ATP touren fortsætter med turneringer i Indien, Europa og Sydamerika, hvor Holger Rune indleder grussæsonen som no. 87 på liverankingen

Sæsonstarten i 2022 var præget af en række turneringer “down under” kulminerende med weekendens finaler ved Australian Open.

Det varer dog stadig en uge, inden der tages hul på WTA-touren, hvorimod der hos mændene afvikles 3 ATP 250 turneringer fordelt på 3 forskellige kontinenter.
Tidlig mandag morgen indledtes de først kampe i hovedturneringen i Pune i Indien, som er 4½ time foran dansk tid.

Top 20 repræsenteres af ranglistens no. 15 Aslan Karatsev (RUS), der er topseedet foran den italienske teenager no. 60 Lorenzo Musetti.
Det nordiske islæt er den 22-årige 6. seedede Emil Ruusuvuori (FIN) og 25-årige no. 163 Elias Ymer (SWE), der efter 2 sejre i kvalifikationen er klar til hovedturneringen.

Mikael Ymer, Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Privat – Mikael Ymer og Holger Vitus Nødskov Rune i Auckland 2020

Svenskerens 23-årige lillebror no. 83 Mikael Ymer er direkte i hovedturneringen i Montpellier i Frankrig, hvor han i 1. runde møder 22-årige Corentin Moutet (FRA), som 2 uger i træk spændte ben for 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune i Adeleide.

Det absolutte topnavn i Montpellier er 24-årige no. 3 Alexander Zverev (GER), der ved Australian Open blev sendt ud i 1/8-finalen af Denis Shapovalov (CAN), der vandt 3-0 i sæt.

Davis Cup By Rakuten 2019 - Day 4
2019 Europa Press – Jo-Wilfried tsonga

Et andet trækplaster er uden tvivl den 36-årige veteran Jo-Wilfried Tsonga (FRA), der både deltager i single og double, hvor han spiller sammen med landsmanden Fabrice Martin.

Begge de nævnte turneringer kan både følges på Tennistv.com og TV 2 Play, og mandagens transmission indledes kl. 1600 med førnævnte double, som møder deres landsmnd Albano Olivetti og Lucas Pouille.

TV 2 har ikke rettigheder til at vise kampe fra ATP 250 i Cordoba i Argentina, hvor Holger er direkte i hovedturneringen, og derfor er seerne henvist til at følge med på Tennistv eller på livestream fra Bet365, Unibet eller Oddset.
Turneringen er den første i en række grusturneringer i Sydamerika.

Holger har benyttet perioden efter Australian Open til at forberede sig på gruset på Mouratoglou Tennis Academy.

De første kampe i hovedturneringen indledes mandag kl. 1830, men Holger spiller først enten tirsdag eller onsdag, og han møder i 1. runde 28-årige no. 76 Roberto Carballes Baena (ESP).
Slipper Holger videre til 2. runde, møder han 4. seedede no. 26 Lorenzo Sonego (ITA), som Holger vandt over i 3 sæt ved ATP 250 i Metz på hardcourt i september 2021.

Hvis Holger kan gentage sejren, er en mulig modstander i kvartfinalen 6. seedede no. 44 Albert Ramos-Vinolas, mod hvem Holger i de 2 første indbyrdes opgør havde sejren indenfor rækkevidde, men den 34-årige spaniers større erfaring blev i begge tilfælde udslagsgivende i den sidste ende.

På den nye rangliste pr. 31. januar er Holger avanceret 2 pladser til no. 97, selvom han blev sendt ud i 1. runde, men forklaringen på fremgangen er, at flere spillere har mistet fastfrosne point fra både 2019 og 2020, og da mange også mister forældede point efter denne uge, er Holger allerede avanceret 10 pladser på liverankingen, hvor han indleder ugen som no. 87.

Topseedet i Cordoba er hjemmebane favoritten 29-årige no. 14 Diego Schwartzman, der er i samme halvdel som 3. seedede Cristian Garin (CHI).
I den modsatte halvdel, hvor Holger befinder sig, er 28-årige no. 37 Dominic Thiem (AUT) seedet 2.

Mikael Torpegaard tilbage på sejrssporet i Ohio

Efter en længere periode med tidligere exits var 27-årige Mikael Torpegaard i sidste uge tilbage på sejrssporet ved ATP Challenger turneringen i Columbus, Ohio, hvor han har sin daglige træningsbase.
I 1. runde fik han omsider ram på 24-årige Michael Mmoh, der førte 4-1 indbyrdes, og han fulgte op med en overbevisende sejr over 8. seedede no. 158 Bjorn Fratangelo (USA) i 1/8-finalen.

I kvartfinalen mod 4. seedede no. 137 Jurij Rodionov (AUT) blev Torpegaard dog tvunget til at trække sig, da han bagud 7-6(1), 5-7, 3-4 havde så voldsomme kramper, at det var umuligt at fortsætte.

Nogle timer senere var han dog i stand til at gennemføre semifinalen i double sammen med Tennys Sandgreen USA, og med cifrene 7-6(5), 6-4 over Bjorn Fratangelo (USA) og Emilio Gomez (ECU) var de videre til finalen, hvor de næste dag sikrede titlen, da de vandt 5-7, 6-4 [10-5]

Torpegaard får dog kort tid til at fejre sejren, da han allerede sent mandag aften dansk tid spiller 1. runde ved ATP Challenger i Cleveland, hvor han i 1. runde møder no. 247 Cedrik-Marcel Stebe (GER).
I tilfælde af sejr kan han få mulighed for revanche mod Jurij Rodionov, der er seedet 5.

Torpegaard, der er avanceret 11 pladser til no. 219 på ranglisten, har gode minder fra Cleveland, hvor han i 2020 vandt titlen i single.
De fastfrosne 80 point fra 2020 forsvinder 14. februar fra ranglisten, hvor Torpegaard derfor kun undgår tilbagegang, hvis han gentager triumfen fra 2020.

Mikael Torpegaard
Foto: @stevesteinhardt/@clechallenger – Mikael Torpegaard vinder i Cleveland 2020.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 6. februar

Billeder (Sportsfotograf.com): Alexander Zverev – Finale TV 2 Play NB 1500
Christian Sigsgaard og Johannes Ingildsen – kval M25 Shrewsbury – Livescore?

ATP 250 Pune – Tennistv.com, TV 2 Play

Centre Court – NB 1300cet
(6) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Joao Sousa (POR)

====

ATP 250 Montpellier – Tennistv.com, TV 2 Play

Court Patrice Dominguez – NB 1500
(1) Alexander Zverev (GER) vs. (6) Alexander Bublik (KAZ)

====

ATP 250 Cordoba – Tennistv.com

Cancha Central – NB 2300cet
(6) Albert Ramos-Vinolas (ESP) OR vs. vs. (Q) Alejandro Tabilo (CHI)

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores

M25 Shrewsbury – Livescore?

Q16
[5] (832) Christian Sigsgaard (DEN) vs. Mattias Southcombe (GBR) – ca. 1230cet C1
[4] (830) Johannes Ingildsen (DEN) vs. Max Benaim (GBR) – ca. 1500cet C3

—-

W25 Birmingham – Livescore?

Q16:
[12] (760) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Hephzibah (GBR) – ca. 1230 C4
Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [1] (280) Samantha Murray Sharan (GBR) – ca. 1500cet C1

—-

M15 Monastir – Livescore?

Q32: Richard Biagiotti (DEN) vs. [5] (898) Dali Blanch (USA) – NB 1130 C3

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-5-holger-paa-grus-i-argentina-torpegaard-tilbage-paa-sporet/

====
UK Pro Legauge TV – https://www.ukproleague.tv/fixtures
Sofia Nami Samavati?

GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske DavisCup, BJKCup


WTA Tour – ATP Tour (Uge 5) 

ATP 250 Tata Open Maharashtra, Pune (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: Joao Sousa (POR) vs. (6) Emil Ruusuvuori (FIN) 7-6(9), 4-6, 6-1

Semifinale
Joao Sousa (POR) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 5-7, 7-6(4), 7-5
(6) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-3, 7-6(0)

Kvartfinale
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. (8) Stefano Travaglia (ITA) 6-4, 7-6(4)
Joao Sousa (POR) vs. (5) Daniel Altmaier (GER) 6-2, 6-3
(6) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (4) Jiri Vesely (CZE) 6-3, 6-4
Kamil Majchrzak (POL) vs. (2) Lorenzo Musetti (ITA) 6-2, 6-7(5), 6-4

1/8-finale
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. (1) Aslan Karatsev (RUS) 6-2, 7-6(3)
(8) Stefano Travaglia (ITA) vs. (PR) Yuki Bhambri (IND) 6-3, 6-2
Joao Sousa (POR) vs. (3) Gianluca Mager (ITA) 4-6, 6-3, 7-6(4)
(5) Daniel Altmaier (GER) vs. Radu Albot (MDA) 3-6, 6-4, 6-4
==
(6) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (Q) Vit Kopriva (CZE) 6-3, 6-3
(4) Jiri Vesely (CZE) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-3, 6-4
Kamil Majchrzak (POL) vs. Quentin Halys (FRA) 6-3, 7-6(7)
(2) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Aleksandar Vukic (ARG) 7-6(3), 3-6, 6-3

R32
(1) Aslan Karatsev (RUS) – bye
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) Gian Marco Moroni (ITA) 7-5, 3-6, 6-4
(PR) Yuki Bhambri (IND) vs. Jozef Kovalik (SVK) 6-7(10), 6-2, 7-5
(8) Stefano Travaglia (ITA) vs. (WC) Ramkumar Ramanathan (IND) 7-6(7), 4-6, 6-3

(3) Gianluca Mager (ITA) – bye
Joao Sousa (POR) vs. (WC) Arjun Kadhe (IND) 6-7(5), 7-6(4), 6-2
Radu Albot (MDA) vs. Federico Gaio (ITA) 6-2, 7-6(3)
(5) Daniel Altmaier (GER) vs. (WC) Prajnesh Gunneswaran (IND) 7-6(5), 6-2
==
(6) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Egor Gersimov (BLR) 6-0, 7-6(11)
(Q) Vit Kopriva (CZE) vs. Cem Ilkel (TUR) 6-4, 6-2
Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. Dennis Novak (AUT) 6-4, 6-1
(4) Jiri Vesely (CZE) – bye

Quentin Halys (FRA) vs. (7) Ricardas Berankis (LTU) 6-1, 6-2
Kamil Majchrzak (POL) vs. (Q) Jay Clarke (GBR) 6-3, 7-5
Aleksandar Vukic (ARG) vs. Hugo Grenier (FRA) 2-6, 6-2, 7-6(4)
(2) Lorenzo Musetti (ITA) – bye

Qfi: [3] (167) Elias Ymer (SWE) vs. (196) Marc Polmans (AUS) 6-4, 6-4

Q32
[3] (167) Elias Ymer (SWE) vs. (225) Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-5, 6-4
(196) Marc Polmans (AUS) vs. [7] (190) Chun Hsin Tseng (TPE) 6-3, 6-4


ATP 250 Open Sud de Frande, Montpellier (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (6) Alexander Bublik (KAZ) vs. (6) Alexander Bublik (KAZ) 6-4, 6-3

Semifinale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-1, 6-3
(6) Alexander Bublik (KAZ) vs. (5) Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-1, 6-0
Mikael Ymer (SWE) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-5, 6-7(6), 6-1
(5) Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Damir Dzumhur (BIH) 7-5, 6-2
(6) Alexander Bublik (KAZ) vs. (2) Roberto Bautusta Agut (ESP) 6-4, 2-6, 7-6

1/8-finale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-2, 7-6(4)
Adrian Mannarino (FRA) vs. (6) David Goffin (BEL) 6-4, 6-2
Mikael Ymer (SWE) vs. (3) Gael Monfils (FRA) 6-1, 6-2
Richard Gasquet (FRA) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 7-5, 6-4
==
(5) Filip Krajinovic (SRB) vs. (PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-4, 7-6(2)
(Q) Damir Dzumhur (BIH) vs. (4) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 5-7, 6-2
(6) Alexander Bublik (KAZ) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-3, 6-7(2), 6-2
(2) Roberto Bautusta Agut (ESP) vs. (Q) Gilles Simon (FRA) 6-4, 3-2 Ret’d

R32
(1) Alexander Zverev (GER) – bye
Mackenzie McDonald (USA) vs. Ilya Ivashka (BLR) 6-3, 7-6(2)
Adrian Mannarino (FRA) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-2, 6-4
(6) David Goffin (BEL) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 2-6, 7-5, 6-1

(3) Gael Monfils (FRA) – bye
Mikael Ymer (SWE) vs. Corentin Moutet (FRA) 7-6(5), 6-4
Soon Woo Kwon (KOR) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-2, 6-1
Richard Gasquet (FRA) vs. (7) Ugo Humbert (FRA) 6-7(3), 6-4, 6-3
==
(5) Filip Krajinovic (SRB) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-5, 7-6(3)
(PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (Q) Kacper Zuk (POL) 6-4, 6-4
(Q) Damir Dzumhur (BIH) vs. Alex Molcan (SVK) 7-6(5), 6-0
(4) Nikoloz Basilashvili (GEO) – bye

(6) Alexander Bublik (KAZ) vs. Tallon Griekspoor (NED) 7-6(4), 7-6(5)
(Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 7-5, 6-2
(Q) Gilles Simon (FRA) vs. (WC) Lucas Pouille (FRA) 7-6(4), 5-7, 6-4
(2) Roberto Bautusta Agut (ESP) – bye


ATP 250 Cordoba Open (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

TV-dækning: Tennistv.com

Finale: (6) Albert Ramos-Vinolas (ESP) OR vs. vs. (Q) Alejandro Tabilo (CHI) 4-6, 6-3, 6-4

Semifinale
(Q) Alejandro Tabilo (CHI) vs. (1) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 7-6(6)
(6) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (WC) Juan Ignacio Londero (ARG) 7-6(4), 6-4

Kvartfinale
(1) Diego Schwartzman (ARG) vs. (LL) Daniel Elahi Galan (COL) 3-6, 6-0, 7-5
(Q) Alejandro Tabilo (CHI) vs. Sebastian Baez (ARG) 6-1, 7-6(4)
(6) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (4) Lorenzo Sonego (ITA) 7-6(5), 7-5
(WC) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. (LL) Nikola Milojevic (SRB) 6-4, 7-5

1/8-finale
(1) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Juan Pablo ficovich (ARG) 6-3, 6-2
(LL) Daniel Elahi Galan (COL) vs. Jaume Munar (ESP) 6-2, 3-6, 6-1
Sebastian Baez (ARG) vs. (3) Cristian Garin (CHI) 4-6, 6-1, 6-1
(Q) Alejandro Tabilo (CHI) vs. Carlos Taberner (ESP) 6-2, 6-4
==
[6] (44) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Juan Pablo Varillas (PER) 6-4, 2-3 Ret’d
{4] (26) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (75) Roberto Carballes Baena (ESP) 4-6, 7-6(1), 6-2
(WC) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. (8) Pedro Martinez Portero (ESP) 6-3, 7-6(3)
(LL) Nikola Milojevic (SRB) vs. (WC) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-3, 7-6(4)

R32
(1) Diego Schwartzman (ARG) – bye
(Q) Juan Pablo ficovich (ARG) vs. Federico Coria (ARG) 7-6(5), 6-2
(LL) Daniel Elahi Galan (COL) vs. Hugo Dellien (BOL) 7-5, 6-3
Jaume Munar (ESP) vs. (7) Benoit Paire (FRA) 6-4 7-5

(3) Cristian Garin (CHI) – bye
Sebastian Baez (ARG) vs. (PR) Fernando Verdasco (ESP) 7-6(6), 7-5
(Q) Alejandro Tabilo (CHI) vs. (WC) Francisco Cerundolo (ARG) 6-4, 6-1
Carlos Taberner (ESP) vs. (5) Federico Delbonis (ARG) 6-4, 6-2
==
[6] (44) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (116) Andrej Martin (SVK) 6-4, 5-7, 7-6(5)
(Q) Juan Pablo Varillas (PER) vs. (72) Facundo Bagnis (ARG) 6-4, 5-7, 7-6(5)
(99) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (75) Roberto Carballes Baena (ESP) 2-6, 4-6
{4] (26) Lorenzo Sonego (ITA) – bye

(8) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Thiago Monteiro (BRA) 4-6, 6-4, 7-6(4)
(WC) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. (PR) Yannick Hanfmann (GER) 6-3, 6-4
(WC) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. (Q) Nicolas Jarry (CHI) 2-6, 6-3, 6-4
(LL) Nikola Milojevic (SRB) – bye


ATP Challenger (uge 5)

Place Country Category Surface
Bayamon 1 PUR Challenger 80 Hard
Cleveland OH, USA Challenger 80 Hard

 

Cleveland

R32: (230) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (247) Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6-4, 4-6, 2-6

Livestream/ATP

 


WTA Challenger (uge 5)

Ingen turneringer


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 5)

Place Country Category Surface
CAMPOS DO JORDAO Brazil M25 – Livestream  Hard
SHARM ELSHEIKH Egypt M25  Hard
ANTALYA Turkey M15 – Livestream  Clay
CANCUN Mexico M15 Hard
MONASTIR Tunisia M15 Hard
VILLENA Spain M15 Hard

 

M15 Villena

Kvartfinale: (830) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (822) John Echeverria (ESP) 4-6, 6-7(2)

1/8-finale:
(830) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [7] (574) Pavel Nejedly (CZE) 6-4, 4-6, 7-6(6)
(822) John Echeverria (ESP) vs. (1482) Vilius Gaubas (LTU) 6-3, 6-7(2), 7-6(3)

R32
[7] (574) Pavel Nejedly (CZE) vs. (683) Ryan Nijboer (NED) 6-3, 6-4
(830) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (942) Max Alcala Gurri (ESP) 6-1, 6-3
(JR) (1482) Vilius Gaubas (LTU) vs. (Q) Christoffer Solberg (SWE)
(822) John Echeverria (ESP) vs. [3] (408) Mats Rosenkranz (GER) 3-6, 7-6(5), 6-3

Doubles

Finale: Ingildsen/Araujo vs. [4] Maxime Chazal (FRA) 7-6(2), 7-6(7)
Semifinale: Ingildsen/Araujo vs. (1) Ryan Nijboer (NED)/Shintaro Mochizuki (JPN) 2-6, 6-3, [10-7]
Kvartfinale: Ingildsen/Araujo vs. Davide Cortimiglia (ITA) vs. Davide Cortimiglia (ITA)/Matt Ponchet (FRA) 6-1, 6-4
1/8-finale: (39 Johannes Ingildsen (DEN)/Pedro Araujo (POR) vs. Carlos Calero/Vicent Exposito Sierera 6-1, 6-3

<< tilbage


ITF Women (uge 5)

Place Country Category Surface
ROME GA, USA W60 – Livestream  Hard
MANACOR Spain W25 – Livestream Hard
SHARM ELSHEIKH Egypt W25  Hard
TUCUMAN Argentina W25 – Livestream Clay
ANTALYA Turkey W15 – Livestream  Clay
CANCUN Mexico W15 Hard
MONASTIR Tunisia W15 Hard

 


ITF Junior (uge 5)

Grade 4, Nairobi (KEN) – Grus

Kvartfinale: [16] (1202) Sara Børkop (DEN) vs.  [12] (993) Kaho Oyama (JPN) 3-6, 4-6
1/8-finale: [16] (1202) Sara Børkop (DEN) vs. [4] (565) Jadesola Cole (GBR) 6-4, 6-1

R32
[16] (1202) Sara Børkop (DEN) vs. (1793) Mori Grylak (ISR) 7-5, 6-1
(1652) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. [14] (1151) Koronayashe Rugara (USA) 0-6, 4-6

Girls doubles

Finale: Børkop/Cole vs. Honori Koyama/Kaho Oyama (JPN) 6-4, 6-3
Semifinale: Børkop/Cole vs. (1) Tadiwanashe Eunice Mauchi/Tanyaradzwa Midzi (ZIM) 6-4 Ret’d
Kvartfinale: Børkop/Cole vs. (3) Alice Ferlito (ESP)/Nicoline Sartz-Lunde (NOR) 6-4, 2-6, [10-5]
1/8-finale: Børkop/Cole vs. Rene Naishtut Nikishow (MDA)/Shahd Habib (EGY) 6-3, 7-6(4)

R32
Emma Timm Neergaard (DEN)/Maria Christine Gulbrandsen (NOR9 vs. Rima Yoshia/Kazuki Ohya (JPN) 0-6, 0-6
(6) Sara Børkop (DEN)/Jadesola Cole (GBR) – bye


Grade 4, Kathmandu (NEP) – Hardcourt

Boys singles

Kvartfinale: [7] (647) Yakup Uzunel (DEN) vs. [1] (62) Aman Dahiya (IND) 5-7, 2-6
1/8-finale: [7] (647) Yakup Uzunel (DEN) vs. (997) Lev Gorb (NZL) 6-1, 6-2
R32: [7] (647) Yakup Uzunel (DEN) vs. Pranav Manandhar (NEP) 6-0, 6-0

Boys doubles

Finale: Uzunel/Warik vs. Siddhartha Lama/Meetre Barot (USA) 2-6, 2-6
Semifinale: Uzunel/Warik vs.  (1) Aman Dahiya/Saheb Sodhi (IND) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Uzunel/Warik vs. (4) Hayden Khoo Menon (MAS)/Wyatt Obrien (IND) 6-4, 4-6, [10-7]
1/8-finale: Yakup Uzunel (DEN)/Cahir Warik (IND) vs. Arya Bhattacharya/Arunava Majumder (IND) 6-1, 7-5


Grade 4, Szczecin (POL) – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale: [8] (520) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (601) Viktorie Hazmukova (CZE) 6-0, 4-6, 4-6
R32: [8] (520) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (Q) (1163) Ewa Czapulak (POL) 6-7(3), 7-5, 6-4


Grade 5, Stavanger (NOR) – Hardcourt

Boys singles

R32
(Q) Oliver Steines (DEN) vs. (1013) Alberto Blumenschein (BRA) 2-6, 3-6
(577) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (Q) Kristofer Dalbak (NOR) 6-7(8), 6-1, 6-7(5)
(1028) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [2] (382) Alfons Ridstrom (SWE) 1-6, 1-6

Qfi: (WC) Oliver Steines (DEN) vs. [3] (1569) Alexander Vlahos (POL) 1-6, 6-4, [10-6]
Q16: (WC) Oliver Steines (DEN) vs. [5] (1721) Benoit Torcq (BEL) 6-4, 3-6, [10-6]

Q32
(WC) Oliver Steines (DEN) vs. Sebastian Eie (NOR) 7-6(3), 6-4
[4] (1595) Emanuel Grau Kristenen (DEN) vs. Kristoffer Dalbak (NOR) 1-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale
Oliver Steines (DEN)/Yannick Maser (GER) vs. (3) Christian Teszari/Robert Guna (ROU) 1-6, 4-6
Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Victor Tauson (SWE) vs. Alaa Trifi (TUN)/Mashari Nawaf (QAT) 3-6, 3-6

Girls singles

Kvartfinale
[1] (611) Mille Mørk (DEN) vs. (1465) Alyssa Reguer (FRA) 2-6, 3-6
(2142) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [5] (976) Charlotte Van Zonneveld (NED) 2-6, 6-4, 2-6

1/8-finale
[1] (611) Mille Mørk (DEN) vs. (Q) (2297) Bente Patist (NED) 6-2, 4-6, 7-6(6)
(2142) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [4] (969) Emma Lindh (SWE) 6-2, 7-5
(1458) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [8] (1116) Dora Miskovic (CRO) 2-6, 1-6

R32
[1] (611) Mille Mørk (DEN) vs. (1761) Nora Louko (SWE) 6-2, 6-2
(2142) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1549) Cecilie Maeland (NOR) 6-4, 4-6, 6-3
(1458) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (2014) Elisabeth Birkevold (NOR) 6-3, 7-5

Q16: Ida Marie Holmer (DEN) vs. [2] (2608) Jana Svobodova (CZE) 1-6, 2-6
Q32: Ida Marie Holmer (DEN) vs. (WC) Thea Francoise Utne Goulignac (NOR) 6-2, 6-2

Girls doubles

Kvartfinale: Mørk/Reguer vs. Maren Milla Tobiasson Reinemo/Josefine Falster (NOR) 4-6, 0-6

1/8-finale:
Sarafina Olivia Hansen/Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (3) Emma Lindh/Nora Svensson (SWE) 5-7 2-6
(2) Mille Mørk (DEN)/Alyssa Reguer (FRA) – bye


Grade 5, Morelos (MEX) – Hardcourt

Boys singles

R64: (1266) Niklas Jensen (DEN) vs. (LL) Rodrigo Lozano (MEX) 2-6, 2-6

Boys doubles

Kvartfinale: Jensen/Arwedahl vs. Alejandro Uribe Quintero/Salvaor Price (COL) 4-6, 1-6
1/8-finale: Jensen/Arwedahl vs. (8) Eduardo Bribiesca Ponce (MEX)/Mario Richmagui (HON) 4-6, 6-1, [10-7]
R32: Niklas Jensen (DEN)/Birk Arwedahl (SWE) vs. Juan Luis Reding/Nicolas Steden (MEX) 6-1, 7-5

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 5)

 


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup – 2022

TV-dækning: Eurosport/Discovery+ – Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 4-5. marts 2022
(1) Frankrig vs. Ecuador 
(2) Spanien vs. Rumænien 
Finland vs. (3) Belgien
(4) USA vs. Columbia
Holland vs. (5) Canada 
Brasilien vs. (6) Tyskland
Slovakiet vs. (7) Italien
(8) Australien vs. Ungarn
Ungarn vs. (9) Kazakhstan
(10) Sverige vs. Japan
(11) Argentina vs. Tjekkiet
(12) Østrig vs. Korea

World Group I Play-offs – 4-5. marts 2022
(1) Chile vs. Slovenien
(2) Indien vs. Danmark

Emner: Indien
(186) Ramkumar Ramanathan – 27
(215) Prajnesh Gunneswaran – 32
(218) Sumit Nagal – 24
(417) Mukund Sasikumar – 24
(559) Saketh Myneni – 34
(D43) Rohan Bopanna – 41
(D120) Divij Sharan – 35
Emner: Danmark
(103) Holger Vitus Nødskov Rune – 18
(227) Mikael Torpegaard – 27
(811) August Holmgren – 23
(895) Christian Sigsgaard – 24
(1010) Johannes Ingildsen – 24
(1256) Benjamin Hannestad – 24
(D94) Frederik Løchte Nielsen – 38

(3) Uzbekistan vs. Tyrkiet
(4) Portugal vs. Polen
Tunesien vs. (5) Boznien/Herzegovina
(6) Israel vs. Sydafkrika
New Zealand vs. (7) Uruguay
(8) Ukraine vs. Barbados
(9) Pakistan vs. Litauen
(10) Peru vs. Bolivien
Schweiz vs. (11) Libanon
Hviderusland vs. (12) Mexico 

World Group I – september 2022
12 nedrykkere fra Qualifiers
12 vindere World Group I Play-offs

Finals 2022 – 21. november – 4. december 2022
1-2 Finals 2021: Rusland, Kroatien
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

12 vindere Qualifiers 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Billie Jean King Cup, Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022

Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022
(1) Australien vs. Slovakiet
Italien vs. (2) Frankrig
(3) USA vs. Ukraine
(4) Tjekkiet vs. Storbritannien
(5) Hviderusland vs. Belgien
Kazakhstan vs. (6) Tyskland

(7) Canada vs. Letland
Holland vs. (8) Spanien
Polen vs. (9) Rumænien


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Rusland, Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers


Group I Europe/Africa – 11-16. april 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien *)
*) Rumænien flyttet til Qualifiers


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelLyngby hentede vigtig sejr mod HIK
Næste artikelPerspektiver for talentudvikling efter aftale om Team Danmark støtte til dansk tennis
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.