Frederik Løchte Nielsen får opfyldt ønsket om igen at spille på en af de største baner ved Wimbledon, og han kan få revanche mod Raven Klaasen, som hindrede dansk oprykning i Davis Cup

Når Frederik Løchte Nielsen og Joe Salisbury torsdag kl. 1400 spiller semifinale ved Wimbledon, foregår det på en af de største scener på Court 1, hvilket for den danske double-specialist er en ekstra bonus, som bidrager til at gøre dette års Wimbledon til endnu en stor oplevelse, som det var tilfældet, da han i 2012 vandt titlen sammen med Jonathan Marray.

Løchte har flere gange betonet, at oplevelsen ikke må blive hæmmet af et forventningspres om selve resultatet, og netop ved at nyde situationen og glæde sig over at deltage i disse helt specielle rammer, kan det medvirke til at få det bedste frem hos spillerne.

Det bliver der uden tvivl brug for mod Michael Venus (NZL) og Raven Klaasen (RSA).
Sidstnævnte var stærkt medvirkende til, at det ikke blev til oprykning for Danmarks Davis Cup hold, da Klaasen var den helt dominerende spiller i doublen, da Sydafrika vandt opgøret om oprykning til Group I Europe/Africa i september 2017.

Davis Cup: Sydafrika for stor en mundfuld for Nielsen/Kromann

Klaasen og Venus har på vej mod semifinalen afgivet et enkelt sæt i de to første kampe, men både i 1/8-finalen mod Leonardo Mayer (ARG)/Joao Sousa (POR) og i kvartfinalen mod Bruno Soares (BRA)/Jamie Murray (GBR) blev kampene afgjort i 5 sæt.
I begge kampe blev 3 af sættene afgjort i tiebreak, og i den disciplin har Løchte og Salisbury hidtil været effektive, senest da de i kvartfinalen vandt 3 sæt i tiebreak mod Jan-Lennard Struff (GER)/Ben McLachlan (NZL).

TV3 har fokus på doublen, som efter en optakt på taget af Wimbledon bliver vist på TV3 Sport, og derfor bliver begge semifinalerne hos kvinderne vist på TV3 Max.
Efter doublen rundes af på TV3 Sport, og hvis kvindernes semifinaler fortsat ikke er færdigspillet, samsendes resten på begge kanaler, hvorefter der rundes af med aftenprogrammet.

I den første semifinale mødes 11. seedede Angelique Kerber (GER) og 12. seedede Jelena Ostapenko (LAT) og derefter spiller 25. seedede Serena Williams (USA) mod 13. seedede Julia Goerges (GER).
2 af de 3 førstnævnte vil under alle omstændigheder efter turneringen være at finde i top 10 på ranglisten, da de lige nu er no. 9-11 på live-rankingen.
Serena Williams kan ved at vinde turneringen tage et gigantisk spring fra no. 181 og tilbage til top 20.

Mikael Torpegaard fortsætter “over there”

Mikael Torpegaard vandt mandag 1. runde ved Winnipeg National Bank Challenger efter 3 sejre i kvalifikationen.
Torsdag kan hans kamp i 1/8-finalen mod Frank Dancevic (CAN) følges på Livestream.
Link til kampen vil blive indsat herunder, når den er tilgængelig på Livestream.com/ATP.

Mikael har fortalt til Tennisavisen, at han forventer at deltage i 3 ATP Challengers i Canada, og derefter eventuelt Lexington og senere en række amerikanske challengers.

Mikael Torpegaard, Davis Cup
Foto: Sportsfotograf.com. – Mikael Torpegaard

Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

TV-dækning
Viaplay dækker Centre Court, Court 1, 2, 3, 8, 12, 14, 17 og 18.

Udover de nævnte baner, som dækkes af Viaplay, er der mulighed for på betting-sider (f.eks. Bet365 og Unibet) også at følge kampe fra alle andre baner, med visse undtagelser.

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

CENTRE COURT – start 1400cet
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (11) Angelique Kerber – semifinale
(13) Julia Goerges (GER) vs. (25) Serena Williams (USA) – semifinale
Mixed Doubles kvartfinale

NO.1 COURT – start 1400cet
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. Jean-Julien Rojer (NED)/Michael Venus (NZL) – Men’s Doubles semifinale
2 Mixed Doubles kvartfinaler

TV-dækning: TV3 Sport viser doublen på Court 1. TV3 Max viser kvindernes semifinaler på Centre Court

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay – dog kun hvis baner med TV-dækning.
TV3 Sport viser så vidt muligt kampe med Clara Tauson

Girls singles hovedturnering (udvalgte)

R64
(75) Iga Swiatek (POL) vs. [1] (1) Whitney Osuigwe (USA) 2-6, 6-3, 6-3
(57) Emma Raducanu (GBR) vs. (47) Gabriella Price (USA) 6-1, 6-4
[8] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (71) Mananchaya Sawangkaew (THA) 6-2, 6-0
[3] (3) Cori Gauff (USA) vs. (53) Gergana Topalova (BUL) 6-1, 6-4

R32
(75) Iga Swiatek (POL) vs. (56) Simona Waltert (SUI) 6-1, 7-6(2)
(57) Emma Raducanu (GBR) vs. [11] (13) Leylah Annie Fernandez (CAN) 6-2, 6-4
[8] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (24) Lea Ma (USA) 6-7, 6-7
[3] (3) Cori Gauff (USA) vs. (51) Lenka Stara (SVK) 6-1, 7-5

Girls singles kvalifikation

Q32: (111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [8] (76) Selin Ovunc (TUR) 1-6, 6-3, 2-6

Girls doubles

R32: (3) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Thasaporn Naklo/Mananchaya Sawangkaew (THA) 6-2, 6-7(4), 3-6 (onsdag)

 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 28)

Braunsweigh (GER) – Grus

Singles hovedturnering

R32: [2] (79) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (144) Casper Ruud (NOR) 6-2, 5-7, 7-6(3)

Winnetka (USA) – Hardcourt

Winnipeg (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles kvalifikation

Q32: (965) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (812) Suraj R. Prabodh (IND) 6-0, 6-3
Q16: Mikael Torpegaard vs. [2] (427) Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6-3, 6-2
QFi: Mikael Torpegaard vs. (687) John Jeffrey Wolf (USA) 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32:(Q) (965) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (310) Alessandro Bega (ITA) 6-3, 6-3

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (309) Frank Dancevic (CAN) – tor ca. 1830cet

Perugia (ITA) – Grus

Båstad (SWE) – Grus

Singles hovedturnering

R32
(225) Constant Lestienne (FRA) vs. [7] (152) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 3-2 Ret’d
(WC) (343) Mikael Ymer (SWE) vs. (223) Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 1-6, 6-0
(170) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. [2] (108) Elias Ymer (SWE) 6-1, 6-4

1/8-finale: Mikael Ymer (SWE) vs. [6] (148) Calvin Hemery (FRA) 6-4, 3-6, 6-2
Kvartfinale: Mikael Ymer (SWE) vs. (179) Carlos Berlocq (ARG) – tor ca. 1230

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 28)

$25.000, Setubal (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64: (1156) Olga Helmi (DEN) vs. Sashi Kempster (GBR) 6-3, 6-1
Q32: Olga Helmi vs. [8] (676) Arlinda Rushiti (SUI) 6-1, 2-6, 6-2
QFi: Olga Helmi vs. (683) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 3-6, 5-7 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 28)

Grade 4, 3rd Ioannina Cup (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: [2] (345) Elmer Møller (DEN) vs. (1228) Christos Avraam (CYP) 6-1, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (1543) Raz Haviv (ISR) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Elmer Møller vs. (1161) Dian Nedev (BUL) – tor ca. 1500cet

Boys doubles

1/8-finale: (2) Elmer Møller (DEN)/Kaan Cepel (TUR) vs. Filippos Astreinidis/Daniel Triantafyllou (GRE) 3-6, 6-7(8)

Girls singles hovedturnering

R32: [8] (670) Olivia Gram (DEN) vs. (1080) Ralitsa Alexandrova (BUL) 6-2, 4-6, 6-3
1/8-finale: Olivia Gram vs. (Q) (2318) Andra Captan (ROU) 6-4, 6-0
Kvartfinale: Olivia Gram vs. [1] (363) Doroteja Joksovic (SRB) – tor 1030cet

Girls doubles

1/8-finale: (3) Olivia Gram (DEN)/Carola Cavelli (ITA) vs. Ilayda Baykan/Doga Turkmen (TUR) 6-1, 2-6, [10-7]
Kvartfinale: Gram/Cavelli vs. Lois Boisson (FRA)/Giulia Brighi (ITA) 7-6(7), 6-4
Semifinale: Gram/Cavelli vs. ?? – tor ca. 1930cet


Grade 5, ITF Icelandic Open U18, Reykjavik (ISL) – Carpet
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (575) Leo Borg (SWE) vs. Dominik Rys (CZE) 6-1, 6-3
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (WC) Derin Acaroglu (GBR) 6-3, 3-6, 6-3
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. Eliot Rorertet (ISL) 6-0, 6-0
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Oliver Foran (GBR) 6-4, 3-5 Ret’d

1/8-finale
[1] (575) Leo Borg (SWE) vs. Malo Barthez (FRA) 6-2, 6-2
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (2510) Massimo Brambati (ITA) 6-2, 6-1
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. [3] (894) Karl Fredrik Utheim (SWE) 1-6, 6-4, 1-6 (onsdag)
Mads Tagesen (DEN) vs. Alexandre De Villepin (FRA) 3-6, 6-4, 7-6(5)

Kvartfinale
[1] (575) Leo Borg (SWE) vs. [8] (1837) Tomas Luis (POR) – tor ca. 1330cet
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. [5] (1372) Nikolas Tvedt (NOR) – tor ca. 1330cet
[3] (894) Karl Fredrik Utheim (SWE) vs. [6] (1635) Gabriel Bilinski (POL) – tor ca. 1330cet
Mads Tagesen (DEN) vs. [7] (1789) Bernardo Gandara (POR) – tor ca. 1330cet

Boys doubles

1/8-finale: Tobias Bo Kudsk/Mads Tagesen (DEN) vs. (1) Leo Borg/Karl Fredrik Utheim (SWE) – ons ca. 1730cet

Girls singles hovedturnering

R32: Isabella Grann Frankild (DEN) vs. [5] (2042) Katja Wiersholm (USA) 1-6, 0-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Isabella Grann Frankild (DEN)/Ekua Youri (BOT) vs. (4) Dasha Plekhanova (CAN)/Katia Wiersholm (USA)


Grade 5, ITF Nairobi Junior Open 2 (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R64: (2192) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Raymond Oduor (KEN) 6-0, 6-1
R32: Kevin Chen vs. [8] (1103) Charlelie Cosnet (FRA) 6-4, 6-2
1/8-finale: Kevin Chen vs. [12] (1397) Paul Brunel Wamba Ngouadjio (CMR) 7-5, 6-1
Kvartfinale: Kevin Chen vs. [14] (1434) Aly Shokeir (EGY) – tor 0800cet

Boys doubles

R32: Kevin Chen (DEN)/Ermin Kadric (SWE) vs. Elliot Arnarp/Jan Koupil (SWE) 2-6, 4-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Fælles Ungdoms- og Danmarksmesterskaber

KB, Peter Bangsvej 147, Frederiksberg – 4-15. juli

Der er livestream fra semifinaler og finaler lørdag-søndag

Senior Herresingle

1/8-finale
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (LL) Magnus Ibh (Vi/So) 6-2, 6-1
(Q) Rasmus Michelsen (Skovbakken) vs. (LL) Kasper Elsvad (KB) 6-3, 3-0 Ret’d
(3) Søren Borup Wedege (KB) vs. Anders Grinderslev (Skovbakken) 6-7(3), 6-4, [10-7]
(Q) Niels Heise Korsgaard (Give) vs. (LL) Jonas Schwarz (Rødovre) 6-2, 6-0
Simon Friis Søndergaard (KB) vs. (Q) Mathias Olsen (Vi/So) 6-3, 4-6, [15-13]
(4) Nicolai Ferrigno (KB) vs. Tobias Lentz (Skovbakken) 6-4, 6-3
(Q) Frederik Ørvad (HIK) vs. Henrik Heise Korsgaard (Give) 6-3, 6-4
(2) August Holmgren (Gentofte) vs. Frederik Nymann (Vi/So) 6-2, 6-3

Kvartfinale – torsdag
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (Q) Rasmus Michelsen (Skovbakken) – 1745
(3) Søren Borup Wedege (KB) vs. (Q) Niels Heise Korsgaard (Give) – 1630
(4) Nicolai Ferrigno (KB) vs. Simon Friis Søndergaard (KB) – 1745
(2) August Holmgren (Gentofte) vs. (Q) Frederik Ørvad (HIK) – 1745

Senior Damesingle

1/8-finale
(1) Emilie Francati (Gentofte) vs. Maria Jespersen (Gentofte) 6-4, 7-5
Anna Signe Rasmussen (Birkerød) vs. (Q) Helena Francati (Gentofte) 0-6, 6-4, [11-9]
Mathilde Tranberg (HRT) vs. (3) Sofia Nami Samavati (Vi/So) 4-6, 6-1, [10-8]
(WC) Mai Grage (KB) vs. (Q) Anna Tang (Hillerød) 6-2, 6-4
Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. (Q) Laura Gaarde Andersen (Lyngby) 6-1, 6-4
(4) Karoline Laursen (KB) vs. Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) 6-2, 6-3
Julie Noe (KB) vs. (LL) Ida Hasselbalch (HRT) 6-2, 6-1
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. (Q) Simone Michael Alipieva (HIK) 6-0, 6-1

Kvartfinale – torsdag
(1) Emilie Francati (Gentofte) vs. Anna Signe Rasmussen (Birkerød) – 1630
Mathilde Tranberg (HRT) vs. (WC) Mai Grage (KB) – 1745
(4) Karoline Laursen (KB) vs. Alisha Ali Hussain (Birkerød) – 1630
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Julie Noe (KB) – 1630

Der henvises til ovenstående link for Senior Herredouble og Damedouble, samt single og double hos både drenge og piger i U12, U14, U16 og U18.


Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage