Rafael Nadal spiller sin første turnering siden French Open. KB lægger baner til endnu en uge med international tennis

Efter afviklingen af tennisturneringen ved OL flyttes fokus for både ATP og WTA til hardcourt på den anden side af Atlanten, hvor de største turneringer er ATP 500 i Washington og WTA 500 i San Jose i Californien.
Begge turneringer dækkes af henholdsvis TV 2 Sport X og TV 2 Sport.

Det absolutte topnavn i Washington bliver Rafael Nadal, hvis sidste officielle optræden var finalen ved French Open mod Novak Djokovic, og de øvrige top-seedede er no. 15 Felix Auger-Aliassime, der er seedet til en semifinale mod no.  18 Alex De Minaur, mens Nadal er seedet til en semifinale mod no. 21 Grigor Dimitrov.
Bulgareren har dog leveret beskedne resultater på det seneste, og derfor er han ikke oplagt kandidat til en semifinale.

Day Six - Nitto ATP World Tour Finals
2017 Getty Images – Grigor Dimitrov

De øvrige seedede i samme 1/4-del som Dimitrov er Daniel Evans (GBR), Taylor Harry Firtz (USA) og Benoit Paire (FRA), der allerede i 2. runde kan møde useedede Nick Kyrgios (AUS).
De to sidstnævntes muligheder afhænger i høj grad af, om de rammer toppen eller bunden af motivations-bølgen.

UTR Leschly Nordic Master
Sportsfotograf.com – Benoit Paire

Mikael Torpegaard fik en uventet chance for at kvalificere sig til turneringen i Washington, da han efter afbud kom med i kvalifikationen som Alternate, men efter en jævnbyrdig kamp mod 2. seedede no. 143 Liam Broady (GBR) i 1. kvalrunde, blev muligheden forpurret, da britten med et afgørende rent break mod slutningen af 3. sæt sikrede sejren 6-4, 2-6, 6-3.

Elena Rybakina
© 2021 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Elena Rybakina

I San Jose er de 4 topseedede no. 17 Elise Mertens (BEL), no. 20 Elena Rybakina (KAZ), no. 26 Madison Keys (USA) og no. 31 Daria Kasatkina (RUS).
Rybakina endte lige udenfor medaljerne ved OL, da hun både i semifinalen mod Guld-vinderen Belinda Bencic og i Bronce-kampen mod Elina Svitolina blev besejret i 3 sæt.

Efter en vellykket uge i Vejle, som sluttede med en dansk titel i W15 ved Johanne Christine Svendsen og en finaleplads i M15 til August Holmgren, afvikles endnu en professionel turnering på dansk grund, når Copenhagen $15.000 gennemføres på KB’s anlæg på Peter Bangsvej på Frederiksberg, hvor der er gratis adgang for publikum.

 

I lørdagens M15 kvalifikationen slap Philip Hjorth og Carl Emil Overbeck som de eneste af 9 danske deltagere videre til kvalfinalen.
I W15 var der 11 danskere med i 1. kvalrunde, heriblandt både Sofia Nami Samavati og Elena Jamshidi, der er seedet henholdsvis 7 og 9, og derfor var det ikke uventet, at de begge vandt relativt sikre sejre, men kun den ene af får mulighed for at gå videre til hovedturneringen, da de møder hinanden i mandagens kvalfinale.

Sofia Nami Samavati
Foto: Sportsfotograf.com – Sofia Nami Samavati

Desuden er 16-årige Sarafina Olivia Hansen efter sejr over 15. seedede Naoko Eto (JPN) 6-1, 7-5 videre til kvalfinalen, hvor hun mandag møder 4. seedede no. 1014 Maelys Bougrat (FRA).
Sarafina vandt også i 1. kvalrunde i Vejle, hvor hun i kvalfinalen først blev besejret efter tiebreak i begge sæt 8-6 og 7-4 mod Laura Radakovic (BIH), der senere blev sendt ud i 1/8-finalen af Johanne Christine Svendsen.

I hovedturneringen er de 4 wildcards i M15 givet til Christian Sigsgaard, Valdemar Frederik Pape, Benjamin Hannestad og Johannes Ingildsen.
Desuden deltager August Holmgren i kraft af sin rangering, og 18-årige Elmer Møller er med på en Junior Reserved (JR) plads i kraft af hans junior-rangering.

I W15 er de 4 wildcards givet til Johanne Christine Svendsen, Hannah Viller Møller, Rebecca Munk Mortensen og Vilma Krebs Hyllested.
Johanne havde formentlig ikke behøvet et wildcard, da hun som finalist i Vejle kunne have opnået en Special Exempt (SE), hvorved en anden kunne have fået et wildcard.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-31-atp-og-wta-500-paa-tv-2-sport-og-sport-x-ny-itf-15k-paa-dansk-grund/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 31) 

WTA 500, Mubadala Silicon Valley Classic, San Jose (CA, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale: (7) Danielle Collins (USA) vs. (4) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-7(10), 6-1

Semifinale
(4) Daria Kasatkina (RUS) vs. (1) Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-2
(7) Danielle Collins (USA) vs. (Q) Ana Konjuh (CRO) 6-0, 6-2

Kvartfinale
(1) Elise Mertens (BEL) vs. (8) Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 7-6(8)
(4) Daria Kasatkina (RUS) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 3-6, 6-4
(Q) Ana Konjuh (CRO) vs. Shuai Zhang (CHN) 3-6, 6-2, 6-0
(7) Danielle Collins (USA) vs. (2) Elena Rybakina (KAZ) 7-6(5), 7-6(5)

1/8-finale
(1) Elise Mertens (BEL) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 4-6, 6-4
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 3-6, 7-5, 6-3
(4) Daria Kasatkina (RUS) vs. Caroline Garcia (FRA) 3-6, 7-5, 6-3
Magda Linette (POL) vs. (6) Petra Martic (CRO) 7-5, 7-6(5)
==
(Q) Ana Konjuh (CRO) vs. (9) Alison Riske (USA) 6-1, 6-4
Shuai Zhang (CHN) vs. (3) Madison Keys (USA) 7-5, 7-6(5)
(7) Danielle Collins (USA) vs. Sloane Stephens (USA) 3-6, 6-4, 6-3
(2) Elena Rybakina (KAZ) vs. (WC) Claire Liu (USA) 2-6, 6-0, 6-2

R32
(1) Elise Mertens (BEL) – bye
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Na-Lae Han (KOR) 6-4, 6-4
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Amanda Anisimova (USA) 1-6, 7-5, 7-5
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-3

(4) Daria Kasatkina (RUS) – bye
Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Emina Baktas (USA) 6-3, 6-4
Magda Linette (POL) vs. (Q) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-3, 6-3
(6) Petra Martic (CRO) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-3
==
(9) Alison Riske (USA) vs. CoCo Vandeweghe (USA) 6-3, 6-4
(Q) Ana Konjuh (CRO) vs. Marie Bouzkova (CZE) 7-5, 3-6, 7-5
Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Emma Raducanu (GBR) 6-3, 6-2
(3) Madison Keys (USA) – bye

(7) Danielle Collins (USA) vs. Shelby Rogers (USA) 6-4, 6-3
Sloane Stephens (USA) vs. Caty McNally (USA) 6-4, 6-2
(WC) Claire Liu (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-3, 4-6, 6-4
(2) Elena Rybakina (KAZ) – bye


WTA 250, Winners Open 2021, Cluj-Napoca (ROU) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Finale: (2) Andrea Petkovic (GER) vs. Mayar Sherif (EGY) 6-1, 6-1

Semifinale
Mayar Sherif (EGY) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 7-6(1), 6-4
(2) Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Aleksandra Krunic (SRB) 6-4, 6-2

Kvartfinale
Mayar Sherif (EGY) vs. (8) Kristina Kucova (SVK) 6-3, 6-1
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-5, 6-3
(Q) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 6-0
(2) Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Seone Mendez (AUS) 6-7(6), 6-4, 6-1

1/8-finale
Mayar Sherif (EGY) vs. (WC) Alexandra Eala (PHI) 6-2, 6-2
(8) Kristina Kucova (SVK) vs. Irina Bara (ROU) 2-6, 7-6(3), 7-6(5)
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Katarzyna Kawa (POL) 6-4, 6-4
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-3, 7-5
==
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (6) Kaja Juvan (SLO) 7-6(7), 6-0
(Q) Aleksandra Krunic (SRB) vs. (3) Ana Bogdan (ROU) 6-3, 6-3
(Q) Seone Mendez (AUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 4-3 Ret’d
(2) Andrea Petkovic (GER) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 6-4, 6-3

R32
Mayar Sherif (EGY) vs. (1) Alize Cornet (FRA) 6-2 6-4
(WC) Alexandra Eala (PHI) vs. (Q) Paula Ormaechea (ARG) 7-5, 6-2
Irina Bara (ROU) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 6-2, 6-3
(8) Kristina Kucova (SVK) vs. Cagla Buyukakcay (TUR) 6-1, 6-1

Kristyna Pliskova (CZE) vs. (4) Martina Trevisan (ITA) 6-4, 6-4
Katarzyna Kawa (POL) vs. (WC) Briana Szabo (ROU) 6-2, 6-1
Lara Arruabarrena (ESP) vs. Evelyne Tiron (ROU) 6-0, 6-0
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (7) Viktoriya Tomova (BUL) 6-2, 6-3
==
(6) Kaja Juvan (SLO) vs. Marina Melnikova (RUS) 6-1, 6-1
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-2
(Q) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Yuki Naito (JPN) 6-3, 5-0 Ret’d
(3) Ana Bogdan (ROU) vs. (Q) Panna Udvardy (HUN) 6-2, 6-4

Lesia Tsurenko (UKR) vs. (5) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-3, 6-3
(Q) Seone Mendez (AUS) vs. (Q) Jana Fett (CRO) 6-2, 6-2
Jaqueline Cristian (ROU) vs. Reka-Luca Jani (HUN) 6-1, 6-2
(2) Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Alexandra Dulgheru (ROU) 6-3, 4-1 Ret’d


ATP 500, City Open, Washington (DC, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale: (5) Jannik Sinner (ITA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 7-5, 4-6, 7-5

Semifinale
Mackenzie McDonald (USA) vs. Key Nishikori (JPN) 6-4, 3-6, 7-5
(5) Jannik Sinner (ITA) vs. (WC) Jenson Brooksby (USA) 7-6(2), 6-1

Kvartfinale
Key Nishikori (JPN) vs. (14) Lloyd George Harris (RSA) 6-3, 7-5
Mackenzie McDonald (USA) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 6-2
(5) Jannik Sinner (ITA) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 6-2
(WC) Jenson Brooksby (USA) vs. (11) John Millman (AUS) 6-1, 6-2

1/8-finale
(14) Lloyd George Harris (RSA) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 6-4, 1-6, 6-4
Key Nishikori (JPN) vs. (7) Cameron Norrie (GBR) 3-6, 6-3, 6-3
Mackenzie McDonald (USA) vs. Ilya Ivashka (BLR) 6-4, 6-4
Denis Kudla (USA) vs. (WC) Brandon Nakashima (USA) 3-6, 7-6(3), 6-4
==
(5) Jannik Sinner (ITA) vs. (12) Sebastian Korda (USA) 7-6(3), 7-6(3)
Steve Johnson (USA) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 6-1
(11) John Millman (AUS) vs. (8) Reilly Opelka (USA) 6-3, 7-6(4)
(WC) Jenson Brooksby (USA) vs. (2) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-4

R32
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (WC) Jack Sock (USA) 6-2, 4-6, 7-6(1)
(14) Lloyd George Harris (RSA) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 1-0 Ret’d
Key Nishikori (JPN) vs. (9) Alexander Bublik (KAZ) 6-2, 7-5
(7) Cameron Norrie (GBR) vs. Marcos Giron (USA) 6-4, 6-3

Ilya Ivashka (BLR) vs. (4) Grigor Dimitrov (BUL) 6-2, 7-6(4)
Mackenzie McDonald (USA) vs. (13) Benoit Paire (FRA) 6-7(6), 6-4, 6-4
Denis Kudla (USA) vs. (10) Taylor Harry Fritz (USA) 6-4, 6-2
(WC) Brandon Nakashima (USA) vs. (6) Daniel Evans (GBR) 7-6(1), 6-0
==
(5) Jannik Sinner (ITA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-2, 6-4
(12) Sebastian Korda (USA) vs. Vasek Pospisil (CAN) 7-5, 6-4
Ricardas Berankis (LTU) vs. (15) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3, 6-2
Steve Johnson (USA) vs. (3) Alex De Minaur (AUS) 6-7(5), 6-4, 6-2

(8) Reilly Opelka (USA) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 7-6(1), 6-3
(11) John Millman (AUS) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-2, 7-6(8)
(WC) Jenson Brooksby (USA) vs. (16) Frances Tiafoe (USA) 7-6(4), 7-5
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Andreas Seppi (ITA) 2-6, 6-2, 6-2

R64
(1) Rafael Nadal (ESP) – bye
(WC) Jack Sock (USA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-7(3), 4-0 Ret’d
Tennys Sandgren (USA) vs. James Duckworth (AUS) 6-3, 2-6, 6-2
(14) Lloyd George Harris (RSA) – bye

(9) Alexander Bublik (KAZ) – bye
Key Nishikori (JPN) vs. Sam Querrey (USA) 6-4, 6-3
Marcos Giron (USA) vs. (Q)Illya Marchenko (UKR) 4-6, 6-4, 7-6(1)
(7) Cameron Norrie (GBR) – bye

(4) Grigor Dimitrov (BUL) – bye
Ilya Ivashka (BLR) vs. Egor Gerasimov (BLR) 7-5, 6-4
Mackenzie McDonald (USA) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-4, 6-4
(13) Benoit Paire (FRA) – bye

(10) Taylor Harry Fritz (USA) – bye
Denis Kudla (USA) vs. (WC) Feliciano Lopez (ESP) 6-3, 6-7(5), 6-3
(WC) Brandon Nakashima (USA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-3, 6-3
(6) Daniel Evans (GBR) – bye
==
(5) Jannik Sinner (ITA) – bye
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (Q) Prajnesh Gunneswaran (IND) 2-6, 6-1, 6-1
Vasek Pospisil (CAN) vs. (Q) Emilio Gomez (ECU) 4-6, 6-3, 6-3
(12) Sebastian Korda (USA) – bye

(15) Miomir Kecmanovic (SRB) – bye
Ricardas Berankis (LTU) vs. (Q) Mitchell Krueger (USA) 7-6(4), 6-2
Steve Johnson (USA) vs. (Q) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-3, 7-6
(3) Alex De Minaur (AUS) – bye

(8) Reilly Opelka (USA) – bye
Daniel Elahi Galan (COL) vs. Tommy Paul (USA) 6-4, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Jordan Thompson (AUS) 3-6, 7-5, 6-3
(11) John Millman (AUS) – bye

(16) Frances Tiafoe (USA) – bye
(WC) Jenson Brooksby (USA) vs. Kevin Anderson (RSA) 7-6(4), 6-3
Andreas Seppi (ITA) vs. Yasutaka Uchiyama (JPN) 3-6, 7-5, 6-3
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye

Qfi: [3] (151) Jeffrey John Wolf (USA) vs. [11] (168) Elias Ymer (SWE)

Q16 (udvalgte)
(220) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [2] (143) Liam Broady (GBR) 4-6, 6-2, 4-6

[3] (151) Jeffrey John Wolf (USA) vs. (WC) (249) Ulises Blanch (USA) 6-7(5), 7-6(3), 6-3
[11] (168) Elias Ymer (SWE) vs. (190) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-3


WTA Challenger/125K 

WTA 125, Thoreau Tennis Open 125, Concord (MA, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Van Uytvanck, Hsieh, Brengle, Davis, McHale, Zvonareva m.fl.


ATP Challenger (uge 31)

Place Country Category Surface
Cordenons ITA ATP Challenger €44K Clay
Liberec CZE ATP Challenger €44K Clay

 

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 31)

Place Country Category Surface
Bolzano ITA M25 Clay
Decatur IL, USA M25 – Livestream C1+C2 Hard
Grodzisk Mazowiecki POL M25 – Livestream CC(8)+MC(7) Clay
Guayaquil ECU M25 – Livestream C1+C2 Clay
Pitesti ROU M25 – Livestream CC+? Clay
Cairo EGY M15 Clay
Frederiksberg DEN M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard
Novisad SRB M15 Clay
Parnu EST M15 Clay
Telavi GEO M15 Clay
Wetzlar GER M15 Clay
Xativa ESP M15 Clay

 

M25 Guayaquilf
Tidsforskel: cet -7 timer

R32: [7] (527) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (581) Ricardo Rodriguez-Pace (VEN) 6-2, 3-6, 6-4


M15 Frederiksberg (DEN) – Grus

Finale: [5] (611) Jonathan Mridha (SWE) vs. [1] (394) Marcus Eriksson (SWE) 6-3, 7-6(5)

Semifinale
(1134) August Holmgren (DEN) vs. [1] (394) Marcus Eriksson (SWE) 3-6, 6-3, 4-6
(WC) Benjamin Hannestad (DEN) vs. [5] (611) Jonathan Mridha (SWE) 6-0, 2-6, 4-6

Kvartfinale
[1] (394) Marcus Eriksson (SWE) vs. [6] (617) Vasil Kirkov (USA) 6-4, 6-3
(1134) August Holmgren (DEN) vs. [3] (569) Mick Veldheer (NED) 6-4, 6-4
(WC) (1248) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [5] (611) Jonathan Mridha (SWE) 4-6, 4-6
(WC) Benjamin Hannestad (DEN) vs. (WC) Johannes Ingildsen (DEN) 2-6, 7-6(4), 6-2

1/8-finale
[1] (394) Marcus Eriksson (SWE) vs. (Q) (1924) Nikola Slavic (SWE) 6-3, 6-1
[6] (617) Vasil Kirkov (USA) vs. (783) Sandro Kopp (AUT) 4-6, 6-3, 6-1
[3] (569) Mick Veldheer (NED) vs. (1122) Palaphoom Kovapitukted (THA) 0-6, 6-3, 6-3
(1134) August Holmgren (DEN) vs. (760) Sebastian Prechtel (GER) 6-3, 3-6, 6-3
==
[5] (611) Jonathan Mridha (SWE) vs. (1228) Oscar Moraing (GER) 6-1, 6-3
(WC) (1248) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (1169) Daniel De Jonge (NED) 6-4, 7-6(5)
(WC) Benjamin Hannestad (DEN) vs. [7] (644) Ryan Nijboer (NED) 6-3, 6-1
(WC) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [2] (550) Matias Zukas (ARG) 6-3, 6-1

R32
[1] (394) Marcus Eriksson (SWE) vs. (815) George Loffhagen (GBR) 6-7(7), 6-2, 6-2
(Q) (1924) Nikola Slavic (SWE) vs. (Q) Amaury Raynel (FRA) 2-6, 6-4, 6-4
(783) Sandro Kopp (AUT) vs. (JR) (1987) Guy Den Ouden (NED) 6-4, 6-4
[6] (617) Vasil Kirkov (USA) vs. (1003) Marius Ruzgas (SWE) 6-2, 6-2

(Q) Philip Hjorth (DEN) vs. [3] (569) Mick Veldheer (NED) 3-6, 3-6
(WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (1122) Palaphoom Kovapitukted (THA) 1-6, 3-6
(1134) August Holmgren (DEN) vs. (807) Dominik Boehler (GER) 6-4, 7-6(4)
(760) Sebastian Prechtel (GER) vs. [8] (725) Karl Friberg (SWE) 6-1, 6-1
==
[5] (611) Jonathan Mridha (SWE) vs. (Q) (1741) Adrian Oetzbach (GER) 6-2, 6-3
(1228) Oscar Moraing (GER) vs. (Q) (1431) Gianni Ross (USA) 7-5, 4-6, 6-4
(WC) (1248) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (735) Giorgio Ricca (ITA) 6-3, 6-3
(1169) Daniel De Jonge (NED) vs. [4] (590) Patrick Kypson (USA) 6-3, 7-6(14)

[7] (644) Ryan Nijboer (NED) vs. (Q) Leyton Rivera (SWE) 6-4, 6-2
(WC) Benjamin Hannestad (DEN) vs. (Q) (1751) Gabriel Decamps (BRA) 6-4, 6-2
(WC) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (JR) (1743) Elmer Møller (DEN) 7-5, 6-1
[2] (550) Matias Zukas (ARG) vs. (Q) (2040) Christopher Patzanovsky (GER) 6-4, 4-0 Ret’d

Qfi
Philip Hjorth (DEN) vs. [11] (2040) Jordi Walder (GER) 6-1, 4-6, [10-3]
Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [5] (1741) Adrian Oetzbach (GER) 3-6, 6-1, [4-10]

Q16 (udvalgte)
Gustav Theilgaard (DEN) vs. [1] (1300) Mohamed Nazim Makhlouf (ALG) 4-6, 0-6

Philip Hjorth (DEN) vs. [2] (1420) Robin Thour (SWE) 6-0, 6-1
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (11) Jordi Walder (GER) 3-6, 6-2, [4-10]

(WC) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [13] Amaury Raynel (FRA) 6-7(2), 3-6

(WC) Alexander Stage (DEN) vs. [5] (1741) Adrian Oetzbach (GER) 1-6, 3-6
Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [9] (1924) Jonas Maier (GER) 6-2, 6-3

Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. [6] (1751) Gabriel Decamps (BRA) 4-6, 2-6

(WC) Nikolaj Katic (DEN) vs. [7] (1751) Adam Heinonen (SWE) 3-6, 7-6(5), [6-10]
(WC) Jonas Zacho Larsen (DEN) vs. [12] (2040) Christopher Patzanovsky (GER) 6-2, 6-7(2), [6-10]

Doubles

Finale: Johannes Ingildsen/Christian Sigsgaard (DEN) vs. Benjamin Hannestad/Simon Friis Søndergaard (DEN) 7-5, 6-3

Semifinale
Benjamin Hannestad/Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. August Holmgren (DEN)/Palaphoom Kovapitukted (THA) 7-5, 6-1
Johannes Ingildsen/Christian Sigsgaard (DEN) vs. Benedikt Emesz/Sandro Kopp (AUT) 6-3, 3-6, [10-8]

Kvartfinale:
August Holmgren (DEN)/Palaphoom Kovapitukted (THA) vs. (1) Mick Veldheer/Ryan Nijboer (NED) – walkover
Benjamin Hannestad/Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. Markus Eriksson/Nikola Slavic (SWE) 6-1, 4-6, [10-5]
Philip Hjorth/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Benedikt Emesz/Sandro Kopp (AUT) 7-5, 4-6, [11-13]
Johannes Ingildsen/Christian Sigsgaard (DEN) vs. (2) Marius Ruzgas (SWE)/Matias Zukas (ARG) 6-3, 6-1

1/8-finale
August Holmgren (DEN)/Palaphoom Kovapitukted (THA) vs. Giorgio Ricca/Leonardo Catani (ITA) 7-6(6), 7-6(2)
Benjamin Hannestad/Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. (3) Guy Den Ouden/Daniel De Jonge (NED) 6-1, 6-3
Philip Hjorth/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Sandro Kopp/Benedikt Emesz (AUT) 6-2, 6-3
Johannes Ingildsen/Christian Sigsgaard (DEN) vs. Carl Emil Overbeck/Jonas Zacho Larsen (DEN) 6-2, 7-6(0)

<< tilbage


ITF Women (uge 31)

Place Country Category Surface
Bydgoszcz POL W25 Clay
Parnu EST W25 Clay
Pescara ITA W25 Clay
Cairo EGY W15 Hard
Frederiksberg DEN W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard

 

W15 Frederiksberg (DEN) – Grus

Finale: [5] (646) Michaela Bayerlova (CZE) vs. (Q) Nicole Khirin (ISR) 6-1, 6-1

Semifinale
[5] (646) Michaela Bayerlova (CZE) vs. [6] (657) Alice Robbe (FRA) 6-3, 6-3
(Q) Nicole Khirin (ISR) vs. (Q) Lena Ruppert (GER) 5-7, 6-4, 6-4

Kvartfinale
[5] (646) Michaela Bayerlova (CZE) vs. [1] (426) Sohyun Park (KOR) 6-3, 6-3
[6] (657) Alice Robbe (FRA) vs. (867) Taylor NG (USA) 7-5, 4-6, 7-5
(Q) (1112) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) Lena Ruppert (GER) 3-6, 6-3, 4-6
(WC) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Nicole Khirin (ISR) 7-5, 6-7(6), 6-7(4)

1/8-finale
[1] (426) Sohyun Park (KOR) vs. (922) Emily Seibold (GER) 6-3, 3-6, 7-5
(WC) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [5] (646) Michaela Bayerlova (CZE) 1-6, 5-7
(867) Taylor NG (USA) vs. [3] (541) Alba Carillo Marin (ESP) 6-1, 6-2
[6] (657) Alice Robbe (FRA) vs. (JR) (898) Maria Bondarenko (RUS) 4-6, 6-0, 6-4
==
(Q) (1112) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (812) Darja Semenistaja (LAT) 7-5, 6-3
(Q) Lena Ruppert (GER) vs. (729) Laetitia Pulchartova (CZE) 6-3, 6-7(0), 7-6(5)
(WC) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (906) Timea Jaruskova (SVK) 7-5, 6-2
(Q) Nicole Khirin (ISR) vs. [2] (511) Olivia Tjandramulia (AUS) 4-6, 6-2, 6-1

R32
(WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [1] (426) Sohyun Park (KOR) 1-6, 4-6
(922) Emily Seibold (GER) vs. (885) Ani Vangelova (BUL) 6-2, 6-1
(WC) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (WC) Rebecca Munk Mortensen (DEN) 6-4, 6-2
[5] (646) Michaela Bayerlova (CZE) vs. (Q) (1206) Martha Matoula (GRE) 6-2, 6-2

[3] (541) Alba Carillo Marin (ESP) vs. (Q) (1423) Elena Gemovic (SRB) 6-1, 3-6, 6-3
(867) Taylor NG (USA) vs. (JR) Priska Madelyn Nugroho (INA) 6-4, 7-6(3)
(JR) (898) Maria Bondarenko (RUS) vs. (789) Victoria Dema (UKR) 6-3, 7-5
[6] (657) Alice Robbe (FRA) vs. (787) Eri Shimizu (JPN) 6-2, 6-3
==
(812) Darja Semenistaja (LAT) vs. [7] (691) Arina Gabriela Vasilescu (ROU) 6-2, 6-3
(Q) (1112) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Maelys Bougrat (FRA) 6-4, 6-3
(Q) Lena Ruppert (GER) vs. (Q) Emily Welker 6-0, 6-3
(729) Laetitia Pulchartova (CZE) vs. [4] (632) Maria Herazo Gonzalez (COL) 7-5, 4-6, 6-2

(WC) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [8] (707) Naho Sato (JPN) 4-6, 6-4, 6-2
(906) Timea Jaruskova (SVK) vs. (745) Daria Vidmanova (CZE) 1-6, 6-1, 6-3
(Q) Nicole Khirin (ISR) vs. (Q) Kajsa Rinaldo Persson (SWE) 6-3, 6-3
[2] (511) Olivia Tjandramulia (AUS) vs. (Q) (1254) Anika Jaskova (SVK) 7-6(3), 6-2

Qfi
(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [4] (1014) Maelys Bougrat (FRA) 3-6, 1-6
[7] (1112) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [9] (1140) Elena Jamshidi (DEN) 4-6, 6-0, [12-10]

Q16
Karoline Laursen (DEN) vs. (2) Nicole Khirin (ISR) 4-6, 4-6
Olivia Thiemke (DEN) vs. (13) Antonia Schmidt (GER) 6-7, 2-6

Cecilie Wiche (DEN) vs. (3) Ivania Martinich (CHI) 0-6, 0-6
(WC) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. (11) Emily Welker (GER) 1-6, 1-6

(WC) Maria Jespersen (DEN) vs. [4] (1014) Maelys Bougrat (FRA) 4-6, 4-6
(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (15) Naoko Eto (JPN) 6-1, 7-5

(1394) Kajsa Rinaldo Persson (SWE) vs. [5] (1051) Helene Pellicano (MLT) 6-2, 6-4
(WC) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [14] (1227) Astrid Wanja Brune Olsen (NOR) 4-6, 1-6

(1423) Elena Gemovic (SRB) vs. [6] (1087) Melis Yasar (SWE) 1-6, 6-7(5)
(WC) Victoria Wiche (DEN) vs. [12] (1206) Martha Matoula (GRE) 1-6, 1-6

[7] (1112) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Philippa Preugschat (GER) 6-1, 6-2
[9] (1140) Elena Jamshidi (DEN) vs. (WC) Freja B. Løvbjerg (DEN) 6-1, 6-1

Doubles

Kvartfinale – Ingen danske doubler

1/8-finale
Vilma Krebs Hyllested/Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (1) Ani Vangelova (BUL)/Victoria Dema (UKR) 2-6, 3-6
(WC) Simone Alipieva/Karoline Laursen (DEN) vs. Sylvie Zund (LIE)/Elena Gemovic (SRB) 3-6, 4-6
Maria Jespersen/Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Darja Semenistaja (LAT)/Maria Bondarenko (RUS) – tabte walkover
Nikoline Gullacksen/Olivia Thiemke (DEN) vs. Daria Vidmanova (CZE)/Nicole Khirin (ISR) 5-7, 1-6


W15 Monastir
Tidsforskel: cet -1 time

Finale: [4] (581) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Akvile Parazinskaite (LTU) 6-0, 6-3

Semifinale
[4] (581) Olga Helmi (DEN) vs. [1] (469) Ganna Poznikhirenko (UKR) 6-0, 3-0 Ret’d
(Q) Akvile Parazinskaite (LTU) vs. (744) Ayumi Koshiishi (JPN) 6-2, 6-2

Kvartfinale
[1] (469) Ganna Poznikhirenko (UKR) vs. (940) Noelia Bouzo Zanotti (ESP) 3-6, 6-1, 6-4
[4] (581) Olga Helmi (DEN) vs. (804) Lauren Proctor (USA) 2-6, 6-3, 6-4

1/8-finale (udvalgte)
[4] (581) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (1201) Gianna Pielet (USA) 6-2, 6-1
(804) Lauren Proctor (USA) vs. (1013) Katarina Kozarov (SRB) 7-5, 7-6(2)

R32 (udvalgte)
[4] (581) Olga Helmi (DEN) vs. (834) Federica Prati (ITA) 6-3, 6-1
(Q) (1201) Gianna Pielet (USA) vs. (WC) Feryel Ben Hassen (TUN) 6-4, 6-0
(1013) Katarina Kozarov (SRB) vs. (715) Ramu Ueda (JPN) 6-1, 6-2
(804) Lauren Proctor (USA) vs. [7] (674) Jessica Failla (USA) 7-5, 3-6, 6-4

<< tilbage


ITF Junior (uge 31)

Grade 2, VAN DER VALK HOTEL GLADBECK JUNIOR CUP POWERED BY BABOLAT, Gladbeck (GER) – Grus

Girls singles

1/8-finale: (259) Natacha Schou (DEN) vs. [7] (130) Kristyna Tomajikova (CZE) 1-6, 0-6
R32: (259) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) Ronja Scheuermann (GER) 6-2, 6-3

Girls doubles

1/8-finale: Natacha Schou (DEN)/Liam Oved (ISR) vs. Joelle Lilly Sophie Steur/Tea Lukic (GER) 0-6, 4-6


Grade 4, TELKEA OPEN 2021, Schifflange (LUX) – Grus

1/8-finale: [7] (866) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (946) Lou Baudouin (FRA) 3-6, 6-4, 3-6
R32: [7] (866) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (2745) Renee Dorval (BEL) 6-2, 6-2


Grade 4, XXVI INTERNACIONAL JUNIOR DE LEIRIA (POR) – Grus

Girls singles

R32: (2881) Sara Børkop (DEN) vs. (WC) Maria Garcia (POR) 6-7(3), 6-3, 3-6

Q16: Hannah Hafez (DEN) vs. Gabriela Matos (POR) 1-6, 2-6
Q32: Hannah Hafez (DEN) vs. Catarina Moreira (POR) 6-3, 6-3

Girls doubles

Kvartfinale: Børkop/Pinto vs. (2) Mafalda Guedes/Matilde Morais (POR) 3-6, 1-6
1/8-finale: (8) Sara Børkop (DEN)/Sofia Pinto (POR) vs. Hannah Hafez (DEN)/Elena Samuelsson (SWE) 6-1 6-3


Grade 4, 4TH CITY OF WELS JUNIOR GRAND-PRIX, Wells (AUT) – Grus

Girls singles

R32: (1940) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. [4] (491) Katrin Pavkova (CZE) 2-6, 1-6

Girls Doubles

1/8-finale: Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN)/Chiara Isabella Jung (AUT) vs. Leonie Rabl/Kim Kuehbauer (AUT) 1-6, 4-6


Grade 5, TENNIS FOUNDATION GHANA OPEN Accra (GHA) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: (1698) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [6] (960) Desmond Ayaaba (GHA) 6-7(2), 3-6
R32: (1698) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (LL) Aly Ahmed Noureldine (EGY) 6-0, 6-3

Q16: Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. [2] (2123) Lameck Bagerbaseh (GHA) 4-6, 4-6
Q32: Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Dele Oshiga (NGR) 6-0, 6-0

Boys doubles

1/8-finale: Cornelius Alexander Shalmi/Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Lameck Bagerbaseh/Raphael Nii Ankrah (GHA) 2-6, 6-7(4)


Grade 5 KC TROPHY BREE (BEL) – Grus

Boys singles

R32: (1394) Asger Emil Ildor (DEN) vs. Robin De Groote (BEL) 2-6, 1-6

Boys doubles

Kvartfinale: Ildor/Grunewald vs. Gabriel Jornert/Filip Gustafsson (SWE) 4-6, 1-6
1/8-finale: Asger Emil Ildor (DEN)/Niklas Grunewald (GER) vs. Viktor Van Craenenbroeck/Vinz Vanwinghe (BEL) 6-2, 6-1


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 31)

Cat 3, TE Greve – Grus

U16 Boys singles

Finale: (872) Kristian Kjellberg (DEN) vs. [4] (396) Danijel Krstevski (SRB) 6-2, 6-4

Semifinale
[5] (464) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. [4] (396) Danijel Krstevski (SRB) 2-6, 6-7(4)
(872) Kristian Kjellberg (DEN) vs. (1181) Christoffer Thielsen (DEN) 6-3, 7-5

Kvartfinale
[5] (464) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. [1] (175) Oliver Bonding (GBR) 6-2, 4-6, 6-3
[7] (534) Oliver Steines (DEN) vs. [4] (396) Danijel Krstevski (SRB) 6-4, 1-6, 3-6
(1181) Christoffer Thielsen (DEN) vs. (WC) (2104) Valdemar Soldbro Dubin (DEN) 6-0, 5-7, 6-2
(872) Kristian Kjellberg (DEN) vs. (1640) Phi Thanh Vo (DEN) 6-3, 6-3

1/8-finale
[1] (175) Oliver Bonding (GBR) vs. (WC) (1494) Christoffer Emil Jessen (DEN) 6-0, 6-0
[5] (464) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (832) Gustav Andersson (SWE) 6-2, 5-7, 7-5
[4] (396) Danijel Krstevski (SRB) vs. (975) Lukas Andersson (SWE) 6-2, 6-4
[7] (534) Oliver Steines (DEN) vs. (2561) Rick Nieke (JPN) 6-2, 3-6, 6-3
==
(WC) (2104) Valdemar Soldbro Dubin (DEN) vs. [8] (791) Ewan Cohen (SWE) 3-6, 6-2, 6-3
(1181) Christoffer Thielsen (DEN) vs. (1160) Sebastian Eie (NOR) 6-1, 6-2
(1640) Phi Thanh Vo (DEN) vs. [6] (501) Christopher Garde (DEN) 1-6, 6-3, 6-4
(872) Kristian Kjellberg (DEN) vs. (Q) (2561) Hector Hertz Nissen (DEN) 6-0, 6-0

R32
[1] (175) Oliver Bonding (GBR) vs. (Q) Leo Bach Nielsen (DEN) 6-0, 6-0
(WC) (1494) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (2452) Mads Tvede (DEN) 6-3, 6-2
(1837) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (832) Gustav Andersson (SWE) 2-6, 2-6
[5] (464) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (LL) Oscar Lundsfryd (DEN) 6-0, 6-0

[4] (396) Danijel Krstevski (SRB) vs. (Q) Linus Bangert (DEN) 6-2, 7-5
(975) Lukas Andersson (SWE) vs. (Q) Valdemar Spillemose Andersen (DEN) 6-3, 6-3
(2561) Rick Nieke (JPN) vs. (1542) Marcus Sehested (SWE) 6-2, 6-2
[7] (534) Oliver Steines (DEN) vs. (Q) (2262) Asger Sørensen (DEN) 6-2, 6-1
==
(2093) Anders Bjørn Møller (DEN) vs. [8] (791) Ewan Cohen (SWE) 7-5, 5-7, 2-6
(WC) (2104) Valdemar Soldbro Dubin (DEN) vs. (Q) Christoffer Topp-Parving (DEN) 6-3, 6-3
(2432) Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. (1160) Sebastian Eie (NOR) 4-6, 2-6
(1181) Christoffer Thielsen (DEN) vs. [3] (368) Alexander Nordal Clausen (DEN) 6-2, 6-2

[6] (501) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) (2729) Jarl August Ildor (DEN) 1-6, 6-2, 6-4
(1640) Phi Thanh Vo (DEN) vs. (1886) Viktor Fraenkel (SWE) 4-6, 6-4, 6-3
(872) Kristian Kjellberg (DEN) vs. (Q) Fidel Nweke (DEN) 6-2, 6-7(5), 6-0
(Q) (2561) Hector Hertz Nissen (DEN) vs. [2] (184) Balthazar Huss (GER) 6-1 Ret’d

Qfi
Fidel Nweke (DEN) vs. Oscar Lundsfryd (DEN) 6-2, 6-4
Øvrige deltagere “bye”

U16 Boys doubles

Finale: Fraenkel/Andersson vs. Huss/Cohen 6-2, 6-0

Semifinale
(1) Alexander Nordal Clausen/Oliver Steines (DEN) vs. Viktor Fraenkel/Gustav Andersson (SWE) 4-6, 6-3, [6-10]
Anders Bjørn Møller/Phi Than Vo (DEN) vs. (2) Balthazar Huss (GER)/Ewan Cohen (SWE) 6-2, 2-6, [10-12]

U16 Girls singles

Finale: [2] (223) Natalia Krockova (SVK) vs. [1] (202) Nela Linhartova (CZE) 4-6, 6-2, 6-1

Semifinale
[7] (498) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [1] (202) Nela Linhartova (CZE) 6-1, 5-7, Ret’d
[2] (223) Natalia Krockova (SVK) vs. [3] (306) Justine Bretnacher (FRA) 6-3, 6-1

Kvartfinale
[1] (202) Nela Linhartova (CZE) vs. [5] (457) Sara Kastakova (SVK) 6-2, 6-2
[7] (498) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [4] (358) Antonina Czajka (POL) 6-3, 6-1
[3] (306) Justine Bretnacher (FRA) vs. (650) Emma Katarina Forgac (GER) 6-2, 7-6(2)
[2] (223) Natalia Krockova (SVK) vs. [8] (498) Victoria Kapcia (SWE) 7-5, 6-3

1/8-finale
(Q) Hannah Winding Mollerup (DEN) vs. [1] (202) Nela Linhartova (CZE) 2-6, 6-4, 2-6
(Q) (1806) Therese Harboe Holst (DEN) vs. [5] (457) Sara Kastakova (SVK) 3-6, 2-6
[4] (358) Antonina Czajka (POL) vs. (2061) Coline Buclon (FRA) 6-3, 6-2
[7] (498) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (1164) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) 7-5, 3-6, 7-6(6)
==
[6] (465) Laura Brunkel (DEN) vs. (650) Emma Katarina Forgac (GER) 6-4, 6-2(2), 2-6
[3] (306) Justine Bretnacher (FRA) vs. (Q) Anna Smiskova (CZE) 6-0, 6-3
(938) Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. [8] (498) Victoria Kapcia (SWE) 0-6, 1-6
(2527) Lejla Zaurbekova (DEN) vs. [2] (223) Natalia Krockova (SVK) 1-6, 0-3 Ret’d

R32
(842) Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. [1] (202) Nela Linhartova (CZE) 0-6, 1-6
(Q) Hannah Winding Mollerup (DEN) vs. (Q) Christina Bednarczyk (GER) 4-6, 7-6(3), 6-1
(Q) (1806) Therese Harboe Holst (DEN) vs. (LL) (2298) Felicia Damm Nielsen (DEN) 6-2, 6-2
(1039) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. [5] (457) Sara Kastakova (SVK) 1-6, 1-6

(2455) Emma Louise la Cour Asbø (DEN) vs. [4] (358) Antonina Czajka (POL) 0-6, 2-6
(WC) Cecilie Funder (DEN) vs. (2061) Coline Buclon (FRA) 4-6, 3-6
(1164) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (1297) Clara Nilsson (SWE) 6-3, 6-2
[7] (498) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) 6-3, 6-3
==
[6] (465) Laura Brunkel (DEN) vs. (1866) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) 6-3, 6-2
(Q) (2614) Sophia Bergqvist (DEN) vs. (650) Emma Katarina Forgac (GER) 2-6, 3-6
(WC) Oline Vienberg Skovgaard (DEN) vs. (Q) Anna Smiskova (CZE) 6-7(6), 3-6
(1714) Emma Paunovic (DEN) vs. [3] (306) Justine Bretnacher (FRA) 2-6, 1-6

(703) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. [8] (498) Victoria Kapcia (SWE) 5-7, 2-6
(938) Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. (Q) Naja Avnsboel Lund (DEN) 2-6, 6-4, 7-5
(2527) Lejla Zaurbekova (DEN) vs. (Q) Marlene Friemuth (GER) 6-3, 6-2
(1350) Caroline Porsager (DEN) vs. [2] (223) Natalia Krockova (SVK) 0-6, 0-6

Qfi
[1] (358) Antonina Czajka (POL) – bye
[2] (1806) Therese Harboe Holst (DEN) vs. Asta Elisabeth Nielsen (DEN) 6-2, 6-0
Hannah Winding Mollerup (DEN) vs. [3] (2061) Karolina Johnsen (DEN) 6-2, 6-2
[4] (2298) Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. Anna Smiskova (CZE) 0-6, 4-6
[5] (2614) Sophia Bergqvist (DEN) vs. Silke Skikkild (DEN) 6-1, 6-3
[6] (2731) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Christina Bednarczyk (GER) 6-1, 2-6, [4-10]
Naja Avnsboel Lund (DEN) vs. Caroline Sofia Kostecki Andersen (DEN) 6-2, 6-2
Claire Knudsen (DEN) vs. Marlene Friemuth (GER) 2-6, 0-6

U16 Girls doubles

Finale: Fridthjof/Unhartova vs. Krockova/Kastakova – tabte walkover

Semifinale
(4) Laura Brunkel (DEN)/Emma Katarina Forgac (GER) vs. (1) Natalia Krockova/Sara Kastakova (SVK) 0-6, 2-6
(2) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Nela Linhartova (CZE) vs. Emma Thulin Gregersen (DEN)/Clara Nilsson (SWE) 6-2, 7-6(10)

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm