (HIK) havde i 1. runde afgivet et enkelt parti i hvert sæt, mens hans modstander i 2. runde Lucas Oliversen (Lyngby) ikke afgav partier i 1. runde. Lucas blev i 2. runde selv udsat for samme behandling, da han blev besejret af Sebastian med 6-0, 6-0.
3. seedede Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) afgav til gengæld et enkelt parti i hvert sæt, da han i 2. runde vandt 6-1, 6-1 over kval-spilleren Jonas Hembo Mathiasen (Esbjerg).
Sebastian og Emil mødes i kvartfinalen Langfredag kl. 1400.

6. seedede Carl Emil Overbeck (HIK) vandt sikkert 6-1, 6-3 i 2. runde mod Marcus Axel Svendsen (Kolding), og han møder i kvartfinalen Langfredag kl. 1430 2. seedede Niels Heise Korsgaard (Fruens Bøge), som i 2. runde vandt 6-2, 6-1 over Bastian Hylbæk Toelhøj (HIK).