Caroline Wozniacki kan med sejr over Ashleigh Barty forsvare 2. pladsen, som Muguruza ellers "låner" under Wimbledon

Det primære formål med Caroline Wozniacki’s deltagelse i WTA Premier turneringen Nature Valley International er uden tvivl at få nogle kvalificerede kampe på græs inden Wimbledon.
Planen kunne være totalt mislykket, hvis Caroline havde tabt sin første kamp mod Camila Giorgi (ITA), hvorved hun ville møde op til Wimbledon efter blot en enkelt kamp på græs, men Caroline vandt en komfortabel sejr, og efter onsdagens sejr over Johanna Konta (GBR), hvor Caroline for alvor blev testet, må missionen betegnes som den helt perfekte optakt til Wimbledon.

Caroline fik bevist overfor omverdenen – og ikke mindst sig selv – at hun allerede efter 2 kampe har fundet et niveau, som formentlig rækker til at nå langt i Wimbledon, hvis hun kan spille konstant på samme høje plan, som i de to sidste sæt mod Konta.

Derfor vil det på ingen måde være nogen “katastrofe”, hvis Caroline ikke helt rammer samme niveau i torsdagens kvartfinale mod Barty, men hvis placeringen på ranglisten har betydning for danskeren, kan en ekstra motivations-faktor være, at hun i tilfælde af sejr over Barty samtidig forsvarer sin rangliste-placering som no. 2, som Garbine Muguruza ellers overtager på mandag.
Muguruza får dog i så fald sandsynligvis 2. pladsen til låns i et par uger, indtil Wimbledon slutter, da hendes eneste mulighed for at beholde 2. pladsen er, hvis hun genvinder titlen ved Wimbledon samtidig med, at Caroline som vanligt ikke når forbi 1/8-finalen.

Det er dog meget tvivlsomt, at Caroline tænker i disse baner, men tager det som en bonus, og det vil også være en bonus, hvis hun når yderligere et par runder eller for den sags skyld vinder titlen i Eastbourne, som det var tilfældet for 9 år siden.

Hverken Magdalena Rybarikova (SVK) eller Petra Kvitova (CZE) havde reelt brug for flere kampe på græs, efter at de begge var i finalen i Birmingham, og derfor havde mange forudset afbud til Eastbourne, hvor de begge som seedede var oversiddere i 1. runde, men begge stillede alligevel op til deres kamp i 2. runde, men Rybarikova spillede kun et enkelt sæt, som hun tabte 1-6 til Su-Wei Hsieh (TPE), hvorefter hun trak sig med en skade i venstre hofte.

Kvitova gennemførte derimod 2. runde kampen mod Kateryna Bondarenko (UKR), som blev besejret 7-5, 6-3, men inden onsdagens 1/8-finale mod Agnieszka Radwanska (POL) trak Kvitova sig med en “Right Hamstring Injury”, som en smule research tyder på er smertefulde skader i en gruppe muskler på bagsiden af låret.
Dette tweet fra Kvitova tyder på, at hun allerede havde mærket til skaden i Birmingham, og derfor burde hun vel ret beset have meldt fra inden den første kamp, så en Lucky Loser kunne have fået en ekstra chance.

TV2 Sport viser ifølge TV-guiden badminton indtil kl. 15, og fra kl. 1750 er planlagt basketball landskamp mod Armenien, men TV2 Sport har dog bekræftet, at Carolines kamp mod Barty bliver vist til ende, selvom den eventuelt ikke når at blive færdig forinden.

TV2 Play viser WTA-tennis fra kl. 12, hvor 5. seedede Jelena Ostapenko (LAT) møder Agnieszka Radwanska (POL) på Court 1, og derefter bliver kampen mellem 2. seedede 4. seededeKarolina Pliskova (CZE) og Aryna Sabalenka (BLR) formentlig også vist på TV2 Play, som formentlig også viser 4. seedede Angelique Kerber (GER) mod 7. seedede Daria Kasatkina (RUS), som spiller tidligst kl. 18 på Court 1.

Kerber var oprindelig heller ikke placeret på Centre Court onsdag, men på grund af afbuddet fra Kvitova, blev hendes kamp mod Danielle Collins (USA) flyttet til Centre Court, hvor Kerber gav amerikaneren en tennis-lektion 6-1, 6-1, og hun gav efter kampen udtryk for, at hun blev glædelig overrasket over, at hun mulighed for at spille på Centre Court.
Selvom Kerber har fejret store triumfer med flere Grand Slam titler og har været no. 1 i en lang periode, bliver hun ofte placeret på sekundære baner.

Det er ikke overraskende, at arrangørerne har placeret 2 ATP kampe med britiske deltagere på Centre Court, hvor Cameron Norrie kl. 12 møder Lukas Lacko (SVK), og efter at både Karolina Pliskova og Caroline Wozniacki har spillet på samme bane, afsluttes med 2. seedede Kyle Edmund, som møder Mikhail Kukushkin (KAZ).

Begge ATP kampene vises på Tennistv.com, som derimellem også viser de 2 kampe på Court 1 mellem 4. seedede Marco Cecchinato (ITA) vs. John Millman (AUS) og 3. seedede Denis Shapovalov (CAN) vs. Mischa Zverev (GER).

De nævnte ATP-kampe kan desuden følges på Viaplay, der ligesom TV3 Sport viser kval-finaler til Wimbledon fra kl. 12.

Tennistv viser desuden et par kampe fra ATP 250 i Antalya, hvor 2. seedede Damir Dzumhur (BIH) møder Pierre-Hugues Herbert (FRA) kl. 13, og tidligst kl. 1630 spiller 4. seedede Gael Monfils (FRA) mod Guillermo Garcia-Lopez (ESP)


WTA Premier & ATP 250, Nature Valley International – Eastbourne, Great Britain – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Spilleprogram torsdag, 

Centre Court – start 1200cet
Lukas Lacko (SVK) vs. (WC) Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (2) Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 2-6, 7-6(5)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (8) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-3
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (2) Kyle Edmund (GBR) 5-7, 6-3, 6-1

Court 1 – start 1200
Agnieszka Radwanska (POL) vs. (5) Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 7-5
(4) Marco Cecchinato (ITA) vs. John Millman (AUS) 5-7, 6-3, 6-2
Mischa Zverev (GER) vs. (3) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-3
(4) Angelique Kerber (GER) vs. (7) Daria Kasatkina (RUS) 6-1, 67(3), 7-6(3)

Court 2 – start 1200cet
Double kamp – WTA
2 Double kampe – ATP
Double kamp – WTA

TV-dækning WTA: TV2 Sport 1500-1750, TV2 Play fra kl. 1200
WTATV viser alle WTA kampe.
TV-dækning ATP: Viaplay, Tennistv viser ATP single-kampe fra Centre Court og Court 1

Resultater WTA (udvalgte)

1/8-finale
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (13) Johanna Konta (GBR) 4-6, 6-1, 6-4
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0, 6-4
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Danielle Collins (USA) 6-1, 6-1
(7) Daria Kasatkina (RUS) vs. (11) Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 6-4

(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 6-2
Agnieszka Radwanska (POL) vs. (3) Petra Kvitova (CZE) – walkover
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (9) Elise Mertens (BEL) 7-5, 2-6, 7-6(4)
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (14) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-4

R32
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-3
(13) Johanna Konta (GBR) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-1, 6-3
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 6-1, Ret’d
Ashleigh Barty (AUS) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 6-2
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. (16) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-3, 6-4
(11) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (WC) Harriet Dart (GBR) 6-3, 6-4
(7) Daria Kasatkina (RUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 5-7, 6-4, 6-1

(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Kaia Kanepi (EST) 3-6, 7-6(5), 6-3
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (12) Kiki Bertens (NED) 3-6, 7-6(5), 6-3
Agnieszka Radwanska (POL) vs. Daria Gavrilova (AUS) 5-7, 7-6(4), 6-0
(3) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Kateryna Bondarenko (UKR) 7-5, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (6) Julia Goerges (GER) 1-6, 6-4, 6-4
(9) Elise Mertens (BEL) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-1, 6-1
(14) Barbora Strycova (CZE) vs. Donna Vekic (CRO) 6-1, 6-4
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 2-6, 6-3

R64
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 7-5, 6-4
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Heather Watson (GBR) 6-7, 7-5, 6-3
(WC) Harriet Dart (GBR) vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 7-5, 3-6, 6-3
Agnieszka Radwanska (POL) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-1
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 5-7, 7-6, 6-3
Kaia Kanepi (EST) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 6-2, 6-4
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Shuai Peng (CHN) 5-7, 6-2, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Andrea Sestini Hlavackova (CZE) 7-5, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (LL) Sachia Vickery (USA) 4-6, 6-0, 6-1
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) 7-6(4), 6-2
Camila Giorgi (ITA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 6-2
Danielle Collins (USA) vs. (WC) Katie Swan (GBR) 6-3, 3-6, 6-3
(Q) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Alizé Cornet (FRA) 4-6, 6-2, 6-4
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Marria Sakkari (GRE) 6-3, 3-6, 6-4
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Yulia Putintseva (KAZ) 7-5, 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Sorana Cirstea (ROU) 2-6, 7-5, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-eastbourne-great-britain-710#orderofplay

———————–

Resultater ATP (udvalgte)

1/8-finale
Lukas Lacko (SVK) vs. (1) Diego Schwartzman (ARG) 4-6, 6-4, 7-5
Cameron Norrie (USA) vs. (LL) Jay Clarke (GBR) 6-4, 6-3
(4) Marco Cecchinato (ITA) vs. Denis Istomin (UZB) 4-6, 6-4, 7-5
John Millman (AUS) vs. (5) Leonardo Mayer (ARG) 7-6(7), 7-6(4)

Mischa Zverev (GER) vs. (7) Steve Johnson (USA) 6-3, 6-3
(3) Denis Shapovalov (CAN) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 4-6, 6-2
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (6) David Ferrer (ESP) 6-2, 6-0
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4

R32
Lukas Lacko (SVK) vs. (Q) Roberto Quiroz (ECU) 6-4, 7-6(2)
(LL) Jay Clarke (GBR) vs. Ryan Harrison (USA) 6-4, 6-1
Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Daniel Brands (GER) 7-5, 6-7(4), 6-2
Denis Istomin (UZB) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-7(4), 7-6(4)
John Millman (AUS) vs. Gilles Muller (LUX) 6-7(5), 6-3, 6-2
(3) Leonardo Mayer (ARG) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 7-6(4)

(7) Steve Johnson (USA) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-2, 6-4
Mischa Zverev (GER) vs. Nicolas Jarry (CHI) 3-6, 6-1, 6-4
Jared Donaldson (USA) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 6-7(8), 6-3, 7-6(3)
(6) David Ferrer (ESP) vs. (Q) Matteo Berrettini (ITA) 7-5, 6-3
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (Q) Alex De Minaur (AUS) 6-1, 6-2
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 6-1, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/eastbourne/741/daily-schedule


ATP 250, Turkish Airlines Open Antalya (TUR) – Græs
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1300cet
(2) Damir Dzumhur (BIH) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-1
NB 1630: (4/WC) Gael Monfils (FRA) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 7-6(3), 6-4

Alaaddin Karagoz Court – start 1300cet
Jiri Vesely (CZE) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-6(5), 6-2
NB 1530: (1) Adrian Mannarino (FRA) vs. (6) Joao Sousa (POR) 7-6(3), 6-4

TV-dækning: Tennistv viser kampene på Centre Court

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1) Adrian Mannarino (FRA) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 7-5
(6) Joao Sousa (POR) vs. Mirza Basic (BIH) 6-7(4), 6-4, 6-4
(4/WC) Gael Monfils (FRA) vs. (Q) Blaz Kavcic (SLO) 6-3, 5-7, 7-5
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (5) Robin Haase (NED) 6-2, 6-7(5), 7-6(2)

Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (8) Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 2-6, 7-5
Jiri Vesely (CZE) vs. (3) Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 7-5
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (7) Yuichi Sugita (JPN) 2-6, 6-4, 7-6(5)
(2) Damir Dzumhur (BIH) vs. Marius Copil (ROU) 4-6, 6-4, 6-4

R32
Ricardas Berankis (LTU) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-7(4), 6-3
Mirza Basic (BIH) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-3
(6) Joao Sousa (POR) vs. Florian Mayer (GER) 6-2, 6-2
Blaz Kavcic (SLO) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-7(7), 6-4
(5) Robin Haase (NED) vs. (Q) Mikhail Youzhny (RUS) 7-6(4), 6-7(5), 6-4

(8) Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Filip Horansky (SVK) 6-3, 6-3
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-3
Jiri Vesely (CZE) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-4, 7-6(5)
(7) Yuichi Sugita (JPN) vs. Guido Pella (ARG) 6-4, 3-6, 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-6(5), 6-4
Marius Copil (ROU) vs. Cem Ilkel (TUR) 6-4, 7-6(5)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/antalya/7650/daily-schedule


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 26 – Kvalifikation (start 25. juni)

TV-dækning: TV3 Sport – Viaplay

Spilleprogram torsdag (udvalgte) – start 1200cet kvalfinaler

(3) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (23) Marta Kostyuk (UKR) 7-5, 7-6(5)
Eugenie Bouchard (CAN) vs. (2) Mariana Duque-Marino (COL) 6-3, 6-2
Vera Zvonareva (RUS) vs. (6) Caroline Dolehide (USA) 6-2, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

TV-dækning: TV3 Sport 1200-2000.

Resultater Womens singles (udvalgte)

Q64
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-2, 2-6, 6-3
Vera Zvonareva (RUS) vs. (22) Sabina Sharipova (UZB) 7-6(3), 6-2
(23) Marta Kostyuk (UKR) vs. Kristie Ahn (USA) 6-7(1), 6-3, 9-7
Anna Kalinskaya (RUS) vs. (7) Dalila Jakupovic (SLO) 6-2, 7-6(4)
Sofya Zhuk (RUS) vs. (11) Ysaline Bonaventure (BEL) 7-5, 7-6(5)

Q128
(23) Marta Kostyuk (UKR) vs. Lauren Davis (USA) 6-3, 6-3
Vera Zvonareva (RUS) vs. Eri Hozumi (JPN) 6-2, 6-3
Anna Kalinskaya (RUS) vs. Sabine Lisicki (GER) 6-4, 7-6(3)
Sofya Zhuk (RUS) vs. Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-3, 6-2

Resultater Mens singles (udvalgte)

Q128
Stefano Napolitano (ITA) vs. (4) Elias Ymer (SWE) 6-4, 7-6(7)
Antoine Hoang (FRA) vs. (31) Casper Ruud (NOR) 6-4, 7-5

————–

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

Lodtrækning 29. juni
TV-dækning: TV3 Sport og TV3 Max – Viaplay alle baner

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay alle baner


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 26)

Milan (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 26)

$25.000, Tulsa Pro Championships (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles hovedturnering

R32: (729) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (398) Karue Sell (BRA) 7-6(0), 6-4
1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (849) Michael Redlicki (USA) 5-0 Ret’d
Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. (918) Sam Riffice (USA)

Doubles

1/8-finale: Mikael Torpegaard (DEN)/Jeffrey John Wolf (USA) vs. Martin Redlicki/Michael Redlicki (USA) 6-3, 5-7, [8-10] (onsdag)


$15,000, Kamen Open (GER) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: August Holmgren (DEN) vs. Benjamin Fitzon (GER) 6-4, 6-1
Q32: August Holmgren vs. [3] (958) Gabriel Donev (BUL) 2-6, 6-7(6) (mandag)


$15.000, ARLON OPEN by Real (BEL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Miguel Fernando Pereira (CHI) 2-6, 0-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 26)


$25.000, Båstad Ladies (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32
[2] (595) Karen Barritza (DEN) vs. (1213) Maria Petrovic (SWE) 6-1, 6-0
[11] (797) Malene Helgo (NOR) vs. Astrid Wanja Brune Olsen (NOR) 6-4, 6-0
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [16] (996) Katerina Filip (SWE) 6-2, 6-4
[6] (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. Ida Ferding (SWE) 6-1, 6-2
[7] (732) Emilie Francati (DEN) vs. (WC) Vanessa Ersoz (SWE) 6-1, 6-0

QFi
[2] (595) Karen Barritza (DEN) vs. [10] (749) Katharina Hering (GER) 6-2, 7-6(5)
[11] (797) Malene Helgo (NOR) vs. Rebecca Ehn (SWE) 6-0, 6-2
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [5] (666) Dasha Ivanova (USA) 0-6, 0-6
[6] (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. Alexandra Viktorovitch (SWE) 6-1, 6-2
[7] (732) Emilie Francati (DEN) vs. [12] (865) Zoe Kruger (RSA) 6-0, 6-3

Singles hovedturnering

R32
[1] (224) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (WC) Susanne Celik (SWE) 6-1, 6-0
(Q) (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. (Q) (733) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 0-6, 2-6
[6] (360) Despina Papamichail (GRE) vs. (Q) (797) Malene Helgo (NOR) 6-1, 3-6, 7-6(2)
(Q) (732) Emilie Francati (DEN) vs. (WC) (558) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-3, 6-7(1), 2-6 (tirsdag)
(Q) (595) Karen Barritza (DEN) vs. vs. [2] (252) Allie Kiick (USA) 2-6, 0-6

Doubles

1/8-finale
Emilie Francati (DEN)/Emily Arbuthnott (GBR) vs. Anna Bondar (HUN)/Sandra Samir (EGY) 3-6, 5-7 (tirsdag)
Karen Barritza (DEN)/Mirjam Bjorklund (SWE) vs. Molly Helgesson/Sandra Ortevall (SWE) 6-1, 6-2

Kvartfinale: Barritza/Bjorklund vs. (4) Anna Danilina (KAZ)/Karin Kennel (SUI) 5-7, 7-6(3), [10-12] (torsdag)


$15.000, Guimarães Ladies Open (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64: [9] (1178) Olga Helmi (DEN) – bye
Q32: Olga Helmi vs. Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP) -7-6(3), 6-1
QFi: Olga Helmi vs. Katriin Saar (EST) 6-1, 6-7(3), 1-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 26)

Grade 5, ITF Aarhus 2018 (DEN) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q64:
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) – bye
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) – bye
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. Keanu Elias Immler (AUT) 6-3, 2-6, 2-6
(WC) Mikkel Ballisager (DEN) – bye

Q32:
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) vs. [1] (1630) Emil Westling (SWE) 3-6, 3-6
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Alessandro Pecci (ITA) 3-6, 2-6

Boys singles hovedturnering

R64
(WC) Mads Tagesen (DEN) vs. [1] (410) Herman Hoeyeraal (NOR) 2-6, 4-6
William Gormsen (DEN) vs. (1714) Keiju Miyake (JPN) 6-0, 6-2
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Serban Bonchis (ROU) 4-6, 3-6
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs. (1098) Patryk Kosinski (POL) 6-4, 6-2
Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) (1786) Linus Carlsson Halldin (SWE) 0-6, 4-6
(WC) (2108) Gustav Theilgaard (DEN) vs (LL) Alessandro Pecci (ITA) 3-6, 2-6
(WC) Christopher Luthra (DEN) vs. (1983) Markus Sorensen (NOR) 0-6, 0-6
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (1383) Olle Wallin (SWE) 3-6, 7-5, 6-0
(WC) Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. (1348) Francisco Llanes (URU) 3-6, 4-6
Christian Andersen (DEN) vs. ([3] (423) Mans Dahlberg (SWE) 3-6, 2-6
(1786) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. [6] (Olof Wiklund (SWE) 3-6, 6-1, 7-6(8)
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (1272) Carlos Vidal (ESP) 6-0, 6-1
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (Q) Keanu Elias Immler (AUT) 1-6, 1-6

R32
William Gormsen (DEN) vs. [14] (880) Pablo Llamas Ruuz (ESP) 4-6, 4-6
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs. (1885) Serban Bonchis (ROU) 4-6, 6-2, 6-2
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (1397) Pedro Boscardin Dias (BRA) 4-6, 4-6
(1786) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (1056) Przemyslaw Zalubski (POL) 6-2, 6-3
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [11] (807) Jesse Den Hartog (NED) 6-0, 6-2

1/8-finale
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs. [10] (805) Joao Victor Couto Loureiro (BRA) 6-3, 6-2
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (1786) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) 7-5, 6-4

Kvartfinale
(14) (880) Pablo Llamas Ruiz (ESP) vs. [5] (578) Leo Borg (SWE) 4-6, 2-6
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [2] (415) Taiyo Hirano (JPN) 6-3, 7-5

Semifinale
(14) (880) Pablo Llamas Ruiz (ESP) vs. (Q) (1786) Linus Carlsson Halldin (SWE) – fre 1000
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (1397) Pedro Boscardin Dias (BRA) – fre 1000

Boys doubles

R32
Tobias Bo Kudsk/Mads Tagesen (DEN) vs. Filip Aksel Hovland (NOR)/Adam Jurajda (CZE) 1-6, 6-7(5)
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN)/Alexander Tsimiklis (AUS) vs. Emil Wetsling/Olof Wiklund (SWE) – walkover
Philip Qvist Hyldedal/Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Thomas George Brun (SUI)/Keanu Elias Immler (AUT)
Marcus Gram Petersen/Gustav Theilgaard (DEN) vs. Markus Sorensen/Ole Tinius Stave Lepsoe (NOR)
Niels Heise Korsgaard/Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. Erik Eliasson/Olle Wallin (SWE) 6-1, 6-2

1/8-finale
Korsgaard/Holmvang vs. (2) Joachim Andreas Schaefer/Herman Hoeyeraal (NOR) – walkover

Kvartfinale
Korsgaard/Holmvang vs. Peter Kalocsai (HUN)/Matias Iturbe (ARG) 4-6, 3-6

Girls singles kvalifikation

Q32:
Sille Larsen (DEN) – bye
Victoria Wiche (DEN) – bye
Cecilie Wiche (DEN) – bye
Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Carolina Piferi (ITA) 1-6, 3-6
Emma Floee Seemann (DEN) vs. Hosianna Sereke (SWE) 4-6, 6-4, 6-2

QFi:
Sille Larsen vs. [1] (1299) Tara Gancev (SRB) 4-6, 2-6
Victoria Wiche (DEN) vs. Susanna Ranucci (ITA) 3-6, 1-6
Cecilie Wiche (DEN) vs. (WC) Maria Pages Mere (ESP) 0-6, 0-6
Emma Floee Seemann vs. (WC) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP) 0-6, 0-6

Girls singles hovedturnering

R64
Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR) 0-6, 1-6
Camilla Flintholm Jensen (DEN) vs. (1293) Milan Krish (AUS) 7-5, 6-4
(WC) Camilla Sojberg (DEN) vs. (1518) Emilia Valentinsson (SWE) 1-6, 3-6
(2416) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (Q) Maria Pages Mere (ESP) 2-6, 2-6
Anna Tang (DEN) vs. (Q) Carolina Piferi (ITA) 0-6, 3-6
(1322) Karoline Laursen (DEN) vs. [14] (866) Daniela Glanzer (AUT) 5-7, 2-6
[11] (665) Olivai Gram (DEN) vs. (Q) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP) 1-6, 1-6
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. (2416) Jenny Stray Spetalen (NOR) 7-5, 6-1
(1466) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [5] (431) Beyda Baykal (TUR) 3-6, 0-6
(WC) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. (2191) Hikari Osaki (JPN) 3-6, 2-6
(LL) Victoria Wiche (DEN) vs. (1112) Juliette Daries (FRA) 0-6, 0-6
(WC) Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. 4] (429) Klara Milicevic (SWE) 2-6, 4-6
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [6] (510) Saara Orav (EST) 1-6, 1-6
(LL) Sille Larsen (DEN) vs. (WC) Hayla Rafei (AUS) 4-6, 4-6
[12] (704) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (1703) Sanne Schalekamp (NED) 6-4, 6-1
Olivia Thiemke (DEN) vs. (1133) Hedda Gurholt (NOR) 0-6, 1-6
Nina Vicic (DEN) vs. (WC) Amelia Kopel (POL) 0-6, 6-7(1)

R32
[1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR) vs. (1570) Anna Sofia Haseth (NOR) 6-3, 6-1
Camilla Flintholm Jensen (DEN) vs. (1333) Bente Spee (NED) 0-6, 0-6
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. [7] (521) Guillermina Grant (URU) 1-6, 2-6

1/8-finale
[1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR) vs. (1333) Bente Spee (NED) 7-6(6), 7-6(2)
(4) (429) Klara Milicevic (SWE) vs. (1112) Juliette Daries (FRA) 3-6, 6-2, 6-2

Semifinale
[1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR) vs. (Q) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP) – fre 1000
(4) (429) Klara Milicevic (SWE) vs. 6] (510) Saara Orav (EST) – fre 1000

Girls doubles

R32
Isabella Grann Frankild (DEN)/Hayla Rafei (AUS) vs. Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) 6-2, 6-0
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Emma Cecilie Sorensen/Jenny Stray Spetalen (NOR) 5-7, 2-6
(3) Alisha Ali Hussain (DEN)/Klara Milicevic (SWE) – bye
Cirkeline Lundberg/Nina Vicic (DEN) vs. Agnese Ceccarelli/Carolina Piferi (ITA)

1/8-finale
Isabella Grann Frankild (DEN)/Hayla Rafei (AUS) vs. (1) Nalanda Teixeira Da Silva (BRA)/Guillermina Grant (URU) 2-6, 0-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage