Rafael Nadal har revanche til gode fra Barcelona mod Dominic Thiem, som forsøger at få revanche for nederlaget ved French Open finalen sidste år

Gruskongen Rafael Nadal har været urørlig under French Open, hvor han blot har afgivet et enkelt sæt mod David Goffin (BEL) i 3. runde.
Kun i 2 af de øvrige 18 sæt har Nadals modstander opnået 4 point som det højeste, mens 5 sæt er endt 6-1, 4 sæt 6-2 og 7 sæt 6-3.

I sidste uge i Rom var Nadal endnu mere suveræn, idet Stefanos Tsitsipas som den eneste undgik “æg”, da han “kun” tabte 3-6, 4-6 i semifinalen, og i finalen fik selveste Novak Djokovic ligeledes “æg”, men han undgik dog den totale ydmygelse, da han vandt et enkelt sæt i finalen, som Nadal vandt 6-0, 4-6, 6-1.

Mange havde formentlig indstillet sig på, at finalen i Paris igen ville blive en kamp mellem to levende legender, men det blev forhindret af Dominic Thiem, der – efter en kamp over 2 dage  som følge af regn – i en 5-sæts gyser, hvor Novak Djokovic til sidst måtte kapitulere, vandt 6-2, 3-6, 7-5, 5-7, 7-5.

I stedet bliver finalen et revanche-opgør fra sidste år, hvor Nadal vandt en komfortabel sejr i 3 sæt 6-4, 6-3, 6-2. og selvom Thiem vandt det seneste indbyrdes opgør på grus i Barcelona 6-4, 6-4, er bookmakerne villige til næsten at give pengene igen 5 gange, hvis Thiem vinder titlen.

Finalen kan følges kl. 15 på Eurosport 1 eller Eurosport Player, som desuden viser finalen i damedouble kl. 1130, og er man til nostalgi, kan man kl. 1100 se de svenske +45 veteraner Mats Wilander og Mikael Pernfors spille finale mod Goran Ivanisevic og Sergi Bruguera efterfulgt af finalen i +35, hvor Juan Carlos Ferrero og Andrei Medvedev møder Sebastien Grosjean og Michael Llodra.

Søndag aften kl. 2005 viser WTATV finalen ved WTA 125K i Bol, hvor de topseedede Tamara Zidansek (SLO) og Sara Sorribes tormo (ESP) mødes.

Lørdag blev finalen hos kvinderne afgjort, og den blev fuldt fortjent vundet af Ashleigh Barty, der vandt 6-1, 6-3 over 19-årige Marketa Vondrousova, der dog har al mulig grund til at være stolt efter en fornem turnering.

Juniorfinalen i Boys singles blev vundet af 16-årige Holger Vitus Nødskov Rune, der søndag kl. 1250 ankommer til Københavns Lufthavn, hvor Dansk Tennis Forbund – og Tennisavisen – opfordrer til at møde op og ønske tillykke med bedriften.

French Open: Holger Rune Grand Slam vinder på Roland Garros

 


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 9. juni

Billedet: Dominic Thiem

Grand Slam, French Open – Finale single på Eurosport 1 – øvrige Eursport Player

** Court Philippe CHATRIER ** Début à 11h30
1 DD F Yingying DUAN (CHN) contre Timea BABOS (HUN) [2]
Saisai ZHENG (CHN) Kristina MLADENOVIC (FRA)
Pas avant 15h00
2 SM F Dominic THIEM (AUT)[4] contre Rafael NADAL (ESP) [2]

** Court Suzanne LENGLEN ** Début à 11h00
1 DV45 F Sergi BRUGUERA (ESP) contre Mikael PERNFORS (SWE)
Goran IVANISEVIC (CRO) Mats WILANDER (SWE)
2 DV35 F Juan Carlos FERRERO (ESP) contre Sebastien GROSJEAN (FRA)
Andrei MEDVEDEV (UKR) Michael LLODRA (FRA)

=====

WTA 125K, Bol – WTATV.com
Finale: Bluesun – start 2005
(1) Tamara Zidansek (SLO) vs. (2) Sara Sorribes tormo (ESP)


Uge 23


Grand Slam, French Open – Grus

TV-dækning: Eurosport, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram søndag 9. juni

** Court Philippe CHATRIER ** Début à 11h30
1 DD F Yingying DUAN (CHN) contre Timea BABOS (HUN) [2]
Saisai ZHENG (CHN) Kristina MLADENOVIC (FRA)
Pas avant 15h00
2 SM F Dominic THIEM (AUT)[4] contre Rafael NADAL (ESP) [2]

** Court Suzanne LENGLEN ** Début à 11h00
1 DV45 F Sergi BRUGUERA (ESP) contre Mikael PERNFORS (SWE)
Goran IVANISEVIC (CRO) Mats WILANDER (SWE)
2 DV35 F Juan Carlos FERRERO (ESP) contre Sebastien GROSJEAN (FRA)
Andrei MEDVEDEV (UKR) Michael LLODRA (FRA)

Resultater Women’s singles

Finale
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 6-3

Semifinale
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Amanda Anisimova (USA) 6-7(4), 6-3, 6-3
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (26) Johanna Konta (GBR) 7-5, 7-6(2)

Kvartfinale
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. (14) Madison Keys (USA) 6-3, 7-5
Amanda Anisimova (USA) vs. (3) Simona Halep (ROU) 6-2, 6-4
(26) Johanna Konta (GBR) vs. (7) Sloane Stephens (USA) 6-1, 6-4
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (31) Petra Martic (CRO) 7-6(1), 7-5

1/8-finale
(14) Madison Keys (USA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-2, 6-4
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 3-6, 6-0
(3) Simona Halep (ROU) vs. Iga Swiatek (POL) 6-1, 6-0
Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) 6-3, 6-0

(7) Sloane Stephens (USA) vs. (19) Garbine Muguruza (ESP) 6-4, 6-3
(26) Johanna Konta (GBR) vs. (23) Donna Vekic (CRO) 6-2, 6-4
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (12) Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 6-0
(31) Petra Martic (CRO) vs. Kaia Kanepi (EST) 5-7, 6-2, 6-4

R32
Katerina Siniakova (CZE) vs. (1) Naomi Osaka (JPN)
(14) Madison Keys (USA) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-7(5), 6-4
Sofia Kenin (USA) vs. (10) Serena Williams (USA) 6-2, 7-5
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-3, 6-1
(3) Simona Halep (ROU) vs. (27) Lesia Tsurenko (UKR) 6-2, 6-1
Iga Swiatek (POL) vs. Monica Puig (PUR) 0-6, 6-3, 6-3
Amanda Anisimova (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(6), 6-4
(Q) Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 7-1

(7) Sloane Stephens (USA) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 5-7, 6-4
(19) Garbine Muguruza (ESP) vs. (9) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 6-3
(23) Donna Vekic (CRO) vs. (15) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 6-1
(26) Johanna Konta (GBR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-2, 6-1

Marketa Vondrousova (CZE) vs. (28) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4, 6-4
(12) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (20) Elise Mertens (BEL) 6-7(3), 6-4, 11-9
Kaia Kanepi (EST) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 4-6, 6-3, 6-0
(31) Petra Martic (CRO) vs. (2) Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 6-3

R64 – udvalgte
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Victoria Azarenka (BLR) 4-6, 7-5, 6-3
(10) Serena Williams (USA) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 6-3, 6-2
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Danielle Collins (USA) 7-5, 6-1

(3) Simona Halep (ROU) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 5-7, 6-3
Monica Puig (PUR) vs. (21) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-1
Iga Swiatek (POL) vs. (16) Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-0
Amanda Anisimova (USA) vs. (11) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 6-2

(7) Sloane Stephens (USA) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-1, 7-6(3)
(19) Garbine Muguruza (ESP) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-1
(23) Donna Vekic (CRO) vs. Rebecca Peterson (SWE) 1-6, 6-1, 6-2
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (4) Kiki Bertens (NED) 3-1 Ret’d

Marketa Vondrousova (CZE) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-4 6-0
Kaia Kanepi (EST) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-7(4), 6-0, 7-5
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Kristina Kucova (SVK) 6-2, 6-2

R128 – udvalgte
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK)
Victoria Azarenka (BLR) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 7-6(4)
(10) Serena Williams (USA) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 2-6, 6-1, 6-0
(8)Ashleigh Barty (AUS) vs. Jessica Pegula (USA) 6-3, 6-1

(27) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-2
Iga Swiatek (POL) vs. Selena Janicijevic (FRA) 6-3, 6-0
(11) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Dominika Cibulkova (SVK)
Amanda Anisimova (USA) vs. Harmony Tan (FRA) 6-3, 6-1
Karolina Muchova (CZE) vs. (12) Anett Kontaveit (EST) 3-6, 6-2, 6-2
(Q) Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-2

(7) Sloane Stephens (USA) vs. Masaki Doi (JPN) 6-3, 7-6(4)
Johanna Larsson (SWE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 6-4
(9) Elina Svitolina (UKR) vs. Venus Williams (USA)
(15) Belinda Bencic (SUI) vs. Jessika Ponchet (FRA) 6-1, 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 7-5
(4) Kiki Bertens (NED) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-3, 6-4

Anastasia Potapova (RUS) vs. (5) Angelique Kerber (GER) 6-4, 6-2
(28) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Dayana Yastremska (UKR) 2-6, 7-6, 6-0
Veronica Kudermetova (RUS) vs. (13) Caroline Wozniacki (DEN) 0-6, 6-3, 6-3
Kaia Kanepi (EST) vs. (15) Julia Goerges (GER) 7-5, 6-1
(Q) Kristina Kucova (SVK) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 6-2
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Madison Brengle (USA) 6-2, 6-3

Resultater Men’s singles

Finale
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (4) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 5-7, 6-1, 6-1

Semifinale
(4) Dominic Thiem (AUT) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-2, 3-6, 7-5, 5-7, 7-5
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (3) Roger Federer (SUI) 6-3, 6-4, 6-2

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SrB) vs. (5) Alexander Zverev (GER) 7-5, 6-2, 6-2
(4) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Karen Khachanov (RUS) 6-2, 6-4, 6-2
(3) Roger Federer (SUI) vs. (24) Stan Wawrinka (SUI) 7-6(4), 4-6, 7-6(5), 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (7) Kei Nishikori (JPN) 6-1, 6-1, 6-3

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 6-2, 6-2
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (9) Fabio Fognini (ITA) 3-6, 6-3, 6-2, 7-6(5)
(4) Dominic Thiem (AUT) vs. (14) Gael Monfils (FRA) 6-4, 6-4, 6-2
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. (8) Juan Martin Del Potro (ARG) 7-5, 6-3, 3-6, 6-3

(24) Stan Wawrinka (SUI) vs. (6) Stefanos Tsutsipas (GRE) 7-6(6), 5-7, 6-4, 3-6, 8-6
(3) Roger Federer (SUI) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-2, 6-3, 6-3
(7) Kei Nishikori (JPN) vs. Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-7(8), 6-2, 6-7(8) , 7-5
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-2, 6-3, 6-3

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Salvatore Caruso (ITA) 6-3, 6-3, 6-2
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (13) Borna Coric (CRO) 4-6, 6-1, 4-6, 7-6(1), [11-9]
(9) Fabio Fognini (ITA) vs. (18) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(5), 6-4, 4-6, 6-1
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (30) Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-2, 4-6, 1-6, 6-2

(4) Dominic Thiem (AUT) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 4-6, 6-2, 7-5
(14) Gael Monfils (FRA) vs. Antoine Hoang (FrA) 6-3, 6-2, 6-3
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. Martin Klizan (SVK) 6-1, 6-4, 6-3
(8) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-4, 6-4, 6-0

(6) Stefanos Tsutsipas (GRE) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-5, 6-3, 6-7(5), 7-6(6)
(24) Stan Wawrinka (SUI) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(5), 7-6(4), 7-6(8)
Leonardo Mayer (ARG) vs. Nicolas Mahut (FRA) 3-6, 7-6(3), 6-4, 7-6(3)
(3) Roger Federer (SUI) vs. Casper Ruud (NOR) 6-3, 6-1, 7-6(8)

(7) Kei Nishikori (JPN) vs. (31) Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-7(6), 6-3, 4-6, 8-6
Benoit Paire (FRA) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-2, 4-6, 7-6(1), Ret’d
Juan Ignacio Londero (ARG) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 2-6, 6-3, 6-4, 5-7, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) David Goffin (BEL) 6-1, 6-3, 4-6, 6-3

R64 – udvalgte
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (LL) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4, 6-3
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Mikael Ymer (SWE) 6-1, 6-3, 7-6(3)

(4) Dominic Thiem (AUT) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-3, 6-7(6), 6-3, 7-5
(8) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 5-7, 6-4, 6-2, 6-7(5), 6-2

(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Hugo Dellien (BOL) 4-6, 6-0, 6-3, 7-5
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (11) Marin Cilic (CRO) 6-7(3), 6-4, 4-6, 7-6(2), 6-3
Casper Ruud (NOR) vs. (29) Matteo Berrettini (ITA) 6-4, 7-5, 6-3
(3) Roger Federer (SUI) vs. (LL) Oscar Otte (GER) 6-4, 6-3, 6-4

(7) Kei Nishikori (JPN) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 4-6, 6-4 6-4, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 6-1, 6-2, 6-4

R128 – udvalgte
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-2, 6-2
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (20) Denis Shapovalov (CAN) 7-6(1), 6-3, 6-4

(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-2, 6-2, 7-6(4)
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Janko Tipsarevic (SRB) 6-3, 6-0, 3-6, 6-7(4), 6-4
Nicolas Mahut (FRA) vs. (16) Marco Cecchinato (ITA) 2-6, 6-7(6), 6-4, 6-2, 6-4
Casper Ruud (NOR) vs. Ernests Gulbis (LAT) 6-2, 7-6(2), 6-0
(3) Roger Federer (SUI) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-2, 6-4, 6-4

(7) Nishikori (JPN) vs. Quentin Halys (FRA) 6-2, 6-3, 6-4
(WC) Alexei Popyrin (AUS) vs. Ugo Humbert (FRA) 3-6, 6-3, 7-6(10), 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Yannick Hanfmann (GER) 6-2, 6-1, 6-3

Resultater Men’s doubles

R64: (14) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Robin Haase (NED) vs. Marcelo Arevalo (ESA)/Miguel Angel Reyes-Varela (MEX) 3-6, 7-6(4), 6-4
R32: Løchte/Haase vs. Daniel Evans/Cameron Norrie (GBR) 2-6, 6-2, 6-3
1/8-finale: Løchte /Haase vs. (3) Robert Farah/Juan Sebastian Cabal (COL) 3-6, 4-6

Resultater Mixed doubles

R32: Kaitlyn Christian (USA)/Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (2) Gabriela Dabrowski (CAN)/Mate Pavic (CRO) 4-6, 6-7(3)

Den komplette spilleplan findes på https://www.rolandgarros.com/en-us/order-of-play


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 23)

WTA 125K, Croatia Bol Open (CRO) – Grus

TV-dækning: WTATV

Spilleprogram søndag

Bluesun – start 2005
(1) Tamara Zidansek (SLO) vs. (2) Sara Sorribes tormo (ESP)

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-bol-croatia-1090#orderofplay



ATP Challengers (Uge 23
)

€137K Surbiton (GBR) – Carpet

€92K Protejov (CZE) – Grus

$69K Little Rock (USA) – Hardcourt

€69K Poznan (POL) – Grus

$54 Almaty (KAZ) – Grus

 


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 23)

M25 Yinchuan (CHN) – Hardcourt

M25 Karlsruhe (GER) – Grus

M25 Hong Kong (HKG) -Hardcourt – Livestream


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 23)

W100 Surbiton (GBR) – Græs – Livestream

W60+H Torun (POL)

W60 Brescia (ITA) – Grus – Livestream

W25 Shenzhen (CHN) – Hardcourt – Livestream

W25 Daegu (KOR) – Hardcourt

W25 Bethany Beach (USA) – Grus

W25 Fergana (UZB) – Hardcourt

W25 Minsk (BLR) – Grus


W15 (udvalgte)


ITF Junior (uge 23)

Grade A, Roland Garros Junior Championships, Paris (FRA) – Grus

Livescore: http://scores.tennisticker.de/fra/sb.html?tournid=4112

Boys singles hovedturnering

Finale
[7] (8) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (32) Toby Alex Kodat (USA) 6-3, 6-7(5), 6-0

Semifinale
[7] (8) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [10] (11) Martin Damm (USA) 6-4, 6-2
(32) Toby Alex Kodat (USA) vs. (39) Shintaro Mochizuki (JPN) 6-3, 6-4

Kvartfinale
[10] (11) Martin Damm (USA) vs. (Q) (28) Peter Makk (HUN) 6-1, 6-4
[7] (8) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [15] Filip Cristian Jianu (ROU) 6-0, 4-1 Ret’d
(32) Toby Alex Kodat (USA) vs. (44) Taha Baadi (CAN) 7-6(3), 6-2
(39) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (41) Flavio Cobolli (ITA) 6-1, 6-2

1/8-finale
(Q) (28) Peter Makk (HUN) vs. [1) (2) Lorenzo Musetti (ITA) 7-6(5), 4-6, 7-5
[10] (11) Martin Damm (USA) vs. [5] (6) Thiago Agustin Tirante (ARG) 7-6(3), 6-1
[15] (15) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. [3] (4) Brandon Nakashima (USA) 6-7(3), 6-3, 6-4
[7] (8) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (49) Arthur Cazaux (FRA) 6-4, 6-3

(44) Taha Baadi (CAN) vs. (20) Keisuke Saitoh (JPN) 7-6(3), 6-2
(32) Toby Alex Kodat (USA) vs. [4] (5) Adrian Andreev (BUL) 7-6(5), 5-3 Ret’d
(39) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (52) Pablo Llamas Ruiz (ESP) 7-5, 6-4
(41) Flavio Cobolli (ITA) vs. [2] (3) Jonas Forejtek (CZE) 6-4, 3-6, 6-2

R32
[1) (2) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (18) Gauthier Onclin (BEL) 6-3, 7-6(1)
(Q) (28) Peter Makk (HUN) vs. (WC) Nicolas Tepmahc (FRA) 6-1, 6-4
[10] (11) Martin Damm (USA) vs. (66) Alibek Kachmazov (RUS) 6-3, 6-2
[5] (6) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (46) Carlos Gimeno Valero (ESP) 6-2, 6-4

[3] (4) Brandon Nakashima (USA) vs. (42) Eric Vanshelboim (UKR) 6-1, 6-4
[15] Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (Q) (86) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) 6-4, 6-4
(49) Arthur Cazaux (FRA) vs. (22) Matteo Arnaldi (ITA) 6-2, 6-3
[7] (8) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (SE) (50) Juan Bautista Torres (ARG) 6-3, 7-5
==
(20) Keisuke Saitoh (JPN) vs. [6] (7) Emilio Nava (USA) 6-1, 6-4
(44) Taha Baadi (CAN) vs. [12] (14) Giulio Zeppieri (ITA) 6-7(6), 6-0, 2-4 Ret’d
(32) Toby Alex Kodat (USA) vs. (WC) (279) Kyrian Jacquet (FRA) 6-2, 6-4
[4] (5) Adrian Andreev (BUL) vs. (Q) (70) Dali Blanch (USA) 6-3, 6-3

(39) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. [8] (9) Bu Yunchaokete (CHN) 6-2, 6-1
(52) Pablo Llamas Ruiz (ESP) vs. (34) Harold Mayot (FRA) 6-2, 6-4
(41) Flavio Cobolli (ITA) vs. (65) Roman Andres Burruchaga (ARG) 6-7(3), 6-2, 6-1
[2] (3) Jonas Forejtek (CZE) vs. (27) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) 7-6(4), 6-4

R64 (udvalgte)
[1) (2) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (WC) (63) Timo Legout (FRA) 7-5, 6-0
(28) Peter Makk (HUN) vs. [14] (13)Shunsuke Mitsui (JPN) 6-1, 7-5
[10] (11) Martin Damm (USA) vs. (21) Dane Sweeny (AUS) 7-5, 7-6(1)
(Q) (90) Christian Lerby (NED) vs. (46) Carlos Gimeno Valero (ESP) 2-6, 4-6
[5] (6) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (30) Cannon Kingsley (USA) 6-7(4), 6-4, 6-2

[3] (4) Brandon Nakashima (USA) vs. (53) Kevin Chahoud (SWE) 6-1, 6-2
(42) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (73) Baptiste Anselmo (FRA) 6-2, 1-6, 6-4
[15] Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (31) Francesco Passaro (ITA) 6-3, 6-1
(49) Arthur Cazaux (FRA) vs. [11] (12) Liam Draxl (CAN) 6-4, 3-6, 6-1
(22) Matteo Arnaldi (ITA) vs. (19) Nicolas Alvarez Narona (ESP) 7-6(8), 2-6, 6-4
(SE) (50) Juan Bautista Torres (ARG) vs. (23) Zane Khan (USA) – man 2. match C6
[7] (8) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) Pierre Delage (FRA) 6-4, 6-2

[6] (7) Emilio Nava (USA) vs. (54) Yocef Rihane (ALG) 6-2, 6-3
[12] (14) Giulio Zeppieri (ITA) vs. (35) Illya Beloborodko (UKR) 6-2, 6-2
(32) Toby Alex Kodat (USA) vs. (38) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-4, 6-4
(Q) (70) Dali Blanch (USA) vs. (56) Gustaf Strom (SWE) 6-0, 6-1
[4] (5) Adrian Andreev (BUL) vs. (29) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-3, 7-6(2)

[8] (9) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (WC) (75) Martin Breysach (FRA) 6-2, 6-4
(39) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (40) Sergey Fomin (UZB) 6-4, 2-6, 7-5
(52) Pablo Llamas Ruiz (ESP) vs. [9] (10) Otto Virtanen (FIN) 3-6, 6-0, 6-3
(65) Roman Andres Burruchaga (ARG) vs. [16] (17) Rinky Hijikata (AUS) 3-6, 7-5, 6-4
[2] (3) Jonas Forejtek (CZE) vs. (24) Elliot Spizzirri (USA) 7-6(5), 7-6(6)

Boys doubles

Finale
(5) Thiago Agustin Tirante (ARG)/Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) vs. Dominic Stephan Stricker (SUI)/Flavio Cobolli (ITA) 7-6, 6-4

Semifinale
Vanshelboim/Paulson vs. (5) Thiago Agustin Tirante (ARG)/Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) 1-6, 0-6
Dominic Stephan Stricker (SUI)/Flavio Cobolli (ITA) vs. (8) Sergey Fomin (UZB)/Gauthier Onclin (BEL) 6-3, 6-1

Kvartfinale
Vanshelboim/Paulson vs. Harold Mayot/Arthur Cazaux (FRA) 6-7, 6-4, [10-5]

1/8-finale
Vanshelboim/Paulson vs. Loris Pourroy/Baptiste Anselmo (FRA) 6-2, 7-5
Lerby/Blanch vs. (5) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA)/Thiago Agustin Tirante (ARG) 5-7, 0-6
Rune/Mochizuki vs. (4) Bu Yunchaokete (CHN)/Zane Khan (USA) 2-6, 6-2, [7-10]

R32
Eric Vanshelboim (UKR)/Andrew Paulson (CZE) vs. (6) Shunsuke Mitsui/Keisuke Saitoh (JPN) 6-2, 6-4
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Shintaro Mochizuki (JPN) vs. Pierre Delage/Giovanni Mpetshi Perricard (FRA) 6-4, 7-6(5)
Christian Lerby (NED)/Dali Blanch (USA) vs. Nini Gabriel Dica (ROU)/Peter Makk (HUN) 6-2, 7-5

Girls singles hovedturnering

Finale
[1] (7) Leylah Abbue Ferbabdez (CAN) vs. [8] (16) Emma Navarro (USA) 6-3, 6-2

Semifinale
[1] (7) Leylah Abbue Ferbabdez (CAN) vs. [3] (9) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-2, 6-4
[8] (16) Emma Navarro (USA) vs. [5] (11) Qinwen Zheng (CHN) 2-6, 6-1, 6-4

Kvartfinale
[1] (7) Leylah Abbue Ferbabdez (CAN) vs. (56) Elsa Jacquemot (FRA) 6-0, 6-0
[3] (9) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. [11] (19) Alina Charaeva (RUS) 6-3, 6-3
[5] (11) Qinwen Zheng (CHN) vs. (LL) (66) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 2-6, 6-3, 6-3
[8] (16) Emma Navarro (USA) vs. (50) Daria Snigur (UKR) 6-7(6), 6-3, 6-2

1/8-finale
[1] (7) Leylah Abbue Ferbabdez (CAN) vs. [15] (23) Sohyun Park (KOR) 6-2, 6-0
(56) Elsa Jacquemot (FRA) vs. (59) Taisya Pachkaleva (RUS) 6-4, 6-0
[3] (9) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (77) Romana Cisovska (SVK) 6-3, 7-5
[11] (19) Alina Charaeva (RUS) vs. [7] (14) Natsumi Kawaguchi (JPN) 6-3, 6-2

[5] (11) Qinwen Zheng (CHN) vs. [10] (18) Joanna Garland (TPE) 6-3, 6-4
(LL) (66) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (43) Ane Mintegi Del Olmo (ESP) 1-6, 7-5, 6-2
[8] (16) Emma Navarro (USA) vs. [9] (17) Kamilla Bartone (LAT) 6-4, 6-4
(50) Daria Snigur (UKR) vs. (57) Annerly Poulos (AUS) 6-4, 6-3

R32
[1] (7) Leylah Abbue Ferbabdez (CAN) vs. (42) Marta Custic (ESP) 6-0, 6-3
[15] (23) Sohyun Park (KOR) vs. (WC) (121) Lucie Nguyen Tan (FRA) 6-3, 6-4
(56) Elsa Jacquemot (FRA) vs. (Q) (68) Charlotte Chavatipon (GUM) 7-6(4), 1-6, 6-3
(59) Taisya Pachkaleva (RUS) vs. [5] (13) Hurricane Tyra Black (USA) 6-2, 6-3

[3] (9) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (33) Hong Yi Cody Yi C (HKG) 6-4, 3-6, 6-1
(77) Romana Cisovska (SVK) vs. (67) Elina Avanesyan (RUS) 3-6, 6-2, 6-1
[11] (19) Alina Charaeva (RUS) vs. (55) Priska Madelyn Nugroho (INA) 7-5, 4-6, 6-4
[7] (14) Natsumi Kawaguchi (JPN) vs. (86) Mylene Halemai (FRA) 6-4, 6-3
==
[5] (11) Qinwen Zheng (CHN) vs. (63) Loudmilla Bencheikh (FRA) 6-0, 7-6(4)
[10] (18) Joanna Garland (TPE) vs. (Q) (38) Diana Schnaider (RUS) 1-6, 7-6(7), 6-2
(LL) (66) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (Q) (87) Melania Delai (ITA) 6-4, 6-2
(43) Ane Mintegi Del Olmo (ESP) vs. [4] (10) Alexa Noel (USA) 6-4, 6-1

[8] (16) Emma Navarro (USA) vs. (WC) (58) Aubane Droguet (FRA) 6-1, 6-3
[9] (17) Kamilla Bartone (LAT) vs. (28) Oksana Selekhmeteva (RUS) 6-4, 6-3
(50) Daria Snigur (UKR) vs. [16] (25) Helene Pellicano (MLT) 1-6, 6-3, 6-1
(57) Annerly Poulos (AUS) vs. [2] (8) Diane Parry (FRA) 6-3, 6-4

R64 – udvalgte
[1] (7) Leylah Abbue Ferbabdez (CAN) vs. (29) Mariia Tkacheva (RUS) 7-5, 6-3
[3] (9) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (Q) (90) Ana Geller (ARG) 6-3, 6-1
==
(LL) (66) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. [13] (21) Anastasia Tikhonova (RUS) 6-4, 6-2
[4] (10) Alexa Noel (USA) vs. (SE) (65) Carole Monnet (FRA) 7-5, 6-4
(WC) (58) Aubane Droguet (FRA) vs. (31) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-4, 7-5
[2] (8) Diane Parry (FRA) vs. (49) Daria Frayman (RUS) 6-2, 6-2


Grade 4, ITF Juniors U18 Larnaca Cup 2019 (CYP) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q16: Natacha Schou (DEN) vs. Irianna Demetriou (CYP) 6-0, 6-2
QFi: Natacha Schou vs. (1) (506) Mika Dagan Fruchtman (ISR) 5-7, 3-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 23)

Category 2, MEMORIJAL GORAN TANOVIC 2019, Tuzla (BIH) – Grus

U14 Boys singles

R64: (469) Yakup Uzunel (DEN) – bye
R32: Yakup Uzunel vs. [5] (184) Emil Dapcevic (MNE) 3-6, 6-4, 1-6

U14 Boys doubles

R32: (8) Yakup Uzunel (DEN)/Ege Topkoc (TUR) – bye
1/8-finale: Uzunel/Topkoc vs. Matej Djokic/Adnan Vojvodic (BIH) – walkover
Kvartfinale: Uzunel/Topkoc vs. (2) Kerem Ozlale/Atakan Karahan (TUR) 0-6, 2-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage