KB stormer videre i toppen af tabellen, og B93 og HRT bør også have sikret sig en plads i slutspillet. Den sidste plads bliver et slagsmål mellem KFUM og Lyngby. Virum har det svært i bunden, men kan holdet hente lidt point så venter en meget afgørende kamp i sidste runde mod TC Odense, som i de seneste holdopstillinger ligner en nedrykker; HIK er også i svære problemer for holdets restprogram åbner ikke op for at hente mange point.
Stillingen efter 4. runde:
Klub______ Point____Kampe_____Sæt_____Partier
KB_________26_______22-2______45-8____283-157
B 93________21______18-6______36-14____251-172
HRT________18_______16-9______34-19____260-189
KFUM______14_______12-13_______27-27____234-226
Lyngby______13______12-13_______27-29___222-210
TCO________8_______7-17_______16-34____149-241
HIK________8_______7-17_______14-36___153-252
Vi/So_______4_______4-21______11-43____168-273
Kampene i 5. runde spilles således:
KB – Virum-Sorgenfri
Spilles lørdag kl. 10.00 på Peter Bangs Vej 147 på Frederiksberg
Top mod bund mødes på KBs anlæg i morgen, og selvom hjemmeholdet ikke kommer i stærkeste formation, så ser holdet tilstrækkelig stærkt ud til at hente en komfortabel sejr mod Virum. Virum ligner en sandsynlig nedrykker, men de to foranliggende hold i tabellen, HIK og TCO, har problemer så der er stadig en lille chance for at undgå nedrykning. Vi tipper 6-0 til KB
Holdopstillinger:
1. HS: Philip Hjorth – Muslim Zaubekov
2. HS: Anders Grinderslev – Frederik Nymann
3. HS: Jonas Zacho Larsen – Mathias Olsen
4. HS: Andreas Cort Maleeva Hansen – Hans Stentoft
B.93 – KFUM
Spilles lørdag kl. 11.00 på Ved Sporsløjfen 10 i København
Udeholdet fra KFUM er på jagt efter en slutspilsplads, og det vil nok kræve at der hentes point mod B 93. Begge hold stiller stærkt, dog er hjemmeholdet uden Sebastian Grundtvig, og så tegner det til adskillige spændende opgør. Vi tipper 4-2 til B 93.
Holdopstillinger:
1. HS: Yanais Laurent – Lukas Hellum
2. HS: Nikolaj Katic – Christian Samuelsson
3. HS: Maxim Landa – Kristian Pless
4. HS: Yakup Uzunel – Mikkel Paludan
TC Odense – HRT
Spilles lørdag kl. 11.30 på Windelsvej 138 i Odense
Hjemmeholdet kæmper hårdt for at undgå nedrykning, men der er ikke meget der tyder på at Odense-holdet får point ud af opgøret mod HRT, som med en sejr endeligt sikrer sig en plads i slutspillet. Uden sine stærke tjekkiske spillere så får TC Odense meget svært ved at overleve i Elitedivisionen. Vi tipper 6-0 til HRT.
Holdopstillinger:
1. HS: Lorenzo Panariti – Henrik Heise Korsgaard
2. HS: Marcel Nagy – Patrik Munkhammar
3. HS: Guy Chen-Zion – Morten Lyngbæk
4. HS: Johnny Klint – Anders Bjørn Møller
Lyngby – HIK
Spilles lørdag kl. 12.15 på Lundtoftevej 53 B i Lyngby
Lyngby kan nok sige sig fri af nedrykning og med en sejr over HIK, vil holdet faktisk være med i kampen om en slutspilsplads. HIK har hårdt brug for point i nedrykningskampen, men kan holdet finde vej til de point mod et Lyngby-hold som ser stærkere og stærkere ud. Vi tipper 5-1 til Lyngby.
Holdopstillinger:
1. HS: Frederik Løchte Nielsen – Artem Avdieiev
2. HS: Jordi Mas De Ugarte – Thomas Kromann
3. HS: Valdemar Dubin – Andre Meinertz
4. HS: Theodor Boisen – Gustav Andersson