For 3. gang i karrieren spiller Caroline Wozniacki finale i Charleston, hvor hun vandt titlen i 2011. Clara Tauson spiller sin første WTA kamp i kvalifikation til Lugano

Gennem hele karrieren har Caroline Wozniacki hvert eneste år opnået mindst 1 titel, og derfor er det under “normale” omstændigheder ikke den største sensation, at hun søndag igen er klar til endnu en finale ved WTA Premier turneringen Volvo Car Open i Charleston, men forud for turneringen var forventningerne alligevel afdæmpede efter en sygdoms-præget sæsonstart.

I løbet af turneringen har Caroline dog i store perioder vist spil på et niveau, som kunne give håb om, at endnu en titel er indenfor rækkevidde, selvom hun især i 1/8-finalen mod  Mihaela Buzarnescu (ROU) var udfordret undervejs, men efter to velspillede sæt fra begge spillerne faldt begge i niveau i 3. sæt, men efter en mental indsats mod kampens slutning sikrede Caroline sejren 6-4, 3-6, 6-3, hvorefter hun i både kvartfinalen og semifinalen løftede sit spil yderligere og vandt i 2 sæt mod både Maria Sakkari (GRE) og Petra Martic (CRO).

I finalen venter Madison Keys, som ikke helt har formået at leve op til forventningerne om, at hun kan blive amerikanernes afløser for Serena Williams, men i semifinalen viste hun spil af høj klasse, da hun vandt 6-4, 6-0 over Monica Puig (PUR).
I tilfælde af sejr bliver det Carolines 31. titel, siden hun vandt sin 1. WTA-titel i Stockholm 2008 få uger efter hendes 18-års fødselsdag.
Finalen kan følges søndag kl. 19 på TV2 Sport.

Samme dag spiller 16-årige Clara Tauson sin første kamp nogensinde i en WTA-turnering, idet hun har fået et wildcard til kvalifikationen til WTA International turneringen Samsung Open i Lugano i Schweiz.
Beskeden om wildcard blev offentliggjort torsdag morgen på turneringens hjemmeside, men Clara har forinden trænet flere dage i Schweiz for at være bedst muligt forberedt forud for sæsonen på grus, som hun på billedet herover fra træningen i Schweiz betegner som sit favoritunderlag.

Da Clara desuden stadig er ubesejret i 2019 med en Grade 1 og en Grand Slam junior titel, samt 2 W15 og en enkelt W60 titel på ITF World Tennis Tour, er det fristende at have forventninger om, at hun kan fortsætte sejrsrækken i Lugano, hvor hun i 1. kvalrunde søndag kl. 11 møder WTA-ranglistens no. 185 Rebecca Sramkova (SVK), der er seedet 12 i kvalifikationen.

For at slippe igennem til hovedturneringen kræves endnu en sejr i en eventuel kvalfinale mod 1. seedede no. 122 Tereza Smitkova (CZE) eller no. 191 Tereza Mrdeza (CRO).

Selvom chancen for sejre i kvalifikationen ikke er helt urealistisk, er der ingen forventninger om, at Clara allerede i sin første optræden på WTA-niveau vinder sine kampe, men det er en enestående chance for, at Clara for alvor kan blive testet og formentlig kan få en god fornemmelse for, hvad er kræves for at begå sig på WTA-touren, og erfaringerne ved at være med kan uden tvivl bruges målrettet i den videre udvikling.

WTATV.com sender først fra turneringen fra mandag, og fra torsdag dækkes turneringen desuden af TV2 Sport og TV2 Play.
Tennisavisen har været i kontakt med Unibet’s livechat for at få opklaret, om der er mulighed for at følge kampen på livestream fra bettingtjenester, men i skrivende stund var det fortsat uvist.

Både Bet365 og Unibet har vist livestream fra lørdagens 1. runde til kvalifikationen til næste uges ATP 250 turnering i Houston, hvorimod der ikke var livestream fra 1. kvalrunde til WTA International i Bogota.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag den 7 . april

WTA Premier, Charleston – WTATV.com, TV2 Sport/TV2 Play

se herunder

WTA International, Monterrey

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play

se herunder

=====

ATP Challenger, Finaler – Livestream.com/ATP

Allicante, 1200
[1] (88) Pablo Andujar (ESP) vs. [12] (158) Pedro Martinez Portero (ESP)

Sophia Antipolis, NB 1500:
[5] (103) Filip Krajinovic (SRB) vs. (224) Dustin Brown (GER)

Monterrey, ca. man 0130cet
[7] (131) Alexander Bublik (KAZ) vs. (310/ITF93) Emilio Gomez (ECU)

 


WTA Premier, Volvo Car Open, Charleston (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Resultater

Finale
(5) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (8) Madison Keys (USA) 6-7(5), 3-6

Semifinale
(5) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Petra Martic (CRO) 6-3, 6-4
(8) Madison Keys (USA) vs. Monica Puig (PUR) 6-4, 6-0

1/4-finale
(8) Madison Keys (USA) vs. (1) Sloane Stephens (USA) 7-6(6), 4-6, 6-2
Monica Puig (PUR) vs. (11) Danielle Collins (USA) 6-3, 6-2
(16) Petra Martic (CRO) vs. (9) Belinda Bencic (SUI) 6-3, 6-4
(5) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (15) Maria Sakkari (GRE) 6-2, 6-2

1/8-finale
(1) Sloane Stephens (USA) vs. (14) Ajla Tomljanovic (AUS) 4-6, 6-4, 6-4
(8) Madison Keys (USA) vs. (10) Jelena Ostapenko (LAT) 7-5, 6-2
Monica Puig (PUR) vs. (3) Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 7-5
(11) Danielle Collins (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-6(1), 6-1

(9) Belinda Bencic (SUI) vs. Taylor Townsend (USA) 6-2, 7-5
(16) Petra Martic (CRO) vs. Jessica Pegula (USA) 2-6, 6-3, 6-2
(5) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (12) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-4, 3-6, 6-3
(15) Maria Sakkari (GRE) vs. (2) Kiki Bertens (NED) 7-6(8), 6-3

R32
(1) Sloane Stephens (USA) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 7-6(4), 7-6(4)
(14) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Tamara Zidansek (SLO) 7-5, 6-2
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Shelby Rogers (USA) 4-6, 6-3, 7-6(4)
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Kakeryna Kozlova (UKR) 3-6, 6-3, 6-3
Monica Puig (PUR) vs. (13) Sofia Kenin (USA) 6-4, 6-4
(11) Danielle Collins (USA) vs. Alison Bolsova Zadoinov (ESP) 6-3, 7-6(2)
Kaia Kanepi (EST) vs. (6) Elise Mertens (BEL) 0-6, 6-0, 7-5

Taylor Townsend (USA) vs. (7) Julia Goerges (GER) 6-4, 7-6(0)
(9) Belinda Bencic (SUI) vs. Allie Kiick (USA) 6-0, 6-3
(16) Petra Martic (CRO) vs. Mandy Minella (LUX) 6-3, 6-3
Jessica Pegula (USA) vs. (4) Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 6-2
(5) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Laura Siegemund (GER) 6-2, 6-2
(12) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Lauren Davis (USA) 6-3, 6-2
(15) Maria Sakkari (GRE) vs. Andres Petkovic (GER) 6-3, 6-0
(2) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Martina Trevisan (ITA) 6-2, 6-1

R64
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Fanny Stollar (HUN) 6-0, 6-3
Tamara Zidansek (SLO) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 1-6, 6-2, 6-0
(14) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 7-6(7)
(10) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-4
(WC) Shelby Rogers (USA) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-4, 6-2
Tatjana Maria (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-2, 7-5

(Q) Kateryna Kozlova (UKR) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-5, 6-4
Monica Puig (PUR) vs. Sara Errani (ITA) 6-0, 6-1
(13) Sofia Kenin (USA) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 7-5, 6-4
(11) Danielle Collins (USA) vs. Madison Brengle (USA) 6-1, 6-3
Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) vs. (Q) Francesca di Lorenzo (USA) 6-3, 7-5
Kaia Kanepi (EST) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 7-6(4), 6-3

Taylor Townsend (USA) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 3-6, 6-2, 6-3
Allie Kiick (USA) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-3, 6-0
(9) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Destanee Aiava (AUS) 6-3, 6-0
(16) Petra Martic (CRO) vs. Amanda Anisimova (USA) 6-4, 2-6, 6-1
Mandy Minella (LUX) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 3-6, 7-5, 6-0
Jessica Pegula (USA) vs. Irina Khromacheva (RUS) 1-6, 7-6(4), 6-1

Laura Siegmund (GER) vs. (WC) Emma Navarro (USA) 7-5, 6-4
(Q) Lauren Davis (USA) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 6-4, 0-6, 6-2
(12) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Magdalena Frech (POL) 6-1, 4-6, 7-5
(15) Maria Sakkari (GRE) vs. (LL) Conny Perrin (SUI) 7-5, 3-6, 6-1
Andrea Petkovic (GER) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-0, 6-4
(Q) Martina Trevisan (ITA) vs. (Q) Nadiia Kichenok (UKR) 6-2, 6-1


WTA International, Abierto GNP Seguros, Monterrey (MEX) – Hardcourt

Spilleprogram søndag 7. april

Cancha Central – 2100cet
Double final
NB 2330: (5) Victoria Azarenka (BLR) vs. (2) Garbine Muguruza

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (2330)

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-monterrey-mexico-1039#orderofplay

Resultater

Semifinale
(5) Victoria Azarenka (BLR) vs. (1) Angelique Kerber (GER) 6-4, 4-6, 6-1
(2) Garbine Muguruza vs. (8) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-2, 6-3

1/4-finale
(1) Angelique Kerber (GER) vs. (6) Kirsten Flipkens (BEL) 6-2, 6-4
(5) Victoria Azarenka (BLR) vs. (3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-0, 6-4
(8) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Sachia Vickery (USA) 6-4, 6-4
(2) Garbine Muguruza (ESP) vs. (7) Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 7-6(5)

1/8-finale
(1) Angelique Kerber (GER) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-4
(6) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-3, 6-3
(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Ivana Jorovic (SRB) 6-0, 6-0
Victoria Azarenka (BLR) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-3, 6-2

(8) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Stefanie Voegele (SUI) 5-7, 6-2, 6-3
Sachia Vickery (USA) vs. Nao Hibino (JPN) 7-5, 5-7, 7-6(5)
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (LL) Greta Arn (HUN) 6-0, 6-2
(2) Garbine Muguruza (ESP) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-3, 6-7(1), 6-2

R32
(1) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Kristina Kucova (SVK) 7-6(4), 6-2
Karolina Muchova (CZE) vs. (Q) Shilin Xu (CHN) 6-4, 5-7, 6-3
Dalila Jakupovic (SLO) vs. Harriet Dart (GBR) 6-2, 6-3
(6) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Olga Danilovic (SRB) 6-2, 6-1

(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-0, 6-3
Ivana Jorovic (SRB) vs. Timea Babos (HUN) 2-6, 6-4, 6-3
Zarina Diyas (KAZ) vs. (WC) Renata Zarazua (MEX) 7-5, 6-4
(5) Victoria Azarenka (BLR) vs. (Q) Miyu Kato (JPN)

(8) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Misaki Doi (JPN) 2-6, 7-6(5), 6-4
Stefanie Voegele (SUI) vs. Ana Bogdan (ROU) 7-6(4), 6-2
Nao Hibino (JPN) vs. (WC) Giuliana Olmos (MEX) 4-6, 6-1, 7-6(5)
Sachia Vickery (USA) vs. (4) Alison Riske (USA) 7-6(6), 6-1

(7) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 1-6, 7-6(5)
(LL) Greta Arn (HUN) vs. Lara Arrubarrena (ESP) 7-5, 3-6, 7-5
Margarita Gasparyan (RUS) vs. (WC) Victoria Rodriguez (MEX) 6-1, 6-0
(2) Garbine Muguruza (ESP) vs. (LL) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-4, 7-6(4)


Uge 15

WTA International, Samsung Open , Lugano (SUI) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport/Play (fra torsdag)

Deltagere: Bencic, Suarez Navarro, Giorgi, Kuzmova, Parmentier, Alexandrova, Flipkens, Iga Swiatek m.fl.
Kvalifikation: Clara Tauson m.fl.

Spilleprogram mandag 7. april

Centre Court – start 1030
(WC) Clara Tauson (DEN) vs. Tereza Mrdeza (CRO) – QFi
NB 1300: (6) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS)
Viktorija Golubic (SUI) vs. Arantxa Rus (NED)
Timea Bacsinszky (SUI) vs. Tamara Korpatsch (GER)

Court 1 – start 1030
2 Kvalfinaler
NB 1300: Mona Barthel (GER) vs. Sorana Cirstea (ROU)
NB 1500: Double kamp – bl.a. med Cornelia Lister (SWE)

Court 2 – start 1030
2 Kvalfinaler
NB 1300: (4) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Tereza Smitkova (CZE)
Double kamp

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-lugano-switzerland-1101#orderofplay

Resultater udvalgte

Q16
(191) Tereza Mrdeza (CRO) vs. (Alt) (473) Cornelia Lister (SWE) 6-1, 6-4
(WC) (408) Clara Tauson (DEN) vs.[12]  (185) Rebecca Sramkova (SVK) 6-1, 6-2

QFi: Clara Tauson vs. (191) Tereza Mrdeza (CRO) – opdateres mandag..


WTA International, Claro Open Colsanitas – Bogota (COL) – Grus
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com

Deltagere: Ostapenko, T. Maria, Schmiedlova, Zidansek, Anisimova, Sorribes Tormo, Linette, Jakupovic m.fl.

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-bogota-colombia-894#orderofplay

Resultater – udvalgte

Q16
[11] (193) Anna Zaja (GER) vs. (WC) (421) Maria Herazo Gonzalez (COL) 1-6, 6-2, 3-6


ATP 250, Fayez Sarofim & Co. U.S. Men’s Clay Court Championship, Houston (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag), Unibet (fra lørdag)

Deltagere: Johnson, Chardy, Norrie, Opelka, Fritz, McDonald, Thompson, Querrey, Casper Ruud m.fl.

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/houston/717/daily-schedule


ATP 250, Grand Prix Hassan II, Marrakech (MOR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag)

Deltagere: Edmund, Simon, Djere, Verdasco, Kohlschreiber, Herbert, Munar, Haase, m.fl.

Spilleprogram mandag 8. april

Court Central – start 1200cet
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Guido Andreozzi (ARG)
(4) Gilles Simon (FRA) vs. Jozef Kovalik (SVK)
(3) Kyle Edmund (GBR) vs. Ugo Humbert (FRA)
(WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (PR) Cedrik Marcel Stebe (GER)

Court 2 – start 1200cet
(2) Elias Ymer (SWE) vs. (6) Facundo Bagnis (ARG) – QFi
NB 1300: (5) Adrian Menendez-Marceiras (ESP) vs. Elliot Benchetrit (FRA) – QFi
Taro Daniel (JPN) vs. Mischa Zverev (GER)

Court 4 – start 1200cet
(1) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (7) Carlos Berlocq (ARG) – QFi
2 Double kampe

Court 5 – start 1200cet
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Evgeny Karlovskiy (RUS) – QFi

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/marrakech/360/daily-schedule

Resultater – udvalgte

Q16
[2] (115) Elias Ymer (SWE) vs. (241) Kevin Krawietz (GER) 7-6(2), 6-4
[6] (141) Facundo Bagnis (ARG) vs. Viktor Troicki (SRB) 7-6(5), 6-4


Fed Cup

20-21. apr 2019: World Group semi – final: 09-10 nov)
Frankrig vs. Rumænien, i Rouen, Frankrig
Australien vs. Hviderusland, i Brisbane, Australien


20-21. apr 2019: World Group PlayOffs
(1) Tjekkiet vs. Canada, i Prostejov, Tjekkiet
(2) USA vs. Schweiz, i Texas, USA
Letland vs. (3) Tyskland, i Riga, Letland
(4) Belgien vs. Spanien, i Kortrijk, Belgien

20-21. apr 2019: World Group II PlayOffs
Italien, Slovakiet, Japan, Holland, Rusland, Storbritannien, Brasilien, Kazakhstan


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1 – 5-6. april

(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september

Marokko vs. (4) Lithauen 2-3 – 5-6. april https://video.daviscup.com/livestream-schedule

Fredag start 1300cet
R1: Adam Moundir vs. Ricardas Berankis 2-6, 6-7(5)
R2: Lamine Ouahab vs. Laurynas Grigelis 6-2, 6-0
R3: Anas Fattar/Lamine Ouahab vs. Laurynas Grigelis/Julius Tverlionas 2-6, 6-3, 6-2
R4: Lamine Ouahab vs. Ricardas Berankis 5-7, 2-6
R5: Amine Ahouda vs. Laurynas Grigelis 4-6, 2-6

(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 14)



ATP Challengers (Uge 14
)

$162K Monterrey (MEX) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R64
[1] (91) Tennys Sandgren (USA) – bye
[6] (111) Marcel Granollers (ESP) – bye

[3] (94) Feliciano Lopez (ESP) – bye
[7] (131) Alexander Bublik (KAZ) – bye

[8] (138) Peter Polansky (CAN) – bye
[4] (98) Casper Ruud (NOR) – bye

[5] (107) Paolo Lorenzi (ITA) – bye
[2] (93) Bradley Klahn (USA) – bye

R32
[4] (98) Casper Ruud (NOR) vs. (310/ITF93) Emilio Gomez (ECU) 2-6, 4-6

Kvartfinale
[1] (91) Tennys Sandgren (USA) vs. [12] (173) Marcos Giron (USA) 6-1, 6-7(4), 6-0
[7] (131) Alexander Bublik (KAZ) vs. [3] (94) Feliciano Lopez (ESP) 7-6(5), 6-3
(310/ITF93) Emilio Gomez (ECU) vs. [8] (138) Peter Polansky (CAN) 6-3, 7-6(5)
(212) Donald Young (USA) vs. [2] (93) Bradley Klahn (USA) 7-5, 6-4

Semifinale
[7] (131) Alexander Bublik (KAZ) vs. [1] (91) Tennys Sandgren (USA) 2-6, 6-2, 7-6(5)
(310/ITF93) Emilio Gomez (ECU) vs. (212) Donald Young (USA) 2-6, 6-3, 6-4

Finale
[7] (131) Alexander Bublik (KAZ) vs. (310/ITF93) Emilio Gomez (ECU) – man ca. 0130cet


€69K, Sophia Antipolis (FRA) – Grus

Singles hovedturnering

R64
[1] (49) Pierre-Hugues Herbert (FRA) – bye
[5] (103) Filip Krajinovic (SRB) – bye

[3] (67) Benoit Pair (FRA) – bye
(WC) (ITF1817) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [ITF] (484/ITF15) Karim-Mohamed Maamoun (EGY) 3-6, 6-1, 6-2

[8] (119) Alexei Popyrin (AUS) – bye

[6] (106) Lorenzo Sonego (ITA) – bye
(WC) (426/ITF92) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. (267) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-3, 4-6, 3-6

[4] (86) Albert Ramos-Vinolas (ESP)

[7] (114) Marco Trungelliti (ARG) – bye
(224) Dustin Brown (GER) vs. (352/ITF6) Baptiste Crepatte (FRA) 6-4, 6-2
[2] (65) Robin Haase (NED) – bye

R32
(WC) (ITF1817) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [8] (119) Alexei Popyrin (AUS) 3-6, 2-6

(224) Dustin Brown (GER) vs. [2] (65) Robin Haase (NED) 6-4, 6-3

Kvartfinale:
[5] (103) Filip Krajinovic (SRB) vs. [16] (188) Gianluca Mager (ITA) 7-6(2), 6-4
(211/ITF149) Roberto Marcora (ITA) vs. [12] (162) Filippo Baldi (ITA) 6-3, 6-3
[14] (180) Rudolf Molleker (GER) vs. [10] (147) Simone Bolelli (ITA) 6-3, 3-6, 6-3
(224) Dustin Brown (GER) vs. (208) Matteo Donati (ITA) 7-5, 6-2

Semifinale
[5] (103) Filip Krajinovic (SRB) vs. (211/ITF149) Roberto Marcora (ITA) 6-2, 6-2
(224) Dustin Brown (GER) vs. [14] (180) Rudolf Molleker (GER) 6-7(1), 6-4, 6-2

Finale
(224) Dustin Brown (GER) vs. [5] (103) Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 7-5


€46K Alicante(ESP) – Grus

Singles hovedturnering

R64:
[1] (88) Pablo Andujar (ESP) – bye
(WC) (ITF1078) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (WC) (322/ITF213) Jannik Sinner (ITA) 6-2, 3-6, 6-3

[8] (133) Lukas Rosol (CZE) – bye

[4] (112) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) – bye
[6] (116) Elias Ymer (SWE) – bye

[5] (113) Roberto Carballes Baena (ESP) – bye
[3] (105) Pedro Sousa (POR) – bye

[7] (117) Thiago Monteiro (BRA) – bye
[2] (100) Jiri Vesely (CZE) – bye

R32
[8] (133) Lukas Rosol (CZE) vs. (WC) (ITF1078) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-2, 4-6, 6-4

[6] (116) Elias Ymer (SWE) vs. (189) Lorenzo Giustino (ITA) 2-6, 6-4, 6-2

1/8-finale
[6] (116) Elias Ymer (SWE) vs. [11] (157) Salvatore Caruso (ITA) 2-6, 6-4, 2-6

Kvartfinale:
[1] (88) Pablo Andujar (ESP) vs. (233) Joao Domingues (POR) 7-6(4) 7-6(2)
(WC) (307) Carlos Taberner (ESP) vs. [11] (157) Salvator Caruso (ITA) v3-6, 6-3, 6-4
(271) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) vs. [3] (105) Pedro Sousa (POR) 4-6, 7-6(9), 6-4
[12] (158) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (264/ITF154) Mario Vilella Martinez (ESP) 6-3, 6-3

Semifinale
[1] (88) Pablo Andujar (ESP) vs. (WC) (307) Carlos Taberner (ESP) 6-3, 6-3
[12] (158) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (271) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 7-6(4), 6-2

Finale:
[1] (88) Pablo Andujar (ESP) vs. [12] (158) Pedro Martinez Portero (ESP) 6-3, 3-6, 6-4


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 14)

M25 Bolton (GBR) – Livestream

M25 Santa Margherita Di Pula (ITA) – Livestream

M15 Pinamar (ARG)

M15 Tabarka (TUN)

M15 Mornington (AUS)

M15 Antalya (TUR)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)

M15 Kashiwa (JPN) – Livestream


ITF Women (uge 14)

W80 Palm Harbour, FL (USA) – Livestream

W25 Bolton (GBR) – Livestream

W25 Santa Margherita Di Pula (ITA) – Livestream

W25 Jackson (USA)

W25 Kashiwa (JPN)

W25 Obidos (POR)

W15 Antalya (TUR)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)


W15, Magic Tours, Tabarka (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: (ITF201) Olga Helmi (DEN) vs. [8] (838/ITF414) Margarita Lazareva (RUS) 6-3, 1-6, 2-6


ITF Junior (uge 14)

Grade 1, International Spring Championships, Carson, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Livescore: http://scores.tennisticker.de/usa/isc/sb.html?tournid=4309

Boys singles hovedturnering

R64 – udvalgte
[1] (20) Liam Draxl (CAN) vs. (230) Maxwell McKennon (USA) 6-3, 6-4
[5] (31) Toby Alex Kodat (USA) vs. (WC) (921) Samuel Rubell (USA) 6-1, 6-0

[3] (26) Tyler Zink (USA) vs. (605) Julian Noah Steinhausen (USA) 6-1, 6-0
(Q) (1142) William Hotard (USA) vs. [6] (72) Dali Blanch (USA) 6-3, 6-4

[7] (88) Andres Martin (USA) vs. (312) Daniel Milavsky (USA) 4-6, 6-4, 6-2
(WC) Zachary Svajda (USA) vs. [4] (29) Martin Damm (USA) 4-6, 7-6, 6-2

[8] (92) Blu Baker (GBR) vs. (252) Benjamin Kittay (USA) 7-6(0), 6-4
[2] (23) Eliot Spizziri (USA) vs. (WC) (571) Micah Braswell (USA) 7-6(4), 7-5

R32 – udvalgte
[1] (20) Liam Draxl (CAN) vs. (382) Jackson Ross (USA) 6-4, 6-0
[5] (31) Toby Alex Kodat (USA) vs. (465) Matthew Che (USA) 6-3, 6-0

[3] (26) Tyler Zink (USA) vs. (225) Alexander Bernard (USA) 6-3, 6-2
(Q) (1142) William Hotard (USA) vs. (Q) (1419) Saiprakash Goli (USA) 6-4, 7-6(5)

(420) Marcus McDaniel (USA) vs. [7] (88) Andres Martin (USA) 6-4, 7-5
(WC) Zachary Svajda (USA) vs. (287) Murphy Cassone (USA) 6-0, 6-0

[8] (92) Blu Baker (GBR) vs. (447) Aidan Mayo (USA) 6-1, 6-0
(171) Stefan Leustian (USA) vs. [2] (23) Eliot Spizziri (USA) 6-0, 6-2

1/8-finale
[1] (20) Liam Draxl (CAN) vs. [13] (134) Ronan Jachuck (USA) 6-1, 6-1
[5] (31) Toby Alex Kodat (USA) vs. (366) Derrick Chen (GBR) 6-2, 6-2

[15] (145) Jacob Bullard (USA) vs. [3] (26) Tyler Zink (USA) 7-6(3), 5-7, 6-2
[12] (133) Andrew Dale (USA) vs. (Q) (1142) William Hotard (USA) 6-3, 6-4

(420) Marcus McDaniel (USA) vs. (WC) (1665) Ishaan Ravichander (USA) 6-2, 6-3
(WC) Zachary Svajda (USA) vs. (276) Leighton Allen (USA) 6-1, 6-0

[8] (92) Blu Baker (GBR) vs. (WC) (894) Aditya Gupta (USA) 7-5, 6-2
(329) Stefan Dostanic (USA) vs. (171) Stefan Leustian (USA) 6-3, 6-2

Kvartfinale
[1] (20) Liam Draxl (CAN) vs. [5] (31) Toby Alex Kodat (USA) 7-6(1), 6-1
[12] (133) Andrew Dale (USA) vs. [15] (145) Jacob Bullard (USA) 7-5, 6-0
(WC) Zachary Svajda (USA) vs. (420) Marcus McDaniel (USA) – walkover
(329) Stefan Dostanic (USA) vs. [8] (92) Blu Baker (GBR) 6-3, 4-6, 6-2

Semifinale
[1] (20) Liam Draxl (CAN) vs. [12] (133) Andrew Dale (USA) 7-5, 6-3
(WC) Zachary Svajda (USA) vs. (329) Stefan Dostanic (USA) 6-1, 6-1

Finale
[1] (20) Liam Draxl (CAN) vs. (WC) Zachary Svajda (USA) 7-6(6), 3-6, 7-5

Boys doubles

Semifinale
(1) Toby Alex Kodat/Martin Damm (USA) vs. Jacob Bullard/Stefan Dostanic (USA) 6-3, 4-6, [10-5]
William Hotard/Braeden Ho (USA) vs. (6) Blaise Bicknell/Ronan Jachuck (USA) 6-3, 4-6, [11-9]

Finale:
(1) Toby Alex Kodat/Martin Damm (USA) vs. William Hotard/Braeden Ho (USA) 6-3, 6-2


Grade 1, 35. Perin Memorial, Vrsar (CRO) – Grus

Boys singles hovedturnering

Elmer Møller deltager alligevel ikke i denne turnering.


Grade 5, ACCRA ITF 7 (GHA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Girls singles hovedturnering

R32
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (1915) Naa Anyema McKorley (GHA) 7-5, 6-3 def.
[5] (1281) Nina Vicic (DEN) vs. (1915) Nyanyuie Grace Tomegah (GHA) 6-3, 1-4 Ret’d
Nina fik hedeslag pga. varmen og kunne ikke fortsætte.

1/8-finale
Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. [8] (1524) Ananya Vartak (GBR) 3-6, 6-7(3)

Girls doubles

1/8-finale
(1) Nina Vicic (DEN)/Norhan Hesham (EGY) – bye
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN)/Olga Mishenina (RUS) vs. Tanya Nanda (IND)/Hagar Ramadan (EGY) 5-7, 6-1, [10-1]

Kvartfinale
Vicic/Hesham vs. Katia Andre/Ella Smets (BEL) 4-6, 3-6
Ellegaard/Mishenina vs. (3) Ananya Vartak (GBR)/Cara O’Flaherty (RSA) 6-3, 6-3

Semifinale: Ellegaard/Mishenina vs. Katia Andre/Ella Smets (BEL) 6-2, 6-3
Finale: Ellegaard/Mishenina vs. (2) Astrid Cirotte (FRA)/Martha Makantasi (GRE) 2-6, 2-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 14)

Category 2, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

U16 Girls singles

R64: [7] (319) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) (857) Alara Ayaz (TUR) 3-6, 2-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage