Torsdag 17. maj: Halep og Wozniacki fortsætter kampen om 1. pladsen

167
Både Simona Halep og Caroline Wozniacki viste gode takter i deres første kamp, og kampen om 1. pladsen på ranglisten finder næppe sin afgørelse i 1/8-finalen

På papiret havde WTA-ranglistens no. 2 Caroline Wozniacki fået et god lodtrækning ved Premier 5 turneringen i Rom, når man sammenligner med no. 1 Simona Halep (ROU), der var spået en svær opgave i sin første kamp mod Naomi Osaka (JPN), der havde vundet overbevisende mod den tidligere verdens-etter Victoria Azarenka (BLR).

Japaneren havde da også flere chancer i kampens 3 første partier, som var meget tætte, men rumæneren fandt tidligt frem til et bundsolidt og stabilt niveau, som Osaka slet ikke kunne matche, og hun måtte nøjes med et enkelt point i starten af kampen.

Et nederlag til Halep i torsdagens 1/8-finale vil betyde, at Caroline automatisk generobrer 1. pladsen, men hvis rumæneren fortsætter i samme stil som mod Osaka, bliver det næppe Madison Keys (USA) der sikrer danskeren 1. pladsen, når Halep og Keys mødes i torsdagens 2. kamp på Pietrangeli, hvor 5. seedede Jelena Ostapenko (LAT) indleder mod Johanna Konta (GBR) kl. 1100.

Caroline kan bevare chancen for at overtage 1. pladsen, hvis hun i den sidste kamp på Centrale banen tidligst kl. 21 vinder over 15. seedede Anastasija Sevastova (LAT), som i de 3 tidligere opgør mod danskeren ikke har vundet et eneste sæt, men med i billedet hører dog, at alle disse opgør er afviklet på hardcourt.

Caroline viste ligeledes gode takter, da hun vandt 6-1, 6-4 over Alison Van Uytvanck (BEL).
Kampen var dog mere jævnbyrdig end cifrene antyder, da stillingen i langt de fleste partier var omkring 40-40, men danskeren vandt som regel de afgørende bolde, og de 3 sidste danske servepartier blev vundet rent.

TV2 Sport viser ifølge TV-guiden kvartfinaler fra VM i ishockey, når Caroline spiller, men Tennisavisen har ikke modtaget meldinger om, hvorvidt kampen mod Sevastova alligevel bliver vist på TV2 Sport, som onsdag viste det meste af kampen mod Uytvanck, men på grund af kanalens forpligtelser til at vise håndbold, blev afslutningen af kampen henvist til TV2 Play.

Hos herrerne fulgte 19-årige Denis Shapovalov (CAN) sejren i 3 sæt fra 1. runde over Tomas Berdych (CZE) op med endnu en 3-sæts sejr 7-6(3), 6-7(5), 6-3 over Robin Haase (NED).
Torsdag eftermiddag kan seerne på TV3 Sport følge med, når canadieren møder 1. seedede Rafael Nadal (ESP), når WTA-kampen mellem 8. seedede Venus Williams (USA) og Anett Kontaveit (EST), der er programsat kl. 14, er færdigspillet.

Danske Fed Cup spillere videre i Gøteborg

3 af de danske deltagere, som i sidste måned var med til at sikre Danmark oprykning til Fed Cup Group I Europe/Africa, fik en god start ved $15.000 turneringen i Gøteborg.
Clara Tauson vandt tirsdag 6-1, 6-1 i 1. runde over Lisa-Marie Maetschke (GER), og onsdag spillede både Karen Barritza og Emilie Francati sig ligeledes videre til 2. runde.

Karen så ellers ud til at blive blæst omkuld, da hun tabte 1. sæt 0-6 mod 17-årige Gabriella Da Silva Fick (AUS), som Tennisavisens skarpeste læsere formentlig husker, da hun ved Grade 1 turneringen i Traralgon som optakt til Australian Open vandt 6-0, 6-3 over Hannah Viller Møller i 2. runde.

Karen fik dog kæmpet sig tilbage i kampen, da hun vandt 2. sæt 7-3 i tiebreak, og med 4-1 og 4 fordele til 5-1 var hun ved at sætte sig solidt på opgøret, men der blev alligevel spænding om udfaldet, da australieren fik udlignet til 5-5 efter 2 misbrugte matchbolde, men i den sidste ende sikrede Karen alligevel sejren 0-6, 7-6(3), 7-5.

