Selvom Clara Tauson snart mister 80 point fra W60 titel i Shenzhen, generobres hovedparten af nye point optjent i Glasgow og Sunderland. Mikael Torpegaard har fundet topformen og opnår sin højeste rangering

I forrige udgave af Rang- og Entrylister fremgik det, at Clara Tauson kunne risikere en markant tilbagegang på WTA-ranglisten, fordi hun i de kommende uger mister 100 point optjent i kraft af 2 W15-titler, hvor hun optjente 2 x 10 point, og en W60 titel til 80 point.

Tilbagegangen opvejes dog af, at Clara i sidste uge optjente 50 point, da hun vandt W25-titlen i Glasgow, og i denne uge er hun foreløbig i semifinalen i Sunderland, og derved har hun inden semifinalen optjent yderligere 18 point, og hvis hun vinder titlen i Sunderland, kan hun for 2. uge i træk sætte 50 point ind på kontoen, og derved bevare status quo omkring no. 266, når førnævnte point fra sidste år forældes.

På den næste rangliste pr. 2. marts vil Clara modtage de 50 point fra Glasgow og derved opnå 269 point og avancere til omkring no. 217, og ugen efter godskrives point fra Sunderland, hvor hun som titelvinder kortvarig kan opnå en top 200 rangering, indtil de 80 point fra Shenzhen forsvinder 16. marts.

Clara har dog fortsat først og fremmest fokus på udvikling, og derfor prioriteres træning de næste par uger, men med Claras nuværende form og niveau, er det formentlig kun et spørgsmål om få måneder, inden hun er etableret i top 200 med gode muligheder for at være sikret deltagelse i kvalifikationen til French Open.

Rang- og Entrylister uge 7->: Casper Ruud indhenter sin far. Aflysninger i Kina øger krav for adgang til ITF

Som det ligeledes fremgik af forrige udgave, kunne Casper Ruud med sejr i semifinalen ved ATP 250 i Buenos Aires overgå sin far, Christian Ruud som Norges højst rangerede spiller nogensinde, og sønnen løste opgaven, da han både vandt semifinalen og finalen og avancerede til no. 34.

Efterfølgende betød et 1. runde nederlag ved ATP 500 i Rio en tilbagegang til no. 37, men i denne uge kan den unge Ruud nå top 30, hvis han vinder titlen ved ATP 250 i Santiago, hvor han i skrivende stund er fremme i semifinalen.

Mikael Torpegaard opnåede i starten af 2020 sin hidtil højeste rangering som no. 166, men efter en periode uden sejre og mistede point, som er forældet, oplevede han et markant fald til omkring no. 235, indtil han forrige uge fik vendt bøtten og vandt ATP Challenger titlen i Cleveland, hvor han optjente 80 point.
I denne uge har Torpegaard inden lørdagens semifinale på hjemmebanen i Columbus mod sin tidligere holdkammerat hos Buckeyes, Jeffrey John Wolf optjent yderligere 29 point, hvorved han på live-rankingen opnår sin hidtil bedste rangering som no. 165, hvilket han med sejr i semifinalen kan forbedre yderligere.

Challenger Cleveland: Torpegaard atter på sejrsspor med titel forud for Davis Cup

Torpegaard har flere gange vundet en Challenger titel i Columbus, og med endnu en titel kan han opnå en rangering omkring no. 150.

I næste uge kan hverken Torpegaard eller Holger Vitus Nødskov Rune optjene ranglistepoint, når de begge deltager ved Davis Cup for Danmark i Holbæk Sportsby, men ugen efter er Torpegaard tilmeldt ATP Challenger i Nur-Sultan i Kazakhstan.

Holger optjente sit første ATP-point i 2020, da han fik brudt stimen af nederlag med sejr i 1. runde ved M25 i Antalya i en kamp, hvor spillet fungerede optimalt, og selvom Holger ikke vandt sin næste kamp, har pilen i de seneste uger peget opad.

Davis Cup: Danmark favorit på hjemmebane mod Puerto Rico

Ugen efter Davis Cup spiller Holger 2 M15 turneringer på den kroatiske halvø Istrien, inden han i slutningen af marts igen forsøger sig i en ATP Challenger i Marbella, hvor han har fået tilbudt wildcard.


U10/2.3: WTA Int. Monterrey & Lyon, WTA 125K Indian Wells, 5 x W25, 4 x W15
U11/9.3: Pr.M Indian Wells, 5 x W25, 6 x W15
U12/16.3: Pr.M Indian Wells, W60 Canberra, 3 x W25, 8 x W15
U13/23.3: Pr.M Miami, W60 Canberra, 4 x W25, 5 x W15
U14/30.3: Pr.M Miami, WTA 125K,W80 Naples, W60 Croissy-Beabourg & Shrewsbury, 3 x W25, 3 x W15
U15/6.4: WTA Pr. Charleston, WTA Int. Bogota, W60 Cairo, 7 x W25, 5 x W15

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 2. marts 2020

Rk Spiller Point U10 U11 U12 U13 U14 U15
1 Ashleigh Barty 8717 IW Miam
2 Simona Halep 6076 Miam
3 Karolina Pliskova 5205 IW Miam
4 Bianca Andreescu 4555 Miam
5 Sofia Kenin 4365 Lyon IW Miam
6 Kiki Bertens 4335 IW Miam
7 Elina Svitolina 4301 Mont IW Miam
8 Belinda Bencic 4010 IW Miam
9 Serena Williams 3915 IW Miam
10 Naomi Osaka 3625 IW Miam
11 Aryna Sabalenka 3615 IW Miam
12 Petra Kvitova 3566 IW Miam
13 Madison Keys 2962 IW Miam
14 Petra Martic 2770 IW Miam
15 Garbiñe Muguruza 2711 IW Miam
16 Johanna Konta 2694 Mont IW Miam
17 Elena Rybakina 2471 IW Miam
18 Marketa Vondrousova 2307 IW Miam
19 Alison Riske 2256 IW Miam
20 Maria Sakkari 2130 IW Miam
21 Angelique Kerber 2040 Miam
22 Anett Kontaveit 2010 IW Miam
23 Elise Mertens 1950 IW Miam
24 Donna Vekic 1880 IW Miam
25 Dayana Yastremska 1835 IW Miam
26 Karolina Muchova 1813 IW Miam
27 Ekaterina Alexandrova 1775 Lyon IW Miam
28 Amanda Anisimova 1717 IW Miam
29 Qiang Wang 1706 IW Miam
30 Anastasia Pavlyuchenkova 1540 IW Miam
31 Barbora Strycova 1530 IW Miam
32 Svetlana Kuznetsova 1527 IW Miam
33 Yulia Putintseva 1525 Mont IW Miam
34 Saisai Zheng 1510 Mont IW Miam
35 Shuai Zhang 1475 IW Miam
36 Magda Linette 1472 Mont IW Miam
37 Sloane Stephens 1424 IW Miam
38 Julia Goerges 1423 IW Miam
39 Ons Jabeur 1373 IW-A Miam
40 Veronika Kudermetova 1373 IW Miam
41 Jelena Ostapenko 1360 IW Miam
42 Kristina Mladenovic 1335 Lyon IW Miam
43 Anastasija Sevastova 1288 IW Miam
44 Polona Hercog 1205 IW Miam
45 Rebecca Peterson 1195 Mont IW Miam
46 Caroline Garcia 1145 Lyon IW Miam
47 Jennifer Brady 1144 IW Miam
48 Iga Swiatek 1139 IW Miam
49 Heather Watson 1122 Mont IW Miam
50 Danielle Collins 1115 IW Miam
51 Cori Gauff 1081 IW Miam
52 Fiona Ferro 1047 IW Miam
53 Katerina Siniakova 1045 IW-C IW Miam
54 Su-Wei Hsieh 1035 IW Miam
55 Ajla Tomljanovic 1035 IW Miam
56 Victoria Azarenka 991 Mont IW Miam
57 Marie Bouzkova 985 Mont IW Miam
58 Alizé Cornet 985 Lyon IW Miam
59 Bernarda Pera 985 IW-C IW Miam
60 Anna Blinkova 969 IW-C IW Miam
61 Lauren Davis 962 Mont IW Miam
62 Alison Van Uytvanck 955 Lyon IW Miam
63 Zarina Diyas 918 Mont IW Miam
64 Laura Siegemund 910 IW-C IW Miam
65 Venus Williams 900 Mont IW Miam
66 Jil Teichmann 896 Lyon IW Miam
67 Carla Suárez Navarro 881 IW Miam
68 Kristyna Pliskova 880 IW Miam
69 Nao Hibino 838
70 Taylor Townsend 834 IW-C IW-A Miam
71 Tamara Zidansek 830 Mont IW Mi-A
72 Lin Zhu 830 IW-C IW Miam
73 Daria Kasatkina 820 IW Miam
74 Sorana Cirstea 820 IW Miam
75 Kirsten Flipkens 801 Mont
76 Arantxa Rus 789 Mo-A Mi-A
77 Madison Brengle 786 IW-C
78 Jessica Pegula 767 IW-C IW Mi-A
79 Sara Sorribes Tormo 763 Mo-A Mi-A
80 Patricia Maria Tig 759
81 Nina Stojanovic 751 Mont
82 Andrea Petkovic 750
83 Christina Mchale 737 IW-C
84 Yafan Wang 736 Mont IW Miam
85 Viktoria Kuzmova 729 Lyon IW Miam
86 Misaki Doi 724 IW-C
87 Monica Puig 722 IW-C IW-A
88 Danka Kovinic 714 Mont
89 Anastasia Potapova 713
90 Ana Bogdan 710 Lyon
91 Tatjana Maria 701 Mont
92 Paula Badosa 698 Lyon
93 Jasmine Paolini 689 Mo-A
94 Camila Giorgi 673
95 Samantha Stosur 667 IW-C
96 Kateryna Kozlova 658 Mont
97 Kaia Kanepi 656
98 Kristie Ahn 655 IW-C
99 Timea Babos 650 Lyon
100 Varvara Gracheva 645
217 Clara Tauson 269
968 Sofia Samavati 14
1036 Olga Helmi 11
1280 Elena Jamshidi 3
1280 Olivia Gram 3

 


U10/2.3: $162K Indian Wells, $108K Monterrey, $35K Quijing, 5 x M25, 6 x M15
U11/9.3: ATP 1000 Indian Wells, $54K Nur-Sultan, $35 Potchefstroom, 1 x M25, 12 x M15
U12/16.3: ATP 1000 Indian Wells, $162K Phoenix, $35K Olimpia, 2 x M25, 13 x M15
U13/23.3: ATP 1000 Miami, €69K Lille, $54K Machala, €46K Madrid
U14/30.3: ATP 1000 Miami, $165K Taipei & Mexico, €46K & St. Briuc, $54K, 3 x M25, 6 x M15
U15/6.4: ATP 250 Houston & Marakech, €46K Barletta & Murcia, $54 San Luis & Nanchang & Florianopolis, 4 x M25, 5 x M15

Links til ATP Entry-lister: Coric.top, Tennisteen.it, Livetennis.it, MensTennisForums.com, TWitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 2. marts 2020

Rk Spiller Point U10 U11 U12 U13 U14 U15
1 Novak Djokovic 10,220 IW Miam
2 Rafael Nadal 9,850 IW Miam
3 Dominic Thiem 7,045 IW Miam
4 Roger Federer 6,630 Miam
5 Daniil Medvedev 5,890 IW Miam
6 Stefanos Tsitsipas 4,745 IW Miam
7 Alexander Zverev 3,630 IW Miam
8 Matteo Berrettini 2,860 IW Miam
9 Gael Monfils 2,860 IW Miam
10 David Goffin 2,555 IW Miam
11 Fabio Fognini 2,400 IW Miam
12 Roberto Bautista Agut 2,360 IW Miam
13 Diego Schwartzman 2,265 IW Miam
14 Andrey Rublev 2,234 IW Miam
15 Karen Khachanov 2,120 IW Miam
16 Denis Shapovalov 2,075 IW Miam
17 Stan Wawrinka 2,060 IW Miam
18 Christian Garin 1,900 IW Miam Hou
19 Grigor Dimitrov 1,850 IW Miam Hou
20 Felix Auger-Aliassime 1,771 IW Miam
21 John Isner 1,760 IW Miam Hou
22 Benoit Paire 1,738 IW Miam Marr
23 Dusan Lajovic 1,695 IW Miam
24 Taylor Fritz 1,510 IW Miam Hou
25 Pablo Carreno Busta 1,500 IW Miam
26 Alex de Minaur 1,485 IW Miam
27 Nikoloz Basilashvili 1,395 IW Miam
28 Daniel Evans 1,359 IW Miam
29 Hubert Hurkacz 1,353 IW Miam
30 Milos Raonic 1,350 IW Miam
31 Kei Nishikori 1,345 Miam
32 Filip Krajinovic 1,343 IW Miam
33 Borna Coric 1,320 IW Miam
34 Jan-Lennard Struff 1,315 IW Miam Marr
35 Guido Pella 1,310 Miam
36 Casper Ruud 1,279 IW Miam Hou
37 Marin Cilic 1,225 IW Miam
38 Reilly Opelka 1,177 IW Miam Hou
39 Nick Kyrgios 1,170 IW Miam
40 Albert Ramos-Vinolas 1,130 Miam Marr
41 Adrian Mannarino 1,111 IW Miam Hou
42 Ugo Humbert 1,111 IW Miam
43 John Millman 1,071 IW Pho Miam Marr
44 Kyle Edmund 1,050 IW Miam Marr
45 Sam Querrey 1,045 IW Miam Hou
46 Lorenzo Sonego 1,030 IW Pho Miam Marr
47 Miomir Kecmanovic 1,028 IW Pho Miam
48 Yoshihito Nishioka 1,007 IW Miam
49 Jo-Wilfried Tsonga 1,005 Miam
50 Richard Gasquet 985 IW Pho Miam Marr
51 Alexander Bublik 965 IW Miam Marr
52 Fernando Verdasco 945 IW Miam
53 Gilles Simon 935 IW Pho Miam Marr
54 Pablo Andujar 932 Mont IW Miam Marr
55 Tennys Sandgren 923 Miam Hou
56 Feliciano Lopez 908 Mont IW Miam Hou
57 Tommy Paul 894 IW_A Miam Hou
58 Lucas Pouille 880 IW Miam
59 Jeremy Chardy 860 IW Pho Miam Marr
60 Pablo Cuevas 857 IW Miam Hou
61 Aljaz Bedene 850 IW Pho Miam
62 Juan Ignacio Londero 832 IW Miam Marr
63 Jordan Thompson 823 IW Miam Hou
64 Jiri Vesely 785 Pho Miam Marr
65 Joao Sousa 776 IW Miam Marr
66 Radu Albot 772 IW Pho Miam
67 Mikael Ymer 759 IW-A Pho Miam
68 Egor Gerasimov 744 Pho Miam Marr
69 Soonwoo Kwon 742 IW-A Mi-A Hou
70 Pierre-Hugues Herbert 740 IW Mi-A Marr
71 Jannik Sinner 733 IW-A Pho Mi-A
72 Ricardas Berankis 731 Mont IW Miam
73 Philipp Kohlschreiber 729 IW-A Mi-A Marr
74 Corentin Moutet 722 IW Miam
75 Steve Johnson 720 IW Pho Miam Hou
76 Attila Balazs 715 Marr
77 Cameron Norrie 712 IW Pho Miam Hou
78 Federico Delbonis 711 IW-A Mi-A Marr
79 Gianluca Mager 711 Marr
80 Laslo Djere 705 IW Miam Marr
81 Frances Tiafoe 700 IW Mi-A Hou
82 Thiago Monteiro 699 IW-A Mi-A Hou-A
83 James Duckworth 697 IW-A Pho Mi-A Hou
84 Marton Fucsovics 692 IW Miam
85 Dennis Novak 686 Mar-A
86 Stefano Travaglia 684 Mont IW Pho Mi-A Marr
87 Yuichi Sugita 682 IW-A Pho Mi-A
88 Andreas Seppi 671 IW-A Hou
89 Nicolas Jarry 671 IW-A Mi-A
90 Yasutaka Uchiyama 669 IW-A Pho Hou-A
91 Mikhail Kukushkin 661 IW Pho Miam
92 Dominik Koepfer 643 IW-A Pho Mi-A
93 Vasek Pospisil 642
94 Hugo Dellien 638 IW Pho Mi-A Mar-A
95 Andrej Martin 629 Mi-A Mar-A
96 Alejandro Davidovich Fokina 627 IW-A Mi-A Mar-A
97 Gregoire Barrere 618 IW-A Mi-A Marr
98 Lloyd Harris 616 IW Mi-A
99 Roberto Carballes Baena 614 IW-A Pho Mi-A Mar-A
100 Salvatore Caruso 595 Mar-A
170 Mikael Torpegaard 304 DC Nur.S
279 Chun-hsin Tseng 159
286 Lorenzo Musetti 148 Potch
315 Carlos Alcaraz 127
814 Eric Vanshelboim 18
861 Holger Vitus Nodskov Rune 15 DC M15 M15 Marb
1076 August Holmgren 7
1590 Elmer Møller 1
D55* Frederik Løchte Nielsen 1.610 DC Pho Marr

 

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han normalt spiller sammen med Tim Puetz.

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 24. februar 2020

No.ITF Women Pts.ITF No.WTA Uge10 Uge11 Uge12 Uge13 Uge14
44 Clara Tauson 272 266
289 Sofia Nami Samavati 94 971 W15Antalya-Q  
400 Olga Helmi 64 1039 W15Herakl-Q    
707 Elena Jamshidi 22 1281
747 Olivia Gram 18 1281 W15Antalya-Q
535 Hannah Viller Møller 38
824 Karen Barritza 14
1352 Karoline Laursen 4
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke

 

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge10 Uge11 Uge12 Uge13 Uge14 Uge15 Uge16
Entry torsdag 13-feb 20-feb 27-feb 05-mar 12-mar 19-mar 26-mar
Withdrawal tirsdag 18-feb 25-feb 03-mar 10-mar 17-mar 24-mar 31-mar
Freeze torsdag 27-feb 05-mar 12-mar 19-mar 26-mar 02-apr 09-apr
Start mandag 02-mar 09-mar 16-mar 23-mar 30-mar 06-apr 13-apr

 

No. Men ITF ATP Uge10 Uge11 Uge12 Uge13 Uge14
481 Eric Vanshelboim (UKR) 117 807
1217 Holger Vitus Nødskov Rune 16 855 DavisC M15Porec M15Rovinj
643 August Holmgren 70 1073
1462 Elmer Møller 9 1587
2041 Henrik Heise Korsgaard 2
2076 Carl Emil Overbeck 2
2101 Jesper Andi Jørgensen 2
2364 Sebastian Grundtvig 1
2364 Gustav Theilgaard 1
Philip Hjorth
Kasper Elsvad
Johannes Ingildsen
Anders Arenfeldt Holm
Oliver Benneweis Pramming
Ludvig Aaes
Romeo Midtgaard Jivraj
Christopher Luthra
Alexander Schou

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 24. februar 2020

No. Girls Årg. Point Uge10 Uge11 Uge12 Uge13 Uge14
154 Clarine Lerby (NED) 2003 362
403 Johanne Christine Svendsen 2004 142,50
586 Rebecca Munk Mortensen 2005 93,50
837 Natacha Schou 2004 54,50
1182 Divine Dasam Nweke 2004 26,75
1256 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 23,25
1361 Nina Vicic 2002 19,25
1371 Cirkeline Lundberg 2003 18,75
1387 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 18,25
1592 Wilma Krebs Hyllested 2005 13,25 J4Kramfors-Q
1634 Emilie Just-Bomholt 2005 12,00 J4Kramfors-WC J4Kramfors
2345 Anna Aagaard Nielsen 2002 2,75
2345 Anna Tang 2004 2,75 J4Kramfors-Q
2461 Olivia Thiemke 2003 J4Kramfors-Q
2481 Cecilie Wiche 2002 2,00
2673 Nikoline Gullacksen 2002 1,75
2747 Katerina Norup Hansen 2002 1,50
Sille Larsen 2003
Emilie Just-Bomholt 2005
Victoria Ilena Andersen 2003
Sarafina Olivia Hansen 2005
Laura Brunkel 2006
Sofie Vindberg Nielsen 2002
Filippa Gaba Hansen 2003
Frederikke Alberte Pape 2006
Mille Moerk 2006
Frederikke Birn 2004
Dicte Ingildsen 2005
Melissa Zulkic 2004
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006
Isil Yurttas 2004
Emma Kamper Malmkjær 2004
Augusta Birn 2004
Victoria Wiche 2002
Asta Ripperger 2003
Ena Arnautovic 2004
Therese Harboe Holst 2006


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge10 Uge11 Uge12 Uge13 Uge14 Uge15 Uge16
Entry tirsdag 04-feb 11-feb 18-feb 25-feb 03-mar 10-mar 17-mar
Withdrawal tirsdag 18-feb 25-feb 03-mar 10-mar 17-mar 24-mar 31-mar
Freeze onsdag 26-feb 04-mar 11-mar 18-mar 25-mar 01-apr 08-apr
Start mandag 02-mar 09-mar 16-mar 23-mar 30-mar 06-apr 13-apr

 

No. Boys Årg. Point Uge10 Uge11 Uge12 Uge13 Uge14
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 2698,75
59 Elmer Møller 2003 577,25 J1Thailand J1Malaysia
189 Oskar Brostrøm Poulsen 2002 252,25 J3Trnava
674 Richard Biagiotti 2003 55,50 J1Marokko-Q  
915 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 31,00
1002 Felipe Mikkelsen 2002 25,25 J4Kramfors-Q J4Kramfors
1074 Julius Kostopoulos 2003 22,00 J4Kramfors-Q J4Kramfors
1225 Asger Emil Ildor 2003 16,00
1420 Valdemar Frederik Pape 2003 10,50
1556 Ervin Mesic 2004 7,75 1J4Kramfors
1631 Rasmus Egehus 2003 6,75 J4Kramfors-Q4
2125 Tobias Bo Kudsk 2002 2,00
2396 Mikkel Ballisager 2003 0,75 J4Kramfors-A3 J4Kramfors-Q
Kevin Chen 2002
Alexander Stage 2002
Christopher Garde 2005
Cornelius Alexander Shalmi 2005
Theodor Boisen 2002
Lukas Goldstein Wendelboe 2002
Christoffer Hayes Hjelm 2002
Johan August Mottlau 2004
Luka Strojanovic 2004
Cornelius Alexander Shalmi 2005
William Svendsen 2002
Jonathan Sund Nordahl 2003
Fidel Nweke 2006
Alexander Borup 2004
Niklas Jensen 2004
Nikolaj Terp Maansson 2004
Noah Byrgesen 2002
Victor Bech Frandsen 2003
Adam Tvede 2004
Alexander Garde 2002