Felix Auger-Aliassime tager kæmpehop mod ATP-toppen. Clara Tauson fravælger kvalifikation til W25. Ekstra fokus på 2003-årgang.

Da både WTA- og ATP-ranglisterne efter Miami Open blev opdateret, fik det størst opmærksomhed, at det kun 18-årige canadiske supertalent efter karrierens største resultat med semifinalen i en ATP Masters 1000 turnering, tog et spring på 24 pladser til no. 33, og han banker for alvor på døren til den absolutte top.

Den nye placering vil fremover betyde direkte adgang til de største turneringer, men ved deadline tilmeldingen til den næste Masters 1000 i Madrid fra 5. maj rakte Augers rangering ikke til direkte adgang til hovedturneringen, men arrangørerne har meddelt, at han får tildelt wildcard dertil.

Clara Tauson undlader kval til W25 i Italien

Når man følger med i forskellige tennis-grupper på de sociale medier, konstateres stadig større interesse for, hvilke turneringer Clara Tauson – efter nogle ugers turnerings-pause efter triumferne i Kina – forventes at spille i bestræbelserne på at kæmpe sig op på WTA-ranglisten.

Hvilke turneringer kan hun komme ind i på sin rangering? – Kan hun få nogle wildcards? – Hvor og hvornår benytter hun de “Junior Exempts” (JE), som hun er berettiget til?
Et studie af de tilgængelige Acceptance-lister afslører, at Clara efter Entry-deadline 28. marts til Uge 16 (15-22. april) som 1. prioritet var tilmeldt W25 Santa Margherita Di Pula i Italien, og som 2. og 3. prioritet W15 turneringer i Tunesien og Tyrkiet.

Da turneringen i Italien er den eneste W25, der afvikles i uge 16, var Clara langt fra “cuttet” til at komme ind i turneringen, men fra en placering langt nede på Alternate-listen rykkede hun i perioden frem mod Withdrawal-deadline gradvis tættere på cuttet til kvalifikationen, men en times tid før deadline var Clara trukket fra alle 3 turneringer, selvom cuttet efter deadline betød, at Clara ville være inde i kvalifikationen, hvor 13 deltagere med lavere rangering end Clara slap med.

Tennisavisen har i skrivende stund ingen informationer om, hvorvidt der er en “Plan B”, som betyder at Clara benytter en JE eller får wildcard til andre turneringer, og ofte bliver oplysninger om tildelte wildcards først meddelt kort før en turnering.

Tilføjelse: Efterfølgende har Søren Tauson oplyst til Tennisavisen, at Clara efter planen deltager i W25 i Chiasso i Schweiz i uge 17 (22. april).
Clara har indtil videre i år spillet 29 kampe på højt internationalt niveau, hvilket er flere end forventet inden sæsonen, og derfor lægges der mest vægt på den fortsatte udvikling i de kommende uger, hvor Clara træner i Sydeuropa.

Ny Tilføjelse: Clara har modtaget wildcard til kvalifikationen til WTA International turneringen Samsung Open i Lugano, der afvikles i uge 15. Kvalifikationen påbegyndes i den kommende weekend.

Ekstra fokus på 2003-årgangen hos drengene

Hidtil har Tennisavisens ugentlige opdateringer af diverse ranglister – udover top 100 for WTA og ATP – primært omfattet danske spilleres placeringer på ranglisterne og planlagte turneringer de nærmeste uger.
I den kommende periode vil alle de bedste fra årgang 2003 hos drengene blive fulgt nøje, da flere af dem sætter stadig højere præg på ITFs junior-rangliste.

I “Kampe uge 14” har 2003 aldersgruppen fået særskilt fokus

Kampe uge 14: Wozniacki på Charleston grus. Juniorer i Challengers. Davis Cup i weekend

Dagen efter at Carlos Alcaraz Garia vandt en Grade 1 titel i Villena – og derved klemte sig ind på 26. pladsen lige foran Holger Vitus Nødskov Rune – vandt han i sin ATP Challenger debut i Alicante over 17-årige Jannik Sinner (ITA), der er den højst rangerede junior på ATP-ranglisten som no. 319.

Garfia er i spanske tenniskredse blevet betegnet som et endnu større talent end selveste Rafael Nadal, når man sammenligner deres niveau på samme alderstrin.

Listen omfatter også Martin Damm, der efter en finale ved en intern amerikansk juniorturnering rykkede op som no. 20, og derved er den højst rangerede i årgangen, samt no. 32 Toby Alex Kodat, og begge deltager i denne uges Grade 1 turneringen International Spring Championship i Carson i Californien, hvor Kodat kan indhente Holger, hvis han når semifinalen.

Holger har efter reglerne højst mulighed for at deltage i yderligere 2 turneringer, inden han fylder 16 den 29. april, og efter en uges træningsophold i Nice på Mouratoglou akademiet fra på søndag, forventes at Holger i uge 16 deltager i en Grade 2 i Plovdiv i Bulgarien,  og ugen efter i en Grade 1 i Beau-sur-Mer i Frankrig.

Foto: Sportsfotograf.com. – Holger Vitus Nødskov Rune – hidtil yngste DM vinder som 15-årig.

Elmer Møller, der også tilhører 2003-årgangen, er no. 99, og han forventes også at deltage i Plovdiv
I denne uge var Elmer oprindelig tilmeldt en Grade 1 turnering i Vrsar i Kroatien, men han er ikke blandt deltagerne. I næste uge er Elmer tilmeldt en Grade 2 i Burgas i Bulgarien.

Elmer Møller
Foto: HTA/Peter Bor- Peter Zador – Elmer Møller ved Junior Davis Cup 2018

WTA top 100 – pr. 1. april 2019

Rank Spiller Point Uge14 Uge15 Uge16 (FedCup) Uge17
1 Naomi Osaka 6021 Stuttgart
2 Simona Halep 5782 Stuttgart
3 Petra Kvitova 5645 Stuttgart
4 Karolina Pliskova 5580 Stuttgart
5 Angelique Kerber 5165 Monterrey Stuttgart
6 Kiki Bertens 5050 Charleston Stuttgart
7 Elina Svitolina 5020 Stuttgart
8 Sloane Stephens 4287 Charleston Stuttgart
9 Ashleigh Barty 4275 Charleston
10 Aryna Sabalenka 3595 Charleston
11 Serena Williams 3461
12 Anastasija Sevastova 3270 Charleston Stuttgart
13 Caroline Wozniacki 3117 Charleston
14 Anett Kontaveit 2845 Lugano Stuttgart
15 Julia Goerges 2835 Charleston Stuttgart
16 Qiang Wang 2812 Stuttgart
17 Elise Mertens 2800 Charleston Stuttgart
18 Madison Keys 2726 Charleston
19 Garbiñe Muguruza 2525 Monterrey Stuttgart
20 Caroline Garcia 2460 Stuttgart
21 Belinda Bencic 2430 Charleston Lugano Stuttgart
22 Daria Kasatkina 2400
23 Bianca Andreescu 2024
24 Su-Wei Hsieh 1960 Charleston Stuttgart-alt#1
25 Donna Vekic 1875 Monterrey Stuttgart
26 Lesia Tsurenko 1796 Charleston Stuttgart-alt#2
27 Carla Suárez Navarro 1718 Lugano Istanbul
28 Maria Sharapova 1706 Stuttgart-wc
29 Camila Giorgi 1705 Charleston Lugano Istanbul
30 Mihaela Buzarnescu 1650 Charleston Istanbul
31 Jelena Ostapenko 1611 Charleston Bogota Stuttgart
32 Dominika Cibulkova 1512 Lugano Stuttgart-alt#4
33 Anastasia Pavlyuchenkova 1510 Monterrey Stuttgart-alt#3
34 Danielle Collins 1496 Charleston Stuttgart
35 Aliaksandra Sasnovich 1495
36 Sofia Kenin 1449 Charleston
37 Dayana Yastremska 1400 Istanbul
38 Yulia Putintseva 1291 Lugano
39 Ajla Tomljanovic 1258 Charleston Istanbul
40 Katerina Siniakova 1237 Istanbul
41 Shuai Zhang 1220
42 Saisai Zheng 1205 Charleston
43 Marketa Vondrousova 1196 Lugano Istanbul
44 Viktoria Kuzmova 1195 Lugano Istanbul
45 Johanna Konta 1180
46 Barbora Strycova 1166 Istanbul
47 Alison Riske 1118 Monterrey
48 Venus Williams 1115
49 Alizé Cornet 1110 Charleston Lugano
50 Maria Sakkari 1098 Charleston Istanbul
51 Yafan Wang 1093
52 Alison Van Uytvanck 1070 Lugano
53 Petra Martic 1061 Charleston Bogota Istanbul
54 Pauline Parmentier 1059 Lugano Istanbul
55 Ons Jabeur 1040 Charleston Istanbul
56 Ekaterina Alexandrova 1013 Lugano
57 Daria Gavrilova 1010 Charleston
58 Kirsten Flipkens 1010 Monterrey Lugano Istanbul
59 Tatjana Maria 1006 Charleston Bogota Istanbul
60 Aleksandra Krunic 975 Charleston
61 Monica Puig 893 Charleston
61 Rebecca Peterson 871 Lugano Istanbul
62 Vera Lapko 863 Lugano
63 Anna Karolina Schmiedlova 857 Charleston Bogota Istanbul
65 Tamara Zidansek 841 Charleston Bogota Istanbul
66 Kristina Mladenovic 834 Monterrey Lugano Istanbul
67 Victoria Azarenka 822 Monterrey
68 Evgeniya Rodina 815 Charleston Lugano Istanbul
69 Irina-Camelia Begu 802 Charleston Istanbul
70 Anastasia Potapova 801 Istanbul
71 Magdalena Rybarikova 792 Monterrey
72 Andrea Petkovic 784 Charleston Lugano
73 Samantha Stosur 781
74 Amanda Anisimova 767 Charleston Bogota
75 Margarita Gasparyan 767 Monterrey
76 Eugenie Bouchard 761 Bogota
77 Jennifer Brady 758
78 Sara Sorribes Tormo 755 Charleston Bogota
79 Viktorija Golubic 752
80 Veronika Kudermetova 739
81 Jessica Pegula 733
82 Kaia Kanepi 731 Charleston
83 Taylor Townsend 729 Charleston
84 Mona Barthel 729
85 Magda Linette 725 Charleston Bogota
86 Vera Zvonareva 721
87 Polona Hercog 719 Lugano
88 Johanna Larsson 719 Charleston
89 Katie Boulter 713 Monterrey
90 Luksika Kumkhum 709
91 Bernarda Pera 691
92 Dalila Jakupovic 690 Monterrey Bogota
93 Kristyna Pliskova 688 Charleston
94 Ekaterina Makarova 681
95 Lin Zhu 678
96 Vitalia Diatchenko 667
97 Madison Brengle 653
98 Stefanie Voegele 646 Monterrey Lugano
99 Kateryna Kozlova 635
100 Ivana Jorovic 628 Monterrey Marrakech-A
408 Clara Tauson 80 Lugano-Q W25Chiasso
681 Karen Barritza 15

 

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019

ATP Top 100 – pr. 1. april 2019

Rank Spiller Point Uge14 (DavisCup) Uge15 Uge 16 Uge 17
1 Novak Djokovic 11,070 MonteCarlo
2 Rafael Nadal 8,725 MonteCarlo Barcelona
3 Alexander Zverev 6,040 MonteCarlo
4 Roger Federer 5,590
5 Dominic Thiem 4,765 MonteCarlo Barcelona
6 Kei Nishikori 4,200 Barcelona
7 Kevin Anderson 4,115 MonteCarlo
8 Stefanos Tsitsipas 3,240 MonteCarlo Barcelona
9 Juan Martin del Potro 3,225
10 John Isner 3,085 Houston
11 Marin Cilic 3,015 MonteCarlo
12 Karen Khachanov 2,810 MonteCarlo Barcelona
13 Borna Coric 2,345 MonteCarlo Budapest
14 Daniil Medvedev 2,295 MonteCarlo Barcelona
15 Milos Raonic 2,140
16 Marco Cecchinato 2,021 MonteCarlo Budapest
17 Nikoloz Basilashvili 1,930 MonteCarlo Budapest
18 Fabio Fognini 1,885 MonteCarlo Barcelona
19 Gael Monfils 1,875 MonteCarlo
20 Denis Shapovalov 1,820 MonteCarlo Barcelona
21 David Goffin 1,765 MonteCarlo Barcelona
22 Kyle Edmund 1,680 Marrakech MonteCarlo
23 Roberto Bautista Agut 1,680 MonteCarlo
24 Diego Schwartzman 1,485 MonteCarlo
25 Alex de Minaur 1,467 Barcelona
26 Richard Gasquet 1,375 MonteCarlo
27 Gilles Simon 1,340 Marrakech MonteCarlo Barcelona
28 Pablo Carreno Busta 1,300 Marrakech MonteCarlo Barcelona
29 Grigor Dimitrov 1,300 MonteCarlo
30 Frances Tiafoe 1,290 Barcelona
31 Lucas Pouille 1,275 MonteCarlo Barcelona
32 Laslo Djere 1,246 Marrakech MonteCarlo Budapest
33 Felix Auger-Aliassime 1,245 Marrakech MonteCarlo-A Barcelona
34 Guido Pella 1,240 Marrakech MonteCarlo Barcelona
35 Nick Kyrgios 1,215 Houston
36 Stan Wawrinka 1,185 MonteCarlo
37 Marton Fucsovics 1,180 MonteCarlo Barcelona
38 Fernando Verdasco 1,155 Marrakech MonteCarlo Barcelona
39 Steve Johnson 1,125 Houston
40 John Millman 1,095 Marrakech MonteCarlo Budapest
41 Philipp Kohlschreiber 1,070 Marrakech MonteCarlo Barcelona
42 Jeremy Chardy 1,055 Houston MonteCarlo
43 Joao Sousa 1,027 Marrakech MonteCarlo Barcelona
44 Mikhail Kukushkin 1,025 Marrakech MonteCarlo Budapest
45 Jan-Lennard Struff 990 MonteCarlo Barcelona
46 Radu Albot 987 MonteCarlo Budapest
47 Andreas Seppi 970 MonteCarlo Budapest
48 Dusan Lajovic 950 MonteCarlo Budapest
49 Martin Klizan 947 MonteCarlo Barcelona
50 Pierre-Hugues Herbert 944 Marrakech MonteCarlo Budapest
51 Matthew Ebden 941
52 Hubert Hurkacz 934 Marrakech MonteCarlo-A Budapest
53 Damir Dzumhur 930 Marrakech MonteCarlo Budapest
54 Matteo Berrettini 927 Marrakech MonteCarlo Budapest
55 Cameron Norrie 925 Houston MonteCarlo Barcelona
56 Reilly Opelka 919 Houston Barcelona
57 Adrian Mannarino 915 MonteCarlo-A Budapest
58 Taylor Fritz 890 Houston MonteCarlo-A Barcelona
59 Mackenzie McDonald 871 Houston MonteCarlo-A Barcelona
60 Jaume Munar 854 Marrakech Barcelona
61 Leonardo Mayer 850 MonteCarlo-A Barcelona
62 Robin Haase 825 Ch.S.Antipolis Marrakech MonteCarlo-A Budapest
63 Ugo Humbert 819 Marrakech MonteCarlo-A
64 Juan Ignacio Londero 804 Marrakech Barcelona
65 Yoshihito Nishioka 784 Houston Barcelona
66 Malek Jaziri 782 Marrakech MonteCarlo-A Barcelona
67 Jordan Thompson 778 Houston
68 Aljaz Bedene 765 Marrakech Budapest
69 Benoit Paire 763 Ch.S.Antipolis Marrakech Barcelona
70 Pablo Andujar 757 Ch.Alicante Marrakech-A Barcelona-A, Budapest-A
71 Sam Querrey 735 Houston
72 Mischa Zverev 726 Marrakech Barcelona-A
73 Christian Garin 726 Houston Barcelona
74 Federico Delbonis 721 Marrakech
75 Taro Daniel 716 Marrakech Barcelona
76 Hugo Dellien 713 Houston Ch.Sarasota Barcelona-A, Budapest-A
77 Ivo Karlovic 709 Houston
78 Ernests Gulbis 707 Budapest
79 Bernard Tomic 704 Ch.Monterrey Houston Budapest
80 Marius Copil 698 Barcelona-A
81 Prajnesh Gunneswaran 688 Ch.Taipei
82 Pablo Cuevas 687 Houston Budapest
83 Albert Ramos-Vinolas 685 Ch.S.Antipolis Marrakech-A
84 Denis Kudla 683 Houston Barcelona
85 Nicolas Jarry 675 Barcelona-A, Budapest-A
86 Guido Andreozzi 663 Barcelona-A, Budapest-A
87 Peter Gojowczyk 655 Barcelona-A, Budapest-A
88 Miomir Kecmanovic 655
89 Daniel Evans 655
90 Andrey Rublev 654
91 Feliciano Lopez 650 Ch.Menterrey Barcelona-A
92 Thomas Fabbiano 648 Marrakech-A Budapest-A
93 Tennys Sandgren 648 Ch.Monterrey Houston Ch.Sarasota Barcelona-A, Budapest-A
94 Casper Ruud 645 Ch.Monterrey Houston-A
95 Lloyd Harris 633 Ch.Taipei Budapest-A
96 Bradley Klahn 629 Ch.Monterrey Houston Ch.Sarasota
97 Tomas Berdych 605
98 Ricardas Berankis 601 Ch.Taipei
99 Maximilian Marterer 594
100 Jiri Vesely 588 Ch.Alicante Marrakech-A
229 Mikael Torpegaard 208 Ch.Sarasota
478 Frederik Nielsen 13

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 1. april 2019

No. Women Point Uge15 Uge16 Uge17 Uge18
103 Clara Tauson 212 Se WTA Se_WTA
198 Olga Helmi 133 W15Antalya-Q
393 Karen Barritza 64
740 Sofia Nami Samavati 19 W15Antalya-Q
901 Emilie Francati 12
1222 Maria Jespersen 6
1349 Elena Jamshidi 4 W15Tunesien-Q
Hannah Viller Møller

 

Deadlines – standard Uge14
MK
Uge15
MK
Uge16
MK
Uge17
MK
Uge18
MK
Uge19
MK
Uge20
MK
Uge21
MK
Entry 14.mar 21.mar 28.mar 4.apr 11.apr 18.apr 25.apr 2.maj
Withdrawal 19.mar 26.mar 2.apr 9.apr 16.apr 23.apr 30.apr 7.maj
Dato mandag 1.apr 8.apr 15.apr 22.apr 29.apr 6.maj 13.maj 20.maj

 

No. Men Point Uge15 Uge16 Uge17 Uge18
475 Mikael Torpegaard 150
577 Eric Vanshelboim (UKR) 114 M15Antalya
729 Frederik Løchte Nielsen 72
2160 August Holmgren 3
2725 Anders Arenfeldt Holm 1
2725 Christopher Luthra 1
2878 Kasper Elsvad 1
Christian Lerby M15Reus

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 1. april 2019

No. Girls Point Uge15 Uge16 Uge17 Uge18
1 Clara Tauson 2877,5
277 Divine Dasam Nweke 191 1.J2Algeriet
3.J4Israel
3.J4Malaysia
292 Clarine Lerby (NED) 180,50 1.J2Algeriet
340 Hannah Viller Møller 157,25 2.J3Istanbul 1.J2Algeriet
2.J2Slovakiet
3.J4Israel
1.J2Italien
853 Alisha Ali Hussain 42
1285 Nina Vicic 18 J5Ghana 1.J5Serbien
2.J5Telde
1459 Nikoline Gullacksen 12,25
1459 Amanda Rommetveit Rohde 12,25
1569 Cirkeline Lundberg 10,25
1576 Johanne Christine Svendsen 10,25 1.J5SriLanka
1695 Martha Elisa Stemann 8,50
2472 Zoe Du Pasquier Jensen 1,75
2472 Ida Hasselbalch 1,75
2472 Rebecca Munk Mortensen 1,75
2610 Sille Larsen 0,75
2610 Anna Tang 0,75 J5Gouadeloupe-Q
Charlotte Mosbaek Ellegaard J5Ghana
Anna Aagaard Nielsen
Katerina Norup Hansen
Moniqua Nielsen
Natacha Schou
Victoria Ilena Andersen
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge14 Uge15 Uge16 Uge17 Uge18 Uge19 Uge20 Uge21
Entry 6.mar 13.mar 20.mar 27.mar 2.apr 9.apr 16.apr 23.apr
Withdrawal 19.mar 26.mar 2.apr 9.apr 16.apr 23.apr 30.apr 7.maj
Dato mandag 1.apr 8.apr 15.apr 22.apr 29.apr 6.maj 13.maj 20.maj

 

No. Boys Point Uge15 Uge16 Uge17 Uge18
20 Martin Damm (USA) 973,5
26 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 887 1.J2Italien
27 Holger Vitus Nødskov Rune 861,25 J2Bulgarien J1Frankrig 1.J2Italien
32 Toby Alex Kodat (USA) 791,25 1.J2Algeriet
2.J1Frankrig
3.J2Slovakiet
1.J2Italien
35 Shintaro Mochizuki (JPN) 722,25 1.J1Frankrig
2.J2Algeriet
1.J2Italien
376 Eric Vanshelboim (UKR) 721,25 1.J1Frankrig
2.J2Algeriet
3.J2Slovakiet
1.J2Italien
80 Christian Lerby (NED) 454 J2Istres 1.J1Frankrig
99 Elmer Møller 414,5 J2Burgas J2Bulgarien
265 Carl Emil Overbeck 184,25 1.J2Algeriet
2.J2Slovakiet
3.J4Nottingham
308 Sebastian Grundtvig 149,25 J3Istanbul J3Istanbul 1.J2Algeriet
2.J2Slovakiet
3.J4Nottingham
1.J2Italien
522 Oskar Brostrøm Poulsen 76 J5Botswana 1.J5Botswana
770 Gustav Theilgaard 40,25
861 Richard Biagiotti 32,75
1005 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75
1137 Mads Tagesen 18
1138 Niels Heise Korsgaard 18
1173 Kevin Chen 16,5
1282 Emil Okkels Jensen 12,25 1.J5Telde
1908 Tobias Bo Kudsk 2,75
1908 Marcus Gram Petersen 2,75
1908 Noah Svenningsen Holmvang 2,75
2186 Felipe Mikkelsen 1,75 1.J5Telde
2186 Valdemar Frederik Pape 1,75
2186 Oscar Toft Bjelsdorf 1,75
Julius Kostopoulos
Mikkel Ballisager
Lukas Goldstein Wendelboe
Ervin Mesic
Jens Schou
Christopher Garde
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde
Theodor Boisen