Opsamling af alle resultater fra 2 U14 turneringer:

Tennis Europe U14, Quality Hotel Open, Vänersborg

Boys single kvalifikation

Q16
Holger Vitus Nodskov Rune (DEN) vs. Martin Carvajal (SWE) 6-2, 6-2

Axel Sperling (SWE) vs. [2] (289) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) 6-2, 6-1

[3] (293) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) Juan Mateo Nunez Marquisio (SWE) 6-3, 6-0

(WC) Gustav Eriksson (SWE) vs. [13] (544) Jens Klausen (DEN) 6-3, 6-0

[8] (391) Bastian Tølhøj (DEN) vs. Jan Koupil (SWE) 6-3, 6-3

Kval-finale
Holger Vitus Nodskov Rune (DEN) vs. Allen Botic (SWE) 6-3, 6-2

[9] (479) Thomas Leygue (FRA) vs. [3] (293) Carl Emil Overbeck (DEN) 6-3, 6-1

[12] (544) Edis Nokic (SWE) vs. [8] (391) Bastian Tølhøj (DEN) 6-4, 6-2

Boys single hovedturnering

R32
(479) Viktor Arsov vs. (Q) Holger Vitus Nodskov Rune (DEN) 6-1, 6-4

Boys double

Viktor Arsov/Edis Nokic (SWE) vs. Carl Emil Overbeck/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) 6-1, 6-0

Girls single kvalifikation

Q16
[1] (487) Elena Jamshidi (DEN) – bye
Louise Wikander (SWE) vs. Izabelle Persson (SWE) 6-2, 6-1

Kvalfinale
Louise Wikander (SWE) vs. [1] (487) Elena Jamshidi (DEN) 6-2, 6-1

Girls single hovedturnering

R32
[1] (53) Darja Semenistaja (LAT) vs. (Q) Louise Wikander (SWE) 6-0, 6-0
(324) Clara Tauson (DEN) vs. (487) Jessica Mridha (SWE) 6-3, 0-6, 7-5

[4] (132) Salma Djoubri (FRA) vs. (Q) Nelly Mezan (SWE) 6-1, 6-1
(305) Mille Elsborg (DEN) vs. (WC) Saga Berggren (SWE) 6-2, 6-1

[6] (158) Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. (441) Svetlana Teterina (SWE) 6-4, 7-6(5)
(Q) Angelina Melki (SWE) vs. (272) Margarita Ignatieva (LAT) 6-2, 6-0

1/8-finale
[1] (53) Darja Semenistaja (LAT) vs. (324) Clara Tauson (DEN) 6-2, 6-3

[4] (132) Salma Djoubri (FRA) vs. (305) Mille Elsborg (DEN) 6-3, 6-2

(Q) Angelina Melki (SWE) vs. [6] (158) Amanda Rommetveit Rohde (DEN) 6-7(3), 6-2, 7-5

Girls double

[3] Anna Mikhailova/Clara Tauson (DEN) vs. Lisa Fagerberg/Elin Marklinder (SWE) 6-1, 6-2

[4] Melania Delai/Mille Elsborg (DEN) vs. Caijsa Wilda Hennemann/Emma Shasteen (SWE) 6-4, 6-3

1/4-finale
Frida Furst/Svetlana Teterina (SWE) vs. [3] Anna Mikhailova (RUS)/Clara Tauson (DEN) 6-1, 6-2

Jessica Mridha/Letcia Temirhanova (SWE) vs. [4] Melania Delai (ITA)/Mille Elsborg (DEN) 6-4, 6-2

16-23. januar 2015

Tennis Europe U14, Nike Junior International Teen Tennis, Bolton, Great Britain

Boys single kvalifikation

Q32
[3] (386) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. Alex Griffiths (GBR) 6-0, 6-1
[9] (638) Michele Vianello (ITA) vs. (984) Charlie Bradbury (GBR) Walkover

Ali Hassan (GBR) vs. [5] Niels Heise Korsgaard (DEN) 6-4, 6-2

Q16
[9] Michele Vianello (ITA) vs. [3] Sebastian Grundtvig (DEN) 6-7(1), 6-3, 6-4

Girls single hovedturnering

R64
Hannah Viller Møller (DEN) vs. (WC) Jizel Matos Sequeira Fernandes (GBR) 6-2, 6-1

R32
[8] Amanda Anisimova (USA) vs. Hannah Viller Møller (DEN) 6-4, 6-1

Girls double

1/8-finale
Victoria Carlsten (SWE)/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Anna Arkadianou (GRE)/Lillian Mould (GBR) 6-4, 6-0

1/4-finale
Victoria Carlsten (SWE)/Hannah Viller Møller (DEN) vs. [1] Iveta Daujotaite (LTU)/Paula Joukanen (FIN) 2-6, 6-2, [10-5]

Semifinale
Loudmilla Bencheikh/Mylene Halemai (FRA) vs. Victoria Carlsten (SWE)/Hannah Viller Møller (DEN) 6-3, 6-4