Emilie kom lidt nemmere videre, idet hendes modstander Louise Brunskog (SWE) måtte opgive, da Emilie førte 1-0 i 2. sæt efter at have sikret sig 1. sæt 6-2.

Alle 3 danskere spiller 1/8-finale torsdag.
Tennisavisen bringer i denne uge en række nostalgiske video-rapporter fra Fed Cup i Athen.

Maria Jespersen, Clara Tauson, Emilie Francati, Karen Barritza
Foto: Georg Beyer Clausen – Maria Jespersen, Clara Tauson, Emilie Francati Karen Barritza

___________________________________________________________________

WTA Premier 5 Internazionali BNL d’Italia

ATP 1000 Rome Masters

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Centrale – start 1200
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Fabio Fognini (ITA) – ATP
NB 1430: (5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Maria Sharapova (RUS) – WTA
NB 1600: (11) Novak Djokovic (SRB) vs. Kei Nishikori (JPN) – ATP
NB 1930: (1) Simona Halep (ROU) vs. (7) Caroline Garcia (FRA) – WTA
NB 2100: (2) Alexander Zverev (GER) vs. (9) David Goffin (BEL) – ATP

Next Gen Arena – start 1200
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (11) Angelique Kerber (GER) – WTA
NB 1400: (4) Marin Cilic (CRO) vs. (10) Pablo Carreno Busta (ESP) – ATP
NB 1630: (2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Anett Kontaveit (EST) – WTA

Pietrangeli – start 1200
4 Double kampe – ATP

Court 1 – start 1200
4 Double kampe – WTA

TV-dækning WTA
WTATV.com viser alle WTA kampe
TV2 Sport kl. 1200, 1430 og 1630, TV2 Play 1930

TV-dækning ATP
Tennistv.com viser kampe fra flere baner
TV3 Sport kl. 1200, 1400, 1600 og 2100

Den totale schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rome/416/daily-schedule

Resultater WTA (udvalgte)

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (13) Madison Keys (USA) – walkover
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. (9) Sloane Stephens (USA) 6-1, 7-6(7)
Maria Sharapova (RUS) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-3, 6-4
(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Johanna Konta (GBR) 2-6, 6-3, 6-4

(11) Angelique Kerber (GER) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-1, 6-1
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 0-6, 6-3, 6-2
Anett Kontaveit (EST) vs. (8) Venus Williams (USA) 6-2, 7-6(3)
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (15) Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 5-7, 6-3

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-1, 6-0
(13) Madison Keys (USA) vs. (Q) Donna Vekic (CRO) 7-6(2), 7-6(0)
(9) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 6-0, 5-7, 6-2
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-4
Daria Gavrilova (AUS) vs. (3) Gabrine Muguruza (ESP) 5-7, 6-2, 7-6(6)
Maria Sharapova (RUS) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 3-6, 6-4, 6-2
Johanna Konta (GBR) vs. (Q) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0, 6-4
(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 7-5

Maria Sakkari (GRE) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 3-6, 6-3, 7-5
(11) Angelique Kerber (GER) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 3-6, 7-5, 7-5
(14) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Danielle Collins (USA) 6-2, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Petra Martic (CRO) 6-1, 6-2
(8) Venus Williams (USA) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-2, 4-6, 7-5
Anett Kontaveit (ESP) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-5, 7-5
(15) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Aleksandra Krunic (SRB) 6-4, 6-4
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1, 6-4

R64
Naomi Osaka (JPN) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-0, 6-3
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-1, 6-2
(9) Sloane Stephens (USA) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-7(4), 6-3, 6-1
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Frncesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-7(5), 6-2
Maria Sharapova (RUS) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 7-5, 3-6, 6-2
Maria Sakkari (GRE) vs. Kiki Bertens (NED) 6-2, 4-6, 6-3
Anett Kontaveit (EST) vs. (12) CoCo Vandeweghe (USA) 6-1, 6-1
(15) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 3-0 Ret’d
(LL) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Roberta Vinci (ITA) 2-6, 6-0, 6-3
(Q) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-7(6), 6-3, 6-2

QFi:
(13) Polona Hercog (SLO) vs. (1) Aleksandra Krunic (SRB) 7-6(4), 6-4
(5) Donna Vekic (CRO) vs. (15) Monica Puig (PUR) 4-1 Ret’d
(11) Kaia Kanepi (EST) vs. (6) Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 3-6, 6-3

Resutater ATP (udvalgte)

1/8-finale:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Denis Shapavalov (CAN) 6-4, 6-1
Fabio Fognini (ITA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-4
NB 1900: Kei Nishikori (JPN) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 1-5 (opdateres..)
NB 1930: (11) Novak Djokovic (SRB) vs. Albert Ramos Vinolas (ESP) 1-6, 1-1 (opdateres..)

(10) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Aljaz Bedene (GBR) 6-4, 6-7(3), 6-2
(4) Marin Cilic (CRO) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-4
(9) David Goffin (BEL) vs. (5) Juan Martin del Potro (ARG) 6-2, 4-5 Ret’d
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Kyle Edmund (GBR) 7-5, 7-6(11)

R32:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-0
Denis Shapovalov (CAN) vs. Robin Haase (NED) 7-6(3), 6-7(5), 6-3
Peter Gojowczyk (GER) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 6-4
Fabio Fognini (ITA) vs. (6) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 1-6, 6-3
Kei Nishikori (JPN) vs. (3) Gribgor Dimitrov (BUL) 6-7(4), 7-5, 6-4
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (13) Jack Sock (USA) 6-4, 6-3
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-2
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (8) John Isner (USA) 6-7(5), 7-6(2), 7-6(5)

Aljaz Bedene (SLO) vs. (7) Kevin Anderson (RSA) 6-4, Ret’d
(10) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 2-6, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 2-6, 6-4, 6-2
(4) Marin Cilic (CRO) vs. Ryan Harrison (USA) 6-7(3), 6-1, 7-6(1)
(5) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-5, 6-4
(9) David Goffin (BEL) vs. Marco Cecchinato (ITA) 5-7, 6-2, 6-2
Kyle Edmund (GBR) vs. (16) Lucas Pouille (FRA) 6-2, 7-6(3)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Matteo Berettini (ITA) 7-5, 6-2

R64:
Damir Dzumhur (BIH) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-1
Denis Shapovalov (CAN) vs. (15) Tomas Berdych (CZE) 1-6, 6-3, 7-6(5)
Peter Gojowczyk (GER) vs. (12) Sam Querrey (USA)
Fabio Fognini (ITA) vs. Gael Monfils (FRA) 6-3, 6-1
Kei Nishikori (JPN) vs. Feliciano Lopez (ESP) 7-6(5), 6-4
Pilipp Kohlschreiber (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 7-5, 6-7(7), 7-6(6)
(13) Jack Sock (USA) vs. David Ferrer (ESP) 6-3, 6-4
(11) Novak Djokovic (SRB) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-1, 6-3
Steve Johnson (USA) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-4


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 20)

Busan (KOR)

Q32: (544) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (504) Makoto Ochi (JPN) 6-1, Ret’d
Q16: Frederik Løchte vs. [8] (434) Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6-7(5), 6-4, 6-0
QFi: Frederik Løchte vs. [3] (342) Yosuke Watanuki (JPN) 6-1, 4-6, 0-6 (mandag)

Bordeaux (FRA)

Hellbronn (GER)

R32: (157) Dustin Brown (GER) vs. (174) Casper Ruud (NOR) 7-6(4), 4-6, 6-3

Samarkand (UZB)

Lisbon (POR)

R32: (189) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (214) Goncalo Oliveira (POR) 6-3, 7-5
1/8-finale: Felix Auger-Aliassime vs. (218) Joao Domingues (POR) 6-4, 7-5
Kvartfinale: Felix Auger-Aliassime vs. [4] (144) Pedro Sousa (POR) – fre ca. 1730

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$100.000, Empire Slovak Open 2018, Trnava (SVK) – Grus

R32:
[1] (79) Johanna Larsson (SWE) vs. (LL) (202) Claire Liu (USA) 7-6(5), 4-6, 6-2
(115) Anna Blinkova (RUS) vs. (Q) (190) Anastasia Potapova (RUS) 7-6(3), 7-5
(136) Anhelina Kalinina (UKR) vs. (WC) (145) Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 4-6, 6-2

1/8-finale:
Johanna Larsson (SWE) vs. (116) Viktorija Golubic (SUI) – ons 1100

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 20)


$15.000 Gothenburgh (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Liisa Vehvilainen (FIN) 6-3, 6-1
QFi: Sofia Nami Samavati vs. Sydney Berlin (SWE) 1-6, 6-3, 2-6 (mandag)

Singles hovedturnering

R32:
[5] (602) Karen Barritza (DEN) vs. (888) Gabriella Da Silva Fick (AUS) 0-6, 7-6(3), 7-5
(8) (733) Clara Tauson (DEN) vs. (849) Lisa-Marie Maetschke (GER) 6-1, 6-1
(6) (668) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Louise Brunskog (SWE) 6-2, 1-0 Ret’d

1/8-finale:
Karen Barritza vs. (763) Raveena Kingsley (USA) 4-6, 6-4, 3-6 (torsdag)
Clara Tauson vs. (WC) Alexandra Viktorovitch (SWE) 6-1, 6-4
Emilie Francati vs. (Q) Sydney Berlin (SWE) 6-0, 6-1
[4] (575) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (Q) Kathleen Kanev (GER) 6-3, 6-1

Kvartfinale:
(1092) Alice Gillan (GBR) vs. (763) Raveena Kingsley (USA)
Clara Tauson vs. [3] (534) Irina Ramialison (FRA) – fre ca. 1230
Emilie Francati vs. [4] (575) Mirjam Bjorklund (SWE) – fre ca. 1230
[2] (533) Alice Rame (FRA) vs. [7] (677) Chanelle Van Nguyen (USA)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 20)

Grade 2, 39. International Spring Bowl, Mödling (AUT) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: (8) (528) Elmer Møller (DEN) vs. Josip Franjicevic (AUT) 6-0, 6-1
Q16: Elmer Møller vs. (894) Alexander Shevchenko (RUS) 2-6, 6-4, 6-4
QFi: Elmer Møller vs. (1659) Leon C. Roider (AUT) 2-6, 6-0, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (528) Elmer Møller (DEN) vs. [5] (90) Henri Squire (GER) 1-6, 5-7 (tirsdag)


Grade 4, Montenegro Open 2018, Ulcinj (MNE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [7] (1531) Jesper Andi Jørgensen (DEN) – bye
Q16: Jesper Andi Jørgensen vs. (1627) Mihailo Radosavljevic (SRB) 6-3, 6-1
QFi: Jesper Andi Jørgensen vs. [3] (1174) Tin Dizdarevic (CRO) 6-3, 3-6, 6-3

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (1531) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (657) Emiliano Troche (URU) 7-5, 6-3
(862) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) Jovan Cirkovic (SRB) 6-2, 6-3
(725) Leo Borg (SWE) vs. [2] (215) Ilarion Danilchenko (RUS) 6-2, 6-4

1/8-finale:
Jesper Andi Jørgensen vs. [1] (123) Simon Anthony Ivanov (BUL) 4-6, 4-6
Carl Emil Overbeck vs. [8] (340) Nemanja Malesevic (BIH) 4-6, 4-6
Leo Borg vs. (1002) Sabit Suntic (SRB) 6-7(5), 3-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Benders Cup – ITF 14 Sweden, Falköping (SWE) – Grus

U14 Boys singels kvalifikation

Q16: Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. (WC) Jacob Andersson (SWE) 6-0, 6-0

U14 Boys singels hovedturnering

R32:
(Q) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. [3] (203) Tsegai Gebremeskel (SWE) 0-6, 0-6
(456) Yakup Uznunel (DEN) vs. [4] (251) Henrik Bladelius (SWE) 1-6, 1-6
(622) Johan August Mottlau (DEN) vs. [5] (251) Emilio Zielkowski (SWE) 4-6, 3-6

U14 Girls singles hovedturnering

R32:
(329) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) Ida Kapidzic (SWE) 6-1, 7-6(4)
[2] (138) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 6-2, 6-3

1/8-finale:
Natacha Scou vs. [3] (141) Sade Scharlin (FIN) 1-6, 2-6 (tirsdag)
Zoe Du Pasquier Jensen vs. (Q) Tilde Jagare (SWE) 6-2, 1-6, 6-1

Kvartfinale:
Zoe Du Pasquier Jensen vs. [5] (191) Liisa Varul (EST) 1-6, 6-1, 3-6 (onsdag)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage