Trods nederlag i kvalfinale får Holger Rune en ny chance som Lucky Loser ved ATP Challenger, hvor han overtager pladsen efter 2. seedet.

Fredag aften modtog 17-årige Holger Vitus Nødskov Rune en uventet besked fra ATP, der fortalte at Holger kunne deltage i kvalifikationen til ATP Challenger turneringen Internazionali di Tennis Citta’ di Parma.
Derfor opstod travlhed med at skaffe fly, transport og fremsende covid test mv., inden afgang med fly lørdag morgen, så Holger kunne nå frem til kampen i 1. rundnoe mod Enrico Dalla Valle (ITA).

Efter en lidt besværlig start, hvor Holger fik brudt serven, fik han kontrol over kampen, og han førte med et sæt og et break i 2. sæt, da Dalla Valle trak sig ved stillingen 7-6(1), 4-3.

I lørdagens kvalfinale fandt Holger igen de gode takter frem mod no. 270 Stefano Napolitano (ITA), og Holger var på sejrskurs, da han vandt 1. sæt 6-3 og sikrede et afgørende break til 4-3 i 2. sæt.
Som det efterhånden er sket i flere af Holgers seneste kampe, mistede han tilsyneladende fokus, og med en række danske fejl i det næste parti blev italieneren lukket tilbage i sættet, som blev afgjort af en dobbeltfejl ved 30-40 i Holgers næste serveparti.

I 3. sæt faldt afgørelsen, da Holger blev brudt til 1-3, da han ikke fik udnyttet flere fordele, hvilket gav Napolitano vind i sejlene, og han kunne køre sejren sikkert i hus 3-6, 6-4, 6-1.

Efter kvalfinalerne blev der 2 ledige pladser som Lucky Loser efter afbud fra Botic Van de Zandschulp (NED) og Hugo Grenier (FRA), men Holger var ikke blandt de to heldige, idet de ledige pladser gik til no. 265 Evgeny Karlovskiy (RUS), der møder 1. seedede no. 106 Gregoire barrere (FrA), og den anden Lucky Loser no. 292 Andrea Arnaboldi (ITA) vandt mandag 6-3, 6-4 over no. 241 Malek Jaziri (TUN).

I stedet for at rejse hjem igen ventede Holger dog til mandag i håb om at få chancen, hvis der blev endnu en Lucky Loser plads, og Holger fik derved en gylden mulighed, idet 2. seedede Damir Dzumhur (BIH) mandag formiddag meldte afbud på grund af en skade i ryggen (low back).

Holger møder tirsdag ved 1330-tiden no. 218 Mathias Bourgue (FRA), som han tidligere vandt over 7-6(2), 6-1 i kvartfinalen ved M25 i Vogau i Østrig.

M25 Vogau: Holger Rune løftede niveauet i 2. sæt mod chanceløs 3. seedet franskmand

Hvis Holger kan gentage sejren, møder han i 2. runde vinderen af opgøret mellem de 2 kvalspillere no. 266 Tristan Lamasine (FRA) og no. 507 Luca Vanni (ITA).
Den uventede chance er en yderst værdifuld mulighed for, at Holger opnår stadig mere rutine gennem kampe på højt niveau, indtil han bliver så fortrolig med situationen, at han bedre formår at bevare et højt solidt niveau i flere kampe på Challenger niveau.

Mikael Torpegaard
© KJSelekta.dk Mikael Torpegaard

Mikael Torpegaard får også en ny chance for at bryde rækken af 1. runde nederlag siden corona-pausen, når han ved Challenger Eckental møder no. 179 Roman Safiullin (RUS).
I tilfælde af sejr møder han i 2. runde vinderen af kampen mellem 1. seedede no. 106 Kamil Majchrzak (POL) og no. 158 Sebastian Ofner (AUT)

Clara Tauson
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Clara Tauson

WTA-touren ligger fortsat stille, indtil der i weekenden tages hul på kvalifikationen til Upper Austria Linz, hvor det er yderst tvivlsom, at Clara Tauson er blandt deltagerne, men der er dog en teoretisk mulighed for, at hun i tilfælde af mindst yderligere 8 afbud kan slippe ind.
Det forudsætter desuden, at hun har overstået en skade, som tvang hende til at trække sig fra double-rækken ved W80 i Tyler, og efterfølgende meldte hun af samme årsag afbud til W100 i Charleston, som gennemføres i denne uge.

2019 French Open - Day Two
2019 Getty Images – Rafael Nadal

Ugens hovedbegivenhed er ATP 1000 Rolex Paris Masters, der kan følges hele ugen på TV 2 Sport X eller TV 2 Play og Tennistv.com.
Novak Djokovic, Dominic Thiem og Roger Federer er de eneste fra top 10, som ikke deltager i turneringen.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior


WTA Tour – ATP Tour (Uge 45) 


ATP 1000, Rolex Paris Masters (FRA) – Hardcourt

Deltagere: De fleste i ATP-toppen

TV-dækning: TV 2 Sport X, Tennistv.com (incl. doubler)

Resultater (udvalgte)

Finale
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 5-7, 6-4, 6-1

Semifinale
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 6-4, 7-5
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (10) Milos Raonic (CAN) 6-4, 7-6(4)

Kvartfinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (9) Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 7-5, 6-1
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (12) Stan Wawrinka (SUI) 6-3, 7-6(1)
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (6) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-1
(10) Milos Raonic (CAN) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-3, 3-6, 7-6(7)

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-1, 7-6(3)
(9) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 7-5, 6-2
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Adrian Mannarino (FRA) 7-6(11), 6-7(7), 6-4
(12) Stan Wawrinka (SUI) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 1-6, 6-4, 6-3

(6) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Alejandro Davidovic Fokina (ESP) 6-1, 6-1
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (16) Alex de Minaur (AUS) 5-7, 6-2, 6-2
(10) Milos Raonic (CAN) vs. (LL) Marcos Giron (USA) 7-6(1), 6-2
Ugo Humbert (FRA) vs. Marin Cilic (CRO) 6-3, 6-7(4), 6-3

R32
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Feliciano Lopez (ESP) 4-6, 7-6(5), 6-4
Jordan Thompson (AUS) vs. (15) Borna Coric (CRO) 2-6, 6-4, 6-2
(9) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(3), 6-2
(Q) Norbert Gombos (SVK) vs. (8) David Goffin (BEL) 6-4, 7-6(6)

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-2, 6-2
Adrian Mannarino (FRA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-7(5), 6-3
(12) Stan Wawrinka (SUI) vs. Tommy Paul (USA) 4-6, 7-6(3), 6-2
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. (LL) Radu Albot (MDA) 6-1, 6-2
==
(6) Diego Schwartzman (ARG) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-5, 6-3
(Q) Alejandro Davidovic Fokina (ESP) vs. (WC) Benjamin Bonzi (FRA) 6-4, 6-4
(16) Alex de Minaur (AUS) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 7-5
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (SE) Kevin Anderson (RSA) 6-6 Ret’d

(LL) Marcos Giron (USA) vs. (7) Matteo Berrettini (ITA) 7-6(3), 6-7(0), 7-5
(10) Milos Raonic (CAN) vs. (WC) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-4
Marin Cilic (CRO) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) – walkover
Ugo Humbert (FRA) vs. (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-6(4), 6-7(6), 7-6(3)

R64
(1) Rafael Nadal (ESP) – bye
Feliciano Lopez (ESP) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-6(11), 6-1
Jordan Thompson (AUS) vs. (Q) Federico Delbonis (ARG) 6-2, 6-3
(15) Borna Coric (CRO) vs. (Q) Marton Fucsovics (HUN) 7-6(5), 6-1

(9) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (WC) Hugo Gaston (FRA) 6-3, 6-2
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-2
(Q) Norbert Gombos (SVK) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA) 6-2, 7-6(2)
(8) David Goffin (BEL)

(4) Alexander Zverev (GER) – bye
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. John Millman (AUS) 6-4, 6-2
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Pablo Andujar (ESP) 5-7, 6-4, 6-2
Adrian Mannarino (FRA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-6(5), 6-3

(12) Stan Wawrinka (SUI) vs. Daniel Evans (GBR) 6-3, 7-6(3)
Tommy Paul (USA) vs. Gilles Simon (FRA) 3-6, 6-3, 6-3
(LL) Radu Albot (MDA) vs. Hubert Hurkacz (POL) 7-5, 6-7(5), 6-4
(5) Andrey Rublev (RUS) – bye
====
(6) Diego Schwartzman (ARG) – bye
Richard Gasquet (FRA) vs. Taylor Fritz (USA) 6-0, 3-6, 6-3
(WC) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (LL) Federico Coria (ARG) 6-2, 6-1
(Q) Alejandro Davidovic Fokina (ESP) vs. (11) Karen Khachanov (RUS) 6-3, 2-6, 6-2

(16) Alex de Minaur (AUS) vs. (Q) Stefano Travaglia (ITA) 6-4, 6-4
Lorenzo Sonego (ITA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-1, 6-4
(SE) Kevin Anderson (RSA) vs. (LL) Laslo Djere (SRB) 5-2 Ret’d
(3) Daniil Medvedev (RUS) – bye

(7) Matteo Berrettini (ITA) – bye
(Q) Marcos Giron (USA) vs. Albert Ramos Vinolas (ESP) 6-3, 4-6, 6-1
(WC) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Tennys Sandgren (USA) 2-6, 6-4, 7-6(4)
(10) Milos Raonic (CAN) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 6-2

Marin Cilic (CRO) vs. (14) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-0, 3-6, 6-3
(WC) Corentin Moutet (FRA) vs. (LL) Salvatore Caruso (ITA) 3-6, 7-6(2), 6-3
Ugo Humbert (FRA) vs. Casper Ruud (NOR) 4-6, 6-2, 7-6(1)
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

Den komplette schedule på https://www.atptour.com/en/scores/current/paris/352/daily-schedule


Uge 46

WTA International, Kvalifikation Upper Austria Ladies Linz (AUT) – Hardcourt

TV-dækning: Bet365/Unibet, Eurosport (fra onsdag)

Tilmeldte (udvalgte)
(12) Aryna Sabalenka (BLR)
(21) Elise Mertens (BEL)
(29) Dayana Yastremska (UKR)
(33) Ekaterina Alexandrova (RUS)
m.fl.–

Qfi
[1] (114) Oceane Dodin (FRA) vs. [11] (198) Laura Ioana Par (ROU)
[2] (116) Irina Bara(ROU) vs. (235) Jana Fett (CRO)
[3] (117) Katarina Zavatska vs. [7] (162) Anhelina Kalinina (UKR)
[4] (120)Tereza Martincova (CZE) vs. Sabine Lisicki (GER)
[5] (123) Stefanie Voegele (SUI) vs. [9] Lesley Pattinama Kerkhove (NED)
Harmony Tan (FRA) vs. [8] Jaqueline Cristian (ROU)

Q16
[1] (114) Oceane Dodin (FRA) vs. Reka-Luca Jani (HUN) 6-0, 6-0
[11] (198) Laura Ioana Par (ROU) vs. (204) Rebecca Sramkova (SVK) 5-7, 7-5, 2-0 Ret’d
[2] (116) Irina Bara(ROU) vs. Katharina Gerlach (GER) 2-6, 6-3, 6-4
(235) Jana Fett (CRO) vs. [10]  (181) Mayo Hibi (JPN) 6-2, 6-3
[3] (117) Katarina Zavatska vs. (WC) Ana Konjuh (CRO) 6-7(3), 6-4, 6-2
[7] (162) Anhelina Kalinina (UKR) vs. (203) Isabella Shinikova (BUL) 6-7(3), 6-4, 6-2
[4] (120)Tereza Martincova (CZE) vs. (WC) Jodie Burrage (GBR) 6-3, 4-6, 6-3
Sabine Lisicki (GER) vs. [12] Bibiane Schoofs (NED) 7-5, 6-3
[5] (123) Stefanie Voegele (SUI) vs. (WC) Veronika Bokor (AUT) 6-3, 6-1
[9] Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 3-6, 6-1, 7-5
Harmony Tan (FRA) vs. [6] (154) Kamilla Rakhimova (RUS) 6-2, 6-2
[8] Jaqueline Cristian (ROU) vs. (WC) Mira Antonitsch (AUT) 6-2, 6-4

Afbud: Clara Tauson (DEN)


ATP 250, Sofia Open (BUL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Bet365/Unibet, Tennistv (fra mandag)

Deltager: Shapovalov, Auger-Aliassime, De Minaur, Struff, Mannarino, Millman, Basilashvili, Cilic, Gasquet m.fl.

R32
(1) Denis Shapovalov (CAN) – bye
Radu Albot (MDA) vs. Yuichi Sugita (JPN)
Egor Gerasimov (BLR) vs. (Q)
(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q)

(3) Alex De Minaur (AUS) – bye
Laslo Djere (SRB) vs. (Q)
Marton Fucsovics (HUN) vs. Jannik Sinner (ITA)
(7) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Stefano Travaglia (ITA)
==
(6) John Millman (AUS) vs. (wC) Adrian Andreev (BUL)
Andrej Martin (SVK) vs. (Q)
Vasek Pospisil (CAN) vs. (Q)
(4) Jan-Lennard Struff (GER) – bye

(8) Marin Cilic (CRO) vs. (WC) Jonas Forejtek (CZE)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Richard Gasquet (FRA)
Salvatore Caruso (ITA) vs. Dimitar Kuzmanov (BUL)
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye

Qfi
(1) Gilles Simon (FRA) vs. Illya Marchenko (UKR)
Fabrizio Ornago (ITA) vs. Viktor Troicki (SRB)
(3) Aslan Karatsev vs. (8) Marc-Andrea Huesler (SUI)
(4) Taro Daniel (JPN) vs. (7) Martin Klizan (SVK)

Q16 (udvalgte)
(1) Gilles Simon (FRA) vs. Matija Pecotic (CRO) 6-4, 6-3
(3) Aslan Karatsev vs. Alexander Donski (CAN) 6-2, 6-3
(4) Taro Daniel (JPN) vs. Zenek Kolar (CZE) 6-4, 6-3


ATP Challenger (uge 45)

Livestream/ATP

€88K, Challenger Eckental (GER) – Grus

Finale – søndag 1100
[7] (110) Sebastian Korda (USA) vs. (206) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-4, 6-4

Semifinale
(206) Ramkumar Ramanathan (IND) vs. (Q) (1495) Marvin Moeller (GER) 4-6, 6-1, 6-1
[7] (110) Sebastian Korda (USA) vs. [3] (115) Ilya Ivashka (BLR) 6-2, 6-4

Kvartfinale
(Q) (1495) Marvin Moeller (GER) vs. [1] (105) Kamil Majchrzak (POL) 6-4, 6-2
(206) Ramkumar Ramanathan (IND) vs. [4] (120) Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-1
[3] (115) Ilya Ivashka (BLR) vs. (156) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-4, 6-4
[7] (110) Sebastian Korda (USA) vs. [2] (110) Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-4

1/8-finale
[1] (105) Kamil Majchrzak (POL) vs. (184) Roman Safiullin (RUS) 6-1, 3-6, 6-3

R32
[1] (105) Kamil Majchrzak (POL) vs. (176) Sebastian Ofner (AUT) 5-1 Ret’d
(194) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (184) Roman Safiullin (RUS) 6-4, 4-6, 2-6


€44K Internazionali di Tennis Citta’ di Parma (ITA) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale
[7] (143) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. (201) Liam Broady (GBR) 6-4, 6-4

Semifinale
(201) Liam Broady (GBR) vs. (LL) (292) Andrea Arnaboldi (ITA) 4-6, 6-3, 6-4
[7] (143) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. (210) Quentin Halys (FRA) 5-7, 6-3, 6-3

Kvartfinale
(LL) (292) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. (202) Frederico Ferreira Silva (POR) 3-6, 6-3, 6-4
(201) Liam Broady (GBR) vs. (8) Maxime Cressy (USA) 7-6(3), 4-6, 7-6(3)
[7] (143) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. (181) Roberto Marcora (ITA) 6-2, 6-2
(210) Quentin Halys (FRA) vs. (Q) Luca Vanni (ITA) 7-6(2), 7-6(4)

1/8-finale
(LL) (292) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. [1] (106) Gregoire Barrere (FRA) 4-6, 6-2, 6-2
(8) Maxime Cressy (USA) vs. (WC) Luca Nardi (ITA) 6-3, 7-6(4)
(181) Roberto Marcora (ITA) vs. [4] (124) Lorenzo Musetti (ITA) 3-6, 6-3, 6-4
(Q) Luca Vanni (ITA) vs. (218) Mathias Bourgue (FRA) 7-6(4), 2-6, 7-6(6)

R32
[1] (106) Gregoire Barrere (FRA) vs. (LL) (265) Evgeny Karlovskiy (RUS) 7-6(8), 7-6(5)
(231) Constant Lestienne (FRA) vs. [6] (137) Nikola Milojevic (SRB) 7-6(7), 7-5

(PR) (268) Blaz Kavcic (SLO) vs. [3] (123) Jeffrey John Wolf (USA) 6-3, 2-0 Ret’d
[8] (167) Maxime Cressy (FRA) vs. (206) Maxime Janvier (FRA) 6-2, 6-4
==
[7] (143) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. (WC) (274) Andrea Pellegrino (ITA) 3-6, 6-4, 6-4
[4] (124) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (LL) Fabrizio Ornago (ITA) 6-3, 7-5

(210) Quentin Halys (FRA) vs. [5] (136) Federico Gaio (ITA) 6-7(5), 7-6(2), 6-4
(232) Matteo Viola (ITA) vs. (172) Dmitry Popko (KAZ) 6-4, 1-0 Ret’d
(Q) Luca Vanni (ITA) vs. (Q) (266) Tristan Lamasine (FRA) 6-2, 6-4
(LL) (550) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (218) Mathias Bourgue (FRA) 6-7(5), 1-6

Qfi
[6] (297) Jack Draper (GBR) vs. [1] (265) Evgeny Karlovskiy (RUS) 6-3, 6-0
[2] (266) Tristan Lamasine (FRA) vs. (WC) (872) Matteo Gigante (ITA) 7-6(6), 6-3
(550) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [3] (270) Stefano Napolitano (ITA) 6-3, 4-6, 1-6
(507) Luca Vanni (ITA) vs. [5] (292) Andrea Arnaboldi (ITA) 6-4, 7-6(4)

Q16
(550) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [8] (432) Enrico Dalla Valle (ITA) 7-6(1), 4-3 Ret’d
[3] (270) Stefano Napolitano (ITA) vs. (539) Marco Bortolotti (ITA) 6-0, 7-6(3)

<< tilbage


ITF Men (45)

M15, PAF Open 2020, Parnu(EST) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Finale:
(679) Otto Virtanen (FIN) vs. (905) Yan Sabanin (RUS) 6-3, 6-0

Semifinale
(679) Otto Virtanen (FIN) vs. [1] (436) Patrik Niklas-Salminen (FIN) 6-2, 7-6(6)
(905) Yan Sabanin (RUS) vs. (WC) Mattias Siimar (EST) 5-0 Ret’d

Kvartfinale
[1] (436) Patrik Niklas-Salminen (FIN) vs. [5] (523) Mick Veldheer (NED) 6-7(3), 6-3, 7-5
(679) Otto Virtanen (FIN) vs. (JR) (944) Leandro Riedi (SUI) 6-1, 6-1
(WC) Mattias Siimar (EST) vs. (694) Simon Freund (SWE) 6-1, 3-6, 6-1
(746) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (905) Yan Sabanin (RUS) 3-6, 3-6

1/8-finale:
[1] (436) Patrik Niklas-Salminen (FIN) vs. (608) Mark Whitehouse (GBR) 6-4, 6-4
(679) Otto Virtanen (FIN) vs. [8] (584) Vasil Kirkov (USA) 6-2, 6-2
(694) Simon Freund (SWE) vs. (JR) (1088) Karlis Ozolins (LAT) 6-4, 6-2
(905) Yan Sabanin (RUS) vs. (Q) (1059) Lucas Renard (SWE) 7-6(3), 6-3
(746) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (717) Vladimir Ivanov (EST) 5-7, 6-4, 6-4

R32:
[1] (436) Patrik Niklas-Salminen (FIN) vs. (953) Kenneth Raisma (EST) 7-6(3), 6-3
(679) Otto Virtanen (FIN) vs. (Q) (1628) Iiro Vasa (FIN) 6-3, 6-2
(694) Simon Freund (SWE) vs. (Q) (777) David Perez Sanz (ESP) 7-6(4), 6-3
(905) Yan Sabanin (RUS) vs. [7] (565) Jonathan Mridha (SWE) 6-4, 6-4
(Q) (1059) Lucas Renard (SWE) vs. (WC) Johannes Seeman (EST) 6-7(8), 6-2, 7-5
(746) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [2] (468) Yannick Mertens (BEL) 4-6, 6-3, 6-4

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/David Perez Sanz (ESP) vs. Johannes Seeman/Siim Troost (EST) 2-6, 6-7(6)


Øvrige: M15 Heraklion, Quinta Do Lago, Fayetteville, Sharm el Sheikh

<< tilbage


ITF Women (45)

W100, LTP Tennis, Charleston, SC (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Livestream ITF CC+C9: https://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livestream USTA CC: https://www.usta.com/en/home/pro/pro-tennis-events/live-streaming.html

Finale
(Q) (164) Mayar Sherif (EGY) vs. (134) Katarzyna Kawa (POL) 6-2, 6-3

Semifinale
(Q) (164) Mayar Sherif (EGY) vs. [4] (86) Misaki Doi (JPN) 3-6, 6-3, 4-3 Ret’d
(134) Katarzyna Kawa (POL) vs. (150) Renata Zarazua (MEX) 6-4, 6-3

Kvartfinale
(Q) (164) Mayar Sherif (EGY) vs. (Q) (217) Gabriela Talaba (ROU) 3-6, 6-3, 6-1
[4] (86) Misaki Doi (JPN) vs. [8] (112) Ann Li (USA) 6-3, 7-6(6)
(150) Renata Zarazua (MEX) vs. (Q) (244) Claire Liu (USA) 6-3, 7-6(2)
(134) Katarzyna Kawa (POL) vs. [2] (72) Lauren Davis (USA) 6-3, 6-3

1/8-finale
(Q) (217) Gabriela Talaba (ROU) vs. [1] (59) Shelby Rogers (USA) – walkover
(Q) (164) Mayar Sherif (EGY) vs. (148) Caroline Dolehide (USA) 7-5, 7-6(6)
[4] (86) Misaki Doi (JPN) vs. (131) Sara Errani (ITA) – walkover
[8] (112) Ann Li (USA) vs. (Q) (155) Magdalena Frech (POL) 4-6, 6-4, 6-2

(Q) (244) Claire Liu (USA) vs. (WC) (509) Emma Navarro (USA) 6-4, 6-1
(150) Renata Zarazua (MEX) vs. [3] (81) Madison Brengle (USA) 6-2, 6-1
(134) Katarzyna Kawa (POL) vs. (141) Catherine Bellis (USA) 7-6(4), 6-4
[2] (72) Lauren Davis (USA) vs. (Q) (245) Hailey Baptiste (USA) 6-2, 6-1

R32
[1] (59) Shelby Rogers (USA) vs. (Q) (235) Kyoka Okamura (JPN) 6-2, 4-6, 7-6(5)
[4] (86) Misaki Doi (JPN) vs. (WC) (522) Robin Montgomery (USA) 6-3, 6-2
(131) Sara Errani (ITA) vs. (117) Caty McNally (USA) 6-3, 6-4
[8] (112) Ann Li (USA) vs. (159) Whitney Osuigwe (USA) 6-3, 6-2
(WC) (509) Emma Navarro (USA) vs. [7] (108) Anna-Lena Friedsam (GER) 6-7(4), 6-4, 6-3

[3] (81) Madison Brengle (USA) vs. (129) Olga Govortsova (BLR) 6-4, 6-3
(141) Catherine Bellis (USA) vs. [5] (101) Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) 7-6(0), 6-0
[2] (72) Lauren Davis (USA) vs. (114) Greet Minnen (BEL) 6-3, 6-3

Qfi (udvalgte)
(343) Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Anna Danilina (KAZ)

Q32 (udvalgte)
[1] (155) Magdalena Frech (POL) vs. (WC) (1169) Reese Brantmeir (USA) 6-4, 6-2
(343) Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. [2] (161) Lara Arruabarrena (ESP) 2-6, 6-0, [10-4]
[3] (164) Mayar Sherif (EGY) vs. (291) Alexa Glatch (USA) 6-2, Ret’d
[4] (173) Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (353) Panna Udvardy (HUN) 6-4, 6-3


W15, 17TH LYTTOS BEACH ITF WORLD TOUR, Heraklion (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Livestream: C12

1/8-finale: (Q) (1061) Olga Helmi (DEN) vs. [4] (377) Ioana Loredana Rosca (ROU) 2-6, 4-6
R32: (Q) (1061) Olga Helmi (DEN) vs. (507) Darya Astakhova (RUS) 7-5, 3-1 Ret’d

Qfi: (1061) Olga Helmi (DEN) vs. Martha Matoula (GRE) 6-3, 3-6, [10-5]

Q32
Martha Matoula (GRE) vs. Anita Bertoloni (ItA) walkover
(1061) Olga Helmi (DEN) vs. Matilde Mariani (ITA) 6-1, 6-2

Q64:
Anita Bertoloni (ItA) vs. [1] (711) Ioana Gaspar (ROU) 3-6, 7-5, [10-5]
Martha Matoula (GRE) vs. (1149) Nicola Khirin (ISR) 6-3, 6-1
Matilde Mariani (ITA) vs. (1097) Zoziya Kardava (GEO) 6-0, 6-2
(1061) Olga Helmi (DEN) vs. Linda Sevcikova (CZE) 6-2, 6-2


Øvrige: W15 Lousada, Sharm El Sheikh, CastellonOrtisei

<< tilbage


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior (uge 45)

Grade 2, XIV ITF JUNIOR GRIP2 TENNIS ACADEMY, Benicarlo (ESP) – Grus

R32: (172) Clarine Lerby (NED) vs. [7] (122) Noa Krznaric (CRO) 6-7(5), 6-7(5)

Doubles

1/8-finale: (3) Clarine Lerby (NED)/Noa Krznaric (CRO) vs. Matilde Jorge (POR)/Charlotte Owensby (USA) 1-6, 5-7


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 45)

U14, Cat3, JUAN CARLOS FERRERO TENNIS EUROPE, Villena – Alicante (ESP) – Acryl

Kvartfinale: [2] (158) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Iker Lopez (ESP) 6-4, 2-6, 3-6
1/8-finale: [2] (158) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (Q) (566) Pau Lluch (ESP) 6-3, 7-5
R32: [2] (158) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (509) Hugo Garcia Gomez (ESP) 6-4, 7-6(6)


WTA Challenger/125K 

Ikke flere i 2020

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm