TV3 Sport viser kl. 21 ATP finalen mellem Alexander Zverev og Alex de Minaur. TV2 Sport viser WTA-finalen San Jose, som spilles kl. 23 samtidig med finalen i Washington

Hvis man både har adgang til TV3 Sport og TV2 Sport kan man søndag aften kl. 21 på førstnævnte kanal følge ATP 500 finalen ved Citi Open i Washington, og kl. 23 kan man på TV2 Sport følge finalen ved WTA Premier i San Jose.

Med et abonnement på Tennistv.com, kan man desuden følge ATP double finalen, hvor Mike Bryan (USA) og Edouard Roger-Vaselin (FRA) møder 4. seedede Jamie Murray (GBR) og Bruno Soares (BRA) kl. 1830, inden single finalen kl. 21 mellem 1. seedede Alexander Zverev (GER) og Alex de Minauer (AUS), der efter knap 3 timer vandt semifinalen 5-7, 7-6(6), 6-4 over Andrey Rublev (RUS).
Zverev havde mindre besvær, da han i en velspillet kamp vandt 6-2, 6-4 over 19-årige Stefanos Tsitsipas (GRE).

Finalen ved ugens to ATP 250 turneringer er afviklet, da Martin Klizan (SVK) i Kitzbuhel vandt 6-2, 6-2 over Denis Istomin. Begge finalister havde været gennem kvalifikation.
Finalen i Los Cabos blev afviklet søndag morgen dansk tid, og her blev titlen vundet af 2. seedede Fabio Fognini (ITA) med cifrene 6-4, 6-2 over Juan Martin del Potro (ARG).

Koordineringen mellem WTA udgaven af Citi Open og WTA Premier turneringen i San Jose kunne have været bedre, hvis det er intentionen fra WTA, at tennis-interesserede bør have mulighed for at følge begge finaler.
Den manglende koordinering kan hænge sammen med, at rettighederne til de to turneringer er fordelt på Tennis Channel ved Citi Open og ESPN ved San Jose.

TV2 Sport har valgt at vise finalen fra San Jose, der er i Premier kategorien, hvor der er 470 point og $136.695 til vinderen, mens der i International kategorien ved Citi Open er 280 point og (beskedne) $43.000 til vinderen.

Finalisterne i San Jose er 5. seedede Mihaela Buzarnescu (ROU) og Maria Sakkari (GRE), som begge måtte i 3 sæt i semifinalen, hvor den utrættelige rumæner vandt 4-6, 6-3, 6-1 over 4. seedede Elise Mertens (BEL).
Sakkari vandt 3-6, 7-5, 6-2 over Danielle Collins (USA).

Hvis man foretrækker at følge finalen ved Citi Open, hvor 7. seedede Donna Vekic (CRO) møder den tidligere no. 2 og Grand Slam vinder Svetlana Kuznetsova (RUS), er dette muligt på både TV2 Play og WTATV.com.

På grund af regnvejrs-forsinkelser under turneringen måtte både Vekic og Kuznetsova spille både kvartfinale og semifinale lørdag.
Begge undgik dog at tilbringe alt for mange timer på banen, da de sørgede for at vinde begge kampe i 2 sæt.

Vekic var på vej til at gøre kort proces i kvartfinalen mod Magda Linette (POL), da hun førte 6-1, 4-1 og senere 5-2, men polakken fik fremtvunget tiebreak, som Vekic vandt 7-0.
I semifinalen vandt Vekic 7-5, 6-3 over Saisai Zheng (CHN).

Kuznetsova vandt sikkert 6-2, 6-2 over 8. Yulia Putintseva (KAZ), og i semifinalen blev Andrea Petkovic (GER) besejret med samme cifre.
Fortsætter russeren de samme takter må hun tildeles gode chancer for at løbe med titlen.


WTA Premier, Mubadala Silicon Valley Classic, San Jose, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Spilleprogram søndag

Stadium – start 2100cet
Double finale
NB 2300: (5) Mhiaela Buzarnescu (ROU) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-1, 6-0

TV-dækning: TV2 Sport og WTATV.com viser singlefinalen

Resultater (udvalgte)

Semifinale
Maria Sakkari (GRE) Danielle Collins (USA) 3-6, 7-5, 6-2

Kvartfinale
Danielle Collins (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-7(4), 3-0 Ret’d
Maria Sakkari (GRE) vs. (3/WC) Venus Williams (USA) 6-4, 7-6(2)
(4) Elise Mertens (BEL) vs. Johanna Konta (GBR) 7-6(4), 6-3
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 7-5

R32
Victoria Azarenka (BLR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-3, 6-7(7), 7-5
Maria Sakkari (GRE) vs. Christina McHale (USA) 6-2, 6-2
Johanna Konta (GBR) vs. Serena Williams (USA) 6-1, 6-0

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/silicon-valley-classic#orderofplay


WTA International & ATP 500, Citi Open, Washington (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Spilleprogram søndag 

Stadium – start 1830cet (Finaler)
J. Murray (GBR)/Soares (BRA) vs. M. Bryan (USA)/Roger-Vasselin (FRA) 3-6, 6-3, [10-4] – ATP
NB 2100: (1) Alexander Zverev (GER) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-2, 6-4 – ATP
NB 2300: (7) Donna Vekic (CRO) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) – WTA

John A Harris Grandstand – start 1930cet
Double finale – WTA

TV-dækning:
WTA: TV2 Play og WTATV.com (singlefinale)
ATP: TV3 Sport fra 2100, TennisTV.com fra 1830 (både double og singlefinale)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/washington/418/daily-schedule


ATP 250, Generali Open Kitzbuhel (SUI) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale: (Q) Martin Klizan (SVK) vs. (Q) Denis Istomin (UZB) 6-2, 6-2

Semifinale
Martin Klizan (SVK) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(3), 6-3
(Q) Denis Istomin (UZB) vs. Nicolas Jarry (CHI) 7-5, 6-7(4), 6-4

Kvartfinale
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (8) Dusan Lajovic (SRB) 4-6, 7-6(6), 6-2
Jaume Munar (ESP) vs. Taro Daniel (JPN) 7-6(3), 6-3
Nicolas Jarry (CHI) vs. Matteo Berrettini (ITA) 7-5, 6-3
(Q) Denis Istomin (UZB) vs. (6) Maximilian Marterer (GER) 6-3, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/kitzbuhel/319/daily-schedule


ATP 250, Abierto de Tenis Mifel presentado por Cinemex Los Cabos (MEX) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale
(1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (2) Fabio Fognini (ITA) 6-4, 6-2

Semifinale
(1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (3) Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-6(6)
(2) Fabio Fognini (ITA) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (PR) Egor Gerasimov (BLR) 6-1, 6-1
(3) Damir Dzumhur (BIH) vs. Michael Mmoh (USA) 6-2, 6-3
Cameron Norrie (GBR) vs. (4) Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-4
(2) Fabio Fognini (ITA) vs. (PR) Yoshihito Nishioka (JPN)

R32
(7) Taylor Fritz (USA) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 7-6(6), 7-6(5)
Elias Ymer (SWE) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-4, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/los-cabos/7480/daily-schedule


Uge 32

Premier 5, Rogers Cup, Montreal (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV2 Sport (fra tirsdag), WTATV.com og TV2 Play (fra mandag)

Deltagere: Samtlige top 10 m.fl.

Spilleprogram mandag

Court Central – start 1700cet
(10) Julia Goerges (GER) vs. Timea Babos (HUN)
NB 1830: (9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Katerina Siniakova (CZE)
(13) Venus Williams (USA) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA)
NB 0030: Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Sesil Karatantcheva (BUL)
(WC) Francoise Abanda (CAN) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL)

Banque Nationale – start 1700cet
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Anett Kontaveit (EST)
Double kamp
Barbora Strycova (CZE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK)
NB 2230: Tatjana Maria (GER) vs. Alize Cornet (FRA)
NB 0030: (16) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Carla Suarez Navarro (ESP)

Court 9 – start 1700cet
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Anastasija Sevastova (LAT)
(Q) Lucie Safarova (CZE) vs. Daria Gavrilova (AUS)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (Q) Katie Boulter (GBR)

Court 5 – NB 1800cet
2 Double kampe

TV-dækning: TV2 Play 1700-0600, WTATV.com (4 baner)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-toronto-montreal#orderofplay


ATP 1000, Rogers Cup Toronto (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (78 kampe)

Deltagere: Alle top 10 undtagen Federer og Cilic

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 1700cet
(WC) Peter Polansky (CAN) vs. Matthew Ebden (AUS)
NB 1900: (13) Jack Sock (USA) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS)
Double kamp
NB 0100: (10) David Goffin (BEL) vs. Milos Raonic (CAN)
(WC) Vasek Pospisil (CAN) vs. Borna Coric (CRO)

National Bank Grand Stand – start 1700cet
Jared Donaldson (USA) vs. Benoit Paire (FRA)
Peter Gojowczyk (GER) vs. Fernando Verdasco (ESP)
(Q) Bradley Klahn (USA) vs. David Ferrer (ESP)
(11) Diego Schwartzman (ARG) vs. Kyle Edmund (GBR)
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN)

Court 1 – start 1700cet
Yuichi Sugita (JPN) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR)
Joao Sousa (POR) vs. Morton Fucsovics (HUN)

Court 4 – start 1900cet
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA)

TV-dækning: TV3 Sport 1700-1815 & 2235-. Tennistv flere baner

Resultater (udvalgte)

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/toronto/421/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 31)

Segovia (ESP)

Q32: (580) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (448) Alexander Zhurbin (RUS) 6-2, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [4] (351) Karim-Mohamed (EGY) 6-7, 6-3, 2-6 (søndag)

Lexington, KY (USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

Q32: (794) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (652) Pavel Krainik (CAN) 6-2, 6-2
Q16: Mikael Torpegaard vs. (1201) Jesse Witten (USA) 6-3, 2-6, 7-5
QFi: Mikael Torpegaard vs. (633) Thomas Fancutt (AUS) 6-3, 6-0

Singles hovedturnering

R32: (Q) (686) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (363) Andrew Harris (AUS) 6-7(0), 6-7(4)

Chengdu (CHN)

Sopot (POL)

R32: (LL) (535) Artem Smirnov (UKR) vs. [4] (141) Casper Ruud (NOR) 6-2, 1-6, 7-5

Liberec (CZE)


Uge 32

Portoroz (SLO)

Singles kvalifikation

Q32:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) – bye
(577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (WC) Matic Dimic (SLO) 7-5, 6-0

Q16:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) vs. (WC) (1562) Anze Arh (SLO)
Frederik Løchte vs. [2] (333) Andrea Pellegrino (ITA) 6-0, 6-0

QFi: Frederik Løchte vs. (501) Albano Olivetti (FRA) – man 1000

Pullach (GER)

Singles kvalifikation

Q32: [4] (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (1304) Sebastian Prechtel (GER) 6-4, 7-5
Q16: Mikael Ymer vs. (456) Zizou Bergs (BEL) 6-4, 6-1
QFi: Mikael Ymer vs. ??

Singles hovedturnering

R32: [7] (138) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) (296) Tim Puetz (GER)

Jinan (CHN)

Aptos, CA (USA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 31)

$60.000, Kentucky Bank Tennis Championships, Lexington, KY (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Arantxa Rus, Arina Rodionova, Kristie Ahn, Lizette Cabrera, Marie Bouzkova, Grace Min, Gabriella Taylor, Eugenie Bouchard, m.fl.


Uge 32

$60.000, Koser Jewelers $60,000 Tennis Challenge, Landisville (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Arantxa Rus, Nicole Gibbs, Madison Brengle, Heather Watson, Vera Zvonareva, Anhelina Kalinina, Naomi Broady, Arina Rodionova, m.fl.

$25.000, GB Pro-Series Chiswick (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q32: (939) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (498) Elixane Lechemia (FRA) 5-7, 3-6


$25.000, FLANDERS LADIES TROPHY KOKSIJDE 2018 (BEL) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [1] (573) Karen Barritza (DEN) – bye
QFi: Karen Barritza vs. Blanca Puig Caballero (ESP) 6-2, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (573) Karen Barritza (DEN) vs. [7] (313) Raluca Georgiana Serban (ROU)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 31)

Grade 1, China Junior 14, Nanjing (CHN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64: (143) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
R32: Eric Vanshelboim vs. (318) Linang Xiao (CHN) 6-4, 6-1
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (629) Qian Sun (CHN) 6-3, 4-6, 6-1
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. [16] (216) Phuong Van Nguyen (VIE) 1-6, 3-6

Boys doubles

R32: Eric Vanshelboim (UKR)/Mann Shah (IND) – bye
1/8-finale: Vanshelboim/Shah vs. Jian Keong Takeshi Koey (MAS)/Zihao Yuan (CHN) 6-4, 4-6, [10-6]
Kvartfinale: Vanshelboim/Shah vs. Zhong Yi/Boyao Huang (CHN) 6-7(3), 7-6(5), [7-10]


Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 1, Harare (ZIM) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: [8] (738) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1165) Beverly Matsiwe (ZIM) 6-0, 6-2
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. (1166) Vanessa Chigariro (RSA) 6-4, 6-0
Kvartfinale: Divine Dasam Nweke vs. [2] (317) Myah Petchey (RSA) 7-6(6), 4-6, 2-6

Doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Isabella Weatherhead (RSA) vs. (4) Amira Badawi (EGY)/Beverly Matsiwe (ZIM) 4-6, 7-6(4), [10-5]
Kvartfinale: Nweke/Weatherhead vs. Kimberley Munashe Kaome/Tanvaradzwa Kaome (ZIM) 6-3, 6-0
Semifinale: Nweke/Weatherhead vs. (1) Sasha Wood (USA)/Lara Claudia Van Der Merwe (RSA) 1-6, 5-7


Grade 5, Epetion Cup, Split (CRO) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: [3] (2434) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Sandro Guscic (CRO) 7-6(5), 6-4
Q16: Emil Okkels Jensen vs. (WC) Lovre Erceg (CRO) 3-6, 6-0, 6-2
QFi: Emil Okkels Jensen vs. [5] (2524) Sebastian Abboud (SWE) 5-7, 7-5, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32
(1699) Kevin Chen (DEN) vs. (1148) Marko Galic (CRO) 2-6, 2-6
(LL) (2434) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (Q) Bozo Barun (CRO) 6-2, 2-6, 6-4
[4] (891) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1214) Tin Dizdarevic (CRO) 3-6, 2-6
(2233) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [2] (805) Mile Matic (CRO) 2-6, 2-6

1/8-finale
(LL) Emil Okkels Jensen vs. (1214) Tin Dizdarevic (CRO) 2-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale
(4) Kevin Chen (DEN)/Matthew Rutter (GER) vs. (WC) Bozo Barun/Sandro Guscic (CRO) 6-3, 1-6, [6-10]
Carl Emil Overbeck/Gustav Theilgaard (DEN) vs. Eric Asakura (JPN)/Alexander Maltsev Alexander (RUS) 6-1, 6-1

Kvartfinale: Overbeck/Theilgaard vs. (2) Grgo Dujmovic/Marko Galic (CRO) 6-2, 6-4
Semifinale: Overbeck/Theilgaard vs. Stipan Madzar/Marko Zalukar (CRO) 7-6(1), 7-6(5)
Finale: Overbeck/Theilgaard vs. Karlo Suevich/Mile Matic (CRO) – fre 0830

Girls singles hovedturnering

R32: (WC) Nina Vicic (DEN) vs. [6] (871) Victoria Borodulina (RUS) 1-6, 5-7

Girls doubles

1/8-finale (WC) Nina Vicic (DEN)/Renee Van Bommel (NED) vs. Sabine Rutlauka/Tereze Vevere (LAT) 2-6, 5-7


Grade 5, ITF Grand Prix W. Fibak , Poznan (POL) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: Oscar Toft Bjelsdorf (DEN) vs. Filip Ciesla (POL) 6-2, Ret’d
Q16: Oscar Toft Bjelsdorf vs. Milosz Sroka (POL) 6-1, 4-6, 7-5
QFi: Oscar Toft Bjelsdorf vs. [4] (2264) Dawid Wisniewski (POL) 3-6, 0-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 31)

Zone A B16 2018 European Summer Cups, Mannheim (GER) – Grus

(1) Frankrig
(3) Arthur Cazaux, (4) Harold Mayot, (19) Lilian Marmousez

(2) Danmark
(6) Holger Vitus Nødskov Rune, (27) Elmer Møller, (2064) Oskar Brostrøm Poulsen

Ukraine
(13) Viacheslav Bielinskyi, (28) German Samofalov, (223) Volodymyr Zakharov

Holland
(223) Stijn Pel, (279) Thijmen Loof, (321) Fons Van Sambeek

Tyskland
(102) Max Wiskandt, (320) Jakob Cadonau, (344) Moritz Stoeger

Belgien
(233) Raphael Collignon, (313) Romain Faucon, (601) Sam Verkaeren

Estland
(210) Mark Lajal, (438) Alexander Georg Mandma, (489) Alex-Andre Ojassalu

Luxembourg
(1081) Antoine Bourguignon, (1424>) Daniel Pinto Goncalves, Tim Pauly

Kvartfinale onsdag

(1) Frankrig vs. Luxembourg 3-0
MS2: Harold Mayot vs. Daniel Pinto Goncalves 6-1, 6-1
MS1: Arthur Cazaux vs. Antoine Bourguignon 6-0, 6-3
MD: Cazaux/Lilian Marmousez vs. Tim Pauly/Goncalves 6-1, 6-0

(4) Tyskland vs. Belgien 3-0
MS2: Jakob Cadonau vs. Romain Faucon 7-5, 6-3
MS1: Max Wsikandt vs. Raphael Collignon 7-6(7), 7-5
MD: Cadonau/Moritz Stoeger vs. Faucon/Sam Verkaeren 6-3, 6-4

Holland vs. (3) Ukraine 2-1
MS2: Thijmen Loof vs. Volodymyr Zakharov 7-6(4), 4-6, 6-7(6)
MS1: Stijn Pel vs. Viacheslav Bielinskyi 7-6(5), 2-6, 6-1
MD: Loof/Fons Van Sambeek vs. Bielinskyi/Zakharov 6-3, 6-2

(2) Danmark vs. Estland 2-1
MS2: Elmer Møller vs. Alexander Georg Mandma 7-6(2), 6-2
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Mark Lajal 6-2, 6-4
MD: Holger/Oskar Brostrøm Poulsen vs. Alex-Andre Ojassalu/Lajal 6-2, 3-6, [8-10]

Semifinale torsdag

(!) Frankrig vs. (4) Tyskland 3-0
MS2: Harold Mayot vs. Jakob Cadonau 6-3, 6-2
MS1: Arthur Cazaux vs. Max Wiskandt 6-4, 1-6, 6-4
MD: Lilian Marmousez/Mayot vs. Cadonau/Moritz Stoeger 6-4, 6-3

(2) Danmark vs. Holland 2-1
MS2: Elmer Møller vs. Fons Van Sambeek 6-2, 6-2
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Stijn Pel 6-4, 6-4
MD: Møller/Oskar Brostrøm Poulsen vs. Thijmen Loof/Van Sambeek 3-6, 6-7(8)

Finale fredag

(2) Danmark vs. (1) vs. (1) Frankrig 1-2
MS2: (259) Elmer Møller vs. (42) Harold Mayot 6-0, 4-6, 6-0
MS1: (81) Holger Vitus Nødskov Rune vs. (34) Arthur Cazaux 1-6, 3-6
MD: Elmer/Holger vs. Cazaux/Lilian Marmousez 4-6, 3-6

3-4 pl. Holland vs. (4) Tyskland vs. Holland 2-1

Zone B, Lationo (ITA)

(1) Italien vs. Slovakiet 3-0
(3) Østrig vs. Grækenland 2-0
(4) Montenegro vs. Kroatien 2-1
(2) Ungarn vs. Sverige 3-0

Semifinale
(1) Italien vs. (3) Østrig 2-1
(2) Ungarn vs. (4) Montenegro 3-0

Finale: (2) Ungarn vs. (1) Italien 2-0
MS2: (428) Zsombor Velcz vs. (257) Flavio Cobolli 6-4, 2-6, 4-6
MS1: (541) Peter Fajta vs. (273) Luca Nardi 7-6(1), 6-4

3-4. pl. (3) Østrig vs. (4) Montenegro 3-0

Zone C, Cluj Napoca (ROU)

Rusland vs. Rumænien 3-0
Serbien vs. Slovenien 2-1
Bosnia & Herzegovina vs. Moldavien 2-1
Great Britain vs. Bulgarien 3-0

Semifinale
Rusland vs. Serbien 2-1
Great Britain vs. Bosnia & Herzegovina 3-0

Finale: Rusland vs. Great Britain 2-1
MS2: (142) Alibek Kachmazov vs. (728) Joel Pierleoni 1-6, 6-2, 2-6
MS1: (171) Egor Agafonov vs. (345) Felix Gill 3-6, 6-4, 7-5
MD: Agafonov/Kachmazov vs. Pierleoni/Jack Pinnington Jones 6-2, 2-6, [10-7]

3-4. pl. Serbien vs. Bosnia & Herzegovina 2-0

Zone D, Vinaroz (ESP)

(1) Spanien vs. Portugal 2-0
(4) Polen vs. Israel 2-1
(3) Letland vs. Hviderusland 2-1
(2) Tjekkiet vs. Tyrkiet 3-0

Semifinale
(1) Spanien vs. (4) Polen 2-1
(3) Letland vs. (2) Tjekkiet 2-1

Finale: (1) Spanien vs. (3) Letland 2-0
MS2: (723) Mario Gonzalez Fernandez vs. (1350) Roberts Jaricevskis 6-4, 6-2
MS1: (739) Pablo Llamas Ruiz vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-2, 6-0

3-4. pl: (2) Tjekkiet vs. (4) Polen 2-0


Category 2, Müller Junior Cup Ulm (GER) – Grus

U16 Boys singels hovedturnering

R64:
(13) Richard Biagiotti (DEN) vs. Thaddaeus Daffner (GER) 7-6(3), 6-3
(12) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (Q) Philipp Kagstroem (GER) 6-2, 6-3

R32:
Richard Biagiotti vs. Luke Connor Heron (GER) 3-6, 6-2, 6-0
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (WC) Lukas Rapp (GER) 6-1, 2-6, 6-1

1/8-finale:
Richard Biagiotti vs. (4) Frederic Schlossmann (GER) 1-6, 4-6
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (7) Din Karahodza (GER) 6-4, 3-6, 6-2

Kvartfinale:
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (15) Noah Schlagenhauf (GER) 2-6, 7-6(4), 1-6

U16 Boys doubles

R32: (5) Richard Biagiotti (DEN)/Mats Herremans (GER) – bye
1/8-finale: Biagiotti/Herremans vs. Manuel Pace/Eduardo Potenza (ITA) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Biagiotti/Herremans vs. (3) Frederic Schlossmann/Julius Sommer (GER) 5-7, 4-6

U16 Girls singles hovedturnering

R64:
Victoria Wiche (DEN) vs. Vivian Spears (GER) 3-6, 4-6
Cecilie Wiche (DEN) vs. Chiara Wolff (GER) 2-6, 0-6

U16 Girls doubles

1/8-finale: Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) vs. Michaela Jaeger (GER)/Tereza Polakova (CZE) 2-6, 1-6


Uge 32 (6-8. august)

Finals B16 2018 European Summer Cups, Le Touquet (FRA) – Grus

Seedede: Frankrig, Ungarn, Rusland, Spanien
Øvrige: Danmark, Italien, Great Britain, Letland

Frankrig: (3) Arthur Cazaux, (4) Harold Mayot, (19) Lilian Marmousez
Spanien: (5) Carlos Alcaraz Garfia, (45) Pablo Llamas Ruiz, (46) Mario Gonzalez Fernandez
Ungarn: (9) Peter Fajta, (36) Zsombor Velcz, (236) Dominik Buzonics
Rusland: (17) Egor Agafonov, (17) Alibek Kachmazov, (97) Evgeny Philippov

Italien: (1) Lorenzo Musetti, (7) Luca Nardi, (86) Flavio Cobolli
Danmark: (6) Holger Vitus Nødskov Rune, (27) Elmer Møller, (2064) Oskar Brostrøm Poulsen
Letland: (14) Daniel Linkuns-Morozovs, (81) Karlis Ozolins, (1244) Roberts Jaricevskis
Great Britain: (100) Jack Pinnington Jones, (161) Felix Gill, (429) Joel Pierleoni

Kvartfinale: mandag
Danmark vs. Spanien – kl. 1030

De 6 bedste nationer deltager i Junior Davis Cup, som afvikles 25-30. september i Budapest i Ungarn – https://www.daviscup.com/en/organisation/junior-davis-cup.aspx

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage