Jil Teichmann og Karolina Muchova ugens WTA højdespringere. Hannah Viller Møller tæt på vej gennem nåleøjet

21-årige Jil Teichmann (SUI) indledte grussæsonen på fornem vis, da hun i slutningen af marts måned vandt titlen ved W25-turneringen i Santa Margherita Di Pula i Italien, med finalesejr 7-6(3), 6-0 over Kaja Juvan (SLO), men ugen efter fik Sloveneren revanche, da de mødtes i samme turnering i semifinalen, hvor Juvan vandt 6-3, 4-6, 7-5 og derefter vandt titlen med finalesejr over Alexandra Cadantu (ROU), der trak sig i 2. sæt, da Juvan førte 6-1, 3-0.

Disse resultater betød et beskedent avancement for Teichmann på WTA-ranglisten fra no. 175 til no. 152, og hun fik ugen efter et wildcard til hovedturneringen ved WTA International i Lugano, hvor Clara Tauson fik wildcard til kvalifikationen.
Teichmann måtte dog nøjes med en enkelt kamp, da hun i 1. runde tabte knebent 2-6, 6-4, 6-7(2) til ranglistens no. 80, Veronika Kudermetova (RUS).

I sidste uge deltog Teichmann i kvalifikationen til WTA International turneringen i Prag, hvor ingen formentlig havde forventet, at hun ville nå særlig langt, men ikke desto mindre gik hun hele vejen, da hun efter 3 sejre i kvalifikationen, spillede sig i finalen med yderligere 4 sejre, og kun i 1/8-finalen mod den tidligere topspiller Svetlana Kuznetsova afgav hun sæt, da hun vandt 2-6, 6-3, 6-2, hvorimod både no. 57 Ekaterina Alexandrova (RUS) i 1. runde og no. 47 Barbora Strycova (CZE) i semifinalen blev slået overbevisende i 2 sæt – sidstenævnte endda med “æg” 6-3, 6-0.

I finalen vandt Teichmann 7-6(5), 3-6, 6-4 over no. 106 Karolina Muchova (CZE), der var med i turneringen på et wildcard, hvilket betyder at begge finalister brager ind i top 100, hvor Muchova avancerer 32 pladser til no. 74, mens Teichmann bliver ugens højdespringer med 59 pladser til no. 87.

Karolina Muchova
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Karolina Muchova

På ATP-ranglisten blev 22-årige Christian Garin (CHI) belønnet for sine præstationer, da han tog titlen ved ATP 250 i München, hvor han i 1/8-finalen vandt 6-1, 7-5 over no. 25 Diego Schwartzman (ARG), og ikke mindst i kvartfinalen, som han vandt 6-4, 5-7, 7-5 over topseedede no. 3 Alexander Zverev (GER), hvilket blev fulgt op med 6-2, 6-4 over no. 17 Maro Cecchinato (ITA) i semifinalen og til slut finalesejr over no. 55 Matteo Berrettini (ITA).

Dermed opnår Garin sin hidtil højeste rangering som no. 33.

177641698DI00170_2013_US_Op
Photo by Dan Istitene/Getty Images – Christian Garin

Nåleøje til kvalifikation i ITF World Tennis Tour

Når Entry- og Acceptancelister hver uge studeres for at få et overblik over, hvilke internationale turneringer danske tennisspillere forsøger at stille op i, er flere af spillerne umiddelbart efter Entry-deadline, som for turneringer under ITF World Tennis Tour som regel er om torsdagen, placeret meget langt nede af listen, men senest ved Withdrawal-deadline den følgende tirsdag knap 2 uger før selve turneringen, vil det fremgå hvem der er inde i henholdsvis hovedturnering og kvalifikation.

For spillere, som ikke i forvejen optræder på enten WTA-ranglisten eller den nye ITF-rangliste, hvor der optjenes point til i W15/M15 og M25 turneringer, er det næsten umuligt at slippe igennem nåleøjet, og derfor er det “livsnødvendigt” at optjene point, når det endelig lykkes.

Hannah Viller Møller, der ikke er junior mere efter Nytår, har i flere uger tilmeldt sig flere W15-turneringer uden at slippe videre, hvilket også er tilfældet i denne uge, hvor hun på Acceptance-listen før turneringens start var 11. Alternate til W15-turneringen i Göteborg, hvor både Sofia Nami Samavati og Elena Jamshidi slap med i kvalifikationen.
Sofias rangering som no. 724 ved tilmeldingen viste sig at række til at blive seedet 2 i kvalifikationen, mens Elena som no. 1328 var inde med en god margin.

Efter lodtrækningen til kvalifikationen viste det sig dog, at no. 5 på Alternate-listen kom med i kvalifikationen, og set i bakspejlet kunne Hannah også have deltaget, hvis hun havde taget chancen og mødt op ved sign-in deadline søndag kl. 18, dagen før kvalifikationen begyndte, idet der blev 2 ledige pladser i 1. kvalrunde (Q32), og derfor var både 1. seedede Anna Ukolova (RUS) og Sofia oversiddere.

Ser man på de øvrige W15-turneringer i denne uge, var der oversiddere i Q32 i samtlige turneringer, eksempelvis var der 6 oversiddere i Antalya, 9 i Heraklion og 16 i Tabarka i Tunesien, men det er formentlig meget få, der er indstillet på at afholde udgifter til muligvis at rejse forgæves, hvis der ikke er garanti for at deltage.

Sammenlignes med M15-turneringer i samme uge var der 14 oversiddere i Tabarka og 3 i Heraklion samt en enkelt i Piestany i Slovakiet, men i både Antalya og flere af de øvrige europæiske turneringer var alle kval-pladser udnyttet, så enten er mændene mere “risikovillige” eller færre af dem udebliver ved sign-in.

Fed Cup
Foto: Georg Beyer Clausen – Hannah Viller Møller, Fed Cup i Polen 2019

I næste uge er Hannah tilmeldt W15 i både Varberg og Antalya, og selvom Withdrawal-deadline blev passeret i tirsdags er der formentlig realistisk mulighed for, at hun kan deltage i en af turneringerne, da hun i skrivende stund er no. 2 på Alternatelisten ved begge turneringer.
Hvis de 2 reserverede “Special Exempts” ikke benyttes, kan Hannah formentlig slippe med i kvalifikationen på det sidste mandat, selvom ingen eventuelt udebliver fra sign-in.

Clara Tauson fejlagtigt anført som deltager på hardcourt

For både Clara Tauson og mange andre er det næsten umuligt at lave en langsigtet planlægning, indtil hun opnår en væsentlig højere WTA-rangering, men det ligger formentlig fast, at hun deltager ved juniorernes French Open i uge 23.

Som optakt til French Open har Clara i uge 21 været tilmeldt Caserta i Italien som 1. prioritet i W25 kategorien, hvor 2. prioriteten var en turnering i Jerusalem på hardcourt, men hun var desuden tilmeldt Grade A i Milan som 1. prioritet i junior regi.
Efter Withdrawal-deadline tirsdag var både W25 i Caserta og Grade A i Milan flyttet til Withdrawal-sektionen, og det fremgår herefter af Acceptancelisten, at Clara spiller W25 i Jerusalem, men Søren Tauson har oplyst, at der er sket en fejl, som vil blive forsøgt løst.

Tilføjelse: Clara Tauson er efterfølgende flyttet til Withdrawal-sektionen for W25 i Jerusalem.

Clara Tauson
Foto: Tennisavisen – Clara Tauson

Torpegaard formentlig til Challenger i Lissabon

Som omtalt i sidste uge slap Mikael Torpegaard med i kvalifikationen til French Open på en af de sidste pladser, men selvom han fortløbende har forbedret sin rangering, rakte det i første omgang ikke til at komme med i næste uges ATP Challenger i Lissabon.

På den seneste Entry-liste er han imidlertid no. 1 på Alternate-listen, så måske kan han alligevel komme med i turneringen, hvilket i så fald kan være en ekstra fødselsdagsgave på hans 25-års fødselsdag 8. maj.

Mikael Torpegaard
www.sportsfotograf.com – Mikael Torpegaard

 


U19/6.5: Premier Mandatory Madrid, W100 Bonita Springs, W80 Cagnes-sur-mer, W60 Luan, W60 Fukuoka
U20/13.5: Premier 5 Rom, W100 Trnava, W60 La Bisbal, W60 Saint-gaudens, W60 Kurume
U21/20.5: Kval French Open, International Strasbourg, International Nürnberg
U22/27.5: French Open (1)
U23/3.6: French Open (2), 125K Bol, W100 Surbiton, W60 Torun, W60 Brescia
U24/10.6: International Nottingham & s’Hertogenbosch, W100 Manchester, W60 Rom, W60 Barcelona
U25/17.6: Premier Birmingham, International Mallorca, W100 Ilkley, W60 Stare Splavy
U26/24.6: Kval Wimbledon, Premier Eastbourne

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 6. maj 2019 ‘

Rk Spiller Point U19 U20 U21 U22 U23 U24
1 Naomi Osaka 6151 Madr Rom FO
2 Petra Kvitova 5835 Madr Rom FO
3 Simona Halep 5682 Madr Rom FO
4 Angelique Kerber 5111 Madr Rom FO
5 Karolina Pliskova 4921 Madr Rom FO
6 Elina Svitolina 4765 Madr Rom FO
7 Kiki Bertens 4386 Madr Rom FO Hert
8 Sloane Stephens 4275 Madr Rom FO
9 Ashleigh Barty 3520 Madr Rom Stra FO Nott
10 Aryna Sabalenka 3461 Madr Rom FO Hert
11 Serena Williams 3362 Madr Rom FO
12 Caroline Wozniacki 3185 Madr Rom FO
13 Anastasija Sevastova 3010 Madr Rom FO
14 Madison Keys 2965 Madr Rom FO
15 Anett Kontaveit 2815 Madr Rom FO
16 Qiang Wang 2630 Madr Rom Stra FO
17 Julia Goerges 2540 Madr Rom Nur FO
18 Belinda Bencic 2525 Madr Rom FO Hert
19 Garbiñe Muguruza 2360 Madr Rom FO
20 Elise Mertens 2355 Madr Rom FO Hert
21 Daria Kasatkina 2335 Madr Rom FO
22 Caroline Garcia 1979 Madr Rom Stra FO Nott
23 Bianca Andreescu 1915 FO
23 Su-Wei Hsieh 1910 Madr Rom FO
24 Donna Vekic 1767 Madr Rom FO Nott
26 Lesia Tsurenko 1718 Madr Rom FO Hert
27 Carla Suárez Navarro 1705 Madr Rom FO
28 Maria Sharapova 1566 FO
29 Jelena Ostapenko 1536 Madr Rom FO Hert
30 Danielle Collins 1525 Madr Rom FO Hert
31 Mihaela Buzarnescu 1512 Madr Rom Stra FO Nott
32 Dominika Cibulkova 1495 Madr Rom FO
33 Aliaksandra Sasnovich 1495 Madr Rom FO
34 Camila Giorgi 1470 Stra FO Nott
35 Anastasia Pavlyuchenkova 1470 Madr Rom Stra FO
36 Petra Martic 1458 Madr Stra FO Hert
37 Sofia Kenin 1400 Madr Rom Stra FO
38 Dayana Yastremska 1367 Madr Rom Stra FO Nott
39 Maria Sakkari 1355 Rom-Q FO Nott
40 Barbora Strycova 1305 Rom FO Nott
41 Johanna Konta 1267 Rom FO Nott
42 Marketa Vondrousova 1262 Mad-Q Rom FO Nott
43 Yulia Putintseva 1237 Madr Rom Nur FO Nott
44 Katerina Siniakova 1205 Madr Rom Nur FO
45 Shuai Zhang 1195 Madr Rom Stra FO Nott
46 Viktoria Kuzmova 1183 Madr Rom FO Hert
47 Ajla Tomljanovic 1150 Madr Rom Nur FO Nott
48 Alison Van Uytvanck 1140 Rom-Q FO Hert
49 Saisai Zheng 1115 Madr Rom Stra FO
50 Venus Williams 1103 Rom-wc FO
51 Alison Riske 1100 Rom-Q Nur FO Hert
52 Victoria Azarenka 1048 Rom-wc FO
53 Amanda Anisimova 1040 Mad-Q Rom-Q FO Hert
54 Alizé Cornet 1040 Rom-Q Stra FO
55 Ons Jabeur 1023 Rom-Q FO Hert
56 Yafan Wang 1010 Rom-Q Stra FO Hert
57 Daria Gavrilova 1010 Madr Rom-Q Stra FO Nott
58 Rebecca Peterson 1010 Mad-Q Rom-Q Stra FO
59 Kirsten Flipkens 1008 Madr Nur FO Hert
60 Ekaterina Alexandrova 1005 Mad-Q Rom-Q Nur FO Hert
61 Tatjana Maria 988 Mad-Q Rom-Q Stra FO Nott
62 Monica Puig 925 Mad-Q Rom-Q Stra FO
63 Kristina Mladenovic 887 Mad-Q Rom-Q FO Nott
64 Margarita Gasparyan 843 Mad-Q Rom-Q Nur FO Hert
65 Andrea Petkovic 837 Mad-Q Rom-Q Nur FO Hert
66 Aleksandra Krunic 820 Mad-Q Rom-Q Stra FO Hert
67 Evgeniya Rodina 813 Nur FO Nott
68 Tamara Zidansek 809 Rom-Q Nur FO
69 Pauline Parmentier 797 Madr Rom-Q Stra FO
70 Polona Hercog 795 Mad-Q Rom-Q Nur FO Hert
71 Jessica Pegula 788 1Bonit/Mad-Q FO
72 Magdalena Rybarikova 784 Mad-Q FO Nott
74 Karolina Muchova 783
75 Veronika Kudermetova 780 Mad-Q Nur FO
76 Kaia Kanepi 768 Mad-Q Rom-Q FO
77 Viktorija Golubic 764 Mad-Q Rom-Q FO
78 Eugenie Bouchard 761 FO
79 Jennifer Brady 746 Mad-Q FO
80 Vitalia Diatchenko 745 Cagn FO Nott
81 Anastasia Potapova 732 Mad-Q Rom-Q FO Nott
82 Vera Zvonareva 731 Mad-Q FO
83 Samantha Stosur 722 Mad-Q Rom-Q FO
84 Bernarda Pera 712
85 Kateryna Kozlova 710 1Cagn FO
86 Magda Linette 695 Mad-Q FO
87 Jil Teichmann 692
88 Mona Barthel 689 Mad-Q Nur FO
89 Vera Lapko 683 Mad-Q Nur FO Nott
90 Ekaterina Makarova 681 FO
91 Fiona Ferro 679 1Cagn FO
92 Katie Boulter 665 1Cagn Nur FO
93 Sorana Cirstea 659 FO
94 Kristyna Pliskova 656 Mad-Q FO
95 Lin Zhu 656 1Luan FO
96 Irina-Camelia Begu 639 Nur FO
97 Madison Brengle 637 1Bonit FO
98 Zarina Diyas 637
99 Johanna Larsson 631 1Cagn Nur FO
100 Mandy Minella 626
382 Clara Tauson 99
707 Karen Barritza 14

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 12 professionelle turneringer – incl. max. 4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U19/6.5: ATP 1000 Madrid, €137K Aix en Prevence, $162K Busan, €69K Rom, $54K Shymkent, €46K Braga
U20/13.5: ATP 1000 Rom, €92K Hellbronn, $54K Gwagju, $54K Samarkand, €46K Lisbon
U21/20.5: Kval French Open, ATP 250 Geneva og Lyon, $54K Jerusalem
U22/27.5: French Open, €46K Vicenza
U23/3.6: French Open, €137K Surbiton, €92K Prostejov, $69K Little Rock, €69K Poznan, $54K Almaty
U24/10.6: ATP 250 ‘s-Hertogenbosch & Stuttgart, €137K Nottingham, €92K Lyon, $54K Columbus, $54 Shymkent
U25/17.6: ATP 500 Halle og London Queens, €137K Ilkley, €69 Bratislava, $54 Fergana, €46K Blois, €46 Parma
U26/24.6: Kval Wimbledon, ATP 250 Antalya og Eastbourne, €46K Milan

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com

ATP Top 100 – pr. 6. maj 2019

Rk Spiller Point U19 Uge20 U21 U22 U23 U24
1 Novak Djokovic 11,160 Madr Rom FO
2 Rafael Nadal 7,765 Mad Rom FO
3 Roger Federer 5,590 Madr Rom FO
4 Alexander Zverev 5,565 Madr Rom FO
5 Dominic Thiem 5,085 Madr Rom FO
6 Kevin Anderson 4,115 FO
7 Kei Nishikori 3,780 Madrid Rom FO
8 Juan Martin del Potro 3,225 Madrid Rom FO
9 Stefanos Tsitsipas 3,190 Madrid Rom FO sHer
10 John Isner 3,085 Rom Lyon FO
11 Marin Cilic 2,845 Madrid Rom FO
12 Fabio Fognini 2,840 Madrid Rom Gen FO
13 Karen Khachanov 2,685 Madrid Rom FO Stut
14 Daniil Medvedev 2,625 Madrid Rom Gen FO Stut
15 Borna Coric 2,525 Madrid Rom FO
16 Milos Raonic 2,050 Rom Lyon FO Stut
17 Nikoloz Basilashvili 1,930 Madrid Rom Lyon FO Stut
18 Gael Monfils 1,920 Madrid Rom FO Stut
19 Marco Cecchinato 1,875 Madrid Rom FO
20 Denis Shapovalov 1,820 Madrid Rom FO Stut
21 Roberto Bautista Agut 1,680 Madrid Rom Lyon FO
22 Kyle Edmund 1,575 Madrid Rom FO
23 David Goffin 1,540 Madrid Rom FO sHer
24 Dusan Lajovic 1,511 Mad-A Rom-A Lyon FO
25 Diego Schwartzman 1,485 Madrid Rom FO
26 Guido Pella 1,470 Madrid Rom Gen FO
27 Alex de Minaur 1,439 Madrid Rom FO sHer
28 Lucas Pouille 1,385 Madrid Rom FO
29 Gilles Simon 1,385 Madrid Rom FO Stut
30 Felix Auger-Aliassime 1,319 Madrid Rom Lyon FO Stut
31 Matteo Berrettini 1,275 Mad-Q Rom-Q Gen FO Stut
32 Laslo Djere 1,246 Madrid Rom Gen FO Stut
33 Christian Garin 1,243 Mad-Q Gen-Q, Lyon-A FO sHer
34 Stan Wawrinka 1,230 Madrid Rom FO Stut
35 Nick Kyrgios 1,215 Madrid Rom FO Stut
36 Marton Fucsovics 1,205 Madrid Rom Gen FO Stut
37 Frances Tiafoe 1,185 Madrid Rom FO sHer
38 Fernando Verdasco 1,155 Madrid Rom FO sHer
39 Richard Gasquet 1,105 Madrid Rom FO sHer
40 Mikhail Kukushkin 1,050 Madrid Lyon FO sHer
41 Pierre-Hugues Herbert 1,038 Mad-Q Rom-A Lyon FO sHer
42 Pablo Carreno Busta 1,030 Madrid Rom FO Stut
43 Benoit Paire 1,018 Mad-Q Rom-Q Gen-A, Lyon-A FO
44 Radu Albot 1,016 Madrid Rom-Q Gen FO sHer
45 Cameron Norrie 995 Rom-Q Lyon FO
46 Grigor Dimitrov 985 Madrid Rom FO sHer
47 Jeremy Chardy 970 Madrid Rom Lyon FO sHer
48 John Millman 965 Madrid Rom Lyon FO Stut
49 Jan-Lennard Struff 965 Madrid Lyon FO Stut
50 Philipp Kohlschreiber 940 Madrid Rom Gen FO Stut
51 Pablo Cuevas 938 Aix Rom-Q FO
52 Hubert Hurkacz 932 Mad-Q Rom-Q Lyon FO
53 Matthew Ebden 931 Mad-A Rom-A Gen FO sHer
54 Damir Dzumhur 930 Mad-Q Rom-Q Gen-Q FO sHer
55 Jaume Munar 920 Madrid Rom-Q Gen FO Stut
56 Adrian Mannarino 915 Mad-Q Gen FO sHer
57 Taylor Fritz 900 Mad-Q Rom-Q Lyon FO sHer
58 Reilly Opelka 877 Mad-Q Rom-Q Lyon FO
59 Steve Johnson 875 Madrid Rom Lyon FO Stu-A
60 Leonardo Mayer 860 Mad-Q Rom-Q Gen FO
61 Martin Klizan 848 Mad-Q Rom-Q Lyon FO
62 Robin Haase 835 Mad-Q Rom-Q Gen FO sHer
63 Ugo Humbert 823 Mad-Q Lyon-A FO Stu-A
64 Mackenzie McDonald 816 Mad-Q Gen FO sHer
65 Sam Querrey 805 Gen-Q FO sHer-A
66 Yoshihito Nishioka 789 Rom-Q Gen FO Stu-A
67 Andreas Seppi 775 Mad-A Rom-Q Gen FO Stu-A
68 Lorenzo Sonego 774 Rom-Q Gen-Q Stu-A
69 Jordan Thompson 757 Gen-A LyonA FO sHer-A
70 Federico Delbonis 736 Rom-Q Gen-Q, Lyon-A FO
71 Casper Ruud 727 Mad-Q Rom-Q Gen-Q FO
72 Nicolas Jarry 724 Mad-QA Gen-Q FO Stu-A
73 Bernard Tomic 724 Mad-Q Rom-Q FO Stu-A
74 Filip Krajinovic 718
75 Joao Sousa 717 Madrid Rom Gen FO sHer
76 Ernests Gulbis 707 Mad-Q Rom-Q Gen-A, Lyon-A FO Stu-A
77 Juan Ignacio Londero 704 Mad-Q Gen FO
78 Marius Copil 686 Mad-Q Gen-Q FO
79 Aljaz Bedene 685 Rom-Q FO
80 Denis Kudla 671 9E+06 FO
81 Daniel Evans 656 FO
82 Peter Gojowczyk 655 FO
83 Miomir Kecmanovic 655 Gen-Q FO
84 Bradley Klahn 648 Gen-Q FO
85 Albert Ramos-Vinolas 645 Mad-Q FO
86 Andrey Rublev 644 FO
87 Lloyd Harris 631 FO
88 Prajnesh Gunneswaran 629 FO
89 Tennys Sandgren 629 Heil FO-kval
90 Malek Jaziri 627 Mad-Q Rom-Q Gen FO Stu-A
91 Roberto Carballes Baena 627 FO-kval
92 Guido Andreozzi 626 Mad-QA Lisbon Gen-Q FO
93 Jo-Wilfried Tsonga 623
94 Alexander Bublik 616 Heil FO
95 Ricardas Berankis 609
96 Pablo Andujar 608 Mad-QA Gen-A, Lyon-A FO
97 Ivo Karlovic 599
98 Mischa Zverev 596 Mad-Q Gen-Q FO
99 Tomas Berdych 595
100 Jiri Vesely 594 Aix Heil
221 Mikael Torpegaard 223 Lisbon-A1 FO-kval
482 Frederik Nielsen 13 Aix-dbl Heil-dbl FO-dbl

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 6. maj 2019

No. Women Point Uge19 Uge20 Uge21 Uge22
118 Clara Tauson 212 W25Roma-Q 1W25Grado
2W25Essen
3W25Spanien
216 Olga Helmi 126 W15Heraklion W15Portugal W25*
6W15Portugal
378 Karen Barritza 64
672 Sofia Nami Samavati 23 W15Gøteborg-Q W15Varberg-Q
868 Emilie Francati 12
1389 Elena Jamshidi 4 W15Gøteborg-Q W15Varberg-Q W15Portugal-Q W25*
1W15Portugal
2W15Heraklion
4W15Tabarka
Hannah Viller Møller W15Gøteborg-A11 W15Varberg-Q W15Antalya-A6
W15Heraklion-A15
W15Tabarka-A16
W25*
1W15Tabarka
2W15Heraklion
3W15Portugal
Olivia Gram W15Tabarka-A20
W15Portugal-A22
W25*
4W15Heraklion
5W15Tabarka
6W15Portugal
Maria Jespersen

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, do urealistisk at slippe ind.

Deadlines – standard Uge19
MK
Uge20
MK
Uge21
MK
Uge22
MK
Uge23
MK
Uge24
MK
Uge25
MK
Uge26
MK
Uge27
MK
Entry torsdag 18.apr 25.apr 2.maj 9.maj 16.maj 23.maj 30.maj 6.jun 13.jun
Withdrawal tirsdag 23.apr 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj 28.maj 4.jun 11.jun 18.jun
Start mandag 6.maj 13.maj 20.maj 27.maj 3.jun 10.jun 17.jun 24.jun 1.jul

 

No. Men Point Uge19 Uge20 Uge21 Uge22
444 Mikael Torpegaard 150 Chal-A1 FO kval
560 Eric Vanshelboim (UKR) 114 M15Uganda M15Uganda
713 Frederik Løchte Nielsen 72 Chal-Dbl Chal-Dbl FO-Dbl
2137 August Holmgren 3
2705 Anders Arenfeldt Holm 1
2693 Kasper Elsvad 1
2693 Christopher Luthra 1
Oliver Benneweis Pramming 1M15Cancun-A89
4M15Bucharest-A50

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 6. maj 2019

No. Girls Point Uge19 Uge20 Uge21 Uge22 Uge23
1 Clara Tauson 2852,5 JAMilan? 1FO
250 Clarine Lerby (NED) 219,25 2J4Varnamo
303 Divine Dasam Nweke 183 J2Beijing 2J1Belgien
3J4Varnamo
2FO
3J4Taipei
364 Hannah Viller Møller 148,50 1J4Varnamo
2J1Belgien
1FO
2J4Cypern
888 Alisha Ali Hussain 42
1292 Nina Vicic 18,75 J5Skopje J5Skopje 1J4Varnamo
2J5Limassol
3J5Tirana
1J4Cypern
2FO
1507 Nikoline Gullacksen 12,25
1507 Amanda Rommetveit Rohde 12,25
1618 Cirkeline Lundberg 10,25 1J5Jönköp 1J4Varnamo
1625 Johanne Christine Svendsen 10,25 1J5Jönköp 1J4Varnamo
2J5Limassol
1J4Cypern
1723 Charlotte Mosbaek Ellegaard 9,00 1J5Limasso 1J4Cypern
1748 Martha Elisa Stemann 8,50
2244 Anna Tang 2,75 1J5Jönköp
2545 Zoe Du Pasquier Jensen 1,75 1J5Jönköp 1J4Varnamo
2545 Ida Hasselbalch 1,75
2545 Rebecca Munk Mortensen 1,75 1J5Jönköp
2674 Sille Larsen 0,75 1J5Jönköp 1J4Varnamo
Anna Aagaard Nielsen 1J5Jönköp 1J4Varnamo 1J4Cypern
Katerina Norup Hansen 1J5Jönköp
Moniqua Nielsen
Natacha Schou 1J4Varnamo
2J5Limassol
1J4Cypern
Victoria Ilena Andersen
Emilie Just-Bomholt 1J5Jönköp
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge19 Uge20 Uge21 Uge22 Uge23 Uge24 Uge25 Uge26 Uge27
Entry tirsdag 9.apr 16.apr 23.apr 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj 28.maj 4.jun
Withdrawal tirsdag 23.apr 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj 28.maj 4.jun 11.jun 18.jun
Start mandag 6.maj 13.maj 20.maj 27.maj 3.jun 10.jun 17.jun 24.jun 1.jul

 

No. Boys Point Uge19 Uge20 Uge21 Uge22 Uge 23
14 Holger Vitus Nødskov Rune 1076,25 J1Italy JAMilan 1J1Belgien 1FO
21 Martin Damm (USA) 1018,75 M15Prag JAMilan 1FO
24 Toby Alex Kodat (USA) 902,5 M15-Piestany M15Prag JAMilan 1J1Belgien 1FO
27 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 886,25 J1Italy JAMilan 1FO
39 Shintaro Mochizuki (JPN) 746,25 J2Villach J1Italy JAMilan 1J1Belgien 1FO
40 Eric Vanshelboim (UKR) 721,25 1J1Belgien
2J4Varnamo
1FO
2J4Taipei
3J4Tbilisi
89 Christian Lerby (NED) 454 JAMilan-Q 1J1Belgien 1FO
103 Elmer Møller 412,50 2M15
Tabarka
282 Carl Emil Overbeck 184,25 1J1Belgien
2J4Varnamo
329 Sebastian Grundtvig 153 J2Medias J4Budapest 1J1Belgien
2J4Varnamo
1FO
2J4Cypern
3J4Tbilisi
450 Oskar Brostrøm Poulsen 104,50
817 Gustav Theilgaard 40,25 1J5Jönköp
909 Richard Biagiotti 32,75 2J5Jönköp 1J4Varnamo
1046 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75 1J5Jönköp
1187 Mads Tagesen 18
1189 Niels Heise Korsgaard 18
1227 Kevin Chen 16,5
1282 Emil Okkels Jensen 14,25
2000 Tobias Bo Kudsk 2,75
2000 Marcus Gram Petersen 2,75 1J5Jönköp
2000 Noah Svenningsen Holmvang 2,75 1J4Varnamo
2269 Felipe Mikkelsen 1,75 1J5Jönköp 1J4Varnamo
2269 Valdemar Frederik Pape 1,75 1J5Jönköp 1J4Varnamo
2269 Oscar Toft Bjelsdorf 1,75
Julius Kostopoulos
Mikkel Ballisager
Lukas Goldstein Wendelboe
Ervin Mesic
Jens Schou
Christopher Garde
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde
Theodor Boisen