Holger Rune bruger endnu en uge på grus med fokus på baneposition. Både Clara Tauson og Olga Helmi er klar igen efter problemer med varmen. WTA/ATP karavanen fortsætter i Cincinnati

Selvom 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune indleder kvalifikationen til US Open på hardcourt næste tirsdag, og han er gået hele vejen og vundet titlen i den forløbne uges ATP Challenger i San Marino, deltager han i den kommende uge også i en ATP Challenger i Verona.

Challenger San Marino: Holger Rune no. 162 på ATP-ranglisten efter største professionelle titel

Det primære fokus vil fortsat være at arbejde med banepositionen, så Holger kan blive stadig mere fortrolig med det højere tempo, som han får brug for på hardcourt.

Med yderligere nogle kampe til at vænne sig til den mere offensive spillestil med sin nye ketsjer forventes Holger at være bedst mulig forberedt inden afrejsen, og tidsforskellen til New York anses ikke for at være et problem, selvom han eventuelt når langt i Verona og dermed kun har få dage til at vænne sig til forskellen i både tid og underlag.

M25 Fujairah 2021
Foto: Tournament Media Comity – Clara Tauson

18-årige Clara Tauson havde store problemer i 1/8-finalen ved W100 i Landisville, hvor hun efter 8-10 i tiebreak mod Magdalena Frech (POL) måtte trække sig fra turneringen i både single og double, da hun blev ramt af hedeslag på grund af varmen og høj luftfugtighed uden skygge på banen.
Hun meldes dog klar igen, når hun i denne uge kan deltage i WTA Chicago 125, der afvikles sideløbende med Western & Southern Open i Cincinnati, hvor de fleste topspillere fra både WTA og ATP forsøger at finpudse formen i den næstsidste uge inden US Open.

Ifølge sendeplanen fra TV 2 dækkes turneringen i Cincinnati primært af TV 2 Sport og Play, men onsdag vises kampe på TV 2 Sport X.

Tennisspilleren Olga Helmi
Foto: Sportsfotograf.com. – Olga Helmi

Clara var ikke det eneste danske offer for varmen, idet 21-årige Olga Helmi måtte trække sig efter 5-7 i 1. sæt ved W15 i Monastir mod no. 806 Lauren Proctor (USA), som Olga havde vundet over 2 gange tidligere i år.
Kampen blev spillet i 46 graders varme, som bevirkede at Olga var dehydreret og blev svimmel og havde feber, selvom hun havde både drukket og spist efter forskrifterne.

Olga var fortsat mat i kroppen, da hun lørdag trænede igen for første gang, men hun følte sig alligevel klar til at stille op til søndagens kvalifikation ved W25 i Ourense i Spanien, hvor hun var seedet 2.
Imidlertid blev Olga efter et afbud flyttet til hovedturneringen, hvorved hun får et par dage mere til at blive helt klar.

Sofia Nami Samavati
Sportsfotograf.com – Sofia Nami Samavati

Både 21-årige Sofia Nami Samavati og 20-årige Elena Jamshidi, der deler placeringen som no. 1146 på WTA-ranglisten, deltager i kvalifikationen til W15 i Erwitte i Tyskland, hvor de er seedet henholdsvis 7 og 6 i kvalifikationen.

Foto: Sportsfotograf.com – Elena Jamshidi

20-årige Olivia Gram var tidligere næsten fast deltager ved W15 i Monastir, men i de seneste uger har hun fået mulighed for at deltage i kvalifikationen til turneringer i W60-kategorien.
I betragtning af hendes beskedne resultater i W15, hvor hun sjældent når forbi 1. runde, kan det være svært for udenforstående at se logikken i at prioritere W60 ved tilmeldinger.
Hidtil er det ikke lykkedes for Olivia at spille sig videre fra kvalifikationen, men ved W60 i Vitoria-Gasteiz i Spanien for en måned siden fik hun alligevel chancen som Lucky Loser, og da hun derefter vandt i 1. runde af hovedturneringen blev hun belønnet med 12 point til ranglisten.

W60 Viktoria-Gasteiz: Olivia Gram optjener 12 WTA-point som Lucky Loser

Ud fra en sportslig betragtning forekommer det dog mest naturligt indtil videre at fortsætte i W15, hvor chancen for at opnå flere kampe må anses for at være væsentlig større.
I modsætning til W15, hvor der ikke optjenes WTA-point i kvalifikationen, optjenes til gengæld WTA-point i W60 kvalifikationen, og Olivia sikrede et enkelt point, da hun søndag vandt 7-5, 6-3 i 1. kvalrunde over 15-årige Luna Dinoto Fernandez (ESP), der i sidste uge tabte 1-6, 0-6 til Sohyun Park (KOR), som Johanne Christine Svendsen for et par uger siden besejrede i 3 sæt i finalen ved W15 i Vejle.
Det er dog svært at få øje på den sportslige berettigelse i, at no. 816 på ITF’s juniorrangliste overhovedet tilmeldes i W60-kategorien.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 22. august

Billeder (facebook-opslag): Clara Tauson – Finale kl. 2000 Bet365/Unibet/Oddset
Sofia Nami Samavati (Foto: Sportsfotograf.com) – Finale kl. 1200  Livescore

ATP/WTA 1000 Cincinnati – TV 2 Sport/Play
ATP: Tennistv.com – WTA: WTATV.com

Center Court – start 2000cet
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Jil Teichmann (SUI)
NB 2230: (3) Alexander Zverev (GER) vs. (4) Andrey Rublev (RUS)

Grandstand – start 1800cet
Finale Double – ATP

====

WTA 125 Chicago – Bet365, Unibet, Oddset

Stadium – start 2000cet
(99) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (184) Emma Rducanu (GBR)

====

WTA 250 Cleveland – WTATV.com

Stadium Court – start 1800cet
(3) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Irina-Camelia Begu (ROU)
NB 2000: (4) Johanna Konta (GBR) vs. Martina Trevisan (ITA)?? *)
Anna Danilina (KAZ) vs. Catherine McNally (USA)
Double kamp
*) iflg. TNNS, men Double kamp iflg. WTA Scores

Court 1 – NB 2000cet
(5) Nadia Podoroska (ARG) vs. Bernarda Pera (USA)
Double kamp

Court 2 – NB 2000cet
Double kamp

====

WTA 250 Chicago – WTATV.com – opdateres!!

Court 1 – start 2100ct
Court 2 – start 2100cet
Stadium Court – start 2200cet

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

Luedenscheid

Centre Court – start 1200
[4] (122) Daniel Altmaier (GER) vs. (260) Nicolas Jarry (CHI) –

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores

W15 Erwitte – kun livescore

(Q) (1146) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [8] (826) Julia Middendorf (GER) – 1200

====

Elite divisionen (mænd) – Sport Live

KB vs. Give – start kl. 1000
2 single kampe – 1, single Sport live direkte
2 single kampe – Sport Live forskudt kl. 18
2 double kampe – Sport Live forskudt ca. 1930

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-33-holger-i-verona-foer-us-open-kval-clara-og-olga-klar-efter-varme-problemer/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 33) 

WTA 1000 & ATP 1000, Western & Southern Open, Cincinnati (OH, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV 2 Sport/Play, TV 2 Sport X (onsdag)
WTA: WTATV.com, ATP: Tennistv.com

Women’s singles

Finale: (1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Jil Teichmann (SUI)

Semifinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Angelique Kerber (GER) 6-2, 7-5
(WC) Jil Teichmann (SUI) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 6-4

Kvartfinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (9) Barbora Krejcikova (CZE) 6-2, 6-4
Angelique Kerber (GER) vs. (11) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 3-3 Ret’d
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Paula Badosa (ESP) 7-5, 2-0 Ret’d
(WC) Jil Teichmann (SUI) vs. (10) Belinda Bencic (SUI) 6-3, 6-2

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (14) Victoria Azarenka (BLR) 6-0, 6-2
(9) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (6) Garbine Muguruza (ESP) 6-1, 6-7(5), 6-2
Angelique Kerber (GER) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 4-6, 6-2, 7-5
(11) Petra Kvitova (CZE) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-1, 6-2
==
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Jessica Pegual (USA) 6-4, 7-6(5)
Paula Badosa (ESP) vs. Elena Rybakina (KAZ) 6-2, 7-6(5)
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. Karolina Muchova (CZE) 7-5, 2-1 Ret’d
(WC) Jil Teichmann (SUI) vs. (2) Naomi Osaka (JPN) 3-6, 6-3, 6-3

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Heather Watson (GBR) 6-4, 7-6(3)
(14) Victoria Azarenka (BLR) vs. Alison Riske (USA) 6-2, 7-5
(9) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-1, 7-6(5)
(5) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 6-3

Angelique Kerber (GER) vs. (4) Eline Svitolina (UKR) 7-5, 2-6, 6-4
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (13) Jennifer Brady (USA) 6-7(2), 5-4 Ret’d
(11) Petra Kvitova (CZE) vs. Veronika Kuermetova (RUS) 6-2, 6-4
Ons Jabeur (TUN) vs. (6) Iga Swiatek (POL) 6-3, 6-3
==
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 6-2
Jessica Pegual (USA) vs. (12) Simona Halep (ROU) – walkover
Elena Rybakina (KAZ) vs. (15) Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-2
Paula Badosa (ESP) vs. (3) Aryna Sabalenka (BLR) 5-7, 6-2, 7-6(4)

Karolina Muchova (CZE) vs. (7) Bianca Andreescu (CAN) 6-4, 6-2
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. Shelby Rogers (USA) 7-6(1), 6-1
(WC) Jil Teichmann (SUI) vs. (WC) Bernarda Pera (USA) 6-1, 6-4
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Cori Gauff (USA) 4-6, 6-3, 6-4

R64
(1) Ashleigh Barty (AUS) – bye
(Q) Heather Watson (GBR) vs. (Q) Aliaksandra Sasnovic (BLR) 6-2, 3-6, 6-1
Alison Riske (USA) vs. (Q) Leylah Annie Fernandez (CAN) 6-2, 6-2
(14) Victoria Azarenka (BLR) vs. (Q) Liudmila Samsonova (RUS) 6-2, 6-3

(9) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-2
Dayana Yastremska (UKR) vs. (WC) Caty McNally (USA) 7-6(3), 7-6(1)
(Q) Caroline Garcia (FRA) vs. (WC) Sloane Stephens (USA) 7-6(7), 4-6, 6-4
(5) Garbine Muguruza (ESP) – bye

(4) Eline Svitolina (UKR) – bye
Angelique Kerber (GER) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-2, 6-2
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Tamara Zidansek (SLO) 7-5, 6-1
(13) Jennifer Brady (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-3, 7-6(3)

(11) Petra Kvitova (CZE) vs. Madison Keys (USA) 7-5, 6-4
Veronika Kuermetova (RUS) vs. (Q) Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 6-2
Ons Jabeur (TUN) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-2, 4-6, 7-5
(6) Iga Swiatek (POL) – bye
==
(5) Karolina Pliskova (CZE) – bye
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (Q) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-0
Jessica Pegual (USA) vs. (SE) Camila Giorgi (ITA)
(12) Simona Halep (ROU) vs. Magda Linette (POL)

(15) Elise Mertens (BEL) vs. Nadia Podoroska (ARG) 6-3, 6-4
Elena Rybakina (KAZ) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-3
Paula Badosa (ESP) vs. Petra Martic (CRO) 4-6, 6-4, 7-6(6)
(3) Aryna Sabalenka (BLR) – bye

(7) Bianca Andreescu (CAN) – bye
Karolina Muchova (CZE) vs. Johanna Konta (GBR) 2-6, 7-6(5), 6-2
Shelby Rogers (USA) vs. Danielle Collins (USA) 6-4, 2-1 Ret’d
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-3, 7-5

(WC) Bernarda Pera (USA) vs. (LL) Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-1
(WC) Jil Teichmann (SUI) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 6-0
Cori Gauff (USA) vs. (Q) Su-Wi Hsieh (TPE) 6-1, 6-2
(2) Naomi Osaka (JPN) – bye

Men’s singles

Finale: (3) Alexander Zverev (GER) vs. (4) Andrey Rublev (RUS)

Semifinale
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. (1) Daniil Medvedev (RUS) 2-6, 6-3, 6-3
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (2) Stefanos Tsitsipas (GRE)

Kvartfinale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (7) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-1, 6-1
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. Benoit Paire (FRA) 6-2, 3-6, 6-3
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (8) Casper Ruud (NOR) 6-1, 6-3
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (12) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-2, 5-7, 6-1

1/8-finale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 6-3
(7) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (9) Hubert Hurkacz (POL) 7-6(6), 7-6(3)
(4) Andrey Rublev (RUS) vs, Gael Monfils (FRA) 7-6(2), 7-6(5)
Benoit Paire (FRA) vs. John Isner (USA) 7-6(1), 6-7(2), 6-1
==
(8) Casper Ruud (NOR) vs. (10) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 6-3
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (PR) Guido Pella (ARG) 6-2, 6-3
(12) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (5) Matteo Berrettini (ITA) 6-4, 6-3
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 5-7, 6-3, 6-4

R32
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (WC) Mackenzie McDonald (USA) 6-2, 6-2
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-2, 7-5
(9) Hubert Hurkacz (POL) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 7-6(4), 6-3
(7) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (LL) Dominik Koepfer (GER) 6-4, 6-2

(4) Andrey Rublev (RUS) vs, Marin Cilic (CRO) 5-7, 6-3, 6-1
Gael Monfils (FRA) vs. (14) Alex De Minaur (AUS) 6-3, 7-5
John Isner (USA) vs. (11) Jannik Sinner (ITA) 5-7, 7-6(4), 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. (6) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 4-6, 7-5
==
(8) Casper Ruud (NOR) vs. Reilly Opelka (USA) 6-7(5), 6-0, 7-6(4)
(10) Diego Schwartzman (ARG) vs. (WC) Frances Tiafoe (USA) 6-1, 4-6, 6-4
(PR) Guido Pella (ARG) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-1, 7-5
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Lloyd George Harris (RSA) 7-6(3), 6-2

(5) Matteo Berrettini (ITA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-7(5), 6-3, 7-5
(12) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-7(5), 6-3, 7-5
Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Q) Tommy Paul (USA) 7-6(9), 6-2
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Sebastian Korda (USA) 7-6(5), 6-3

R64
(1) Daniil Medvedev (RUS) – bye
(WC) Mackenzie McDonald (USA) vs. (WC) Brandon Nakashima (USA) 7-5, 6-2
Alexander Bublik (KAZ) vs. (Q) Marcos Giron (USA) 3-6, 6-3, 7-6(5)
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (13) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 6-4

(9) Hubert Hurkacz (POL) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-1, 6-7(3), 6-1
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (Q) Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-4
(LL) Dominik Koepfer (GER) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(2), 5-7, 6-3
(7) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye

(4) Andrey Rublev (RUS) – bye
Marin Cilic (CRO) vs. Aslan Karatsev (RUS) 7-5, 6-3
Gael Monfils (FRA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-6, 6-2
(14) Alex De Minaur (AUS) vs. Filip Krajinovic (SRB) 0-6 6-4, 6-4

(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-2, 7-5
John Isner (USA) vs. Cameron Norrie (GBR) 4-6, 7-6(5), 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 5-7, 6-3, 6-2
(6) Denis Shapovalov (CAN) – bye
==
(8) Casper Ruud (NOR) – bye
Reilly Opelka (USA) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA) 7-6(3), 4-6, 6-4
(WC) Frances Tiafoe (USA) vs. Ugo Humbert (FRA) 7-5, 7-6(9)
(10) Diego Schwartzman (ARG) vs. Daniel Evans (GBR) 6-2, 4-6, 6-3

(PR) Guido Pella (ARG) vs. (15) David Goffin (BEL) 6-3, 6-3
Fabio Fognini (ITA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-6(3), 6-3
Lloyd George Harris (RSA) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-4
(3) Alexander Zverev (GER) – bye

(5) Matteo Berrettini (ItA) – bye
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 4-6, 6-4, 6-4
Karen Khachanov (RUS) vs. (Q) Kevin Anderson (RSA) 6-2, 6-4
(12) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-5, 6-3

(Q) Tommy Paul (USA) vs. (16) Cristian Garin (CHI) 4-6, 6-3, 6-4
Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Q) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-3, 7-6(6)
Sebastian Korda (USA) vs. Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-4
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

Qfi (udvalgte)
(2) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (9) Ilya Ivashka (BLR) 6-3, 6-4

Q16 (udvalgte)
(2) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-2, 6-3
(9) Ilya Ivashka (BLR) vs. (WC) Mitchell Krueger (USA) 6-3, 3-6, 6-3

Kevin Anderson (RSA) vs. (7) Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 6-3
Steve Johnson (USA) vs. (13) Emil Ruusuvuori (FIN) 6-7(4), 6-2, 6-3


WTA Challenger/125K 

WTA 125, WTA Chicago 125, (IL, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Finale: (99) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (184) Emma Rducanu (GBR) – 2000cet

Semifinale
(WC) (184) Emma Rducanu (GBR) vs. (105) Claire Liu (USA) 7-6(3), 4-6, 6-1
(99) Clara Tauson (DEN) vs. [3] (69) Ann Li (USA) 7-6(5), 6-1

Kvartfinale
(WC) (184) Emma Rducanu (GBR) vs. (Alt) (150) Jule Niemeier (GER) 7-6(4), Ret’d
(105) Claire Liu (USA) vs. (Q) (149) Vitalia Diatchenko (RUS) 6-2, 6-3
[3] (69) Ann Li (USA) vs. (106) Zarina Diyas (KAZ) 6-4, 2-6, 6-3
(99) Clara Tauson (DEN) vs. (139) Storm Sanders (AUS) 7-5, 6-3

1/8-finale
(WC) (184) Emma Rducanu (GBR) vs. (101) Clara Burel (FRA) 6-2, 7-5
(Alt) (150) Jule Niemeier (GER) vs. [6] (86) Amanda Anisimova (USA) 3-6, 6-3, 4-0 Ret’d
(105) Claire Liu (USA) vs. (135) Anna Kalinskaya (RUS) 6-4, 4-6, 6-3
(Q) (149) Vitalia Diatchenko (RUS) vs. (131) Kateryna Kozlova (UKR) 7-5, 1-6, 6-4
==
(106) Zarina Diyas (KAZ) vs. (117) Sara Errani (ITA) 6-3, 1-6, 6-4
[3] (69) Ann Li (USA) vs. (109) Oceane Dodin (FRA) 6-3, 6-1
(139) Storm Sanders (AUS) vs. [8] (89) Varvara Gracheva (RUS) 5-7, 6-3, 6-4
(99) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (181) Hailey Baptiste (USA) 6-2, 3-6, 6-3

R32
(WC) (184) Emma Rducanu (GBR) vs. [1] (60) Alison Van Uytvanck (BEL) 7-6(7), 6-3
(101) Clara Burel (FRA) vs. (303) Ivana Jorovic (SRB) 7-5, 3-2 Ret’d
(Alt) (150) Jule Niemeier (GER) vs. (113) Greet Minnen (BEL)  6-2, 6-2
[6] (86) Amanda Anisimova (USA) vs. (111) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 3-6, 6-2, 6-4

(135) Anna Kalinskaya (RUS) vs. [4] (78) Anhelina Kalinina (UKR) 6-2, 6-4
(105) Claire Liu (USA) vs. (128) Ysaline Bonaventure (BEL) 6-3, 6-2
(131) Kateryna Kozlova (UKR) vs. (Q) (118) Maryna Zanevska (BEL) 5-7, 6-4, 7-6(2)
(Q) (149) Vitalia Diatchenko (RUS) vs. [7] (88) Ana Konjuh (CRO) 7-6(4), 6-3
==
(106) Zarina Diyas (KAZ) vs. [5] (79) Madison Brengle (USA) 6-7(2), 7-6(5), 6-4
(117) Sara Errani (ITA) vs. (142) Harmony Tan (FRA) 6-4, 2-6, 6-3
(109) Oceane Dodin (FRA) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA) 7-6(3), 6-4
[3] (69) Ann Li (USA) vs. (WC) (240) Whitney Osuigwe (USA) 6-3, 6-4

[8] (89) Varvara Gracheva (RUS) vs. (94) Misaki Doi (JPN) 4-6, 6-4, 6-4
(139) Storm Sanders (AUS) vs. (Q) (171) Caroline Dolehide (USA) 6-3, 6-4
(99) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (172) Harriet Dart (GBR) 6-1, 6-7(2), 6-2
(WC) (181) Hailey Baptiste (USA) vs. [2] (66) Danka Kovinic (MNE) 6-3, 6-4


ATP Challenger (uge 33)

Place Country Category Surface
Luedenscheid GER ATP Challenger €44K Clay
Verona ITA ATP Challenger €44K Clay

 

Verona

Finale: [4] (191) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (304) Nino Serdarusic (CRO) 6-4, 6-2

Semifinale
[4] (191) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [1] (106) Carlos Taberner (ESP) 6-2, 6-1
(304) Nino Serdarusic (CRO) vs. [5] (219) Jay Clarke (GBR) 6-1, 6-1

Kvartfinale
[1] (106) Carlos Taberner (ESP) vs. [5] (235) Maxime Janvier (FRA) 6-2, 6-2
[4] (191) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (268) Riccardo Bonadio (ITA) 6-3, 6-2
(304) Nino Serdarusic (CRO) vs. [8] (239) Gastao Elias (POR) 4-6, 6-3, 6-0
[5] (219) Jay Clarke (GBR) vs. [2] (181) Dmitry Popko (KAZ) 3-6, 6-4, 7-5

1/8-finale
[1] (106) Carlos Taberner (ESP) vs. (276) Pavel Kotov (RUS) 6-2, 4-6, 6-1
[5] (235) Maxime Janvier (FRA) vs. (266) Teymuraz Gabashvili (RUS) 6-2, 6-2
[4] (191) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. vs. (Q) (341) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) 6-2, 6-3
(268) Riccardo Bonadio (ITA) vs. (Q) (331) Nerman Fatic (BIH) 6-1, 6-4
==
[8] (239) Gastao Elias (POR) vs. (Q) (352) Francesco Forti (ITA) 6-2, 6-4
(304) Nino Serdarusic (CRO) vs. [3] (189) Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-1
[5] (219) Jay Clarke (GBR) vs. (290) Roberto Quiroz (ECU) 6-4, 6-4
[2] (181) Dmitry Popko (KAZ) vs. (WC) (293) Giulio Zeppieri (ITA) 7-5, 2-6, 6-2

R32
[1] (106) Carlos Taberner (ESP) vs. (254) Jesper De Jong (NED) 6-3, 7-6(0)
(276) Pavel Kotov (RUS) vs. (WC) (578) Marco Bortolotti (ITA) 6-3, 6-3
(266) Teymuraz Gabashvili (RUS) vs. (256) Tim Van Rijthoven (NED) 6-7(3), 6-2, 7-6(4)
[5] (235) Maxime Janvier (FRA) vs. (265) Manuel Guinard (FRA) 6-4, 6-7(4)- 7-6(6)

[4] (191) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (345) Matija Pecotic (CRO) 6-2, 7-6(3)
(Q) (341) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) vs. (269) Malek Jaziri (TUN) 6-4, 6-1
(Q) (331) Nerman Fatic (BIH) vs. (262) Matteo Viola (ITA) 6-0, 6-1
(268) Riccardo Bonadio (ITA) vs. [7] (236) Lorenzo Giustino (ITA) 4-6, 6-4, 6-4
==
[8] (239) Gastao Elias (POR) vs. (296) Andrea Arnaboldi (ITA) 6-2, 6-4
(Q) (352) Francesco Forti (ITA) vs. (WC) (1371) Fletcher Scott (USA) 6-1, 7-5
(304) Nino Serdarusic (CRO) vs. (Alt) (314) Filippo Baldi (ITA) 6-3, 6-2
[3] (189) Paolo Lorenzi (ITA) vs. (297) Goncalo Oliveira (POR) 6-3, 6-3

[5] (219) Jay Clarke (GBR) vs. (299) Nicolas Mejia (COL) 6-3, 6-4
(290) Roberto Quiroz (ECU) vs. (277) Chun Hsin Tseng (TPE) 6-2, 0-6, 6-4
(WC) (293) Giulio Zeppieri (ITA) vs. (263) Vitaliy Sachko (UKR) 1-6, 7-5, 6-2
[2] (181) Dmitry Popko (KAZ) vs. (SE) (311) Orlando Luz (BRA) 6-3, 6-1


Luedenscheid

Finale: [4] (122) Daniel Altmaier (GER) vs. (260) Nicolas Jarry (CHI) – søn 1200  CC

Semifinale
(260) Nicolas Jarry (CHI) vs. (312) Julian Lenz (GER) 6-1, 6-4
[4] (122) Daniel Altmaier (GER) vs. [6] (148) Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-2, 7-6(4)

Kvartfinale:
[4] (122) Daniel Altmaier (GER) vs. (Q) (331) Javier Barranco Cosano (ESP) 6-4, 6-7(5), 7-5
[6] (148) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (302) Camilo Ugo Carabelli (ARG) 3-6, 6-3, 6-2

1/8-finale:
[6] (148) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (Q) (318) Filip Cristian Jianu (ROU) 6-2, 6-2

R32 (udvalgte)
(312) Julian Lenz (GER) vs. (WC) (464) Shintaro Mochizuki (JPN) 5-7, 7-5, 6-2
[7] (162) Roman Safiullin (RUS) vs. (287) Adrian Menendez Maceiras (ESP) 6-2, 6-7, 6-4

[6] (148) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (288) Michael Vrbensky (CZE) 6-4, 6-2
(Q) (318) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (WC) (372) Rudolf Molleker (GER) 7-5, 3-6, 6-3

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 33)

Place Country Category Surface
Bacau ROU M25+H Clay
Koksijde BEL M25 Clay
Muttenz SUI M25 Clay
Prostejov CZE M25 – Livestream C1+C2 Clay
Ueberlingen GER M25 Clay
Bratislava SVK M15 Clay
Lodz POL M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard
Oldenzaal NED M15 Clay
Pescara ITA M15 Clay
Warmbad-Villach AUT M15 Clay

 

M25 Muttenz

Q16: Nikolaj Katic (DEN) vs. [5] (1607) Mischa Lanz (SUI) 5-7, 4-6

M15 Pescara

Q32: (WC) Richard Biagiotti (DEN) vs. [3] (1295) Maxence Broville (FRA) 1-6, 6-7(3)

<< tilbage


ITF Women (uge 33)

Place Country Category Surface
San Bartolome de Tirajana ESP W60 – Livestream CC+C3 Clay
Oldenzaal NED W25 Clay
Ourense ESP W25 Hard
Vrnjacka Banja SRB W25 – Livestream C2+C3 Clay
Erwitte GER W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Warmbad-Villach AUT W15 Clay

 

W25 Ourense

Kvartfinale: (580) Olga Helmi (DEN) vs. [5] (348) Olivia Gadecki (AUS) 6-4, 4-6, 3-6
1/8-finale: (580) Olga Helmi (DEN) vs. [1] (258) Conny Perrin (SUI) 6-2, 6-3

R32
[1] (258) Conny Perrin (SUI) vs. (376) Haruka Kaji (JPN) 7-6(5), 6-0
(580) Olga Helmi (DEN) vs. (393) Justina Mikulskyte (LTU) 6-3, 3-6, 6-4


W15 Erwitte

Finale: (Q) (1146) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [8] (826) Julia Middendorf (GER) 6-3, 5-7, 2-6

Semifinale:
[8] (826) Julia Middendorf (GER) vs. (Q) (1160) Aneta Kladivova (CZE) 6-7(2), 6-4, 4-2 Ret’d
(Q) (1146) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (834) Emily Seibold (GER) 6-4, 3-0 Ret’d

Kvartfinale: (Q) (1146) Sofia Nami Samavati (DEN) vs.  (LL) (1327) Fabienne Gettwart (GER) 6-0, 6-4
(834) Emily Seibold (GER) vs. (Q) (1054) Helene Pellicano (MLT) 6-1, 6-1

1/8-finale:
(Q) (1146) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [3] (638) Natalia Siedliska (POL) 7-5, 6-4
(LL) (1327) Fabienne Gettwart (GER) vs. (Q) Paula Rumpf (GER) 5-2 Ret’d

R32:
(Q) (1146) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Lais Schroeder (BRA) 6-0, 6-0
[3] (638) Natalia Siedliska (POL) vs. (WC) Joelle Lilly Sophie Steur (GER) 6-3, 6-4

Qfi:
[6] (1146) Elena Jamshidi (DEN) vs. [10] (1183) Adriana Rajkovic (CRO) 6-3, 1-6, [3-10]
[7] (1146) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Carolin Raschdorf (GER) 6-1, 6-2

Q16
[6] (1146) Elena Jamshidi (DEN) vs. (1445) Cosima trinity Calinescu (FRA) 6-1, 6-2
[10] (1183) Adriana Rajkovic (CRO) vs. (1445) Sevil Yuldasheva (UZB) 7-6, 6-3

[7] (1146) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (1411) Saumya Vig (IND) 6-1, 6-1
(WC) Carolin Raschdorf (GER) vs. [13] (1257) Naoko Eto (JPN) 6-3, 6-2

Doubles

1/8-finale: Sofia Nami Samavati/Elena Jamshidi (DEN) v. Lisa-Marie Rioux (JPN)/Saumya Vig (IND) 2-6, 6-7(3)


W60 San Bartolome de Tirajana
Tidsforskel: cet -1 time

Q16: (949) Olivia Gram (DEN) vs. [4] Francisca Jorge (POR) 0-6, 0-6

Q32
[4] Francisca Jorge (POR) vs. Tina Nadine Smith (AUS) 6-3, 7-5
(949) Olivia Gram (DEN) vs. Luna Dinoto Fernandez (ESP) 7-5, 6-3

Doubles

Kvartfinale: Olivia Gram (DEN)/Sohyun Park (KOR) vs. (4) Yuriko Miyazaki (JPN)/Freya Christie (GBR) 2-6, 4-6
1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Sohyun Park (KOR) vs. Victoria Jimenez Kasintseva (AND)/Arantxa Rus (NED) 5-7, 6-1, [12-10]

<< tilbage


ITF Junior (uge 33)

Grade 4, TENNIS FOUNDATION GHANA OPEN, Accra (GHA) – Hardcourt

Boys singles

R32: (1614) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1005) David Tonye Dawariye (NOR) 2-6, 2-6

Q32
(WC) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. [8] (2188)Bright Nii Nortie Nortey (GHA) 5-7, 4-6


Grade 5, ITF HIGH COAST SWEDEN JUNIOR OPEN 2021, Kramfors (SWE) – Grus

Boys singles

1/8-finale: (2054) Niklas Jensen (DEN) vs. (1994) Oliver Hague (GBR) 4-6, 3-6

R32
(2054) Niklas Jensen (DEN) vs. [6] (1201) Viggo Grondahl (SWE) 6-1, 3-6, 6-0
(2352) Christopher Garde (DEN) vs. August Gustafson (SWE) 2-6, 4-6

Boys doubles

1/8-finale: Niklas Jensen (DEN)/Viktor Tauson (SWE) vs. Max Dahlin/Rafael Ymer (SWE) 3-6, 7-6(4), [5-10)

Girls singles

1/8-finale: [5] (1586) Laura Brunkel (DEN) vs. (1910) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 4-6, 2-6
R32: [5] (1586) Laura Brunkel (DEN) vs. (1931) Amina Kadic (SWE) 6-3, 4-6, 7-6(10)

Girls doubles

Kvartfinale: Brunkel/Danielsson vs. (1) Tilde Stromquist/Juno Bjork (SWE) 3-6, 6-3, [7-10]
1/8-finale: Laura Brunkel (DEN)/Isabella Danielsson (SWE) vs. Isa Nilsson/Sally Himmer (SWE) 6-2, 6-3


Grade 5, ANGIE CUP, Puszczykowo (POL) – Hardcourt

R32: (2491) Adam Tvede (DEN) vs. (WC) Filip Kosinski (POL) 2-6, 6-3, 2-6


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 33)

Cat 1, OPEN RCT Barcelona 1899-Sarajevo 2021 (BIH) – Grus

U16 Girls singles

R32: (WC) (756) Sarah Suljadzic (DEN) vs. (158) Teodora Kostovic (SRB) 4-6, 2-6


Cat 2, Argayon Cup, Nivelles (BEL) – Grus

U16 Girls singles

Kvartfinale: [5] (542) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. [2] (155) Nela Linhartova (CZE) 2-6, 3-6
1/8-finale: [5] (542) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. (1496) Christina Bednarczyk (GER) 6-2, 7-5

R32:
[5] (542) Emma Thulin Gregersen (DEN) – bye
(1496) Christina Bednarczyk (GER) – bye

U16 Girls doubles

Finale: Thulin Gregersen/Linhartova vs. (2) Ellen Katzer (CZE)/Natalia Klys (POL) – walkover
Semifinale: Thulin Gregersen/Linhartova vs. Christina Bednarczyk (GER)/Agathe Menager (FRA) 6-0 6-1
Kvartfinale: (1) Emma Thuin Gregersen (DEN)/Nela Linhartova (CZE) – bye

U14 Girls singles

1/8-finale:
[3] (122) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Sari Van Ham (BEL) 3-6, 6-7(6)

R32:
(Q) (1128) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. (614) Luka Van Cotthem (BEL) 0-6, 1-6

(Q) Sari Van Ham (BEL) vs. (413) Rose Sueur (BEL) 6-4, 6-0
[3] (122) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (WC) (1031) Shirel Hartal (BEL) 6-0, 6-1

Qfi: [4] (1128) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. Marilyn Emanuela Jacqueline Puscas (BEL) 6-3, 6-3
Q16: [4] (1128) Milla Maluka Hoffmann (DEN) – bye

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm