Tirsdag 12. juni: Gensyn med græsk “Grammatik”, Belinda Bencic samt Mertens og Bertens

Valentini Grammatikopoulou
© 2017 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una
WTATV viser kampe fra 5 baner i 's-Hertogenbosch, hvor de seedede Mertens og Bertens samt Kontaveit og Zhang er i aktion. Tennistv har Kohlschreiber og udsat kamp med Denis Shapovalov samt Raonic på programmet i München

Libéma Open i ‘s-Hertogenbosch er uden tvivl den turnering med flest “navne” på plakaten, da den både afvikles i WTA International og ATP 250 kategorierne, men hvis man derfor vælger at smutte en tur til Holland for at overvære turneringen, spilles den ikke i selve ‘s-Hertogenbosch, men ca. 12 km. derfra i Rosmalen – helt præcist Graafsebaan 133, ifølge turneringens infoside.

WTATV og Tennistv deles om at levere optagelser fra turneringen, men hvor WTATV går “all in” og dækker samtlige WTA-kampe i både single og double på alle baner, nøjes Tennistv med at vise ATP-kampene fra Center Court, hvor Marcos Baghdatis (CYP) indleder kl. 11 mod Bernard Tomic (AUS), der har været gennem kvalifikationen, og i den næste kamp kan man følge det 19-årige græske stortalent Stefanos Tsitsipas, der er no. 37 på ATP-ranglisten og regnes blandt de mest lovende spillere fra NextGen.

Tsitsipas er ikke alene om at repræsentere Grækenland ved turneringen, idet 21-årige Valentini Grammatikopoulou (billedet herover) deltager i WTA-udgaven, hvor hun har været med i kvalifikationen med 2-sæts sejre over Dewi Dijkman (NED) og Katarzyna Piter (POL), og hun spiller kl. 11 på Court 3 mod 7. seedede Aleksandra Krunic (SRB).

Grammatikopoulou markerede sig for alvor, da hun i april måned nåede finalen ved en WTA International turnering i Bogota, hvor Johanna Larsson med sejr 4-6, 6-4, 6-4 sikrede sig sin første WTA-titel på “udebane”.
Flere af Tennisavisens læsere husker formentlig også, at Clara Tauson havde matchbolde mod grækeren, da Danmark tabte 1-2 i den sidste puljekamp, som ikke fik afgørende betydning for, at Danmark kunne sikre sig oprykning til Group I Europe/Africa.

Efter førnævnte kamp er der på samme bane gensyn med Belinda Bencic (SUI), som møder Tereza Martincova (CZE), der er med som Lucky Loser.
Sidste kamp på Court 3 er Tatjana Maria (GER) vs. Alison Riske (USA).

På Centre Court viser WTATV fra kl. 1430 først 3. seedede Kiki Bertens (NED) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) og derefter 2. seedede Elise Mertens (BEL) vs. Polona Hercog (SLO), og derved kan man eventuelt får bedre styr på forskellen på Bertens og Mertens, hvis man har tendens til at forveksle dem på grund af de enslydende navne.

En “konkurrent” til kampen kl. 11 kan være 4. seedede Anett Kontaveit (EST), der på Court 1 møder Veronika Kudermetova (RUS), som er videre fra kvalifikationen, og på Court 5 spilles 5 WTA-kampe, hvor den anden kamp er med 5. seedede Shuai Zhang (CHN), som møder Fanny Stollar (HUN).

WTA-kampene i Nottingham kan i de første dage følges på livestream via bettingtjenester som Bet365 og Unibet.

Frederik Løchte Nielsen
Foto: Modtaget fra Løchte – vinder af double i Loughborough 2018.

Nogle af kampene fra ATP Challenger turneringen samme sted kan dog følges på Livestream.com/ATP.
Frederik Løchte Nielsen  har netop kvalificeret sig til hovedturneringen med sejr 1-6, 6-4, 6-1 over no. 237 Dominik Koepfer (GER), men hans 1. runde kamp i hovedturneringen mod no. 150 Adrian Menendez-Maceiras (ESP) spilles på en bane, hvor der ikke streames fra.
Da Løchte også er med i double sammen med Joe Salisbury, øger det dog chancen for, at der senere på ugen bliver mulighed for at følge ham, hvis han senere spiller på en af TV-banerne.

Tilføjelse: Efterfølgende er Tennisavisen gjort opmærksom på, at Løchtes single faktisk bliver vist på Livestream

Under “ITF Live Centre herunder er henvist til 3 ITF-turneringer, som også kan følges på livestream, hvilket omfatter disse:
$60.000, Hodmezovasarhely (HUN) – Grus
$25.000, Padova (ITA) – Grus
$25.000, Barcelona (ESP) – Grus

Karen Barritza
Foto: Sportsfotograf.com. – Karen Barritza

Der er ikke livestream fra $25.000 turneringen i Essen, hvor kvalifikationen netop er færdigspillet, bl.a. med disse 3 udvalgte finale-resultater:
[3] (476) Lena Rueffer (GER) vs. Diane Parry (FRA) 6-3, 6-2
Karen Barritza vs. (WC) Katharina Jacob (GER) 6-1, 6-0
(1216) Yuki Naito (JPN) vs. [8] (599) Anastasia Kulikova (RUS) 6-3, 4-6, 6-1

15-årige Diane Parry gjorde sig fornemt bemærket, da hun fik wildcard til French Open, hvor hun i 1. runde sensationelt vandt 7-6(6), 1-6, 7-5 over no. 109 Jana Fett (CRO), som mange formentlig husker var ved at sende Caroline Wozniacki ud af Australian Open med 5-1 føring.
Sejr i en 1. runde kamp ved en Grand Slam er ikke nogen garanti for, at man derved kan forvente at slippe igennem kvalifikationen til en 25K-turnering, hvilket illustrerer at den spillemæssige forskel ikke er så himmel-råbende stor, som mange formentlig tror.

Det var præcis den pointe, som Karen Barritza forsøgte at pointere, da hun forleden blev citeret i en avis, som fik det til at fremstå på en måde, som om hun mente, at hun var ligeså god som Caroline Wozniacki, hvilket hun bestemt ikke var hendes hensigt.

Karen havde dog ikke større problemer med at spille sig igennem kvalifikationen i Essen, hvor hun var oversidder i 1. kvalrunde, og derefter blev det til sikre sejre 6-2, 6-1 over Selina Dal (GER) og 6-1, 6-0 over 34-årige Katharina Jacob (GER), som Karen også havde besejret i både 2010 og 2015.

Det sidste af de 3 udvalgte resultater får formentlig også flere læsere til at genkende navnene på spillerne, som begge har flere gange har været “stopklods” for danske spillere.
Yuki Naito er et dugfrisk eksempel herpå, da hun på det seneste har besejret Clara Tauson i både single og double ved både Grade A i Milan og Grand Slam ved French Open.
Kulikova vandt 2 år i træk som junior Grade 4 turneringen i KB i både 2015 og 2016, hvor hun undervejs vandt over 4 danske spillere.

Karen møder tirsdag kl. 1400 no. 307 Katharina Hobgarski (GER) på Court 2
Japaneren fik en mere “heldig” lodtrækning, idet hun i den efterfølgende kamp på samme bane møder en Lucky Loser, Chantal Sauvant (GER).


WTA International, Nature Valley Open – Nottingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Eurosport (fra torsdag)

Deltagere: Barty, Rybarikova, Osaka, Konta, Buzarnescu, Vekic, Diyas, Giorgi

Spilleprogram tirsdag

Centre Court – start 1300cet
ATP Challenger kamp
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Stefanie Voegele (SUI)
ATP Challenger kamp
(4) Johanna Konta (GBR) vs. Kurumi Nara (JPN)

Court 1 – start 1200cet
Heather Watson (GBR) vs. (Q) Danielle Lao (USA)
Mona Barthel (GER) vs. (Q) Katie Swan (GBR)
(6) Donna Vekic (CRO) vs. (WC) Gabriella Taylor (GBR)
ATP Challenger kamp
Yanina Wickmayer (BEL) vs. (WC) Katie Boulter (GER)

Court 2 – start 1200cet
ATP Challenger kamp
(7) Zarina Diyas (KAZ) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS)
3 ATP Challenger kampe

Court 4 – start 1200cet
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Veronica Cepede Royg (PAR)
ATP Challenger kamp
Double kamp
ATP Challenger kamp – Frederik Løchte (se herunder)
ATP Challenger kamp

TV-dækning: WTA kampene kan følges på livestream via eksempelvis Bet365, Unibet

Resultater (udvalgte)

R32
Yingying Duan (CHN) vs. (Q) Valeria Savinykh (RUS) 6-2, 6-2
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Sachia Vickery (USA) 3-6, 6-1, 6-2
Denisa Allertova (CZE) vs. Kristie Ahn (USA) 6-3, 6-1
(Q) Irina Falconi (USA) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-4, 6-1
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (8) Camila Giorgi (ITA) 7-6(4), 6-2
Magdalena Frech (POL) vs. (Q) Saisai Zheng (CHN) 6-2, 3-6, 6-3
Verea Lapko (BLR) vs. Jena Fett (CRO) 7-6(5), 6-4
(2) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-0, 3-6, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-nottingham-great-britain-1080#orderofplay


WTA International + ATP 250 Libéma Open – ‘s-Hertogenbosch (NED) – Græs

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV2 Sport (fra onsdag)
ATP: Tennistv.com (fra mandag) – 15 kampe

Deltagere:
WTA: Vandeweghe, Mertens, Bertens, Kontaveit, Zhang, Van Uytvanck, Krunic, Sabalenko m.fl.
ATP: Mannarino, Gasquet, Muller, Verdasco, Tsitsipas, Haase, Sugita, Seppi f.fl.

Spilleprogram tirsdag

Centre Court – start 1100
(Q) Bernard Tomic (AUS) vs. Marcos Baghdatis (CYP) – ATP
NB 1230: (5/WC) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (WC) Tallon Griekspoor (NED) – ATP
NB 1430: (3) Kiki Bertens (NED) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) – WTA
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Polona Hercog (SLO) – WTA

Court 1 – start 1100
(4) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) – WTA
Malek Jaziri (TUN) v.s (Q) Max Purcell (AUS) – ATP
(WC) Anna Kalinskaya (RUS) vs. Kirsten Flipkens (BEL) – WTA
Guillermo Garcia-Lopez (eSP) vs. Jeremy Chardy (FRA) – AtP

Court 2 – start 1100
Evgeny Donskoy (RUS) vs. (LL) ?? – ATP
(8) Andreas Seppi (ITA) vs. (WC) Mackenzie McDonald (USA) – ATP
(Q) Alex Bolt (AUS) vs. Vasek Pospisil (CAN) – ATP
Double kamp – ATP

Court 3 – start 1100
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) – WTA
Belinda Bencic (SUI) vs. (LL) Tereza Martincova (CZE) – WTA
Tatjana Maria (GER) vs. Alison Riske (USA) – WTA

Court 5 – start 1100
(Q) Marina Melnikova (RUS) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) – WTA
(5) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Fanny Stollar (HUN) – WTA
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. (Q) Antonia Lottner (GER) – WTA
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) – WTA

Court 6 – start 11
Double kamp – WTA
3 Double kampe – ATP
Double kamp – WTA

TV-dækning:
Alle WTA kampe vises på WTATV.com
ATP kampene på Centre Court vises på Tennistv.com

Resultater WTA (udvalgte)

R32
(1) Coco Vandeweghe (USA) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 7-6(1)
Arantxa Rus (NED) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-7(5), 6-4, 7-6(7)
(WC) Bibiane Schoofs (NED) vs. Carina Witthoeft (GER) 6-4, 7-5
(6) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (WC) Richel Hogenkamp (NED) 6-1, 6-2

Resultater ATP (udvalgte)

R32
Marius Copil (ROU) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-7(6), 7-6(4), 6-3
(7) Yuichi Sugita (JPN) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-2
(6) Robin Haase (NED) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(3), 6-7(5), 6-3
Daniil Medvedev (RUS) vs. Yuki Bhambri (IND) 6-4, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/s-hertogenbosch/440/daily-schedule


ATP 250, Mercedes Cup Stuttgart (GER) – Græs

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag) 24 kampe

Spilleprogram tirsdag

Center Court – start 1100
(5) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Denis Istomin (UZB)
(6) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Prajnesh Gunneswaran (IND)
(7) Milos Raonic (CAN) vs. Mirza Basic (BIH)
Maximilian Marterer (GER) vs. (LL) Viktor Galovic (CRO)

Mercedes Court – start 1100
Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Denis Kudla (USA)
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Viktor Troicki (SRB)
Benoit Paire (FRA) vs. Taylor Fritz (USA)
Double kamp

Court 1 – start 1100
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Matteo Viola (ITA)
2 Double kampe

Court 2 – start 1100
2 Double kampe

TV-dækning: Kampene på Center Court vises på Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

R32
Mischa Zverev (GER) vs. (Q) Mikhail Youzhny (RUS) 7-6(5), 6-3
Guido Pella (ARG) vs. John Millman (AUS) 6-2, 6-2
Florian Mayer (GER) vs. (WC) Yannick Maden (GER) 6-4, 6-1
(WC) Rudolf Molleker (GER) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-7(5), 6-3

Det komplette program findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/stuttgart/321/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 24)

Nottingham (GBR) – Græs

Singles kvalifikation

Q32
(535) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (905) Daniil Zarichanskiy (UKR) 6-3, 6-1
[6] (360) Austin Krajicek (USA) vs. (1781) Tiran Sanghera (GBR) 6-3, 6-2

Q16
[3] (237) Dominik Koepfer (GER) vs. (1325) Mark Whitehouse (GBR) 7-6(2), 6-1
Frederik Løchte vs. [6] (360) Austin Krajicek (USA) 6-3, 7-6(1)

QFi: Frederik Løchte vs. [3] (237) Dominik Koepfer (GER) 1-6, 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (535) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (150) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) – tir ca. 1430cet

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. (3) Luke Bambridge/Jonny O’Mara (GBR) – onsdag?

Lyon (FRA) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [7] (368) Mikael Ymer (SWE) vs. (619) (WC) Remi Boutillier (FRA) 6-2, 6-2
Q16: Mikael Ymer vs. (392) Daniel Dutra Da Silva (BRA) 6-1, 6-4
QFi: Mikael Ymer vs. (558) Maxime Tabatruong (FRA) 7-6(2), 6-4

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (368) Mikael Ymer (SWE) vs. (1) (76) Roberto Carballes Baena (ESP) – tir ca. 1300

(178) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [8] (141) Corentin Moutet (FRA) – tir NB 1600

Caltanissetta (ITA) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (157) Casper Ruud (NOR) vs. (236) Matteo Donati (ITA) – tir ca. 1130

Almaty (KAZ) – Grus

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Uge 24

Women
$60.000, Hodmezovasarhely (HUN) – Grus
$25.000, Padova (ITA) – Grus
$25.000, Barcelona (ESP) – Grus

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 24)

$25.000, 6. ITF – Bredeney Ladies Open 2018, Essen (GER) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: [7] (586) Karen Barritza (DEN) – bye
Q32: Karen Barritza (DEN) vs. Selina Dal (GER) 6-2, 6-1
QFi:
[3] (476) Lena Rueffer (GER) vs. Diane Parry (FRA) 6-3, 6-2
Karen Barritza vs. (WC) Katharina Jacob (GER) 6-1, 6-0
(1216) Yuki Naito (JPN) vs. [8] (599) Anastasia Kulikova (RUS) 6-3, 4-6, 6-1

Singles hovedturnering

(Q) (586) Karen Barritza (DEN) vs. (307) Katharina Hobgarski (GER)
(Q) (1216) Yuki Naito (JPN) vs. (LL) (1182) Chantal Sauvant (GER)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 24)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 24)

Category 3, Copenhagen TE 2018 (DEN) – Grus

U14 Boys singles kvalifikation

Q32:
Linus Harden (DEN) – bye
Frederik Rasmussen (DEN) vs. Jordy Hoogstra (NED) 6-1, 6-4
Frederik Sofus Couve (DEN) vs. Kjell De Hek (NED) 4-6, 2-6
Marcus Jørgensen (DEN) vs. Niels Roemeling (NED) 0-6, 0-6
Valemar Soldbro Dubin (DEN) – bye
Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Jesse Ijntema (NED) 2-6, 2-6
Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Raoul Van Loevezijn (NED) 6-7(4), 4-6
Kristian Kjellberg (DEN) vs. Jasper Visker (NED) 3-6, 2-6
Emil Demetriou (DEN) – bye
Conrad K. Clasen (DEN) vs. Daan Meijer (NED) 0-6, 3-6

Q16:
Linus Harden (DEN) vs. (1) Olle Noltorup (SWE) 1-6, 0-6
Frederik Rasmussen (DEN) vs. (2) David De Hoyos Rodriguez (ESP) 3-6, 1-6
Valemar Soldbro Dubin (DEN) vs. Jesse Ijntema (NED) 0-6, 1-6
Emil Demetriou (DEN) vs. Duan Meijer (NED) 1-6, 1-6

U14 Boys singles hovedturnering

R32
Lucas Ramm Larsen (DEN) vs. Angelo Dillon Demosthenous (GBR) 1-6, 6-1, 6-0
Yakup Uzunel (DEN) vs. (5) Vladimir Bazilevskiy (ISR) 4-6, 1-6
Christopher Garde (DEN) vs. asef Schwartz (ISR) 6-2, 6-3
Ervin Mesic (DEN) vs. (8) Makar Elesin (RUS) – tirsdag
(WC) Kristoffer Poedenphant (DEN) vs. (6) Henrik Villanger (NOR) 4-6, 4-6
Johan August Mottlau (DEN) vs. (WC) Victor Tauson (SWE) 6-2, 6-4
Gustav Obel (DEN) vs. (3) Manfredi Graziani (SUI) 2-6, 1-6
Alexander Borup (DEN) vs. (Q) David De Hoyos Rodriguez (ESP) 6-3, 6-1
Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Lars Wagenaar (NED) 1-6, 0-6

1/8-finale
Lucas Ramm Larsen (DEN) vs. (1) Pedro Rodenas (ESP)
Christopher Garde (DEN) vs. (Q) Jasper Visker (NED)
Johan August Mottlau (DEN) vs. (6) Henrik Villanger (NOR)
Alexander Borup (DEN) vs. (7) Ido Samimyan (ISR)

U14 Girls singles kvalifikation

Q32
(1) Frederikke Birn (DEN) – bye
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Lucca Ingildsen (DEN) 2-6, 6-1, 6-2
Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Tesse Haan (NED) 2-6, 1-6
(3) Marie Søndergaard Juhl (DEN) – bye
Nelli ZZsigri Dyndgaard (DEN) vs. Mariella Gelbke (GER) 1-6, 1-6
Elin Brun Creton (DEN) – bye
Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Bente Patist (NED) 4-6, 6-3, 7-5
Liva Kornelia Mortensen (DEN) – bye
Therese Harboe Holst (DEN) vs. Ingrid Forsberg (SSWE) 3-6, 1-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) 6-2, 5-7, 6-2
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. Addison Comiskey (USA) 6-2, 6-4
Melissa Zulkic (DEN) vs. Michelle Delcheva Bernth (DEN) 6-4, 6-4
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. Viktorija Lekic (MNE) 6-7(3), 1-6
Emma Zulkic (DEN) vs. Hanna Lindeboom (NED) 1-6, 0-6
Filippa Olsen (DEN) vs. Charlize Alexandersson (SWE) 6-2, 6-3

QFi
(1) Frederikke Birn (DEN) vs. Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) 6-0, 6-1
(3) Marie Søndergaard Juhl (DEN) vs. Mariella Gelbke (GER) 1-6, 0-6
Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Elin Brun Creton (DEN) 6-3, 6-2
Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. Ingrid Forsberg (SSWE) 2-6, 0-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Ophelia Mille Ruus (DEN) 6-2, 6-1
Melissa Zulkic (DEN) vs. Viktorija Lekic (MNE) 3-6, 4-6
Filippa Olsen (DEN) vs. Hanna Lindboom (NED) 2-6, 3-6

U14 Girls singles hovedturnering

R32
Caroline Dandanell Lindahl (DEN) vs. (1) Carmen Lopez Martinez (ESP) 5-7, 4-6
(Q) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. May Baranes (ISR) 2-6, 1-6
(WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Evelina Teeuwen (NED) 6-1, 6-1
(5) Emilie Just Bomholt (DEN) vs. (Q) Mariella Gelbke (GER) 6-2, 6-0
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Hanna Lindeboom (NED) – tirsdag
(Q) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) Ingrid Forsberg (SWE) – tirsdag
(WC) Dicte Ingildsen (DEN) vs. Julia Moathisen Strom (NOR) 7-5, 3-6, 1-6
Daria Giurgiteanu (DEN) vs. (7) Viktorie Hazmukova (CZE) 1-6, 3-6
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Annelin Bakker (NED) 6-0, 6-0
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Berta Passola (ESP) 6-2, 4-6, 6-3
(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Mia Sophie Mueller (GER) 0-6, 0-6
Julie Højerslev (DEN) vs. (4) June Bjork (SWE) 2-6, 2-6
(8) Natacha Schou (DEN) vs. Liam Oved (ISR) 6-1, 6-1
(WC) Augusta Birn (DEN) vs. (Q) Viktorija Lekic (MNE) – tirsdag
(Q) Frederikke Birn (DEN) vs. (Q) Lisen Rinman (SWE) 6-7(5), 4-6
Anna Tang (DEN) vs. (2) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) 6-3, 6-1

1/8-finale
(5) Emilie Just Bomholt (DEN) vs. (WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN)
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Rebecca Munk Mortensen (DEN)
(8) Natacha Schou (DEN) vs. ??
(Q) Frederikke Birn (DEN) vs. Anna Tang (DEN)

U16 Boys singles kvalifkation

Q32
Emil Viltoft Overgaard (DEN) – bye
William Svendsen (DEN) – bye
(4) Victor Bech Frandsen (DEN) – bye
(5) Elias Harden (DEN) – bye
Christoffer Siwmark (DEN) vs. Martin Nelson Ashworth (DEN) 6-1, 6-1
Nikolai wolder (DEN) – bye
Theodor Boisen (DEN) – bye
Louis Raben (DEN) vs. Noud Stoker (NED) 3-6, 3-6

QFi
Emil Viltoft Overgaard (DEN) vs. (2) Nils Gjerdaker (NOR) 3-6, 5-7
William Svendsen (DEN) vs. (3) Freddy Murray (ITA) 0-6, 0-6
(4) Victor Bech Frandsen (DEN) vs. Sem Menzinga (NED) 7-6(6), 6-0
(5) Elias Harden (DEN) vs. Ido Geva (ISR) 0-6, 0-6
Christoffer Siwmark (DEN) vs. (6) Jacco Arends (NED) 6-4, 7-6(5)
Nikolai Wolder (DEN) vs. Max Jan Adriaanse (NED) 2-6, 2-6
Theodor Boisen (DEN) vs. Noud Stoker (NED) 6-3, 2-6, 3-6

U16 Boys singles hovedturnering

R32
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (1) Filip Pieczonka (POL) 3-6, 6-3, 4-6
Asger Emil Ildor (DEN) vs. (LL) Jacco Arends (NED) 3-6, 4-6
(WC) Jens Schou (DEN) vs. (Q) Ido Geva (ISR) 3-6, 4-6
(7) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) Julian Herzog (GER) – tirsdag
Sebastian Herche (DEN) vs. (3) Frank Jonker (NED) 0-6, 1-6
Alexander Stage (DEN) vs. Orel Kimhi (ISR) 0-6, 0-6
(Q) Christoffer Siwmark (DEN) vs. Alexandru Andrian (ROU) – tirsdag
(5) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Jon William Karlstad (NOR) – tirsdag
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (6) Itay Feigin (ISR) 6-7(3), 6-1, 6-2
Mikkel Ballisager (DEN) vs. (WC) Albert Porsmyr Hansen (NOR) 5-7, 6-7(8)
(Q) Victor Bech Frandsen (DEN) vs. (Q) Max Jan Adriaanse (NED) – tirsdag
(LL) Elias Harden (DEN) vs. Dragos Giurgiteanu (ROU) 6-3, 6-4
(8) Lukas Goldstein Windelboe (DEN) vs. (Q) Freddy Murray (IRL) 3-6, 6-1, 3-6
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) Noud Stoker (NED) 6-3, 7-5
(WC) Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. (2) Dean Cooper Kirby (GBR) 7-5, 7-5

1/8-finale
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Albert Porsmyr Hansen (NOR)
(LL) Elias Harden (DEN) vs.(Q) Freddy Murray (IRL)
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (WC) Jonathan Sund Nordahl (DEN)

U16 Girls singles hovedturnering

R32
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS) – tirsdag
Arendse Honore (DEN) vs. Floor Kooi (NED) 6-0, 6-4
(WC) Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. Anna Boonstra (NED) – tirsdag
(7) Sofia Seron Pawlik (DEN) vs. Andrijana Dragic (BIH) – tirsdag
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (3) Nika Novikova (LTU) 3-6, 0-6
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. Suze Brock (NED) 6-3, 6-0
(WC) Victoria Wiche (DEN) vs. Kate Huizenga (IRL) 6-4, 3-6, 4-6
(6) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Kirsten Wijnsema (NED) – tirsdag
Cecilie Wiche (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA) 3-6, 3-6
Louise Flintsø (DEN) vs. Dione Beverloo (NED) 6-1, 6-2
(WC) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. Charlotte Wijkamp (NED) 4-6, 6-4, 0-6
(4) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Jovana Gusak (DEN) 6-2, 6-1
(8) Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Adelisa Kahrjman (SWE) 6-3, 6-4
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Eline Koning (NED) – tirsdag
Olivai Thimke (DEN) vs. Rachelle Smook (FRA) 6-0, 6-2
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. (2) Sofie Siem (NOR) – tirsdag

1/8-finale
Arendse Honore (DEN) vs. ??
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. (3) Nika Novikova (LTU)
Louise Flintsø (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA)
(4) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Charlotte Wijkamp (NED)
(8) Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. ??
Olivai Thimke (DEN) vs. ??

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage