Søndag 10. juni: Nadal møder Thiem i herre i finalen – Halep fik sin Grand Slam

Østrigske Thiem søger sin første Grand Slam-titel, mens Spanske Nadal forsøger at løfte sin 11. Coupe des Mousquetaires.

Dominic Thiem vil se om han kan vinde sin anden kamp i træk mod Rafael Nadal, efter at have besejret den Spanske spiller i Madrid.
Rafael Nadal er naturligvis favorit, men det hører med at Dominic Thiem, faktisk har slået Nadal i år og deres H2H er hvor Nadal fører med 6-3. De 2 resultater fra i år er:

Rolex Monte-Carlo Masters (Monte-Carlo, Monaco): Nadal def. Thiem 6-0, 6-2

Mutua Madrid Open (Madrid, Spain): Thiem def. Nadal 7-5, 6-3

Både dame double finalen kl. 11:30 og herre finalen kl. 15:00 vises på Eurosport 1.

I dag lørdag blev dame single finalen spillet, hvor det endeligt lykkedes for Simona Halep at vinde en Grand Slam, selv om Sloane Stephens vandt 1. sæt med 6-3, vandt Halep de 2 næste sæt med 6-4, og 6-1.

 


Grand Slam, French Open, Paris – Grus

TV-dækning: Eurosport 1 og Eurosport Player

Spilleprogram søndag:

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 11:30am
Women’s Doubles final
Eri HOZUMI (JPN) og Makoto NINOMIYA (JPN)
vs
Barbora KREJCIKOVA (CZE) og Katerina SINIAKOVA (CZE) [6]

Not before 15:00 : Men’s Singles final
2 F Rafael NADAL (ESP) [1] vs Dominic THIEM (AUT) [7]

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 11am

John MCENROE (USA) & Cedric PIOLINE (FRA)
vs Mansour BAHRAMI (FRA) & Fabrice SANTORO (FRA)

Yevgeny KAFELNIKOV (RUS) & Marat SAFIN (RUS)
vs Alex CORRETJA (ESP) & Juan Carlos FERRERO (ESP)

EUROSPORT 1
LIVE from 11:25 cet Dame doublen finalen

LIVE from 15:00 cet Herre finalen med optakt 20 minutter før

Resultater:

Women’s singles (udvalgte)

Finale:
Simona HALEP (ROU) [1] vs Sloane STEPHENS (USA)[10] 3-6, 6-4, 6-1

Semifinale:
Simona HALEP (ROU) [1] vs Garbine MUGURUZA (ESP) [3] 6-1, 6-4
Sloane STEPHENS (USA)[10] vs Madison KEYS (USA)[13] 6-4, 6-4

Kvartfinale:
Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Maria SHARAPOVA (RUS) [28] 6-2, 6-1
Simona HALEP (ROU) [1] vs Angelique KERBER (GER) [12] 6-7(2), 6-3, 6-2
Madison KEYS (USA) [13] vs. Yulia PUTINTSEVA (KAZ) 7-6(5), 6-4
Sloane STEPHENS (USA) [10] v Daria KASATKINA (RUS) [14] 6-3, 6-1

1/8-finale
Simona HALEP (ROU) [1] vs Elise MERTENS (BEL) [16] 6-2, 6-1
Angelique KERBER (GER) [12] vs Caroline GARCIA (FRA) [7] 6-2, 6-3
Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Lesia TSURENKO (UKR) 2-0 Ret’d
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs. Serena WILLIAMS (USA) – walkover

Yulia Putintseva (KAZ) vs. (26) Barbora Strycova (CZE) 6-4, 6-3
(13) Madison Keys (USA) vs. (31) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 6-4
(10) Sloane Stephens (USA) vs. (25) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-0
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 6-7(5), 3-6

R32:
Simona HALEP (ROU) [1] vs Andrea PETKOVIC (GER) 75 60
Angelique KERBER (GER) [12] vs Kiki BERTENS (NED) [18] 7-6(4), 7-6(4)
Caroline GARCIA (FRA) [7] vs. Irina-Camelia BEGU (ROU) 6-1, 6-3
Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Samantha STOSUR (AUS) 60 62
Serena WILLIAMS (USA) vs. Julia GOERGES (GER) [11] 6-3, 6-4
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6] 62 61

Madison KEYS (USA) [13] vs Naomi OSAKA (JPN) [21] 61 76(7)
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [31] vs Elina SVITOLINA (UKR) [4] 63 75
Anett KONTAVEIT (EST) [25] vs. Petra KVITOVA (CZE) [8] 7-6(6), 7-6(4)
Sloane STEPHENS (USA)[10] vs. Camila GIORGI (ITA) 4-6, 6-4, 8-6
Daria KASATKINA (RUS) [14] vs Maria SAKKARI (GRE) 61 16 63
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Pauline PARMENTIER (FRA) 6-0, 6-3

R64:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 6-1
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-3
Samantha Stosur (AUS) vs. (30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 7-6(1)
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-4
(28) Maria Sharapova (RUS) vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-4
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Lucie Safarova (CZE) 3-6, 6-4, 6-1

(31) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (q) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-4
Maria Sakkari (GRE) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
Pauline Parmentier (FRA) vs. (32) Alize Cornet (FRA) 6-7(2), 6-4, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 6-0

R128:
Simona HALEP (ROU) [1] – Alison RISKE (USA) 2-6, 6-1, 6-1
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
Gabine Muguruza (ESP) [3] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 76(0), 6-2
Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) [11] vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-4, 5-7, 6-0
Serena Williams (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-4
Kateryna( KOZLOVA (UKR) vs. Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] 7-5, 6-3
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. Johanna KONTA (GBR) [22] 6-4, 6-3
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9] 6-4, 7-5
Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3
Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 7-5, 6-3
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA) 2-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Women’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Men’s singles (udvalgte)

Finale:
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Dominic THIEM (AUT) [7] 6-4, 6-3, 6-2

Semifinale:
Rafael NADAL (ESP)[1] v Juan Martin DEL POTRO (ARG)[5] 6-4, 6-1, 6-2
Dominic THIEM (AUT)[7] vs. Marco CECCHINATO (ITA) 7-5, 7-6(10), 6-1

Kvartfinale:
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] 4-6, 6-3, 6-2, 6-2
Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5] vs. Marin CILIC (CRO) [3] 7-6(5), 5-7, 6-3, 7-5
Dominic THIEM (AUT)[7] – Alexander ZVEREV (GER) [2] 6-4, 6-2, 7-6
Marco CECCHINATO (ITA) – Novak DJOKOVIC (SRB) [20] 6-3, 7-6(4), 1-6, 7-6(11)

1/8-finale:
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Maximilian MARTERER (GER) 6-3, 6-2, 7-6(4)
Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] vs Kevin ANDERSON (RSA) [6] 1-6, 2-6, 7-5, 7-6(0), 6-2
Marin CILIC (CRO) [3] vs Fabio FOGNINI (ITA) [18] 6-4, 6-1, 3-6, 6-7(4), 6-3
Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5] vs. John ISNER (USA)[9] 6-4, 6-4, 6-4

Marco Cecchinato (ITA) vs. (8) David Goffin (BEL) 7-5, 4-6, 6-0, 6-3
(20) Novak Djokovic (SRB) vs. (30) Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-4, 6-2
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-0, 5-7, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 4-6, 7-6(4), 2-6, 6-3, 6-3

R32:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-2, 6-2
David GOFFIN (BEL) [8] vs Gael MONFILS (FRA) [32] 6-7(6), 6-3, 4-6, 7-5, 6-3
Novak DJOKOVIC (SRB) [20] vs. Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] 6-4, 6-7(6), 7-6(4), 6-2
Fernando VERDASCO (ESP) [30] vs Grigor DIMITROV (BUL) [4] 7-6(4), 6-2, 6-4
Dominic THIEM (AUT) [7] vs Matteo BERRETTINI (ITA 62
Damir DZUMHUR (BIH) [26] vs Alexander ZVEREV (GER) [2] 26 63 64 6(3)7(7) 57

R64:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-2, 6-1, 6-1
Maximilian Marterer (GER) vs. (24) Denis Shapovalov (CAN) 5-7, 7-6(4), 7-5, 6-4
(3) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-2, 6-7(3), 7-5
(18) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-1, 6-2
(31) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) (158) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-4

(4) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jared Donaldson (USA) 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-4, 10-8
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2

R128:
Rafael Nadal (ESP) [1] vs. (LL) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 6-3, 7-6(9)
Denis Shapovalov (CAN) [24] vs. John Millman (AUS) 7-5, 6-4, 6-2
Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Dudi Sela (ISR) 7-6(3), 6-3, 6-1
Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5
Jared DONALDSON (USA) vs. Nicolas JARRY (CHI) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4
Grigor DIMITROV (BUL)[4] vs. Viktor TROICKI (SRB) 6-1, 6-4, 7-6(1)
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Men’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

WTA 125K, Croatia Bol Open (CRO) – Grus

TV-dækning: WTATV.com

R32 (udvalgte)
(5) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Marta Kostyuk (UKR) 7-5, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bol-croatia-1090#orderofplay


ATP Challengers (uge 23)

Prostejov (CZE)

R32: (122) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (365) Jan Satral (CZE) 7-5, 4-6, 7-5
1/8-finale: Elias Ymer vs. [5] (80) Jiri Vesely (CZE) 6-2, 3-6, 6-4
Kvartfinale: (155) Jaume Munar (ESP) vs. Elias Ymer 3-6, 6-1, 6-1

Surbiton (GBR)

Poznan (POL)

Shymkent (KAZ)


Uge 24

Nottingham (GBR) – Græs

Singles kvalifikation

Q32
(535) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (905) Daniil Zarichanskiy (UKR) 6-3, 6-1
[6] (360) Austin Krajicek (USA) vs. (1781) Tiran Sanghera (GBR) 6-3, 6-2

Q16
[3] (237) Dominik Koepfer (GER) vs. (1325) Mark Whitehouse (GBR) 7-6(2), 6-1
Frederik Løchte vs. [6] (360) Austin Krajicek (USA) 6-3, 7-6(1)

QFi: Frederik Løchte vs. [3] (237) Dominik Koepfer (GER) – man 1200 Court 3

Lyon (FRA) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [7] (368) Mikael Ymer (SWE) vs. (619) (WC) Remi Boutillier (FRA) 6-2, 6-2
Q16: Mikael Ymer vs. (392) Daniel Dutra Da Silva (BRA)

Singles hovedturnering

R32: (178) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [8] (141) Corentin Moutet (FRA)

Caltanissetta (ITA) – Grus

Almaty (KAZ) – Grus

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 23)

Grade A, Roland Garros Junior French Championships (FRA) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (47) Elina Avanesyan (RUS) vs. (WC) (209) Giulia Morlet (FRA) 6-4, 6-1
(111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [16] (74) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3

QFi: Hannah Viller Møller vs. [1] (47) Elina Avanesyan (RUS) 16 36

Girls singles hovedturnering

R64:
(53) Emma Raducanu (GBR) vs. (Q) Maria Timofeeva (RUS) 6-4, 6-3
[5] (8) Clara Tauson (DEN) vs. (24) Viktoryia Kanapatskaya (BLR) 7-5, 6-2

R32:
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. (38) Katie Volynets (USA) 6-3, 4-6, 6-3
Clara Tauson (DEN) vs. (53) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 6-1

[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. (39) Sada Nahimana (BDI) 6-3, 6-1
[2] (4) Xin Yu Wang (CHN) vs. (150) Moyuka Uchijima (JPN) – tir 1100

1/8-finale:
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. Clara Tauson 6-4, 6-4
[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. [2] (4) Xin Yu Wang (CHN) 6-4, 6-4

Kvartfinale:
(34) Caty McNally (USA) vs. [8) (10) Xiyu Wang (CHN) 6-2, 6-1
(82) Iga Swiatek (POL) vs. [10] (18) Yuki Naito (JPN) 7-5, 7-5
[15] (19) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (22) Joanna Garland (TPE) 6-4, 6-1
[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. [10] (18) Yuki Naito (JPN) 6-2, 7-6(1)

Semifinale:
(34) Caty McNally (USA) vs. (82) Iga Swiatek (POL) 3-6, 7-6(6), 6-4
[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. [15] (19) Leylah Annie Fernandez (CAN) 6-4, 6-3

Finale:
[16] (20) Cori Gauff (USA) vs (34) Caty McNally (USA) 1-6, 6-3, 7-6(1)

Girls doubles

R32: (1) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Selin Ovunc (TUR)/Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-3, 7-5

1/8-finale:
Tauson/Molinaro vs. Sofya Lansere/Kamilla Rakhimova (RUS) 7-6(1), 7-6(3)
(7) Ana Makatsaria (GEO)/Alexa Noel (USA) vs. (WC) Elsa Jacquemot/Olympe Lancelot (FRA) 6-1, 6-4

Kvartfinale:
Tauson/Molinaro vs. (7) Ana Makatsaria (GEO)/Alexa Noel (USA) 6-3, 6-3

Semifinale:
Yuki Naito/Naho Sato (JPN) vs. Tauson/Molinaro 6-3, 1-6, [10-8]
Caty McNally (USA)/Iga Swiatek (POL) vs. (WC) Julie Belgraver/Loudmilla Bencheikh (FRA) 6-3, 7-5

Finale:
Caty McNally (USA)/Iga Swiatek (POL) vs. Yuki Naito/Naho Sato (JPN) 6-2, 7-5


Grade 4, ITF Juniors U18 Larnaca Cup 2018 (CYP) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (536) Elmer Møller (DEN) vs. [7] (465) Radu Florin Macovei (ROU) 6-2, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (1045) Demetris Azoides (GRE) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Elmer Møller vs. [1] (197) Allan Deschamps (FRA) 1-6, 1-6

Girls singles hovedturnering

R32: (761) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [2] (318) Maria Bondarenko (RUS) 0-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Tara Gancev (SRB) vs. (1) Maria Bondarenko (RUS)/Eleni Louka (CYP) 2-6, 0-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage