I de seneste 3 kampe har Alexander Zverev været nede 1-2 i sæt og alligevel vundet i 5 sæt. Hans modstander Dominikc Thiem har i samme runder vundet i 4 sæt

Når der tages hul på kvartfinalerne ved French Open, indledes kampene på både Philippe Chatrier og Suzanne Lenglen først kl. 14, og det samme gælder TV-dækningen fra både Eurosport 1 og 2.

Hvis mønsteret fra de første runder hos herrerne fortsætter, er der lagt op til et brag af en 5-sætter, når Eurosport 1 kl. 14 viser opgøret mellem 2. seedede Alexander Zverev (GER) og 7. seedede Dominic Thiem (AUT).

I Tennisavisens optakt til “Dagens kampe fredag” var begge omtalt som dagens to største favoritter ifølge bookmakerne, men alligevel var Zverev tæt på at tabe til den undertippede Damir Dzumhur (BIH), der alligevel var meget tæt på en sensationel sejr, men ligesom det var tilfældet i 2. runde mod Dusan Lajovic (SRB) og igen i 1/8-finalen mod Karen Khachanov (RUS), hvor Zverev også var nede 1-2 i sæt, sikrede han alligevel sejren i 5 sæt.

Thiem har også afgivet sæt i de seneste 3 kampe, men han har i alle tilfælde vundet kampene efter 4 sæt, og det er svært at forestille sig, at Zverev også kan slippe godt fra at komme bagud 1-2 i sæt mod Thiem, der som den eneste har besejret Nadal i indeværende grus-sæson.
Det seneste indbyrdes møde var finalen i ATP 1000 turneringen i Madrid, hvor Zverev vandt 6-4, 6-4.
Til gengæld kommer Thiem med en dugfrisk titel ved ATP 250 turneringen i Lyon, hvor han i finalen vandt 3-6, 7-6(1), 6-1 over Gilles Simon (FRA).

Efter denne kamp spiller Caroline Wozniacki’s “banemand” Daria Kasatkina (RUS) mod Sloane Stephens (USA), hvilket kan følges på Eurosport 2, hvis det ellers tidsmæssigt falder i hak med det øvrige planlagte program og en indlagt transmission fra et cykelløb.

Grand Slam Junior: Clara Tauson skaber berettigede forventninger ved French Open

Clara Tauson kan følges på Eurosport Player, når hun spiller double som 3. kamp på Court 8, hvor der fra kl. 11 først afvikles en kamp i Boys singles og derefter i Girls singles, inden Clara sammen med Eleonora Molinaro (LUX) møder Selin Ovunc (TUR) og Stefania Rogozinska Dzik (POL).

Kampen bliver ikke vist på eurosport.dk, som det er tilfældet, når Clara spiller single.
Clara spiller formentlig 1/8-finale i single på onsdag mod 10. seedede Yuki Naito (JPN).

Der er ifølge Eurosport ikke planer om at sende nogle af Claras single-kampe på Eurosport 2, men det kan ikke udelukkes, at en eventuel finale vil blive vist på TV, hvis Clara stadig er med.

 


Grand Slam, French Open, Paris – Grus

TV-dækning: Eurosport I & 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram tirsdag:

Court Philippe CHATRIER – Début à 14h00

Dominic THIEM (AUT)[7] – Alexander ZVEREV (GER) [2] 6-4, 6-2, 7-6
Sloane STEPHENS (USA)[10] – Daria KASATKINA (RUS) [14]

Court Suzanne LENGLEN – Début à 14h00

Yulia PUTINTSEVA (KAZ) – Madison KEYS (USA)[13]
Marco CECCHINATO (ITA) – Novak DJOKOVIC (SRB) [20] 6-3, 7-6(4), 1-6, 7-6(11)

Court 1 – Début à 11h00

Juan Sebastian CABAL (COL) / Robert FARAH (COL) [5] – Oliver MARACH (AUT) / Mate PAVIC (CRO)[2]
Barbora KREJCIKOVA (CZE) / Katerina SINIAKOVA (CZE) [6] – Andreja KLEPAC (SLO) / María José MARTINEZ SANCHEZ (ESP) [3]
Gabriela DABROWSKI (CAN) / Mate PAVIC (CRO) [1] – Katarina SREBOTNIK (SLO) / Santiago GONZALEZ (MEX)
Rohan BOPANNA (IND) / Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) [13] – Nikola MEKTIC (CRO) / Alexander PEYA (AUT) [8]

Court 6 – Début à 11h00

Salma DJOUBRI (FRA) – Maria Camila OSORIO SERRANO (COL) [3]
Oksana SELEKHMETEVA (RUS) – Qinwen ZHENG (CHN) [11]
Clara BUREL (FRA) / Yasmine MANSOURI (FRA) [8] – Ania HERTEL (POL) / Lulu SUN (SUI)
Elisabetta COCCIARETTO (ITA) / Nika RADISIC (SLO) [5] – Julie BELGRAVER (FRA) / Loudmilla BENCHEIKH (FRA)

Court 7 – Début à 11h00

Jesper DE JONG (NED) – Antoine CORNUT-CHAUVINC (FRA)
En-Shuo LIANG (TPE)[1] – Alice TUBELLO (FRA)
Giulia MORLET (FRA) / Diane PARRY (FRA) – Maria Lourdes CARLE (ARG) / Cori GAUFF (USA) [6]
Drew BAIRD (USA) / Nicolas MEJIA (COL) [4] – Arthur CAZAUX (FRA) / Titouan DROGUET (FRA)

Court 8 – Début à 11h00

Carlos LOPEZ MONTAGUD (ESP) – Alexey ZAKHAROV (RUS)
Iga SWIATEK (POL) – Daniela VISMANE (LAT)
Eleonora MOLINARO (LUX) / Clara TAUSON (DEN) [1] – Selin OVUNC (TUR) / Stefania ROGOZINSKA DZIK (POL)
Elina AVANESYAN (RUS) / Maria TIMOFEEVA (RUS) – Gergana TOPALOVA (BUL) / Daniela VISMANE (LAT)

Court 9 – Début à 11h00

Moyuka UCHIJIMA (JPN) – Xinyu WANG (CHN) [2]
Viktoriia DEMA (UKR) – Joanna GARLAND (TPE)
Mariam DALAKISHVILI (GEO) / Ana GELLER (ARG) – Elsa JACQUEMOT (FRA) / Olympe LANCELOT (FRA)
Andrew FENTY (USA) / Uisung PARK (KOR) [6] – Mathys ERHARD (FRA) / Lilian MARMOUSEZ (FRA)

Court 12 – Début à 11h00

Nicolas ALVAREZ VARONA (ESP) – Chun Hsin TSENG (TPE)[4]
Uisung PARK (KOR) – Thiago SEYBOTH WILD (BRA)[8]
Admir KALENDER (CRO) / Carlos SANCHEZ JOVER (ESP) – Lorenzo MUSETTI (ITA) / Deney WASSERMANN (NED)
Margaryta BILOKIN (UKR) / Viktoriia DEMA (UKR) – Adrienn NAGY (HUN) / Lenka STARA (SVK)

Court 14 – Début à 11h00

Adrian ANDREEV (BUL)[7] – Gilbert SOARES KLIER JUNIOR (BRA)
Timofey SKATOV (KAZ) [6] – Wojciech MAREK (POL)
Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA) / Gilbert SOARES KLIER JUNIOR (BRA) – Adrian ANDREEV (BUL) / Keenan MAYO (USA)
Trey HILDERBRAND (USA) / Govind NANDA (USA) – Nicolas ALVAREZ VARONA (ESP) / Carlos LOPEZ MONTAGUD (ESP)

Court 15 – Début à 11h00

Leylah Annie FERNANDEZ (CAN) [15] – Kamilla RAKHIMOVA (RUS)
Tristan BOYER (USA)[11] – Sergey FOMIN (UZB)
Andreea PRISACARIU (ROU) / Himari SATO (JPN) – Maria Camila OSORIO SERRANO (COL) / Xiyu WANG (CHN) [2]
Rudolf MOLLEKER (GER) / Alexey ZAKHAROV (RUS) – Jonas FOREJTEK (CZE) / Dalibor SVRCINA (CZE) [8]

Court 16 – Début à 11h00

Lea MA (USA) – Elisabetta COCCIARETTO (ITA) [9]
Brandon NAKASHIMA (USA) – Rinky HIJIKATA (AUS)
Lea MA (USA) / Viktoria MORVAYOVA (SVK) – Sofya LANSERE (RUS) / Kamilla RAKHIMOVA (RUS)
Cannon KINGSLEY (USA) / Brandon NAKASHIMA (USA) – Jesper DE JONG (NED) / Yanki EREL (TUR)

Court 18 – Début à 11h00

Arnaud CLEMENT (FRA) / Nicolas ESCUDE (FRA) – Yevgeny KAFELNIKOV (RUS) / Marat SAFIN (RUS)
Alex CORRETJA (ESP) / Juan Carlos FERRERO (ESP) – James BLAKE (USA) / Mark PHILIPPOUSSIS (AUS)
Pas avant 14h00
Irina BARA (ROU) / Mihaela BUZARNESCU (ROU) – Hao-Ching CHAN (TPE)[8]

TV dækning, modtaget fra Eurosport:

EUROSPORT 1
Live from 13.55
Court Philippe-CHATRIER

Dominic THIEM (AUT) [7] v Alexander ZVEREV (GER) [2]
Game,Schett & Mats
Court Suzanne-LENGLEN
Marco CECCHINATO (ITA) v Novak DJOKOVIC (SRB) [20] in progress

End of Sloane STEPHENS (USA) [10] v Daria KASATKINA (RUS) [14] if still in progress

Game, Schett & Mats

EUROSPORT 2
Live from 13.55
Court Suzanne-LENGLEN
Madison KEYS (USA) [13] vs. Yulia PUTINTSEVA (KAZ) 7-6(5), 6-4

Cycling Intermission from 15.15 to 16.30 approx

Marco CECCHINATO (ITA) v Novak DJOKOVIC (SRB) [20] if THIEM v ZVEREV still in progress on E1

Court Philippe-CHATRIER
Sloane STEPHENS (USA) [10] v Daria KASATKINA (RUS) [14] 6-3, 6-1

Resultater:

Women’s singles (udvalgte)

Kvartfinale:
Madison KEYS (USA) [13] vs. Yulia PUTINTSEVA (KAZ) 7-6(5), 6-4
Sloane STEPHENS (USA) [10] v Daria KASATKINA (RUS) [14] 6-3, 6-1

1/8-finale
Simona HALEP (ROU) [1] vs Elise MERTENS (BEL) [16] 6-2, 6-1
Angelique KERBER (GER) [12] vs Caroline GARCIA (FRA) [7] 6-2, 6-3
Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Lesia TSURENKO (UKR) 2-0 Ret’d
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs. Serena WILLIAMS (USA) – walkover

Yulia Putintseva (KAZ) vs. (26) Barbora Strycova (CZE) 6-4, 6-3
(13) Madison Keys (USA) vs. (31) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 6-4
(10) Sloane Stephens (USA) vs. (25) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-0
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 6-7(5), 3-6

R32:
Simona HALEP (ROU) [1] vs Andrea PETKOVIC (GER) 75 60
Angelique KERBER (GER) [12] vs Kiki BERTENS (NED) [18] 7-6(4), 7-6(4)
Caroline GARCIA (FRA) [7] vs. Irina-Camelia BEGU (ROU) 6-1, 6-3
Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Samantha STOSUR (AUS) 60 62
Serena WILLIAMS (USA) vs. Julia GOERGES (GER) [11] 6-3, 6-4
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6] 62 61

Madison KEYS (USA) [13] vs Naomi OSAKA (JPN) [21] 61 76(7)
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [31] vs Elina SVITOLINA (UKR) [4] 63 75
Anett KONTAVEIT (EST) [25] vs. Petra KVITOVA (CZE) [8] 7-6(6), 7-6(4)
Sloane STEPHENS (USA)[10] vs. Camila GIORGI (ITA) 4-6, 6-4, 8-6
Daria KASATKINA (RUS) [14] vs Maria SAKKARI (GRE) 61 16 63
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Pauline PARMENTIER (FRA) 6-0, 6-3

R64:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 6-1
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-3
Samantha Stosur (AUS) vs. (30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 7-6(1)
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-4
(28) Maria Sharapova (RUS) vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-4
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Lucie Safarova (CZE) 3-6, 6-4, 6-1

(31) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (q) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-4
Maria Sakkari (GRE) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
Pauline Parmentier (FRA) vs. (32) Alize Cornet (FRA) 6-7(2), 6-4, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 6-0

R128:
Simona HALEP (ROU) [1] – Alison RISKE (USA) 2-6, 6-1, 6-1
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
Gabine Muguruza (ESP) [3] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 76(0), 6-2
Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) [11] vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-4, 5-7, 6-0
Serena Williams (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-4
Kateryna( KOZLOVA (UKR) vs. Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] 7-5, 6-3
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. Johanna KONTA (GBR) [22] 6-4, 6-3
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9] 6-4, 7-5
Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3
Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 7-5, 6-3
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA) 2-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Women’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Men’s singles (udvalgte)

Kvartfinale:
Dominic THIEM (AUT)[7] – Alexander ZVEREV (GER) [2] 6-4, 6-2, 7-6
Marco CECCHINATO (ITA) – Novak DJOKOVIC (SRB) [20] 6-3, 7-6(4), 1-6, 7-6(11)

1/8-finale:
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Maximilian MARTERER (GER) 6-3, 6-2, 7-6(4)
Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] vs Kevin ANDERSON (RSA) [6] 1-6, 2-6, 7-5, 7-6(0), 6-2
Marin CILIC (CRO) [3] vs Fabio FOGNINI (ITA) [18] 6-4, 6-1, 3-6, 6-7(4), 6-3
Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5] vs. John ISNER (USA)[9] 6-4, 6-4, 6-4

Marco Cecchinato (ITA) vs. (8) David Goffin (BEL) 7-5, 4-6, 6-0, 6-3
(20) Novak Djokovic (SRB) vs. (30) Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-4, 6-2
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-0, 5-7, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 4-6, 7-6(4), 2-6, 6-3, 6-3

R32:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-2, 6-2
David GOFFIN (BEL) [8] vs Gael MONFILS (FRA) [32] 6-7(6), 6-3, 4-6, 7-5, 6-3
Novak DJOKOVIC (SRB) [20] vs. Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] 6-4, 6-7(6), 7-6(4), 6-2
Fernando VERDASCO (ESP) [30] vs Grigor DIMITROV (BUL) [4] 7-6(4), 6-2, 6-4
Dominic THIEM (AUT) [7] vs Matteo BERRETTINI (ITA 62
Damir DZUMHUR (BIH) [26] vs Alexander ZVEREV (GER) [2] 26 63 64 6(3)7(7) 57

R64:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-2, 6-1, 6-1
Maximilian Marterer (GEr) vs. (24) Denis Shapovalov (CAN) 5-7, 7-6(4), 7-5, 6-4
(3) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-2, 6-7(3), 7-5
(18) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-1, 6-2
(31) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) (158) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-4

(4) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jared Donaldson (USA) 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-4, 10-8
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2

R128:
Rafael Nadal (ESP) [1] vs. (LL) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 6-3, 7-6(9)
Denis Shapovalov (CAN) [24] vs. John Millman (AUS) 7-5, 6-4, 6-2
Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Dudi Sela (ISR) 7-6(3), 6-3, 6-1
Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5
Jared DONALDSON (USA) vs. Nicolas JARRY (CHI) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4
Grigor DIMITROV (BUL)[4] vs. Viktor TROICKI (SRB) 6-1, 6-4, 7-6(1)
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Men’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

WTA 125K, Croatia Bol Open (CRO) – Grus

TV-dækning: WTATV.com

R32 (udvalgte)
(5) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Marta Kostyuk (UKR) 7-5, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bol-croatia-1090#orderofplay


ATP Challengers (uge 23)

Prostejov (CZE)

R32: (122) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (365) Jan Satral (CZE) 7-5, 4-6, 7-5
1/8-finale: Elias Ymer vs. [5] (80) Jiri Vesely (CZE) – ons ca. 1340

Surbiton (GBR)

Poznan (POL)

Shymkent (KAZ)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 23)

Grade A, Roland Garros Junior French Championships (FRA) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (47) Elina Avanesyan (RUS) vs. (WC) (209) Giulia Morlet (FRA) 6-4, 6-1
(111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [16] (74) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3

QFi: Hannah Viller Møller vs. [1] (47) Elina Avanesyan (RUS) 16 36

Girls singles hovedturnering

R64:
(53) Emma Raducanu (GBR) vs. (Q) Maria Timofeeva (RUS) 6-4, 6-3
[5] (8) Clara Tauson (DEN) vs. (24) Viktoryia Kanapatskaya (BLR) 7-5, 6-2

R32:
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. (38) Katie Volynets (USA) 6-3, 4-6, 6-3
Clara Tauson (DEN) vs. (53) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 6-1

[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. (39) Sada Nahimana (BDI) 6-3, 6-1
[2] (4) Xin Yu Wang (CHN) vs. (150) Moyuka Uchijima (JPN) – tir 1100

1/8-finale:
Clara Tauson vs. [10] (18) Yuki Naito (JPN) – onsdag

Girls doubles

R32: (1) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Selin Ovunc (TUR)/Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-3, 7-5

1/8-finale:
Tauson/Molinaro vs. Sofya Lansere/Kamilla Rakhimova (RUS)
(WC) Elsa Jacquemot/Olympe Lancelot (FRA) vs. (7) Ana Makatsaria (GEO)/Alexa Noel (USA)


Grade 4, ITF Juniors U18 Larnaca Cup 2018 (CYP) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (536) Elmer Møller (DEN) vs. [7] (465) Radu Florin Macovei (ROU) 6-2, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (1045) Demetris Azoides (GRE) – ons ca. 0930cet

Girls singles hovedturnering

R32: (761) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [2] (318) Maria Bondarenko (RUS) 0-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Tara Gancev (SRB) vs. (1) Maria Bondarenko (RUS)/Eleni Louka (CYP) – ons ca. 1230cet

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage