Danmarks 3 bedste singlespillere kan følges, når Mikael Torpegaard og Holger Rune begge spiller ATP Challenger og Clara Tauson er med i WTA 500 i St. Petersburg

De seneste uger har der – af gode grunde – været stort fokus på de to danske supertalenter 17-årige Holger Vitus Nødskov Rune og 18-årige Clara Tauson, som begge trådte ind på henholdsvis ATP og WTA scenen med bravour.

Det bliver ikke anderledes i den kommende uge, hvor der er gode chancer for, at Clara igen kommer til at optræde på TV 2 Sport, når hun i 1. runde – formentlig tirsdag – møder Daria Kasatkina ved WTA 250 turneringen St. Petersburg Ladies Trophy, som kan følges på WTATV.com og fra tirsdag endvidere på TV 2 Play, men når Clara er på banen, flyttes badminton fra All England midlertidigt til Play, mens Clara følges på TV 2 Sport.

WTA kval St. Petersburg: Clara Tauson tilbage i kampform efter fornem afslutning i kvalfinale

Da Holger som den yngste 17-årige siden 2014 nåede kvartfinalen ved en ATP 250 turnering i Santiago, blev hans 2 seneste kampe vist på TV 2 Sport X, som i den kommende uge dækker både ATP 500 turneringerne i Dubai og Acapulco, men det bliver dog uden dansk deltagelse, idet det ikke lykkedes for Holger at vinde kvartfinalen i Santiago, hvorved han kunne have opnået en Special Exempt (SE) til turneringen i Acapulco.

Der bliver dog alligevel mulighed for at se Holger i aktion, idet han har fået wildcard til denne uges ATP Challenger i Santiago, hvor lodtrækningen magede det således, at 1. runde bliver et revanche-opgør fra 1. runde i ATP 250 turneringen ugen forinden mod 20-årige no. 257 Sebastian Baez (ARG), hvor Holger trådte ind på ATP-scenen med maner.

ATP Santiago: Holger Rune træder ind på ATP scenen med maner

Hvis Holger kan gentage sejren, når de mødes mandag kl. 1600 på Court Central, kan der vente en endnu større udfordring end i semifinalen mod Federico Delbonis (ARG) for få dage siden, idet modstanderen i en eventuel 1/8-finale kan blive no. 118 Facuno Bagnis (ARG), der lørdag vandt 7-5, 6-3 over Holgers banemand Delbonis i semifinalen, og derfor spiller finale søøndag aften mod 1. seedede Cristian Garin (CHI)
Bagnis møder i 1. runde i Challenger turneringen no. 213 Andrea Collarini (ARG).
Tilføjelse: Bagnis har efterfølgende trukket sig og erstattes af kvalspiller/Lucky Loser

TV 2 har ikke rettigheder til at vise ATP Challengers, som til gengæld kan følges – helt gratis og legalt – på Livestream.com/ATP, der viser stort set samtlige kampe på ATP Challenger touren.

Mens der har været stort fokus på Clara og Holger, er det nærliggende – i bedste Linie 3 stil – at spørge: “Hvad med de 2 andre?”, og her tænkes på den danske double-specialist Frederik Løchte Nielsen og den højst rangerede dansker på ATP-ranglisten, no. 190 Mikael Torpegaard, der senest var i aktion for godt en måned siden i Melbourne, hvor han efter 10 dages total isolation nåede 2. runde ved ATP 250 turneringen Great Ocean Road, inden han derefter fik en enkelt kamp ved Australian Open mod no. 91 Lloyd George Harris (RSA), der vandt 4-6, 6-3, 6-2, 6-2.

Torpegaard er efterfølgende vendt hjem til sin base i Ohio, hvor han i den kommende uge er seedet 4 i ATP Challenger turneringen i Cleveland, hvor han har gode minder, idet han i februar sidste år vandt en Challenger titel, og året forinden var han i finalen samme sted.

Challenger Cleveland: Torpegaard atter på sejrsspor med titel forud for Davis Cup

Torpegaard møder i 1. runde 24-årige no. 419 Lucas Catarina (MON), og i tilfælde af sejr kan han møde vinderen af no. 272 Yosuke Watanuki (JPN) og Kevin King (USA).
Ifølge seedningen kan han i kvartfinalen møde 8. seedede no. 231 Roberto Cid Subervi (DOM) og i semifinalen 2. seedede no. 144 Go Soeda (JPN) eller 7. seedede no. 218 Thai-Son Kwiatkowski (USA).
I øverste halvdel er no. 103 James Duckworth (AUS) seedet 1 og no. 176 Emilio Gomez seedet 3.
Desuden er 5. seedede no. 205 og 6. seedede no. 216 Brayden Schnur (CAN) i samme halvdel.

For en sjælden gangs skyld deltager Torpegaard endvidere i double, hvor han har fået wildcard sammen med Zachary Svajda (USA).

Til gengæld betyder en øjenskade, som Tim Puetz (GER) pådrog sig i sidste uge, at han ikke deltager i double nogen steder i denne uge sammen med Frederik Løchte Nielsen.

UTR Leschly Nordic Master
Sportsfotograf.com – Elias Ymer

Der afvikles desuden en ATP Challenger for 4 uge i træk i Biella i Italien, hvor Sveriges no. 206 Elias Ymer er blandt deltagerne.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 21. marts

Billeder (facebook-opslag):
Daria Kasatkina og Margarita Gasparyan – Finale TV 2 Play 1430
Sebastian Baez (Foto: Foto: Jim Rydell) Challenger finale Santiago 2030cet

WTA 500, St. Petersburg – WTATV.com, TV 2 Play

Sibur Arena – start 1130cet søndag (Finaler)
(!) Kichenok/Olaru vs. (2) Cristian/Santamaria
NB 1430: (8) Daria Kasatkina (RUS) vs. (WC) Margarita Gasparyan (RUS)

WTA 250, Monterrey – WTATV.com, TV 2 Play

Estadio – NB 2330cet søn
Leylah Fernandez (CAN) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI)

====

ATP 500, Dubai – Tennistv.com (Alle baner), TV 2 Play

Centre Court – start 1630cet lørdag
Double finale
NB 1600: Finale: (Q) Lloyd Harris (RSA) vs. Aslan Karatsev (RUS)

ATP 500, Acapulco, Tennistv.com, TV  2 Play (0400->)

Estadio – start 0200cet søndag (Finaler)
Granollers/Zeballos vs. K. Skupski/N. Skupski
NB 0400: (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (2) Alexander Zverev (GER)

====

ATP Challenger – https://livestream.com/atp

44K, Biella – start 1100
(Q) Daniel Masur (GER) vs. (Q) Matthias Bachinger (GER)

52K, Santiago – start 2030cet
(263) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) vs. (257) Sebastian Baez (ARG)

====

ITF World Tennis Tour (udvalgte)

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/

 


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 11) 

 


St. Petersburg Ladies Trophy (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale
(8) Daria Kasatkina (RUS) vs. (WC) Margarita Gasparyan (RUS) 6-3, 2-1 Ret’d

Semifinale
(WC) Margarita Gasparyan (RUS) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-3, 7-6(9)
(8) Daria Kasatkina (RUS) vs. (4) Svetlana Kuznetsova 1-6, 6-0, 6-2

Kvartfinale
(WC) Margarita Gasparyan (RUS) vs. (1) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 7-5
Vera Zvonareva (RUS) vs. (Q) (241) Anasatia Gasanova (RUS) 6-3, 6-1
(4) Svetlana Kuznetsova vs. (Q) (160) Jacqueline Cristian (ROU) 6-7(5), 6-3, 6-3
(8) Daria Kasatkina (RUS) vs. (2) Veronika Kudermetova (RUS) 1-6, 6-1, 6-2

1/8-finale
(1) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-3, 6-4
(WC) Margarita Gasparyan (RUS) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-4
Vera Zvonareva (RUS) vs. (3) Fiona Ferro (FRA) 6-7(6), 7-5, 7-6(2)
(Q) (241) Anasatia Gasanova (RUS) vs. (5) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 1-6, 7-6(8), 7-6(4)
==
(Q) (160) Jacqueline Cristian (ROU) vs. (6) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 7-6(9)
(4) Svetlana Kuznetsova vs. (Q) (159) Xinyu Wang (CHN) 6-1, 7-5
(8) Daria Kasatkina (RUS) vs. Aliaksandra Sasnovic (BLR) 5-7, 6-3, 7-6(2)
(2) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (Q) (152) Kamilla Rakhimova (RUS) 7-5, 3-6, 7-6(5)

R32
(1) Ekaterina Alexandrova (RUS) – bye
Tereza Martincova (CZE) vs. Stefanie Voegle (SUI) 6-0, 4-6, 6-4
Katerina Siniakova (CZE) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-1, 6-2
(WC) Margarita Gasparyan (RUS) vs. (7) Kristina Mladenovic (FRA) 6-7(1), 6-1, 6-1

(3) Fiona Ferro (FRA) – bye
Vera Zvonareva (RUS) vs. (Q) (172) Arina Rodionova (AUS) 6-1, 6-3
(Q) (241) Anasatia Gasanova (RUS) vs. Katarina Zavatska (UKR) 6-2, 6-7(6), 7-5
(5) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (LL) (179) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-4, 6-4
==
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Paula Badosa (ESP) 6-2, 6-2
(Q) (160) Jacqueline Cristian (ROU) vs. Vera Lapko (BLR) 6-7(3), 6-4, 2-1 Ret’d
(Q) (159) Xinyu Wang (CHN) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-1, 5-7, 7-5
(4) Svetlana Kuznetsova – bye

(Q) (96) Clara Tauson (DEN) vs. (8) Daria Kasatkina (RUS) 4-6, 6-7(0)
Aliaksandra Sasnovic (BLR) vs. Ana Bogdan (ROU) 2-6, 6-2, 6-1
(Q) (152) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. (WC) Daria Mishina (RUS) 6-1, 6-7(2), 6-1
(2) Veronika Kudermetova (RUS) – bye

Kvalifikation

Qfi
[1] (96) Clara Tauson (DEN) vs. [11] (180) Leshly Pattinama Kerkhove (NED) 7-5, 6-2
[7] (160) Jacqueline Cristian (ROU) vs. (WC) (540) Alina Charaeva (RUS) 4-6, 6-1, 6-2
(241) Anasatia Gasanova (RUS) vs. (WC) (401) Ana Konjuh (CRO) 6-4, 6-3
[9] (172) Arina Rodionova (AUS) vs. (226) Valeria Savinykh (RUS) 6-3, 6-4
[5] (152) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. [8] (161) Magdalena Frech (POL) 6-3, 2-6, 6-2
[6] (159) Xinyu Wang (CHN) vs. [10] (179) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-2, 6-3

Q16 (udvalgte)
[1] (96) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (711) Ekaterina Shalimova (RUS) 7-5, 6-3
[11] (180) Leshly Pattinama Kerkhove (NED) vs. (232) Ekaterine Gorgodze (GEO) 0-6, 7-6(0), 6-3


WTA 250 Abierto GNP Seguros, Monterrey (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale
Leylah Fernandez (CAN) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI)

Semifinale
Leylah Fernandez (CAN) vs. (7) Sara Sorribes Tormo (ESP) 7-5, 7-5
(Q) Viktorija Golubic (SUI) vs. (8) Ann Li (USA) 6-2, 6-4

Kvartfinale
Leylah Fernandez (CAN) vs. (Viktoria Kuzmova (SVK)7-5, 6-3
(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (117) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 7-5
(8) Ann Li (USA) vs. (3) Saisai Zheng (CHN) 7-5, 6-1
(Q) Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) Anna Kalinskaya (RUS) 6-2, 6-4

1/8-finale
Leylah Fernandez (CAN) vs. (LL) Kristina Kucova (SVK) 6-1, 6-4
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (LL) Harriet Dart (GBR) 6-4, 6-3
(117) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Jasmine Paolini (ITA) 2-6, 6-2, 6-2
(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Kaja Juvan (SLO) – walkover
==
(8) Ann Li (USA) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 6-3
(3) Saisai Zheng (CHN) vs. Lin Zhu (CHN) 6-1, 6-2
(Q) Viktorija Golubic (SUI) vs. Lauren Davis (USA) 6-3, 6-1
(Q) Anna Kalinskaya (RUS) vs. Nina Stojanovic (SRB) 6-4, 6-3

R32
(LL) Kristina Kucova (SVK) vs. (1) Sloane Stephens (USA) 6-2, 6-2
Leylah Fernandez (CAN) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA) 6-3, 6-2
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (WC) Caroline Dolehide (USA) 6-3, 6-1
(LL) Harriet Dart (GBR) vs. (5) Heather Watson (GBR) 6-4, 7-6(1)

Jasmine Paolini (ITA) vs. (9) Nao Hibino (JPN) 3-6, 6-2, 6-3
(117) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (317) Katie Boulter (GBR) 6-4, 6-0
(Q) Kaja Juvan (SLO) vs. (Q) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-4, 6-4
(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) 5-7, 6-2, 6-4
==
(8) Ann Li (USA) vs. Arantxa Rus (NED) 6-3, 7-5
Tamara Zidansek (SLO) vs. (WC) Renata Zarzua (MEX) 7-6(8), 6-3
Lin Zhu (CHN) vs. (SE) Eugenie Bouchard (CAN) 7-5, 7-6(3)
(3) Saisai Zheng (CHN) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-3, 7-5

(Q) Viktorija Golubic (SUI) vs. (6) Anna Blinkova (RUS) 6-4, 6-4
Lauren Davis (USA) vs. (Q) Mayar Sherif (EGY) 1-6, 6-2, 6-3
Nina Stojanovic (SRB) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-3, 6-2
(Q) Anna Kalinskaya (RUS) vs. (2) Nadia Podroska (ARG) 6-4, 6-4

Kvalifikation

Qfi
(1) Kaja Juvan (SLO) vs. (Alt) Kurumi Nara (JPN) 6-1, 6-1
(2) Viktorija Golubic (SUI) vs. Leonie Kung (SUI) 6-3, 7-6(3)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-3, 6-2
(WC) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Harriet Dart (GBR) 6-4, 7-5
(10) Anna Kalinskaya (RUS) vs. (Alt) Lara Arruabarrena (ESP) 6-4, 6-3
(7) Mayar Sherif (EGY) vs. Usue Maitane Arconada (USA) 6-3, 6-4


ATP 500, Dubai Duty Free Tennis Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale
Aslan Karatsev (RUS) vs. (Q) Lloyd Harris (RSA) 6-3, 6-2

Semifinale
(Q) Lloyd Harris (RSA) vs. (3) Dennis Shapovalov (CAN) 6-7(5), 6-4, 7-6(6)
Aslan Karatsev (RUS) vs. (2) Andrey Rublev (RUS) 6-2, 4-6, 6-4

Kvartfinale
(Q) Lloyd Harris (RSA) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-1, 3-6, 6-3
(3) Dennis Shapovalov (CAN) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-5, 6-4
Aslan Karatsev (RUS) vs. (16) Jannik Sinner (ITA) 6-7(5), 6-3, 6-2
(2) Andrey Rublev (RUS) vs. (11) Dusan Lajovic (SRB) 7-5, 6-2

1/8-finale
(Q) Lloyd Harris (RSA) vs. (14) Filip Krajinovic (SRB) 7-6(5), 6-4
Kei Nishikori (JPN) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-4, 6-4
(3) Dennis Shapovalov (CAN) vs. (13) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-3
Jeremy Chardy (FRA) vs. (8) Karen Khachanov (RUS) 6-7(3), 6-4, 6-4
==
Aslan Karatsev (RUS) vs. (17) Lorenzo Sonego (ITA) 3-6, 6-3, 6-4
(16) Jannik Sinner (ITA) vs. (4) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 3-6, 7-5
(11) Dusan Lajovic (SRB) vs. Marton Fucsovics (HUN)
(2) Andrey Rublev (RUS) vs. (15) Taylor Harry Fritz (USA)

R32
(Q) Lloyd Harris (RSA) vs. (1) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 6-4
(14) Filip Krajinovic (SRB) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, 6-4
Aljaz Bedene (SLO) vs. (LL) Lorenzo Giustino (ITA) 6-4, 6-3
Kei Nishikori (JPN) vs. (5) David Goffin (BEL) 6-3, 7-6(3)

(3) Dennis Shapovalov (CAN) vs. Jan-Lennard Struff (GER 6-1, 6-3
(13) Hubert Hurkacz (POL) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. (9) Alex De Minaur (AUS) 2-6, 6-3, 6-4
(8) Karen Khachanov (RUS) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 3-6, 7-6(4)
==
(17) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-2, 6-2
Aslan Karatsev (RUS) vs. (12) Daniel Evans (GBR) 6-4, 4-6, 6-4
(16) Jannik Sinner (ITA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 2-6, 7-6(2), 6-4
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (SE) Mathew Ebden (AUS) 4-1 Ret’d

Marton Fucsovics (HUN) vs. (6) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-7(5), 6-3, 6-2
(11) Dusan Lajovic (SRB) vs. Malek Jaziri (TUN) 7-5, 6-2
(15) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 4-6, 6-3, 7-6(4)
(2) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 6-4

R64
(1) Dominic Thiem (AUT) – bye
(Q) Lloyd Harris (RSA) vs. Q) Christopher O’Connell (AUS) 6-7(5), 6-4, 6-1
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (LL) Radu Albot (MDA) 6-4, 6-4
(14) Filip Krajinovic (SRB) – bye

(10) Borna Coric (CRO) – bye
Aljaz Bedene (SLO) vs. (Q) Yuki Bhambri (IND) 3-6, 6-1, 6-4
Kei Nishikori (JPN) vs. Reilly Opelka (USA) 3-6, 6-3, 6-4
(5) David Goffin (BEL) – bye

(3) Dennis Shapovalov (CAN) – bye
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-2
Richard Gasquet (FRA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-2
(13) Hubert Hurkacz (POL) – bye

(9) Alex De Minaur (AUS) – bye
Jeremy Chardy (FRA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 3-6, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. Dennis Novak (AUT) 7-6(3), 7-5
(8) Karen Khachanov (RUS) – bye
==
(7) Stan Wawrinka (SU) – bye
(Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. John Millman (AUS) 6-4, 6-4
Aslan Karatsev (RUS) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-4, 6-4
(12) Daniel Evans (GBR) – bye

(16) Jannik Sinner (ITA) – bye
Alexander Bublik (KAZ) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-4, 7-6(4)
(SE) Mathew Ebden (AUS) – bye
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye

(6) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
Vasek Pospisil (CAN) vs. Marton Fucsovics (HUN)
Malek Jaziri (TUN) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 3-3 Ret’d
(11) Dusan Lajovic (SRB) – bye

(15) Taylor Harry Fritz (USA) – bye
Nikoloz Basilashvili (GEO) – bye
(Q) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-3, 7-6(5)
(2) Andrey Rublev (RUS) – bye


ATP 250 Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC, Acapulco (MEX) – Grus
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale:
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 7-6(3)

Semifinale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Lorenzo Musetti (ITA) 6-1, 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-4, 7-6(5)

Kvartfinale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (7) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-5, 4-6, 6-3
(Q) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (5) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 7-6(3)
Dominik Koepfer (GER) vs. Cameron Norrie (GBR) 7-5, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (8) Casper Ruud (NOR) – walkover

1/8-finale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. John Isner (USA) 6-3, 6-2
(7) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Sebastian Korda (USA) 6-3, 6-4
(Q) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Frances Tiafoe (USA) 2-6, 6-3, 7-6(1)
(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-4, 6-2
==
Cameron Norrie (GBR) vs. (6) Fabio Fognini (ITA) 6-4, 6-3
Dominik Koepfer (GER) vs. (4) Milos Raonic (CAN) 6-4, 6-2
(8) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) Tallon Griekspoor (NED) 4-6, 6-3, 7-6(3)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-3

R32
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-1
John Isner (USA) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-4, 6-3
Sebastian Korda (USA) vs. Marin Cilic (CRO) 7-5, 6-2
(7) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Tennis Sandgren (USA) 6-3, 7-6(8)

(Q) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (3) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 2-6, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. (LL) Brandon Nakashima (USA) 6-4, 6-7(5), 7-6(5)
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-4
(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 3-0 Ret’d
==
(6) Fabio Fognini (ITA) vs. Steano Travaglia (ITA) 7-5, 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Stefan Kozlov (USA) 6-3, 6-3
Dominik Koepfer (GER) vs. (WC) Gerardo Lopez Villasenor (MEX) 6-4, 6-2
(4) Milos Raonic (CAN) vs. Tommy Paul (USA) 7-6(6), 6-4

(8) Casper Ruud (NOR) vs. (SE) Daniel Elahi Galan (COL) 6-4, 6-1
(Q) Tallon Griekspoor (NED) vs. (LL) Denis Kudla (USA) 7-6(4), 4-6, 6-3
Laslo Djere (SRB) vs. Steve Johnson (USA) 6-2, 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-3, 6-1


ATP Challenger (uge 11)

Livestream/ATP

44K, Biella 4 – Hardcourt

Finale
(Q) Daniel Masur (GER) vs. (Q) Matthias Bachinger (GER) 6-3, 6-7(8), 7-5

Semifinale
(Q) Daniel Masur (GER) vs. Illya Marchenko (UKR) 6-3, 6-3
(Q) Matthias Bachinger (GER) vs. (8) Benjamin Bonzi (FRA) 7-5, 6-4

Kvartfinale
Illya Marchenko (UKR) vs. [7] Gregoire Barrere (FRA) 7-6(8), 6-1
(Q) Daniel Masur (GER) vs. Sergiy Stakhovsky (UKR) 7-6(3), 6-4
(Q) Matthias Bachinger (GER) vs. Sebastian Ofner (AUT) 7-6(5), 1-0 Ret’d
(8) Benjamin Bonzi (FRA) vs. Mathias Bourgue (FRA) 6-3, 7-6(4)

1/8-finale
Illya Marchenko (UKR) vs. [1] Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-3
[7] Gregoire Barrere (FRA) vs. Zdenek Kolar (CZE) 6-2, 6-4
(Q) Daniel Masur (GER) vs. (Q) Jonas Forejtek (CZE) 7-5, 3-6, 7-6(5)
Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. Mar-Andrea-Huesler (SUI) 7-5, 3-6, 7-6(5)
==
Sebastian Ofner (AUT) vs. Yannick Maden (GER) 6-3, 6-4
(Q) Matthias Bachinger (GER) vs. (3) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 7-5
(8) Benjamin Bonzi (FRA) vs. Tobias Kamke (GER) 7-6(2), 7-6(3)
Mathias Bourgue (FRA) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-3, 6-2

R32 (udvalgte
[1] Lucas Pouille (FRA) vs. Quentin Halys (FRA) 6-2, 7-6(6)
[7] Gregoire Barrere (FRA) vs. Aleksandar Vukic (AUS) 7-5, 7-6(5)

(Q) Daniel Masur (GER) vs. (4) Yuichi Sugita (JPN) 7-6(4), 6-7(3), 6-3
Mar-Andrea-Huesler (SUI) vs. (5) Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-2, 7-6(3)
==
Yannick Maden (GER) vs. (6) Ilya Ivashka (BLR) 6-3, 5-7, 6-4
(3) Andreas Seppi (ITA) vs. Liam Broady (GBR) 4-6, 6-3, 6-3

(8) Benjamin Bonzi (FRA) vs. Jurij Rodionov (AUT) 6-7(5), 6-4, 6-4
Tobias Kamke (GER) vs. Elias Ymer (SWE) 6-2, 6-2
Bernard Tomic (AUS) vs. Roberto Marcora (ITA) 7-6(5), 6-1
Mathias Bourgue (FRA) vs. (2) Yannick Hanfmann (GER) 7-5, 4-6, 6-3


52K, Challenger Santiago (CHI) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Finale
(263) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) vs. (257) Sebastian Baez (ARG)

Semifinale
(263) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) vs. (235) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 7-6(5), 1-1 Ret’d
(257) Sebastian Baez (ARG) vs. (162) Juan Pablo Varillas (PER) 6-1, 7-6(3

Kvartfinale
(263) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) vs. (WC) (662) Gonzalo Lama (CHI) 7-6(4), 7-6(5)
(235) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. (Q) (972) Nicolas Kicker (ARG) 6-1, 7-5
(257) Sebastian Baez (ARG) vs. (Alt) (353)Camilo Ugo Carabelli (ARG) 6-2, 6-1
(162) Juan Pablo Varillas (PER) vs. (WC) (729) Nicolas Jarry (CHI) 6-2, 6-4

1/8-finale
(WC) (662) Gonzalo Lama (CHI) vs. [1] (97) Roberto Carballes Baena (ESP) 2-6, 7-6(5), 7-6(8)
(263) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) vss. [7] (165) Kimmer Coppejans (BEL) 6-4, 6-4
(235) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. [3] (110) Pedro Sousa (POR) 6-4, 6-2
(Q) (972) Nicolas Kicker (ARG) vs. (234) Elliot Benchetrit (MAR) 6-2, 6-4
==
(Alt) (353)Camilo Ugo Carabelli (ARG) vs. [6] (143) Daniel Altmaier (GER) 6-4, 3-6, 6-3
(257) Sebastian Baez (ARG) vs. (Q) (420) Gonzalo Villanueva (ARG) 7-5, 6-2
(WC) (729) Nicolas Jarry (CHI) vs. (357) Nicolas Alvarez (PER) 6-3, 6-4
(162) Juan Pablo Varillas (PER) vs. [2] (104) Andrej Martin (SVK) 6-4, 6-7(9), 6-4

R32 (udvalgte)
[1] (97) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (293) Thomaz Bellucci (BRA) 2-6, 6-2, 7-6(0)
[7] (165) Kimmer Coppejans (BEL) vs. (320) Orlando Luz (BRA) 6-3, 6-1

[3] (110) Pedro Sousa (POR) vs. (LL) (512) Rafael Matos (BRA) 6-4, 6-3
(Q) (972) Nicolas Kicker (ARG) vs. [5] (129) Jozef Kovalik (SVK) 6-2, 6-3
==
[6] (143) Daniel Altmaier (GER) vs. (185) Guido Andreozzi (ARG) 6-4, 6-3
(Alt) Camilo Ugo Carabelli (ARG) vs. (Q) (500) Martin Cuevas (URU) 6-4, 6-0
(WC) (410) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (257) Sebastian Baez (ARG) 2-6, 4-6
(Q) (420) Gonzalo Villanueva (ARG) vs. (213) Andrea Collarini (ARG) 6-4, 6-4

(WC) (729) Nicolas Jarry (CHI) vs. [8] (168) Alejandro Tabilo (CHI) 6-3, 6-2
[2] (104) Andrej Martin (SVK) vs. (298) Concalo Oliveira (POR) 7-6(2), 7-5


52K, Cleveland Open – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Finale:
(274) Bjorn Fratangelo (USA) vs. (252) Jenson Brooksby (USA) 7-5, 6-4

Semifinale
(252) Jenson Brooksby (USA) vs. (3) Emilo Gomez (ECU) 7-6(5), 6-4
(274) Bjorn Fratangelo (USA) vs. (Q) Aleksandar Kovacevic (USA) 6-3, 2-6, 6-1

Kvartfinale
(252) Jenson Brooksby (USA) vs. Michael Redlicki (USA) 7-6(5), 6-4
(3) Emilo Gomez (ECU) vs. (242) Christopher Eubanks (USA) 6-3, 6-3
(Q) Aleksandar Kovacevic (USA) vs.(272) Yosuke Watanuki (JPN) 5-7, 6-2, 6-3
(274) Bjorn Fratangelo (USA) vs. (Q) (525) Alexis  Galarneau (CAN) 6-3, 5-0 Ret’d

1/8-finale
Michael Redlicki (USA) vs. (WC) (887) Liam Draxl (CAN) 6-3, 6-3
(252) Jenson Brooksby (USA) vs. (6) Brayden Schnur (CAN) 6-2, 7-6(5)
(3) Emilo Gomez (ECU) vs. (466) Nicolas Mejia (COL) 1-6, 7-6(4), 6-1
(242) Christopher Eubanks (USA) vs. Darian King (BAR) 6-1, 6-2
==
(Q) Aleksandar Kovacevic (USA) vs.(WC) (565) Roy Smith (USA) 7-6(4), 6-3
(272) Yosuke Watanuki (JPN) vs. (419) Lucas Catarina (MON) 6-3, 5-7, 6-1
(274) Bjorn Fratangelo (USA) vs. (307) Alexander Ritschard (USA) 6-3, 6-2
(Q) (525) Alexis  Galarneau (CAN) vs. (323) Donald Young (USA) 7-5, 7-5

R32 (udvalgte)
Michael Redlicki (USA) vs. (1) James Duckworth (AUS) 7-6(11), 6-1
(6) Brayden Schnur (CAN) vs. (Q) Felix Corwin (USA) 7-6(4), 7-6(5)

(3) Emilo Gomez (ECU) vs. Evan King (USA) 6-4, 6-2
Darian King (BAR) vs. (5) Mitchell Krueger (USA) 6-3, 5-7, 7-5
==
(Q) Aleksandar Kovacevic (USA) vs. (Q) (231) Roberto Cid Subervi (DOM) 6-2, 6-4
(350) Nick Chappell (USA) vs. (WC) (565) Roy Smith (USA) 6-4, 5-7, 6-4
(272) Yosuke Watanuki (JPN) vs. (309) Kevin King (USA) 6-4, 7-6(1)
[4] (190) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (419) Lucas Catarina (MON) 7-5, 3-6, 4-6

(274) Bjorn Fratangelo (USA) vs. [7] (218) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-4, 6-2
(323) Donald Young (USA) vs. [2] (144) Go Soeda (JPN) 6-3, 6-7(5), 7-5

Doubles

1/8-finale: (WC) Mikael Torpegaard (DEN)/Zachary Svajda (USA) vs. (WC) James Hopper (GBR)/Felix Corwin (USA) – tabte walkover


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (11)

Antalya TUR M15 Clay
La Nucia ESP M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard
Poitiers FRA M15 Hard
Rovinj CRO M15 Clay
Sharm El Sheikh EGY M15 Hard

 

M15 Rovinj

R32: (JR) (829) Martin Damm (USA) vs. (SE) (964) Filip Misolic (AUT)

Q32: (WC) Ludvig Aaes (DEN) vs. Benedikt Emesz (AUT) 2-6, 1-6

<< tilbage


ITF Women (uge 11)

Antalya TUR W15 Clay
Bratislava SVK W15 Hard
Gonesse FRA W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Sharm El Sheikh EGY W15 Hard

 

W15 Sharm El Sheikh

R32: (WC) (1015) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (513) Fanny Ostlund (SWE) 5-7, 7-5, 2-6

Q32: (6) (955) Olga Helmi (DEN) vs. (1331) Martha Matoula (GRE) 2-6, 6-4, [4-10]

Doubles

1/8-finale: Sofia Nami Samavati (DEN)/Mariana Galvao Borges (BRA) vs. (1) Momoko Kobori/Ayano Shimizu (JPN) 0-6, 0-6


W15 Monastir 

Q32: (1255) Olivia Gram (DEN) vs. [8] (805) Yasmine Mansouri (FRA) 6-4, 4-6, [5-10]

<< tilbage


ITF Junior (uge 11)

Grade 1, COPA BARRANQUILLA (COL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Turneringens webside

Girls singles

Finale
(207) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [3] (30) Julia Garcia (MEX) – søn 1530cet C9

Semifinale – fredag
(207) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [4] (37) Solana Sierra (ARG) 6-1, 6-0
[3] (30) Julia Garcia (MEX) vs. (246) Ava Krug (USA) 6-4, 7-5

Kvartfinale
(207) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [1] (17) Madison Sieg (USA) 4-6, 6-3, 6-2
[4] (37) Solana Sierra (ARG) vs. [8] (141) Luca Udvardy (HUN) 6-2, 6-3
[3] (30) Julia Garcia (MEX) vs. [5] (66) Valencia Xu (USA) 4-6, 6-3, 6-3
(246) Ava Krug (USA) vs. [6] (70) Chelsea Fontenel (SUI) 4-6, 6-3, 6-4

1/8-finale
[1] (17) Madison Sieg (USA) vs. (236) Martyna Ostrzygalo (CAN) 6-3, 6-1
(207) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [7] (96) Maria Olivia Castedo (BOL) 6-3, 6-2

[5]  (66) Valencia Xu (USA) vs. (159) Brenda Fruhvirtova (CZE) 7-5, 3-6, 4-1 Ret’d
[3] (30) Julia Garcia (MEX) vs. (884) Jacqueline Soloveychik (USA) 6-2, 6-3

R32
(207) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (WC) (597) Isabella Rivra Ortiz (COL) 6-2, 6-0
[7] (96) Maria Olivia Castedo (BOL) vs. (447) Luana Avelar (BRA) 6-4 6-2

[5]  (66) Valencia Xu (USA) vs. (193) Lucija Ciric Bagaric (CRO) 5-7, 7-5, 6-3
(159) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. (WC) (222) Mariana Manyoma Velasquez (COL) 6-1, 6-4

Girls doubles

Finale: Svendsen/Bagaric vs. (4) Madison Sieg (USA)/Brenda Fruhvirtova (CZE) 6-4, 6-4

Semifinale: Svendsen/Bagaric vs. Krystal Blanch/Ava Krug (USA)

Kvartfinale: Svendsen/Bagaric vs. (1) Julia Garcia (MEX)/Solana Sierra (ARG) 5-7, 6-4, [10-5]
1/8-finale: Johanne Christine Svendsen (DEN)/Lucija Ciric Bagaric (CRO) vs. Luciana Moyano (ARG)/Lucciana Perez Alarcon (PER) 6-1, 6-2


Grade 2, XVI ITF JUNIOR CASTELLON SPAIN, Benicarlo (ESP) – Grus

Girls singles

R32: (99) Clarine Lerby (NED) vs. (Q) (221) Celine Naef (SUI) 2-6, 2-6


Grade 4, MAGNOLIA CUP, Szczecin (POL) – Hardcourt

Girls singles

Finale:
[6] (361) Ella Seidel (GER) vs. [7] (409) Weronika Ewald (POL) 6-1, 7-5

Semifinale – lørdag
[7] (409) Weronika Ewald (POL) vs. (549) Natacha Schou (DEN) 6-4, 6-2
[6] (361) Ella Seidel (GER) vs. (Q) (773) Gina Feistel (GER) 6-3, 6-1

Kvartfinale
(549) Natacha Schou (DEN)  vs. (508) Ada Piestrzynska (POL) 6-2, 3-6, 6-4
[7] (409) Weronika Ewald (POL) vs. (662) Maria Studennikova (RUS) 6-2, 6-0
[4] (297) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [6] (361) Ella Seidel (GER) 0-6, 1-6
(Q) (773) Gina Feistel (GER) vs. [2] (234) Daria Yesypchuk (UKR) 7-6(5), 6-4

1/8-finale
(508) Ada Piestrzynska (POL) vs. (536) Magdalena Swierczynska (POL) 5-7, 7-5, 6-3
(549) Natacha Schou (DEN) vs. (516) Federica Urgesi (ITA) 6-4, 4-6, 6-3
(662) Maria Studennikova (RUS) vs. (WC) (1554) Daria Gorska (POL) 7-5, 2-6, 6-2
[7] (409) Weronika Ewald (POL) vs. (661) Ela Platenikova (SVK) 6-2, 6-4

[6] (361) Ella Seidel (GER) vs. (WC) (1049) Zuzanna Frankowska (POL) 6-1, 6-1
[4] (297) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) (913) Renata Jamrichova (SVK) 7-5, 6-3
(Q) (773) Gina Feistel (GER) vs. (634) June Bjork (SWE) 6-2, 6-0
[2] (234) Daria Yesypchuk (UKR) vs. (Q) (855) Anna Marie Weissheim (GER) 6-2, 6-0

R32:
(536) Magdalena Swierczynska (POL) vs. [1] (144) Melissa Boyden (NED) 6-3, 7-5
(508) Ada Piestrzynska (POL) vs. (LL) (1218) Zuzana Vancelova (SVK) 6-1, 7-5
(516) Federica Urgesi (ITA) vs. (WC) (1510) Anastasia Bozova (MDA) 5-7, 6-4, 6-4
(549) Natacha Schou (DEN) vs. [5] (313) Sarah Iliev (FRA) 6-4, 6-3

[6] (361) Ella Seidel (GER) vs. (733) Laura Koralnik (POL) 6-2, 6-1
(WC) (1049) Zuzanna Frankowska (POL) vs. Sara Sarinova (SVK) 4-6, 6-2, 6-1
(Q) (913) Renata Jamrichova (SVK) vs. (LL) (1238) Patrycja Niewiadomska (POL) 6-2, 6-4
[4] (297) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (510) Olga Golas (POL) 6-2, 6-3

Girls doubles

Kvartfinale: Mortensen/Bjork vs. Patrycja Niewiadomska (POL)/Zuzana Vancelova (SVK) 2-6, 6-3, [4-10]

!/8-finale
Natacha Schou (DEN)/Berta Passola (ESP) vs. (1) Daria Yesypchuk (UKR)/Ella Seidel (GER) 1-6, 2-6
(4)Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (NOR) vs. Barbara Straszewska/Hanna Telzynska (POL) 6-4, 4-6, [10-6]


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 11)


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – udsat
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm