Her mandag starter en ny tennis uge, hvor der spilles nedenstående turnering i Cincinnati på USA’s østkyst, hvilken gør at der også denne uge er 6 timers tids-forskel, med start kl. 17:00 Dansk tid.
Det er en fælles dame og herre turnering, der gør det lidt svært at gætte hvornår de 2 TV kanaler viser kampene, da der for det meste spilles skiftesvis dame og herre kampe.
Danske Caroline Wozniacki starter nok på onsdag, med hendes runde 2 kamp.

Tilføjelse mandag: Pga. regnvejr derovre er programmet blevet forsinket så kampene vises senere end planlagt.

Turnering = WESTERN & SOUTHERN OPEN, CINCINNATI:

Tier = ATP World Tour Masters 1000 – WTA Premier P5

Alle nedenstående kampe vises på TennisTV.com, og så har jeg forsøgt at gætte mig frem til hvilken kampe der vises på TV.

ES DK er kampe der vises på Eurosport Danmark, ES DK sender ligesom TV3 Sport 2 fodbold kl. 21:00 og frem til kl. 23:00, hvorefter ES DK har cykel løb frem til ca. kl. 01:00
Det kan formodes at C More Tennis viser de samme kampe som ES DK, plus også 21:00 kampen.

Det er med forbehold her den første dag, om hvilken kampe der vises kl. 01:00 nat Dansk tid

Mandag 17. AUGUST 2015

CENTER COURT
1 Viktor Troicki v Mardy Fish 11:00 LOCAL (17:00cet = Danske tider) – Vises på Eurosport DK
ATP | ROUND 1
2 Zarina Diyas v Venus Williams (Ikke før 19:00cet)
WTA | ROUND 1
3 Jerzy Janowicz v Gael Monfils COMING UP
ATP | ROUND 1
4 Madison Keys v Timea Bacsinszky (Ikke før 01:00cet) – Vises på TV3 Sport 2
WTA | ROUND 1
5 Bjorn Fratangelo v Jack Sock (Ikke før 02:30cet) – Vises nok på ES DK, lidt usikker…
ATP | ROUND 1

GRANDSTAND
1 Gilles Simon v Ivo Karlovic 11:00 LOCAL (17:00cet)
ATP | ROUND 1
2 Vasek Pospisil v Denis Kudla COMING UP
ATP | ROUND 1
3 Yaroslava Shvedova v Garbine Muguruza (Ikke før 21:00cet) Vises på 2’eren
WTA | ROUND 1
4 Fabio Fognini v Thanasi Kokkinakis (Ikke før 01:00cet) – Vises nok på ES DK
ATP | ROUND 1

COURT 3
1 Madison Brengle v Jelena Jankovic 11:00 LOCAL (17:00cet) – Vises på TV3 Sport 2
WTA | ROUND 1
2 Adrian Mannarino v Andreas Seppi COMING UP
ATP | ROUND 1
3 Yen-Hsun Lu v David Goffin COMING UP
ATP | ROUND 1
4 Alison Riske v Elina Svitolina COMING UP – Vises nok på TV3 Sport 2
WTA | ROUND 1
5 Irina-Camelia Begu v Alizé Cornet NOT BEFORE 19:00 LOCAL (Ikke før 01:00cet)
WTA | ROUND 1