I de kommende uger kæmper flere spillere hver uge om de sidste pladser til både ATP Finals og Next Gen Finals. Holger Rune får 3 chancer mere for at sikre deltagelse

Sæsonafslutningen for 2021 nærmer sig, og dermed tilspidses kampen om at deltage i de prestigefyldte slutspil for både WTA og ATP, hvor der både afvikles Intesa Sanpaolo Next Gen ATP Finals i Milan 9-13. november samt Nitto ATP Finals i Torino.

Foreløbig har både Novak Djokovic (SRB), Daniil Medvedev (RUS), Stefanos Tsitsipas (GRE), Alexander Zverev (GER) og Andrey Rublev (RUS) sikret sig deltagelse i slutspillet i Torino, hvorimod der fortsat er kamp om de sidste 3 pladser.

Herunder stillingen pr. 4. oktober

Rafael Nadal (ESP), der pt. er no. 8 på Race-listen, har på grund af en skade opgivet at deltage, og derfor er der set bort fra ham i tabellen herunder, hvor live-point og afstanden til den adgangs-givende 8. plads fremgår.

Efter afslutningen af ATP 1000 Indian Wells er der fortsat mulighed for at optjene yderligere point til Race-listen, hvilket Entry-listerne for de kommende ugers turneringer bærer tydeligt præg af, idet samtlige af nedennævnte kandidater både deltager i ATP 250 turneringer i Wien eller St. Petersburg 25. oktober og ATP 1000 Rolex Paris Masters 1. november.
Nogle af de spillerne, som er er i størst risiko for ikke at kvalificere sig, er desuden tilmeldt ATP 250 Stockholm Open, som afvikles fra 7. november i samme uge som Next Gen Finals i Milan.
Selvom Stockholm Open har mange stjernenavne på plakaten, er der dog altid en risiko for afbud fra nogle af de spillere, der allerede har kvalificeret sig til slutspillet eller har indset, at de ikke kan nå at optjene de fornødne point.

Jannik Sinner og Felix Auger-Aliassime, der topper Race To Milan listen, sætter alle sejl til i bestræbelserne på at kvalificere sig til ATP Finals, og de er begge tilmeldt ATP 250 i Antwerpen og Wien de næste 2 uger, hvorefter de er tilmeldt ATP 1000 Paris Masters samt ATP 250 Stockholm Open.

Miami Open 2019 - Day 12
2019 Getty Images – Felix Auger-Aliassime

Auger-Aliassime har dog netop frameldt sig turneringen i Antwerpen, men både hans og Sinners tilmelding til Stockholm tyder på, at de begge fravælger at deltage i Milan, og derfor er der set bort fra dem i tabellen herunder med mulige deltagere i Next Gen Finals, hvor de 7 bedste på Race To Milan listen er sikret deltagelse sammen med en italiensk spiller, som får tildelt et wildcard.

Bett1Aces Tennis Tournament - Day 4
2020 Getty Images – Jannik Sinner

Cameron Norrie var ligeledes tilmeldt alle 4 førnævnte turneringer, men efter at han har kvalificeret sig til semifinalen i Indian Wells, har han dog fravalgt næste uges ATP 250 i Antwerpen, hvilket formentlig er i erkendelse af, at han får mere ud af en uges restitution og tilvænning til 9 timers tidsforskel inden 3 turneringer i træk i Europa.

Grigor Dimitrov, der overraskende sendte både Daniil Medvedev og Hubert Hurkacz ud i Indian Wells, møder Norrie i semifinalen, og han er ligeledes tilmeldt de samme førnævnte 4 turneringer i Europa.
Han er dog nået til samme konklusion som Norrie, og han er derfor frameldt singlerækken i Antwerpen, hvor han dog fortsat står som tilmeldt i double sammen med Frederik Løchte Nielsen.
Tilføjelse: Løchte har efterfølgende har bekræftet, at Dimitrov heller ikke spiller double, og i stedet deltager Løchte sammen med 29-årige Matej Sabanov (CRO).

Aslan Karatsev, der er 925 point fra 8. pladsen på Race-listen, er tilmeldt ATP 250 i Moskva og St. Petersburg de næste 2 uger samt både ATP 1000 Paris Masters og ATP 250 i Stockholm.

No. Spiller Nation Født år Alder  Pts.  Afst.
ATP Finals cut 4075 point
6 Matteo Berrettini ITA 1996 25 4000 1045
7 Casper Ruud NOR 1998 22 3015 60
8 Hubert Hurkacz POL 1997 24 2955 0
==========
9 Jannik Sinner ITA 2001 20 2595 -360
10 Felix Auger-Aliassime CAN 2000 21 2330 -625
11 Cameron Norrie GBR 1995 26 2200 -755
12 Aslan Karatsev RUS 1993 28 2030 -925
Next Gen Finals
1 Carlos Alcaraz Garfia ESP 2003 18 1274 643
Next Gen Finals cut 1237 point
2 Sebastian Korda USA 2000 21 1175 544
3 Jenson Brooksby USA 2000 20 902 271
4 Lorenzo Musetti ITA 2002 19 886 255
5 Juan Manuel Cerundolo ARG 2001 19 688 57
6 Brandon Nakashima USA 2001 20 686 55
7 Holger Vitus Nødskov Rune DEN 2003 18 631 0
==========
8 Hugo Gaston ESP 2000 21 584 -47
9 Sebastian Baez ARG 2000 20 525 -106

 

Både Carlos Alcaraz og Sebastian Korda har optjent tilstrækkelig mange point til at være sikret deltagelse i Milan, selvom Korda fortsat er lige under det beregnede “cut”, og han derfor fravalgt at deltage i næste uges ATP 250 i Moskva.

Jenson Brooksby og Lorenzo Musetti har et pænt forspring til de næste, så deres chancer for at kvalificere sig til Milan ser lovende ud, men de har alligevel tilmeldt sig turneringer i de kommende 3 uger inden Next Gen Finals.
Musetti er direkte i hovedturneringen ved ATP 250 i Antwerpen, hvor Brooksby og Brandon Nakashima formentlig bliver seedet 1 og 2 i kvalifikationen, hvor Holger oprindeligt fik tilbudt wildcard, men efter nogle afbud er Holger dog direkte i kvalifikationen på sin rangering som no. 124.

For at overhale både Juan Manuel Cerundolo og Brandon Nakashima, der er henholdsvis 57 og 55 point foran, skal Holger formentlig mindst nå semifinalen, hvilket ikke forekommer sandsynligt med et deltagerfelt med ca. 20 fra top 50, men han kan dog lægge yderligere afstand til Hugo Gaston og Sebastian Baez, der er henholdsvis 47 og 106 point efter Holger.

ATP 250 Santiago 2021
Foto: Martin Cruzat Riquelme – Holger Rune mod Sebastian Baez ved ATP 250 i Santiago.

Baez kan stadig holde sig inde i kapløbet, da han fredag vandt 6-3, 6-4 over Cerundolo i kvartfinalen ved ATP Challenger i Santiago, og han kan reducere afstanden til 55 point, hvis han vinder titlen i Santiago, hvor han i sidste uge var i finalen.
Holger vandt i starten af marts måned 6-3, 6-2 over Baez ved ATP 250 i Santiago, men ugen efter fik Baez revanche, da han i ATP Challenger samme sted vandt 6-2, 6-4 i 1. runde, hvorefter han vandt turneringen.

Baez er også tilmeldt Challengers de næste 3 uger i Sydamerika, hvorved risikoen for at løbe tør for batteri dog er nærliggende, ligesom det tilsyneladende var tilfældet for Hugo Gaston, der siden US Open har spillet turneringer 6 uger i træk.
De mange kampe har uden tvivl tæret på resurserne, hvilket formentlig var medvirkende til, at Gaston i sidste weekends finale ved ATP Challenger i Barcelona blev besejret 6-3, 6-0 af no. 217 Dimitar Kuzmanov (BUL) og 6-4, 2-6, 6-3 af no. 226 Franco Agamenone (ITA) allerede i 1. runde i denne uges ATP Challenger i Napoli.

Gaston er ikke tilmeldt turneringer i næste uge, og hans sidste chance for at indhente Holger bliver formentlig ugen efter ved ATP Challenger i Brest i Frankrig, hvor både Holger og Brandon Nakashima ligeledes er tilmeldt.
For at overhale Holger på 7. pladsen skal Gaston mindst nå finalen i Brest, mens Holger hverken i Antwerpen eller Brest opnår nævneværdige point.
Dog har Gaston en teoretisk mulighed for at optjene de manglende point, hvis han får et wildcard til ATP 1000 Paris Masters ugen efter, hvor Holger stadig har mulighed for at optjene point, da han samme uge er tilmeldt ATP Challenger i Bergamo.

Måske afhænger den sidste plads til slutspillet i Milan i virkeligheden af, hvem der bedst formår at bevare et stabilt niveau i et ekstremt tætpakket program.

Tilmeldinger inden slutspillene for ovennævnte kandidater

Spiller 18-okt 25-okt 01-nov 08-nov
Matteo Berrettini 250 Wien 1000 Paris
Casper Ruud 250 Wien 1000 Paris 250 Stockholm
Hubert Hurkacz 250 Wien 1000 Paris 250 Stockholm
Jannik Sinner 250 Antwerp 250 Wien 1000 Paris 250 Stockholm
Felix Auger-Aliassime 250 Wien 1000 Paris 250 Stockholm
Cameron Norrie 250 Wien 1000 Paris 250 Stockholm
Aslan Karatsev 250 Moscow 250 St. Petersbourg 1000 Paris 250 Stockholm
==========
Carlos Alcaraz 250 Wien 1000 Paris NextGen Finals
Sebastian Korda 250 St.Petersbourg 1000 Paris NextGen Finals
Jenson Brooksby 250 Antwerp Ch. Brest  1000Paris.Q? NextGen Finals
Lorenzo Musetti 250 Antwerp 250 Wien.WC 1000Paris.Q NextGen Finals
Juan Manuel Cerundolo Ch. Buenos Aires Ch. Lima2 Ch.Guayaquil NextGenFinals?
Brandon Nakashima 250 Antwerp-Q Ch. Brest Ch.Bergamo NextGenFinals?
Holger Rune 250 Antwerp-Q Ch. Brest Ch.Bergamo NextGenFinals?
==========
Hugo Gaston Ch. Brest 1000Paris.WC?
Sebastian Baez Ch.BuenosAires Ch. Lima2 Ch.Guayaquil

 

Hos kvinderne har både Ashleigh Barty (AUS), Aryna Sabalenka (BLR), Barbora Krejcikova (CZE) og Karolina Pliskova (CZE) foreløbig kvalificeret sig til Akron WTA Finals, som afvikles i Guadalajara i Mexico 10-17. november.
De resterende 4 pladser bliver formentlig fundet i de kommende 2 uger, når der i næste uge afvikles WTA 500 i Moskva og WTA 250 i Tenerife, samt ugen efter WTA 250 i både Courmayeur i Italien og Cluj-Napoca i Rumænien.

Clara Tauson, der på grund af en skade ikke har deltaget i Indian Wells, er tilmeldt i Tenerife, hvor hun forventes at blive seedet 5-8, samt i Courmayeur.

Clara Tauson
© 2021 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Clara Tauson

Tabellen herunder viser live-point til Race-listen og tilmeldte turneringer de næste 2 uger for nogle af de spillere, der har mulighed for at kvalificere sig til de sidste 4 pladser til slutspillet.

No. Spiller Nation Pts.  U42 U43
5 Iga Swiatek POL 3226
6 Maria Sakkari GRE 3157 Moscow Courmayeur
7 Garbine Muguruza ESP 3151 Moscow
8 Ons Jabeur TUN 3020 Moscow Courmayeur
==========
9 Naomi Osaka JPN 2771
10 Paula Badosa  ESP 2502 Cluj-Napoca
11 Elina Svitolina USA 2501 Tenerife
12 Jessica Pegula USA 2500

 

Paula Badosa og Ons Jabeur mødes i semifinalen ved Indian Wells, hvor Jabeur med en sejr opnår 3280 point, som formentlig vil række til at sikre deltagelse, hvorimod Badosa ved at vinde titlen i Indian Wells for alvor kan melde sig ind i kampen.

Naomi Osaka er ude af billedet, idet hun næppe spiller flere turneringer i 2021.

Rang- og Entrylisterne herunder opdateres hver uge. Vælg menupunktet “Dagens kampe” for at se den seneste opdatering.

Rangliste-tabeller:
ATP: Rulebook – side 222, WTA/ITF: 2021 Official Rules (PDF)– side 148
Midlertidig udvidet antal WTA-point i W25/60/80 5. april – 27. december 2021.


Entry deadlines: GS, WTA 1000: 6 uger (Miami, Madrid og Rom dog 4 uger), WTA 125/250/500, Kval GS: 4 uger, Kval WTA: 3 uger

Uge Grand Slam, WTA, W100, Billie Jean King Cup ITF Women’s Tennis Tour
Uge 46
15.11
WTA Finals, WTA 125 Montevideo W25 Naples, Petange, W15 Antalya, Heraklion, Monastir, Pereira, Sharm El Sheikh, Solarino
Uge 47
22.11
W100 Dubai W60 Brasilia, W25 Milovice, Ortisei, W15 Antalya, Cairo, Guatemala, Heraklion, Kazan, Lousada, Monastir
Uge 48
29.11
W25 Jablonec Nad Nisou, Selva Gardena, W15 Antalya Bengaluru, Cairo, Curitiba, Heraklion, Lousada, Monastir, Santo Domingo
Uge 49
6.12
WTA 125 Angers W25 Potchefstroom, W15 Antalya, Cairo, Cancun, Monastir, Santo Domingo, Solapur
Uge 50
13.12
WTA 125 Limoges W25 Potchefstroom, W15 Antalya, Cancun, Giza, Lambare, Monastir
Uge 51
20.12
W25 Pune, W15 Giza, Monastir
Uge 52
27.12
W25 Navi Mumbai, W15 Giza, Monastir

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr.  15. november 2021 

Rk Spiller Point UTR U46  U47 U48 U49 U50
1 Ashleigh Barty 7.582
2 Aryna Sabalenka 6.380 Finals
3 Garbiñe Muguruza 5.685 Finals
4 Karolina Pliskova 5.135 Finals
5 Barbora Krejcikova 5.008 Finals
6 Maria Sakkari 4.385 Finals
7 Anett Kontaveit 4.351 Finals
8 Paula Badosa 3.849 Finals
9 Iga Swiatek 3.786 Finals
10 Ons Jabeur 3.455
11 Anastasia Pavlyuchenkova 3.076
12 Sofia Kenin 2.971
13 Naomi Osaka 2.956
14 Elena Rybakina 2.855
15 Elina Svitolina 2.726
16 Angelique Kerber 2.671
17 Petra Kvitova 2.660
18 Jessica Pegula 2.650
19 Emma Raducanu 2.627
20 Simona Halep 2.576
21 Elise Mertens 2.570
22 Cori Gauff 2.550
23 Belinda Bencic 2.415
24 Leylah Annie Fernandez 2.284
25 Jennifer Brady 2.278
26 Daria Kasatkina 2.180
27 Victoria Azarenka 2.166
28 Jelena Ostapenko 2.060
29 Danielle Collins 2.036
30 Tamara Zidansek 1.876
31 Veronika Kudermetova 1.870
32 Karolina Muchova 1.865
33 Ekaterina Alexandrova 1.836
34 Camila Giorgi 1.740
35 Marketa Vondrousova 1.701
36 Sara Sorribes Tormo 1.645
37 Jil Teichmann 1.620
38 Sorana Cirstea 1.617
39 Liudmila Samsonova 1.601
40 Shelby Rogers 1.583
41 Serena Williams 1.526
42 Yulia Putintseva 1.425
43 Viktorija Golubic 1.422
44 Clara Tauson 1421 12,73
45 Ajla Tomljanovic 1.395
46 Bianca Andreescu 1.378
47 Ann Li 1.314
48 Tereza Martincova 1.226
49 Katerina Siniakova 1.220
50 Marta Kostyuk 1.215
51 Alison Riske 1.191
52 Anhelina Kalinina 1.188 Angers Limog
53 Jasmine Paolini 1178
54 Petra Martic 1.171
55 Maria Cmila Osorio Sorrano 1.167
56 Madison Keys 1.149
57 Magda Linette 1.142
58 Madison Brengle 1102
59 Alizé Cornet 1.080 Angers
60 Irina-Camelia Begu 1.076
61 Mayar Sherif 1.049 Monte
62 Arantxa Rus 1.033
63 Shuai Zhang 1.031 Monte Angers Limog
64 Sloane Stephens 1023
65 Nuria Parrizas Diaz 1008
66 Ana Konjuh 998
67 Donna Vekic 995
68 Alison Van Uytvanck 995
69 Anastasia Potapova 985
70 Anastasija Sevastova 956
71 Jaqueline Cristian 954 Angers Limog
72 Kaia Kanepi 950
73 Heather Watson 949
74 Caroline Garcia 945 Limog
75 Greet Minnen 932 Angers Limog
76 Andrea Petkovic 919
77 Clara Burel 902 Angers Limog
78 Amanda Anisimova 890
79 Varvara Gracheva 880 Angers Limog
80 Saisai Zheng 877
81 Maryna Zanevska 871 Angers Limog
82 Beatriz Haddad Maia 868
83 Nadia Podoroska 867
84 Anna Karolina Schmiedlova 867
85 Elena-Gabriela Ruse 859
86 Rebecca Peterson 853
87 Vera Zvonareva 844 Angers Limog
88 Lauren Davis 839
89 Marie Bouzkova 838
90 Anna Bondar 821
91 Aliaksandra Sasnovich 820
92 Kristina Mladenovic 820 Angers Limog
93 Bernarda Pera 815
94 Claire Liu 815
95 Danka Kovinic 808
96 Astra Sharma 806
97 Dayana Yastremska 789 Angers Limog
98 Kaja Juvan 788
99 Xinyu Wang 786
100 Zarina Diyas 783
101 Oceane Dodin 783 Angers Limog
102 Magdalena Frech 783
103 Fiona Ferro 775
104 Qiang Wang 773
105 Misaki Doi 771
106 Su-Wei Hsieh 746
470 Olga Helmi 100 11,39 Petang Orti.Q Selv.Q
779 Sofia Samavati 37 10,99
951 Olivia Gram 21 9,80 Antal.Q
1148 Johanne Christine Svendsen 12 11,01
1193 Elena Jamshidi 11 9,64 Bengu
Emilie Francati 10,87
Hannah Viller Møller 10,51
Karen Barritza 10,37
Rebecca Munk Mortensen 10,15
Maria Jespersen 10,02
Natacha Schou 9,82
Divine Dasam Nweke 8,70 Beng.Q

 


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger

Uge Grand Slam, ATP, Challenger, Davis Cup ITF Men’s Tennis Tour
Uge 46
15.11
ATP Finals, Ch. Pau, Compinas, Champaign, Helsinki M25 Austin, Columbus, East Lansing, Heraklion, Monastir, New Delhi, Nules, Opavia, Pereira, Sharm El Sheikh
Uge 47
22.11
Davis Cup Finals, Ch. Brasilia, Manama, Puerto Vallarta, Bari M15 Antalya, Cairo, Guatemala, Gurugram, Heraklion, Kazan, Monastir
Uge 48
29.11
Ch. Sao Paulo, Forli 2, Antalya 3 M15 Antalya, Cairo, Heraklion, Monastir, Santo Domingo
Uge 49
6.12
Ch. Florianopolis, Forli 3, Maia, Antalya 4 M25 Rio Cuarto, M15 Antalya, Cairo, Cancun, Monastir, Potchefstroom, Santo Domingo
Uge 50
13.12
Ch. Rio de Janeiro, Maia 2 M15 Antalya, Cancun, Doha, Lambare, Monastir, Potchefstroom
Uge 51
20.12
M15 Doha, Monastir
Uge 52
27.12
M15 Doha, Monastir

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, Dartsrankings.comMensTennisForums.com, Twitter updates (ATP, Challenger)

ATP Top 100 – pr. 15. november

RK Spiller Point UTR U46 U47 U48 U49
1 Novak Djokovic 10,940 Finals
2 Daniil Medvedev 7,640 Finals
3 Alexander Zverev 6,540 Finals
4 Stefanos Tsitsipas 6,540 Finals
5 Andrey Rublev 4,950 Finals
6 Rafael Nadal 4,875
7 Matteo Berrettini 4,580 Finals
8 Casper Ruud 3,760 Finals
9 Hubert Hurkacz 3,706 Finals
10 Felix Auger-Aliassime 3,308
11 Jannik Sinner 3,150 Finals
12 Cameron Norrie 2,945 Finals
13 Diego Schwartzman 2,625
14 Denis Shapovalov 2,475
15 Dominic Thiem 2,425
16 Roger Federer 2,385
17 Aslan Karatsev 2,370
18 Christian Garin 2,353
19 Roberto Bautista Agut 2,260
20 Pablo Carreno Busta 2,230
21 Gael Monfils 2,158
22 Nikoloz Basilashvili 2,101
23 Taylor Fritz 2,050
24 John Isner 1,991
25 Daniel Evans 1,942
26 Reilly Opelka 1,936
27 Lorenzo Sonego 1,825
28 Grigor Dimitrov 1,801
29 Karen Khachanov 1,731
30 Marin Cilic 1,710
31 Lloyd Harris 1,644
32 Carlos Alcaraz 1,612
33 Dusan Lajovic 1,591
34 Alex de Minaur 1,561
35 Ugo Humbert 1,558
36 Alexander Bublik 1,538
37 Fabio Fognini 1,494
38 Frances Tiafoe 1,492
39 David Goffin 1,476
40 Marton Fucsovics 1,459
41 Sebastian Korda 1,426
42 Filip Krajinovic 1,402
43 Tommy Paul 1,349
44 Federico Delbonis 1,327
45 Albert Ramos-Vinolas 1,294
46 Ilya Ivashka 1,254
47 Benoit Paire 1,245
48 Kei Nishikori 1,210
49 James Duckworth 1,176
50 Alejandro Davidovich Fokina 1,160
51 Jan-Lennard Struff 1,134
52 Laslo Djere 1,131
53 Soonwoo Kwon 1,115
54 Dominik Koepfer 1,101
55 Mackenzie McDonald 1,089
56 Jenson Brooksby 1,063
57 Botic van de Zandshulp 1,034
58 Arthur Rinderknech 1,029
59 Lorenzo Musetti 1,004
60 Pedro Martinez 1,001
61 Alexei Popyrin 1,000
62 Brandon Nakashima 987
63 Gianluca Mager 978 Ch.Pau
64 Benjamin Bonzi 969
65 Tallon Griekspoor 966
66 Marcos Giron 929
67 Hugo Gaston 919
68 Miomir Kecmanovic 916
69 Federico Coria 906 Ch.Campi Ch.Bras Ch.SaoP
70 Milos Raonic 884
71 Roberto Carballes Baena 882
72 Adrian Mannarino 879
73 John Millman 875
74 Borna Coric 874
75 Guido Pella 866
76 Facundo Bagnis 863 Ch.Campi
77 Jordan Thompson 860
78 Stefano Travaglia 846 Ch.Helsi
79 Kevin Anderson 829
80 Yoshihito Nishioka 823
81 Stan Wawrinka 822
82 Jiri Vesely 822 Ch.Pau
83 Jaume Munar 815 Ch.Campi Ch.Bras
84 Steve Johnson 812
85 Peter Gojowczyk 808
86 Richard Gasquet 807
87 Pablo Andujar 800
88 Corentin Moutet 797
89 Juan Manuel Cerundolo 795 Ch.Campi Ch.Bras Ch.SaoP
90 Nick Kyrgios 793
91 Mikael Ymer 782
92 Emil Ruusuvuori 778 Ch.Helsi
93 Tennys Sandgren 773 Ch.Cham
94 Thiago Monteiro 773 Ch.Campi
95 Pablo Cuevas 760 Ch.Campi Ch.Puert Ch.SaoP Ch.Flori
96 Marco Cecchinato 759
97 Henri Laaksonen 751 Ch.Helsi
98 Daniel Altmaier 745 Ch.Campi Ch.Puert
99 Carlos Taberner 745 Ch.Bari Ch.Forli
100 Andreas Seppi 744 Ch.Campi
101 Ricardas Berankis 739
102 Denis Kudla 738
103 Alex Molcan 734 Ch.Helsi
104 Feliciano Lopez 723 Ch.Pau
105 Jeremy Chardy 718
106 Sam Querrey 715
107 Aljaz Bedene 715
108 Holger Vitus Nodskov Rune  715 15,2 Ch.Pau Ch.Bari Ch.Forli Ch.Forli
109 Pierre-Hugues Herbert 713
110 Daniel Elaha Galan 711
111 Sebastian Baez 704 Ch.Cham Ch.Bras Ch.SaoP Ch.Flori
112 Francisco Cerundolo 690 Ch.Bras Ch.SaoP
113 Egor Gerasimov 665 Ch.Helsi Ch.Bari Ch.Forli
227 Mikael Torpegaard 279 14,04 Ch.Cham
496 Eric Vanshelboim 102 13,91
810 August Holmgren 22 14,10
892 Christian Sigsgaard 16 13,82
1010 Johannes Ingildsen 16 13,23 EastL.Q S.Dom
1253 Benjamin Hannestad 5 13,11
1536 Henrik Korsgaard 2 12,80
1738 Carl Emil Overbeck 1 13,03
2067 Elmer Møller 1 12,88 Hera.Q Hera.Q
D96* Frederik Løchte Nielsen 1,129 14,24
Sebastian Grundtvig 13,26
Simon Friis Søndergaard 13,19
Anders Grinderslev 13,16
Jesper Andi Jørgensen 13,02
Philip Hjorth 12,97
Philip Ørnø 12,92
Søren Hess-Olesen 12,60
Oskar Brostrøm Poulsen 12,57
Valdemar Frederik Pape 12,55
Jonas Zacho Larsen 12,47
Nikolaj Katic 11,90 Antal.Q
Richard Biagiotti 11,79 Mona.Q Mona.Q

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double.

Race To Milan – pr. 4. oktober 2021

No. Spiller Land Født år Alder  Pts. Afst.7 Afst.8 Afst.9
1 Jannik Sinner ITA 2001 20 2505 1832 1844 1872
2 Felix Auger-Aliassime CAN 2000 21 2320 1647 1659 1687
3 Carlos Alcaraz Garfia ESP 2003 18 1264 591 603 631
4 Sebastian Korda USA 2000 21 1165 492 504 532
5 Jenson Brooksby USA 2000 20 877 204 216 244
6 Lorenzo Musetti ITA 2002 19 876 203 215 243
7 Juan Manuel Cerundolo ARG 2001 19 673 0 12 40
8 Brandon Nakashima USA 2001 20 661 -12 0 28
9 Holger Vitus Nødskov Rune DEN 2003 18 633 -40 -28 0
10 Hugo Gaston ESP 2000 21 536 -137 -125 -97
11 Sebastian Baez ARG 2000 20 448 -225 -213 -185
12 Jiri Lehecka CZE 2001 19 398 -275 -263 -235

7 bedste U21 plus en wildcard kvalificerer sig til Next Gen ATP Finals 9-13 nov.
Afst.7: Hvis alle tilmeldes, Afst.8: Hvis 1 top7 afbud, Afst.9: Hvis 2 top8 afbud


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge46 Uge47 Uge48 Uge49 Uge50 Uge51 Uge52 Uge1 Uge2
Entry   torsdag 28-okt 04-nov 11-nov 18-nov 25-nov 02-dec 09-dec 16-dec 23-dec
Withdrawal tirsdag 02-nov 09-nov 16-nov 23-nov 30-nov 07-dec 14-dec 21-dec 28-dec
Freeze torsdag 11-nov 18-nov 25-nov 02-dec 09-dec 16-dec 23-dec 30-dec 06-jan
Start   mandag 15-nov 22-nov 29-nov 06-dec 13-dec 20-dec 27-dec 03-jan 10-jan

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 15. november 2021 (UTR pr. 19. nov) 

No. Girls Årg. Point UTR U46 U47 U48 U49
29 Johanne Christine Svendsen 2004 1220,00 11,01
156 Natacha Schou 2004 439,75 9,82
164 Rebecca Munk Mortensen 2005 421,00 10,15
512 Wilma Krebs Hyllested 2005 130,50 9,21
678 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 91,00 8,66
726 Emma Kamper Malmkjær 2004 83,00 8,42
985 Mille Moerk 2006 53,00 8,24
1229 Laura Brunkel 2006 35,00 8,40
1530 Divine Dasam Nweke 2004 21,7540 8,70
1850 Sara Børkop 2006 13,25 8,72
1859 Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 13,00 7,69
2013 Emilie Just-Bomholt 2005 10,50 9,16
2016 Cirkeline Lundberg 2003 10,50 7,85
2131 Emma Timm Neergaard 2006 9,00 6,75
2293 Freja Løvberg 2005 6,75 8,38
2462 Sarah Suljadzic 2006 5,25 7,53
2492 Frederikke Alberte Pape 2006 5,00 8,68
2649 Therese Harboe Holst 2006 4,50 7,01
2681 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 4,00 8,28
2739 Sarafina Olivia Hansen 2005 3,50 8,75
2822 Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 3,00 8,47
3278 Olivia Thiemke 2003 1,50 8,58
3352 Ena Arnautovic 2004 0,75 6,73
3352 Hannah Hafez 2007 0,75 7,37
3352 Iben Lyme 2005 0,75 6,70
3352 Annika Meier Vestermann 2004 0,75 5,20
Victoria Ilena Andersen 2003 8,28
Anna Tang 2004 7,86
Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 7,63
Lucca Ingildsen 2007 7,52
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 7,06
Ophelia Mille Ruus 2006 6,62
Carla Valentin Jensen 2007 5,99

 

J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge46 Uge47 Uge48 Uge49 Uge50 Uge51 Uge52 Uge1 Uge2
Entry   tirsdag 26-okt 02-nov 09-nov 16-nov 23-nov 30-nov 07-dec 14-dec 21-dec
Withdrawal tirsdag 02-nov 09-nov 16-nov 23-nov 30-nov 07-dec 14-dec 21-dec 28-dec
Freeze onsdag 10-nov 17-nov 24-nov 01-dec 08-dec 15-dec 22-dec 29-dec 05-jan
Start   mandag 15-nov 22-nov 29-nov 06-dec 13-dec 20-dec 27-dec 03-jan 10-jan

 

Indtil videre er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR U46 U47 U48 U49
157 Elmer Møller 2003 412,50 12,88
507 Valdemar Frederik Pape 2003 109,50 12,55
716 Richard Biagiotti 2003 70,75 11,79
907 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 47,50 12,41
915 Yakup Uzunel 2005 46,75 10,39
1016 Cornelius Alexander Shalmi 2005 39,00 10,74
1195 Rasmus Egehus 2003 29,75 11,32
1196 Ervin Mesic 2004 29,75 11,07
1614 Konstantin Gade Kryger 2005 14,75 ??
1688 Julius Kostopoulos 2003 12,75 11,18
1693 Christopher Garde 2005 12,50 10,21
1826 Niklas Nordahl Jensen 2004 10,25 10,46
1988 Alexander Nordal Clausen 2006 8,00 9,24
2246 Valdemar Dubin 2005 5,25 9,45
2274 Kristian Kjellberg 2005 5,00 9,68
2274 Emanuel Grau Kristensen 2007 5,00 9,80
2640 Asger Emil Ildor 2003 2,50 9,97
3015 Mikkel Ballisager 2003 0,75 10,05
3015 Adam Tvede 2004 0,75 9,17
Emil Demetriou 2004 10,79
Oliver Steines 2006 9,96
Christoffer Thielsen 2007 9,35
Lucas Christmas Møller 2007 9,15