Hovedparten af både ATP og WTA eliten dyster i Canada, mens Clara Tauson vender tilbage i W100 og Holger Rune spiller ATP Challenger på grus

Efter en længere turneringspause siden Wimbledon indleder Clara Tauson hardcourt sæsonen i USA i en W100 turnering i Landisville som optakt til US Open sidst på måneden.
Holger Vitus Nødskov Rune deltager samtidig i ATP Challenger i San Marino, inden der tages stilling til, om han derefter spiller flere Challengers i Europa eller forbereder sig på hardcourt for at være klar til kvalifikationen til US Open 24. august.

Rang- og Entrylister uge 31->: Holger Rune overvejer fortsat US Open kval. Clara Tauson “forsigtig” genstart før US Open

Clara er sammen med Madison Brengle (USA) eneste fra top 100 i turneringen, og derfor er det nærliggende at regne danskeren blandt de bedste bud på titlen.
Fokus bør dog først og fremmest være rettet mod at videreudvikle og finde stabiliteten i den spillestil, som Clara får brug for mod de bedste.

Kampene på Stadium og Court 3 kan følges på livestream fra https://live.itftennis.com/en/live-streams/ . Stadium kan desuden følges på Youtube-kanalen herunder.

Holger skal forsøge at fastholde et kontinuerligt stabilt højt niveau i alle sine kampe, inden der tages stilling til det videre forløb efter turneringen i San Marino.
Hvis Holger vinder i 1. runde over 27-årige no. 850 Julien Cagnina (BEL), der er med på en “Protected Ranking” (PR), kan han i 1/8-finalen møde 3. seedede no. 111 Salvatore Caruso (ITA).

Alle ATP Challenger kampe kan følges på Livestream.com/ATP.

De fleste topnavne på både ATP- og WTA-ranglisten deltager i National Bank Open, hvor ATP 1000 udgaven afvikles i Toronto, mens WTA 1000 foregår i Montreal.
De 2 canadiske byer afholder på skift henholdsvis ATP og WTA udgaven af turneringen.

Efter afbud fra både Roger Federer og Novak Djokovic er Nadal den eneste fra “Big 3”, men da han i sidste uge ved ATP 500 i Washington først havde stort besvær med at vinde 6-2, 4-6, 7-6(1) over Jack Sock (USA), og han derefter blev besejret i 1/8-finalen 6-4, 1-6, 6-4 af Lloyd George Harris (RSA), er han formentlig ikke oplagt favorit til titlen i Toronto, hvor der desuden er afbud fra OL Guld-vinderen Alexander Zverev.

Til gengæld deltager sølvvinderen, Karen Khachanov (RUS) samt Jannik Sinner (ITA), der netop har vundet titlen i Washington efter finalesejr over no. 106 Mackenzie McDonald, der deltager i Toronto med en “Special Exempt” (SE), og han får en uforudsigelig 1. runde mod Benoit Paire (FRA).

Arrangørerne har givet wildcard til Nick Kyrgios (AUS), der ligeledes er ligeså uforudsigelig som Paire.
Begge kan på deres gode dage nå langt, men i sidste uge i Washington blev de begge sendt ud af Mackenzie McDonald i deres første kamp.

Arrangørerne har desuden givet et velfortjent wildcard til 20-årige Jenson Brooksby (USA), der overraskede de fleste, da han i Washington sendte både Kevin Anderson (RSA), Frances Tiafoe (USA), Felix Auger-Aliassime (CAN) og John Millman (AUS) ud af turneringen, inden han blev stoppet af Sinner i semifinalen.

Sinner kan allerede i 1/8-finalen møde 1. seedede Daniil Medvedev.

Hos kvinderne er der ligeledes en række afbud, bl.a. fra Ashleigh Barty, Naomi Osaka, Sofia Kenin og Iga Swiatek fra top 10 samt no. 11, OL Guldvinder Belinda Bencic.
Topseedede er Aryna Sabalenka, der ifølge seedning kan møde Karolina Pliskova eller Garbine Muguruza i semfinalen, og i modsatte halvdel er Bianca Andreescu seedet 2 med mulighed for en kvartfinale mod Simona Halep og semifinale mod Elina Svitolina.

Både TV 2 Sport og Sport X sender sender fra henholdsvis WTA og ATP udgaven fra mandag.

Onsdag viser Sport Live bundgyser i Elitedivisionen, når Aarhus 1900 Tennis møder Virum-Sorgenfri Tennisklub.

Tilføjelse: Wildcard til Christian Sigsgaard

Kort tid efter udgivelsen fremgik det af en notifikation fra Resultina, at Christian Sigsgaard har fået wildcard til M25 turneringen i Frankfurt am Main, hvor han i 1. runde møder 7. seedede no. 444 Tobias Simon (GER).
Kampene fra Court 1 og 2 kan følges på livestream.

Christian Sigsgaard
Foto: Sportsfotograf.com – Christian Sigsgaard

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 15. august

Billeder (facebook-opslag): (Foto: Sportsfotograf.com)
Holger Rune (Foto: Felice Calabro) – Livestream kl. 2100
Karolina Pliskova og Camila Giorgi – TV 2 Sport 1930

WTA 1000 Montreal – WTATV.com, TV 2 Sport (1930->)

Finale: (4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Camila Giorgi (ITA)

====

ATP 1000 Toronto – Tennistv.com, TV 2 Sport (2200->)

Stadium – start 1930cet
(1) Mektic/Pavic vs. (3) Ram/Salisbury
NB 2200: (1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Reilly Opelka (USA)

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

€66K San Marino – Finale

Center Court – start 2100
(190) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (311) Orlando Luz (BRA)

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores

W100 Landisville – Livestream

Stadium – NB 1800ct
[4] (111) Greet Minnen (BEL)  vs. [3] (109) Nuria Parrizas Diaz (ESP)

W60 San Bartolome de Tirajana – Livestream CC+C3

Central Court – start 1200cet
1. Arantxa Rus (NED) vs. (2) Maiar Sherif Ahmed Abdelaziz (EGY) – Finale
Kvalifikation næste uges turnering:
5. NB 1600: (949) Olivia Gram (DEN) vs. Luna Dinoto Fernandez (ESP)

W25 Ourense, kvalifikation – Livescore?
[2] (580) Olga Helmi (DEN) vs. (1445) Valentina Losciale (ITA) – NB 1100 C3

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-32-topspillerne-i-canada-clara-paa-hardcourt-holger-fortsat-paa-grus/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 31) 

WTA 1000, National Bank Open, Montreal (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale: (4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Camila Giorgi (ITA)

Semifinale
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. (1) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3, 6-4
Camila Giorgi (ITA) vs. Jessica Pegula (USA) 6-3, 3-6, 6-1

Kvartfinale
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (8) Victoria Azarenka (BLR) 6-2, 6-4
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-0
Camila Giorgi (ITA) vs. (15) Cori Gauff (USA) 6-4, 7-6(2)
Jessica Pegula (USA) vs. (13) Ons Jabeur (TUN) 1-6, 7-6(4), 6-0

1/8-finale
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (WC) (219) Rebecca Marino (CAN) 6-1, 6-3
(8) Victoria Azarenka (BLR) vs. (11) Maria Sakkari (GRE) 6-4, 3-6, 7-6(2)
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Amanda Anisimova (USA) 6-1, 7-6(8)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-7, 6-0, 6-3
==
Camila Giorgi (ITA) vs. (7) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 6-4
(15) Cori Gauff (USA) vs. Johanna Konta (GBR) – walkover
Jessica Pegula (USA) vs. Danielle Collins (USA) 6-4, 3-6, 7-5
(13) Ons Jabeur (TUN) vs. (2) Bianca Andreescu (CAN) 6-7(5), 6-4, 6-1

R32
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (WC) Sloane Stephens (USA) 7-6(4), 4-6, 6-4
(WC) (219) Rebecca Marino (CAN) vs. Paula Badosa (ESP) 1-6, 7-5, 6-4
(11) Maria Sakkari (GRE) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 5-7, 6-4
(8) Victoria Azarenka (BLR) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 6-2

(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Donna Vekic (CRO) 4-6, 6-3, 7-6(2)
(Q) Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Oceane Dodin (FRA) 6-3, 6-3
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Ludmilla Samsonova (RUS) 6-4, 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. (5) Garbine Muguruza (ESP) 6-2, 0-6, 6-3
==
(7) Petra Kvitova (CZE) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-4
Camila Giorgi (ITA) vs. Nadia Podoroska (ARG) 6-2, 6-4
(15) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Anastasia Potapova (RUS) 5-0 Ret’d
Johanna Konta (GBR) vs. (3) Elina Svitolina (UKR) 3-6, 6-3, 6-2

Danielle Collins (USA) vs. (6) Simona Halep (ROU) 2-6, 6-4, 6-4
Jessica Pegula (USA) vs. (10) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 1-6, 6-3, 6-2
(13) Ons Jabeur (TUN) vs. Daria Kasatkina (RUS) 2-6, 6-3, 6-4
(2) Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-1, 3-6, 6-3

R64
(1) Aryna Sabalenka (BLR) – bye
(WC) Sloane Stephens (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 1-6, 6-4
Paula Badosa (ESP) vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-2, 6-3
(WC) (219) Rebecca Marino (CAN) vs. (16) Madison Keys (USA) 6-3, 6-3

(11) Maria Sakkari (GRE) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-4, 3-1 Ret’d
Veronika Kudermetova (RUS) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 1-6, 6-2, 6-4
Sorana Cirstea (ROU) vs. Alison Riske (USA) 6-3, 6-4
(8) Victoria Azarenka (BLR) – bye

(4) Karolina Pliskova (CZE) – bye
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1, 6-2
(Q) Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-1, 4-3 Ret’d
(Q) Oceane Dodin (FRA) vs. (14) Karolina Muchova (CZE) 6-3, 1-6, 6-2

Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (12) Elena Rybakina (AZ) 6-4, 5-7, 6-4
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (WC) Carol Zhao (CAN) 6-2, 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-1, 6-3
(5) Garbine Muguruza (ESP) – bye
==
(7) Petra Kvitova (CZE) – bye
Fiona Ferro (FRA) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 2-6, 6-2, Ret’d
Nadia Podoroska (ARG) vs. Magda Linette (POL) 6-1, 6-2
Camila Giorgi (ITA) vs. (9) Elise Mertens (BEL) 6-3, 7-5

(15) Cori Gauff (USA) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-1, 6-4
(Q) Anastasia Potapova (RUS) vs. Shelby Rogers (USA) 7-6(6), 6-3
Johanna Konta (GBR) vs. Shuai Zhang (CHN) 4-6, 5-2 Ret’d
(3) Elina Svitolina (UKR) – bye

(6) Simona Halep (ROU) – bye
Danielle Collins (USA) vs. Jil Teichmann (SUI) 4-6, 6-1, 6-3
Jessica Pegula (USA) vs. Anett Kontaveit (EST) 5-7, 6-3, 6-3
(10) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (Q) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 6-4

(13) Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Clara Burel (FRA) 6-1, 6-3
Daria Kasatkina (RUS) vs. Petra Martic (CRO) 7-5, 6-3
(Q) Harriet Dart (GBR) vs. (WC) Leylah Fernandez (CAN) 7-5, 7-6(4)
(2) Bianca Andreescu (CAN) – bye


ATP 1000, National Bank Open Presented by Rogers, Toronto (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale: (1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Reilly Opelka (USA)

Semifinale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. John Isner (USA) 6-2, 6-2
Reilly Opelka (USA) vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(2), 7-6(4), 6-4

Kvartfinale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL) 2-6, 7-6(6), 7-6(5)
John Isner (USA) vs. (11) Gael Monfils (FRA) 7-6(5), 6-4
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (6) Casper Ruud (NOR) 6-1, 6-4
Reilly Opelka (USA) vs. (10) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 7-6(1)

1/8-finale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) James Duckworth (AUS) 6-2, 6-4
(7) Hubert Hurkacz (POL) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-7(7), 6-4, 6-4
John Isner (USA) vs. (4) Andrey Rublev (RUS) 7-5, 7-6(5)
(11) Gael Monfils (FRA) vs. (LL) Frances Tiafoe (USA) 6-1, 7-6(2)
==
(6) Casper Ruud (NOR) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-3
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-3, 6-2
(10) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (8) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 3-6, 7-5
Reilly Opelka (USA) vs. Lloyd George Harris (RSA) 4-6, 7-6(6), 7-6(4)

R32
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Alexander Bublik (KAZ) 4-6, 6-3, 6-4
(Q) James Duckworth (AUS) vs. (16) Jannik Sinner (ITA) 6-3, 6-4
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (12) Alex De Minaur (AUS) 6-1, 6-1
(7) Hubert Hurkacz (POL) vs. (PR) Kei Nishikori (JPN) – walkover

(4) Andrey Rublev (RUS) vs. Fabio Fognini (ITA) 7-6(4), 6-3
John Isner (USA) vs. (13) Cristian Garin (CHI) 4-6, 6-3, 6-4
(11) Gael Monfils (FRA) vs. John Millman (AUS) 3-6, 6-3, 6-4
(LL) Frances Tiafoe (USA) vs. (5) Denis Shapovalov (CAN) 6-1, 6-4
==
(6) Casper Ruud (NOR) vs. Marin Cilic (CRO) 6-3, 3-6, 6-3
Dusan Lajovic (SRB) vs. (9) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-5, 6-4
Karen Khachanov (RUS) vs. (15) Aslan Karatsev (RUS) 7-6(7), 6-4
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-3, 6-7(13), 6-1

(8) Diego Schwartzman (ARG) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-1
(10) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Tommy Paul (USA) 6-3, 6-4
Reilly Opelka (USA) vs. (14) Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 6-4
Lloyd George Harris (RSA) vs. (LL) Feliciano Lopez (ESP) 6-2, 6-3

R64
(1) Daniil Medvedev (RUS) – bye
Alexander Bublik (KAZ) vs. Daniel Evans (GBR) 6-4, 6-4
(Q) James Duckworth (AUS) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 7-6(2), 6-3
(16) Jannik Sinner (ITA) – bye

(12) Alex De Minaur (AUS) – bye
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (WC) Jenson Brooksby (USA) 2-6, 6-0, 6-4
(PR) Kei Nishikori (JPN) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-4, 6-7(5), 6-2
(7) Hubert Hurkacz (POL) – bye

(4) Andrey Rublev (RUS) – bye
Fabio Fognini (ITA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-7(2), 6-2, 6-4
John Isner (USA) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-4, 6-1
(13) Cristian Garin (CHI) – bye

(11) Gael Monfils (FRA) – bye
John Millman (AUS) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 7-6(4)
(LL) Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-4, 6-3
(5) Denis Shapovalov (CAN) – bye
==
(6) Casper Ruud (NOR) – bye
Marin Cilic (CRO) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 4-6, 6-3
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Emil Ruusuvuori (FIN) 3-6, 6-3, 6-3
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye

(15) Aslan Karatsev (RUS) – bye
Karen Khachanov (RUS) vs. Cameron Norrie (GBR) 64, 5-7, 6-4
Ugo Humbert (FRA) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 6-4
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

(8) Diego Schwartzman (ARG) – bye
Benoit Paire (FRA) vs. (SE) Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 6-4
(Q) Tommy Paul (USA) vs. (WC) Vasek Pospisil (CAN) 6-7(5), 6-2, 6-3
(10) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye

(14) Grigor Dimitrov (BUL) – bye
Reilly Opelka (USA) vs. (WC) Nick Kyrgios (AUS) 4-6, 7-6(4), 6-4
Lloyd George Harris (RSA) vs. (Q) Brayden Schnur (CAN) 6-3, 6-2
(2) Rafael Nadal (ESP) – bye


WTA Challenger/125K 

 


ATP Challenger (uge 32)

Place Country Category Surface
San Marino SMR ATP Challenger €66K Clay
Meerbusch GER ATP Challenger €44K Clay
Prague II CZE ATP Challenger €31K Clay

 

San Marino

Finale: (190) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (311) Orlando Luz (BRA)

Semifinale
(190) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [1] (84) Marco Cecchinato (ITA) 7-5, 7-6(4)
(Q) (311) Orlando Luz (BRA) vs. [4] (139) Hugo Dellien (BOL) 6-4, 6-2

Kvartfinale
[1] (84) Marco Cecchinato (ITA) vs. (LL) (275) Pavel Kotov (RUS) 7-6(5), 6-3
(190) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (236) Joao Menezes (BRA) 6-0, 7-5
[4] (139) Hugo Dellien (BOL) vs. (207) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 6-3, 6-2
(Q) (311) Orlando Luz (BRA) vs. (237) Maxime Janvier (FRA) 7-6(7), 7-5

1/8-finale
[1] (84) Marco Cecchinato (ITA) vs. (WC) (591) Luca Nardi (ITA) 7-6(4), 7-6(6)
(LL) (275) Pavel Kotov (RUS) vs. (217) Roberto Marcora (ITA) 6-4, 6-4
(190) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [3] (111) Salvatore Caruso (ITA) 2-6, 7-6(4), 6-2
(236) Joao Menezes (BRA) vs. (Q) Francesco Forti (ITA) 6-7(2), 7-6(2), 7-6(9)
==
(207) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. (219) Jay Clarke (GBR) – walkover
[4] (139) Hugo Dellien (BOL) vs. (225) Marius Copil (ROU) 4-6, 7-5, 6-4
(Q) (311) Orlando Luz (BRA) vs. [8] (173) Blaz Rola (SLO) 4-6, 6-4, 6-2
(237) Maxime Janvier (FRA) vs. [2] (102) Gilles Simon (FRA) 7-5, 6-1

R32
[1] (84) Marco Cecchinato (ITA) vs. (180) Paolo Lorenzi (ITA) 7-6(3), 6-2
(WC) (591) Luca Nardi (ITA) vs. (WC) (338) Raul Brancaccio (ITA) 6-4, 6-4
(217) Roberto Marcora (ITA) vs. (241) Andrea Pellegrino (ITA) 7-6(6), 7-6(1)
(LL) (275) Pavel Kotov (RUS) vs. [5] (147) Federico Gaio (ITA) 7-6(2), 7-6(3)

[3] (111) Salvatore Caruso (ITA) vs. (185) Quentin Halys (FRA) 3-6, 6-2, 6-2
(190) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (PR) (850) Julien Cagnina (BEL) 6-3, 6-4
(236) Joao Menezes (BRA) vs. (239) Gastao Elias (POR) 5-7, 6-4, 6-4
(Q) Francesco Forti (ITA) vs. (232) Gian Marco Moroni (ITA) 4-6, 6-3, 7-5
==
(219) Jay Clarke (GBR) vs. [7] (156) Sebastian Baez (ARG) 7-6(4), 5-7, 7-5
(207) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. (235) Borna Gojo (CRO) 7-5, 6-2
(225) Marius Copil (ROU) vs. (216) Renzo Olivo (ARG) 7-6(4), 6-4
[4] (139) Hugo Dellien (BOL) vs. (Q) Manuel Mazza (ITA) 6-4, 7-5

[8] (173) Blaz Rola (SLO) vs. (178) Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 6-3
(Q) (311) Orlando Luz (BRA) vs. (285) Malek Jaziri (TUN) 6-3, 4-2 Ret’d
(237) Maxime Janvier (FRA) vs. (Q) (369) Julian Ocleppo (ITA) 6-2, 6-3
[2] (102) Gilles Simon (FRA) vs. (WC) (1460) Marco De Rossi (SMR) 6-3, 6-3

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 32)

Place Country Category Surface
Frankfurt Am Main GER M25 – Livestream C1+C2 Clay
Curtea De Arges ROU M15 Clay
Gdynia POL M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard

 

M25 Frankfurt Am Main

1/8-finale
(WC) (1249) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (583) Daniel Dutra Da Silva (BRA) 6-7(5), 3-6

R32
(WC) (1249) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [7] (444) Tobias Simon (GER) 6-3, 6-3
(583) Daniel Dutra Da Silva (BRA) vs. (514) Alexis Gautier (FRA) 6-0, 6-3
(575) Mick Veldheer (NED) vs. (521) Tak Khunn Wang (FRA) 6-3, 4-3 Ret’d
[4] (385) Oriol Roca Batalla (ESP) vs. (621) Davide Galoppini (ITA) 6-3, 7-5

Doubles

1/8-finale
Christian Sigsgaard (DEN)/Julien Penzlin (GER) vs. Sandro Kopp (AUt)/Mick Veldheer (NED) 1-6, 3-6

 

<< tilbage


ITF Women (uge 32)

Place Country Category Surface
Landisville PA, USA W100 – Livestream CC+C7 Hard
San Bartolome de Tirajana ESP W60 – Livestream CC+C3 Clay
Koksijde BEL W25 Clay
Radom POL W25 Clay
Bratislava SVK W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard

 

W100 Landisville
Tidsforskel: cet -6 timer

Finale: [4] (111) Greet Minnen (BEL)  vs. [3] (109) Nuria Parrizas Diaz (ESP)

Semifinale
[4] (111) Greet Minnen (BEL) vs. (157) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-3, 6-1
[3] (109) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (182) Katarzyna Kawa (POL)  2-6, 6-0, 6-3

Kvartfinale
(157) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. (Q) (185) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-7(2), 6-4, 6-1
[4] (111) Greet Minnen (BEL) vs. [8] (134) Caty McNally (USA) 7-5, 6-3
[3] (109) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (Q) (184) Emma Raducanu (GBR) 4-3 Ret’d
(182) Katarzyna Kawa (POL) vs. (153) Magdalena Frech (POL) 6-4, 2-6, 6-2

1/8-finale
(157) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. [1] (78) Madison Brengle (USA) 6-3, 7-6(4)
(Q) (185) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (LL) (415) Sophie Chang (USA) 6-4, 6-4
[4] (111) Greet Minnen (BEL) vs. (Q) (221) Mai Hontama (JPN) 6-3, 6-2
[8] (134) Caty McNally (USA) vs. (Q) (215) Mayo Hibi (JPN) 6-4, 7-6(2)
==
(Q) (184) Emma Raducanu (GBR) vs. (Q) (164) Ekaterine Gorgodze (GEO) 3-6, 6-0, 6-1
[3] (109) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (WC) (167) Grace Min (USA) 6-2, 3-6, 6-1
(182) Katarzyna Kawa (POL) vs. (Q) Ankita Raina (IND) 6-3, 6-7(4), 6-4
[2] (97) Clara Tauson (DEN) vs. (153) Magdalena Frech (POL) 6-7(8), Ret’d

R32
[1] (78) Madison Brengle (USA) vs. (WC) (296) Alexa Glatch (USA) 6-1, 7-5
(157) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. (160) Lizette Cabrera (AUS) 6-2, 6-3
(Q) (185) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (Q) (208) Daria Snigur (UKR) 5-0 Ret’d
(LL) (415) Sophie Chang (USA) vs. [7] (133) Anna Kalinskaya (RUS) 7-6(5), 7-5

[4] (111) Greet Minnen (BEL) vs. (158) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-7(6), 6-2, 6-2
(Q) (221) Mai Hontama (JPN) vs. (WC) (241) Danielle Lao (USA) 6-2, 4-1 Ret’d
(Q) (215) Mayo Hibi (JPN) vs. (171) Caroline Dolehide (USA) 6-4, 6-4
[8] (134) Caty McNally (USA) vs. (Q) (365) Aldila Sutjiadi (INA) 7-5, 6-4
==
(Q) (184) Emma Raducanu (GBR) vs. [6] (127) Ysaline Bonaventure (BEL) 7-6(4), 6-2
(Q) (164) Ekaterine Gorgodze (GEO) vs. (162) CoCo Vandeweghe (USA) 6-7(3), 6-3, 1-0 Ret’d
(WC) (167) Grace Min (USA) vs. (147) Vitalia Diatchenko (RUS) 6-3, 5-7, 7-6(4)
[3] (109) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (WC) (192) Jamie Loeb (USA) 7-6(2), 6-2

(Q) Ankita Raina (IND) vs. (137) Renata Zarazua (MEX) 6-3, 6-2
(182) Katarzyna Kawa (POL) vs. (163) Leonie Kung (SUI) 3-6, 6-1, 7-5
(153) Magdalena Frech (POL) vs. (166) Cristina Bucsa (ESP) 6-2, 6-3
[2] (97) Clara Tauson (DEN) vs. (154) Arina Rodionova (AUS) 6-1, 6-2

Doubles

Kvartfinale: Clara Tauson (DEN)/Anna Kalinskaya (RUS) vs. (3) Valeria Savinykh (RUS)/Samantha Murray Sharan (GBR) – tabte walkover
1/8-finale: Clara Tauson (DEN)/Anna Kalinskaya (RUS) vs. Lizette Cabrera (AUS)/Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-1


W60 San Bartolome de Tirajana

Q16: [2] (348) Barbara Gatica (CHI) vs. Claudia De Las Heras Armenteras (ESP) 6-2, 6-0
Q32: (952) Olivia Gram (DEN) vs. Claudia De Las Heras Armenteras (ESP) 5-7, 6-3, [9-11]


W15 Monastir
Tidsforskel: cet -1 time

R32: [6] (585) Olga Helmi (DEN) vs. (806) Lauren Proctor (USA) 5-7, Ret’d

<< tilbage


ITF Junior (uge 32)

Grade 4, TAÇA DIOGO NÁPOLES, Porto (POR) – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale: (2888) Sara Børkop (DEN) vs. [4] (790) Matilde Morais (POR) 4-6, 0-6
R32: (2888) Sara Børkop (DEN) vs. Ines Rodrigues (POR) 6-3, 6-2
R64: (2888) Sara Børkop (DEN) vs. [13] (1654) Eva Alvarez Sande (ESP) 6-0, 7-6(2)

Girls doubles

Kvartfinale: Børkop/Pinto vs. (3) Isabelle Lacy/tabitha Holmes (GBR) 6-7(2), 2-6
1/8-finale: Børkop/Pinto vs. (6) Judith Attias/Laura Galdano (FRA) 6-3, 6-3
R32: Sara Børkop (DEN)/Sofia Pinto (POR) vs. Paula Jucan (POR)/Alexandra Paula Persson (SWE) 6-1, 6-0


Grade 4, LTA MAASEIK JUNIOR OPEN 2021, Maaseik (BEL) – Grus

Girls singles

R32: (1325) Mille Mørk (DEN) vs. (Q) Florence Fohnen (BEL) 1-6, 6-3, 4-6

Girls doubles

Kvartfinale: Mørk/Passola vs. (1) Romane Longueville/Marte Lambrecht (BEL)
1/8-finale: Mille Mørk (DEN)/Berta Passola (ESP) vs. Selma Moustaadil (FRA)/Lilien Thieking (GER) 6-1, 6-0


Grade 5, TENNIS FOUNDATION GHANA OPEN, Accra (GHA) – Hardcourt

Boys singles

Semifinale: (1716) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [3] (561) Min Jae Kim (KOR) 2-6, 0-6
Kvartfinale: (1716) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (Q) (2444) Zury Cohen (ISR) 6-3, 6-3
1/8-finale: (1716) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [5] (766) Carl Holder (FRA) 6-4, 6-1
R32: (1716) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (Q) Ligal Kirshenboim (ISR) 6-1, 6-3

Boys Doubles

1/8-finale: Cornelius Alexander Shalmi/Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Lameck Bagerbaseh/Raphael Nii Ankrah (GHA) 3-6, 6-1, [6-10]


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 32)

Cat 2, Jugend Cup Renningen / Rutesheim, Internationale Deutsche Tennismeisterschaften U16 & U14 (GER) – Grus

U16 Girls singles

Kvartfinale: (569) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. [4] (453) Franziska Kremerskothen (GER) 0-6, 1-6
1/8-finale: (569) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. Christina Bednarczyk (GER) 6-1, 6-3

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm