Simona Halep viste storspil i udsat 1. runde kamp, inden hun møder Taylor Townsend på Philippe-Chatrier

I Tennisavisens optakt til “Dagens kampe” tirsdag blev det påpeget, at WTA-ranglistens no. 1 kunne risikere en tidlig exit mod Alison Riske

Tirsdag 29. maj: Halep risikerer at miste 1. pladsen mod Riske

Kampen blev dog på grund af forsinkelser udsat til onsdag, og efter 1. sæt forekom risikoen reel, idet den formstærke Alison Riske (USA) vandt 1. sæt 6-2, men som så ofte set før, skal topspillerne lige bruge den første kamp til at finde sig til rette, hvilket også var tilfældet for de øvrige top-seedede, da både Caroline Wozniacki, Elina Svitolina og Garbine Muguruza var presset i 1. sæt, men de sikrede sig alligevel sættet, hvorefter de sikkert kørte sejren hjem.

Halep fik også kontrol over sit spil, og hun viste i både 2. og 3. sæt storspil, som efter sejren 2-6, 6-1, 6-1 berettiger til at udnævne hende som favorit til titlen, og derfor vil det være en større overraskelse, hvis hun kommer i problemer, når hun i den anden kamp på Philip-Chatrier møder ranglistens no. 71 Taylor Townsend (USA), som har wildcard til turneringen.

Kampen bliver vist på Eurosport 1, der kl. 11 indleder med den 21-årige kvalspiller Hubert Hurkacz (POL), der møder 3. seedede Marin Cilic (CRO).
Eurosport 1 skifter derefter til Suzanne-Lenglen for at vise 1. seedede Rafael Nadal, som møder Guido Pella (ARG), og senere er de tilbage på Philippe-Chatrier, hvor Serena Williams (USA) møder Ashleigh Barty (AUS).

Hannah Viller Møller tog chancen og er i kval

Eurosport 2 har i modsætning til dækningen af de tidligere Grand Slam turneringer både haft studiesnak og bragt indslag med en udsendt reporter, og der er lagt op til, at der i næste uge også sættes fokus på juniorernes udgave af French Open, hvor Clara Tauson forventes at blive seedet 5-8 i hovedturneringen.

Da 16-årige Hannah Viller Møller tilmeldte sig turneringen var udsigten til at komme med meget usikre, men Hannah tog chancen og rejste til Paris, hvor hun mødte op, da der onsdag kl. 1800 var sign-in til kvalifikationen, og selvom Hannah var no. 10 på “Alternate-listen” lykkedes det alligevel for hende at komme med i kvalifikationen, som indledes torsdag.

For at komme videre til hovedturneringen kræves to sejre, og Hannah kan tage det første skridt, når hun torsdag ved 12-tiden møder ranglistens no. 74 Caijsa Wilda Hennemann (SWE), hvilket kan blive en større udfordring, idet Hannah tabte 1-6, 0-6, da de mødte hinanden i finalen ved Grade 4 turneringen, der blev afviklet i KB i februar 2018.

Det forventes, at den udsendte reporter fra Eurosport 2 vil forsøge få en snak med Hannah, så måske kommer der et indslag i forbindelse med studiet ved 17-tiden.

Hannah Viller Møller
Foto: Sportsfotograf.com.

 


Grand Slam, French Open, Paris – Grus

TV-dækning: Eurosport I & 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram torsdag

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 11am

Marin CILIC (CRO) [3] vs Hubert HURKACZ (POL)

Simona HALEP (ROU) [1] vs Taylor TOWNSEND (USA)

Julien BENNETEAU (FRA) vs Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]

Serena WILLIAMS (USA) vs Ashleigh BARTY (AUS) [17]

 

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 11am

Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Fiona FERRO (FRA)

Malek JAZIRI (TUN) vs Richard GASQUET (FRA) [27]

Rafael NADAL (ESP) [1] vs Guido PELLA (ARG)

Shuai PENG (CHN) vs Caroline GARCIA (FRA) [7]

Court 1

Play starts at 11am

Denis SHAPOVALOV (CAN) [24] vs Maximilian MARTERER (GER)

Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Donna VEKIC (CRO)

Pierre-Hugues HERBERT (FRA) vs Jeremy CHARDY (FRA)

Julia GOERGES (GER) [11] vs Alison VAN UYTVANCK (BEL)

Court 18

Play starts at 11am

Fabio FOGNINI (ITA) [18] vs Elias YMER (SWE)

Lucie SAFAROVA (CZE) vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6]

John ISNER (USA)[9] vs Horacio ZEBALLOS (ARG)

Shuai ZHANG (CHN) [27] vs Irina-Camelia BEGU (ROU)

Court 3

Play starts at 11am

Heather WATSON (GBR) vs Elise MERTENS (BEL) [16]

Marton FUCSOVICS (HUN) vs Kyle EDMUND (GBR) [16]

Thomas FABBIANO (ITA) vs Borna CORIC (CRO)

Kristina MLADENOVIC (FRA) & Alexis MUSIALEK (FRA)
vs Anabel MEDINA GARRIGUES (ESP) & Marcel GRANOLLERS (ESP)

Court 4

Play starts at 11am

Tessah ANDRIANJAFITRIMO (FRA) & Ugo HUMBERT (FRA)
vs Nicole MELICHAR (USA) & Alexander PEYA (AUT)

Raquel ATAWO (USA) & Anna-Lena GROENEFELD (GER) [11]
vs Zarina DIYAS (KAZ) & Saisai ZHENG (CHN)

Sara ERRANI (ITA) & Kirsten FLIPKENS (BEL)
vs Clara BUREL (FRA) & Diane PARRY (FRA)

Lara ARRUABARRENA (ESP) & Katarina SREBOTNIK (SLO)
vs Elise MERTENS (BEL) [12] & Demi SCHUURS (NED)

Sara CAKAREVIC (FRA) & Alexandre MULLER (FRA)
vs Vania KING (USA) & Franko SKUGOR (CRO)

Court 5

Play starts at 11am

Samantha STOSUR (AUS) vs Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) [30]

Irina BARA (ROU) & Mihaela BUZARNESCU (ROU)
vs Xenia KNOLL (SUI) & Anna SMITH (GBR)

Viktorija GOLUBIC (SUI) & Nina STOJANOVIC (SRB)
vs Amandine HESSE (FRA) & Pauline PARMENTIER (FRA)

Daria GAVRILOVA (AUS) & Daria KASATKINA (RUS)
vs Nao HIBINO (JPN) & Oksana KALASHNIKOVA (GEO)

Anna-Lena GROENEFELD (GER) & Robert FARAH (COL) [8]
vs Coco VANDEWEGHE (USA) & Rajeev RAM (USA)

Court 6

Play starts at 11am

Ruben BEMELMANS (BEL) vs Jurgen ZOPP (EST)

Lesia TSURENKO (UKR) vs Coco VANDEWEGHE (USA) [15]

Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] vs Adam PAVLASEK (CZE)

Benjamin BONZI (FRA) & Gregoire JACQ (FRA)
vs Rohan BOPANNA (IND) & Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) [13]

Court 7

Play starts at 11am

Jan-Lennard STRUFF (GER) vs Steve JOHNSON (USA)

Pablo CUEVAS (URU) vs Kevin ANDERSON (RSA) [6]

Angelique KERBER (GER) [12] vs Ana BOGDAN (ROU)

Court 8

Play starts at 11am

Daria GAVRILOVA (AUS) [24] vs Bernarda PERA (USA)

Bethanie MATTEK-SANDS (USA) vs Andrea PETKOVIC (GER)

Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) [31] vs Casper RUUD (NOR)

Lyudmyla KICHENOK (UKR) & Lesia TSURENKO (UKR)
vs Andrea SESTINI HLAVACKOVA (CZE) & Barbora STRYCOVA (CZE) [2]

Court 9

Play starts at 11am

Magdalena RYBARIKOVA (SVK) [19] vs Belinda BENCIC (SUI)

Sergiy STAKHOVSKY (UKR) vs Mischa ZVEREV (GER)

Aliaksandra SASNOVICH (BLR) vs Kiki BERTENS (NED) [18]

Anna BLINKOVA (RUS) & Lucie HRADECKA (CZE)
vs Viktoria KUZMOVA (SVK) & Magdalena RYBARIKOVA (SVK)

Court 12

Play starts at 11am

Anna KALINSKAYA (RUS) & Ekaterina MAKAROVA (RUS)
vs Jennifer BRADY (USA) & Vania KING (USA)

Wesley KOOLHOF (NED) & Artem SITAK (NZL)
vs Ivan DODIG (CRO) & Rajeev RAM (USA) [9]

Raven KLAASEN (RSA) & Michael VENUS (NZL) [10]
vs Jonathan EYSSERIC (FRA) & Hugo NYS (FRA)

Roberto CARBALLES BAENA (ESP) & Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP)
vs Simone BOLELLI (ITA) & Fabio FOGNINI (ITA)

Court 14

Play starts at 11am

Ken SKUPSKI (GBR) & Neal SKUPSKI (GBR)
vs Daniele BRACCIALI (ITA) & Andreas SEPPI (ITA)

Monique ADAMCZAK (AUS) & Yafan WANG (CHN)
vs Andreja KLEPAC (SLO) & María José MARTINEZ SANCHEZ (ESP) [3]

Jamie MURRAY (GBR) & Bruno SOARES (BRA) [4]
vs Dusan LAJOVIC (SRB) & Florian MAYER (GER)

Alla KUDRYAVTSEVA (RUS) & Nikola MEKTIC (CRO)
vs Zhaoxuan YANG (CHN) & Aisam-ul-haq QURESHI (PAK)

Jelena OSTAPENKO (LAT) & Max MIRNYI (BLR)
vs Andreja KLEPAC (SLO) & Jean-Julien ROJER (NED) [5]

Court 15

Play starts at 11am

Dalila JAKUPOVIC (SLO) & Irina KHROMACHEVA (RUS)
vs Naomi BROADY (GBR) & Magda LINETTE (POL)

Barbora KREJCIKOVA (CZE) & Katerina SINIAKOVA (CZE) [6]
vs Vera LAPKO (BLR) & Raluca OLARU (ROU)

Federico DELBONIS (ARG) & Benoit PAIRE (FRA)
vs Ryan HARRISON (USA) & Vasek POSPISIL (CAN)

Johanna KONTA (GBR) & Dominic INGLOT (GBR)
vs Fiona FERRO (FRA) & Evan FURNESS (FRA)

Katerina SINIAKOVA (CZE) & Jamie MURRAY (GBR) [4]
vs María José MARTINEZ SANCHEZ (ESP) & Marcelo DEMOLINER (BRA)

Court 16

Play starts at 11am

Kaitlyn CHRISTIAN (USA) & Carina WITTHOEFT (GER)
vs María IRIGOYEN (ARG) & Kateryna KOZLOVA (UKR)

Marcelo DEMOLINER (BRA) & Santiago GONZALEZ (MEX)
vs Feliciano LOPEZ (ESP) & Marc LOPEZ (ESP) [12]

Mirza BASIC (BIH) & Damir DZUMHUR (BIH)
vs Henri KONTINEN (FIN) & John PEERS (AUS) [3]

Abigail SPEARS (USA) & Juan Sebastian CABAL (COL)
vs Kveta PESCHKE (CZE) & Marcin MATKOWSKI (POL)

Evgeny DONSKOY (RUS) & Miguel Angel REYES-VARELA (MEX)
vs Leonardo MAYER (ARG) & Joao SOUSA (POR)

 

TV-dækning (modtaget fra Eurosport)

Eurosport 2 laver lokalt studie kl. 17

EUROSPORT 1
Live from 10.55
Court Philippe Chatrier

M1 Marin CILIC (CRO) [3] vs Hubert HURKACZ (POL)
M2 Simona HALEP (ROU) [1] vs Taylor TOWNSEND (USA)

Court Suzanne Lenglen

M3 Rafael NADAL (ESP) [1] vs Guido PELLA (ARG)
M4 Serena WILLIAMS (USA) vs Ashleigh BARTY (AUS) [17]

EUROSPORT 2
Live from 10:55
Court Suzanne Lenglen

M1 Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Fiona FERRO (FRA)
Court 1
M1 – END OF Denis SHAPOVALOV (CAN) [24] vs Maximilian MARTERER (GER)
M2 Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Donna VEKIC (CRO)
Court Philippe Chatrier
M3 Julien BENNETEAU (FRA) vs Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]

END OF THE OTHER MATCHES STILL IN PROGRESS

Women’s singles (udvalgte)

R64:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 6-1
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-3
Samantha Stosur (AUS) vs. (30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 7-6(1)
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-4
(28) Maria Sharapova (RUS) vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-4
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Lucie Safarova (CZE) 3-6, 6-4, 6-1

(31) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (q) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-4
Maria Sakkari (GRE) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
Pauline Parmentier (FRA) vs. (32) Alize Cornet (FRA) 6-7(2), 6-4, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 6-0

R128:
Simona HALEP (ROU) [1] – Alison RISKE (USA) 2-6, 6-1, 6-1
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
Gabine Muguruza (ESP) [3] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 76(0), 6-2
Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) [11] vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-4, 5-7, 6-0
Serena Williams (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-4
Kateryna( KOZLOVA (UKR) vs. Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] 7-5, 6-3
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. Johanna KONTA (GBR) [22] 6-4, 6-3
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9] 6-4, 7-5
Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3
Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 7-5, 6-3
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA) 2-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Women’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Men’s singles (udvalgte)

R64:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-2, 6-1, 6-1
Maximilian Marterer (GEr) vs. (24) Denis Shapovalov (CAN) 5-7, 7-6(4), 7-5, 6-4
(3) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-2, 6-7(3), 7-5
(18) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-1, 6-2
(31) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) (158) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-4

(4) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jared Donaldson (USA) 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-4, 10-8
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2

R128:
Rafael Nadal (ESP) [1] vs. (LL) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 6-3, 7-6(9)
Denis Shapovalov (CAN) [24] vs. John Millman (AUS) 7-5, 6-4, 6-2
Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Dudi Sela (ISR) 7-6(3), 6-3, 6-1
Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5
Jared DONALDSON (USA) vs. Nicolas JARRY (CHI) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4
Grigor DIMITROV (BUL)[4] vs. Viktor TROICKI (SRB) 6-1, 6-4, 7-6(1)
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Men’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 22)

Vicenza (ITA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: (344) Gianluca Mager (ITA) vs. (369) Mikael Ymer (SWE) 1-6, 6-4, 6-1

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 22)

Grade A, Roland Garros Junior French Championships (FRA) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (47) Elina Avanesyan (RUS) vs. (WC) (209) Giulia Morlet (FRA) 6-4, 6-1
(111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [16] (74) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3

QFi: Hannah Viller Møller vs. [1] (47) Elina Avanesyan (RUS)

Girls singles hovedturnering (uge 23)

(8) Clara Tauson (DEN)

 


Grade 1, 54th Astrid Bowl Charleroi, Belgian International Junior Championships, Charleroi-Marcinelle (BEL) – Grus

Website – http://www.astrid-bowl.com/
Livescore: Tennis-ticker

Boys singles hovedturnering

R64: (start 0930)
[10] (51) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) – bye
(91) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (502) Romain Faucon (BEL) 6-2, 6-3

R32: Holger Rune vs. [10] (51) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) 4-6, 5-7 (tirsdag)

Boys doubles

R32: (7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Lleyton Cronje (RSA) – bye
1/8-finale:
(1) Rinky Hijikata (AUS)/Naoki Tajima (JPN) vs. Emiliano Maggioli (ITA)/Mark Mandlik (USA) 6-3, 6-4
Rune/Cronje vs. Tao Mu (CHN)/Brandon Perez (VEN) 6-2, 6-3
Kvartfinale:
Rune/Cronje vs. (1) Rinky Hijikata (AUS)/Naoki Tajima (JPN) 6-3, 4-6, [11-13]


Grade 2, Nan Ying Cup International Junior Championships 2018, Taipei (TPE) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32:
(446) Yamato Sueoka (JPN) vs. (Q) Jie-Ming Pai (TPE) 6-3, 6-2
[6] (167) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (396) Karol Paluch (POL) 1-6, 4-6

Boys Doubles

1/8-finale:
Eric Vanshelboim (UKR)/Karol Paluch (POL) vs. (4) Rishabh Sharda/Abhimanyu Vannemreddy (IND) 6-2, 6-7(7), [10-5]

Kvartfinale:
Vanshelboim/Paluch vs. Ki Lung NG (HKG)/Fumiya Yoshino (JPN) 6-3, 1-6, [4-10]


Grade 4, SEB Outdoor Open, Värnamo (SWE) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: (1671) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1931) Erik Sarlvik (SWE) 6-7(5), 6-3, 6-0
Q16: Oskar Brostrøm Poulsen vs. Stefan Zoric (SWE) 6-2, 6-2
QFi: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (1299) Oliver Johansson (SWE) 5-7, 6-4, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32:
[6] (287) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) (1433) John Hallquist Lithen (SWE) 6-1, 6-1
(Q) (1299) Oliver Johansson (SWE) vs. (611) Leo Borg (SWE) 6-3, 6-3

1/8-finale:
[1] (93) Erik Grevelius (SWE) vs. (Q) (1727) Olle Wallin (SWE) 6-2, 6-4
Sebastian Grundtvig vs. (737) Isac Stroemberg (SWE) 6-0, 6-3

Kvartfinale:
Sebasitan Grundtvig vs. [1] (93) Erik Grevelius (SWE) – fre 0945
(397) Leyton Rivera (SWE) vs. [7] (332) Oliver Andersson (SWE)

Boys doubles

1/8-finale: (1) Sebastian Grundtvig (DEN)/Filip Kolasinski (POL) – bye
Kvartfinale: Grundtvig/Kolasinski vs. Theo Gabbanini/Damien Salvestre (FRA) 6-3, 7-6(3)
Semifinale:
Grundtvig/Kolasinski vs. (3) Albin Ekenros/Olle Wallin (SWE) – fre NB 1230
(2) Jesper Klov Nilsson/Anton Ornberg (SWE) vs. (4) Leo Borg (SWE)/Rahul Dhokia (GBR) – fre NB 1230

Girls singles kvalifikation

Q32: Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Saga Berggren (SWE) 7-5, 3-6, 6-4
Q16: Cirkeline Lundberg vs. [5] (1802) Klara Nelander (SWE) 4-6, 1-6 (mandag)

Girls singles hovedturnering

R32: (740) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (1355) Frida Furst (SWE) 6-1, 6-4
1/8-finale: Alisha Ali Hussain vs. (585) Sydney Berlin (SWE) 2-6, 2-6 (torsdag)

Girls doubles

1/8-finale:
(4) Alisha Ali Hussain (DEN)/Sarina Reinertsen (NOR) vs. Angelina Melki/Leticia Temirhanova (SWE) 4-6, 6-7(8) (onsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage