15-årige Natacha Schou blev ugens "højdespringer", da en finaleplads i Reykjavik betyder avancement på 1106 pladser til no. 1329

I denne uges udgave flyttes fokus væk fra den absolutte top af juniorernes ITF-rangliste, hvor de danske 16-årige topnavne Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune er henholdsvis no. 1 og 2.

Hvis man i sidste uge nærstuderede de daglige opdateringer af resultaterne for danske spilleres deltagelse i internationale turneringer, var det bedste danske resultat en finale i single ved Grade 5 turneringen ITF U18 Reykjavik Open Championships U18 i Island, hvor 15-årige Natacha Schou opnåede sit hidtil bedste resultat, da hun nåede finalen.

Natacha vandt komfortable sejre 6-2, 6-2 i 1. runde (R32) over Sofia Soley Jonasdottir (ISL) og derefter 6-3, 6-2 over Nika Novikova (LTU), hvorefter cifrene i kvartfinalen blev tættere med 6-4, 7-5 over Olga Mishenina (RUS), og derefter vandt Natacha igen komfortabelt 6-2, 6-1 i semifinalen over Maria Popova (CAN).

Finale-modstanderen 2. seedede Chloe Noel (FRA), der ligesom Natascha er årgang 2004 og 15 år, havde ligeledes vundet 2-sæts sejre på vejen mod finalen, endda 6-2, 6-0 i semifinalen mod 4. seedede Zlata Yankovskaya (RUS).
Finalen viste, at det var turneringens to bedste, idet de begge for første gang måtte i 3 sæt.
Natacha kom bedst fra start med 6-2 i 1. sæt, men franskmanden vandt derefter de næste 2 sæt og kampen 2-6, 6-3, 6-2.

På præmiebilledet ses til venstre Natacha, der med finalepladsen optjener 18 point til ranglisten, hvorved hun foretager et gigant spring på 1106 pladser til en rangering som no. 1329, hvilket i praksis kan betyde større fleksibilitet i turneringsplanlægningen, da der derved er større muligheder for at komme ind i flere turneringer i de højere kategorier.

Charlotte Ellegaard
Foto: Sportsfotograf.com. – Charlotte Mosbæk Ellegaard

16-årige Charlotte Mosbæk Ellegaard deltog i samme turnering, hvor hun i 1. runde vandt 6-1, 3-6, 6-3 over Alicia Ann Daly (USA), hvorefter hun i 1/8-finalen blev besejret 7-6(4), 6-3 af Freia Lawrence (GBR), og derved optjente Charlotte 2 point til ranglisten.

Imidlertid optjente Charlotte også point i double, hvor hun sammen med Olga Mishenina (RUS) var seedet 2, og de spillede sig i finalen efter sejre 6-3, 6-2 over det franske par Laure Razet og Ana Veroux, og i kvartfinalen over letterne Uma Bakaityte og Nika Novikova, som ikke var “lette” modstandere, som først blev besejret efter match-tiebreak 4-6, 6-3, [10-8].

Lignende cifre kom i anvendelse, da de i semifianlen vandt 3-6, 7-5, [10-8] over 3. seedede Maria Popova (CAN) og Zlata Yankovskaya (RUS).
I finalen vandt Francina Puig Llompart (ESP) og Freia Lawrence (GBR) med de komfortable cifre 6-3, 6-0.

Da point i double medregnes med 25 procent, optjente Charlotte således yderligere 18/4 = 4,5 point, og derved kunne hun avancere 304 pladser til no. 1547.

Der blev ingen point til Anna Aagaard Nielsen, der ellers var tæt på sejr i 1. runde mod 8. seedede Michelle Weinstock (GER), der vant 1-6, 7-5, 6-4, og i double blev Anna sammen med Natacha besejret 7-6(5), 6-1 i 1. runde af 3. seedede Zlata Yankovskaya (RUS) og Maria Popova (CAN).


U30/22.7: Int. Jurmala, Letland & Palermo, W80 Granby, w60 Prag, W60 Ashland
U31/29.7: Premier San Jose, Int. Washington, 125K Karlsruhe, W60 Lexinton
U32/5.8: Premier 5 Toronto, W100 Colombia, W60 Hechingen, W60 Warsaw, W60 Landisville
U33/12.8: Premier 5 Cincinnati, W100 Vancouver, W60 Concord
U34/19.8: Int. Bronx, Kval US Open
U35/26.8: Grand Slam US Open, W60 Jinan
U36/2.9: Grand US Open, 125K New Haven, W60 Zagreb, W60 Changsha, W60 Montreux

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 22. juli 2019

Rk Spiller Point U30 U31 U32 U33 U34 U35 U36
1 Ashleigh Barty 6605 Toro Cinn UsOp
2 Naomi Osaka 6257 Toro Cinn UsOp
3 Karolina Pliskova 6055 Toro Cinn UsOp
4 Simona Halep 5933 Toro Cinn UsOp
5 Kiki Bertens 5130 Palr Toro Cinn UsOp
6 Petra Kvitova 4785 Toro Cinn UsOp
7 Elina Svitolina 4638 SanJ Toro Cinn UsOp
8 Sloane Stephens 3802 Wash Toro Cinn UsOp
9 Serena Williams 3411 Toro UsOp
10 Aryna Sabalenka 3365 SanJ Toro Cinn UsOp
11 Anastasija Sevastova 3136 Jurm Toro Cinn UsOp
12 Belinda Bencic 2963 Wash Toro Cinn UsOp
13 Angelique Kerber 2875 Toro Cinn UsOp
14 Qiang Wang 2872 Cinn Bronx UsOp
15 Johanna Konta 2790 Toro Cinn Bronx UsOp
16 Marketa Vondrousova 2652 Toro Cinn UsOp
17 Madison Keys 2555 Wash Toro Cinn UsOp
18 Caroline Wozniacki 2478 Toro Cinn UsOp
19 Anett Kontaveit 2335 Toro Cinn UsOp
20 Elise Mertens 2305 SanJ Toro Cinn UsOp
21 Petra Martic 2156 SanJ Toro Cinn UsOp
22 Caroline Garcia 2105 Jurm Toro Cinn UsOp
23 Amanda Anisimova 2018 SanJ Toro Cinn UsOp
24 Bianca Andreescu 1966 Wash Toro Cinn UsOp
25 Julia Goerges 1955 Palr Toro Cinn UsOp
26 Donna Vekic 1950 SanJ Toro Cinn UsOp
27 Garbiñe Muguruza 1865 SanJ Toro Cinn UsOp
28 Sofia Kenin 1845 Wash Toro Cinn UsOp
29 Carla Suárez Navarro 1842 SanJ Toro Cinn Bronx UsOp
30 Maria Sakkari 1790 SanJ Toro Cinn Bronx UsOp
31 Su-Wei Hsieh 1775 Wash Toro Cinn UsOp
32 Barbora Strycova 1750 Wash Bronx UsOp
33 Danielle Collins 1638 SanJ Toro Cinn Bronx UsOp
34 Dayana Yastremska 1619 Toro Cinn Bronx UsOp
35 Shuai Zhang 1565 Palr SanJ Bronx UsOp
36 Lesia Tsurenko 1556 Wash Toro Cinn UsOp
37 Alison Riske 1437 UsOp
38 Victoria Azarenka 1380 Cinn UsOp
39 Yulia Putintseva 1355 Jurm Toro Cinn Bronx UsOp
40 Daria Kasatkina 1325 Jurm Toro Cinn UsOp
41 Katerina Siniakova 1316 Jurm Wash Toro Cinn Bronx UsOp
42 Aliaksandra Sasnovich 1260 Jurm Toro Cinn Bronx UsOp
43 Ajla Tomljanovic 1210 SanJ Bronx UsOp
44 Anastasia Pavlyuchenkova 1185 Wash UsOp
45 Monica Puig 1173 Wash UsOp
46 Karolina Muchova 1160 Palr UsOp
47 Saisai Zheng 1150 SanJ Cinn Bronx UsOp
48 Ekaterina Alexandrova 1133 SanJ UsOp
49 Viktoria Kuzmova 1105 Palr UsOp
50 Kristina Mladenovic 1095 Wash UsOp
51 Venus Williams 1085 UsOp
52 Yafan Wang 1068 Wash BronxA UsOp
53 Alizé Cornet 1040 Palr Bronx UsOp
54 Polona Hercog 1019 Palr BronxA UsOp
55 Veronika Kudermetova 996 Jurm BronxA UsOp
56 Tamara Zidansek 990 Palr Karls BronxA UsOp
57 Margarita Gasparyan 969 Jurm Wash UsOp
58 Mihaela Buzarnescu 966 SanJ Bronx UsOp
59 Ons Jabeur 943 Wash UsOp
60 Magda Linette 905 SanJ UsOp
61 Iga Swiatek 889 Wash UsOp
62 Camila Giorgi 883 Wash Cinn Bronx UsOp
63 Dominika Cibulkova 873 UsOp
64 Anastasia Potapova 865 Jurm Wash UsOp
65 Elena Rybakina 864
66 Alison Van Uytvanck 860 Jurm Karls BronxA UsOp
67 Kateryna Kozlova 836 Jurm UsOp
68 Kaia Kanepi 835 Jurm UsOp
69 Viktorija Golubic 826 UsOp
70 Rebecca Peterson 819 Wash UsOp
71 Tatjana Maria 796 Jurm Karls UsOp
72 Laura Siegemund 790 Palr UsOp
73 Lauren Davis 787 UsOp
74 Bernarda Pera 786 Jurm UsOp
75 Fiona Ferro 779 Palr UsOp
76 Jennifer Brady 778 Wash UsOp
77 Andrea Petkovic 775 SanJ UsOp
78 Madison Brengle 769 UsOp
79 Jessica Pegula 768 Wash UsOp
80 Pauline Parmentier 750 Palr UsOp
81 Maria Sharapova 740 UsOp
82 Jil Teichmann 730 Palr UsOp
83 Jelena Ostapenko 716 Jurm Toro Cinn UsOp
84 Zarina Diyas 710 UsOp
85 Kristyna Pliskova 708 UsOp
86 Misaki Doi 707 UsOp
87 Daria Gavrilova 700 Palr Karls UsOp
88 Vera Zvonareva 700 Wash UsOp
89 Timea Bacsinszky 694 Palr UsOp
90 Ivana Jorovic 678 UsOp
91 Astra Sharma 672 UsOp
92 Marie Bouzkova 670
93 Anna Blinkova 664 UsOp
94 Natalia Vikhlyantseva 655 UsOp
95 Aliona Bolsova 653 Palr UsOp
96 Sorana Cirstea 651 Jurm Karls UsOp
97 Anna Karolina Schmiedlova 645 Palr UsOp
98 Sara Sorribes Tormo 643 Palr UsOp
99 Beatriz Haddad Maia 641 UsOp
100 Irina-Camelia Begu 623
324 Clara Tauson 140

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 12 professionelle turneringer – incl. max. 4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U30/22.7: ATP 500 Hamburg, ATP 250 Atlanta & Gstaad, $81K Granby, €46K Prag & Tampere, $54K Binghamton
U31/29.7: ATP 500 Washington, ATP 250 Kitzbuhel & Los Cabos, $135K Chengdu, €92K Sopot, €69K Segovia, €46K Liberec, $54K Lexington
U32/5.8: ATP 1000 Toronto, $81K Aptos, $54K Yokkaichi, €46K Manerbio & Augsburg
U33/12.8: ATP 1000 Cincinnati, $108K Vancouver, €69K Cordons, €46K Meerbusch & Portoroz
U34/19.8: Kval US Open, ATP250 Winston-Salem, €46K LAguila
U35/26.8: Grand Slam US Open, $54K Baotou, €46K Mallorca & Como
U36/2.9: Grand Slam US Open

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com

ATP Top 100 – pr. 22. juli 2019

Rk Spiller Point U30 U31 U32 U33 U34 U35 U36
1 Novak Djokovic 12,415 Mont Cincin USop
2 Rafael Nadal 7,945 Mont Cincin USop
3 Roger Federer 7,460 Mont Cincin USop
4 Dominic Thiem 4,595 Hamb Kitzb Mont Cincin USop
5 Alexander Zverev 4,325 Mont Cincin USop
6 Stefanos Tsitsipas 4,045 Wash Mont Cincin USop
7 Kei Nishikori 4,040 Wash Mont Cincin USop
8 Karen Khachanov 2,890 Wash Mont Cincin USop
9 Daniil Medvedev 2,625 Wash Mont Cincin USop
10 Fabio Fognini 2,535 Hamb Cabos Mont Cincin USop
11 Kevin Anderson 2,500 Wash Mont Cincin USop
12 Juan Martin del Potro 2,380 Cabos Mont Cincin USop
13 Roberto Bautista Agut 2,320 Gstaad Mont Cincin USop
14 John Isner 2,290 Atlan Wash Mont Cincin USop
15 Borna Coric 2,195 Mont Cincin Wins USop
16 Nikoloz Basilashvili 1,995 Hamb Mont Cincin Wins USop
17 Marin Cilic 1,940 Wash Mont Cincin USop
18 David Goffin 1,860 Wash Mont Cincin USop
19 Gael Monfils 1,815 Wash Mont Cincin USop
20 Matteo Berrettini 1,800 Gstaad Mont Cincin USop
21 Milos Raonic 1,765 Wash Mont Cincin USop
22 Stan Wawrinka 1,715 Mont Cincin USop
23 Felix Auger-Aliassime 1,715 Atlan Wash Mont Cincin USop
24 Guido Pella 1,560 Gstaad Mont Cincin USop
25 Diego Schwartzman 1,530 Atlan Cabos Mont Cincin USop
26 Dusan Lajovic 1,456 Gstaad Kitzb Mont Cincin USop
27 Lucas Pouille 1,385 Mont Cincin USop
28 Benoit Paire 1,368 Hamb Wash Mont Cincin Wins USop
29 Denis Shapovalov 1,355 Wash Mont Cincin USop
30 Fernando Verdasco 1,335 Gstaad Kitzb Mont Cincin USop
31 Laslo Djere 1,335 Hamb Mont Cincin USop
32 Taylor Fritz 1,320 Atlan Cabos Mont Cincin USop
33 Gilles Simon 1,310 Wash Mont Cincin USop
34 Alex de Minaur 1,285 Atlan Wash Mont Cincin USop
35 Kyle Edmund 1,280 Wash Mont Cincin USop
36 Jan-Lennard Struff 1,265 Hamb Wash Mont Cincin USop
37 Christian Garin 1,234 Hamb Cabos Mont Cincin USop
38 Nicolas Jarry 1,135 Hamb Cin-A Wins USop
39 Pierre-Hugues Herbert 1,108 Atlan Wash Mont Cincin USop
40 Sam Querrey 1,100 Wash Mon-Q Wins USop
41 Frances Tiafoe 1,080 Atlan Wash Mont Cincin USop
42 Radu Albot 1,046 Atlan Cabos Mont Cincin USop
43 Jordan Thompson 1,037 Atlan Wash Cin-A USop
44 Hubert Hurkacz 1,023 Atlan Wash Mon-Q Cin-A Wins USop
45 Mikhail Kukushkin 1,020 Cabos Mon-Q Wins USop
46 Ugo Humbert 1,019 Atlan Wash Wins USop
47 Pablo Cuevas 1,013 Hamb Kitzb Mont Cin-A Wins USop
48 Nick Kyrgios 1,000 Wash Mont Cincin USop
49 Joao Sousa 965 Gstaad Kitzb Mon-Q Wins USop
50 Marton Fucsovics 965 Hamb Kitzb Cin-A USop
51 Leonardo Mayer 955 Hamb Kitzb USop
52 Lorenzo Sonego 954 Gstaad Kitzb Cin-A Wins USop
53 Grigor Dimitrov 952 Cabos Mon-A Cin-A USop
54 Cameron Norrie 950 Atlan Cabos Mon-Q USop
55 Daniel Evans 942 Atlan Wash Mon-Q Wins USop
56 Juan Ignacio Londero 938 Hamb Cabos Mon-Q USop
57 Reilly Opelka 937 Atlan Wash Mon-Q USop
58 Filip Krajinovic 928 Hamb Kitzb Mon-A Cin-A Wins USop
59 Pablo Carreno Busta 917 Hamb Kitzb Cin-A Wins USop
60 Feliciano Lopez 917 Mon-Q Cin-A Wins USop
61 John Millman 895 Atlan Cabos Mon-Q Wins USop
62 Martin Klizan 881 Hamb Kitzb Mon-A Wins USop
63 Marco Cecchinato 880 Hamb Kitzb Mont Cincin Wins USop
64 Adrian Mannarino 861 Wash Mont Cincin Wins USop
65 Richard Gasquet 860 Hamb Kitzb Mon-A USop
66 Miomir Kecmanovic 854 Atlan Wash Wins USop
67 Federico Delbonis 846 Hamb Kitzb Mon-Q Wins USop
68 Jo-Wilfried Tsonga 840 Wash Mon-Q USop
69 Casper Ruud 832 Hamb Kitzb Mon-Q Wins USop
70 Tennys Sandgren 826 Atl-Q Cabos Win-A USop
71 Alexander Bublik 819 Ham-A, Atlan-A Was-Q Mon-Q Wins USop
72 Philipp Kohlschreiber 805 Hamb Kitzb USop
73 Yoshihito Nishioka 776 Wash Mon-Q Wins USop
74 Roberto Carballes Baena 762 Gstaad Kitzb Wins USop
75 Ricardas Berankis 749 Wash Mon-Q USop
76 Andreas Seppi 745 Wins USop
77 Jeremy Chardy 735 Hamb Kitzb Wins USop
78 Andrey Rublev 716 Hamb Wash Wins USop
79 Pablo Andujar 712 Gstaad Kitzb Wins USop
80 Corentin Moutet 670 Kitz-Q Wins USop
81 Ivo Karlovic 659 Atlan-A Wash Mon-Q USop
82 Lloyd Harris 652 Atl-Q Was-Q Mon-Q Wins USop
83 Aljaz Bedene 650 Ham-A USop
84 Marius Copil 647 Atlan Was-A Mon-Q Wins USop
85 Albert Ramos-Vinolas 639 Kitz-Q Win-A Uso-A
86 Robin Haase 626 Hamb Mon-Q Wins USop
87 Hugo Dellien 623 Gstaad Kitz-Q Wins USop
88 Prajnesh Gunneswaran 621 Atl-Q Cabos Win-A USop
89 Jaume Munar 620 Gstaad Kitz-Q Win-A USop
90 Thomas Fabbiano 614 USop
91 Thiago Monteiro 612 USop
92 Damir Dzumhur 603 Cabos USop
93 Steve Johnson 600 Cabos Wins USop
94 Bradley Klahn 588 Atl-Q Was-Q Mon-Q Wins USop
95 Alexei Popyrin 588 Atl-Q Was-Q Mon-A USop
96 Mackenzie McDonald 581 USop
97 Brayden Schnur 578 Mon-A USop
98 Stefano Travaglia 576 Uso-A
99 Marcel Granollers 576 Mon-A USop
100 Matthew Ebden 571
177 Mikael Torpegaard 301 Atlant-Q Was-Q
559 Holger Vitus Nodskov Rune 6

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 22. juli 2019

No. Women Point Uge30 Uge31 Uge32 Uge33
75 Clara Tauson 260 W15Norge W25Polen W60Warsaw-Q2 1W25Leipzig-JE
2W25Gcanaria
209 Olga Helmi 131 W25Spanien-Q
skadet
W25Woking-Q W25Chiswick-Q W15Holland
384 Sofia Nami Samavati 68 W15Tampere W15Finland
1090 Elena Jamshidi 8 W15Tampere-Q W15Finland-Q W25G.Canaria-Q
1515 Hannah Viller Møller 2
Olivia Gram W15Cancun-WC
Karen Barritza
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge30 Uge31 Uge32 Uge33 Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38
Entry   torsdag 04-jul 11-jul 18-jul 25-jul 01-aug 08-aug 15-aug 22-aug 29-aug
Withdrawal tirsdag 09-jul 16-jul 23-jul 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep
Freeze torsdag 18-jul 25-jul 01-aug 08-aug 15-aug 22-aug 29-aug 05-sep 12-sep
Start   mandag 22-jul 29-jul 05-aug 12-aug 19-aug 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep

 

No. Men Point Uge30 Uge31 Uge32 Uge33
368 Eric Vanshelboim (UKR) 186
1657 August Holmgren 7 M15Agadir-Q M15Ystad-Q
2589 Anders Arenfeldt Holm 1
2589 Kasper Elsvad 1
2589 Christopher Luthra 1
Holger Vitus Nødskov Rune M25Pontedera M25Rumænien
Oliver Benneweis Pramming M15Bolivia-A9
Ludvig Aaes

Da hverken Mikael Torpegaard eller Frederik Løchte Nielsen samt college-spillerne pt. spiller på ITF-touren, og point fra ITF-ranglisten konverteres til ATP-point til august, opdateres ITF-ranglisten indtil videre ikke for disse spillere.

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 22. juli 2019

No. Girls Point Uge30 Uge31 Uge32 Uge33 Uge36
1 Clara Tauson 2735,00 1USopen
164 Hannah Viller Møller 321,50 1USopen
258 Clarine Lerby (NED) 224,25
334 Divine Dasam Nweke 175 J3Sobota
1080 Alisha Ali Hussain 35
1202 Nina Vicic 25,75 J5Split
1329 Natacha Schou 20,75 J5Castries
1495 Cirkeline Lundberg 15,25 J4Luxemb.-Q J5Bree
1547 Charlotte Mosbaek Ellegaard 14,25
1566 Rebecca Munk Mortensen 13,75 J5Bree
1568 Johanne Christine Svendsen 13,75 J5Bree
1626 Nikoline Gullacksen 12,25
1626 Amanda Rommetveit Rohde 12,25
1890 Martha Elisa Stemann 8,50
2144 Zoe Du Pasquier Jensen 5,25 J5Bree
2446 Anna Tang 2,75
2757 Ida Hasselbalch 1,75
2833 Katerina Norup Hansen 1,50
2833 Isabella Kierkegaard 1,50
2895 Sille Larsen 0,75
Victoria Ilena Andersen J4Leiria-A2
Anna Aagaard Nielsen J5Castries
-Q
Moniqua Nielsen
Emilie Just-Bomholt
Augusta Birn
Frederikke Birn
Olivia Thiemke
Freja B. Løvberg
Isabella Grann Frankild
Emma Kamper Malmkjær
Cecilie Wiche
Victoria Wiche
Wilma Krebs Hyllested
Camilla Solberg
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen
Asta Ripperger J4Luxemb.-A5


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade 

Deadlines – standard Uge30 Uge31 Uge32 Uge33 Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38
Entry   tirsdag 25-jun 02-jul 09-jul 16-jul 23-jul 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug
Withdrawal tirsdag 09-jul 16-jul 23-jul 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep
Freeze onsdag 17-jul 24-jul 31-jul 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug 04-sep 11-sep
Start   mandag 22-jul 29-jul 05-aug 12-aug 19-aug 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep

 

No. Boys Point Uge30 Uge31 Uge32 Uge33 Uge36
1 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 1USopen
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2210,00 1USopen
4 Martin Damm (USA) 1847,50 1USopen
8 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 1USopen
38 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 858,75 1USopen
42 Eric Vanshelboim (UKR) 786,25 JB1Klosters 1USopen
132 Christian Lerby (NED) 378 1USopen
153 Elmer Møller 331,25 J2Gladbeck
305 Carl Emil Overbeck 184,25 JB1Klosters
375 Oskar Brostrøm Poulsen 143,50
524 Sebastian Grundtvig 96,75 JB1Klosters
733 Gustav Theilgaard 56,00
849 Richard Biagiotti 43,00 J4Luxemb. J5Bree
919 Niels Heise Korsgaard 38,25
1154 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75 J5Aschheim
1366 Emil Okkels Jensen 16 J5Split
1505 Kevin Chen 11,50
1939 Julius Kostopoulos 5 TE
1939 Ervin Mesic 5
1975 Asger Emil Ildor 5
2192 Tobias Bo Kudsk 2,75
2192 Marcus Gram Petersen 2,75
2491 Valdemar Frederik Pape 1,75
2491 Felipe Mikkelsen 1,75
Oscar Toft Bjelsdorf
Mads Tagesen
Noah Svenningsen Holmvang
Jonas Hembo Mathiasen
Lukas Goldstein Wendelboe
Jens Schou
Christopher Luthra
Theodor Boisen
Luka Strojanovic
Christoffer Hayes Hjelm
Oliver Eliasen
Mikkel Ballisager
Alexander Stage
Peter Møller
Fidel Nweke
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde

 

ITF Junior Finals Road to Chengdu

Baseret på resultater fra 10. september 2018 -> 8. september 2019.
De 8 bedste deltager i 2019 ITF Junior Masters i Chengdu 23-27. oktober 2019.

No. Boys Point Girls Point
1 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 Leylah Annie Fernandez (CAN) 2245,00
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2210,00 Emma Navarro (USA) 2122,50
3 Martin Damm (USA) 1847,50 Clara Tauson 2118,75
4 Thiago Agustin Tirante (ARG) 1576,25 Daria Snigur (UKR) 2083,75
5 Jonas Forejtek (CZE) 1376,25 Diane Parry (FRA) 1796,25
6 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 Alexa Noel (USA) 1722,50
7 Lorenzo Musetti (ITA) 1363,75 Clara Burel (FRA) 1687,50
8 Liam Draxl (CAN) 1320,00 Qinwen Zheng (CHN) 1527,50
9 Harold Mayot (FRA) 1300,00 Natsumi Kawaguchi (JPN) 1473,75
10 Gauthier Onclin (BEL) 1216,25 Maria Camila Osorio Serrano (COL) 1341,25